34 Yorum

Yatır/Kaldır’dan ne umduk, ne bulduk

Vallahi, çok şey ummuştuk ama pek bir şey bulabildiğimizi söyleyemeyeceğim.

Sezar’ın hakkı Sezar’a. Daha doğrusu, Tracy Hogg’un hakkı Tracy Hogg’a. Değişiklik yok değil. Var tabii. Var da, ben emzirme-uyku denklemindeki çimento efektini unutmuştum.

Şöyle:

Deniz yaklaşık 9 aylıkken (yani Derin’in şimdiki hali kadarken) geceleri bir kez uyanıyor diye doktorumuza dert yanıyordum. Geceleri meme emmek için uyanıyor da, deliksiz uyku nedir unuttum da, bu ne zaman geçecek de diye söyleniyordum. Bilmiyordum ki şanslıydım. Gece bir kere uyanan bebeğin nimet olduğunun farkında değildim. Serde toyluk var tabii.

Doktorumuz büyük bir sabırla dinlemiş, sonra da “Elif Hanım, siz yine şanslısınız ki Deniz bir kere uyanıyor. Hala saat başı kalkan bebekler var. Emzirdiğiniz sürece de böyle olacak. Bebekler 6. aydan sonra açlıktan değil, alışkanlıktan uyanırlar. Siz Deniz’i emzirdiğiniz sürece, yatmadan önce çimento da yedirseniz geceleri uyanmaya devam edecekdemişti. Cevabımı almış, oturmuştum totomun üzerine ben de. Hakikaten de Deniz’in gece uyanmaları, emzirmeyi bıraktığımız 1 yaş civarında sona ermişti.

Şimdi, Deniz’e Yatır/Kaldır yaparken de beklentilerimi gerçekçi tutsaydım hayal kırıklığına uğramazdım. Ama nedense (neden olduğunu çok iyi biliyorum aslında – yorgunluktan!) Derin bu işi öğrenince süper uyumaya başlayacak diye düşündüm. Öyle olunca da biraz hüsran kaçınılmaz oldu.

Derin kendi kendine uyumayı büyük ölçüde öğrendi aslında. Gündüz uykularında biraz zorlamakla birlikte artık yatağında uykuya dalıyor.

Gece kalkmaları henüz düzene girmemekle birlikte azaldı gibi. Nitekim son haftalarda yenidoğan zamanını özlediğinden midir, nedir, üç saate bir uyanır olmuştu. Şimdi teke düşürdü gece kalkmasını. Ve en önemli tarafı: gece kalkınca, yatağına geri koyduğumda uykuya dalıyor — du, dün geceye kadar. Ancak dün gece burnu tıkandı, hafif öksürdü, o yüzden anlayış gösterdik.

Şimdi… Hem birkaç gündür mail atıp da “Bir Yatır/Kaldır yazdın, gerisini getirmedin Blogcu Anne’aanım, anlatsana nasıl yaptın?” diyenlere cevap vermek, maazallah olur ha ileride gerekir diye kendime notlar almak adına anlatalım:

Nasıl yaptık, ne yaptık?

Önce bir rutin oluşturdum. Uykusunun geldiğini anladığım anda odaya gitme-gündüzse perdeyi kapatma-geceyse ışığı kısma, müziği açma, emzirme, kitap okumadan oluşan bir rutin.

Her gün değişik bir kitap okumaya başlamadım henüz. Hem dikkati çabuk dağıldığından, hem de fazla uyarılmasını istemediğimden uykuyu şimdilik tek bir kitapla bağdaştırsın istedim. Bunun için de Karen Katz’ın Counting Kisses kitabından güzeli olamaz.

Bu kitapta 10’dan başlayarak geriye doğru sayıyorsunuz. Ancak bu sayma işlemini bebeğinizi öperek yapıyorsunuz. Örneğin “bebeğimin minik (ayak) parmaklarına 10 tane öpücük” diyerek bezelye parmaklarını öpüyorsunuz. Saya saya kımıl kımıl ayaklarını, pıtrak göbeğini, uykudan ağırlaşan gözlerini öperek bebeğinizi uykuya hazırlıyorsunuz. Bebeklerini uykudan önce mıncıklamak isteyen anneler için harika bir fırsat bu kitap. Çevirmek istediğim kitaplar listemin ilk sıralarında yer alıyor!

Uykusunun geldiğini nasıl anlıyoruz?

Deniz kulağını çekiştirirdi. Derin saçını çekiyor. Bir de elinin dış kısmını kafasının üzerine sürtüyor. Tuhaf çocuk! Bunu gördüğümüz an “A-ha! Uykusu geldi, yetişin!” diyoruz. (Aslında Tracy Hogg çocuğun bu tür işaretleri verdiği noktada geç kalındığını söylüyor ancak henüz daha da öncesini kestirecek bir emare bulamadım, üzgünüm)

Yatır-sırtını sıvazla

Bizim yöntemimiz Yatır/Kaldır’dan ziyade Yatır/Sırtını Sıvazla şeklinde oturdu. Rutinimizi yaptıktan sonra Derin’i yatağına koyuyorum. Bazen mızıldanıyor, bazen -genelde akşamları- pıt diye uyuyor. Mızıldanana kadar bir şey yapmıyorum, odasında durup kitap okuyorum. Ağlamaya başlarsa sırtını sıvazlamaya başlıyorum, çoğunlukla 5, uzatacaksa 10-15 dakika içinde uyuyor. Bu sabah abarttı, yarım saat uyumadı.

Ferber Yöntemi’nden bebeği ağlattığı için uzak duranlara bir hatırlatma yapmalı: Bunda da ağlıyor bebek. En azından Derin ağlıyor. Çünkü istediği bu değil. Kucakta uyumak istiyor. Bu şekilde uyumaya alışana kadar memnuniyetsizliğini ifade edebileceği tek yöntem ağlamak. Ancak anne yanında olunca daha az ağlıyor sanki. Protesto edercesine. Ve en sonunda da uyuyor.

Bir süre daha böyle deneyeceğim. Ancak eğer yakında daha bir düzene girmezsek Ferber Yöntemi bize yine göz kırpacak gibi görünüyor.

Bir de şöyle bir şey var tabii ki: Yaklaşık bir haftadır uygulamaya çalıştığım bu yöntem ara sıra sekteye de uğradı. İki gün üst üste Derin’i babanneye bıraktım mesela, orda da hop hop zıp zıp uyudu tabii. Öyle olunca işin ilerleyişi iki ileri bir geri şeklinde oluyor ister istemez.

Sonuç olarak, Derin’e “yatakta yatılarak uyunur, anne-babanın kucağında sallanarak değil” mesajını verebildim gibi görünüyor. Ama uykuları henüz tamamen düzene girmedi, ki bunda uyutma yönteminden çok çocuğun biyolojik saati ve uyku alışkanlıkları de devreye giriyor sanırım.

Bundan neyi anlıyoruz?

 1. Hiçbir yöntem körü körüne uygulanmamalı, uygulanamıyor da zaten. Her bebeğin alışkanlıkları farklı.
 2. Hangi yöntemi uygulayacaksanız uygulayın, beklentileriniz gerçekçi olsun. Mucizeler oluyor belki ama annelerin çoğu o kadar şanslı değil, en azından ben değilim.
 3. Düzene girdik diye düşünseniz de en ufak bir burun akıntısı, diş ağrısı, vesaire sizin girişimlerinize çomak sokabiliyor.
 4. İstikrar çok önemli. Bir gün öyle, bir gün böyle olmuyor. Bazen kucakta sallamayınca hemen uyuyacağını düşünüyorsunuz, ama bu yola bir başlayınca da gerisini getirmek lazım.

Zor iş vesselam. Ve ben hala uykuya hasretim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

34 yorum

 1. valla blogcu annecim senin tavsiyene uydum aldım şu tracy hogg'un kitabını ama ben yapamıcam ya, kitaba bağlı kalmak bana uygun gelmedi malesef. zaten sen de demişsin aynısı olmuyor diye. hele şu yatır/kaldır yöntemi bir fena, insanda ne sırt kalır ne bişey. benim sıkıntım buna ne kadar sıkıntı denir bilemiyorum kızım yemek yemiş de olsa emmeden uykuya dalmıyor. Bizim doktorumuz katı gıdalara geçerken yemiyorsa ısrar etmeyin emzirin demişti anne sütü daha önemli. Ben de az yediği vakit memeyi veriyordum e böyle olunca da çocuk memede uyuyordu şimdi de kendisi öyle istiyor. geçen gün yatağında uykuya dalması için işe koyuldum , nasıl bir uykusu var ama uyumuyor illa meme istiyor, sonunda galip geldi tabi. of of zor iş gerçekten.

 2. çok çıldırdığım dönemde denemiştim ben de. hatta saat saat bloga paylaşmış, dostlardan manevi destek almıştım. faydasını gördük gibi ama bir tarafım hala "belki sebretsem kendi kendine düzene girecekti" diyor. ama denemezsem olmazdı.
  vaktin varsa linki gönderiyorum, uzun bir yazı dizisi 🙂 http://gununcorbasi.blogspot.com/search/label/yat

  sevgiler

 3. elif hanım ve diğer annelere soruyorum.
  düşünün ki bebeğinizi ilk doğurduğunuz güne döndünüz.
  bu kez neleri yapardınız ya da yapmazdınız ?

  • kesinlikle daha sakin ve o anın tanıdı çıkaran bir anne olurdum. panik olmazdım her şeyin başı relax olmak bence. dün bir arkadaşımın sizinle adaş bir yakını doğum yaptı. çok dua ettim onun için .nedendir bilmem paylaşmak istedim 🙂

  • "En doğrusunu yaptım" anlamında söylemiyorum ama, sanırım hiçbir şeyi farklı yapmazdım. Daha doğrusu, neyi farklı yapardım, bilmiyorum. Derin başından beri anneci, kucakçı, slingci oldu. Bize başka şans tanımadı. O yüzden başka bir alternatifimiz olurmuş gibi gelmiyor bana.

   • "Bu kizi sen alistirdin kucaga" diyenlere cevabim, benim de bu olurdu sanirim: "kizim bana baska sans tanimiyor. Basindan beri anneci, kucakci".
    Yasamayan anlamiyor yazik ki 🙁

 4. Bende cok hasretim Elif, bir bilsen. Dile kolay uykusuzlugum 5,5ayi buldu. Seninle ayni zamanda bu yatir/kaldira basladik. Ada suan gunduz uykularinda duzene girdi. Bizde bu yontem tuttu hani. Artik gunduzleri volta falan atmiyorum. Super birsey, en aizndan sirt agrilarim yavasladi. Ama malesef hala geceleri 3 kez en az kalkiyorum. Off off bende artik uyumak istiyorum, en azindan gecede yalniz 1kez kalkmak istiyorum. Cokmusey istiyorum acaba??
  Sen Deniz de gercekten sansliymissin bak, Derin gelince iyice ogrenmis oldun. Ben Ada dan sonra bir 2.yi suan kesinlikle dusunemiyorum..
  Bu gece artik mama hazirlayip verdim, bakalim kac kez uyanacagiz.. Birde bunu deneyelim, sabrim kalmadi uykusuzluga :-((

 5. Benim kızım 2 yaşında. 4. aydan itibaren odasını ayırdım. Yeri geldi yatağında uyudu. Yeri geldi salonda sütünü içerken uyudu. Yeri geldi hiç birşey kar etmedi kucağımda uyudu. Şimdi kızım biberonundan sütünü içerken uykuya dalıyor. Ve ben kızımı hiç kucakta uyutmadığım halde, kızım ısrarla kucağımda yatıyor. Başını karnıma, göğsüme hatta başımın üstüne bile koyuyor.Bazen bu durum beni yorsa da, ilerde nasıl olsa kucağa gelmeyecek diyerek kendimi avutuyorum.

 6. bende kucakta gezerek uyutanlardandım ta kii yatır sızrtını sıvazlayı uygulayana kadar..Evet ılk zamanlarda agladı ama sonra alısıyo gıtgıde sıvazlamayıda bıraktım tabı mızmızları azaldıkca.Biz de işe yaradı gunduz ve gece artık kendı uykuya dalabılıyor kendı yatagında fılıne sarılarak :)Bolece gece uyanmalarıda azaldı onceden her uyandıında emzırıyodum sımdı bellı bı saatten once uyanırsa once kendı uykuya dalsın dıye beklıyorum eger kı aglarsa donencesını acıp sırtını sıvazlıyorum uyuyo sonra sbh saat 5-6 gıbı emzırıyorum tekrar uyuyoruz.Yani 1 en fazla 2 kez uyanıyorum.

 7. Merhaba Elif Hanım,

  Benim oğlum 4 yaşında ve bebekken geceleri 6 kez uyanıyordu(gerçekten abartmıyorum) saat başı ve sabah kalkıp işe gidiyordum.Çok kötüydü gerçekten.(Ben oğlum 3.5 aylıkken işe başladım da) Yani hiç uyumadan. Oğlum 6.ayı bitirdiğinde doktorum "geceleri beslenmesine gerek yok gündüz emzirin ama gece meme vermeyin,1 hafta sonra geceleri uyanmayacak ayrıca 6.aydan itibaren bebeklerin gece beslenmesine gerek yoktur, kesintisiz uyku gelişimleri için daha önemlidir" dedi ve bu bana tabi ki hiç inandırıcı gelmedi.Çünkü annem hep "Emen çocuk gece uyanır". Ve ben doktorumuzun dediklerini yaptım.Ama uyandığında gece hep babası yanına gitti. Ve oğlum 6.aydan itibaren gece sabaha kadar kesintisiz uyudu. Ben de daha mutlu ve güzel uyuyabilen bir anne oldum. Ayrıca tam 2 yaşına kadar da emzirdim geceleri sürekli uyansaydı belki de çalıştığım için daha erkem memeden kesmek bile isteyecektim. Yani hem gece uyanmayıp hemde meme emmeye devam edebilir.
  İyi ki doktorumu dinlemişim diyorum.
  Bence Derin'den de hiç korkmayın inanın benim oğlum daha da zor bir bebekti. ama siz kararlı olun. Benim oğlum bile kendi kendine uyumayı öğrenip ve gece boyunca da uyumayı öğrendiyse …bence herşey mümkün diyorum…

 8. benim kızım Ece henüz 2 buçuk aylık. yatır/kaldır yöntemini 4. ay gibi başlamayı düşünüyorum bence onu ve beni en az üzecek yöntem bu. ama tabii zaman neyi gösterecek bilemiyorum. her bebeğin kendine göre bir rutini ve oluşturduğu düzeni oluyor. anne bilgileri alıp bir kenara koyup bunu bebeğine göre forma sokmak durumunda kalıyor. hep belli bir kalıpta gidemiyorsunuz. Elif ablanın yatır/kaldırının yatır/sıvazlaya dönüşmesi gibi, sanki şşş patpat karışımı olmuş 😀 tamam bebekler bir düzene sokulmaya müsaitler, herşey bizim elimizde kararlı olmak güzel sonuçlar verebiliyor ama sonuçta o da bir birey ve bazen ne kadar istersek isteyelim kendi istekleri doğrultusunda yönleniyorlar. ve biz anneler kıyamadığımızdan orta yolu buluveriyoruz 🙂 zaten beynimiz ona programlanmış 🙂 ben acemi ve genç bir anne olarak herşeyin bir şekilde yoluna girdiğini geçmişe bakınca görebiliyorum. günler hızla akıp gidiyor… ve ben bunlar da geçecek diye kendimi avutuyorum.

 9. sallamışım tracy i diyesim var.bu onu izleyenlere ve yötemlerini uygulama çabasında olanlara haksızlık olur diye demiyorum.
  ya bi kere her çocuk farklı.bu kesin bir şey.ve her annenin sabrı,güc kuvveti de farklı.oğlumda 2 yaşına dek uyku yüzü görmedik.kızımsa çok rahat.ne uyguladım .hiç bir şey.ağladılar emzirdim.uyandılar emzirdim.mızıldandılar emzirdim.bütün olay bu.ben eminim ki yöntem möntem deneyecek olursam önce ben sıkılırım bu rutinlikten.daralırım.
  hani dr unuz ilk oğlunuz için demiş ya saat başı kalkan çocuk var siz şanslısınız diye.ahanda o çocuk benim oğlumdu.tammm 2 yıl sürdü.ben sadece ağlayana meme verme yöntemini biliyordum o vakitler.o da uyutmaya yetmemişti.
  gazanız mübarek olsun diyorum daha da bir şey diyemiyorum:))
  sevgilerimle…

 10. Merhaba ben de şu aralar 6. ayını bitirmiş kızıma kendi kendine uyumayı öğretmekle uğraşıyorum. Yatır- kaldır puff 🙁 ama kararlıyım bunu öğrenecek. Mucize beklemiyorum kesinlikle ama her bebek bence de farklı.. Şimdilik gayet sabırlı davranıyorum bakalım inşallah sabrım bitmez.. Dün akşam daha b, kolay uyudu sanki 🙂

 11. nihat'ın annes

  nihat geceleri 3 defa uyanınca uykusuz kaldım derken dişer çıkmaya baladığından bu yana gecede 7 defa kalkar olduk… saah kalk bide işe gel… annelik… hertürlü duygunun barındığı sonsuz bir ders…

 12. Ben kitaba bayıldım 🙂

 13. Paylaşım için teşekürler. Biz çocuk yetiştirme dönemini aşalı yıllar oldu. Ama yinede anılar tazelendi.

 14. önce şunu kabul etmek gerek , kitaplarda yazan her şey bire bir her çocuğa uyacak diye bir şey yok. Her bebek ayrı bir rutinle büyüyor. Benim kızım 18 aylık , 15 aya kadar emzirdim. hep memede uyuyordu , aman memede uyutmaya alışırsa işin biter dediler. Dinlemedim. o nerede huzurluysa orada mutlu olsun dedim emzirerek uyuttum. Geceleri uyanmaları memeyi bırakınca azaldı ama tamamen geçmedi. Uyanıyor yanına gidiyorum , ya su veriyorum ya da emzik sonra tekrar uyuyor. Geceleri uyurken de yanına yatıyorum, elini yüzümde gezdirerek bana sarılarak uyuyor. Nasılsa günden güne büyüyor , kendi kendine uyumayı da öğrenecek , varsın şu anda bana sarılarak uyusun, varsın sabahları işe zombi gibi gideyim. Ben kasmıyorum:) Nasıl olsa su yolunu bir gün bulur diyorum.

 15. Gece uyanmalarini nasil azalttiniz? Benimki yatakta, mizildanarak, yastigiyla ve benim az biraz pispislamamla uyuyor. Aksam 7.30da uyuyor, 01.00 gibi mama iciyor. Sonra 3-4-5de uyanip 5.30-6.00 arasi gune basliyor. Gece kalkmalarindan cildirmak uzereyim, tavsiye var mi acaba?

  • Valla Derin aslında geceleri çok güzel uyuyordu. 6 saat falan kesintisiz uykusu vardı. Sonra saatlerini kayırdı, gecenin ilk kısmında uyumaya başladı bu kesintisiz uykuyu. Ancak dün gece mükemmeldi: 7'de yattı, 11 buçukta emdi, sonra sabah 6 buçuğa kadar uyudu, bir daha emdi, 7 buçukta tekrar uyudu. Keşke hep böyle olsa…

  • merhaba,ikiz kızlarım var..şu anda 6,5 aylıklar..
   gece uyanmasınlar diye ben de 12 ile 1 arası süt içiriyordum ..fakat 3-4-5 sürekli mızıldanıyorlardı…sonra tracy de okudum..diyor ki; 23 ten sonra verilen mama bebeğin derin uykuya geçitiği zamana denk gelir ve uykuyu böler…23 ten sonra beslemeyin…uyguladım..ben de işe yaradı..şimdi kesintisiz uyuyorlar ve sadece 1 kere kalkıp süt içiyorlar, o da sabaha karşı…
   sonrasında tekrar uyuyabiliyorlar..
   ben de iki bebeği nasıl yataklarında kendi kendilerine uyumayı öğretmeliyim,hangi yöntemi uygulamalıyım onu düşünüp okuyorum..sanırım ferber i tercih edeceğim…umarım :))

 16. Ferber yöntemini bir de doktoruna danıştım 1 ay sonra (4. ay dolunca başlayabilirsin) dedi. Ben halen kundak emzik beşikte sallama ile uyutuyorum, nazar değmesin çok kolay ve kısa sürede uyuyor ve uykuları uzun ve derin, çok mutlu uyanıyor. Gece 9 da uyuyup 12'de 4'te emmeye uyanıp (memede uyuyup) kargalarla 6:30'da uyanıveriyor:)

  Sormak istediğim Fikrini gerçekten merak ettim;
  Ferber yöntemine geçene kadar bu emzik kundak beşikte sallamayı yavaş yavaş mı kesmeliyim sence? Yoksa zamanı geldiğinde birden mi kesilmeli hepsi? Bence yavaş yavaş yapmak mantıklı ama dokktora göre kendimi hazır hissettiğimde hepsini birden bıraktırmalıymışım. Bebeği çok ağlatmamak adına mı yumuşak yolu tercih ediyorum acaba 🙂

  Senin fikrin nedir??

  • Önce neden Ferber denemek istediğine karar vermelisin sanırım. Dediğin gibi, uyku düzeni gayet güzel ve ister Ferber'la uyut, ister başka bir şekilde, bence bunu değiştirmeye çalışmamalısın zaten.

   Ama yok, uykuya kendi kendine dalsın diye denemek istiyorsan ben 4. ay erken derim. Deniz 5 aylıkken denemiştim ben, ki bence 6'ya kadar bile yolu olabilir aslında (bebeğin doğasına ve annenin ne kadar zor durumda olduğuna göre tabii)

   Her ne yapacaksan yap, şu an bir şeyi değiştirme bence. En ufak bir müdahalen var olan düzenini bozabilir; kaş yapayım derken göz çıkarabilirsin.

 17. Başlık yatır-kaldır ama Ben Ferber'e takmışım ya kafayı uyku denince aklımda bir o var. Ben de öyle öğrenmişim uyumayı kısa sürede ve hayatım boyunca hiçbir şey bana etki etmedi uykum geldimi nerede nasıl olursa olsun çok rahat uyudum 5 aylıktan itibaren 🙂

 18. Onun uyku düzeni kesinlikle çok güzel, sıkıntı ne yazık ki bende, o emip uyuyor , ilk uyku anlarında sürekli mıkırdandığı için ben uyuyamıyorum ve zombi haline geliyorum ne yazık ki. Sabah ben baygın bebiş babaya teslim.

  Sanırım bu uyku sorununa babaanne ayakta sallamaya alıştırınca kafam fazlasıyla takılmaya başladı. Ayaktan beşiğe geçirene kadar sinirlerim helak oldu.

  Söylediğiniz gibi gözüm korkuyor, tamam yöntem bende işe yaramış ve bir çok arkadaşımın bebeklerinde de yaradı ama kuzum hiç sakin , ne zaman ne yapacağı belli bir bebek değil. arıza çıkartması muhtemel. Biraz zamana bırakıp görmeli sanırım

 19. İÇİNİZDEN GELEN SESİ DİNLEYİN, O SİZİ YÖNLENDİRECEKTİR.

 20. merhabalar,,
  benim kızım tam 5aylık,3.ayından beri 12 saat deliksiz uyuyor.ben de tracy hogg okuycularındanım ama bizim uykuya geçiş problemimiz 1 aylıktan beri var,sanem sadece anne sütüyle besleniyor,memede uyumayı çok seviyor,kucaktada bu konuda bi sistem kuramadım bazen bunun için kafa yorsam da genelde şunu düşünüyorum"kucağımda uyusun ne fark ederki sıcaklığımla uyusun benim tatlım,zaten başka işim yok kızımdann başka şuanda"tracy hogg zaman kazanma demiş ama ben yatağına yatırsam ağlamıyor ama uyumuyorda kendi kendne konuşuyor sonra da mızıldanmaya başlıyor yani benim için dahab çok vakit kaybı oluyor.bir de anneler size bişey danışıcam,önceden kendi uyuması güven artırır derlerken şuan hatta yanınazda yatması gven duygusunu geliştirir diyorlar siz ne diyosunuz??

 21. birde birşey ekliyeceğim
  yatır kaldır yöntemiyle dışarı çıktığızda napıyosunuz merak ediyorum,başka ewde,misafirlikte,dışarda ne oluyor elif hanım,birde sanem artık en geç 9de uykua geçiyor biz de eşimle hiç bir yere gidemiyoruz.napıcam bılmıyorum,bebekleri erken uyuyan anneler napıyosunuz merak ettim.

 22. Merhaba,

  Benim kızım 8 aylık. Gündüzleri 2 defa, toplamı 3 saat kadar olacak şekilde uyuyor. Gece ise 9:30-10:00 gibi yatıyor, sabah 8:30-9:00 gibi kalkıyor ama gece hemen hemen 2 saatte 1 meme emmek için uyanıyor.Daha küçükken yatır kaldırı denedim ama o kadar çok ağlıyor ki devam edemedim,şimdi ise yatırdığımda yatakta dönüp konuşuyor, ya da yine ağlıyor, kucağıma gelmek istiyor.Gece babası yanına giderse de ben gidene kadar ağlıyor.Ne yapacağımı, nasıl kesintisiz uyumasını sağlayacağımı bilemiyorum.Önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim,zira doktorumuz meme emdiği sürece böyle dedi sadece…

 23. Tracy Hoggun yatır-kaldır yöntemi bütün bebeklere başarıyla uygulanabilir. Elbette pat diye değil, öncelikle diğer ortam şartları uygun olacak. Öncelikle memede uyku işi kesilecek, yani meme-uyku bağdaşması çözülecek, karnı tok olacak,gazı çıkarılacak, çocuk aşırı uyarılmış olmayacak ve en önemlisi anne kararlı ve istikrarlı olacak. Yani yatır-kaldırdan önce e.a.s.y oturtulmuş olacak. Hepsinden de önemlisi çocuk daha önce güven kaybetmişse ebeveyne karşı, bu kazanılacak. Ağlamaya bırakılan bir bebekt-1 kere bile-bu yöntemi uygulamadan önce güveni kazanmanız lazım ki bunun da çözümü detaylı yazıyor.

  Yöntem başarısız olmuyor, uygulayan kişi başarısız oluyor maalesef. Kitapta yazılanları iyi bilmek-atlamamak-gerekirse yeniden satır satır okumak, iyi bir gözlemci anne olmak ve bebeğine yardım etmeyi gerçekten istemek gerekiyor.

  Tracynin en sevdiğim yanı bebekleri ağlatmaması ve buna kesinlikle karşı oluşu. Yöntemleri hedefi 12den vuruyor. Aksini söyleyen varsa kendi de iyi bir okuyucu olmadığının farkındadır, kitabı ya okumamıştır ya da okuduğunu anlamamıştır.

  Eğer bebeklerin ne zaman uyuyacağını, ne zaman kalkacağını, ne zaman besleneceğini, nasıl uyuyacağını, kısacası nelere ihtiyacı olduğunu bilmek istiyorsanız mutlaka okumalısınız Tracy Hoggu. Sonunda siz de bebeklerle konuşabilen bir anne olacaksınız garanti veriyorum.

 24. Merhaba,
  Ben de 4.5 aylık kızım Derin’e 1 haftadır yatır kaldır uyguluyorum. Tracy Hogu bebeğim 2 aylikken keşfettim ve kesinlikle çok faydasını gördüm. Easy rutinini bebeğimi uykudan zorla kaldırmak dısında hemen hemen tam uyguluyorum. Kızım bir hafta oncesine kadar kucakta sallanarak uyuyordu, ve giderek zor uyumaya başlamıştı. Yatır kaldır gündüz çok isime yaradı, genellikle 5-10 dk icinde çok ağlamadan uyuyor. Ancak gece uykusuna yatarken çok fazla ağlıyor, sinirleniyor ve Elif hanımın dediği gibi protesto edercesine uzun süre bağırıyor ve yorgun düşünce uyuyor. Ama bu ağlamalarına dayanmak sağlam bir sinir gerektiriyor ve ben ne kadar dayanabilecegimden emin değilim. Sevgili annelerden öğrenmek istediğim benzer durumu yasamış olan varmı, ısrarcı olmalımıyım ?

 25. canim benim ben yatir kaldir i deniyorum 1haftadu ama b soyle yapiyorum. mizildandiginda kucaga almadan pis pis pat pat sirtina vurarak uyuyana kadar oyle yapiyorum. acaba yanlismi yapiyorum nolur yardim edin. agladugindami pis pis yapmaliyim. ben uyuyunca ya kadar pisss pisss sirtinada hafifce vurarak yaturiyorum. ama okuyorum ki agladoginda yapıyoruz pis pis. ben yanlismi yapiyorum 1haftalik emeyim bosami gitti. her agladiginda mizildandiginda şşşş yapip sakinlesince yapmamaıimiyim. azeri oldugum icin bazi sozleri anlamamis olabilirsiniz.