11 Yorum

Deniz’in Mutfağı

4 yaş çocuğunun doğum gününün en önemli kısmının pasta olduğunu tecrübeyle öğrenmiş bulunuyoruz bu sene.

Eğer çocuğa istediği gibi bir pasta verirseniz, doğum gününün geri kalanında ister palyaço tutun, ister siz zil takıp oynayın, çok da önemli değilmiş meğer.

Deniz’in doğum gününde de öyle oldu. Pastaları öyle güzel, öyle Deniz’in-hayalindeki-gibiydi ki, üç senedir aynı Mickey süslerini kullanıyor olmam bile (ben iki sanıyordum, albüme bakınca üçüncü sene olduğunu fark ettim, yuh!) önemli değildi.

Deniz’in doğum günü pastaları bir Deniz’in elinden çıktı bu sene: Deniz’in Mutfağı‘ndan.

Pastaları diyorum, çünkü Deniz ilk başta hem oyun grubu arkadaşlarını, hem de okul arkadaşlarını doğum gününe davet etmek istemiş, 15-20 çocuğu (anneleriyle birlikte) evde ağırlama düşüncesiyle beni buhranlara itmişti. Neyse ki sonradan Deniz’i bir evde, bir okulda parti yapmaya ikna ettim, iki ayrı pasta sorununu göze almak pahasına da olsa!

Başından beri Şimşek McQueen’li pasta istiyordu Deniz. Bir tavsiye üzerine haberdar olduğum, ve sitesindeki pasta resimlerine hayran kaldığım Deniz’in Mutfağı ile çıktık yola. Ve işte ortaya bu heykelvari pasta çıktı.

Ben bu pasta işinden hiç anlamamakla beraber katıldığım nice doğum günlerinde ve baby shower partilerinde bunun kadar muntazam ve detaylı pasta görmediğimi itiraf etmeliyim. Kumdaki tekerlek izlerine, Şimşek McQueen’in dişlerine (yukarıda) bayıldım. Plakadaki DNZ ayrıntısı ise (aşağıda) gözümden kaçmadı.

Tabii pastanın gerçeği, resminden de daha cezp edici olunca Deniz, pastayı eve getirdiğim günden, ertesi günkü doğum gününe kadar kendini zor tuttu. Hatta tutamadı, ben içeri gittiğimde kaşla göz arasında ön kaputun üzerindeki RUST.EZE yazısını yaladı! Sonra da ıslak dil darbesi yüzünden dağılan yazıyı “ama bunun böyle olması gerek, paslı ya!” şeklinde açıkladı.

Deniz, Şimşek McQueen’li pastanın hem tadına doyamadığından, hem de arkadaşları arasında yarattığı sükse hoşuna gittiğinden olsa gerek, okuldaki doğum günü için benim mozaik pasta yapma fikrimden sonradan çark etti. Ve okul arkadaşları arasında şu sıralar çok popüler bir kavram olan Star Wars pastası istediğini söyledi.

Her ne kadar mozaik pastamı terslediği için kıl olsam da, oğlum Deniz’e hak verdim. Öğretmeninden de böyle gösterişli bir pastayı okulda kesmenin sakıncası olmadığı konusunda onay alınca iş yine pastacı Deniz’e düştü. Pastacı Deniz, oğlum Deniz’in en beğendiği Star Wars karakterlerini sordu. Oğlum Deniz başta Darth Vader olmak üzere bir de bu klon askerlerine takık olduğundan ortaya bu pasta çıktı:

Detaylara dikkatinizi çekerim. Darth Vader’ın maskesindeki çizgilerden ışın kılıcının düğmelerine, klon askerin kemerinin tokasından unutulmaz May the Force Be With You yazısına kadar her şey eksiksizdi. Tasarım tamamen pastacı Deniz’in eseri. Ben sadece oğlum Deniz’in beğendiği karakterler hakkında fikir verdim ona.

Pasta, ertesi gün okuldaki parti için buzdolabında beklerken önce Deniz’in, Deniz yattıktan sonra da babasının tacizlerine maruz kaldıysa da her ikisiyle de göğüs göğüse çarpışarak bu kez herhangi bir yalama ya da parmaklama vukuatına kurban gitmesini önledim. Sıkı bir Star Wars hayranı olan Doğan sadece “Ohaaaa… Acayip iyi yapmış. Müthiş ötesi. Sanatçı resmen” şeklinde yorum yapmakla yetindi.

Her iki pastanın içi de dışı kadar güzeldi. Şimşek McQueen’li pastanın içi frambuaz-çikolatalıydı, tadından yenmiyordu. Star Wars pastasının içi ise vanilyalı kek, beyaz çikolatalı krema ve muzdan oluşuyordu. Pastacı Deniz, çocukların bu tadı daha çok sevdiklerini söyleyerek okuldaki pastayı daha “ev pastası gibi” yapmayı tercih etmişti. (Pastaların içini nasıl yapacağı konusunu tamamen ona bırakmıştım)

Bu blogda bahsettiğim, tanıttığım şeyler hep tecrübe ettiğim şeyler oluyor. Memnun kalmadığım bir şeyi yazmıyorum. Başkalarının faydalı bulacağını düşündüğüm şeyleri de paylaşmaktan geri kalmıyorum. Deniz’in Mutfağı da işte bunlardan biri. Gördüm, yedim, beğendim. Hem gözü, hem damağı okşayacak pasta arayışında olanlara şiddetle tavsiye ederim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

 1. Gerçekten pastalar şahane olmuş.
  Denize pastalarından da güzel bir hayat diliyorum.

  Fiyatları da çok uçuk değilse pastaları beğenmemek mümkün değil.

 2. çok güzeller gerçekten… oğlumun ve kızımın d.günlerinde düşünebilirm denizin mutfağını. fiyatlar nasıl peki?

 3. Wauw! Ciddden guzel yapmis!

 4. gerçekten çok güzeller ben blogunu sürekli takib ediyorum hepsi sanat eseri gibi insan yemeye kıyamaz fiyatı ne kadar acaba

 5. Şöyle söyleyeyim, geçen sene başka bir yere yaptırdığım benzer bir pastadan daha fiyatlı değil. Ev yapımı pastacıların -özellikle de bu kadar ince iş yapıyorlarsa- talep ettiği fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı oluyor.

 6. ya sayende neleri keşfediyoruz elif ya, oğlumun ilk yaş gününde kesinlikle ben de bir pasta yaptırıcam çok kıskandım çok, afiet bal şeker olmuştur inşallah

 7. 28 ocağa düşünebilirim elif bu mcQueen pastayı , araba hastası olan oğlum Deniz Eymen bayılacaktır, eminimmm…

 8. harika olmus:)) Derin mcqueeni gorse delirir:))))

 9. bu gönderi hakkında söyleyeceğim tek şey:
  http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/085/444/1282786204310.jpg?1318992465
  tamamdır.bir sonraki yaş günü pastam bu kadının elinden çıkacak 😀