192 Yorum

Devlet okulu mu, özel okul mu?

Uzun ve biraz karışık bir yazı bu. Çünkü kafam çok karışık.

Bazı konular var, aklımı sürekli kurcalayan. Ve buna rağmen bir türlü yazamadığım. Yazsam, konuyu aklımın diplerinde gömdüğüm yerlerden çıkararak çözülmesi gereken bir hale getirmiş olacağım.

Bakıcı konusu bunlardan biri. Vazo kırılmıştı ya, yapıştırdım, izi de var, öyle devam ediyoruz. Ne zamana kadar, nasıl, bilemem. Belki bir gün onu da yazarım.

Ama asıl başka bir konu var ki, gün geçtikçe, bu konunun olduğu dosyayı beynimin derinliklerinden çekip çıkarmadıkça dosya kalınlaşıyor, ağırlaşıyor ve altından kalkılmaz bir hale geliyor sanki. İşte Deniz’i hangi okula göndereceğim konusu bu!

Etrafımdaki onca insan, çocukları 2 yaşında olduğundan beri o kolejin, bu okulun bekleme listesine adını yazdırmış. Bir tek ben varım henüz kılını kıpırdatmayan. Ve bu “treni kaçırıyor muyum?” korkusu aklımı fena çeliyor.

O kadar çetrefilli ki… Nitekim, “hangi okula göndereceğim” sorusunu yanıtlamam için önce iki soruyu daha yanıtlamam lazım:

(1) Deniz Kasım sonu doğumlu. Ne zaman okula gitmeli? Büyüklerin küçüğü mü, küçüklerin büyüğü mü olmalı?

(2) Deniz özel okula mı gitmeli, devlet okuluna mı gitmeli?

Bu yazının konusu ikinci soru: devlet okulu mu, özel okul mu?

Birçok insana göre, böyle bir soruya gerek bile yok. Maddi imkanın el veriyorsa, çocuğun özel okula gitmeli. NOKTA.

Hatta, maddi imkanın yoksa bile çocuğun özel okula gitmeli.

Ama ben ÇOCUĞUMU DEVLET OKULUNA GÖNDERMEK İSTİYORUM. Daha doğrusu, çocuğumu sırf devlet okuluna gitmesin diye herhangi bir özel okula göndermek istemiyorum.

Robert Koleji’ne mi gidecek? Üsküdar Amerikan Koleji’nin kurasını mı kazandı? Oh, daha ne isterim. Ben de Amerikan Koleji’nde okudum. Deniz de okusun isterim. Helal olsun verdiğim paralara da.

Ama sırf özel okula gitsin diye, daha doğrusu devlet okuluna gitmesin diye, X Kolejine ya da Y Vakfı Özel Okullarına göndermek is-te-mi-yo-rum.

***

Ben, ait olduğum nesildeki hemen bütün çocuklar gibi, ilkokulu devlet okulunda okudum. Hem de babamın okuduğu okulda. İlk senemizde 67 kişiydik sınıfta. Üç kişilik sıralarda otururduk.

Her türlü aileden çocuklar vardı sınıfımızda. Durumu iyi olanlar da, şimdinin popüler terimiyle “kapıcı çocukları” da. Ben, durumu iyi olanlardandım. Hatta annem sınıf arkadaşlarımdan birini daha okutmuş beş sene boyunca. Kitaplarını almış, benden gizli kaplamış. Birkaç sene önce söyledi bana.

Durumu iyi olanlardandım ama, beş sene boyunca aynı çantayı kullandım diye öğretmenim örnek göstermişti beni sınıfta. Durumu iyi olanlardandım ama, ne şoförle giderdim okula, ne de parıldayan ayakkabılarla. Ailemin maddi durumu daha elverişliydi başkalarına göre, o kadar. Kimse de bunun böyle olduğunu söyleyemezdi, çünkü caka satacak bir ortam olmadığı gibi ailemin yapısı da buna uygun değildi.

Ve ben, 67 kişi başlayıp 50 küsur kişi olarak sonlandırdığımız sınıfımızda en başarılı 10-15 öğrencinin arasına girerek Tarsus Amerikan Koleji’ni (TAC) kazandım.

80’li senelerde devlet okulu da, özel okul da bugünkülerden çok daha farklıydı. Çoğunluk devlet okuluna gidiyordu. Özel okulların çoğuna ise, şimdi olduğu gibi parayı bastırıp giremiyordun. Akademik olarak da başarılı olacaktın. Hele de üstün başarı gösterirsen, ailenin durumu elverişli olmasa bile burs kontenjanından girerdin.

Tarsus Amerikan’a girdiğimiz sene 120 öğrenci alındı okula. 120’si de asil listeden girdi. Kısacası, yedi sene boyunca Çukurova bölgesinin en parlak öğrencileriyle okudum. İnanılmaz değerler, dostluklar kazandım. Hayatımda en gurur duyduğum şeylerden biridir TAC mezunu olmak.

TAC’nin özelliği özel okul olmasından ziyade köklü bir okul olmasıydı. Çocuklarımın da, özel ya da değil, benzer bir okulda okumaları hayatımda en çok isteyeceğim şeylerden biridir. Deniz bir Galatasaray gibi, İstanbul Erkek Lisesi gibi bir okula kapağı atsın, zil takıp oynarım.

Konuyu dağıttım. Dedim ya, kafam karışık. Ne diyordum? Çocuğumu sırf devlet okuluna gitmesin diye özel okula göndermek istemiyorum.

Birçok insan da bunun tam tersini düşünüyor: Herhangi bir özel okul da olsa, yeter ki devlet okuluna gitmesin çocuk.

Bundan dört sene önce Türkiye’ye dönüş yaptığımızda, Deniz’in okul hayatı konusunda hiçbir fikir sahibi olmasam da, gayet idealisttim: Deniz, benim de, babasının da yaptığı gibi devlet okuluna gidecekti.

Deniz’i devlet okuluna gönderme niyetimi Deniz’den iki yaş büyük bir çocuğu olan (ve kendisi de benim gibi ilkokulu devlet okulunda, ortaokul ve liseyi özel okulda (ve hatta Tarsus Amerikan Koleji’nde) okuyan bir arkadaşıma anlattığımda “Zaman çok değişti, Elif. Devlet okulları bitti artık. Özel okulların imkanları çok farklı. Yoga falan yaptırıyorlar. Devlet okulunda çok geri kalıyor çocuklar” demişti.

“Aman ne var canım, yogayı da sonradan öğrensin” diye geçirmiştim içimden.

Ancak sonrasında kimle konuşsam, yoga olmasa da zırt, o olmasa da pırt yüzünden “okula göndermezsen çocuğunu geri bırakırsın” mesajı almaya başladım.

İşin daha da kötüsü, benden daha kıdemli anneler “Elif’çiğim, ben de aynen senin gibi devlet okuluna vermeyi düşünüyordum, ama merak etme, yumurta kapıya dayanınca yapamıyorsun, tıpış tıpış gönderiyorsun özel okula” diyorlar.

Şimdi… Eğer siz de benim gibi bu konudan bihaber ebeveynlerseniz size bomba haberlerim var. “Benim” diyen özel okulun senelik ücretleri ne kadar biliyor musunuz? En azından İstanbul ücretlerini söyleyeyim: 18 binden başlıyor, 25 bine kadar yolu var. İki çocuk, çarpı 25 bin, ne etti? Senede elli bin. Ben senede elli bin lirayı bir kenara koysam çocuklarımın her birine ev alırım yahu!

Bir de şu var: Devir değişti, devlet okulları aynı değil, blaa blaa blaa. Evet ama, özel okullar da aynı değil ki. Diyelim parana kıydın, gönderdin. O okullarda birbiriyle yarışan öğrenciler, daha da fenası gösteriş meraklısı veliler yok mu? İş okul ücretiyle bitecek mi sanıyorsunuz? Cep telefonu, iPhone, iPad, ıvır zıvır  — bunları ölçüt alıyor artık çocuklar. Bir de bunlarla uğraşacaksın.

Şöyle bir düşüncemiz var anne-baba olarak: Deniz, yaklaşık üç senedir çok iyi bir anaokuluna gidiyor. Gayet de iyi bir “eğitim” alıyor. Eh, biz de öyle boş insanlar değiliz Allah’a şükür, kafası çalışan ebeveynleriz. Deniz’i, en azından ilk beş sene boyunca bir devlet okuluna göndersek, ya da belki tüm sekiz seneyi, bilemiyorum; o sırada da sosyal açıdan dışarıdan desteklesek… Gitar dersiyse gitar dersi, basketbol okuluysa basketbol okulu. Ne yapmış oluruz çocuğumuza? Harcamış mı oluruz geleceğini?

Bütün bunları okuyanlar arasında, hele de eğitimciler varsa benim Türkiye’deki eğitim sistemi hakkında fikir sahibi olmadığımı düşünebilir. Doğrudur! Sekiz senenin bir bütün olduğu yeni sistemde ilk beş seneyi devlet okulunda, sonraki üç seneyi özel okulda okutmak gerek akademik olarak, gerekse pedagojik olarak fiyasko bir karar olabilir. Öyleyse n’olur söyleyin.

Bütün bunları yazdım ama, teorik konuşuyorum. Bahsi geçen “sıradan” özel okulların kapısından girmiş değilim henüz. Devlet okullarına ise oy kullanmak için gittim, o kadar.

İşte bu yüzden de çocuğunu -özellikle de- devlet okuluna gönderen anne-babalardan destek istiyorum. Lütfen paylaşın düşüncelerinizi, deneyimlerinizi.

N’olur yani? Çocuğumu devlet okuluna göndersem n’olur? Ona kötülük mü etmiş olurum?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

192 yorum

 1. Pelin Keskinoğlu

  Merhaba,

  Ben bir eğitimci değilim ama hem 4,5 sene bir özel okulda çalıştım hem de sizin gibi ilkokulu devlette orta ve liseyi de özel okulda bitirdim. Arkadaşlarınız ve siz bazı konulardan çok haklısınız. Ben Erenköy İlkokulunda okudum. O zamanlar istanbul'un çok iyi öğretmenleri ders verirdi orada. Böyle başka okullar da vardı tabi. Ama maalesef şimdi, çok idealist bir kaç öğretmen dışında bu kişiler parasal konular da söz konusu olunca hep özel okullara gittiler ve oralarda ders veriyorlar. O nedenle ve "iyi halli ailelerin" çocukları çoğunlukla özel okullara gittiğinden şu anda ilköğretim okullarının durumu bizim zamanımızla kıyaslanamayacak durumda maalesef. Bunu İstanbul için söyleyebilirim elbette. Belki de başka şehirlerde güzel örnekleri hala mevcuttur. Ama size mutlaka özel okula gönderin demiyorum. Bu kararı verirken çocuğunuzun karakterini de gözönünde bulundurmalısınız. Kalabalıklar içinde kaybolmak onu kötü etkileyecekse devlet çok da iyi bir seçenek olmayabilir. Ya da ona özel ilgi gösterilemesi onu rahatsız edecekse bu sefer de özel okullar doğru seçenek değil.

  Çalıştığım okul ve de mezun olduğum okul Koç Özel Lisesi'ydi. Her okulu bir tutmamak gerek dediğiniz gibi ama bu tip okullarda okuyan çocukların özgüvenlerinin devlette okuyan çocuklara nazaran çok üst düzeylerde olduğunu söylemek mümkün. Bu kıyaslamayı okula sınavla lise hazırlıktan giren çocukları gözlemleyerek yapıyorum.

  Bu arada bir de sistemsel bilgi: çocuğunuzu ilk 8 sene bir devlet okuluna göndermek isterseniz 8 senenin sonunda mutlaka sınava sokmanız gerekecektir. Hatta yazınızda bahsettiğiniz Üsküdar Amerikan Lisesi'nin ilköğretim okulu olarak görünen SEV ilköğretim okuluna sokarsanız da aynı koşullar geçerli. Bu açıdan, çocuklarınızı yarış atına çevirmemek için, Türk Özel okulları avantajlı.

  Ama yine yazınızda belirttiğiniz gibi çocukları hırslı ve paralı aileler arasında bir yarış atına çevirme ve doyumsuzluğa sürükleme ihtimaliniz her zaman var. Burada iş kesin olaraki anne-babada bitiyor.

  Umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. Aslında bir anne adayı olarak ben de o gün geldiğinde ne karar vereceğimi bilemiyorum 🙂

 2. Yine iç sesimin zırt pırt konuştuğu konulardan birini yazmışsın Elif. Biz de ailecek bu konuda oldukça ciddi tahliller yaptık ve kararımızı verdik.

  Biz oğlumuzu da kızımızı da devlet okuluna göndereceğiz. En azından ilköğretim için bu böyle olacak. Şu an oturduğumuz semtte özel okulları aratmayan çok iyi bir devlet okulu var. Araştırdık soruşturduk, velilere danıştık. Erken demedik, saçma demedik düşündük ve en sonunda bizler nasıl okuduysak çocuklarımızın da öyle okumasına karar verdik.

  Ben ilköğretimde özel okulları gerekli görmüyorum. Çünkü özel okulun ilköğretimde tek avantajının dil eğitimi ve yan etkinlikler olduğuna inanıyorum. Müfredat her okulda aynı. Çocuğum at binecekmiş, lale ekecekmiş, bunlar bana saçma geliyor. Biz de senin gibi devlet okulunda okuduk. Paylaşmayı, herkesin eşit olmadığını, imkansızlıklar içinde başarılı olan arkadaşlarımızı görerek örnek almayı öğrendik. Eşit şartlarda olmadıklarımıza yardım etmeyi ve onlara saygı göstermeyi öğrendik. İmkanlarımızın bize sosyal anlamda hiçbir avantajı olmadığını öğrendik. Okumayı da hepimiz aynı zamanda söktük. Birimiz diğerinden geri kalmadı, ileri de gitmedi.

  Benim çocuğumu özel okula göndermeye imkanım şu an yok. Ama olsaydı da özel okula göndermezdim. Sırf verilen para fazla diye öğretmenlerin, öğrencilerin önünde sus pus durduğunu, şımarık çocuklara müdahale edilemediğini, çaçaron velilerin, öğretmenleri paralarıyla satın almış gibi davrandıklarını gördüm. Elbette okulun niteliği de çok önemli. Kimi özel okulların devlet okullarıyla arasındaki tek fark para iken, bazı devlet okulları da değme özel okullardan daha iyi, nitelikli olabiliyor.

  Oğlum şu an evimize yakın olan bir anaokuluna gidiyor, ki okulumuz semtimizin en iyi anaokulu seçildi. Fiyatı da gayet uygun. Ve özel okula giden bir arkadaş çocuğundan daha ileri, daha bilgili. Okul yaşı geldiğinde de devlet okuluna gidecek, biz de bilinçli anne babalar gibi oğlumuza elimizden gelen desteği vererek onu en iyi şekilde yönlendireceğiz. İyi bir öğrenci olabilirse senin dediğin gibi bursla da olsa iyi bir okulda okur, biz de anne baba olarak onun eğitimi için gerekirse gece gündüz çalışırız, imkanlarımızı zorlarız.

  Bir de bu mevzuların biraz da çocuğa bağlı olduğuna inanıyorum. Şimdi ailenin parası vardır, sosyal çevresinde de "devlet okulu tu kaka" baskısı vardır, çocuğunu yüzbinlerce liraya özel okula gönderir. Ama o çocuğun kapasitesi buna uygun değilse, verileni alamıyorsa bu neye yarar? Sadece aile, ben elimden geleni yaptım demiş olur.

  Kimi çocuk vardır, her ortamda öğrenmesi aynıdır, kimisinin anlayışı o kadar iyi değildir, daha özel ilgi bekler. Ben biraz da bu şansıma güvenerek devlet okulundan yana tercihimi kullanabiliyorum.

  Yine çok uzun yazdım biliyorum, çok iyi de toparlayamadığımın farkındayım ama sanırım anlatabildim.

  Kısaca iyi araştırılıp seçilmiş bir devlet okulunu tercih ediyorum. Eğitimin parayla satın alınamayacağı kanaatindeyim. Her türlü imkanın, değerini anlayamayacak yaşta bir çocuğun ayaklarına serilmesine karşıyım. Çocuklarımız bizler gibi "bilek hakkıyla" bir yerlere gelmeyi, çalışmayı, çabalamayı öğrenmeli. Özel okulların çoğunda bu yok. Olanlara da o kadar para vermek bana akıl karı gelmiyor.

  Çalışsın, başarsın, özel okula bursla girsin. O zaman bu iş bir şeye benzer.

  • Mehtap, dusunce sistemin bana cok yakin geldi de biz de faydalansak keske dedim, begendiginiz okulun yeri neresi acaba?

  • Merhaba,

   benim de 2005 doğumlu bir oğlum ve 2007 doğumlu bir kızım var. Okul meselesini bende hala çözebilmiş değilim. ilk başta orta halli bir özel okul arayışı içindeyken şimdi tamamen sizin gibi çocuklarımı iyi bir devlet okuluna göndermeyi düşünüyorum. Ben avrupa yakasında oturuyorum ama sırf bu okul meselesi yüzünden anadolu yakasına bile taşınabilirim. bBhsetmiş olduğunuz okul be anaokul ismini bir sakıncası yoksa öğrenebilir miyim? şimdiden teşekkür ediyorum ve güzel bir eğitim hayatı diliyorum.

   • ay çok özür dilerim hiç bakmamışım bu konuya sonradan!

    anaokulumuz Kartal Yakacık'ta Yakamoz Anaokulu

    beğendiğim ilköğretim okulu ise Kartal Uğurmumcu'da Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu.

    sevgiler!

    • Merhaba Mehtap hanım,

     benim oğlum seneye başlayacak anasınııfına haldır haldır okul araştırıyorduk
     Yakacıkta oturuyoruz..
     söylediğiniz okulu araştıracağım..
     Paylaştığınız için teşekkürler..
     Ben özel okulcuyum 🙂
     eşim ise Devlet okulu diyor
     bakalım kısmet ..
     Devlet okulunda başlasın.. Okusun kazansın.. Burs alsın.. Yada baktım gerçekten
     gelecek vaad eden bir öğrenci oldu o zaman canımızı dişimize takar veririz bir özel okula diyorum..

     • merve hnm. tekrar merhaba. biz şu an taşındık u.mumcu’dan ve biz de yakacık’tayız. devlet okulu derseniz eğer, bölgenin en iyi pilot okulu seçilmiş, kalite yönetim sertifikasını ilk alan okul İhsan Zakiroğlu İ.Ö.O var burada, Çarşı mahallesinde. listenize alın derim. bu arada buradaki özel okullar berbat, söylemeden geçemeyeceğim. Ahmet Şimşek zaten kaliteyi tamamen sıfırladı, vasat bir devlet okulu sınıfında artık, Doğa deseniz 10 günde bir öğretmen değiştiriyorlar çocukların beyni bulanmış artık, Balkanlar Koleji’nden hiç iyi duyumlar almadım, tuhaf eğitim sistemlerine geçiş yapmışlar hiç açmayacağım. Dragos tarafında Bilfen var. Durumunuz iyiyse en yakını Bilfen bence. Eğer özel okul düşünseydim ve maddi imkanım da olsaydı iyi bir özel okula verirdim, sırf adı özel diye vasat bir özel okula değil.

      • Bilfen de çalışmış bir rehber öğretmen olarak söylüyorum,yakınından bile geçmeyin derim.Paranizla cocuğunuza eziyet edersiniz. 6 yaşındaki ikizlerimi asla o okula vermem.Çalıştığım donem henüz evli değildim ve cocuklarım yoktu.
       Listenin 2.sirasinda Eyuboglu var.
       3.yu sorarsanız Doga derim.Bu üç okula paraniz varsa da vermeyin bence.

       • Bir de su konuyu ekleyeyim.Ozel okula,devlet okulunun ara sınıflarindan gelen cocuklar (orn;6.sinif) akademik olarak,özellikle yabancı dil dersinde zorlanıyor. Bu cocukları cokcasiyla aynı sınıfta topluyorlar.

       • Ebru Hn.,
        6 yaşaındaki kızımız BİLFEN’ de. Öğretmeni tarafından sevilmediğini hissediyor. Branş öğretmenleri ile süper iyi….Ancak, sınıf öğretmeninin davranışlarından tedirgin ve korku içinde. rehberlik öğretmeni ortalarda yok..! BİLFEN rehberlik grubu ile direkt temasa geçerek problem kimde üstüne gitmek istiyoruz. Ne önerirsiniz? Tşk.

        • Oncelikle sorunuza isa surede yanit veremedigim icin uzgun oldugumu belirteyim.
         Benim yorum birakirken ifade etmeye calistigim konu sizin probleminizide acikliyor.
         Tabi ki oncelikle rehber ogretmeni ve ilgili mudur yardimcisi ile konuyu paylasin.Onlar bu konuda size yardimci olacaktir.
         6 yasindaki bir cocuk boyle bir duygu hissediyorsa,bunun mutlaka gecerli nedenleri vardir.
         Bu durumu tanimlarken,
         ‘problem kimde’ seklinde degilde, ‘kiziniz kendini neden guvende hissetmiyor ‘ gibi dusunursek cozume daha kolay ulasabiliriz gibi geliyor bana.

       • Bilfen konusunda biraz daha detay verir misiniz? Yakınlarımızdaki okullardan biri ve bizim için bir seçenekti? Eziyet derken?

        • Merhaba Deniz Hanim.
         Oncelikle ben bu okuldan veli olarak hizmet almis biri degilim. Ben tamamen objektif olarak bildiklerimi ve gorduklerimi paylasiyorum.2 yil ogretmen olarak calistim ve benim degerlerime uygun olmayan uygulamalardan dolayi kendi istegimle ayrildim. Sistem icinde kalmayi tercih etseydim kimseninde buna itirazi olmazdi.

         Ilk olarak soyleyecegim sey, tartismasiz olarak egtim teknolojilerini en cok kullanan okuldur.Bu konudaki donanimlari gercekten cok iyi.Ve cok yatirim yapiliyor.Zaten okulu gezerken buna tanik olmak mumkun.
         Ancak tabi butun bu alt yapidan ve imkanlardan sizin cocugunuz ne kadar yararlanacak ve pay alacak.
         ‘Basariya giden yolda hersey mubahtir’ diye dusunen kisiler icin degil benim bu yazdiklarim zaten. Her veli oraya belli bir bedel odeyerek cocugunu gonderiyor ve bir beklentisi var. Birinin bile rahatsiz olmasi cok onemli.
         Cunku orada islenen bir anne babanin en degerli varligi,evladi.

         1.Cocugunuzu bilfen e kayit ettirmeden once ,bilmeniz gereken en onemli sey, cocugunuz bilfenin ogrenci kategorilerinden hangisine denk dustugu. Cunku boyle bir kategorilendirme var.
         -.Bilfen, zeki, caliskan,uyumlu, davranis problemi cikarmayan ogrenciyi cok sever. Bunda ne var diye soranlar olabilir.Evet bu dogaldir.Ama iste butun cocuklar tamda boyle degil. ee o zaman ne yapar bilfen?
         -Listenin ikinci sirasinda robert , galatasaray vs gibi okullara girecek kadar yuksek kapasitede olmayan ama caliskan ve basarili ogrenciler vardir.En cok zorluguda onlar yasar. Cunku aslinda hedeflenen bu okullara girmesi pek mumkun degildir ama, bilfenin vitrin uygulamalarinin en cok kurbanida bu cocuklar olur.
         3.sirada orta duzeyde ogrenciler vardir. Grubun cogunu bu ogrenciler olusturur. Sinif disiplinini bozacak davranislar sergilemedigi muddetce bilfen icin sorun teskil etmezler. Ama ogrenci icin buradaki kilit konu, anne babasinin gercek ustu beklentilere sahip olup olmadigidir. Cunku bilfen, anne babalari kus kondurduguna inandirmistir.
         4.sirada ortaninalti ogrenciler vardir.Yine sinif disiplinini bozmadigi muddetce idare edilir. Ancak bazi veliler icin ne kadar onemlidir bilemem ama cocuk ‘ben aptalmiyim,neden bu matematigi yapamiyorum’diye aglayarak koridorda dolasir.
         5.sirada ogrenme zorluklari yasayan bir grup var.Onlari 6.sinifa kadar tasimaz bilfen,alt siralardan eler.
         6.sirada sinirlarini cizemeyen, sinirlardan hoslanmayan,disiplin problemleri yasayan ogrenciler vardir ki diyemiyorum cunku onlarin zaten hic sansi olmaz direk gonderilirler.

         Ben calisirken camlica binasinda yaklasik 1800 ogrenci vardi. Robert, galatasaray, uskudar amerikan, koc, ve bir kac okul daha. Mevcutlari toplasaniz 1800 eder mi sorarim size.

         Umarim yardimci olabilmisimdir.

         • Ebru hanım merhaba; 4 ve 6 yaşındaki iki oğlumu acarkent içindeki 2 Bilfen anaokuluna göndermiş bir veli olarak yorumlarınızdaki doğru saptamaları hissettiği için 6 yaşındakşi oğlumu TED istanbula kayıt yaptırdım.. inanamazsınız bilfende çocuklara baskı yapıp anaokulundan sonrada çamlıca Bilfen’e gitmeleri yönünde telkin n yapıyorlardı… Umarım doğru karar vermişizdir..

   • merhaba arkadaşlar ben devlet okuluna gönder fikrine katılmıyorum.ben üç sene oğlumu devlet okuluna gönderdim.çok umutluydum,başarılıydı.okulda yapılan sınavlarda hep ful çıkarıyordu.4.sınıfta odtü kolejine yazdırdım.bu okulda çocuğum arkadaşlarına göre geri,eksikleri çok.yani arkadaşlar temel çok önemli.şu an gördükleri matematiği öğretmen lisesinde görüyorlar.yok ev alayım,yok araba herşey boş.çocuğunuza iyi bir gelecek verin.temelden hazırlayın.herşey boşşşşşşş:)

   • Geçen sene bizde çok araştırdık ve özel okuldan yana kararımızı verdik avrupa yakasında iseniz Bilim Kolejini ( halkalıdaki okul bizim yolladığımız ) öneririm hem eğitimi iyi hemde öyle şımartmak vs.. yok gayet seviyeli, eğitimide iyi..

 3. Zor konular.. Aynı çelişkileri yaşadım ama annem son noktayı koydu. "Biz seni vaktiyle kolejde okuttuk da sen bir çocuğu mu okutamayacaksın" deyince verdik benim okuluma…Kendi okulum olduğu için hiç araştırmadım, soruşturmadım. Daha iyisi mutlaka vardır, eleştirilecek yönleri ise çok…Özentiliklere gelince özel okul olmasından kaynaklanmıyor…Devir öyle. Herkesin çocuğundan benzer şeyler duyuyorum.Ben çok direniyorum. Babası direnmediği için sıkıntı oluyor yoksa anne-baba çocuğa karşı aynı duruşta olduğu müddetçe o da sorun değil. Devlet okulunu araştırmadık…Hepsinin kötü olduğunu sanmıyorum.Hele ki iyi semtlerdeki okullar fiziki yapı itibarıyla da gerçekten iyiler. Dediğim gibi benim için son noktayı annem koydu.Yalnız tahminimi söyleyim: Bana öyle geliyor ki sen de çocuklarını özel okula vereceksin.

  • Unutmadan ekleyim, eşim de "ben okulu devlet okulunda okudum ve doğru dürüst İngilizce öğrenemedim, kızım hiç olmazsa bu sorunu yaşamasın" demişti…O da elbette bir kriter oldu benim için.

 4. Benim kızım henüz 2,5 yaşında ve özel bir kreşe gidiyor, tam zamanlı çalışan anne olduğum için (bana göre) erken olan bir yaşta başladı, ben etüdlü çalışan annelere yönelik olan okullardaki kura'ya katılmayı düşünüyorum/z. Bildiğim kadarı ile eve ödev getirmiyorlar ve sürekli çanta taşımıyorlar.

 5. sevgili elif;
  bende oğlum henüz çok küçük olmasına rağman bu konuya kafa yoruyorum sürekli. en son vardığım sonuç aslında asıl önemli olan okul değil öğretmen. düşünüyorum ki çocuğumu o çok pahalı okula gönderdim ama öğretmeni iyi olmazsa çocuğum tek başına o okulun imkanlarından nasıl faydalanacak. sonuçta bir eğitimci olarak üniversitede bize öğreteilen öğretmenin bir rehber olması gerektiği, yerinde müdahalelerle durumu ve her ortamı bir öğrenme alanına çevirmesi gerektiği, öğretirken öğrenebilmeyi bilmesi. biraz uzattım ama kısaca ben oğlum için okul değil öğretmen arayışındayım artık. gerekli sosyal ortamı eğer okuldan sağlayamazsa elimden geldiği kadarıyla ben sağlama niyetindeyim.
  birde sınav meselesi var ülkemizde eğer sınava girmesini istemezsen o zaman özel okula verebilirsin ama yine benim görüşüm bu sınav olayını çok abartmadıktan sonra sorun yok. sonuçta düşündüğümde bizler de ilkokul beşinci sınıfta sınavlara girip öyle kazandık okududuğumuz okulları hem psikolojimiz falan da bozulmadı çünkü bizim annelerimiz bizi bilmem kimlerle kıyaslamıyordu yada kazanamazsak dünyanın sonu da değildi. sınav konusunda çocuğun psikoljisini bozan ailenin tutumudur bence.

 6. EĞER BİR ÇOCUK OKUYUP BİŞEYLER OLACAKSA BUNUN OKULLA DEĞİL,KENDİYLE ALAKALI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜRÜP HEP.BİZDE EŞİMLE BU KONUYU TARTIŞTIK VE ODA DEVLET OKULUNDA BENİMLE HEM FİKİR OLDU.ŞİMDİ ŞÖYLE DÜŞÜNÜYORUM BEN.EĞER ÖZELE GÖNDERİRSENİZ DEDİĞİNİZ GİBİ ÇOCUKLARDA HEP BİR MARKA YARIŞI ,ONUN ŞUSU ŞÖYLE BUNUN BUSU VE ÇOCUK NEKADAR AKLI DERSİNDE OLACAK VEYA İSTEMEDİĞİ BİR FAALİYETİ OKULDA ZORLA YAPMAK ZORUNDA OLACAK.BEN GEÇEN SENE KIZIMI EVİMİN KARŞISINDA DİYE ÖZEL BİR KREŞE VERDİM (350 TL)VE DAHA ORDA ÇOCUKLAR ANNE BİLMEM KİM ŞÖYLE GİYİYOR BENDE İSTİYORUM EŞOFMAN GİYDİRME ETEK GİYDİR GİBİ MEVZULARI OLDU.BU SENE YİNE EVİME YAKIN OLAN BİR DEVLET OKULUNa gönderiyorum (100 tl)VE ÖĞRETMENİ İLK OLARAK LÜTFEN BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZ EŞOFMAN GİYSİN YOKSA ARKADAŞLAR ARASI AYRIMCILIK BAŞLIYOR DEDİ VE İNANILMAZ HOŞUMA GİTTİ.ŞİMDİ İKİ OKULU KIYASLIYORUM KIZIM İKİSİNDEDE MUTLUYDU ÇÜNKÜ AKTİF VE FUAL VE AKTİVİTE YAPMAYI SEVİYOR İKİ OKULDADA BUNU YAPABİLİYOR PEKİ NEDEN DAHA FAZLA ÖDEYEYİM? TABİKİ BU DAHA KREŞ İLERKİ YILLARDA DAHA BÜYÜK SORUNLAR DÜŞÜNECEĞİZ.YİNE DEVLET OKULUNA GİDİCEK KIZIM AMA EKSİK OLDUĞU DERSTEN ÖZEL ALDIRACAĞIM VE İSTEDİĞİ FAALİYETLERE OKUL HARİCİNDE GİDİCEK(YÜZME,TENİS,BASKETBOL VS.)VE NOLUCAK DAHA FAZLA ÇEVRE EDİNECEK VE BELİRLİ ARKADAŞ ÇEVRESİ OLMAYACAK VE SEVDİĞİ ŞEYLERLE İLGİLENECEK VE BUNU OKUL HARİCİ YAPMIŞ OLACAK.ÇÜNKÜ BÜTÜN GÜN OKULDA OKUL KIYAFETİYLE OLMA DÜŞÜNCESİ GERÇEKTEN BENİ BİLE YORUYOR.ZATEN BİR ÇOCUK KENDİNİ BELLİ EDİYOR BİŞEY OLACAKSA SALDIRIYOR HERŞEYİ YAPMAK İSTİYOR AMA O ÇOCUKTAN HAYIR YOKSA SİZ NE KADAR ÖZELDEDE OKUTSANIZ SOKMA AKIL KAPIYA KADAR GİDİYOR VE OLAN PARAYA OLUYOR.DEDİĞİNİZ GİBİ O PARAYI KOY KENARI 1 EV AL.GELECEĞİNE YİNE YATIRIM YAPMIŞ OLURSUN.:)) BİRAZ UZUN VE KARMAŞIK OLMUŞ OLABİLİR AMA BENİM DÜŞÜNCELERİM BÖYLE :))

 7. Merhabalar,sizin blogunuzu takip edenlerin çoğunluğunu düşünürsek bu yazıyı bir kamuoyu araştırması olarak görebiliriz.Bu açıdan sonuçlarıda açıklarsanız çok sevinirim:)
  Görüşümü belirteyim,devlet okulunda iyi eğitim almaz diyemem,çok iyi okullar var,ama sonrasında özel okula göndermek gibi niyetiniz varsa baştan özel okula gönderin derim,geçiş aşaması çocuk için zorlayıcı olabiliyor.Bencede özel okul imkanınız varsa mantıklı ama hangi özel okul olduğu çok çok önemli…

 8. Ben gideceği kreşi seçerken de böyle zorlanmıştım. Eski çalıştığım işverenimin özel okulu vardı ve yemeklerimizi orda yerken çok şey gözlemlemiştim. Öğretmenler gününde hediyeler havalarda uçuşuyordu. Öğretmenler yemeğe davet ediliyordu. Markalar yarış yapıyordu. Ben bunlarla başedemem. Bizim burda henüz yıllık ücretler ne kadar bilmiyorum ama Anadolu lisesi ya da Fen lisesini kazanmasını isterdim kızımın.
  Haa bu arada devlet okuluna giden bir tanıdığımızın kızı montu marka değil diye bütün kış okuluna montsuz gitmişti.
  Birde şunu söylemek istiyorum özel okullarda okuyan çocukların çok büyük bir yüzdesi yine özel üniversitelerde okuyorlar. Yani çocuk çoğu zaman ailenin maddi durumunu da kullanmıyor değil.

 9. Ilkokulu devlet okulunda , Ortaokul ve Liseyi de kolejde okudum. Kolejin bana tek olumlu katkısı İngilizce olmuştur . Kızımı özel okula vermeyi düşünmüyorum, çevremizde iyi bir okuldan önce , iyi bir İlkokul öğretmeni araştıracağım ! benim için kriter öğretmen , yoksa okul geziye mi götürmüş, ata mı bindirmiş çok da önemi yok. Dediğin gibi yılda verecegimiz 20-25 milyar liraları biriktirsek çocugumuzun ilerde ticaret bile yapması için ya da yurtdışında bir universiteden mezun olabilmesi için gerekli sermayeyi biriktirmiş oluruz.
  Kuzenlerim var ilkokuldan beri özel okuldalar – ingilizceleri hala kötü , üniversiteye para ile girdiler , yani sınavlarda üstün başarı sağlamadılar ?
  1- konu da muhim. Büyüklerin küçüğü mü , küçüklerin büyüğü mü olmalı ? bunun içinde yazını bekliyorum .

  Umarım çocuklarımız için doğru olanı yapabiliriz .

 10. Vaktiyle ayni sikintilari yasamis ve hala yaşayan bir anne olarak, ben de ayni senin gibi dusunuyordum… Ve cok kararliydim cocugumu devlet okulunda okutmaya… 2 yasindan beri anaokuluna gidiyor oglum.. O yuzden okul ortami da ona yabanci gelmeyecek zorlanmayacak diye dusunuyordum…
  Ve evimizin civarindaki devlet okullarini bir bir arastirmaya basladim. Once bu civarda "en iyisi " olarak nitelendirilen bir okula gittik. Okul müdürüyle ilk konusmamiz bizi hüsrana uğratti… Okul siralarini bile veliler aliyormus ve cocuklar bir ust sinifa gectiginda siralarini da veliler cikartiyormus..Mezun olana kadar sıramıza! sahip çıkmalıymışız .. !!

  " Devlet tarafindan dogru duzgun bir kaynak saglanmiyor …Biz de bir sekilde velilerden bagis almak durumunda kaliyoruz. Temizlik personeli yetersiz, surekli ogretmen degisiyor..Veliler desen cok ilgisiz, ogretmenlere ek kaynaklari etüdlerden sagliyoruz, ve etüdler icin velilerden aylik 50 TL ( üç sene öncesinin parasıyla) talep ediyoruz. Bir cok veli onu da vermek istemedigi icin, oğretmenler de gerekli ilgiyi gösteremiyor çocuklara…Ben de zaten yeni tayin olmustum buraya ama dedigim gibi imkanlar kisitli, sonucta devlet okuluyuz " … diye söylemisti Okul müdürü bana…. Sınıflar da en az 50 kisilik…
  Üzülmüstüm tabi ki ilk devlet okulu ziyaretimiz de… Sonra baska bir kac tane daha gezdik…Genelde cogunda da ayni sorunlar…

  Aslinda yine de buna ragmen verebilirdim cocugumu devlet okuluna ama bir de şoyle bir durum vardi. O zaman SBS denilen sey 6. siniftan itibaren basliyordu 6.7. ve 8. sinifta cocuklar SBS sinavlarina giriyor ve bu üç sınav ortalamaları alınarak cocuk uygun bir Anadolu lisesine yerlesiyor, ya da yerleşemiyor. Herneyse…Demek oluyor ki cocuğun iyi bir temel ilköğretim eğitimi almasi sart…. İşte bu kosullardan dolayı ben de cocugumu, sartlarimi hayli zorlayarak ozel okula verdim… En azindan ilk 5 sene iyi bir egitim alir yabanci dil de buna dahil, 6. siniftan itibaren SBS sinavlarinda basarili olur diye dusundum.

  Ama ne oldu Milli Eğitim Bakanlığı zırt pırt yaptığı gibi yine sınav sistemini değistirdi. En son sadece 8. sınıfta olmasina karar verilmisti. Simdi son durum nedir bilmiyorum hala oyle mi degil mi? Yoksa yine mi degistirdiler…

  Velhasıl, eğitim sistemimiz adam gibi rayina oturmazsa, kafalarina göre zırt pırt çocuk oyuncağı gibi değiştirirlerse sistemi, sen de böyle ne yapacagini sasirir kalirsin , hangisi cocugum icin daha iyi diye….

  Bu sartlarda ozel okula verdigim icin pisman miyim bilmiyorum, kesinlikle ticarethane olarak görüldüğü doğru… Şu an 3. sinifta ve yabanci dili cok iyi gidiyor. Haftada 9 saat yabanci dil goruyor ve devlet okullari 4. siniftan itibaren o da haftada sadece iki saatle sinirli olarak dil eğitimi veriyor… Onceleri biraz cekingen ice kapanik bir cocuktu…Burada cok daha sosyal ve özgüveni daha da gelisti… Ama tabi ben calistigim ve kazandigim butun parayi onun egitimine harcadigim icin kendimle ilgili de hic bir sekilde harcama yapamiyorum…Bazen bu da beni geriyor…Falan filan bu bir kısır döngü iste…hala seneye acaba alip devlet okuluna da versem mi diye düsünmüyor degilim acikcasi ?? !!

  Neyse lafi cok uzattim farkindayim.. Sizin de kafanizi daha çok karistirdim galiba..:(

 11. ilk ve orta okulu özel okulda okumuş bir memur çocuğu olarak kesinlikle iyi bir devlet okulu diyorum. dil, sosyal aktivite, vb. dışarıdan kurslarla desteklenebilir ama sosyal statü farklılığı o yaştaki çocuk psikolojisini inanılmaz etkiliyor. devlet okulunda yok mu, mutlaka var ama özeldeki kadar değil. her ne kadar ailenin terbiyesi, özel okulda gördüğünüz sosyal statü farkının bilincinde olmasını ve ona uygun davranmanızı sağlasa da küçücük bir çocuk olarak içinizde bir yerlerin nasıl cızz ettiğini çok iyi biliyorum…ve şuna da katılıyorum: içinde cevher olan çocuk devlet okulunda 60-70 kişi arasında okusa da başarılı oluyor; oysa cevher – azim yoksa özel okula gönderip, etütlere para döküp fazladan özel dersler aldırsanız da sonuçta özel üniversiteye (burssuz) gitmekle yetinebiliyor….

 12. Benim kızımda bu sene 1.sınıfa başladı ve devlet okuluna gidiyor.Bu konuda o kadar çok araştırdım ki özellikle öğretmenlik yapan insanlarla konuştum herkesin tek paydası iyi bir öğretmendi.Tabi okula gelecek çevrede önemliydi.Özel okulu da düşünmedim değil ama sizin de yazdığınız gibi iş okul ücreti ile bitmeyecekti.ve her özel okuldaki öğretmen iyi miydi?Evet sosyal faaliyetler gayet yoğun ama ben dışarıdan da bunları zaten yaptırtabiliyorum. Ben kızımı şu an yüzmeye gönderiyorum ve özel okula giden çocuğun yüzmesinden farklı olduğunu düşünmüyorum . Evet yoga yapmıyor belki ama gayet mutlu kendi gibi olan çocukların arasında.Biz gelir durumu iyi olan ama gayet standart yaşayan bir aileyiz.ve daha bu yaşta para ile kendisini dünyanın merkezinde görmesini istemiyorum.arkadaşımın oğlu özel okulda ve gerek bilgi açısından gerekse kişilik gelişimi açısından hiç farkları yok.Hatta benim kızım okulda inanılmaz iyi bir öğrenci.Bence ister özel ister devlet okulu olsun Deniz’i göndereceğiniz zaman 1.sınıfları alacak iyi bir öğretmen araştırın .Size bu konularda bol şans diliyorum.Ha bir de devlet okulu için mahallenizin uygun düşmesi konusu var ki evlere şenlik

 13. Biz maddi olarak imkan olduğu sürece kızımızı özel okula göndermeyi karar verdik. Okul parasını da sırf daha iyi eğitim için değil, kızmızın yapacağı sosyal çevresi için de ödemiş oluruz diye düşünüyoruz. Burası Türkiye – neyi bildiğinin hiç bir zaman tanıdığın insanlar kadar olmadığını hepimiz biliyoruz. Buna da biz yatırım yapmış bulunuyoruz. Opportunist mi? Belki. Gerekli mi? Kesinlikle.

 14. Benimde kızım henüz 6 aylık ama ne kreş ne okulda özel okulu düşünmüyorum şimdiden. Çevremde özel okula giden tüm çocuklar- üniversitede dahil kendini yormuyor, biliyorki açıkta kalmayacak ve özel üniversiteye devam ediyorlar. Emek sarf etmeden pıt pıt para bastırılıyor, çocuk açıkta kalmıyor ve çocuk bunu biliyor. (Tabii giriş için puanı önemseyen yabancı ve bazı özel okullar hariç ki, başarılı çocuk devlet okulundan da bu okullara burslu olarak giriyor) Herşeyden önce üniversite anlamında (hem eğitim hem ortam) ben hiçbir özel üniversiteyi (birkaçı hariç) devlet üniversitesi ile kıyaslamam.

  Bence özel okul çocuğa ilkokuldan itibaren eğitim için çaba sarf etme ve hedef belirlemede büyük bir engel. Rahata alışma, özgüven patlaması (çok aşırı bana göre bu özel okulluların özgüvenleri) anlamında devlet okulunu tek geçiyorum.

 15. merhaba,
  özel okul- devlet okulu konusunda bir şey söyleyemeyeceğim ama naçizane fikrim deniz KÜÇÜKLERİNİN BÜYÜĞÜ OLSUN. yıl sonu doğumlu ve sınıfında ocak, şubat doğumlular da olacak.

  • ya da söyleyeyim. ben, kardeşim ve iki kuzenim hepimiz devlet okullarında okuduk okuyoruz. siz demişsiniz ya ben ilk okulda üç kişi oturuyordum diye ben lisede de öyle oturdum. istanbul da marmara üniversitesi ekonometri bölümünü bitirdim. kardeşim keza itü de mühendislik okuyor. kuzenlerim yine devlette. biri geçen sene iyi bir anadolu lisesini kazandı. biri bu sene sınava girecek ve iddialı. durumu çok iyi. burada devlet okulu seçimi tabi önem kazanıyor. ilkokulda 9-6 okuduk biz, anne çalıştığı için. okul yeşilköyde idi. ortaokul ve lisede de mlo denilen müfredatlı laboatuvar ve pilot lise tercihlerimiz oldu. yani x ilkokulu değildi mesela okullar. bilinçli tercihlerdi. şansımız vardı ki kuralarında çıktık.

   halen okuyan kuzenlerimde teyzem dediğinizi yapıyor yani, dersane ise dersane, gitarsa gitar, basketse basket hepsine gidildi zamanla. vefakat bu durumda da çocuk çok yoruluyor. hafta içi özel ders, haftasonu basket ya da zamanı ise dersane…

   beni düşündüren yanı işte bu. özel okullar bunların hepsini haftaiçi okul zamanına sığdırıyor. haftasonu sadece çocuğa ait oluyor. gezebiliyor, dinlenebiliyor, evde sizinle vakit geçirebiliyor yaşına bağlı olarak.

   ama maddi yönü de tabi çok ağır, çok! cidden o para biriktirilip ev köy sahibi olunabilir. tabi çocukların eğitimi ile ev sahibi olmak sadece karşılaştırma için kullanılan bir örnek burada.

   sonuç : yine kararsızlık ! malesef.

 16. valla Elif benim oglum daha cok kucuk (cok sukur :D) ama okul cagina yakin/ okul caginda cocugu olan cok arkadasim var. Devlet okullari semte gore degisiyor aslinda, esimin kuzeni kizini devlet ilkokuluna verdi, 16 kisilik sinif ve cok cok memnunlar, ingilizce ve aktivite kismini kendileri desteklemeye calisiyorlar.
  Ama baska bir arkadasim baska bir semtte, verdigi devlet okulundan alip ozele vermek zorunda kaldi oglunu. sinif cok kalabalik, ogretmen ilgiliz, cevre mahallelerin sosyo ekonomik durumu haliyle gelen ogrenci profili sebebiyle sınıf cok cok karisik oldugu icin. zor isler.

 17. Anaokulu ile başlayan ve aklımızı gitgitde kurcalayan bir soru bu ne yazık ki….
  İzmit'te oturuyoruz burası İstanbul ile kıyaslanamaz ama seçim yapmak burada da çok zor…
  Benim annem sınıf öğretmeni.33 sene bir devlet okulunda öğretmenlik yaptı.Emekli oldu ve 5 senedir de bir özel okulda sınıf öğretmenliği yapıyor.Ben haliyle ona danışıyorum tabi.
  Bir kere devlet okulundan devlet okuluna fark var.Bu tartışılmaz bir gerçek.Her devlet okuluna da gönderemiyorsunuz çocuğunuzu.İkametgah sorunu var.Öyle devlet okulları var ki her türlü fırsattan yararlanabilen,vizyonu geniş….Ben de öyle bir devlet okulunda okumasını isterim oğlumun.Annem de devlet okulu taraftarı fakat özel okulların da sahip olduğu bir çok donanımı göz ardı edemiyor.Kendisi de şu an özel bir okulda görev yaptığı için kıyaslama fırsatı buldu.
  Buna rağmen bir karar vermek zor.Herkes kendi durumuna,çevresindeki okulların kapasitelerine göre karar vermeli bence.Şanslıyız ki İzmit'te okul fiyatları İstanbul kadar astronomik değil.Bu da daha tarafsız bir değerlendirme yapmamızı sağlıyor.
  Eğer çevrenizde kaliteli,kendini ispatlamış bir devlet okulu varsa değerlendirmek gerek diyorum.
  Şimdi özel okullar devlet okullarından emekli olmuş deneyimli öğretmenleri değerlendirmek ister olmuş.Öğretmen de önemli bir faktör o zaman…
  Öğretmen,kapasite,donanım kriterleri ile bir değerlendirme yapılabilir.
  Çok zor karar vermek ama….:)

  • elif hanım izmitteyim daha doğrusu değirmenderede ….bana öğrenci çocuk odaklı bir kreş önermeniz mümkünmüdür? eğitimci olduğunuz için ve oğlunuz olduğu için bildiğiniz hissine kapıldım:)) oğlum 38 aylık

 18. Aslında söyleyecek çok şeyim var bu konuda ama lafı fazla uzatmayacağım. Benim çok yakınımda özel okulda okuyan 3 örnek var. Özel okullar ders yanında sosyal aktivite değil sadece sosyal aktivitenin yapıldığı yerlere dönüştü son yıllarda. Dersten başka her şey yapılıyor. Çocuklar materyalist yetiştiriliyor, yokluğu anlatmakta sıkıntı çekiyoruz. Sıradan özel okullar öğrencilerini kendi özel üniversitelerine yönlendiren ticarethaneler bence. Her hafta sonu worksheet veriliyor bizim yeğenlere bakıyorum yanlışlarla dolu sırf vermiş olmak için bir yerlerden copy-paste yapılmış oturup yazmaya bile üşenmişler. Derslerde hatta sınavlarda dahi cep telefonu kullanıyorlar. Bu bahsettiğim tek bir özel okul değil 3 farklı özel okulda da aşağı yukarı yaklaşımlar aynı.

 19. Merhabalar Elif Hanım,
  sitenizi uzun bir süredir takip ediyorum.benimde temmuz 2005 doğumlu bir kızım var ve 2 numara 2 hafta sonra aramıza katılacak inşaallah:) ben kimya öğretmeniyim. şu an çalışmıyorum. bu senenin başında kızımı kreşe verdik. ve eşimle ilkokula başlama yaşı ve nerde başlatmak gerektiği konusunda baya bi beyin fırtınası içine girdik. hatta çevremizdeki bazı kişiler "daha erken, kafa yormayın bunlara" desede biz şimdiden başlamak istedikki tüm tecrübelerden faydalanalım. öncelikle mastır yaparken bir hocamızın söylediği bir cümleyi söylemek istiyorum. hocamız bir derste dedi ki;
  " sakın çocuklarınızı ilk 3 yıl özel okula göndermeyin! illaki göndereceksenizde 4. sınıf itibari ile gönderin,çünkü ilk 3 yıl devlette aynı şeyi yapıyor özel de aynı şeyi yapıyor boş yere para vermeyin" demişti ve eklemişti" ilk 3 yılın ortalamaya katkısı olmuyor" diye.
  özel okulda öğretmen olan bi akrabamız ise kesinlikle özel okula vermem diyor çocuğumu:) aslında önemli olan burda öğretmen! öğretmen iyi olursa okul ve mekan farketmez. eğer içi, çocuklara en iyiyi; bilgi kalabalığı yapmadan, beyni yormadan, boş şeylerle doldurmadan… vermenin arzusuyla dolu değilse siz o öğretmene/okula servetlerde vaad etseniz işe yaramaz. okul kötüymüş önemli değil. şu kapı kapandıktan sonra size kimse karışamaz. hayır şu bilgiyi şöyle vereceksin diyemez.artık siz ve öğrencileriniz berabersiniz. onlarla hem dem olamazsanız ne kadar başarılı olursanız olun faydasızdır. bunun için çocuğun öğretmeni ile iletişimi çok önemlidir. bu yüzden devlet okulu da olsa özel okulda olsa öğretmen aramak en doğrusudur. geçenlerde bir haber okumuştum. Bursa da bir erkek öğretmenin haberiydi. o kadar hoşuma gitti ki keşke tüm öğretmenler böyle olsa dedim. çocuklar adeta çevresinde pervane olmuş. işte o tip bir öğretmen olmalı. öğretmen pamuk prenses gibi olmalı çocuklar yedi cüceler gibi çevresinde dönmeli. herneyse ben yazarsam daha çoook uzar gider bu konu:) yani dememin özü; öğretmen de biter herşey ve öğretmen arayışı içinde olmalıyız. devlet okulu, çevresi 2.planda olmalı. gördüğüm kadarıyla zaten ilk 3 yıl devlettede olsa özelde de olsa ailenin desteği herzaman şart. ben çocuğumu özele verdim ilgilensinler zihniyeti yanlış.heleki Al hocam eti senin kemiği benim zihniyeti çok çok yanlış. umarım biraz olsun duygularımı hissettirebilmişimdir.tecrübeleri duydukça size iletirim inşaallah. şimdilik benden bu kadar….:)

  • Merhaba, bende eğitimci olarak hem yaklaşımımı belirtmek hem de kafamı kurcalayan bir sorunu dile getirmek istedim. Öğrenmede başarıyı % 50 genetik faktorler, %30 öğretmen, %10 ailenin eğitim düzeyi,%1 teknoloji %9 çevre, okulun fiziki yapısı vs gibi 100’ü aşkın etken oluşturuyormuş.Böyle olunca zaten asıl bizim uykularımızı kaçıran şey özel mi devlet mi meselesi değil de bu iyi vasıflara sahip öğretmeni nasıl bulacağımızdır bana göre.

 20. merhabalar,eğitimci olarak ben de fikrimi söyleyeyim.Bana kalırsa okuldan ziyade öğretmen araştır Elif.31 yaşındayım hala ilkokul öğretmenimin anlattığı konuları hatırlıyorum,sınıfımız 50 kişiydi ve % 90 ' ı üniversteyi kazandı,kimi avukat,kimi mühendis,kimi öğretmen…Meslekte 8. senem,bir çok özel okuldan hatta askeri okuldan teklif aldım ama gitmedim.Birincisi eğitimde fırsat eşitliğinden yanayım,ikincisi diğer arkadaşların da belirttiği gibi statü farkı.Düşünesene veli toplantısında bile insanlar statülerine göre oturuyorlar,o okullarda çok yabancı hissettim kendimi,ne bileyim okul ruhu yoktu çocuklarda ve öğretmenlerde,makineleşmiş bir rutinlik var.Oysa ben çocukların hem disiplinli hem de özgür olarak eğitilmesinden yanayım.Örneğin öğrencilerim ve velilerim benden çok çekinir ,ama bahçede çocuklarla ip atlar,saklambaç oynarım.Devlet okulları kalabalık evet,devlet destek vermiyor,temizlik kendi imkanlarıyla sağlanıyor evet,ama sbslere baktığımızda çoğu özel okulların sıfır çektiğini de görüyoruz..Ben Beyoğlu ilçesinde görev yapıyorum,okulum kozmopolit bir okul,her yöreden öğrenci var, gelir düzeyi düşük ve orta gelirli insanlar.Ama Cihangir İ.Ö. Okuluyla karşılaştırdığımda ( devlet okulu ama gelir düzeyi daha iyi insanların çocuklarının okuduğu bir okul) bizim okul daha başarılı.Aileler eğitimli evet ama ilgilenmezlerse sonuç ortada.
  Bence çocuğun başarısı bir sandalye gibi.Ayaklarından biri çocuk,biri öğretmen,diğeri anne,diğeri baba.Bu ayaklardan biri kırık olursa nasıl bir başarı beklersiniz? Bence sen iyi bir öğretmen ( 5 yıl boyunca sınıfını okutacak,tayin isteyip yarıda bırakıp gitmeyecek bir öğretmen ) bul,görünen o ki iyi ve ilgili bir annesin,eksiklerini kapatırsın,zaten yabancı dile başlamışsınız bile…

  Not: Bir okula senede 25.000 verilir mi yahu,o parayla bir sürü tavuk alır tavuk çiftliği kurulur be:)

  • "Bir okula senede 25.000 verilir mi yahu,o parayla bir sürü tavuk alır tavuk çiftliği kurulur be:)"

   :)))))))))))))))))))))) çok iyiydi

 21. Elifciğim,

  Deneyimli anne olarak yazayım dedim, biliyorsun Yiğit 4. sınıf. Bu arada etkilenmemek için de yukarıda yazanlardan hiçbirisini okumadım. Yazıyı gönderince okuyacağım.

  Yiğit özel okulda. (Efdal). Okulu her yıl SBS'da ilk 10 içinde. Yani Üsküdar'a, Robert'e, Galatasaray'a en çok çocuk yollayan okullardan birisi.

  Zor bir seçim süreciydi. Önce excel'de bir sheet yaptım, okulların listesini çıkardım. 3 sütunu sbs, oks başarılarına ayırdım. Sonra basından araştırdım. Web sitelerine girdim, etrafımda soruşturdum. Ve "budur" dediğim 10 taneyi ayırdım. İçinden ikisi de devlet okuluydu.

  Hepsiyle tek tek görüştüm. Öğretmenleri ile tanıştım, yemekhanelerini, tuvaletlerini bile gezdim.

  Son 2 yıldır büyük başarılar yakalayan devlet okulları da var. Ancak devlet okullarıyla ilgili önemli sorunlardan birisi okullarının kaynak yetersizliği nedeniyle lab. gibi uygulamalı derslere malzeme yaratamamaları.

  Temizlik personeli konusunda sıkıntılar var, ödenekler yetersiz dolayısıyla okullar temiz değil. Sınıflar genelde kalabalık ama bunu 25 ile sınırlı tutan devlet okulu da var.

  Çok önemli başka bir sorun da devlet okullarındaki cemaatçi yönetici yapılanması. Benim için tek başına bu bile yeterli engel.

  Özetle zaman bizim zamanımız değil. Biz pis okullarda da okuduk, yeri geldi bitlendik, yeri geldi sarılık olduk ama etrafımızdaki tüm arkadaşlarımız öyleydi. Sıkıntı çocuğun sosyal çevresini oluşturan kişilerle farklı yaşam sürmesinin onda bırakacağı etki.

  Çocuğuna göre karar vermek lazım. Yiğit çok sakin, naif ve ilgiden hoşlanan bir çocuk. Benim için bu nedenle devlet okulu ihtimali zaten ortadan kalkmıştı.

  Büyüklerin zorbalığı, çocuk tacizi gibi azımsanmayacak sayıda vakalar da kalabalık, kimkime dumduma okulları elememe neden oldu. Bu da "benim" kimilerince yersiz görünen korkularımdan birisi çünkü.

  Çok önemli bir kriterim de "ekol" okullardı. Çünkü ben TAC ile bunun ekmeğini çok yedim, değerini hep bildim. Bu nedenle ilk tercihim SEV oldu ama o kadar şanslı olamadık.

  O yüzden ben Efdal'i seçtim. Efdal butik bir okul. Çalışanlarından, üst sınıf öğretmenlerine kadar herkesin çocukların, velinin adını ezbere bildği bir yer. Diğer önemli konu da okula veli seçiminde gösterdikleri titizlik. Veliler arasında büyük ölçüde bir uyum var. Okulda öyle ipadler, pradalar görmek mümkün değil, aynen TAC gibi bu tip hareketlerin ayıplandığı bir ortam.

  Yiğit'e SEV kurası çıksaydı çok mutlu olurdum. Ama Efdal haricinde Anadolu yakası'nda istediğim çok fazla seçenek de kalmamıştı. Karşıda Taş bizim okula benzer bir ortam.

  Bu demek değil ki bunlar dışında iyi okul yok. Benim çocuğum ve kişisel konforum için uygun okullar bunlar. Yoksa Terakki'si var, MEF'i var, Koç'u var, Bilfen'i var… Nasıl her çocuk farklıysa her çocuğun öğrenmesi için uygun ortam da farklı.

  Bence önce ailevi önceliklerinizi çıkar, sonra çocuğunun özelliklerini yaz yanına ve her görüşmede bunları aklından çıkarma. Bazı anne için okulun sosyal ortamı önemliyken, bazı anne robert'e girsin başka şey istemem diyor. Hepsi anne, hepsi haklı.

  "Sen çocuğun için ne istiyorsun ve çocuğun nasıl bir ortamda mutlu olur?". Soru bu!

  Ama "benim zamanımda…" ile başlayan cümleleri kaldır rafa. Zaman değişti artık, sorunlar da öyle.

  • Bu arada kesinlikle küçüklerin büyüğü olsun.

   Sadece duygusal değil motor gelişimi de aylar içinde ciddi şekilde farkediyor. Yiğit Mayıs doğumlu, ben bu sıkıntıyı yaşamadım ama ilk 2 sene çeşitli zorluklar yaşayan çocukların hepsi 11., 12. ay doğumlulardı.

   Ben Aralık doğumluyum, sınıfın en küçüğü oldum hep. Ama bi sıkıntı yaşadıysam da 30 sene önceydi, hatırlamıyorum 🙂

  • Merhaba,
   Şu an 2009 doğumlu ikiz kızlarıma anaokulu seçmeye çalışıyorum. İlkokula devam etmesini de düşünerek Efdal’i düşünüyoruz.
   Efdal’den hala memnunmusunuz (hem eğitim hem öğretim) ? İlkokul kısmı için bizim aklımıza takılan okulun fiziksel konumu. Dışarıdan bakıldığında yetersiz gibi görünüyor. Özellikle Işık Erenköy ile kıyaslandığı zaman. Anaokulundan mı başlatmayı önerirsiniz. Yoksa 5 yaş yeterli mi?
   Teşekkürler

  • püren hanım biz de efdale yazdırma kararı aldık.gayet aydınlatıcı bilgiler verdiniz ama size özelden bir-iki soru sormak istiyorum müsaitseniz?

 22. Selamlar Elif'cim,

  Aynı konu benim de kafamı çok kurcalıyor. Ben ilkokulu TED'de okuduktan sonra anadolu lisesine geçtim. Kardeşim de aynı şekilde. Annem ve babam ilkokuldan özel başlatıp eğer anadolu lisesi olmazsa eğitimimizin iyi olmasını istemişler. Ama dedikleri doğru. Özel okullar eskisi gibi değil.

  Bu nedenle gönlüm devlet okulu diyor. Sizin de düşündüğünüz gibi dışarıdan destekleyerek. Ezbere kursa gider gibi değil. Gerçekten ilgilendiği bir yan varsa eğilerek, ciddiye alarak. Ve oyun. İlkokulda tercihen bol zamanı olsun. Kitap okuyup, resim yapıp, bulutları izleyecek kadar… Matematik dediğin illa ki öğreniliyor:)

  bak şurada tartışmıştım.
  http://ozguranne.blogspot.com/2010/09/ozel-okul-m

 23. benim oğlum başlıyor seneye ilkokula. O kadar karışık ki kafam. bu konu bana da çok yarayacak. merakla takip ediyorum.

 24. Sevgili Elif,
  Büyük kızım Elif devlet okulunda ilk 5 seneyi okudu, 6.sınıfa geçtiğinde bu sene özel okula verdim.
  Küçük kızım Zeynep devlet okulunda 4.sınıfta. 6.sınıfa geçtiğinde kısmet olursa o da özel okula gidecek.
  İlk 5 sene, anne baba yeterli ise şartını mutlaka ekleyerek, devlet okulunu savunanlardanım. Çocuklar küt diye özel okula gitmedikleri için hayatın her durumu ile başa çıkmayı – ki bu bence çok önemli- devlet okulunda daha iyi kapıyorlar, çünkü özel okullarda olduğu gibi pekçok şey önlerine hazır gelmiyor. Anlayarak büyüyor çocuk, varlığı da yokluğu da.
  Benim annem öğretmen, babam da okul müdürüydü. Biz 3 kardeş devlet okulunda okuduk hep. Abim doktor oldu, ben mühendis, kardeşim öğretmen, çok şükür. Onlar da hep salık vermişlerdir ki -özellikle ilk 5 sene- devlet okulları özel okullardan hiç aşağı kalır bir eğitim yapmıyor, hatta biraz da çalışkan bir öğretmene denk geldiyseniz, oh mis. Ama 6.sınıftan itibaren öğretmen branşlaştığı ve çoğaldığı için bu sefer okul kalitesi ve imkanları daha bir üst noktada etkiliyor hepimizi.
  Biz de yıllarca düşünmemize rağmen, aldığımız kararın doğru olduğunu gözlemliyoruz. Hatta Elif devlet okulundaki ilk 5 yıllık başarısıyla devam ettiği özel okul için burs da aldı, bu bizi çok rahatlattı.
  Umarım iyi bir paylaşım olmuştur, kolay gelsin der, sevgiler gönderirim.

  • nihat'ın annes

   benimi lersi için nihata uygulamayı düşündüğüm düzen bu… aklıma yatan doğruluğuna inandığım düzen.

  • mantıklıca.. çocuğun eğitimin değerini ve kendisine sunulan imkanları algılayabildiği dönemde özel okul çok akıllıca. çocuk bunu bir fırsat olarak görüp değerlendirebiliyor.

 25. babam üniversditede akademisyen olduğundan kendisi bu konuda gayet bilinçli biri. Eğitim fakültesinde olduğu için de bu konulada uzmanlaşmış. Akademik kariyer yapmış bir aileden gelerek söylüyorum ki, ilkokulda çocuğunuzu özel okula göndermekle parayı çöpe atmak arasında bir fark yok. ilkokul eğitimini iyi veren devlet okulları mevcut. Her devlet okulu tabiiki iyi değil ama her özel okul da iyi değil, bunu unutmayalım. Özel okullar lise için uygun ve lisede daha yetkin kurumlar. Gerek dil aç.ısından geerekse başka etkinlikler açısından öğrenci ilk okul boyunca bunları dışarıdan alabilir, dışarıdan desteklenebilir. İlkokulda ailelere tavsiyem çocuğunuzu iyi bir devlet okuluna gönderin. İlk 5 seneyi en azından öyle yapın. Daha sonrası içinse özel okul düşünülebilir.

 26. yorumların yarısını okudum ve hep o para ile ev alınır yazısı dikkatimi çekti ben bu fikire katılamıyorum şöyle ki iyi bir eğitim bir değil on ev aldırabilir diye düşünüyorum .bazı şeylerin telafisi yoktur çoçuklarımızın eğitimi konusunda hepimiz zamanı gelince bir karar vereceğiz ama doğru mu yanlış mı karar verdiğimizi zamanı geçince yani malesef ki büyüdüklerinde anlayabiliriz ..
  2006 doğumlu kızım ile ilgili tecrübelerimden bahsedeyim ,geçen yıl özzel bir oyun grubuna gittik sorun yok istekli gitti benim sorumlarım oldu ama ele karışınca diye bir tabir vardır bizdede evden farklı şeylerle karşılaşma durumları oldu örn .plastik eşyalarla yemek yemek ,şekerleme verilmesi v.s
  bu sene tekrar özel bir anaokuluna yazdırdım benim için önemli konularda çok titizlerdi dans ing. drama dersleri vardı fakat kızım gitmek istemedi ortama alışamadı bir ay sonunda tekrar geçen sene ki oyun grubunun anaokulu kısmına yazdırdım iyi ki de öyle yapmışım şimdi koşa koşa gidiyor çoçuk deyip geçmemeli onlarında istekleri var önem verip değiştirdiğim için çok mutluyuz …
  ama seneye kura ile çekilen pilot okulları deneyeceğim .. özel ve pahalı okul iyi okul demek değil bu yıl ki anaokulu maceram bunu bana öğretti sonra ki seçenek devlet ama öğretmen araştırılmalı öyle şansına dememeli sonuna kadar araştırılmalı diye düşünüyorum ..son seçenek özel (onlarda da siyasi fikrini arkasına almamış bir kurum olmalı )
  daha yazacak çok şey var şimdilik keseyim …
  sevgiler ….

 27. Merhaba Elif Hanım,

  Oğullarımız aynı yaşta ve bende sürekli aynı şeyleri düşünüyorum.(Yine çok önemli bir konuya parmak bastınız) Biz de eşimle çok düşündük ve devlet okuluna göndereceğiz sanırım birçok kişini de söylediği gibi öğretmen çok önemli bence.. Ayrıca sizin yerinizde olsaydım hiç tereddüt etmezdim çünkü zaten sizin yabancı dil probleminiz yok ve olmayacak da…
  Ayrıca biz şöyle bir karara vardık özel okullara verilecek paraları biriktirip üniversiteyi yurtdışında okumasını(dil probleminide orada halletmesini) daha mantıklı bulduk.. Sizce nasıl fikir ? ?

 28. kesinlilke benim için çok önemli ve kanayan bi yaraya değinmişsiniz bende 2 kız çoğu sahibiyim ve büyük kızım 4 sene anaokolu dahil.küçük kızımda kreş dahil 3 sene özel eğiitim kurumlarına gitti ve şu an 2 kızımda uzun araştırmalar sonunda verdiğim devlet okulundalar.ve ben hiç memnun değilim……….imkanı olan her ailenin çocuklarını özel okula vermelerini tavsiye ediyorumm.tabiki bu benim nacizane fikrimm…aradaki fark çok büyük..onlar daha çocuk diyorsunuz fark belli olmaz diyorsanız ama malesef ağaçyaşken eğiliyor ve devlet okullarımızın % 95 i bu sistemde eğitim vermiyor…

 29. Cok guzel yazmissin. Ayni ikilem Amerika'da da var. Ilkogretimin degeri cok onemli bence ama ondan sonra ortaokul lise de onemli (cunku universiteye gireceksin), universite de (cunku iyi bir is bulacaksin). Hepsi domino tasi gibi birbirini etkiliyor. Hepsi etti sana 15 sene.

  Herkesin dedigi cevre de cok muhim. Ozellikle buyume caginda abuk subuk arkadaslara takilip yoldan sapmamak icin. Ama ozel okullarda filtrelemiyor ki bunlari artik.

  Cok iyi arastirmak ve alternatifleri birbir gozden gecirmek lazim.

 30. yorumlara bakılırsa herkes benzer telaslarda. benim kızımda Kasım sonu dogumlu. krese de gecen hafta basladi. bu zamana kadar evde idare ettik. ama yetmedi. bir taraftan icim de elvermedi cocugun yarı omru okulda gececek bu kadar kucuk baslamasına. ama ev yetmiyor artık. bizler gibi evde oynayacak kardesi de yok. oyun oynasın diye krese okul duzeniyle basladı. onumuzde 1 ya da 2 sene var. ve bizde Istanbul dısında yasamamıza ragmen karar veremiyoruz. ozel mi devlet mi.
  zor gunler bizi bekliyor.
  devlet okullarına gelince. bizim okudugumuz zamanlardaki gibi değil. orası kesin. ama ya ozel ne kadar ne kadar iyi.

 31. Ben olsam ne yapardim'i yaziyorum 🙂

  Ozel okula verecegim parayi, veriyormusum gibi bir kenara koyar; devlet okuluna gonderir, iyi ingilizce ogrenmesini saglar, imkanim olursa yaz tatillerinde dunyanin cesitli yerlerindeki uluslararasi dil kurslarina gonderir, liseyi bitirince de pasaportunu cebine koyar, biriktirdigim ozel okul parasiyla yurtdisina okumaya gonderirdim :))

  • tuttum bu fikri 🙂

  • Peki sunu hic dusundunuz mu? Bakalım cocugunuz yurt dısına gitmek isteyecek mi? Yollarım diyorsunuz ya, her cocuk aslında bizim dusundugumuz gibi yurt dısına gidip okusam ne muhtesem olur diye dusunmuyor malesef. Burada cocuklarımızı bizmişiz gibi degerlendiriyoruz. Bunu da goz ardı etmemenizi oneririm. Bu cok cok gec bir cevap oldu ama yazmadan duramadım. 🙂 Sevgiler.

 32. Yazini cok begendim. egitim hayatimiz da seninle neredeyse ayni… :)) empati kurdum hemmen.
  Bu kafa karisikligini aynen yasamis biri olarak, daha epeyce bu ikilemden cikamayacagini haber vereyim dedim..17 Kasim dogumlu kizimi devlet okuluna verdim. sinifin kucuklerinden yani.. ama kapasitesi ferah ferah yetiyor da artiyor. uc sene yuvaya anaokuluna gitti. bir sene daha gidecek hali kalmadi. hep ayni seyler, kesmeler boyamalar. ilkokul zamani gelmisti yani…
  su an ikinci sinifta. ana babasi gibi devlet okuluna gidiyor. iyi bir okul (depremden sonra insa edilmis, genis bahce, aydinlik yemekhane, mumkun olan en temiz tuvalet, kapida guvenlik) buldum. o okulda da en tavsiye edilen ogretmenin sinifina yazdirdim. simdilik iyi gidiyor.
  disardan kurslarla, evde kendi ozel derslerimle biraz sosyal icerik de katiyoruz egitim hayatina. yeter de artar. bogulmasin simdiden. fazlasiyla zeki, ortaokul seviyesine geldiginde tekrar ele alacagim okul konusunu…
  oglumu da ozele yollamayacagim. her sey bir yana, yilda 15 milyar para vermeyi istemiyorum. iki cocuk icin 30 milyar. sekiz senede ozel okula verecegim para ile cocuklarima birer daire alir ya da is kurarim.
  kolay gelsin…

 33. ben kucuklerin buyugu, buyuklerin kucugu konusunda yorum yapmak istiyorum. tamamen cocuga bagli. ben okuma yazmayi ogrendigim icin bir yas erken gittim okula, ve bundan cok memnun kaldim. akademik olarak ayni seviyedeydim, ve hem cocukken hem ergenlik doneminde boyum falan uzundu ve boyut olarak da kendimden buyuklerle daha rahat hissettim. O yuzden iyi ki oyle olmus diyorum. Fakat bazi insanlardan da bunun tersini duydum, hem kisinin minyon olmasi, buyume sirasinda kendini geri hissetmesi, ve akademik olarak da zorlanmasi gibi seyler olabilir. Karakter de onemli cekingen vs ise buyuklerle daha cok cekinebilir. O yuzden Denizin durumuna bakarak sen karar ver. Cin gibi oldugu icin akademik olarak uyum saglar muhtemelen. Ama erkekler gec gelisiyor, ergenlikte sinifin en kisasi filan olarak kalmasin ornegin, o zor olabilir. Kizlar alip basini giderken bir de yas nedeniyle geri kalmasin.

 34. Amerikada cevremde aklimin yattigi bir kani var: ilkokul devlet okulu olabilir, ama ortaokul lise daha onemli, hem kisiligi, hem arkadas cevresini, hem de universite giris basarisini etkiledigi icin. Hatta bir tanidigimiz ilkokul devlet, ortaokul ozel (ozguven vs icin), sonra lise yine devlet yapti (bu devlet okulunun imkanlari azdi ama akademik basarisi matematik falan yuksekti ve universite girisi iyiydi). Ama burada tabii sinav stresi yok 8. sinifta. Bir de tabi cocugun bu tip degisikliklere nasil uyum saglayacagi onemli.

  Bence hem devlet hem ozel okul ziyaretleri yapmalisin, ve mumkunse devlet okulu deneyimi olan velilerle gorusmelisin.

 35. devlet okullarında okumuş, hem devlet hem özel lisede öğretmenlik yapmış biri olarak başarının kesinlikle aile ve eğitimcinin göstereceği disiplin ve ilgide olduğunu düşünüyorum. hele de ilkokul öğretmeninin ilgili ve de disiplinli olmasında fayda var. bence okuldan ziyade öğretmen arayışında olmanda fayda var.

 36. Ben devlet okulunda İngilizce ogretmeniyim ve 7 aylik hamileyim. Oglumun okul cagında ne gibi degisiklikler olacak bilemiyorum ama İngizilceyi daha ogrenir veya sosyallesir dusuncesiyle ozel okula gondermeyi hic dusunmuyorum. İngilizce egitimi dısardan cok rahat desteklenebilecek bir durum aynı sekilde sosyallesmesi de. İlk bes yıl yaptıgınız birikimle onu iyi bir universiteye gonderiri gelecegini daha iyi hazırlarsınız diye dusunuyorum.

 37. Devlet okulu diye bir kavram yok. Devlet kim? sen ben o…destek verirsen senin benim bizim olur.
  işte o bahsedilen okulda öğretmenim: kimsenin çocuğuna buraya para veriyor diye sahte gülücükler, öpücükler atmıyorum. sırf müşterimiz kaçırmayalım diye her özel günde telefon etmek zorunda değilim. ama samimiyetle mesleğimi icra ediyorum. Bir velime (anne:iyi bir şirkette yönetici) çocuğu ile ilgili şikayetlerimi bildirince bana dediki: "Aslında biz özel okula verecektik biraz törpülensin diye devlet okuluna verdik. " Evet dedim haklısınız ben ve arkadaşları törpülendi 🙁
  herkes ait olduğu grupta olmalı aslında, Sezarın hakkını Sezara verceksin!

 38. merhaba elif, ben 10 yıldır devlet okullarında ingilizce öğretmeni olarak görev yapıyorum. özel okulları da yakından takip etme şansım oldu/oluyor. kızım 10 aylık ve ben de şimdiden aynı konulara kafa yormaya başladım. kararım; ilk aşamada devlet okulu. iyi bir araştırma yaparsan istediğin gibi bi okul bulabilirsin. iyi semtlerde gayet iyi okullar var. hatta nerede yaşıyorsan sana yardımcı olmaya da çalışırım istersen. ne beklediğini, ne istediğini bil yeter ki.. devlet okulları maddi yoksunluk çekiyor malesef. ama bu işimzi severek yapmanın önüne geçemeyecek hiçbi zaman. sevgi ve ilgiyle her engel aşılır. o yüzden maddi imkanlara takılma okul seçerken. uzun bi mesele senin de bahsettiğin gibi. tartışırız yine seve seve . kolay gelsin..

  • merhaba,
   Aynı dertle , üsküdar ilçesinde yana yakıla iyi bir devlet okulu ve tabiki iyi bir öğretmen arıyorum. Yaklaşık bir aydır. Oğlum tam 5, kızım tam 2 yaşında..Oğlumu 2011 eylül'de seçtiğim okulun anasınıfına vermeyi düşünüyoruz. Eşimde bende devlet okulu diyoruz şuan. Ama çok ciddi sorun.. Nasıl okul seçmeli, nasıl öğretmen seçmeli..Dikkat edilecek kriterler bile yok elimde.. Tüm yazışömaları okudum ama sadede gelip, kimler neleri araştırdı ve ne gibi okullarda ve öğretmenelerde karar kıldı .. Bu konuda yardımcı olabilecek birisi var mı bana? Dediğim gibi Başğlarbaşı üsküdar da oturuyoruz.

   teşekkürler
   sevgiler
   Ayşegül

   • mrh ayşegül hanım bende üsk oturuyorum benimde oğlum seneye anasınıflı olacak hangi okula karar verdiniz bende şimdiden araştırıyorum

  • MERHABA DERYA HANIM

   Yazınızı okudum ve çok şçten geldiniz. Eğer sizi rahatsız etmeyecekse bende oğullarımın gidebileceği Anadolu yakasında Ataşehir,Göztepe,kozyatağı,erenköy,bostancı BU CİVARLARDA bildiğiniz öğretmenlerine güvendiğiniz okul isimleri varsa mail atabilirseniz minnettar olurum.
   Şimdiden teşekkür ederim.

 39. bende son 2 yıl özelmi devletmi araştırdım durdum .Maddi durumum öyle özel okulu rahat rahat karşılayacak güçte olmamasına karşın ne yapıp edip özele verdim ama iyice araştırıp veliler arası uçurumun olmadığı bence en iyi eğitimi verebilecek bir okula başlattım oğlumu bu yıl.öğretmen seçebilirmiyiz diye sorduğumda okulu seçtiniz zaten biz öğretmenin en iyisini seçiyoruz bize güvenin denmişti çok şanslı çıktık öğretmenimizden çok memnunuz.eğitim materyalleri dersleri işleyiş biçimleri falan devlet okulundan çok çok farklı hatta ingilizceleri bile acayip ilerledi.şu an iyiki ne yapıp edip özele vermişim diyorum çok memnunum.devlette iyi öğretmen arayın deniyorda kime neye göre iyi bloglardan birinde iyi diye seçilen bir öğretmenin çocuğu dövdüğünü okudum devlette bunun hesabını sormanız zordur ama özelde !!!ingilizceyi dışardan derslerle halledebiliriz diyen lere soruyorum devletin okullarında inanılmaz ödevler var çocuklar zaten normal derslerden bunalıyor artı ne zaman ingilizce dersine götüreceksiniz.Sonuçta ben özelde okumadım ve üniversitede gördümki kolejlerden gelenler her açıdan bizden çok üstündü ben yaşamadım oğlum yaşasın kendine güvenli çocuk olsun dedim.özelinde en özelini bulabilmek önemli tabiki.

  • Selam,

   Adaş olduğumuz için belki de yazmayı erteleme işini sizin yazınızın altında sonlandırıyorum. Taşınırken hedefimiz düzgün bir devlet okulu ve eşimin işine yakın oluması idi yeni ikametgahın ve öyle yaptık. Çok dua ettim iyi bir öğretmen için ama maalesef geçen iki sene sonunda eşimi ikna etmek zorunda kaldım. Bir tavsiye isim üzerine kendimizi özel okulda bulduk ve melek gibi bir öğretmenimiz oldu. Kasmadan her konuda konuşabildiğim, tatlı-sert bir yaklaşım + oğlumda sevgiden yana bir çekinme ve çalışma… Çok farkında değil küçük adam pekçok şeyin. Kapasitesi var ancak kullanma ya hedefe ulaşma – çok erken belki ama bazı çocuklarda izleyebiliyorum – noktaları zor gibi bir zaman daha. Çok şey bekliyoruz ya da kimbilir. Arkadan gelen yine ağabeyin peşi sıra hiç memnun kalmadığım bir anasınıfı ve öncesi iki yıla rağmen o okulda başladı. Şimdi aynı noktadayız: okul arıyorum. Her iki okul türüyle intibalar şöyle: Öğretmen iyi olsa idi – sen diye konuşan, seviyesi olmayan, tekme tokat çocuklara girişebilen!, devlet memuru zihniyetiyle yılların bıkkınlığı paçalarından akan o kişiye öğretmen demek ne kadar doğru olur?!!! – o kalabalığa, pis tuvaletlere rağmen evime yakın devlet okulunu tercih ederdim. Özelin – öğretmenimiz hariç – artıları temiz, mevcut az. – leri: bizim okulumuz için geçerli İngilizce 0, öğretmenlerin biri gidip diğeri geliyor. Rehber öğretmene ne yapması gerektiğin öğretmek ya da saçma-sapan uygulamaları için uyarmak zorundasınız zira ilk senesi vs… Yemekler içler acısı. Küçük oğluma yedirdikleri pastayı gördükten sonra mide bulantısından üç gün maden suyu içtim, idare yok, diğer derslerine giren öğretmenlerden büyük bir kısmı maalesef düşük ücretle çalışabilme kriterinden başka bir özellik aranmadan alınıvermiş. Kısaca paranızla rezil olma durumu… İstanbul Lisesinin i.ö bölümüne gittim bir ara yine darlanıp bu konuda, daracık bir mekana sıkışmışlar ve lisenin adından faydalanıyorlar. İki senede bir zam zamanı öğr.le vedalaşıyorsunuz çoğu özel okulda olduğu gibi ve rakam iki sene öncesi 22.000 civarı. Zaten geçiniz dedi orda çalışan arkadaşım ve meslektaşı. Ne arıyorum: Mesleğini seven ve kendini geliştiren mutlu öğretmenler. Bu da sanırım devlette zor gibi. Alınan bağışlarla görselleri ve temizliği özel okulları aratmayan devlet okullarında mevcut fazla. Bir tanesi üzerinde araştırma yapacak oldum telefonlardan öğrendiğim ders öğretmenleri özel ders vermek için zorluyorlar ve eğer siz bu kervana katılmayacak iseniz çocuğunuz farklı muamele görüyor. Konu hassas ve çok üzerinde durulduğu için belki de bir şeyi yazarken başkası fırlıyor zihnimde, kusura bakmazsınız artık: devletteki öğr. in ifadesi ' Benimle ters düşerek çocuğunuzu zor duruma sokmayın! ' Bu tehdidi – ki aslında benden bir şey talep etmeyindi asıl söylediği – duyan bir veli hangi konuda fikir beyan edebilir? Ya da çocuğunun yaşadığı olumsuzlukları nasıl ifade edebilir? Özelde çok mu farklı derseniz bizimki vakıf okulu olduğu için ipler kimin elinde, insiyatif nereye kadarı hâlâ anlamış değilim. Geçelim. Öğretmen ya da daha doğru bir ifadeyle insanda bitiyor iş. Çocukları seven, onları seviyelerine uygun şekilde farklı metotlarla ileriye taşımanın derdinde olan, hak ve adalet konularını içinde halledebilmiş, güvenli, kendiyle barışık, çocuğu anlayabilen, bildiğini aktarabilen bir öğretmen çocuğa yön verebilir, ona dokunabilir, harekete geçirebilir. Hissettirdikleri asla unutulmuyor o taze yüreklerde ya beyinlerde. Kendini değerli ve yapabilir hissettiren öğretmeni ömür boyu unutabilir mi bir çocuk? Ya da tam tersini yaşayan o küçük can ne kadar ileri götürebilir eğitimini örselenmiş hâliyle? Çok şeye takılıp çok şey arzu ediyoruz ama mükemmel yok. Şimdi 2. sınıf olacak küçüğümle, 6.sınıf olacak ağabeyi için iöo. u arayışımızda tıkandığım noktadayım. Özele iki evlatla güç yetirmek çok zor ama devletten nasibimi almış biri olarak aynı delikten ikinci kez ısırılmayı göze mi almalı? Ya babayı nasıl ikna etmeli? Evet, bizler şanslıydık. Seçenek de yoktu, herkes gibi devlete gittik. 1.sınıfta nezih bir okuldayken Levent'te oturuyorduk sonra taşındık ve iklim değişti sanki. 2. sınıf tam bir karabasan gibiymiş, sonraları farkettim ve izlerini de sonra algılayabildim. Her programa katılmak için parmağı havada olan ben karanlık sınıfları, kokusundan içeri dahi adım atamadığım tuvaleti, köhne kantiniyle geçtiğim okulumda artık silik bir öğrenci olmuştum. Sıralarda üçer kişi otururduk ve Hikmet hep tükürürdü. Onu sevmezdim bu yüzden ve uzak dururdum. Öğretmenimi severdim ama beni seçmediği için bir programa kendimi değersiz ve başarısız hiisedişim, başım sırada kalışım sonrası bana gelip şefkatle 'ne oldu?' diye sorduğunda cevap veremeyişimi de unutmam. Eğer taşımasaydık nasıl bir öğrenci olurdumu bilemiyorum ve bilemeyeceğim de… Sonrası özel bir kolej oldu ve Boğaziçinde nihayetlendi eğitim hayatım dersanesiz, test kitapsız; sadece derslerine dikkat eden ve vasatın biraz üstü bir öğrencilik sonrası. Aslında şimdi yazarken daha da netleşiyor kafam. Oğullardan biri önemsenmeyi, önde olmayı ve seçilmeyi çok seviyor. O bir aslan burcu veledi. Diğer ise onaylanmalı ve teşvik edilmeli sürekli. Konuştuğu zaman dinlenmeli. Bir terazi ve dengeyi bulma konusunda ilgiye muhtaç. Sona geliyorum, üzgünüm bu kadar uzun sürdüğü için. Gönlüm özel diyor. İmkanlar elvermiyor. Sponsor olabileceklere gönlüm kırık. Bir tarafta evlatlar, diğer tarafta para olunca canım çok sıkılıyor. O yüzden bundan sonrası için Efdal'de okutan arkadaş gibi diğer paylaşımda bulunanların devlet olsun özel olsun isimleri paylaşmalarını – + ve – leriyle beraber -, sınıf öğretmeni isimlerini özellikle diliyorum. Buyrun bir isim: Hilal Mercan. Bu sene beşleri bitiriyor ama annelik için ara verir mi bilemem. 5. sınıfa kadar gitmesi gerektiğinin farkında, iletişimde mükemmel, dinleyen daha önemlisi anlayan ve gerçekten SEVEN bir insan hem mesleğini hem de çocuklarını.

   Yardımlar için teşekkürler şimdiden. Ve evlatlar için en isabetlisine yorulmadan ulaşalım dileğiyle sevgiler tüm anneler…

 40. Elif;

  Ben ogretmenler icinde buyudum. Annem ilkookul ogretmeni babam hem mudurluk yapti hem de matematik ogretmenligi. Okul onemli tabii ama en onemlisi ogretmen. Ornegi kendi ailemden vereyim annem her zaman teftislerinde cok basarili sonuclar aldi bu yuzden de ozel okullarin yeni yeni yeserdigi yillarda annem cok teklifler geldi hem de o zamanki maasinin 2-3 katini vereceklerdi ama annem asla kabul etmedi ve devlet okulunda ogretmenlik yapmaya devam etti. Ogrencilerinin hemen hepsi universiteye girdi ve hala ogretmenler gununde ziyaret edip o gunlerde ogrendiklerini hic unutmadiklarini soylerler. Boyle ogretmenler kaldi mi bilmiyorum ama bence ilk 5 sene guzel bir devlet okulunda ve iyi bir ogretmende okumasi bircok yonden kazanc saglar diye dusunuyorum. Ozel okuldaogretmen olan arkadaslarimda var. onlarda surekli veli cocuk poh pohlamaktan sIkIldiklarini soyluyorlar.

 41. Bence herkes kendi geçmişinin etkisinde kalıyor. Benim hikayem : annem çalıştığı için beni emekli ilkokul öüretmeni anneannem büyüttü. İki sene devlet anaokuluna gittim. İlkokul 1'den (sınavlaydı giriş), lise dahil TED Ankara Koleji'nde okudum. '94 mezunuyum. Ben de 'nerdeee şimdi eski Kolej' diye düşünüyorum. Ankara Bahçelievler'de oturuyoruz. Evimizin iki apartman yanında bir devlet okulu var. Kızım Temmuz 2007 doğumlu…
  Şimdiiii; Eğer özel okula gidecekse bu büyük ihtimalle TED olacak; ama bu durumda Nisan 2011'e kadar yani dört ay içinde karar vermemiz gerekiyor, çünkü eğer koleje gidecekse eylül 2011'den itibaren iki yıl TED'in anaokuluna gitmesi gerekecek. Daha 4 yaşındaki bebecik her sabah ve akşam, neredeyse şehir dışına servisle gidip gelecek…o trafikte, benim aklım onda…. diğer taraftan, -evin koordinatlarını da bu yüzden verdim- bildiğim kadarıyla önceden istediğin devlet okuluna göndermek için ikametgahı değişik kaydetmek gibi yöntemler varmış, artık bunlar işlemiyormuş. Bu durumda ben mecburen evin dibindeki okula mı göndermek durumundayım sorgusuz,sualsiz? (Bu konuda bilgisi olan varsa çok makbule geçecek)
  Ama herşey bir yana, hem anneannemden hem de kendi ilkokul öğretmenimden biliyorum ki, esas torna ilkokul öğretmeni.Bütün hamuru o yoğuruyor. Yan yana iki sınıftaki aynı aile yapısına sahip iki çocuk bile farklı eğiliyor.
  Öğretmenin önemi konusunda hemfikir olanlar, devlet okulunda öğretmen seçmek en iyisi diyenler, bunu nasıl becereceğiz?Bilenler buna da bir somut yol gösterebilir mi?
  Hülasa, offff offf…

 42. homeschool ? 🙂

 43. Merhaba Elif abla,

  Ben senin blogunu evli ve cocuklu olmama ragmen uzun zamandır takip ediyorum. (Yaşım 24) Çok fazla şey öğrendim blogundan şimdi sıra bende. Umarım sana yardımcı olabilirm. 🙂

  Devlet okulu ve özel okul ülkemizin en büyük problemi. Ben İngilizce öğretmeniyim ve çok yüksek fiyatlarla öğrenci kabul eden okullarda da çalıştım, orta karar bir özel okulda da çalıştım, devlet okulunda da çalıştım…

  Ben ilkokulu devlet okulunda okudum, daha sonra ortaokul lise ve üniversite hep özel okullarda okudum… bana katkı sağladığı tek şey ingilizceydi siz zaten o işi baştan hallettiniz. 🙂

  Hepsinde de gözlemlediğim şey şu. Eğer bir çocukta potansiyel varsa ve ailesi onu destekliyorsa, her an çocuğuyla her konuda ilgileniyorsa, özel okula gitmesine hiç gerek yok. Artık devlet okulunda öğretmen olmak bile çok zor. KPSS ne halde görüyoruz. Devlet okullarına çok iyi öğretmenler geliyor. Sizde araştırarak evinize yakın olan iyi bir devlet okuluna çocuklarınızı gönderebilirsiniz. Çok ihtiyaç duyarsanız bir etüd merkezinden destek alabilirsiniz. Onlar gerçekten çocuklarla birebir ilgileniyorlar ve çocukların ikinci evleri gibi oluyor o merkezler.

  Ama o çocuğun desteğe ihtiyacı varsa (bazı çocuklarla sınıf (grup) anlatımı dışında, özel olarak sürekli ilgilenmek gerekiyor, daha fazla tekrar etmesi gerekiyor öğrenebilmesi için ) o zaman butik özel okul olarak adlandırılan fiyatları hiç de korkunç olmayan ve gerçekten eğitime gönül vermiş bireylerin okullarına çocuklarınızı gönderebilirsiniz. (Bir çocuğun potansiyelinin ne olduğu anaokulu hazırlık sınıfından belli oluyor.) Benim kardeşim böyle bir okula gidiyor ve biz çok memnunuz.

  Eğer çocuğunuz gerçekten potansiyeli yüksek ve kendi başına da rahat öğrenebilen bir çocuksa yine bu tarz bir okula gönderdiğinizde bütçeniz çok sarsılmaz. Benim şahsi görüşüm (ve şahit olduğum) gözünü para hırsı bürümüş karınca gibi sağda solda şubeleri olan okullara çocukların gönderilmemesi.

  İlkokula başlayan bir çocuğun at binip, tarım dersi yapıp envai çeşit göz boyamalarla velileri tuzağına düşürülmesine gerek yok. O çocukların tek istedikleri şey oyun oluyor. Oyun çağı çocukları zaten onlar. Ders yaparken rahatça oyun da oynayıp enerjilerini atabilmeleri bence yeterli. Artık veliler çok bilinçli böyle farklı aktiviteleri aileleriyle de yapabilirler.

  Ayrıca çocukların küçük yaşta her şeye doymuş olmaları bana çok korkutucu geliyor. (Sizin bahsettiğiniz iphone, ipad inanın daha hiç bir şey..) Düşünsenize 10 yaşındaki bir çocuk yaşayabileceği her şeyi yaşamış, görebileceği her şeyi görmüş. Onu ne doyuracak ki o yaşından sonra bunun bir de ergenliği var (Allah korusun) Her şeye doymuş ünlülerin başına gelenleri de görüyoruz ve bir öğretmen olarak gördüğüm öğrencilerimin de o yöne doğru bir eğilimi olması.

  Karmaşık bir yazı oldu. Kafamda bulunan milyon tane bilgiyi özetlemeye çalıştım. Umarım işine yarar. 🙂

  • Bu arada unutmadan… Özel okullar da milli eğitim müfredatını takip ediyor. Her yerde hepsi aynı konuları görüyor. Amerikan koleji gibi farklı derslere de yer veren okullar dışında hepsi aynı müfredatı işliyor. 🙂

 44. Yorum bırakan herkese sonsuz teşekkürler. Sadece benim için değil, benzer süreçteki birçok ebeveyn için inanılmaz yol gösterici oldu.

  Bütün bunları derleyip toplayıp tekrar yazacağım. Ve sanırım bunların gerisini getireceğim, herkesin merak ettiği bir konu. Ve belli ki birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var.

  Sevgiler…

 45. 4 yaş civarı çocuğu olan herkesin aklından geçeni yazmışsın Elif,eline sağlık.Benim oğlum Can da 31.Ağustos.2006 doğumlu,yani zamanında okula başlarsa sınıfındaki en küçüklerden olacak.Ben öğretmen çocuğu olduğumdan 5 i okulda doldurup 6 ya 1. sınıfta girmiştim. (ben de Ekim doğumluyum) yani hem Ekim doğumlu,hem 1 yaş erken başlamış biriyim,abim de aynı şekilde,abimde bu durum bıkkınlıık yarattı ama bende pek öyle olmadı,doğal olarak sınıfın en ufak tefeğiydim ilkokulda ama ortaokulda boy farkını epey kapattım,derslerde de hiç zorlanmadım..Özel okul konusuna gelince,ben de eşim de devlet okulundan sonra yatılı olarak Fen lisesini kazanp okumuş insanlarız,ben oğlumun devlet okulunda başlayp kendi zekası ve emeğiyle lisede iyi bir yerde okuyabileceğine inanıyorum.Eşimle benim önemli bir eksiğimiz ve iş konusunda yolumuzu kapatan şey ise ingilizce oldu.Bu sebepten eşim oğlumuzun özel okula gitmesini istiyor,bana göre ise gereksiz ve çok fazla para,öğretmenin üzerinde durmakta fayda var,beni annemler İngiltereye göndermez diye üniversiteden sonra böyle bir talebim olmadı,olsaydı belki o konuyu da halletmiş olurdum.Sırf özel okul olsun diye göndermek yanlış olur,ekol olan bir okulda okumasını ben de çok isterim,Galatasaray gibi,İstanbul Erkek gibi..Bizim üniversitede Galatasarayda okumuş arkadaşlar vardı,nasıl bir özgüven vermişler,hafif de kendini beğenmişlik derecesinde..
  Bu arada bağdat caddesine yakın bir devlet okulu varmış meşhur,ona kayt yaptırabilmek için de 10-20 milyar bağış yapmak gerekiyormuş,böyle şeyler de duyuyorum.
  Bizim oturduğumuz semtte de bir komşu devlet okulunun isteklerinden (maddi-manevi) bıktığını,nerdeyse özel okul gibi para harcadığını,bunun için de çocuğunu alıp özel okula vereceğini söyledi bana..
  Benim oğlum şu anda özel bir okulun yuvasına gidiyor,ama diğer kreşlerden tek farkı ingilizce diye düşünüyorum,onun dışnda kuş kondurmuyorlar yani,ilkokul ve lise kısmında da farklı olacağnı düşünmüyorum.
  Benim kaygım bir de özel okulda okuyup şımarık,halden anlamaz,maddiyatçı,bencil bir çocuk olmasın.Gerçi özel okulda okuyanların hepsi öyle değil ama ortam buna müsait diye düşünüyorum.
  Allah kuzucuklarımızı,işini seven,iyi öğretmenlerle karşılaştırsın..

 46. merhabalar elif hanım,
  ben de sizin gibi göktürk'te oturuyorum.benimoğlum henüz 2,5 yaşında ve şu anki derdim kreş..ama bu semtte eğitimcilik yapan arkadaşlarımdan duyduğum kadarıyla size bir fikir verebilirim sanırım.burada -siz de muhtemelen duymuşsunuzdur-"Nejat Sabuncu "adında bir devlet okulu var..çok iyi bir devlet okulu olduğunu ve maddi imkanları iyi olduğu halde çocuklarını özel okulda okutmak istemeyen ailelerin çocuklarının da burada eğitim gördüğünü biliyorum..devlet okullarını iyileştiren de yine biz velileriz diye düşünüyorum..bunun yanısıra çok fazla fikrim olmasa da "eyüboğlu koleji'nin de diğerlerinden daha iyi bir özel okul olduğunu düşünüyorum..tabiki bu civardaki özel okullar içerisinde..ayrıca,bize uzak olsa da(bakırköy)Taş diye bir özel okul var..birkaç akrabamızın çok başarılı olan çocukları da bu okulu bitirdiler.. aklı başında ve donanımlı ,asla şımarık olmayan bireyler yetiştiriyorlar..araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim.
  sizin tercihiniz benim için de yol gösterici olacak.o yüzden, merakla kararınızın takipçisi olacağım:)şimdiden kolay gelsin…

  • Ben de bahsettiklerinize paralel şeyler duydum.

   "devlet okullarını iyileştiren de yine biz velileriz " demişsiniz. Katılıyorum.

   • Elif hanım merhaba,
    bu eylulde kızımı anasınıfına (gerci 4+4+4 nedeniyle 1. sınıf olması gerekiyor ama) vericem, blogdaki tüm yorumları okudum, siz ne karar verdiniz çocugunuz nerde okuyor merak ettim. Bu arada Gayrettepeden göktürke tasınıyoruz. dolayısıyla sizin kararınız benim için daha da önemli oluyor fikir verme açısından. Açıkçası hisar ve doğayı direkt eledik eşimle, ikisi de tarzımıza hiç uymuyor. Eyuboglunda karar kıldık ama nejat sabuncunun önünden gecerken merak edip internet sitesine baktım fena gorunmedi, telefon açıp sbs ortalaması vs sorayım dedim (websitesinde yok cunku), mudur yardımcısı yasin bey telefonda olmaz gelin konusalım diye cok da kibar olmayan bi tarzda konustu… sonuc olarak cocugunuzu nereye verdiniz merak ettim.

  • Senem hanım merhaba,
   sizin de kararınızı merak ettim, Elif hanıma yazdıgım gibi göktürkte kızım için okul bakıyorum, eyuboglu olsun derken, devlete gitse nasıl olur, nejat sabuncu nasıl bi okul, hangi öğretmen iyi diye arastırmak istedim ve karsıma sizin commentiniz çıktı. anladıgım kadarıyla sizin oglunuz da 2007 dogumlu, hem hangi okula vereceğinizi hem de bu sene mi seneye mi vereceğinizi merak ettim.

 47. eklemeyi unutmusum: ozel okulda ogretmen her daim sıkıntı. maasli calisan personel oldugundan her egitim yilinda baska okula gecme ihtimali cok yuksek. idareye kafasi kizar ayrilir, donemin ortasinda baska okula transfer olur, hamile kalir isi birakir… ve bir veli olarak yapabileceginiz hic bir sey yok.
  devlet okulu ogretmeninin boyle bir serbestisi olmamasi da benim icin bir avantaj. tam alisiyor cocuk, iki yil uc yil okutuyor ogretmen ve zart diye daha cok para veren bir yere geciyor dusunsenize.
  daha beteri, kapanan ozel okular bile var. ogrencisine "tak sepeti koluna" deyip sektor degistiriyor adam. hadi bakalim….
  ozel okulun velileri "musteri" olarak gormeleri de beni sinirlendiren bir faktor. ozel okul icin "veli-nimet" lafi gecerli.
  acikcasi, mufredat da birebir ayni olduguna gore, devlet okulu acik ara onde…

 48. merhaba Elif, bloğunu ilgiyle ve tatlı bir kıskançlıkla takip ediyorum. Eğitim konusunda ki hassasiyetini de anlıyorum. çocuklarının yetişmesinde ne kadar itinalı davranan bir aile oldugunuzu da anlatımlarınızdan biliyorum.

  Ben devlet okulunda çalışan tecrübeli bir sınıf öğretmeni olarak, ayrıca 2 yaşında bir çocuğa sahip anne olarak ; tavsiyem çocuğun ilk beş yılını bir devlet okulunda geçirsin. Devlet okullarının imkanlarını ya da imkansızlıklarını tartısacak değilim. seçiminde ilk kriterin sınıf öğretmeni olmalı. disiplinli bir okul idaresi de ikinci arayacağın koşul olmalı.

  okula başlama yaşı için ise hazirandan sonra doğan çocuklar için "küçüklerin büyüğü olması" en uygunudur.

  sevgiyle kal…

 49. Kelin merhemi olsa başına sürermiş 😛
  Ama katkımız olsun…

  Deniz'in okula ne zaman başlayacağına bence okulunuzdaki psikologla beraber karar verebilirsiniz? Ne de olsa çocukları okulda çok iyi gözlemleyen, neye hazır olup olmadığını ilk gözden bilecek olanlar onlar. Onun dışında duygusal gelişimini de gözönünde bulundurarak bir karara varacağınıza eminim. Bu işin bence kolay tarafı. Gelelim diğer tarafına. Kazık olan kısım. Benim çalışıp çalışıp hep 0 aldığım kısıma.
  Vallahi İzmir'de bu iş bana daha bir zor geliyor nedense. Sanki buradaki özel okul seçenekleri de beni tatmin etmiyor, ondan sanırım…
  Tek çocuk olsa belki artık (eskiden devlet okulu diyorduk çünkü) çok fazla düşünmeden bize uygun bir kolej arayışına geçerdim. Ama iki çocukla???!!….
  Benim derdim eğitim falan değil. Müfredat her yerde aynı ne de olsa. Sosyal çevre kısmı zor.
  Nasıl yapacağız, ne edeceğiz bilmiyorum vallahi.
  Alah bize kolaylık ve akıl salimliği versin diyorum şu an için.

  • Yine bir şeyler yazma zamanı:)

   Büyük oğlumu anasınıfına vermek niyetiyle çaldığım kapılardan birinde beni içeri çektiler konuşmak için. Gizlice, rencide olmam için fısıltıyla… Oğlunuz çok geri, bu sene anasınıf öncesine alalım, 1. sınıfa başlama yaşında ise anasınıfına devam etsin. Bu durumda ne anasınıfını ne de 1. sınıfı yakalayamaz daha kalem tutamıyor!!! Nasıl oldum anlatamam. Nazikçe ' geri ' diyorlar uzmanlar… Ki kalem tutamadığını, zor bir gebelik – kardeş geliyor o ara – dolayısıyla yavrucakla hiç ilgilenemediğimin altını çizmiş olmama rağmen ' yapamaz ' deniyor. Ve tabii 29.09 doğumlu olduğu için. Eve gelip babayla paylaştığımda ise baba güldü ' sen çocuğunu tanımıyor musun? ' dedi sadece… Ve başka bir anaokuluna gitti, sonra da 1. sınıfa başladı. Hiçbir sıkıntımız olmadı… Bilenlerin neyi ne kadar bildiği de önemli. Diyorum ya o işin eğitimini almak yetmiyor. İnsan olarak nerdesin, o daha önemli… Okuyanlar kantinleri hatırlasınlar diyorum:) Çocuğa objektif bakacak bir aile büyüğü, yakın, dost bir şeyler desin, inanın daha rahat karar verirsiniz…

 50. yazılanların büyük bir kısmını okudum…sanıyorum pek çoğunuz büyük şehirlerde yaşıyorsunuz…ben hem ufak bir şehirde yaşıyorum hem de ikiz çocuğum var…şu anda 3,5 aylıklar ve bu konu üzerinde çok düşünüyorum…tercihim özel okuldan yana olursa hem iki çocuğumu aynı anda özell okula yollamaktan dolayı maddi olarak sarsılacağım hem de bulunduğum şehirde özel okul olmamsından dolayı şehir değiştirmek zorunda kalacağım…buna rağmen özel okul şimdilik ağır basıyor…sebebine gelince:……
  ben de ilk okulu ,liseyi bulunduğum bu şehirde devlet okulunda okudum…ki sinema ve tiyatro bile yoktu..üniversiteyi kazanıp istanbula gittiğimde çok zorluk çektim…çünkü sınıfımda benim gibi devlet okulundan gelen o kadar az öğrenci var dı ki…kolejden gelenlerin yanında elbetteki kabak gibi sırıtyorduk…hatta bir hocam benim nasıl olupta üniversiteyi öyle bir şehirden kazandığıma inanamamıştı…içimde bir yaradır…çünkü sosyal açıdan çok geri kaldığımı gördüm…arkadaşlarım dalarken ben yüzmeyi bile bilmiyordum….şimdi düşünüyorumda çocuklarım üniversiteyi kazanıp gittiklerinde arkadaşları yogadan bahsederken aval aval baksınlar istemem..
  haa evet ufak bir şehirde vasat bir devlet okulunda okuyup iyi bir okulu kazanmayı başardım..üniversiteyi kazandıktan sonrada belki biraz boynum eğri de olsa kendimi sosyal açıdan geliştirmeyi de başardım…. şu bir gerçek ki özel okuldan gelen arkadaşlarım daha sosyal ve daha özgüvenliydiler açığı kapattım .çocuklarım benim gibi hırslı olurlarmı bilmiyorum…hayata yenik başlamamaları için şimdilik tercihim özel okuldan yana…

 51. Elifciğim,

  Okudukça birşeyler eklemek istedim.

  Öncelikle aklı başında özel okullarda öyle yoga, çilek yetiştiriciliği, binicilik gibi dersler yok.

  İngilizce eğitimine gelince; kimse 5 yıl bitince şakır şakır İngilizce konuşuluyor sanmasın. Buna SEV de dahil. İlköğretimde yaptıkları daha çok temel eğitim ve kulak aşinalığı yaratmak. 6. sınıftan sonra hızlanıyor müfredat. Yiğit'e bakıyorum, (4. sınıf) okuyor, kelime kelime çeviremese de ne olup bittiğini anlıyor ve konu ile ilgili temel soruları yine İngilizce cevaplıyor. Bunu sen de evde halledebilirsin. Bu yüzden özel okula verilmez bence. Yada ben bunun için vermedim.

  Yine özel okullardaki öğretmen sirkülasyonu da okulun kalitesine bağlı. İyi okullarda aynı öğretmenler senelerce eğitim veriyor. Ve bu çok çok önemli bir kriter.

  Yine iyi okullar dershaneyi, etüd merkezlerini desteklemiyor. Bir dersten takviyeye ihtiyaç duyan çocuklara o dersin öğretmeni, 1 saat fazla eğitim veriyor okulda. Bu da önemli bir kriter. Devlet okulunda böyle bir şansın asla olamaz.

  Sonradan özele almak çok riskli bence. Bir çocuk 5 sene sonra okul değiştirecek, zaten sadece bu bile yeterince zorken bir de bambaşka bir ortama düşecek. "Önce hayatı görsün" e gelince; emin ol hayatı bunun için çok zaman ve fırsat çıkacak önüne 🙂

  Sevgiler

  • Püren Hanım,

   Siz ve Yiğit adına inanın çok seviniyorum. Bir arkadaşım da okulunuz velisi ve arayışlar sonrası karar kıldığı okulundan çok memnun. Özelden görüşme imkanı olur ya olmaz – sanırım Elif Hanımın insiyatifinde bir husus – ama görüşebilmeyi gerçekten çok diliyorum. Sevgiyle…

   • Merhaba Figen Hanım,

    Ben mesajınızı ne yazık ki 2. mesaj da düşünce yeni gördüm.

    Sevgili Elif size mail adresimi iletebilirse çok sevinirim. Seve seve de yardımcı olmaya çalışırım.

    Sevgiler

  • Püren Hanım Merhaba, Ben de büyük oğlum ile ilgili olarak okul arayışındayım ve Efdal ile Çevre Koleji arasında kaldım. Oğlunuz hala bu okula devam ediyor mu? Akademik ve sosyal olarak izlenimleniriz nelerdir?

   • Merhaba Derya Hanım,

    Ben tabi ki eğitimci değilim, konuyla ilgili bir uzmanlığım yok. Ancak veli ve anne olarak cevaplayabilirim sorunuzu. Efdal, akademik olarak Çevre’den çok üstte. Ancak Çevre’nin kampüsü, havuz vs. gibi olanakları yok. Yiğit için benim tercihim akademik başarısı yüksek ve butik bir okuldu, Efdal bunu fazlasıyla karşılıyor.

    Ama şunu eklemekte fayda var; doğru okul yok çocuğa uygun okul var. Benim çocuğum sakin ve ilgiden hoşlanan bir çocuk. O yüzden çok kalabalık, kimkime dumduma okullar bize göre değildi. Ancak okulda müzik, spor ve diğer sanat dersleri ciddi şekilde destekleniyor, onu da ekleyeyim. Benim önem verdiğim bir konu da “şımarık veli sendromu”. Efdal’de buna net olarak izin yok. Okul iletişime çok açık ama velilerin okulu yönetmesine izin vermiyor. Öyle koluna markasını takıp, “parasını veriyorum, benim çocuğuma özel davranılsın” velilerin çocuklarını da zaten almıyorlar.

    Yine de randevu alıp Turgut Irmak Hoca ile görüşmenizi öneririm. Size çokça yardımcı olacaktır. Daha sağlıklı değerlendirirsiniz muhakkak. Başka sorunuz olursa yardımcı olmak isterim.

    Sevgiler

 52. Deniz i 1 yıl bekletip okula verin. çünkü kasım doğumlu ve 1 sene sonraya daha yakın.

  devlet okulu bence öğretmeninin mutlaka seçmelisiniz. araştırmaya şimdiden başlayın. birçok aile bunu yapıyor hatta istedikleri öğretmen olsun diye 1 yıl fazladan bekletiyorlar. artık herkesin çocuğu kıymetli. ve özel okula vereceğiniz parayla çocuğunuzun sosyal gelişimini takviye edebilirsiniz.
  ing konusuna gelince geçenlerde öğrendiğim birşey var çokta mantıklı geldi bana
  yurtdışında ilkokul seviyesindeki çocuklara ing öğreten öğretmenler bizdeki gibi değilmiş. yurtdışından bu işin uzmanını getiren kurumlar var bunalrı araştırıp o kurumlardan ing takviyesi alabilirsiniz.
  Bazı arkadaşlar çocuğunuzun sosyal açıdan geri kalacağını belirtmiş fakat sizler zaten bellibir sosyal çevrede oldupunuz için bunun bir sorun oluşturmayacağı bir gerçek.
  ist bazı devlet okullarına kayıtlarında 7000-8000 lira olduğunu duymuştum bunuda dikkate almanızda fayda var.
  bana sorarsanız öğretmen olarak siz çocuğunuzu özel mi devlet mi diye kesinlikle devlet derim hatta şuan çocuğum olsa kesinlikle vereceğim öğretmen arkadaşlarımda hazır.
  Çalıştığım okulda idarecilere varana kadar bütün öğretmen arkadaşların çocukları bulunduğum okulda ve çocuklar çok başarılılar. deneme sınavlarında türkiye genelince tam puan alan çocuklar var.
  ilkokul seviyesinde öncelikle sınıf öğretmenini seçmelisiniz. bu çocuğun tüm hayatı boyunca çok önemli.

 53. 1997 dogumlu oğlum,1993 doğumlu bir kızım var.İkisi de Suadiye Feride geçidine yakın bir okulda okudular.Eşimin özel okul ,benimde tercihim devlet okulu idi.Sizin düşündüğünüz gibi öneri vb değerlendirdim.Ben ağırlık koydum ve devlet okuluna çocuklarımı ilk ve lise de gönderdim.Oğlum Ümraniye anadolu lisesinde okudu.Şimdi özel okul hakkını Los Angales de Sinema TV okuyor.Ve ing de öğrenmiş oldu ! Kızım bu yıl sınavlara hazırlanıyor hangi Üni.olacak vb heyecanını yaşıyoruz.
  Ben Anadolu yakasında adı bilinen özellikle de ing eğitimi ile ünlenmiş bir okulda 7 yıl çalıştım.Aynı süreçde çocuklarımda devlet okulunda olduklarından müfredatı eğitimi izleyebildim.
  Sevgili genç annelere önerim.Çünkü anneler bu konuda oteriter. .,,
  1.Siz siz olup ark sigara içip ,cocuguna sıgaranın zararlarını söyleyen aileler gibi davranmayın.Sonrada iyi okul arayıp gezmekden önce iyi bir anne baba olmaya çalışalım.Biz marka meraklısı isek ,bu oturdugumuz semti söylerken veya arama markamıza vb göre çevre seçiyorsak elbette cocuklarımızda marka meraklısı olarak verilmiş okullarda markacı gençlik olacaklardır veya talep edeceklerdir.Önce ailemizi gözleyelim iyi okuldan önce iyi ailemiyiz.
  2.Eğer anne baba çok çalışıyorsa mesai saatleri uzunsa ., hastaneden cıkıp,muayenehanesine gidip .trafikte eve gelinceye kadar çocugunun uyku saati gelmiş olan veli iseniz ÖZEL OKULA verin.Evde hizmetli yada yaşlı bir ebebeyinle tv izleyerek vakit geçirmesinden iyidir.Bu durumda özel okul iyi bir bakıcıdır.Çocugunuzun hemş.sürekli onun yemekte su şisesinin bile kapagını açmakla görevli bir ilkokul öğretmeni vardır.
  3.Özel okullarda stajer öğretmenler ve emekli öğretmenler görev yaparl Stajerler ucuza refeans alabilmek için çalışır.Emekli öğretmenlerde ek iş yapıp kendi çcuklarına bakmak için caba harcarlar.Yoksa O yaşda İstanbul trafiğinde her hafta sonu gösteri ,gezi vb vb show sunup ata binecek, cocuk gelecek oradan havuza gidecek derken saç tokası arayıp ,çocuk sacı kurutmak ,giydirmek zorunda kalan ders mesaisinin dışında bilumum işlerde çalıştırılan İYİ öğretmen istiyorsanız ÖZEL OKULA verin.
  4.Emekli ööğretmenlerin SSK primleri vb giderleri azdır.Buda Özel okul için büyük bir avantajdır.
  5.Eski emeki öğretmenleri ucuza çalıştırıp bol bilgisayarlı teknoloji gosterisi yapan okulda bu öğt nasıl uyum sağlar kaç meslek içi eğitimi alırlar,yada faydalanacak durumdadırlar bilemeyiz.Bu uyum süreci kaç cocuk okutuldukdan sonra kazanılır.! Özel okullarımız iyi diye seçip aldıkları öğretmenleri alışveriş merkezlerinde vb öğrenci velisi tavlamak form doldurtmak için cokk kullanıldıgını biliriz.Okul bunu niye yapar,İyi öğretmen heyyy be ben öğretmenim farkındamızısın diyemez çalışmak durumundadır.Bunları kabul etmeyen öğretmen devler okulunda kalmış tukaka öğretmendir.
  6.Sınavla öğrenci alırlar ,ama sınavdaki puanlara bakılırsa devlet fen,anadolu lisesi vb kazanamamış tüm cocuklar ve veliler ÖZEL OKULDA karizmayı kurtarma peşindedir.Sıralamalarda ilk 5 giren özel okulları hariç tutarımMMMM
  Özel fen liselerinin puanlarına bakınız.En düşük anadolu lisesi öğrencisine bile burs verecek yazıları evlerine gönderirler.Bağzı okullar halkla ilişkiler bölümü bile kurmuştur.Velilere ulaşılsın diye
  7.Eğitim ana ve ilk okuldan ibaret değildir.Üniversite ile vb vb devam eden bir süreçtir.Bu sürecin maliyetini uzun dönem halinde düşünün 3-5 yıl okur sonrası allahkerim,dedesi para verir halası destek verir gibi bağlantılarla cocugunuzu ileride üstünde hak idda edebilecek duruma gelen başka ebebeyinlere bağlı kılmayın.
  Devlet okuluna giden cocugunuzu 3 kuruş para görünce özel okula,para gidince ayyy özel kötü deyip gene devlet okuluna yalan dolan çevirip vermeyin.Özek sektörde çalışan bankacılar belli bir dönem hepsi çocuklarını özele verdi .3 yıl geçti işsiz kaldıkları için burs kuyrugunda yalvaran,vb durumda kaldılar.Göle maya çalmayın.
  8.Milli eğitimin müfredatı devlet okulundakiler için bile 6 saat ders çok fazla olmasına karşın ,özel okulda 8 saat ders görmesine ,hatta etüt vb gibi takviyeler almasını iyi eğitim için gereklidir diyorsanız ,olsun parayla değilmi birde meşhur pisikiyatra gider destek olırız.Çocukluk nedir ki İng öğrensin yeter derseniz……………tercih sizin
  9.Eğer ev hanımı iseniz ekonomik durumunuzda uygunsa ÖZEL Okula verin.Sabah kahvaltısı dahil,öğle yemegi,ikindi kahvaltısı vb hepsi okulda verilir.Siz zaten menüyü kontrol ediyorsunuzdur çok güzeldir yemeklerrrrrr ayyyy ayyyy ama hiç birini anne yapmamıştır.Aile ile paylaşılmaz.Ohhh çocuk iyi eğitim alırken hiç yemek vb işide olmaz evde yemez ama okulda yer değilmi siz öğğğle sanın Annede bol bol sosyal faaliyetlerinde bulunur.
  10.Çocuk hasta oldu ya okula uzun süre gidemezse aylığı,servisi vb kaç para hem ayak altında çocuk olmasın denmez…….eğitimden geri kalmasın denir .Telefonla çocugunuzu ısmarlarsınız olur biter ………..Hasta çocukları ,çalıştıkları için,dersler çok oldugu vb nedenlerde tüm veliler ilaç içirip okula yollar.Öğlede bir ilaç içiririz eve geldiğinde ders yaparak dinlenir.
  11.Parçalanmış ailelerin fakirse çocuk esirgeme ,değilse özel okul cocuklarını verirler.Hafta sonu babada kalan kitap defter,hafta içi annede kalan ödev kağıtları yok baba adam olsun ödesin faturaları ,yok anne baba kimki özel okulda bile okutamıyor,ben okuturum vb kompleklerine ,hatta sürekli seyahatta olan tatil veya iş olabilir iyidir özel okul.
  12.İyi ortamda okusun diye verilen özel okullarda meslek levhasında serbes meslek pek çoktur.Alaa üzümünü ye bağını sorma derseniz Her sektörde okul parasını karşılayabilecek kişiler oldugunu bilmelisiniz.Hatta öğretim görevlisi vbvb mesleği oolanların ek iş yapmayanların cocukları özel okulda okuyamaz.Benim ablam vb vb gibi …….
  13.Lütfen Anka kuşu gibi gelen çocugunuzdan her ailede oldugunu,zeki diye ballandırdıgınız cocugun çok sanki ÜNi.test edip sertifikası onayladıgı varmış gibi etrafa sunmayın.Okul kayıf formlarından ve velilerin cocuklarını tanımlamalarından anlardık.400 ilkokul ,100 anaokul kaydı yaptıran cocukların hepsi velileri tarafından zeki hemde nasıl zeki diye tanımlanırdı.Kendinizi kandırmayın …..
  14.İyi okul arayan bir velininnnnnn Abla sizin okulda Şöhretli varmı sanatcı varmı diye soran bile oldu.Benim çalıştığım okuldaki şöhretler onu kesmediğinden süheyl ve behzat UYGUR çocuklarının okulunu iyi eğitim verdiğine kaanat edip o okula veren var.
  15.Özel okul sizin çocugunuzdan para verdiğiniz halde şikayetmi ediyor ,çocugunuza dil öğretemedilermi yeteneyi yok diyecek halimiz yok para veriyoruz iyi öğretmen bulun ,yeni sistemler bulun öğretin yoksa okuldan alırız.
  16.İng dersi zayıf oldugu için dil pekiştirsin diye Fransa ya tatile götüren velimiz bile vardı…..
  17.Özel Okulu kim kurmuş zahmet olmazsa bir bakın,inşaat şirketimi,meşhur mutahitlermi.Holding yan kolumu
  ! kuruluş amacı aklınıza ne getiriyor………Mahalle arasında üç kuruş paraya okul kurup nasıl iyi eğitim veriyorlar ben anlamadım.8 saat dersi,yemek vb hizmeti günlük maliyetini bir hesaplayın devlet okulu masrafına yakın para harcadıgınızız ama özel okula cocuk gönderdiğinizi vb vb anladı isem arap olayım.
  18.Hepimizin cocugunun doğum günü kutlu olsun …Hele dogum günü partilerini okulda yapıp evini kirletmek istemeyenler yada özel okuldakiler zengin bizim eve gelmezler deyip dünya para verip özel dogum günüde yapmak zorunda kalanlar.
  19.Özel okula verdik diye çocuklarını okulun düzenlediği pahalı tatillere yollamak zorunda kalanlar yada yollayamadıgı için ezilen çocuklarının telefonlarını markalarını ,ayakabı modellerinide takip etmekde olacaklarını hatta ind ve çakmaları takip edip durumu kurtarmaya çalışan veliler var.
  20.Kışın okulda çocukları toplu halde görme şansınız olsa hepsinin tornadan cıkmış bir vaziyette motorsiklet markası olan bir bot,çizme……….hepsinde yeşil yakasında ayrıca markası yazılan ing markası kabanla görünce hepsisinin kendine ne kadar güvendiğini görmek !!!
  21.Okul parası sizin yaşantınızı kısıtlayacaksa,toplasam ev alırım,toplasam tavuk çitliği yaparım gibi konuşmalara getiriyrsa zaten bu para muhabbeti ve yatırımı çocugun başına püsküllü njgjndıjhıenk olacak cocukdan paranın bedelini aynı şekilde isteyeceksiniz.Çocuk hep ebebeyine kendini borçlu hissedecektir.Ama okul parası sizin ailece bir yurt dışı tatiş paranız ise vb ise elbette özel okula veriniz.
  22.Özel okul ilkokulda 70 kg cocugunuzu balet,Müzik kulağı olmayan çocugunuzu piyanis t yapmayacaktır.Beklentilerinizi akılcı olsun.Özel okulda da müzik dersinde ancak flüt,kaşık tef vb kullanacaktır.siz özel ders aldırıp vb yetenegini desteklemeniz gerekecektir.
  23.Özel okulda başarı gösteren oğrencilerin başka okullardan mı transfer edilmiş.hangi okuldan ne zaman gelmiş,bu okulda kaç yıl okumuş vb vb araştırın.Başarılı cocuk transferi epeyce var.Falan kulupde başarılı sporcumu var. hemen bizim okula burslu gelsin.hatta başka şehirdemi evde tutar,başka öğrencilerle lojman yaparız.yeterki basında bir şekilde yer alalım diye kafa patlatılıyor….
  Yüzme havuzu açılalı 1 yıl olan okul yüzmede şampiyon çokardıgı için basında yer almıştı.Aynı öğrenci Fenerbahçe burunda yer alan spor takımında zaten yüzmekde idi.Özel okulada gittiğinden okul birden yüzme şampıyonunu cıkarıverdi.
  24.Macerapres olup yada dünyayı dolaşmak için öğt yapan kişiler özel okularda ing öğt olarak çalışmaktadır.Sadece konuşma pratiği yapmak için haftada bir derse girip 18 -20 öğrenci ile 40 dk içinde eğer bayram,sömest gibi tatillerde denk gelmezse ne kadar pratik yapılırsaaa haaa birde aksan sorunu var tabiii ………….kim kimi anlarsa
  25.Özel okullara para veren velilerimiz devlet okuluna gelince birden cimrileşiverirler.Ayda belli bir miktar para toplayıp güvenlik temizlik elemanı vb tutmak için okul komik sayılacak parayı bile vermez ama,bir yıl sonra çocugunu özel okula veren veli var.
  26.Özel okulların öne çıkartıgı spoorlara bir bakın.Genelde Türkiyede rakipleri olmayacak yeni tanınan spor okulları Hatta buz hokeyi öğreten bile var ???? zaten bu gibi sporu yapan bir ikide özel okul oldugu için sürekli alanlarında şampiyon olup basında yer alıyorlar.Aynı şekilde bilim yarışmalarıda öğle sağırlar reklam olsun diye birbirini ağırlar…………..Bilindik spor dallarında ise kuluplerden sporcu burslu taransfer ederler.
  27.Özel okulda öğrenci sınav dönemenine yaşlaştıgında bir yıl önce hesabı yapılır .Üni.kazanamayacak öğr.sınıfta kalacak öğrenci velilerine ya bu okuldan alın yada sınıfta kalacak denir.Velide sınıfta kalıp aynı parayı vereceğim hemde yıl olarak kayıp olmasın der ,sınıfı kolay gecebileceği özel okula öğr alır.İki tarafda karlıdır.Öğr sınıfta kalmadıgı için hem para hem yıl kaybetmez.Okulda sınav sonucuna böylece 99 kazandık diye yazbilir.gazetelere isim listesi verilecektir.Problem öğrenciler bir yıl öncesinden ortadan kaldırılmıştır.Okul prestiji sarsılmaz.zaten kazanılacak para yıllardan beri tahsil edilmiştir..
  28.Yazılarda okudumHep kendine güvenen cocuklar diye tanımlanmam okullar var.Zaten bu çocuklar tabii ooo ilk 5 giren vb özel okullardaki çocuklar zaten ciddi sınavdan geçip başarılıdırlar,aileleri sosyal ve ekonomik anlamda mutlaka gelişmiştirki bu okula cocuk verip yıllarca para ödeyebilmektedir.eee Bu şekilde yetişmek güven sağlamazda ne sağlar……..hani zaten ağzınızda gümüş kaşıkla dogmuş sayılanlardansanız ………..
  Öz güvene gelince pek cok özel okul cocugu eline bir adres verin yollayın bakalım özgüvenli çocuk bulabilecekmi hatta tek başına gidebilecekmi .Pazara yollayın başını becerip verdiğiniz liste ile alışveriş sepetini doldurup gelecekmi _ yksa ykkk yağğğ beni götürün getirin ne otobüsü ne münübüsü ne alışverisi int ve kredi kart varya mı diyecek….Kendine güvenin ölçüsü nedir bilemiyorum.
  29.İngiltere de yaşayıp Türkiyede evlenmiş kardeşim çocuklarını Florya semtinde okullara vardi.İng konuşmalarını ve ve yabancı ing öğt ile tanıştıgı ve iyi derecede ing bildiğinden şok oldu.İngiltere de işsizlik sigortası ile geçinen ing yi oranın dogusu ağzı ile konuşan ağzında ,sakızla veli ile görüşen bizim örf ve adetimize uymayan espirileri çocuklara yapıldıgına tanık oldu.Ben devlet okulunda okudun ing 20 yaşımda İngilterede öğrendim ama bu parayı verip işin ehli olmayan kişlerden mi öğrenecek ing dedi.Ve 3 çocugunu farklı özel okullara vermesi ilede genel bir özel okul kanısı ilköğretim başında okultu.Çocukları alıp Dubai ye gitti.Okul daha ucuzdu ,okul gerçekten uluslararası idi.Bir fotoğrafa bakınca çinli,hintli
  görebiliyordunuz ve okulda ölçüleri alınıp kıyafetleri dikilip eve teslim edildi.Özel okula gönderip kitapcılarda kitap ,okul kıyafeti vb ayıp okula gitmedi.Üstelik okul 5 saatti.Öğleden sonra çocuklar evlerini görüp tanıyor,ödevlerini basitce yapıyorlardı.
  30.Ev ödevi vermiyor çanta taşımıyor diye özel okul seçenler var.Yetiştirdiğimiz cocukların zaten evde bile görevleri evin kahyası durumundalar.Okulda da ödev olmasa bu cocuk nasıl sorumluluk öğrenecek.Ödev bezdirmemeli ama azda olsa olmalı.Elbette çantalar hafif olmalı yaşları ile orantılı ağırlıkda olmalı.Bu konularda düzenlemeler olmalı.
  31.Her velinin beklentisi başkadır.Ark ilaç tavsiye eder gibi okul önermeyin.Kesin yargılı olmayın .her okul için birkaç veli ile görüşün.Çocugu başarısız oldugu için ,ödeme güçlüğü çektiğini söylemeyip okuldan zaten menundeğildim deyip daha ucuz bir okula yada devlete geçenler var.Her söylenene kanmayın.
  32.Devlet okulunda çocugu öğledi oldugu için okutup,6-7-8 ci sınıfta Sabahcı olacağı ve annenin rahatı bozulacağı için: Öğleye kadar yatıp kahvaltı ile çocuk okula gidiyordu akşam eve geliyordu.Anneye ayak bağı değildi.!!! Oysa büyük sınıfları sabahcı yaptıkları için öğle eve gelecek erkek çocugu aç yemek ister akşama kadar her gün yanlız bırakamazsın vb vb olacak birden devlet okulu zaten iyi değildi deyip ,kocasına abartılı şeyler anlatıp özel okula gönderen cok kişi var.Tam tersi eğitimini düşünen veli özel derse vakit kalsın dersanene gidecek deyip,son sınıflarda özel okuldan alıp eğitimini ev hanımı ise kendisi takip ediyordu.Bu arada değigim gibi çocugun ark durumu ,uyumu vb önemli değil anne isterse yapar,iyi olursa anneden kötü olursa okuldannnnn vbvb
  Evet parası 15-16 yıl sürecek eğitimi karşılayacak durumda olan,bu para ile ne alırım diye düşünmeyen kişiler ,özel okula versinler ………Ama evlerine varsa en yakını tercih etsinler.İlkokul çocugunu Zekeriyaköy den Anadolu yakasına yollayanmı,Gebzeden ümraniye ye gönderen mi………
  Evet özel okulların lab.güzel tuvaletleri temiz ama o cocukar neredeyse aktiviteleride sayarsanız evden ck okuldalar.Evden cok okulda vakit geçiriyorlar.bunu akıldan çıkarmadan devlet okulları ile kıyaslamalı……….Devlet okulundaki cocukların amanda para verdik ,yarım günde olsa gitsin yemek ve kahvaltı parası veriyoruz diye bir endişeleri yok.Zaten okulda geçirdikleri süre özel okulda öğrencilerin yarısı bile değil.Onun için kötü ark bile olsa zaten öğle az göreceklerki ,iyi arkadaş özel okulda daha önemli.anasından bile çok cocuk ark görecek………
  Zaten eğitim müfredatı ağır.sürekli sınavlara hazırlanan çocuklara Bu büyük şehirde ulaşım vb düşünürsek bir dil hatta ikinci yabancı dil ekleyerek yüklerini iki katına çıkarıyoruz.Ondan sonra hiperaktif vb tanımlanan saatlerce okula tıkılan okuldan bıkmış dersleri sabote edip eğlenmekten başka çıkar yol bulamayan öğrenciler oluşuyor.Çogunun pisikolojik danışmanı var.Aileler ilaç kullandıklarını saklıyorlar.Kendilerine yöneltinen eleştirileri düzeltmek yerine,Psikolojik danışman iyi çıkmamış oluyor.
  Özel okullar iyiki var.Pek cok kişi için ekmek kapısı bu ülke için bir yatırım.Devlet okullarınada bir rekabet getirip iyilik sağladı.Ama seçimlerimizi kendi ekonomik ve sosyal durumumuza göre seçelim.
  En kısa zamanda da Devlet Okullarındaki deneyimlerimi paylaşacağım.
  sevgilerimle

 54. Blogunuzu anne olmaya başladığımdan beri vakit buldukça takip ediyorum ve çok faydalı olduğunu düşünüyorum öncelikle bunun için teşekkür ederim.
  Yazınızın konusu ise benim içinde bulunduğum ve çok yakından bildiğim bir konu çünkü ben Edebiyat Öğretmeniyim ve beş yıldır çok iyi olarak adı geçen özel bir vakıf okulunda çalıştım – artık çalışmıyorum- öneclikle gözlemlerime göre özel okul öğrencilerinin daha iyi şartlarda daha iyi başarı kazandıkları haberlerinin basında sıkça yer alması belki biraz kafaları karıştıırıyor olabilir.. ama o özel okulların kime bağlı olduğu ve ne tipte okulllar olduğu araştırlırsa altından çok farklı cemaat vs vs türü bağlantıların çıkacağı aşikar yani bu çok başarılı olan okullar derslerde yoga öğreten, piyano çaldıran okullar değil 🙂 ikinci bir konu ise devlet okullarının çocuklar açısından çok daha fazla yaşamın içinden yaşam zenginliği sağlaması özel okullarda ise homojen ortamlarda yetişen çocuklar ana okulu , ilköğretim, lise derken hep aynı çevreye mensup insanlar hep aynı idealler ve hep aynı doğrular etrafında dönüp duruyorlar ve bu anlamda hayata ne tam anlamıyla hazırlanbiliyorlar ne de gerçekten başarılı bireyler olabiliyorlar.. Bu çok uzun bir konu daha söyeleyecek çook şey var ama benim size tavsiyem çocuğunuz için okul seçiminden ziyade öğretmen seçimi çok daha önemli ve inanın bana devlet okullarındaki öğretmenler de tabii ki istisnaları vardır ama gerçekten çok deneyimli, alan bilgisine hakim öğretmenler… Çocuğa amaç başarılı olacağı bir hayat sağlamaksa iyi bir devlet okulu çok pahalı bir özel okuldan daha iyidir. Bilgilerinize SEVGİLERR

 55. merhabalar, yine çok önemli bir konuya parmak basmışsınız, fakat okuduklarım beni biraz endişelendirdi. bir kısmı eğitimci, bir kısmı ”biz çocuğumuzu evde destekleriz” diyen, kimi özel okul mezunu, kimi okuduğu devlet okuluyla gurur duyan bu kadar yetişkinin içinde daha de'leri, da'ları, soru eklerini ayıramayan, noktalama işaretlerinden bihaber, yazım ve ifade yanlışlarıyla dolu cümleler kuranlar var.
  kendi dilimize bu kadar özensiz davranırsak çocuklarımız ingilizce'yi yalayıp yutsa ne fark eder ki?

  • Elinize, kaleminize sağlık.

   Kimi yazıları okurken tansiyonum çıktı.

  • Beni de çok zorlar böyle hataların bulunduğu yazılar. Gönül isterdi ki siz de bu çok önemli hususu paylaştığınız paragrafınıza biraz daha itina etmiş olsaydınız:) Ne olur gücenmeyin…

 56. sevgili anne
  oncelikle cocugunu okutabilecegin icin sansli oldugunu hatirla. malesef okuyamayan bir suru cocuk var turkiyede. sonrasinda unutmaki sahip olamadigin seylere ozenmek en buyuk motivasyonudur cocugun. bence okul disi aktiviteler ile ve ozel yaz kamplari ile yabanci dil acigini da diger zirt piti da kapatir cocugun. ozur dilerim biraz sert yaziyorum cunku gercekten de cok uzuluyorum bu tarz olaylara tanik olunca. ozel okul cocuga ilgi veriyor evet dogru. ama unutmayinki anneler hayat bu ilgiyi cocuklariniza sunmayacak. steril bir ortamda yasamiyor kimse bu dunyada. eee sonra ailede ilgi, okulda ilgi? cok kisaca bir ornek. kendim sadece universiteyi vakif okulunda okudum ve bence hayatimda yaptigim en buyuk aptallikti ama yaptim neden cunku annem benim icin steril bir universite istedi. ve basarisiz oldum sikca. kuzenim isci cocugu ve hep zor sartlarda okudu, en iyi universitelerin birine gitti ve sonuc: basarili, entellektuel ve kendini guvence altina alabilmis bir is kadini. bence fahis fiyatlardaki okul paralarini odemek yerine ev alin dedikleri gibi. bugun sen calissanda, iyi bir isin olsada ev almak cok zor emin ol daha verimli bir gelecek olur. ikincisi mesela burda bu kadar okuyucun varken diger cocuklarin okumalari icin de birseyler yapin. hayat sadece annelik degil!
  mesela lutfen acalya nin sayfasinda duyurdugu okullara destek olun bence cocugunuz icin daha verimli birseyler yapmis olursunuz. veya devlet okullarinin iyilestirilmesi icin blog okurlarinizi harekete gecirin! ben sonsuz destek veririm soz. bu kadar kadro bekleyen mezun gencler varken bu ulkede, cocugunuzu ozele gonderip sessiz kalmayin. unutmayin ki cagdas ve kaliteli bir gelecek icin toplumunda ayni olcude gelismesi lazim.
  yada bunlar zor geliyor ve cocugunuzu sadece avrupa standartlarinda oldugunu soyleyen okullara gondermek ve toplumdan biraz daha soyutlamak istiyorsaniz bence pilinizi pirtinizi toplayin ve gocun.
  lutfen kusuruma bakma. gercekten sert oldu biraz ama bir anne olarak uzuluyorum biz annelerin cocuklarimizin yasadigi toplum adina hicbirsey yapmamamiza. lutfen kimse ustune alinmasin soyleyecek sozum vardi sadece

 57. Yaziyi okurken icimden gecen daha sonra da yorumlarda bir kac kisi tarafindan bahsedilen konu en onemlisi bence.

  Neden devlet okullarini desteklemiyoruz??? ozel okullar yillik 10-20 bin lira para aliyorsa, her veli gucunun yetebildigi kadariyla devlet okuluna gerek para gerek arac-gerec olarak katkida bulunabilse eminim ki ozel okullardan cok daha iyi bir seviyede olurlar.

  Bunun yaninda devlet okullarinda gonullu calismalar yapmakta cok guzel olur. Ornegin sen kitap okumayi seven , cocuguna sevdiren ve kitap arsivi genis bir anne olarak bir ilkogretim okulunda yada bir kreste hikaye zamani etutleri duzenleyip ilginen cocuklarla beraber onlarin farkindaliklarini gelistirebilirsin (sadece ornek)
  yada profesyonel olmasa da Ingilizce aktivileter duzenleyebilirsin (sen derken hepimizi kastediyorum)

  ornekler arttirilabilinir ama saniyorum hepimiz belli bir noktada hazir olani paramizla almayi tercih ediyoruz.

  Tipki emzirme reformu gibi, devlet okullarini gelistirme reformu da lazim bu ulkeye. Hep beraber bir yerlerden baslayip hem bilinclenip hem bilinclendirsek…..

  p.s: bende ogretmenin iyi secilmesi taraftariyim, sosyal aktivileter disaridan da tamamlanabilinir, Ingilizceyi zaten aile icinde de hallediyorsunuz.

  • devlet okulunda gonullu calisma yaptirilmiyor Hacer. kizim bir donem devlet anaokulundayken okula sayisiz cocuk kitabi bagisladik. 4,5 yasinda okumayi soken kucuk kitap kurduma, haftasonu icin okul kutuphanesinden bir tek kitap dahi almasina izin vermediler. demirbasmis veremezlermis, okulun disina cikaramazlarmis. hatirim icin verirlermis ama kimse duymasinmis lutfen.. bu da tam kutuphaneler haftasinda oldu! sastim kaldim.
   duzenlemek istedigim hic bir etkinlige izin alamadim, hic bir fikrim uygulamaya gecilemedi.
   kimsede inisiyatif yok.
   naif olma o yuzden.

   • bunu duymak cok uzucu sen elinden gelen destegi vermeye calismissin ama kati prosedurlere takilmissin.

    Peki bu konuda organize olunsa, birlikten kuvvet dogar ilkesiyle bir adim atilamaz mi? yoksa bosa kurek cekmek mi olur?

 58. arkadaşlar tamamını okuyamadım ama iyi bir öğretmen bulduktan sonra ben de devlet okulundan yanayım ama okulunuzu artık siz seçemiyorsunuz. muhtarlık tarafından size en yakın, kontenjanına göre bir okula çocuklar atanıyorlar artık. Can 33 aylık ve şu anda evimizin arka mahallesinde yıkılmak üzere olan eski gecekondu mevkiinde görünüyor kaydı. siz hiç bunu kontrol ettinizmi?
  devlet okulundan yanayım hala ama … ağabimle ben aynı okula gitmemize rağmen ağabim aynı öğretmenle ilk okulu bitirdi ve ben 5 senede 7 öğretmen değiştirdim. sınıf birincisi olmama rağmen şubat ayında okuma yazmayı sökmediğim için bana okumayı annemle babam, 3. sınıfta hala çarpım tablosunu bilmediğim için dedem öğretti. bizimkiler 3. sınıfta tanıdıkları kültürlü bir aile dostlarının öğretmenin sınıfına verdiler beni geri kalıyorum diye. dedem istanbuldan gelip aylarca bana ders çalıştırdı ama o değerli öğretmen hergün beni tahtaya kaldırıp saçımı başımı yolarak beni döver ve sınıfta rencide ederdi. annemlerin arkadaşı olduğu içinde nedense hiç birşey söyeyemedim. her neyse hikaye uzun orta okula bir geldim temelim yok ve o olmayan temeli 1 senede inşa etmek mümkün mü??? bu arada hep pekii ile geçtim sınıflarımı iyi bile almazdım ama … bu arada allahtan ailem eğitimli ve bilinçli insanlar da evde deli gibi saatlerce ders çalıştırırlardı bana. okul yıllarım en haz etmediğim benim için işkence dolu yıllardı. ama herşey öğretmen, antalya eğitimde Türkiyede 52.sıradaymış. belki istanbul için geçerli değil ama antalya da verilebilecek doğru düzgün özel okulda yok malesef. çok iyi 2 devlet okulu var ama ancak yakınlarından bir mahalleye taşınmamız ve kontenjanının boş olması için dua etmemiz gerekecek. ya da ormanın içinde fiyatı daha düşük ama eğitimi daha iyi Bahçe şehir kollejine gidecek. hala bilmiyorum ve bu konuda çok üzgün ve karamsarım malesef.

 59. Ben de önümüzdeki yıl anaokula göndereceğim oğlumu… afakanlar basıyor.. çok kararsızım çok.. bu konuda ben de yazmak istiyordum bir süredir denk düştü.. ama onca yorum, fikir birşeyi değiştirmiyor bende.. önümde somut örnek lazım ve içime sinen br seçenek olması lazım.

 60. 2.ci bölüm,
  Bende aralık dogumlu oldugun için okula bir yıl geç gittim.6 yaş grubunu okula başlaması denendi ,ama verim alınmadı.Eğitim süreci iyice uzadı.Okul öncesi eklendi.Lise 4 yıl oldu.Hele birde 5 yıl olan liselere gidince askerlik yaşında lise öğr oldugunu görüyoruz.Malum pek çok sınav vb yaşayacağı için cocukluguna bir yıl daha katmasının faydası olacaktır.
  kaldıgım yerden ,
  Şimdiki devlet lokulları eski bizim okudugumuz okullar gibi değil denmesini irdeleyelim.Tabii ben 70 li yıllarda Eskişehir de okudum. 1993 de oğlum,2000 yıllarda kızım İST ilkokula başladı.Öncelikle eski okulları şimdiki veli durumunla kıyaslamam doğru olurmu ———-O zaman çocuk aklı ile aklımda kalanla ……..Şimdi anne yüreği ile ilkokulu değerlendirmek dogrumu.Eskinin neyi güzel gelmiyor zaten .Hani her dönemin bir geyiği vardır ya Ahhh nerede eski ramazanlar nerede eski bayramlar gibi nerede eski okullar…………….nerede eski kokan domatesler nerede saygı ……………..
  O yıllarda ilkokul öğretmeni tüm derslere girerdi.Müzik,beden eğitimi dahil……Hatta beden eğitimi için salon olmadıgından öğretmenimiz bize matamatik dersi yaptırırdı. Simit satılır.Böyle kulak tırmalayıcı teneffüs müziği yerine Naciye teyzenin elindeki zil çalardı. Ağaçsız okul bahçemize öğt ağaç dikmişti.Hatta spor salonu inşaaatı yapıldıgını görür ,ondan dökülen tahta parcalarını telsiz yapar uzay yolunu oynardık. 40 kişi kadarda öğrenci vardı.Bu durumda sınıf öğretmen güdümü olmaktan çok öğrenci ağırlıklı idi.
  Şehrimizde 1 tane anadolu lisesi varmış Onuda büyüyünce öğrendim.Muhittin baba mesleğini sürdürdü pazarda sebze satıyor.Hala pazarda esk gidince gözlerim onu arar.. ODTÜ da okuyanmı vb vb ,vb vb ,
  Çocuklarımın okulunda ben pek fark görmedim.Eskiden neyse şimdi de aynı devlet okulları.Değişen şeyler kantinde çeşit arttı.Teneffüsde garıp müzik parçaları çalıyor .Kimi ip atlıyor kimi top oynuyor.Tek fark labratuvarı vardı ve sınıflara bilgisayar kondu ama zaten bizim evde cocukların kendi bilgisayarı oldugundan hiç takmadık.
  Tek fark şimdi mantar gibi çogalan özel okullarla kıyaslanması……….ailelerimizin mukayese olanagı yoktu herkes mutlu idi.
  Kadınların çalışma hayatına atılması,büyük şehirlerde trafik vb derken eve yeterince vakit ayıramaması ,nasıl dondurulmuş ve hazır gıdaya mutfağımızı yönelttiyse evdeki çocuklarıda özel okula yönetti.Çalışmayan ev kadınlarıda iyi eğitim maskesi ile vb vb ile uğraşmamak için çocukları okullara fırlattı.
  Çocuklarının eğitimini bu kadar düşünen anneler,neden Anadolu yakasında en çok TV radya vericisi ,baz istasyonu bulunan tepelerdeki okullara çocuklarını verirken sağlıgı göz ardı ederler,Gestapo karargahı gibi duvarlarla çevresinden soyutlanmak durumunda kalan gecekondu bölge .okula gönderirler.Hele 6 …….7……..8 sınıfa giden çocukların lise öncesi :hala KÜÇÜK PRENS okuluna gidiyorum demesini nasıl izah ederiz hele bu öğr kız çocugu ise………ise …
  Yüzme dersinden çıkan bir öğrencinin bir sonraki dersde performansını hiç düşündümüz mü ….ıslak saçlarla başla nemli nemli başka derse gir,bu derse giren öğr çocukların kendine gelmesi 15-20 dk buluyor sonrada ders başlamadan bitiyor,hele o cocukları sınıfdan al götür sınıfa getir,sonra başka aktivite için başka bölüme al götür al getir hatta çocukar dogru aktiviteyemi gitti diye büyük okullarda araştırmak gerekiyordu.Revirde ,sınıfda unutulan öğr olmasın vb vb Sonra servisde uyuyakalan çocuklar.Bu yıl Anadolu yakasında butik okulda okuyan adıda bir konyada vardır haniiiii Birinci olarak bitiren öğr Sa……….. Üni.ing hazırlıgı geçemediği için hazırlık okuyor.anakulundan beri özelde oku….pek çocugun öğr hazırlık tekrar okumak zorunda kalıyor…Hadi beynimizi tokatlayalımmmm.
  Özel okulda okuyan kızı, devlet üniversitesine kaydolan ark kızına İTÜ nasıl gidebileceğini anlattık .Çünkü yol iz bilmezdi.İlk gün ağlayarak geri geldi.otobüs şöförü beni azarladı diye………Tabii o okulu kazanmak için özel okula ,butik dersaneye,ve her dersden özel ders aldıgını hatırlayalım.Hatta aynı öğrenci Ankara ya gitmekden , yurtda alileden ayrı kalmakdan korktu.
  Tam bursa alarak özel üniversiteye. giden
  öğr hadi Marks dan konuşalım değince …………….aaaa Mark- Spencer mı deyivermişler. Neden yüksek puanla sırf burs için ……………….okula gidiyorsun diyen ark hatırlayıvermiş.Bunun gibi neler.Başka anneleri ve öğrencilerimizi incitmek istemediğim için BABA bilgileri yazmıyorum.İş hayatına başladıklarında tabii babalarının kurumlarında çalışmayacaklar ise maaşları düşünemiyorum.Yeni mevzun özel okul mevzunu kızı işe alan yakınım ;şu fotokopileri çektir diye önüne attıgı dosyayı hüngür hündür ağlayanı anlattı.Bana bağırdı kötü davrandı ben fotokopimi çekeceğim demişler ilk gün………
  Gelelim benim cocuklara …………..Biz özel okul değil , özel ders yöntemini seçtik.Kızımızın ve oğlumuzun zaten ilgi alanları başka başka özel okulda gene bize fiks eğitim sunacağına göre…….Başarılı ve başarı da zorlandıkları ders zaten belli oluyor hemen evde özel derse geçtik.Haaa o yıl özel öğt yeterli gelmediyse değiştirdik.Hafta sonlarıda dersaneye gittiler.Dersaneye gitmelerinin avantajı her tür okuldan çocuklarda karşılaşıp ,anaların neler doğurdugunu gördük.Bana 12 —– 18 kişilik sınıflarda birinci ,ikinci olmaya ne var gel 60 kişilk sınıfda yada dersanede başarı göstermek daha önemli geldi.
  Özel okulda bir çocuk sınıfda ark yakalayamayıp,başarı sağlamadıgı derse gene aynı okulda günlük ders proogramından sonra hala özel ders verebiliyorsa hatasını teleffi etmek zorunda oldugundandır.!

  Artık hafta sonlarıda özel okullar dersane eğitimide veriyor.Velilerinde işine gelir getir götür yok servis var,dersane parasıda yok.Çocukların aynı çocuk grubu ,öğretmenler aynı ekolden hafta içi veremediklerini hafta sonumu telaffii ederler, ders gördükçe başarı nasıl gelir. un aynı şeker aynı kavuran aynı eeeeee sonuç Süper idarecilerin yontemi bu böylece okulda kurs ver çocuklarda başka okul çocukları ile kıyaslanmasın veli kaçmasın başka yer yurt görmeden cocukda velide eğitimin merkezi kendi okulu sansın……..diyemidir ..Sonrada ayyyy sınavda heyecanlandı denir
  Özel okula giden öğrenciyi, hafta sonu gene kendi okuluna gideceğine başka bir eğitim kurumuna gitsin,Farklı okullardan gelen cocuklarla dersanede kendi başarısını ölçsün. Tam gün okulda olan öğrencinin ,hafta sonunuda dersanede geçirmesi ne kadar doğru ben bilmem …….
  Bizimkiler para vermediğimiz için yarım gün olan günlerde okula gitmezler,hasta iseler iyice dinlenmeden hatta dünkü gibi ;kar yağdıgında ayyy okul şimdi mi tatil olcak biraz sonramı olacak demeden ben hiç riske girmez okula göndermezdim.Nasreddin hoca gibi testi kırılmadan sahip cıkmalı Hafta sonunu iple çeker daha özgür olacağı için. , Evde zaten yarım gün kek yaptıgından dersaneye gitmeleri bizim için sorun olmadı.
  Orta halli özel okulun parasını ,zaten özel derse vb ödedik.Devlet okuluna yollayıp tasarruf etmeyi zaten düşünmedik.Amma çok yoruldum.Çocuklara 3 öğün yemek hazırla , sabah .06:00 da beslenme ,özel derse gelen öğt hazırlıkları sürekli evde bulunmak gerektiriyor çocuk evde vb vb derken hem para harcayıp hem yoruldum.Sürücü deneyimim arttı.Hem çalışıp akşamları spora götürdüm.Yıllarca tv izlemedim daha neler neler….
  Kızım ve oğlum okul öncesi kalamış galatasaray gidip 4 çeşit yüzme vb öğrendiler.Onuniçin hep düşünürdüm.Yüzecekleri gün yememeleri gereken yiyecekler var.Yüzmeden çıkınca yemeleri gereken yiyecekler var.hızlı bir şekilde giyinmeleri gerekiyor.vbvb Okulda nasıl olur anlamadım.Oğlumu bir çok spora yazdırdık .spor yapmak istemedi.Kızım İlkokul 4.sınıfdan / sınıfa kadar Fenerbahçe voleybol takımında lisanslı oynadı.Sınavlar dolayısı ile Voleybolu bırakmak zorunda kaldı.İkisinide Konservatuvar sınavlarına götürdüm.Ailede yetenek yok zaten.Yaz tatillerinde Müjdat GEZEN yaz okuluna verdim.İkiside bütün yaz ayılıp bayılıp Bilgisayar başında oturmak yerine yarın gün gittiler geldiler.
  Elbette ingilizceye gelecem….Öğlum İNg hazırlık sınıfını anadolu lisesinde okuldu.' yaz tatilide uzunca bir süre 2.5 ay 2 kez yaz okuluna ABD yolladık.Süper tatil Yaptı. pratik yaptı.
  Kızım hazırlık sınıfı kaldırıldıgında anadolu lisesine başladı.Bizde İngiltere ve Güney Afrika da olmak üzere yaz okuluna yolladık.haniii ing elmalı pay dediğinde tadinıda bilsin,bir ing veya ABD nin yaşamınıda görsün ing tamanlasın dedik.Zaten dil öğr heyecanları tatillerle pekişti.Oğlum tofel verdi 3 yıldır ABD de ing öğrenmiş oldu.
  Kızım Yaz tatilinde New York da Menhattında ZONİ dil okulunda 15 gün bizimle 15 gün yanlız rahibe pansiyonunda kaldı.17 yaşında ve Kendisi valizini topladı evimizde tüm alışveriş yerlerini vb keşfetmiş olarak döndü.
  Oğlumun döneminde okullarda kültür değişim comennus vb gibi programlar yoktu.Şimdi kızım aynı okula gitiğinden okula bu programlar geldi.Madrid e gidebilmek için FRENZE dil.eği.Bir yaz gitti.2 kur ispanyolca öğrenip ve vb çalışmalar yapıp gitmeyi hak etti.Okul götürdü.4 aralıkda aynı proje ile Münih e gittiler.2 gün önce hava muhalefeti ile yüreğimizi kaldırarak eve geldi.Tabii bizde her gittiği yerden gelen öğrenciyi ağırladık evde ve okulda misafirlerimiz karşıladık ağırladık saatlerce hava alanına misafir götürdüm,getirdim.Yemekti yatakdı vb vb derken annem değil ben ağladım.!!ilgilendim.Kızım dil öğrensin diye…….hala Facebook dan haberleşmeye sürdürüyorlar…..tabii ortak dil ing ………..e
  byyyy by………….
  DİP not:İmla bozuklukların için özür dilerim.Hep okurum , az yazdıgımdan yıllardır imla bozuklugum heyecanlı konularda artıyo.rr…
  Kızım Üni.kazanırsam Hazırlık sınıfı hakkımı New York da kutmamız için hazırlanıyor.Özel okul hakkımı böyle kullanacağım diye program yaptı.Bizde destekliyoruz.
  Sağlıkda ,hoşcakalın

  • Aysel hanım, söylediklerinize katılıyorum. Çocuklarınızla biraz zaman geçirin çocuklarınızın özgüven kazanmasını kendine güvenmesini, hayatla mücadele etmesini özel okullara bırakmayın anne, baba olarak sizler öğretin. O zaman topluma daha duyarlı bireyler yetiştirmiş olursunuz. Çocuklarınıza Eğitim ve Öğretimi aldırırken hayatta kurtlarla dans etmesini de öğretin. Gözünüzden sakındığınız çocuklarınızı gerçek hayata anne ve babalar hazırlar özel okullar ve devlet okulları değil.

 61. Merhabalar, ben de yeni izleyiciniz olarak okullar konusunda bir yorumda bulunmak istiyorum. Ben de oğlum ilkokula başlayacağı zaman aynı tereddütler içerisindeydim. Yakın ve uzak çevremizde gezmediğim neredeyse devlet ve özel okul kalmadı. Uzunca arayışlar ve tereddütler sonrasında oğlumu bulunduğumuz ilçede iyi bir devlet okuluna yazdırdık. Öğretmenimizi de tavsiye üzerine seçme şansımız oldu. Çok şanslıydık. Öğretmenimiz çok idealist ve iyi bir öğretmendi. Tam istediğim gibi tatlı-sert idi. Daha 2. sınıftayken oğlumun kapasitesinin diğer çocuklardan yüksek olduğunu söyledi ve ona diğer çocuklardan farklı araştırma görevleri ve ödevler verdi. Sosyal açıdan da eksiklerimizi dışarıdan tamamladık, yüzme okuluna gitti, evde piyano dersleri aldırdık ve 4 kişilik bir grup kurup ingilizce dersi aldırdık 2. sınıf itibari ile. Okul araştırması yaparken, çok bilinen bir özel okulun yöneticisine danışmaya gittim, bütün tereddütlerimi ona aktardım ve bana aynen şunu söyledi : "Eğer öğretmeniniz iyi ise, çocuk da akıllı ve öğrenmeye açıksa ilk 5 yıl devlet okulu ile özel okulun tek farkı ingilizce öğretiyor olmasıdır. Diğer eksikleri dışarıdan da kapatabilirsiniz. Ama 5'ten sonra durum değişiyor". Bu açıklama beni çok rahatlatmıştı : "Devlet okulunda iyi öğretmen" işte eğer bunu yakalayabiliyorsanız gerçekten çok şanslısınız.. Cem'in sınıfı 38-40 kişilikti ancak o kadar iyi bir öğretmendi ki, çocukların hepsinin ayrı ayrı yeteneklerini, özelliklerini anlayabilmişti ve müthiş bir özgüvenle yetiştiler. Ben ebeveyn olarak aldığımız en doğru kararlardan biri olarak görüyorum bunu. Sonra Cem 5. sınıfı bitirdi. Daha 4. sınıftayken özel okul arayışına girdim, okul tanıtımlarına gittim, Cem'i bursluluk sınavlarına soktum. Çocuğu yarış atı gibi görmeyen bir okul arıyordum. Çocuk , oyun oynamak için boş zaman da bulabilmeli, gereksiz yükleme yapılmamalı bence. Çocuk dersi derste dinliyorsa, kısa bir tekrar ödevi ile iş bitmeliydi. Yine o sıra, çok bilinen bir okula haftasonu yaptığım ziyarette , okul müdiresi bize okulu gezdiriyordu. Gezerken bir çocuk ve öğretmenine rastladı, "nasıl gidiyor Ali?" diye sordu. Yanındaki öğretmen de "Ali yüzme dersinden çıktı, bir saat sonra da basket dersine girecek, aradaki boşlukta da matematik çalışacağız" dedi. Ben bu cümleyi duyunca tüylerim diken diken oldu zaten önyargılıydım okula karşı . Ve dedim ki, benim oğlum böyle bir tempo sonrasında Robert Kolejine gidecekse hiç gitmesin daha iyi. Güzel bir çocukluk yaşayıp daha makul bir lise sonrasında hayat yoluna devam etsin. Cem şu anda butik bir özel okulda burslu okuyor. 7. sınıfta. Okulumuz un adı çok duyulmamış olmakla birlikte her yıl İstanbul'da ilk 10-12 özel okul arasında SBS-OKS başarı sıralamasında. Herşey yeterli seviyede veriliyor. Cem çok mutlu, bence de en önemlisi bu…Sevgiler

  • Merhaba, önümüzdeki yıl için okul araştırması yapıyorum, bu forum çok işime yaradı, teşekkurler.

   Sevgi hanım, lütfen oğlunuzu göndermiş olduğunuz ilkokul, ve özel okulu, ve mümkünse öğretmen adını yazsaniz, belki bize çok faydası olur.

   tekrar teşekkürler.

 62. kızım henüz küçük olmasına karşın kafamda olan bir soru….
  kesinlikle özel demiyorum…özel okulun devlet okulundan daha iyi araştırılması gerek..aynı yaşlarda olan 2 erkek çocuk tanıdığımız 2 farklı özelde okuyor…ve gerçekten farklılar..bunda çocukların potansiyeli ve ailelerin de etkisi var…ama en azından ikisine de derslerinde yardımcı olduğum için konuların nasıl hangi materyallerle işlendiğine bakıyorum…gerçekten farklı….gelelim bize..sanırım maddiyattan ötürü devlete göndermek zorunda kalacağız…ama dışarıdan mutlaka destek gerekecek..yani spor okulu-ingilizce vs…ya da sadece anneyle tiyatroya gitmek…vs….tek başına yeterli olmayacağını düşünüyorum…ama yine başta kuralı okulları da deneyeceğim….gs gibi mesela….keşke kazansa hayatı kurtulsa…benim şu an ki esas derdim ise küçük bir yerdeyim ve kızımı yollayacak anaokulu bulamıyorum … ilkokulu burada okumasını istemem bu yüzden..en iyi özel bile olsa…o yüzden inşallah o aşa gelene kadar buradan çıkacağız

 63. Merhabalar,

  Bende bir baba olarak düşüncelerimi sizler ile paylaşmak istedim. Her baba anne çocuklarının iyi bir eğitim almasını ve hayattının geri kalanında aldığı eğitim sayesinde düzgün işlerde çalışmasını vatanına milletine ve ailesine hayırlı olmasını diler. Onlar bizim geleceğimiz bir anlamda bizlerin aynasıdır aslında. Nasıl bir kuşak görmek istiyorsak ileride onu yetiştiriyoruzdur. Bu anlamda tecrübelerimizi önce çocuklarımızın eğitim aşkını cesaretlendirerek, sonra bizlerin iyi birer anne baba olarak ve son olarakta öğretmenlerinin verdiği bilgiler ışığında harmanlayarak eğitim almaları gerektiğini düşünüyorum. Bende önümüzdeki sene oğlumu ilköğretim hayatına geçişini sağlayacağım. Bunu sağlerken devlet okulunu tercih edeceğimi , bir baba olarak onu her daim derslerinde yalnız bırakmayacağımı tüm eğitim yaşantısında elimden geldiğince iyi bir eğitim ve terbiye alması içinçalışacağım. Lütfen önce veliler olarak çuvaldızı kendimize batıralım. Çocuklarımız ile ne kadar ilgilenirsek ve ne kadar anlarsak o kadar sağlam bireyler hazırlamış oluruz.

 64. Merhabalar,
  Uzun zamandır aynı konular üzerinde araştırıyorum.bu sayfayı da tesadüfen buldum.benim de oğlum kasım 2005 doğumlu olduğu için devre kaybı olacağından (bunu doktoru ve bazı okulların müdürleri ile görüşüp karar verdim)bu yıl sadece oyn grubuna yazdırdım..oğlum zeki bir çocuk bu grup ona yetmiyordu ama arkadaşlarını ve öğretmeninin çok seviyor diye devam ettirdik.fakat bronşit başlangıcı geçirince doktor okuldan alın dedi.şu an gitmiyor.ama şimdi tekrar göndermek istiyorm.Aynı okula göndermek istemiyorm eğitim açısından zayıfmış.yine tercihim özel bir okuldan yana.çünkü oğlum emir tek çocuk ve çok hassas.devlet okulunda bu hassasiyeti göremez .ağaç yaşken eğilir atasözünü de dikkate alalım..olanaklarınızı zorlayın ve geleceğine yatırım yapın.Sizlerden ricam bana İzmirde iyi bir okul tavsiye etmeniz.Şimdiden yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum….

 65. şerife dinç

  offff….kafam çok karıştı :((

 66. Tüm yazılanları okudum. Türkçe internet içeriğinde eşi zor bulunur bir fikir birikimi oluşmuş.

  4 yaşında bir kızım var (babayım). Dolayısı ile okul konusu yeni yeni gündemimize girmeye başladı. Kanaatime göre, önemli olan öğretmen olmakla beraber iyi bir öğretmen bulunduğunda devlet okulu olması daha iyidir diye düşünüyorum.

  ANCAK,

  burada kocaman bir sorun var. Çocuğunuzun hangi devlet okuluna gideceğine yine devlet karar veriyor. Bu durumda ne yapmalı? Bağış vs. de pek işe yaramıyor gibi; internette ufak bir araştırma yapıldığında, farklı adreste gösterilerek farklı okula gönderilen çocukların tekrar öngörülen okullara nakil edildiği (ve de velilere para cezası kesildiği) haberleri bulunabilir. Bu durumda eğer zaten yakınınızda iyi bir devlet okulu (iyi bir öğretmen) yoksa, geriye otomatik olarak sadece özel okul seçeneği kalıyor.

  Selamlar

 67. Merhabalar,

  Aralık 2010 civarında seyreden bütün bu paylaşımlar çok bilinmeyenli bu denklemi netleştirmiyor maalesef… Bir öğretmen isim geçti ve gidip tanıştıktan sonra tamam dedik. Yine aynısını yaşayabilmek adına memnuniyetlerin okul ve öğretmen isimleriyle yazılmasını özellikle rica ediyorum. Teşekkürler şimdiden hepinize…

 68. En derin konulardan bir tanesi…Uzun süre yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye'ye dönünce ve ilkokul çağında bir çocuğa sahip olunca acaba devlet okulu mu yoksa özel okul mu ikileminin içinde bulduk kendimizi. Tabi eşim ve ben devlet okulunda ve devlet üniversitesinde okumuş insanlar olunca işe devlet okuluyla başladık. Taşınma sebebiyle kızım 1. sınıftayken 2 devlet okulu değiştirdi. Bu iki okulda SBS'de ilk 5'e giren okullardı. İlk öğretmenimiz kitapla çocuk döverdi ikincisi ile ise iletişim kurmak imkansızdı.

  Derken benim özel bir kolejde öğretmen olarak iş bulmam sonucunda kızımı arkasından da oğlumu yazdırdık. Yüzme dersleri, ingilizce, almanca, gösteriler, korolar, geziler, piknikler, şenlikler derken kızım oldukça sosyalleşti:)) Bunu inkar etmem mümkün değil. İyi de oldu. Gelgelelim en önemli derslerden olan Matematik ve Türkçe'ye. Tahmin edersiniz, durum vahim. Eee malum bu iki ders de sınavlar üzerine kurulmuş olan eğitim sistemimizin yapı taşları. Derken bizi aldı bir telaş.

  Baktık olmayacak SBS başarısı çok yüksek bir okula anne ve çocukları olarak geçiş yaptık. Bu sefer de hep ders ders ders. Kızım ödevlerden ne bir etkinliğe katılmaya fırsat bulabildi ne de okulda teneffüs yapmaya. Bir koşuşturmacadır gidiyor bizim evde.

  Şimdi kızım (5. sınıfta) yanıma geldi ve özel okulda okumanın ne gibi avantajları var diye sordum. Ne de olsa çocuktan al haberi derler. Cevabı şu oldu: daha temiz olması, her etkinlik için ayrı sınıfların olması, ders sayısının daha fazla olması, öğrenci sayısının az olması, anadili ingilizce olan öğretmenlerin de derse girmesi dedi. Bunların hepsine katılıyorum ben de.

  Avantajlarını belki çocuklarımız yaşıyor ama dezavantajlarını da biz aileler yaşıyoruz galiba. Özenti en başta geleni. Ayakkabıdan tutun da telefona kadar bir marka merakıdır gidiyor. Almasanız olmuyor. Herkesin var. Alsanız baş edemiyorsunuz. Hele de ucu ucuna okutuyorsanız. Bir de bu işin lise boyutu var. Onu henüz yaşamadığım için bilmiyorum ama tahmin edebiliyorum.

  Başta iyi karar vermek lazım. Şu an biz de aile olarak ikilemdeyiz. Bu yaz İstanbul'a taşınacağız. Özel okullar burayla karşılaştırılınca çok pahallı. Devlet okulu deseniz SBS başarıları (üsküdar'daki okullar) çok yüksek değil ve sınıflar inanılmaz kalabalık. Şu an kesinleşmedi ama muhtemelen kızımı ve oğlumu başarısıyla adını duyurmuş ve güvenliği iyi olan bir okula yazdıracağız. Hatta okula en yakın olan bir bölgeden ev tutacağız. Oğlum henüz olayın farkında değil ama kızım bu değişikliklerden muhtemelen olumsuz etkilenip önceden gittiği özel okullarla yeni okulunu karşılaştıracaktır. Özel okullarla devlet okulları arasında ki fiziki ve teknolojik uçurumu göz ardı etmek imkansız.

  Yazdıklarımdan bir sonuç çıkaramadığınızı tahmin ediyorum. Çünkü o sonuca ben de henüz ulaşamadım. Bazı şeyleri yaşayıp görmek en iyisi galiba.

  Fakat Üsküdar'daki okullar hakkında özellikle Altunizade ve Acıbadem'de bildiğiniz iyi devlet okulları varsa ve benimle bu bilgiyi paylaşırsanız çok memnun olurum. Şu an yaptığım araştırmalar Capitol ve Deniz İş okulunun iyi olduğu yönünde.

  Umarım hepiniz gönlünüze göre çocuğunuz için en ideal okulu bulursunuz. Sevgiyle kalın.

  • merhaba bende üsküdarda oturuyorum tercihinizi hangi okul yaptınız bizde seneye okullu olacağız bilgi verirseniz sevinirim tşk..

 69. merhabalar
  oğlum şuan meb.bağlı özel bir anaokuluna gidiyor.çok para ödemiyorum. ama benim için en önemlisi sabah bırakıyorum akşam alıyorum.malum ilkokula başlayacak. ve bu benim psikolojimi çok bozdu. sinirlerim çok gerildi. ne yapıcağımı bilmiyorum. yorumların bir çogunu okudum. ama kafam dahada karıştı. özel okula gönderemem çünkü durumum buna elverişli değil. bir kaç özel okul öğretmeniyle görüştüm. ilk 4 yıl özel okul olsun devlet okulu olsun aynı dediler. 4. yıldan sonra mutlaka yeni açılan yada ek sınıf açan özel bir okula verin dediler. çünkü çocuğu bu çok etkiliyomuş. şimdi ben ilköğretimini devlet okulunda vericem. fakat adresim göndermek istediğim okulu tutmuyor. bu acıbademdeki okula göndermek istiyorum. ne yapmam lazım. ata ilköğretim okulu. eger yapamazsam teb. ataşehir ilköğretim okuluna vermek istiyorum. ama bu adres tutmadığı zaman nasıl bir yol izlemem lazım?
  ben şunada çok katılıyorum. bir çocukun aynası ailesidir. okul dönemindede öğretmenidir. bir çocuk karşısındaki kişinin davranışlarını tavırlarını çok çabuk kapar. onu örnek alır. hatta onun taklidini yapar. o yüzden önce aile sonra okul sonrada öğretmen derim ben.
  gelecek nesillerin en iyi yerlere gelmesi dilegiyle

 70. bu arada üsküdar acıbademde önerebileceğim tek okul ata ilköğretim okuludur. gerçekten çok iyi bir okul. ing. öğrenimi anasınıfından başlıyor. faaliyetleri çok güzel int. sitesinden bakabilirsiniz. lavaboları temiz. öğretmenleri güler yüzlü.

 71. Selam,
  ben hollanda’da yasiyorum 3 cocugum var. Turkiye’ye donmek istiyorum ama bu okul sistemi beni engelliyor inanin..Burda ilkokulda cocuklara ev odevi verilmiyor genelde. Cok nadir ve son siniflara dogru senede iki-uc ev odevi..Benim tanidiklarim devlet okulunu tavsiye ediyorlar, sebebide(ki bana mantikli geldi) cocuk basarili olmasa bile o cocugu gecirdiklerini bazen aile baskisindan dolayi..Ucunda para var tabiiki..gecirmese belki alacak cocugunu okuldan..Velhasil azimsiz cocuklarin arasindada yetismesini istemem cocugumun..Devlet okulununda iyisi vardir muhakkak..arastirmak lazim..Ozel okul birde ailelerin kolaya kacmasi, cocukla ugrasmak istemediklerindende gondrilen bir okul oldugunada inaniyorum. Yoksa kim goturecek spor’a, ek derse..amaaan mentalitesi bence..Tabiiki herkes icin gecerli degil ama cogunluk oldugunu dusunuyorum..Ben cocuklari dogurup yetistirilmesini baskalirina birakilmasina karsiyim..Cocuklara haksizlik oluyor..Burada ben cocugumu yuzmesinede goturuyorum, futbolunada..yani..’Ingilizce ogreniyorlar’a gelince ben bunu Turkiye’gibi bir yerde kriter bulmuyorum! Nerede konusacak, pratik yapacak cocuk..okulda ogrendigi okulda kalir..pratik yapmadigi, devamli kullanmadigi surece (ki anne/baba’da genelde bilmiyor ingilizceki destek olsun!) gereksiz..Orta’da/lisede ogrenirler yeteri kadar bence..Hollanda’da bile vermiyorlar ingilizce dersi cocuklara..son siniflarda galiba basliyor…Yani abarti..Yoga’larida onlarin olsun…yani..;-) Devlet okuluna verip aile birliklerine katilip okulun kalitesini ust duzeyde tutmakta yine velilerin elindedir diye dusunende bir idealistim..;-)

 72. BEN BÜTÜN HAYATIM BOYUNCA DEVLET OKULUNDA OKUDUM BENIMDE 2006 DOGUMLU BIR KIZIM 2 SENEDEN BERI DEVLETIN ACTIGI ANA OKULLARINA GIDIYOR BU SNEDE MECBURİ OKUL ÖNCESİ EGTİM İÇN GİDECEK.KISA BİR SÜRE ÖNCE ÜRDÜNDE İDİM ORDAKİ TÜRK OKULU YETKILILERI ILE KONUSTUM VE ORDA OKUTMA KARARI LADIM BIRDE BEN SUNU ANLAMIYORUM CANIM ÜLKEMDE BİR OKULUN FIYATI NE KADAR PAHALI İSE OKDAR İYİ EGTIM DIYE BIRSEY YOK BIZLER DEVLET OKULUNDA OKUYARAK UNIV KAZANMADIK MI YAHU İŞ BULAMADIK MI BENCE ÖZEL OKUL EGER BENIM KIZIM ICIN GERKLI ISE TURKIYEDE ILKOGRETIMINI DEVLETTE LISESINIDE ÖZELDE OKUSUN TABI BIRDE PARAYA BAKAR BU İŞ ODA AYRI ELİFCİGİM SANA YUREKTEN KATILIYORUM BENDE O KDAR PARAYI BIR KENARA KOYSAM KIZIMA EV ALMAYI BIRAK VİLLA ALIRIM OKULU BITIRDIKTEN SONRADA İŞİ İÇİN SERMAYE HAZIRLARIM SONUCTA 12 YILDA 1 DEFAYA MAHSUS BU 18 BIN TL VERILMYECEK KI ARTI ENFİLOSYON OLAYINIDA KATARSAK BİZLE COCUKLARIMIZIN GELECEGINI KURTARALIM DERKEN EVIN YOLUNU BULAMAYCAGIZ OLACAK ALLAH TUM ANNE VE BABALARA SABIR VERSIN NE DIYEYIM İŞİMİZ BU ZMANDA COOOOOK AMA COOOK ZOR

  • merhaba emel hanım benimde oğlum 2007 doğumlu okul öncesi için devletin anaokuluna göndermek istiyorum 2 yıl devletin anaokuluna gitmesi sizce nasıl faydası oldumu aynı yaşıtllaımı oldu hersene kimi sıkar diyor kimi pekiştirir diyo kararsız kaldım sizce

 73. Merhaba,
  Bu yazıyı 7 Aralık 2010’da yazmışsınız ve birçok yorum yapılmış.Yorumların az çoğunu okudum.Bu konu gerçekten Türkiye’nin çözmekte zorlandığı problemlerden birisi.
  Belki çocuk sahibi olmadığım için sizi anlayamam ama ben de bir annenin evladıyım ne de olsa.Lise için özel okula gitmeyi çok istemiştim.Annem de beni en iyi yerlerde okutmak için var gücüyle çalışıyordu.Daha sonra ilk olarak okula gittik ve gezdik.Kesinlikle tüm öğrencilerin okumak isteyeceği yegane yerlerden birisiydi.Ama fiyat konusu gerçekten büyük çıkmazdı.Derslerimde çok başarılıydım ama bana yalnızca %50 indirim yapabileceklerini söylediler.Ailemin maddi durumu çok sıkışıktı.Babamla annem boşanmıştı ve babam kendine yeni bir hayat kurmakla meşguldü.
  Annem bana özel okula gücümüzün yetmeyeceğini bu yüzden devlet okuluna gitmem gerektiğini söyledi.Kaç gün ağladığımı hatırlamıyorum ama çok üzülmüştüm.Daha sonra devlet okuluna yazıldım.
  Okullar açılmadan tam bir hafta önce beni arayıp %100 burs verebileceklerini söylediler.Bunun nedeninin kontenjan açığı olduğunu hemen anlamıştım tabii.Devlet okuluna gittim.
  Gerçi çocuğunuz daha küçük.Ama size önerim.bence çocuğunuzu devlet okuluna gönderin.Bu yaşadıklarımı çok yakın bir zamanda yaşadım.Herkes çocuğu için en iyi yere gitmesini ister ama anladığım kadarıyla şu an için özel okulların tek düşünebildikleri para olmuş.Çoğu yabancılarla anlaşmış.Kontenjan açığı olmasın diye uğraşıp duruyorlar.Bunlarla beraber üzülen gene biz oluyoruz.
  Sizin için devlet okuluna vermenizi öneririm.İyi bir devlet okulu oldu mu özel okuldan bile daha iyi eğitim ve arkadaş ortamı veriyor. İlerisi için gene sizin kararınız ama bence notları iyiyse devlet okulundan şaşmayın derim. Zaten notları iyi olan öğrenciler lisede en kaliteli liselere giriyorlar.Aslında önemli olan çocuğun içinden gelmesi.Eğer çocuğunuzun içinde çalışmak olursa zaten nerede olursa başarır ve en iyi yerlere gelir.Gene de en iyi kararı siz verirsiniz.

 74. Bu özel okul mu devlet okulu mu konusu tamamı ile kişinin, öğrencinin ve çevrenin durumu ile alakalı olarak cevaplandırılacak bir konudur. Yani kesinlikle tek bir cevabı yoktur. Bu yüzden ben kendi tecrübelerimi yansıtayım, doğrusuna siz karar verin ama emin olun kendi oğlum diye söylemiyorum yaşadığımız süreç iyi bir tecrübe olacaktır okuyanlar için ve kafası özel mi devlet mi kargaşasında olanlar için:
  Öncelikle oğlum 2 yaşından beri özel rehabilitasyon merkezlerine gitmeye başladı. Sıkıntımız Yaygın Gelişimsel Bozukluk denilen bir durum, bilenler bilir. İlk gittiğimizde özetle otizm’den dikkat dağınıklı ve hiperaktiviteye kadar uzanan bir yelpazeden bahsedildi ve çocuğun bu yelpazede herhangi bir yerde olacağından bahsedildi. 4 yaşına kadar doğru düzgün konuşamadı ve konuşup konuşamayacağını dahi bilmiyorduk. okula gidecek mi, özel çocuklar için eğitim veren bir okula mı gidecek yoksa normal eğitim veren bir okula mı? Eğer normal eğitim veren okula gidecekse kaynaştırma öğrencisi olarak mı gidecek? Bunların hepsi belirsizdi ama işte önce konuşması lazımdı. Abartısız 4,5 yaşında konuştu. Bu süreçte sosyal olarak çok zayıf bir çocuktu ama okuma yazmayı kendisi öğrendi. Müthiş bir sayısal zeka ve ezber ama sosyal olarak zayıf bir çocuk. O yüzden 3 yaşından itibaren ana okuluna vermiştik. Bu arada yeri gelmişken ana okulu meb’e bağlıdır, kreş ise sosyal hizmetlere. ana okulu her zaman daha iyidir. Neyse bizimkisi konuşmaya başladı ama kaynaştırma olup olmayacağı belirsiz yine. Bu sefer biz devlet okulu mu özel anaokulu mu derdine düştük çünkü devlet okuluna alınacak yaşa gelmişti. Özel anaokulu aylık 800 tl civarı idi, devlet okulu 65 tl. peki arada 10 kattan fazla fark var mıydı? Tabi ki yoktu. Yine de abartısız civardaki 20’ye yakın ana okulunu gezdik. Sonuç: Yok birbirimizden farkımız, biz bilmem ne bankasıyız durumu. Hepsinde yeni mezun, liseli bayanlar çalışıyor ama hepsinde. Sadece birisi daha az disiplinli, birisinde oyun çok ama ana okulunda bile olay öğretmende bitiyor. Ana okulu mevzusu da uzun bir konu ama şu konuda eminim ki devlet okullarından hiçbir artısı yok çoğu ana okulun, hatta devlet ana okulları daha iyi durumda. zaten 4 yıllık hiçbir öğretmen bulamazsınız özel ana okullarında çünkü hepsi devlette.
  İki sene devletin ana okuluna gönderdik ve bizim beklentimizin çok çok üstünde bir şekilde başarılı oldu. Hatta o kadar iyi bir gelişim gösterdi ki özel rehabilitasyon merkezinden mezun oldu:) tabi yine sosyal yönü diğer çocuklar kadar güçlü değil ama eskisine oranda müthiş bir evrilme. çok şükür bu evreyi kapattık derken geldik 1. sınıfa. Ne yapalım ne yapalım endişeleri içinde düşünüyoruz. Bu arada özellikle söylemedim eşim de öğretmen. İşte bu konu çok önemli, eşim öğretmen olduğu halde ne yapalım diye düşünüyoruz. Yani devlet okullarında bir sıkıntı var. Nedir bu sıkıntı: Benim için öncelikle güvenlik çünkü benim çocuğum çok saf kalıyor hala diğer çocukların yanında. O yüzden kimin girip çıktığının belli olmadığı devlet okulları benim açımdan ciddi sıkıntı. Diğer konu ise devlet okullarının sosyal açıdan zayıf olması. Özel okulların bana göre tek artıları, ilkokul dönemi için söylüyorum tabi ki: güvenlik ve sosyal aktivite. Burada hemen şunu belirteyim ki bilgi hiçbir şey değil ilkokulda. Bu çok garip gelecektir belki ama neden böyle düşünüyorum, çünkü bilgi artık her yerde var. Özellikle internette erişemeyeceğiniz bilgi yok. Yeni sistemi çok değil 3-5 saatlik bir araştırma ve okuma ile rahatlıkla çözüp, çocuğunuza o bilgiyi siz bile verebilirsiniz. Bunun içinde günde 1 saat yeterli. Eğer günde bir saatinizi çocuğunuza ayırabiliyorsanız bilgiyi hiç kafaya takmayın. Çoklu Zeka Kuramı önemli ve çocuğunuzun hangi zeka türlerine yatkın olduğu önemli. Onu keşfettiğinizde öğretmeninden çok daha kolaylıkla çocuğunuza bilgiyi verebilirsiniz. Ama çok gariptir çoğu veli çocuğuna objektif yaklaşamıyor, böyle olunca da kabiliyetini çözemiyor. Oysa bu çok önemli bir konu. Neyse gelelim özel okullara. Biz kendi çocuğumuzun durumundan dolayı başladık özel okul aramaya. isim vermeyeceğim ama piyasayı biraz bilen hangilerinden bahsettiğimi anlar. AVM’lerde devamlı boy gösteren bir özel okul vardı. Gittik şubelerine baktık. Şahsi kanaatim tam bir ticarethane. Adamlar akademik dille bile konuşmuyorlar. Ucuz yollu öğretmen çalıştırılıp, kar elde etme derdinde oldukları belli ama yine de işte sosyal yönden artıları vardır. O paraya değer mi kısmını velilere bırakıyorum. Sonra cemaat okulu dene bir yere gittik, arkadaşımla. Çok enfes bir bina, yeni açılmıştı zaten, harika bir konferans salonu, fiziki şartlar dört dörtlük ama arkadaşım hiç beğenmedi çünkü kendisinin kızı var ve okulda kızları çok pısırık ve bastırılmış bulduğunu söyledi. Erkek çocuğum olsa hiç düşünemden verirdim dedi. Değişik bir bakış açısı ama üzerinde durulmalı bence. Ben fiziki olarak beğendim ve cemaat okulu denmesine rağmen gezdiğimiz yerler arasında en akademik dili konuşan bunlar oldu ama işte sıkıntılar yine vardı. Öncelikle öğretmen seçemiyorsunuz, sonrasında fiyat kısmı çok karışık, burada detaya girmek istemiyorum ama tanıdık olursa fiyat düşüyor felan. Sonra çok çok meşhur bir tanesine gittik ama burada da sistem tamamı ile bilgi üzerine kurulmuş ve fiyatlar astronomik düzeyde. O kadar bilgiyi dediğim gibi ben günde sadece 1 saaatte veririm çocuğuma. Yine bir başka sıkıntı öğretmen seçememek. Oysa öğretmen çok önemli. Neyse 3-4 okul daha baktık ki onlar için söyleyeceğim tek şey ortalama devlet okulunda, iyi bir öğretmen her zaman bu mahhale arası özel okullardan daha iyidir.
  Sonuç: öğretmeni kendimiz seçtiğimiz ve bildiğimiz birisi olduğu için devlet okulunda karar kıldık. Tabi eşimin öğretmen olması, öğretmenleri ve bizim çocuğumuza en uyacak olanda karar vermemizde etkili oldu. Çok hırslı ve çok rağbet gören öğretmeni seçmedik, çok sevecen, çocuklarla müthiş güzel diyalog kuran ama hemen hiç ödev vermeyen ve çocukları zorlamayan öğretmeni seçtik. Dediğim gibi bilgi çok kolay ilkokulda. O açığı da biz kendimizden feragat ederek kapatıyoruz. Öğretmen seçiminde benim genel tavsiyem yeni mezun, idealist, çoklu zekayı üniversite de görmüş ve iyi anlamış bir öğretmendir öncelikli olarak. Bir de bazı okullarda her zaman şişirme öğretmenler vardır, reklamlarını iyi yaparlar, onlara dikkat edin bence. Genelde biraz daha arka planda olan ama işini çok iyi yapan öğretmenler çok çok iyi eğitimcidir. Genel kanaatim bu yönde. Son olarak özel okula 3. sınıftan sonra bir daha bakma düşüncesindeyiz. Çünkü 4. sınıfta branş dersleri başlıyor. Devlet okulundan %100 memnun muyuz? Eşim aynı okulda çalışmasına rağmen, hayır. Ama eskisi gibi de değil artık veliler bilinçli. Mesela akıllı tahta, bilgisayar, projeksiyon felan alındı, bir tek kişi bile itiraz etmedi ve para vermyen çok az kişi oldu. Bu arada şansımıza sınıf mevcutu çok düşük 27 kişi. O yüzden civarda en rağbet edilen okul. Etüd de var. Tüm olumsuzluklarına rağmen orta sınıf, öğretmenini seçemeyeceğin bir özel okula yıllık 20-25 tl vermekten çok daha iyidir. Ama kafama göre evime yakın bir özel okul bulursam paraya da hiç kıymam ve çocuğumu gönderirim.

  • Çok aydınlatıcı bir yorum, teşekkür ederim.

   • Elif Hanım,
    Benim 3 çocuğum var, en büyük oğlum aralık 2006 doğumlu diğerleri 4 ve 2 yaşında. Aynı şekilde düşünüp aynı sorunlara odaklanmışız. Bende bu konuyu 2 yıldır düşünüp araştırıyorum, olabilecek her yazıyı okuyorum danışabilecek herkese soruyorum ama sonuçta çocuk benim en iyi onu ben tanıyorum neyi yapıp yapamayacağını az çok biliyorum o yüzden de sağlıklı oturup üşünerek son kararımı vermiş bulunuoyurm.
    Oğlum 4 yaşından beri özel bir kurumun anaokuluna gidiyor aralık doğumlu olduğu için altyapısı sağlam olsun istedik ve 3 yıldır o da çok keyif alarak ve mutlu bir şekilde okula gidip geliyor. Bizim aldığımız nihai karar çocucuğumuz 2006 doğumlularla okula başlatmak yani sınıfının en küçüğü olacak ama neye göre ? Bulunduğu sınıfta herkes mi ock şubat doğumlu yada hepsi mi ilk ay doğumlu illaki her aydan değişik sayıda öğrenci olacaktır. Bir sonraki sene okula başlasa hem 6 yaşı 2 kere okumaktan sıkılacak hemde sınıfında en büyük olacak buda sorun yaratabilir (sıkılabilir, yaşı büyük olduğu için sınıftamı kaldındiye alay edebilirler, vs…) Ayrıca Devlet okula gönderme kararımız olduğu için ilk 8 sene devlette okuyup zaten kendini belli edecektir. Okuyan bir çocuk olursa lisede özel bir okulu da kazanırsa oraya gideceği için bir sene hazırlık sınıfı okuyacak zaten burada 1 sene gidecek. (kayıp veya kazanç kim nasıl değerlendirirse) Lise 1 e başladığında 2007 lerle okuyor olacak (ilköğretime özel okulda başlayan çocuklara göre). Bizde bu kadar sene özel okula göndermeyip devlet okuluna göndereceğimiz için tasarruf edeceğimiz parayı yine onun eğitimini desteleycek şekilde harcamaya karar verdik.

  • okulun adını da verirseniz sevinirim.

 75. Ben yurtdisinda yasayan, 2 yasinda kizi olan bir anneyim. Kizimi burada hangi okula gonderecegimizi dusunurken ileride Turkiye’ye donersek ne gibi bir sistemle karsilasacagimizi da arastirmak istedim ve yazilanlari buldum. Acikcasi simdiye kadar konustugum, internette buldugum cogu bilgiden cok daha yardimci oldu. Esimin de benim de gonlu devlet okulundan yana. Su anda cok sukur durumumuz musait, cocugumuzun egitimi icin elbet elimizden geleni yapmak istiyoruz, ama her Turkiye’ye gittigimde kendi arkadaslarimin cocuklarinda ya da etrafta gordugum simarik, doyumsuz davranislarin cocuklari hayata karsi dogru hazirlamayacagini dusunuyorum. Ben ilkokulu, babam okula 1 sene erken baslamami istedigi icin ozel okulda okudum. Devlet okullari o zaman erken baslamayi kabul etmiyordu. 5. sinifta Anadolu Lisesini kazandim. Universiteyi de ozel bir universitede sinav basarimdan dolayi burslu olarak okudum. Esim de Anadolu Lisesi+Fen Lisesi+Devlet Universitesi donanimli. Ikimiz de bankacilik yapiyoruz, ve aldigimiz iyi egitimin geldigimiz yerlerde katkisinin buyuk oldugunu dusunuyoruz. Ailem beni devlet okuluna gonderdi ama ortaokul ve lisede Ingilizcem gelissin diye yurtdisina yaz okullarina gonderdiler. Spora, muzige yonelttiler. Acikcasi devlet okuluna giderken benim sosyallesme sorunum/kendime guven sorunum hic olmadi. Cunku ailem beni yakindan destekledigi icin basarili bir ogrenciydim. Basari da kendine guveni sagliyordu. Bence, asil olarak Turkiye’deki zorunlu ilkogretim 8 yila ciktigi icin bu problemi yasiyoruz. Cocuklugumda biz 5. sinifta sinava giriyor, benzer bilgi seviyesindeki cocuklarla ayni okula gidebiliyorduk. Bu da citayi daha ileriye goturmemizi sagliyor, gelisimimizi hizlandiriyordu. Su anda bu sinava cocuklar 8 sene sonra girebiliyorlar ve ancak 3 sene secilmis cocuklarla okuma sansina sahip oluyorlar. Bugun OSS sonuclarina baktiginizda hala en basarili liseler Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, ve birkac ozel lisedir. Bunun sebebi bu okullarin sinavla secerek ogrenci almalaridir. Tabi ki ilkogretimin 8 yil zorunlu olmasi, pek cok yerde okula gonderilmeyen cocuklarin daha iyi egitim almasini saglamak icin faydali bir politika, ama bu, buyuk sehirlerde oturan anne babalarin ustunde de bir ozel okul baskisi kurdu. Ben Turkiye’nin elestirilen yaris ati sinav sisteminin bir urunuyum, ama bundan gocunmuyorum, ve keske ayni sistem halen gecerli olsaydi, hic dusunmeden cocugumu ayni sisteme dahil etmek isterdim. Mevcut sistemde, yorumlardan okuduguma gore Turkiye’ye donersek yapacagim SBS’ye kadar ozel okula gonderip, sonra kizimin sinavda basarili olmasini dilemek…. SBS’ye kadar ozel okul dememin tek sebebi ise devlet okulu seciminin ikamet edilen yerle baglantili olmasi ve acikcasi SBS sinav sonuclarina baktigimda Istanbul’da ilk 50’ye giren bir tane bile devlet okulu gorememem. Acikcasi bu su anda cocukluguma gore daha ilerde olan Turkiye’nin buyuk bir ayibi…Dilerim bir gun duzelir.

 76. Ben Ankara’da özel okulda çalışmış bir öğretmendim, şimdi devlet okuluna geçtim. Neden geçtim biliyor musunuz?, birincisi şunu herkes bilsin tüm özel okul öğretmenleri (Bazı Galatasaray ,Robert gibi okulların öğretmenleri belki hariç) devlet’e atanmak istemektedir. Bunun sebebi, öğretmenlerin özel okul sahibi ve bazı veliler tarafından baskı altında tutulmasıdır. Ben sektörün içinden birisi olarak özel okulda çalışan huzurlu bir öğretmen bulunduğunu sanmıyorum. Bir kere hiçbirisinin iş garantisi bulunmamaktadır. Bu nedenle özel okuldan kastınız Rober, GS, TAC gibi okullar değil ise ben kesinlikle tavsiye etmiyorum. Ayrıca müfredat aynı olduğu için eğer ilkokulda iyi kendini bu işe adamış bir öğretmen bulursanız çocuğunuz devlet okulunda da başarılı olacaktır.

  • Çok teşekkür ederim bu yorumunuz için. Ben de kendisi özel okul öğretmeni olan kuzenimden biliyorum bu söylediklerinizi. Size katılıyorum, velilerin okullardan, okulların da öğretmenlerden o kadar yüksek beklentisi oluyor ki özel okullarda, o baskı altında öğretmen nasıl verimli olabilir, bilemiyorum. Resmi tatil günlerinde bile çalışmaları bekleniyor çoğu öğretmenin. O insan kendini nasıl yeniler? Nasıl nefes alır? Nasıl dinlenip enerjik bir şekilde işine odaklanabilir? Ki işin bir de “o öğretmenlerin de aileleri, özel hayatları yok mu?” boyutu var.

   • Merhaba Elif Hanım,
    Benim kızım 2003 doğumlu. …… Etüt Beslenme İlköğretim okuluna gidiyor. 3. sınıfta. Çok çok çok memnunun.
    İstanbul’da sayıları 20 civarında olan direk özel bir kanunla kurulmuş çalışan anne baba okulları etüt beslenme okulları . Bunlar kurra ile öğrenci alıyorlar. Fiziki şartları, eğitimci kalitesi, etüt saatlerindeki aktiviteler devler okulu olduğu düşünüldüğünde inanılmaz.
    Çalışan anne baba çocuklarının okulu olduğu için velilerin kültür ve eğitim seviyesi de oldukça yüksek. Bilinçli bir veli var genel olarak.
    Araştırmanızı tavsiye ederim.

 77. Çok merak ettim hangi okulu seçtiğinizi?

 78. ben ilkokulda devlet okulunda okudum.liseyi hır Anadolu lisesinde bitirdim.su an bogazicinde hazırlık okuyorum.ingilizcem iyi olmadıgı için cok sıkıntı çektim.kotu bir sınıfa düştüm.bunlari yaşadıktan sonra asla cocuğumu devlet okuluna göndermem.ozel okulda dil öğrenenler hem iyi öğreniyorlar hem de unutmuyorlar.ben şimdi cok iyi öğrensem bile ılerde unutmayacagimin bir garantisi yok.bence imkanınız varsa en az ticaret yuvası mantığıyla çalışan duzgun bir koleje gönderin.

 79. Elif merhaba,
  Püren Hanımın bilgilerini alabilirsem özelden Efdal okulu hakkında bazı bilgiler sormak istiyorum.
  Teşekkürler

 80. Merhaba,

  Çoğu kişinin söylediği bir cümle var..”biz devlet okulunda okuduk”..Doğrudur bende devlet okulunda okudum. Zaten başka bir seçenekte yoktu. Ama o 30 sene önceydi. 1970-1980 lerin şartlarını bugünün şartlarıyla nasıl karşılaştırıyorsunuz. Bazı arkadaşlar özel okulda yoga yaptırıyorlar, aman devlet okuluna gitsin yoga da yapmasın demişler. Konu bu mu, kendinizi bu kadar kolay mı kandırıyorsunuz. Kimse yoga yapsın diye çocuğunu özel okula vermiyor. Tek dilekleri sağlam bir temel almaları.
  Bana gelirsek, benim kızım özel okulda okuyor, ama sadece özel okulda okumak yetmiyor, biz de evde ödevlerde, sınav öncesi hazırlıklarda onunla birlikte çalışıyoruz. Yani parasını veriyoruz ya , biz ne uğraşacağız diye düşünmüyoruz. Kızımız da bizim yüzümüzü kara çıkarmıyor allahtan.
  Yabancı dil olayı ise ayrı konu, hafta sonu kursa yazdırırım, ingilizce öğrenir diyorsanız. önce bir siz deneyin.. o işin o kadar kolay olmadığını göreceksiniz. Ben zamanında denedim .. olmadığını da ailemle beraber gördük. Tek çare olarak beni üniversite sonrası 1 sene ingiltere’ye gönderdiler. Bakın bu işe yarıyor. Ama o da paraya bakıyor.
  Sonuçta olay paraya bakıyor. Her özel okul iyimi.. bence değil. Çocuğunuzu gönderebileceğiniz 5-6 özel okul var. Yoksa devlete gönderin ama öğretmeni iyi araştırın.Ucuz diye nasıl eğitim verildiği belli olmayan özel okula vermeyin.
  Hepinize bu uzun yolda kolay gelsin…

 81. peki gönderdim ve memnunum diyen var mi ozel yada devlet tesekkurler sadece yorumlar yarım bırakıyor

 82. Merhabalar ! Benim 2007 doğumlu bir oğlum var. Yazıların neredeyse hepsini okudum. Karışık olan kafam hepten karıştı. Bi tamam dedim Devlet sonra bi dedim yok yok Özel sonuç yine hüsran. Ben Özel yada Devlet çocuğunu gönderip çok memnun kalanlardan okul ismi yazmalarını rica ediyorum. Ben İstanbul Anadolu yakası Maltepe de oturuyorum. Cevap yazan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

 83. Ravzanin annesi

  Merhaba ben Yurt disindan geliyorum, Soganlik, Kartalda iyi bir ilkogretim okulu ariyorum. Pilot ilkokulu bilen varmi?

 84. merhaba 2007 dogumlu bir oglum var . bu yıl okula başlaması gerekli. oğlum utangaç bir yapıya sahip. ve kaybetmeye tahammülü yok başaramayınca inanılmaz morali bozuluyor.bir yanım imkanları zorla özele gönder derken diger yanım müfredat aynı ilk dört yıl için devlete gitsin diyor. aslında endişe ettiğim sey çocuk uzun boylu ve utangaç bir yapıya sahip devlet okulunda arka sıralarda kaybolur gider diye düşünüyorum bu beni korkutuyor.. geceleri uyuyamıyorum resmen şaştım kaldım.yokmu bir akıl veren)

 85. KESİNLİKLE DOĞA KOLEJİ DERİM.KIZIM DOĞA KOLEJİNE GİDİYOR (YAKACIK ŞUBESİ) DEVLET OKULUNDAN ALIP ORAYA VERDİM.VERDİĞİM ANDAN İTİBAREN 8. SINIF OLMASINA RAĞMEN 85 ALTINDA NOTU YOK DEVLET OKULUNDA EN FAZLA 60 ALIYORDU.ÜSTELİK PSİKOLOJİSİDE ÇOK OLUMLU ETKİLENDİ.MADDİ DURUMUNUZ İYİ İSE DOĞA 1 NUMARA.10 GÜNDE FALANDA ÖĞRETMEN DEĞİŞMİYOR mehtap HANIM.HER OKULDA OKUMUŞ GİBİ YALANDAN DEDİKODULAR ORTAYA ATMAYIN..

  • Merhaba, benim oğlum da eylül ayında ilkokula başlıycak. Devlet mi özel mi hala karar veremedik. Bu forumdaki yorumların aşağı yukarı tamamını okudum, maalesef kişiye göre, algıya göre değişen birçok faktör olduğundan tamam karar verdim devlet ya da özel deme aşamasına gelemedim maalesef.

   Esma Hanım’ın yorumunu görünce ister istemez bazı tecrübeli arkadaşlarımın uyarılarını hatırladım. Söyledikleri şu: Özel okulda çocuğunun başarılı olup olmadığını anlayamazsın, çünkü özellikle bazıları çocukların başarı düzeyini olduğunun üstünde gösteriyor. Sonunda hem öğrenci memnun olsun, hem veli ki, okula devam edilsin. Hiç mi başarısız öğrenci yok aralarında diye insan ister istemez de düşünmüyor değil. Olası kötü sınav sonuçları için de önceden hazırlık yapılıyor, çocuğunuz çok zeki ve başarılı, eğer heyecan yapmazsa çok iyi puanlar alabilir. Sonunda da gerçekten şişirilmiş bir başarı ise çocuk sınavda tökezliyor, pardon heyecanlanıyor :))) Birkaç tane sayılı okul var tabi gerçekten eğitimi iyi olan, ama onlar da sanırım sonlara doğru okulun sınavlardaki başarı oranını düşürmesin diye bir sene önceden böyle devam ederse sınıfta kalır tarzında yönlendirmelerle okuldan ihraç ediyorlarmış başarısız öğrencileri. Fiyatları ayrı bir tartışma konusu, servisiydi yemeğiydi yıllık maliyeti minimum 25 milyarı buluyor iyilerin. Ayda 2 Milyar para eder. Ayda 2 Milyar çok ciddi bir para, geliri yüksek olan aileler için bir anlam ifade etmese de 2 Milyar maaş alamayıp ev geçindirmeye çalışan insanların olduğunu düşününce pek de öyle hissetmiyor insan. Bi de şu var, bir taraftan çalışıp gelirinin önemli bir kısmını eğitime ayırarak çocuğunu X okula gönderirken, 2 Milyarı önemsemeyecek kadar zengin aileler de çocuğunu aynı okula gönderebiliyor. Çocuğun ihtiyaçlarıyla (sözde ihtiyaçlar tabi, aslında biçoğu gereksiz bana göre) başedebilmek o tip ortamda çok kolay olmayacaktır. Biz çocukluğumuzda mahallede yaşardık, herkes birbirini tanırdı, atıyorum babası olmayan arkadaşımızın yanında babamızdan bahsetmezdik bile, çünkü bilirdik ki arkadaşımız üzülecek. Ama şimdiki çocuklar daha acımasız maalesef, büyük ihtimalle de suçlusu biziz. Çok acımasız bir sistemin içindeyiz maalesef. Devlet okulları eskisi gibi değil, güvenlik problemi ayrı bir dert, özele gönderim desen verdiğin onca paranın karşılığında istediğin gibi bir eğitim alabilecek mi çocuk, yoksa tamamen tatminsiz, dünyadan izole, marka bağımlısı, tüketim kölesi (ki birçoğumuz tüketim kölesiyiz maalesef), mutsuz emolardan biri mi olacak. Çok zor….

 86. Selam, hemen hemen herkesin mailini okumaya çalıştım ve karışık olan kafam iyice karıştı. Devlet mi, özel mi sorusu yıllardır bizi de düşündürüyor. Daha bu konuyu bile cozememisken birde karşımıza 4+4+4 çıktı. Günlerdir gözüme uyku girmiyor, benim biri 2006, digeri 2007 doğumlu iki oğlum var. İki cocuk olunca maalesef özel okula göndermek inanılmaz zorlaşıyor o sebeple mecburen devlet okulu tercih edeceğiz. Biz Kurtkoy de oturuyoruz. Bu civarda iyi bir devlet okulu bulmak cok zor. Kurtkoy, Yakacik, Pendik civarlarida dahil olmak üzere iyi egitim veren bir devlet okulu veya iyi bir öğretmen bilgisi olan varsa lütfen bize yardımcı olsun. Bir anne olarak cocuklarım için en iyisini bulmaya çalışıyorum ama gittikçe de daha cok zorlanmaya başladım. Bu sene gercekten bizler için cok zor olacak çünkü yepyeni ve saçmasapan bir sistemi pat diye önümüze ativerdiler. Ne çevremdeki eğitimciler, ne de akademisyenler doğru dürüst bir cevap bile veremiyorlar. Kimse ne olacağından, nasıl olacağından tam olarak haberdar değil. Umarım bu girdaptan sagsalim çıkmayı başarırız :))

 87. Benim gözlemim özel okullar çocukların değil velilerin egolarını tatmin için var. Benim çevremde de çok fazla şahit oldum. “Çocuğu devlet okuluna gidiyor” demesinler diye devlet okulu seçeneğini hiç incelemeden eleyenler bile var. Sonra da iki lafından biri “bu çocuğa döküyoruz onca parayı”, sanki çocuğun böyle bir talebi olmuş gibi. Her çocuk mutlu olmak ister, eğitimin iyisi derken bence sosyal ortam önemli, denk sosyal seviyeler gerekli . Bu anlamda devlet okulları da tabiki iyi seçilmeli. Bu ülkenin çok zengin birkaç ailesinden birine mensup olsaydım devlet okulu demezdim o da açıkçası güvenlik sebebi ile olurdu, artı çok zengin olduğu halde bilinçli bir şekilde devlet okulu seçenler de var. Bana gelince ben özel okula gücü yeten bir çalışanım ama kızımı asla ilkokulda özel okula göndermedim, göndermeyeceğim. İyi devlet okulu arayışında olanlara da tavsiye edebilirim Ataköy Emlak Kredi, ama bu okul tek değil iyi araştırılırsa çok var. Ben ilkokulu devlet okulunda okudum gerisini iyi bir anadolu lisesinde, çok iyi bir eğitim aldım çok iyi derecede ingilizce öğrendim, bir de ikinci bir dil. İşim gereği de kullanmam gerektiğinden ingilizce gerilemiyor ama “lisan nankördür” kullanamadığım için ikinci dil sürekli geriliyor. İyi bir yabancı dili olsun istiyorsanız çocuğunuzun, önce öğrensin sonra çokça kullansın, bunun yolu da kesinlikle o dilin konuşulduğu ülkelerde vakit geçirmektir gerisi hikayedir, kendini kandırmadır. Kızım iyi bir liseyi (kafamda birkaç isim var ama paylaşmak istemiyorum) sınavla kazansın burslu olursa ne ala olmasa da önemli değil, göndereceğim çünkü paramla girmiyor oraya hakkıyla giriyor, ben de destek oluyorum. Sonra yurtdışında üniversite, istiyorsa üstüne yine yurtdışında master. İş hayatına yakın olan dönemde yabancı dil ağırlıklı bir hayat sürmesi benim hedefim, tabi o da bunu isterse. Ben çocuğumun yüksek eğitimini tamamlamış ama öncelikle şefkatli, merhametli, insanlara duyarlı biri olmasını hedefliyorum. O marka bluz bu marka çanta diye kendini hırpalayan Türkçe olmadığından emin olduğum ama hangi dil olduğunu bilmediğim garip bir dil kullanan, anneyi babayı anne-baba gibi değil de sponsor olarak gören, öğretmene biraz boyu uzayınca “senin paranı ben veriyorum” diyen özenti biri olmasını ASLA istemiyorum. Bu tiplere özgüvenli deniyor, ben kesinlikle bunun tersine inanıyorum, özgüven oluşmadığı için kendisi ile değil sahip oldukları ile böbürlenen kayıp bir nesil. Bu sebeple kişiliklerin tam olarak gelişmediği henüz ilkokul döneminde kesinlikle özel okul yok, ben hiç kararsız da kalmadım bu konuda, çünkü etrafımda çok örnek var geneli bu dediğim sınıftan istisnalar her zaman olur. Kızım hiç “neden özel okula gitmiyorum” diye sormuyor, (zaten hobileri olan yabancı dili de özel okul düzeyinde ilerleyen bir çocuk), ama “sen neden çocuğunu özel okula vermedin” diyen çok var, yani neymiş tekrar başa dönüyorum, özel okul velilerin ego tatminidir (sadece ilköğretim kısmı için söylüyorum). Ama annelik babalık herkesin kendisini bağlar, bunlar benim düşüncelerim. Kİmseye “neden özel okula verdin” demedim, diyemem, bana da “neden devlet okuluna verdin” sorularının önünü her zaman kestim. Ama burada özellikle sorulduğu, konu bu olduğu için paylaşıyorum şahsi düşüncemi. Kİmse beni şu ana kadar ilkokulda özel okulu çocuk yararına seçtiğine inandırmadı:) söz döndü dolaştı, sonuç özel okulda aslında ilave hiçbir fayda olmadığı hatta belki de zarar olduğu ortaya çıktı:)) Herkese hayırlı seçimler diyorum, kendinizi de fazla yormayın ilk içinizden geçen neyse onu yapın, onlar genelde en doğru seçimler olur. Sevgiyle kalın.

 88. benim lızımda 3. sınfta özel okulda.çok kafa yorduk bu işlere halada yoruyoruz.aslında çocuk da varsa her yerde okuyor.ben ve eşim devlet okulu mezunuyuz..kariyer yaparken hep dil engeline takıldık.eşim il de 2. oldu oys sınavında cerrahpaşa tıp ı18. bitirdi tus sınavını 11.kazandı şimdi medical oncolog.ama dil engeli onun yıl kaybetmesine neden oldu.dili iyi düzeyde olsaydı şimdi çoktan doçent olmuştu.profların geçmişine bakın hepsi yabancı dil öğreten okullardan mezun.devlet okulunda çok iyi öğretmenler var kabul ama bu dil olayı çok önemli artık üniversite bitirmenin de anlamı yok.bende şu an kızımı daha iyi bir özel okula vermek istiyorum.bilfen ve doga açıldı florya ya ikisi arasında gidip geliyorum.şu anki öğretmenimiz çok iyi ama ing ders saati çok az.doğa ve bilfen ile ilgili yorumlarınız varsa yazarsanız sevinirim.

 89. Oğlum 2007 Şubat doğumlu. Bu sene 4+4+4 kapsamında ilkokula başlayacak. Ben özel okul eğitimine karşıydım. Eşimin fikri ağır bastı ve 2011-2012 dönemi için Ataşehir Bilfen Anaokuluna devam ettik. Bu arada benim fikrim de değişti. Mümkünse özel okul diyorum. Çünkü oğlum 2010-2011 döneminde kreşe gitmişti. Aradaki farkı bu sene yaşadık. Netice olarak yeni eğitim sistemine geçişte bizi rahatlatıp özel olanaklar sunan Bilfen’den memnnuz. Çünkü yeni eğitim sisteminde 66 aylık çocuklar için ayrı sınıflar oluşturulacak. Kendi yaş grubu ile aynı sınıfta olan çocuklar yıpranmayacak. Çocuğumun nerdeyse 2 yaş büyük çocuklarda aynı sınıfta yer alamsı kabus gibi olurdu. Devlet okulunda böyle bir imkan tanınacakmı bilmiyorum. Bilfen ilkolula başlayacak çocuğa okuma yazma toplama çıkarma çarpım tablosu eğitimini veriyor. Biz bunu ucundan yakaladık. Seneye Bilfen’deyiz. Herkesin çocuğuna yeni öğretim yılı hayırlı olsun.

 90. Bir yorum daha eklemek istiyorum. Türkiye’de en önemli konu dil. Ben devlet okulunda okudum. Çok iyi bir devlet üniversitesi bitirdim. Çok da iyi bir işte çalışıyorum. Yalnız dil bilmiyorum. Öğrenemedim. Temeli olmayan bina dik duramıyor. Bunun eksikliğini halen yaşıyorum. İlkokula başlayacak çocuğum benden daha iyi ingilizce kelime dağarcığına sahip. Burada farkı yaratan dil eğitimini atlamayalım diyorum. Özel okulda çocuklar şımarık olur diye bir durum yok. Buna karşıyım. Bu ailelerin elinde. Devlet okulunda tuvalet fırcasını sınıfa getirip saçına süren çocuklar olduğunu duydum. Hem de pilot devlet okulu denen bir okulda . Al da gönül rahatlığıyla çocuğunu devlet okuluna ver ve dil eğitimi için çabala dur. Para olarak kar edilebilir ama dil eğitimi bazen para ile de olmuyor. Temel en önemlisi. Tabi bu benim nacizane fikrim. Keşke devlet okulları yeterli düzeyde olda da aileler bu sıkıntıdan kurtulsa. Valla diğer çocuğumu özel okula veremeyeceğimden dolayı 2. çocuk fikrinden vazgeçtik. Allah herkese kolaylık versin diyorum.

 91. Selam,
  Nette gezerken gördüm…Yazmayım diyordum dayanamadım..
  Özel Efdal Okulu’nu soranlar var.
  Hiçkimseye tavsiye etmiyorum.İdare kayıt anından başlamak üzere yıl boyunca size yalan söyler.
  Hele okul sahibi ve damadını hiç sormayın…
  Çocuğunuzun mutluluğu ve başarısını düşünüyorsanız, okuldan ayrılan çocukların velisine ulaşın lütfen…

  • Daha detaylı anlatabilirmisiniz efdal ile ilgili problemleri. Ben de efdale göndermeyi düşünüyordum ve şimdi bir soru işareti oluşturdunuz.. Açıklar mısınız?

  • Merhaba, ben de çocuğumu bu okula kayıt aşamasındayım. Kötü oluğuna dair yorum yazmışsınız. Yalanlar ne konuda acaba? Biraz açıklar mısınız? Teşekkürler,

  • merhaba,
   biz de efdal’i düşüyorduk,referans için gezinirken sizin yazınız gözüme çarpttı.Olumsuz referanslarınızın nedenlerini açıklayabilir misiniz?

 92. Sevgili Anne’ler ve BAba’lar;
  Ben de sizler gibi henuz 2 yasinda da olsa,oglum icin okul arayisindayim ve son 1 aydir inanilmaz stresteyim…”Daha dur yas 2″ diyenleri duyar gibiyim ancak malum bir cok okul kendi kresinden-Anaokulundan olan ogrencilerine kontenjan onceligi taniyor,o yuzden simdiden en azindan kararini vermek gerekiyor…İlkogrenimimi Devlet de universiteyi ise ozel bir universite de(Ankara) burslu okudum..Devlet te yeterli derecede alamadigim yabanci lisan problemi yuzunden acikcasi cok zorlandim universite yillarimda,hic sosyal hayatim kalmayip herkesden 3 kati fazla calismak zorunda kaldim..”Ama gecti gitti “denmiyor iste,ates dustugu yeri yakiyor…Benim 2 ablamda ogretmen,biri anadolu liselerinde digeri duz lisede..İlkokul 1. Sinifta Aysen Akgul diye(ozellikle isim veriyorum) bir ogretmenim vardi,sorunun cevabini bilmeyince bizlere agir cezalar verirdi,siradayagi yemeden gecirdigimiz gunler nadirdi,ve ben sinifimda herkesden 1 yas kucuktum(sinif atlattirilmisti) ve ne zaman dayak sirasi bana gelse altima kacirirdim sonraki 4 ders boyunca cisli coraplarimla sinifta otururdum..Bunlar Fi tarihinde olmadi 80 dogumluyum ben…Tuvaletlerimiz hep pis ve cok uzun kuyruklar vardi,kantinde cogu zaman sira beklerken zil calar birsey alamadan derse girerdik,mudur muavini ders zili calinca koridorda sopayla dolasir gorduklerine indirirdi(neresine geldiginin onemi yok)Pazartesi yahut cuma gunleri(okul acilis yahut kapanis torenlerinde)buz gibi havada istiklal marsi okunurdu ve ilk ders yazma dersiyle ilk 20 dakika parmaklarimiz calismaz,ignelenir yazamazdik..oysa karsimizdaki ozel okulun boyle gunlerde kullandigi kocaman kapali alanlari vardi…onlar hic usumez pamuklara sarili derse girerdi…cok dayak yedik cok horlandik din dersi hocamiz bize namaz kildiriyorum diye siraya cikartip(kiz ogrencilere) assagidan bacaklarini seyrederdi(ben cikmadim diye beni birakmisti)tarih hocasi rapor alirdi,milli guvenlik hocasi derse girerdi,bedenci olmaz,dinci gelirdi yerine…simdi bir de benim anlattigim yonlerden bakin dilerseniz…N’olur soyleyin tum bunlari yasamis biri olarak miniminnacik oglumu nasil Devlet okuluna gondereyim,hangi psikolojiyle?sonra gun geldi Universite de Bilkent i kazandim…saygi gordum sevgi gordum,gozlerimi azicik yere devirsem,bi sorunun mu var dediler.Babami kaybedince bolum baskanim benimle agladi,gelinligimin dikiminde bana tavsiyelerde bulundu,nikah sahidim oldu:)..Butun hocalarim dugunume geldi beni ayakta alkislayarak okuldan ugurladilar..Okul yillarima dair hatirlamak istedigim tek anilarim universite yillarim,gerisi kasvetti..simdi diyeceksiniz ki peki bu okullara gitmeseydin o okulu nasil kazanacaktin?ama inanin ben okuldan ogrendiklerimle degil,komsu kizindan aldigim dersane notlarindan calistim,hirsliydim,caliskandim en onemlisi okumak kazanmak zorunda oldugumun bilincindeydim…Dersaneye de gitmedim,simdi dusununce belki de sansim biraz yaver gitti:)Neyse uzun lafin kisasi eger imkaniniz varsa cocugunuzu 50 kisilik siniflarda bogmayin..Ben kazandim yaptim iyiyiyse o da yapar demeyin..Azicik pasifse soz hakki bile alamayabilir 50 kisilik sinifta…Benim ablam hala ogretmen ve de cok iyi bir okulda ogretmen ona sorunca;okullar yine ayni okullar,ogretmenler ise yine ayni,degisen bir sey yok 3 asagi 5 yukari:)Agac yas iken egilir..0-6 yas arasi alginin en acik oldugu yas araligi bunu iyi degerlendirmek gerek …Acikcasi ben basardim oglumda basarsin diyemiyorum hal boyle iken…Elimde varsa imkanim sunmak istiyorum,gerisi ona kalmis birsey…basari yahut kimi zaman basarisizligiyla da arkasindayim oglumun yeter ki mutlu olsun,ani defterinde kotu anilar kisminda bana dusen payi iyiye cevirebileyim..Unutmayin insanlar hayatlarini bir sure sonra anilariyla gecirmeye baslarlar ve bu yuzden onemli olan iyi anilar biriktirebilmek…Benim biraz uzunca da olsa (aslinda daha anlatmadigim coook sey var )dusuncelerim bu yonde..Tabi kotu ornek ornek diildir de diyebilirsiniz saygi duyarim,dusunce ve kanaat hurriyeti:))Gelelim ozete;1 cocugum oldugu ve maddi acidan da cok sikintim olmadigi icin listemin ilk sirasinda pierre Loti var..(Gerci diger okularla kiyaslayinca fiyati gayet uygun)Belki bundaki secim tercihim; 1 lisan 1 insandan da yola cikarak gecmiste yasadigim zorlu donem:) Beni tek kaygilandiran konu Fransiz mufredatina bagli olmasi..okulda ana dil fransizca..Bir cok arkadasimin cocugu kresten beri orada ve hepsi cok mutlu,sosyal,disiplinli,Fransiz okulunda olmalarina ragmen orf ve adetlerine bagli,noel i de iftar sofrasinida bilen cocuklar…Eger hergun degisen Turk sistemin kolesi olmak istemiyorum,bir suru sacma sapan sinavlarda cocugum stres yasamasin diyorsaniz kresten lise bitimine kadar guzel bir tercih,14 yasinda cocugunuz ana dili gibi Fransizca ve ingilizce konusacak(unutmayin gramer i herkes ogrenebilir ama karslikli konusmak zordur)buna ek olarak da ispanyolca(secmeli dil) ama bunlari ogrenirken de at gibi kosturarak yasamayacak..Gezisine de piknigine de tatiline de gidebilecek…Ha bu mufredat bana uymaz diyorsaniz benim 2. Tercihim ozel uskudar sev ilkogretim okulu,basarisini tartismaya gerek yok,siniflarda 10 kisilikmis..3. Siramda bilfen vardi ama Robert kolejin sekreteryasi ile gorusmem sonucunda;”orada tamamen sinava teste yonelik egitim veriyorlar,belki burayi kazaniyorlar ama basarili olamiyorlar,ezbere yonelik egitim veriyorlar”demesi uzerine acikcasi elemek zorunda kaldim..Enka okul diil sosyal tesis sanki,herkes egitimden ozellikle ingilizcesinden sikayetci bir de yilligi yanilmiyorsam 31.000 tl:)4.sirada NDS var ilkogrenimi cok iyi diyorlar ama lisesi icin kimi iyi derken kimi kotu diyor(Dame de sion)5. Sira MEF ;cocuklarin mutlu olmasi icin herseyi yapiyorlar ve basari oranida iyi ama binasinin arasi dere yataginda (sizi bilmem ama benim icin onemli bu)6.Small hands Academy kresten basliyorsun utopya okullarinda devam ediyorsun ama cekmekoy de cok uzak bana ayni zamanda Alev de cok iyi ama cok uzak,ayni yerde…Iclerinden fiyat olarak en uygun olani gonlumde yatan aslan pierre Loti ve aradaki farki biriktirince lise bitimi universite ucreti bedavaya cikiyor:)Milli Egitim Bakanli gi mufredati mi Fransiz mi ikileminden kurtulabilirsem okul belli…Allah hepimizin gonlune gore versin,mutlu yarinlara,mutlu cocuklarimizla el-ele insallah:)

 93. Merhabalar…4.5 Yaşındaki kızıma yeni bir okul ararken gördüm yazılanları ve ben de bir baba olarak deneyimlerimi paylaşmak istedim. Kızım 4.5 yaşında ve bir yıldır bilfen anaokuluna gidiyor.Geçen yıl uzun araştırmalardan sonra oturduğumuz semtte yeni bir anaokulu şubesi açtı Bilfen.Yeni açılıyor olması sebebiyle de fiyatlar makul düzeydeydi.Doğrusu görüşmeye gittiğimiz an’dan başlayarak taaa ki kızımı tekrar kaydettirmeyeceğimiz fikrini paylaşana dek inanılmaz abartılı ve rahatsız edici bir ilgi vardı bize ve kızımıza karşı.Başta fiyatların bir anda şişirilmesinden kaynaklı birkaç da olumsuz gözlemimden sonra kızımızı tekrar bu okula göndermeme kararı aldık .Bizden talep edilen toplantıda da bunu net bir dille anlattıktan birkaç dakika sonrasında peri masalı sona erdi 🙂 Nasıl olduğunu ve gerekçelerimizi tek tek sıralayacağım aşağıda.Tüm özel okullarda aynı tavır var mıdır bilmiyorum ama doğrusu bilfende eğitimin bir bütün olarak görülmediğini düşünüyorum.Sebeplerine gelince;
  1-Bilfen’in İnşaat şirketi var, Bilfenin Matbaası var,Bilfenin catering şirketi var,bilfenin zırtı da var pırtı da var…Bunların yanında okulları da var.Benim anladığım şudur ki; bir zamanların en iyi okuluymuş.Ama şimdi en iyi şirketlerinden biri. Öyle ki şirket mantığı öğretmenlere dahi yerleşmiş.
  1-Asla bir kültürel ve sosyal faaliyet olmuyor.Çocuklar gösterişli bir binada elit mahkumlar gibi.Tek sosyal faaliyet olarak sayılabilecek etkinlik olan yüzme ise muhtelif bahanelerle sürekli iptal ediliyor.(Madem böyle davranacaktınız neden onca para ödeyerek bilfen “dükkanlarından” bizlere zorla alışverişler yaptırtıyorsunuz?)
  2-Orada çalıştırılan öğretmenlerin çoğu fakülte mezunu değil. Bu konuyla ilgili pedegojik formasyon almadıklarını da yine bilfende çalışan bir arkadaşımdan öğrendim.Çok kendilerine dönük bir sistemleri olduğu için kendi içlerinde bu konuyu öğretmenlerine verdikleri kısa seminerlerle telafi edildiğini düşünüyorlarmış.Muhtemelen öğretmen diye çalıştırdıkları Açık öğretim ya da MYO’larının ilgili bölümlerinden mezun olmuş ehil olmayan kişiler.Öğretmenlerin aldıkları ücretler bizi neden ilgilendirsin diyebilir bir çoğunuz ama ben bunu da önemsiyorum.Hem öğretmenin işine yaklaşımı hem de insani olarak bir bakış açısı.Bizlerden bir milyon gerekçe göstererek istenilen onbinlerce lira’nın yine bu işin en temel taşı olan öğretmenlerden esirgenmesi fikri bana soğuk geliyor.
  3-Veli toplantısı adı altında gerçekleştirilen birebir görüşmelerde sürekli olarak “ama kardeş şaaarrrttt” türünde saçma sapan yeni müşteri arayışı odaklı rahatsız edici ama asla bunun farkına varamadıkları bir espri anlayışları var.(Başbakanımızın 3 çocuk söyleminden ne farkı var bu davranışın) Ayrıca veli toplantısı diye sizi sorgu odasına aldıklarında sınıf öğretmeni-rehber öğretmen ve bunları denetlemek için müdire hanım giriyor odaya.Ve bu durum öğretmenler üzerinde inanılmaz bir baskıya sebep oluyor.Dolaysıyla da bize de yansıyor bu gerginlik. Ben bu tür görüşmelerin doktor-hasta ilişkisi kadar mahrem olduğunu düşünüyorum ve müdire hanımın orada sadece denetçi olarak bulunduğunu görüyorum .Sonuç itibariyle gereksiz ve içeriği bomboş,sadece okullarının reklamını yapan bir görüşmeye dönüşüyor bir süre sonra.Unutmadan bu arada nisan ayı içerisinde yapılan veli görüşmeleri aslında “önümüzdeki dönem de bizimle devam edecek misiniz?in” sorgusu..
  3-Ola ki herhangi bir sebepten dolayı çocuğunuzu bir sonraki yıl kaydettirmeme kararı aldınız ve bunu da doğal olarak okul ile paylaştınız.İşte kabus tam da o anda başlıyor 🙂 Artık size selam dahi vermek istemiyorlar.Sorduğunuz soruların cevapları geçiştiriliyor.O Çooook önemsedikleri Çocuk gelişim raporlarından tutun da ödevlerine dek size gönderilmiyor.Ben insani yanları zayıf bir Türkiye birincisi çocuğum olsun istemem.Çünkü en nihayetinde bu tavrı sergileyen öğretmenler yetiştirecek çocuğumu.. Bir insana ne yapmış olabilirsiniz bu ruh haline girebilmesi için??? Cevap: Artık çocuğum sizin okulunuzda okumayacak demeniz yeterli 
  4-Aileler inanılmaz gösteriş düşkünü.(Gerçi bu durum sadece bilfenle sınırlı değildir diye düşünüyorum.Tüm özel okullarda olabilir ama ben tecrübemi yazıyorum) Dolaysıyla çocuklara da yansıyor bu durum.Kızım son zamanlarda bana “baba x marka etek alır mısın” “Baba keşke bizim arabamız da şu arabadan olsaydı”türünden cümleler kurmaya başladı.Oysa kimsenin hayatı böylesi rafine olmayacak.En nihayetinde okul bir süre sonra sona erecek ve aslolan gerçek hayat başlayacak.O zaman ne yapacağız? Bu defa da çocuğumuz hayata uyum sağlasın diye entegrasyon kurslarına mı göndereceğiz?
  5-Bu maddede yazacağım bilfenle kısmen ilgili ve tamamen benim ekonomik hesaplarım  Belirleyici olduğunu düşündüğüm için yazıyorum.Çocuğum iyi bir liseyi kazansa bile bilfen veya bu ayardaki bir okul için ödeyeceğim miktar ortalama olarak 450.000-500.000 TL (sadece eğitim ücreti) Bu okula bağlı olarak ekstra istekler de eklendiğinde 600.000 lirayı geçiyor ki bu rakamı ödemek yerine çocuğumu iyi bir devlet okuluna göndererek iyi ve istediği bir üniversite veya bölümü kazanamasa dahi bu parayla rahatlıkla okutabilirim.Sonuç itibariyle iyi bir üniversite kazansın diye gönderiyoruz bu okullara.
  Tüm bunlar ilk aklıma gelenler.Bunun yanında olumlu olarak gözlemlediklerim ise; hijyen açısından kesinlikle çok iyi.Çocuklara uyguladıkları ingilizce program çok iyi.Yemekleri de güzel … Ama tüm bunları sadeleştirme yaptığımda artılar eksileri götürse bile hala çok fazla eksi kaldı elimde ve ben de kısa bir süre öncesine dek burun kıvırdığım mahalle mektebine yazdırmaya karar verdim çocuğumu.Mahelle mektebinin de bir sürü eksisi var elbette ama en azından 1 dakikalık mesafede ve uzun araştırmalar neticesinde çok iyi bir de öğretmen bulduk.Bizim olayımız tamamdır.Allah kararsızlara yardım etsin.Gerçekten çok zor.
  Tüm yazdıklarım tavsiye niteliğinde olmayıp sadece gözlemlerimdir.

 94. Değerli ebeveynler
  Bende bahsettiğiniz özel okullardan birinde öğretmenlik yaptım,sistemi içeriden görmek çok farklı bir o kadar üzücü.Eğitimci olarak, yapılanları görmezden gelmek benim açımdan pek mümkün olmadı.Daha fazla sessiz kalamadım,istifamı verdim.Velilerin gözünü boyamak adına, branş derslerine(müzik,bale,dans,sanat,ekoloji) ağırlık veriliyor,bir öğretmen olarak Milli Eğitim müfredatını uygulayamıyoruz.Öğrencilere eğitimi;fırsat eğitimi şeklinde vermeye çalışıyoruz.Örn:(Geziye giderken serviste sayıları tekrar etmek,hikaye etkinliği yapmak gibi)Bunu tüm öğretmenlerin bu şekilde yaptığını sanmayın sakın,büyük bir çoğunluğu serviste ön koltuğa kurularak gitmeyi tercih ediyor.Köklü olmayan özel kurumlarda ,maalesef öğretmenlerde lise mezunu oluyor hatta ilkokul mezununa bile rastlanıyor.Eminim tüyleriniz diken diken oldu.Şaşırtıcı ama gerçek! Sizler, aman ne güzel çocuğum sosyalleşiyor diye düşünürken, 18-20 bin Tl’ler verirken,gerektiğinde kendinizden fedakarlık yaparken,durum minimum haliyle bundan ibaret.Çocuklar çayırla, çimenle,toprakla oynasın diye ,özel okul sahiplerinin cebini doldurmak niye.Çözüm nedir o zaman dediğinizi duyar gibiyim.Bir eğitimci olarak;sizlere önerebileceğim, anasınıfı ve ilkokulu; iyi öğretmeni olan,iyi bir devlet okulunda okutmanız.Okulun fiziksel şartları kötü ise,iyileştirmek adına veliler toplanıp elinizden gelenl yapmakda bir çözüm elbette,neticede 1 yılda özel okula verdiğinizden daha azını vermiş olursunuz.İllede özel okula göndermek istiyorsanız, bu lütfen üniversite eğitiminde olsun ki, anaokulunda verdiğiniz özel okul parasına, çocuğunuz; üniversitede meslek sahibi olabilsin.Çünkü kız ya da erkek hiç farketmez özgüvenlerini kazabilmeleri adına ,bir birey olarak mutlaka meslek sahibi olmaları ve kendi ayakları üzerinde durmaları gerekiyor.Ülkemizin geleceği olan evlatlarımızın, iyi bir eğitim almalarını ümit ediyor,öğretmen olarak; değerli yavrularınız için duyduğunuz endişeleri saygıyla karşılıyor,şansın daima yanınızda olmasını diliyorum.Not:Okula çocuğunuzu kayıt ettirmeye gittiğinizde ,okul yönetiminin öğretmenlerimiz üniversite mezunudur söylemine kanmayın.Mutlaka bunu size doğrulayacak verileri talep edin.çekinmeyin,çocuk sizin,para sizin.Aksi taktirde, eğitimsiz öğretmenlerin, çocuk üzerindeki etkilerini silmek çok zor olabiliyor.Saygılarımla

 95. Benim oğlum bu sene 9. sınıfa başlayacak SBS ort.440.368 tabiki ben de ne yapacağımı bilmez durumdayım.Fen bilim.kolejini düşünüyorum,yakacıktaymış gidip görmek ve araştırıp karar vermek istiyorum.Eğer bir fikir sahibi olan varsa benimle lütfen paylaşsın.
  Saygılar

 96. Oğlum ilkokula başlarken tüm eğitimcilerin ilkokulda öğretmenin en önemli faktör olduğunu söylemesi üzerine devlet okuluna başlatıp dışarıdan yabancı dil takviyesi ladırdık. Oğlum sürpriz bir şekilde 4. sınıfta iken mazun olup damdan düşmüş bir ortaokullu oluverdi. Biz de 4+4+4 maduru anne-baba olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Çünkü bayılarak oğlumuzu verdiğimiz Kalamış İlköğretim Okulunun ortaöğretim kısmı kapatıldığı için bizim çocuklarımız bir nevi okuldan mezun edilerek gönderildi. Bizim planımız 5.sınıftan sonra özel okul sınavlarına sokarak burs şansımızı denemekti ama çocuklarımızın mezun edileceğini öğrendiğimizde tüm özel okullar seviye sınavlarını yapıp kadrolarını doldurmuştu bile. Şu anda 4+4+4 sistemine hazırlıklı giren tek okul sanırım Doğa Okulları, neden dersiniz:)) yeşil sermaye okullar zaten sistemin değişeceğini önceden bildiği için hazırlıklarını yapmıştı da ondan.
  Bilfen gibi çocukları yarış atı misali terleten okullar ise benim naif ve içe kapanık çocuğuma hiç uygun değil(tabii bana da) ,ben çocuğumun hayata hazırlanmasını isteyenlerdenim SBS’ye değil.
  Devlet ortaöğretim için riskli, tüm branş öğretmenlerinin iyi olabilmesi çok zor. Zaten etüt kalkmış, çocuklar yarım gün okula gidecekmiş(ki biz doktor olduğumuz için geri kalan yarım günü çocuğumuzun nasıl geçireceğini kontrol edebilmemiz mümkün değil)
  Sonuçta Eyüboğlu ve Irmak Koleji arasında kaldık. Ama yorumlarda bu okullarla ilgili pek bir şey göremedim. Efdal de bildiğim kadarıyla Bilfen gibi akademik kaygısı yüksek ama fiziksel koşulları pek de iyi olmayan bir okul. Benim gördüğüm kadarıyla Bağdat caddesinin arkasında bir sokak arasında apartmandan bozma bir okula benziyor. Eğitiminin ise iyi olduğu bir gerçek..
  Aranızda eğitimci veya bilen / velisi olan varsa Irmak Okulları, Doğuş grubu veEyüboğlu konusunda fikir verebilir misiniz??

 97. Merhaba,
  Efdal ve Eyuboglu..zit gibi gorunen okullar.
  Efdal in fiziksel sartlari pek iyi degil.
  Eyuboglu cok iyi. Ingilizce Eyuboglunda cok iyi, fakat Turkiye icin egitim Fdal de iyi. eyuboglu Amerika ya gidecek gozu ile yetistiriyor cocuklari.
  Ozellikle Efdal hakkinda kotu yorumlari olan arkadaslardan nedenlerini ogrenebilir miyim?

  • Merhaba!
   Ben bu sene liseye geçiyorum.Anne ve babamın baskıları nedeniyle de sık sık araştırma yapıyorum.Tam da Lise YERLEŞTİRME dönemindeyiz ve ben çok gerginim.Ana sınıfını ve ilkokulu devlet okullarında okudum ve çok memnun kaldım.Bazı değer yargılarını öğrenerek büyüdüm.Sevgiyi ,Saygıyı…Eğer ilk okulu özel okulda okusaydım şımarık bir çocuk olurdum diye düşünüyorum.Çünkü o zaman çocuk öğretmenin bu çoçuğun ailesine ihtiyacı olduğunu biliyor.Neticede özel okulu seçmiş bir öğretmen maaşını devletten değil ailelerden alır.Çocuk bunu bildiğinde okul çevresine tehtidsel bir tavırla bakıyor.”Ben size lazımım.” diye düşünüyor ve herkese her istediğini yaptırıyor. Devlet okulunda okumama rağmen ailemin durumu iyiydi ama aradan zaman geçti ve ekonomi değişti okul ücretleri de değişti ve ailem artık Özel okul konusunu biraz daha iyi düşünmeye başladı.Şu an bilinçli olduğumu hissediyorum.Yani normal bir Anadolu Lisesine de gidebilirim.Fakat özel okullar şu an eskisinden çok daha fazla şey veriyor çocuklara (çevre ve iletişim anlamında değil tabi dersler ve etkinlikler anlamında).Bu sebeble özel okula gitmek istiyorum.Lisede geçireceğim 4 senede katılacağım etkinlikleri ve teknolojiyi takip eden sınıflarda eğitim görmeyi birdaha yaşayabileceğimi sanmıyorum.Yada 25 imden sonra bunu yapmak bana ne kazandırır ki. Ancak Özelden 1-2 sene sonra Devlet okuluna geçiş yapmak da istemiyorum.Bu hem derslerimi etkiler- çünkü bir anda sistem değişecek -hem de devlet okuluna girecekken okullların kontenjanlarının dolmuş olma durumu var.Ya okul değişimi yüzünden girebileceğimden daha kötü bir liseye gidersem diye korkuyorum.Aileme de bunu anlatamıyorum.Eğer bu konuda bir bilginiz varsa bana yardıncı olabilir misiniz?

 98. Merhaba
  Benim kızım da bu sene ilkokul birinci sınıfta okuyacak. Koşuyolu ya da Acıbadem civarında iyi bir ilkokul arıyoruz. Hasan Tan İlköğretim okulunda çıktı e-okulda. Ancak daha iyi bir okul varsa, kaydını ona almak istiyoruz. Ben de özel okula gönderme taraftarı değilim. Bütün hayatım boyunca devlet okulunda okudum, Boğaziçi Ekonomi’yi kazandım, Amerika’da burslu master yaptım. Nermin Abadan Unat diye hocaların hocası olan bir kadın var, Boğaziçi’nde de hocalık yapmıştı. Onun “Hayatını Seçen Kadın” diye bir kitabı var. Onu okuyun. O zaman, gerçekten içinde okuma isteği olan çocuğun okuduğunu göreceksiniz. Sırf okumak için 12 yaşında Türkiye’ye gelen, çok zor koşullarda okuyan bu kadın, kafasına koymuş ve Türkiye’nin en iyi bilim kadınlarından biri olmuş. Ben çalıştığım için çocuğuma karşı duyduğum vicdan azabını onu seneliği 30 bin liralık okullara göndererek azaltmak istemiyorum. Bir çocuğa verilebilecek en önemli şey, ona okuma ve araştırma aşkını vermek. Onu yapabilirsek, çocuklarımız mutlaka başarılı olacaktır, özel okulda da devlet okulunda da. Böyleyken böyle:)
  Acıbadem, Koşuyolu civarı okullar konusunda tavsiye bekliyorum:)
  Teşekkürler şimdiden.

 99. Merhabalar
  2008 mayıs doğumlu bir kızım var. 2 yaşından beri okul arayışındayız ama maddi çıkmazlar yüzünden bir çok seçeneğimiz uçup gitti. Ben de özel okul yerine devlet okuluna gönderip maddi iyileşmeler sağlamak adına okula yardım etmek hayali kuranlardanım. İlkokul dönemi benim için kötü bir tecrübeydi. Aşırı taraf güden, siyasi fikirlerini 8 yaş çocuğuna dikte eden bir öğretmenle okumak zorunda kalmıştık. Vasat geliri olan bir bölgede okumama rtağmen her öğretmenler gününde o sınıf aile birliğinden olan anneler yokmu sayelerinde uçuk paralar toplanıp öğretmene altın alınırdı ben hiç o parayı veremedim ve hep dışlandım .Şimdi mümkünse şöyle bir hayalim var. Keşke hiç bir gösteriş budalası veli öğretmenle bir araya gelemese,size layık değil ama şu kadar para toplanabildi gerisini ben tamamladım l size bunu seçtim babından cümleler kuramasa, onun oğlu-kızı da öğretmen tarafındna hiç kayırılmasa… Sanırım hala bir ütopya üdşlüyorum.
  Neyse benim ricam şu : İstanbul avrupa yakası Bahçelievler de 4 yaşındaki kızım için öğretmen ve okul arayışındayım ama adrese dayalı okul sistemi ve getirdiği cezalar ki; ikameti başka mahallede göstermeyi düşlüyorduk, yukarda bir yorumdan sonra onunda kırıklığı yerini almış oldu içimizde. Ne yapabilirim ben şimdi nasıl bi yol izlemeliyim bölgeyi bilen birileri düşüncelerini esirgemezse öyle makbule geçecek ki, zira iyi öğretmen için 1 sene çocuk bekletenler de varmış.
  Saygılar efendim. Allah yardımcımız olsun…

 100. Merrhaba , yazınızı dikkatle okudum, TAC li olmanız düşünce yapınız altında ne olduğunu konusunda zaten hemen fikir veriyor, Adanalıyım, Tac den çok arkadaşım var belkide%50 si, yazınıza teşekkür ederim, hepsine katılıyorum, acebamı diye düşünmekten yorulmuştum, kolejde okudum, 25 yaşındaki ve 21 yaşındaki iki coçuğumu ana okulundan sonra ilk okulu kolejde okuttum,şimdi özel üniversiteyi bitirdi ve bitirecek , yılda 50 milyardan ana okulu ve üniversitesi dahil kaç yıl okudu ise çarpın ben çarpmayacağım, moralim bozulmasın, şu an birisi 1500 lira maaş verse başla kızım çalışmaya doğru işi buldun diyeceğim, ama akıllandım artık , yeni eşimden kızım 4,5 yaşında resme merakı var, baleye, bir akrabam devlet balerini, diğeri ise ressam, ana okuluna göndermeyeceğiz, resim atolyesine seyretmeye, bale okuluna ise bale izlemeye, daha sonrada, bu tür atölye veya beceri merkezlerine, ama gideceği yerler çocuğa ticari gözle bakmayacak, yani ticari yerler değil, devamlı olmasada sık sık götüreceğim, saat 3 olmuş oturmuş hala düşünüyorum, bilinen iki yoldan birisi zaten yanlış belli, başka yollar bulmak lazım.SELAMLAR.

 101. bence 1-8. sınıfa kadar ozel okula gerek yoktur anca lise çağında cocuk kötü bir liseyi tutturduysa maddı ımkanı varsa kesınlıkle gıtsın cunku ahlaki deger 0 oluyor meslekı lıselerde mesela ben 14 yasındayım endustrı meslek lısesıne gıdıyorum amele lısesı olarakta gecıyor bızım burada 280 300 puanlılar gıdıyor ben tercıh yapmadıgım ıcın bu lıseye dustum ve hıc tavsıye etmem okadar ahlakı degerler cıgnenıyor kı babamla annemle konusmalarım bıle bozulmaya basladı sureklı hakaret kufur yemekten benımde gunluk konusmalarım bozuldu abım ıse baslasa dırek ozel okula gıdıcem babamada solemıstım yollarız dedı hele bı olsun isi. yanı benım gorusum ozel okuldan yana ama gıdıp 360 370 puan cıkartırsanız ıyı lıseye gıdersenız gerek yoktur cunku ıyı puanlı lıselerdekı ınsanlar daha terbıyelı ve daha eğitimli insanlar topluluğudur.

 102. Öncelikle şunu belirteyim ,yazılarım büyük bölümünü okudum .herkes düşündüğü şeyleri yazmış çokta iyi olmuş. yazılanlardan yola çıkarak durumu olanların özel okul ağırlıklı düşündükleri kanısındayım. bende aynı fikirdeyim. herşey ata binmek çiçek yetiştirmek etkinliklere katılmak la bitmiyor. en önemlisi sindirilmeden düşündüklerini saygı çerçevesinde aktarabilen özgüveni olan öğrencilerin olmasıysa kesinlikle özel okullar diyorum. devlet okullarının öğretmenlerinin psikolojisi. ve davranış biçimleri (çoğunlukla)kamuda çalışan MEMURLARDAN farksız ..burunlarından kıl aldırmayan despot velilere dahi ödevler veren, hababam sınıfı misali velileri dahi azarlamaya meyilli kompleksli kişiler .(.tabii hepsi için bu değil ) kısaca şöyle söyleyim devlet hastanelerindeki danışmanların size hitap ve yaklaşımları ile özel hastanede kilerin güleryüzünü ve anlayışını gözünüzün önüne getirin. işte emin olun çocuğunuzada aynen öyle yaklaşılıyor.kimi zaman gözünüz gibi baktığınız çocuğunuzun zırt pırt azarlanmasına sindirilmesine göz yummak istiyorsanız devlet okulu çok ideal :)iyinin iyisi, iyinin kötüsü kötünün iyisi yada kötünün kötüsü bunlar konuşulabilir. ama farklı şeylerle kendinizi avutmayın paranız varsa hizmet satın alırsanız .bu böyle .. devlet bile sözde bu sene harçları kaldırdı ünüversite kantinlerindeki yemek fiyatlarını 2 ye katladı .yüzde yüz yapılan zammın yıllık bilançosu harç ücretine denk geliyor:)maalesef ..son olarak fen liselerindeki öğrencilerin bile aobp kalkıp obp ye geçildiği için okullarından ayrıldıkları ve özel okulları tercih ettikleri noktada gerçeklere ters düşmemek için ÖZEL OKULLL:)))

 103. Benim cocuğum devlet okuluna gidiyor. Benim de kafam karışık si. Devlet mı ozel mı diye, cocuğumun okula başlayacağı sene esimin isleri bozuldu ve mecburen devlete gitti. Bende de iki cocuk var. Su anda ikisini birden karşılama imkanım olsa hiç düşünmeden ozel okula alırım. Çünkü aradaki fark inanılmaz boyutta anaokulunu ozel de okudu. Bence imkanın varsa özelim tercih et. Ama iyi araştır. Özeller arasında da buyuk farklar var.

 104. Ben anasinifindan liseti bitirinceye dek ozel okulda okudum ve yasitlarimin bir cok alanda onunde oldugumu soyleyebilirim. Cocugu ilk once devlete gonderelim sonra ozele gecirelim diyenler bence bir defa daha dusunmeli cunku ozel okullarda yabanci dil egitimi ozellikle kucuk siniflarda cok sistemli agir ve yogun bir sekilde ilerliyor anasinifinda bu egitimi goren cocugun bile farki yasitlarini gore cok fazla birde 4. Sinif cocugunu dusunun. Ayrica bence sonradan ozel okula giden cocuk %100 uyum sorunu yasar, kendi ilkokul gunlerimden hatirliyorum sonradan okula kayit yaptiran cocuklar hep dislanmisti, ve ingilizce konusunda cok agir problemler yasamislardi. Ogretmenin ilgisine gelince, benim annem ogretmen ve devlet okulunda calisiyor bu nedenle bu konu hakkinda bilgim var oncelikle devlet okulunda calisan ogretmenler genellikle hepsi hakinda bir fikrim yok ancak genellikle ilgisiz, cocuk ne yaparsa yapsin umrunda degil o parasini alsin sonrada evine gitsin bundan baska bir sey istemiyor. Ozel okullara gelince ozel okul ogretmenlerinin anlasmalari veli ve idare memnuniyretine paralel olarak yenileniyor. Yani sikinti yasatan ogretmen hemen sutlaniyor. Bunun yaninda ozel okul ogretmenleri devlet olu ogretmenlerine kiyasla daha uzun saatler calisiyor ve her ne kadar para mevzusu goz ardi edilmesi gereksede velilerin okula cocuklariyla ilgilenilsin diye bir ucret odediginin farkindalar ve buna uygun davraniyorlar davranmak zorundalar. Ozel okullar hakkinda disiplinli veya dsiplinsiz diye bir genelleme yapamam cunku is ilkokul ogretmeninde bitiyor. Size cok basit bir ornek veriyim benim donemim 4 sinifti diger sinifta butun ogrenciler rengarenk tokalar coraplar kazaklarla dolasirken bizim sinif okul kurallarina son derece uygun kiyafetiyle idarenin takdirini topluyordu. Bence cocuklarnizi kesinlikle ozel okullara gondermelisiniz egitim sisteminin bugunku durumu da belli artik butun sistem rezil oldu her sene hersey degisiyor. Bence cocuklarinizin bu degisimlerden en az zararla kurtulmasini ve her acidan donanimli bir birey olarak yetismesini istiyorsaniz paranizia kiyin ve cocuklarinizi ozel okula yazdirin. Degerli ilkokul yillarini ordan oraya o oldan su okula diyerek gecirtmeyin cocugunuza cunku insanin kisiligini kazandigi yer ilkokul siralaridir. Yazim hatalarim icin ozur diliyorum cok hizli yazmak durumunda kaldim, umarim paylasimlarim isinize yaramistir

 105. Bu sene yeğenimi Efdal’e yazdırdık. Yukardaki yazılan tüm yorumlara cevaben; Efdal okullarında okul yönetimine velinin karışmasına izin verilmiyor. Hiçbir çocukda özel okul çocuğu şımarık olur kanısına karşılık hepsi saygılılar. Parası olan her çocuk okula alınacak diye birşey yok. Kayıt öncesi velilerle birebir görüşülerek karar veriliyor. Sbs başarıları çok iyi. Okulda hiç birşekilde kişisel telefon ipad vs kullandırttırılmıyor. Velilere; sosyal medya konusunda sözleşme imzalattırıyorlar. Ne şekilde kullanacaklar – kullanmayacaklar şeklinde… Okullar zaten butik okul (2 ana okulu- 1 ilköğretim) bu yüzden kayıt ettirirken sportif çalışmalar konusunda fazla bir beklentiniz olmasın. Yarım dönem bitmek üzere, bende izlenimlerimi paylaşmak istedim. Efdal Okullarını herkese tavsiye ediyorum..

 106. Ayşegül Tanyol

  Maddi imkanı olan ama devlet okulu diye tutturan anne babaların sırf paraları ceplerinde kalsın diye kendilerini kandırdıklarını düşünüyorum. Maalesef ki artık Türkiye’de devlet okullarının çoğu son derece yetersiz, iyi bir devlet okulu da orta halli bir özel okuldan iyi değil maalesef. Veriler bu sözlerimi destekler nitelikte. Çocuğunuz evini ileride kendisi alır, siz o çocukken ona verebileceğiniz en iyi şeyi, en ideal eğitimi verin yeterli. Ben 37 yaşımdayım, bizim zamanımızda hepimiz devlet okulunda okuduk çok az özel ilkokul vardı zaten ama benim yaşlarımdaki anne babaları “biz öyle okuduk şuraları kazandık, çocuğumuz da yapar” dediklerinde gerçekten anlayamıyorum, devir değişti her şey çok başka, nasıl olur da çeyrek yüzyıl öncesi ile kıyaslayıp bugünün kararlarını verebilirler?
  İmkanı olmayan için bir şey diyemem ama imkanı olan çocuğunu özel okula göndermiyorsa bunun vebali üzerinde olacaktır ve yarın öbür gün “paran vardı da anne/baba, neden bana daha iyi bir eğitim vermedin ben şimdi çok daha iyi bir yerde olabilirdim” dediğinde onun okuluna vermeyip ev için biriktirdiği parayı eline verirsiniz, o da kendi evinde işsiz güçsüz oturup TV seyreder. Üzgünüm ama durum bu. Bir devlet okulundan 3-5 tane parlak çocuk çıkıyorsa ki bu da zaten özünden gelen bir şeydir, okul verebiliyor olsa daha fazla olurdu; özel okullardan çok daha fazla parlak çocuk çıkıyor. Çünkü o okullarda çok daha fazla adam/insan yerine konuyorlar, özgüvenleri artıyor, insan ilişkileri başkalaşıyor, hayvan sevgisini bile okullarda öğreniyorlar. Ufukları genişliyor, arkadaş ilişkileri daha bir saygı-sevgi çerçevesinde gelişiyor. Sınıflardaki aşırı sorunlu öğrenciler yüzünden diğer öğrenciler mağdur bırakılmıyor. Bazen öyle feci öyle psikolojik sorunlu çocuklar oluyor ki, o çocukların sınıfta kafayı taktıkları çocukların hayatı kararıyor. Böyle bir şeye özel okulda müsaade etmezler. Çocuğunuza kötü davranan okuldan eğitimden soğutan eli maşalı öğretmen de bulamazsınız. Yok çocuk şımarıyormuş da yok öğretmen otorite kuramazmış da, hiç böyle bir şey yok, tek tük örneklere sığınıp kendinizi kandırmayın. Özel okulların çoğunda asla öğretmene karşı saygısızlık söz konusu olamaz. Öğretmen de öğrenci de mağdur edilmez.
  Herkes dünyaya getirdiği çocuğun eğitiminden ve geleceğinden sorumludur. Körü körüne idealizmin çocuğunuza hiçbir faydası olmayacak. Ayda ortalama 2000 tl bütçenizi aşırı şekilde sarmayacaksa ya da kenarda bir birikiminiz varsa çocuğunuzun eğitimine helal edin, adam gibi okutmayıp ona ev almak marifet değil. Benim görüşüm de çocuğum için uygulamam da budur, doğru düşündüğümün teyidini almaya da başladım. Lütfen çocuğunuz için en iyisini yapın. En iyisinin ne olduğunu doğru değerlendirip, doğru anlayarak yapın.

  • Devlet okulunun da, özel okulun da iyisi de, kötüsü de var. Henüz bu yolda (devlet okulu) çok yeniyiz ancak şu ana kadar pişman olmamızı gerektirecek bir veri yok elimizde. Maddi imkanı olmasına rağmen devlet okuluna göndermek isteyen velilerin çocuklarına kötülük yaptığına katılmıyorum; koşullarına göre değişir. Benim oğlum, örneğin, şu anda kendine, oyuna, başka aktivilere daha fazla vakit ayırabiliyor.

   Benim bu sorgulamam ilkokul içindi. İleride ben de özel okulu tercih edeceğimi düşünüyorum ama katiyetle konuşmuyorum; zaman gösterecek.

   Kısacası, söylediklerinizin hepsinin anti-tezi d olabilir, ki var. Özel okullardaki sorunlar tek tük olaylardan ibaret değil. Devlet okulundaki başarı hikayeleri de öyle…

 107. Merhaba;

  Blogcu anne bakıyorum herkesi gaza getirmiş oldukça çok yorum var. Okumaya çalıştım ama sadece az bir kısmını okuyabildim.
  Benim de oğlum 4 yaşını yeni bitirdi ve yeni eğitim sistemine göre önümüzdeki sene anaokulu itibari ile okula başlıyor (şaka gibi!!!!).
  Eğer devlet okulu mu özel okul mu sorusuna kişisel yorum yapacak isem…

  Ben de hayatım boyunca devlet okulunda okudum. Anadolu lisesinde okudum üstelik ama tüm okul hayatım bence sıkıcı, tutucu, sosyal ve kültürel faaliyetlerden uzak geçti. Spor salonumuz yoktu, hiç spor yapılmadı. vb vb vb… Muhafazakar öğretmenler bizi erkek arkadaşlarımızdan neredeyse soğuttular. Anadolu lisesinde öğrendiğim almancayı şimdi tamamen unuttum desem yeridir.
  Bu yazdıklarım belki bir miktar taraflı yorumlardır. Belki ben arkadaşlarımdan biraz daha fazla karamsar bakmışımdır okul hayatıma ama imkanlarının neredeyse hiç olmadığı tarafsız bir gerçek en azından.
  Böyle bir geçmiş söz konusu olunca haliyle ben oğlum için kati surette özel okul düşünüyorum.

  Ama şımarık züppelerin kaprisini çekmesi riski beni de çok düşündürüyor. Özel okulda okumasını kesinlikle istediğim için geriye bu şımarıklıklardan hangi okulda en az etkilenir sorusunun cevabını arıyorum. Ankara’da yaşayan annelerin fikrini merak ediyorum.

  Ne dersiniz?

  Fatma

 108. Konu derin!

  Neresinden tutsanız konuşulacak çok detay var.

  Ben İstanbul’un en kötü ilköğretim okulunda okuyup, ilkokul sonrasında Kadıköy Anadolu Lisesini kazandım. Fakat o dönemde annemin rahatsızlıkları nedeniyle kaydolamadım ve aynı ilkokulun ortaokulunda devam ettim. Lisede yine aynı şekilde en yakın lise mantığıyla devam ettim. Üniversiteye hazırlanırken kimlerle yarıştığımı ilk sınavı kaybetmemle anlamıştım. Sonraki yıl kaç gece güneş doğmuştu ben ders çalışırken hatırlamıyorum. Ve İTÜ mimarlığı kazanmıştım sonunda…

  Şimdi 5 yaşındaki oğlum Etiler Bilfen’e gidiyor. Ondan evvel de 2 sene o civardaki başka bir okula gitti. Önceki anaokulunda sürekli benden destek istediler. Her farklı konuda yapamadığını, takviyenin şart olduğunu hatırlattılar. Bilfen’e korkarak göndermiştim fakat daha 6. haftada oğluma methiyeler düzmeye başladılar. inanmadım tabi evvelki durumlardan dolayı. Fakat 3 ay sonra karşımda bir kitabı ingilizce olarak anlatınca, matematigi nasıl da hızlı kavradığını görünce ve okumaya başladığını farkedince eğitim farkını anladım. Her sabah keyifle okula gitmesi de cabası.

  Okulla ilgili tek derdim gezilerin yapılmıyor olması ve çocukları bahçede oynatmıyor olmaları.

  Önümüzdeki sene ilkokula başlayacak ve şimdilik Çamlıca Bilfen’i düşünüyoruz. Test edip göreceğiz. İyi bir devlet okul olsa da göndersek diye bin kere içimden geçirerek üstelik.

  Çocuğun ne olacağı elbette içinde olacak. Fakat çalışan bir anne iseniz, peşinde koşturamayacaksanız durum farklı…

  Bizim maceramız da böyle.

 109. Anne olmak ne zor, hele de yalnız bir anne olmak hepsinden zor…

  Konu gerçekten derin, bende şimdiler de özel okul araştırıyorum. Oğlum Lise ye başlayacak bugüne kadar özel okul mu oda ne derken şimdilerde kesinlikle özel okul olmalı diyorum. Nedeni ise oğlumun ergenliğe girmesi çocuğum elimden uçacak gidecek gibi iyi motive edilmeli ve ilgi görmeli düşüncesindeyim ve dersleri de çok iyi olan çocuk bu sene dökülüyor dolayısıyla iyi bir okul kazanma şansını da az görüyorum.
  Eğer kötü bir devlet okuluna giderse oğlumun davranışları ne boyuta gelir düşünmek bile istemiyorum. O yüzden okul araştırıyorum ve araştırırken de gördüm ki öyle her okula özel okul diye gönderilmez, bu sefer kötü devlet okulundan kötü özel okula sınıf atlamış oluruz. Ama ne yazık ki bu işte parayla orantılı hem biraz uygun hem de eğitimi ilk plana taşıyan bir okul varsa lütfen söyleyin…
  Bir de daha küçük çocuğu olanlara söylemek istediğim eğer imkanınız varsa özel okula gönderin ama tabi ki hak eden bir okul devlet okulunun 1. sınıfına başladığımda yaşadığım kabusu hala hatırlıyorum.
  Ben çok genç bir anneydim ve çalışıyordum diğer annelerin hepsi ev hanımı idi öğlen yemeklerine gelip çocuklarının ağzına köfteleri elleri ile sokan annelerdi bunlar.
  Öğretmene yaranmak uğruna türlü çeşit oyunlar yapan dolmaları kendi elimle sardım deyip öğretmenin ağzına tıkan kadın tipleri ile doluydu ortalık yaşadığım şokları anlatamam. Ama ne yazık ki benim maddi durumum başka bir durumu kaldırmıyordu. Ama şimdilerde çevremde okula yeni başlayan arkadaşlarımın çocukları var ve aynı şeyleri onlardan da duymak öyle acı ki kadınlar hiç değişmemiş ve okullar da hiç değişmemiş. Bahsettiğim saplantılı durumları yaşamak istemiyorsanız özel okul olmalı bence de….

 110. aslinda devlet ilkokullari basariya gore fonlasa ogretmen maasi buna gore olsa herkes calisir. ust katimda oturuan bir ilkokul oretmeni var. kadin her gun ev temizliyor, orgu oruyor, her aksamsa sulalesi geliyor misafirlige, bu tip bir ogretmen cocugunuza ne verebilir ki umrunda bile degil.

 111. Merhaba,
  Bakırköy civarında kendi deneyimlerinizden tavsiye edebileceğiniz özel okullar hangileridir ? Taş’ı çok istiyorduk ama ne yazık ki olmadı. Ona yakın seviyede eğitim veren, olaya ticari bakmayan,kaliteli bir okul arıyorum. İELEV ve şişli terakki yi de düşünüyorum amam çok uzaklar, küçücük bir çocuğu bir sürü yola sürüklemek doğru gelmiyor bana. Yakın çevrenin deneyimlerini duymak isterim..

 112. Bugun Ata’nın (4,5yas) anneler toplantisindaki hararetli tartismalarindan biriydi bu konu. Soyle bir bakayım derken bu tartismayi gordum, keyifli ve yarali olmus belli ki. Ben de git gel yasayanlardan biriyim. Konusacak ve soyleyecek, karsilastiracak cok sey var ama ben tum ogretmenlerin ayni egitim sisteminden ciktigi icin ozel ya da devlet okulunda olsun cogunun kendilni gelistirmediğini ve sabit fikirli olduklarini dusunuyorum. Ardi ardina okudugum psikoloji kitaplarini, ana dilimiz olarak Ingilizce konusmaya baslama karariimi, takip ettiğim egitim sisteml ve tekniklerini, yaptigimiz aktivite ve deneylerin gerekğsizligini hep ilk elestirenler ogretmenler oldu. Anaokulundan liseye unviversite profesorunden mudurune ozelden kamuya kadar farkli farkli onlarcasini gordum. Dolayisiyla ben evde egitimin her turlu konuda desteklenmesi ve gelistirlmesi taraftariyim . Aile olarak bundan kendimiizi bu konuda soyutlamayı dusunmuyoruz. Evde kimya-fizik deneyleri yapiyoruz, Montessori materyalleri kullaniyoruz, jimnastik kursuna gidiyoruz, beraber Ispanyolca ogreniyoruz, her turlu konudan konusabiliyoruz, beraber yol aliyoruz. Parami acikcasi her sene 2 ay farkli ulkelerdeki yaz okullarina oderim de bu para tuzagina dusmem diye ikna ediyorum kendimi. Dediğim gibi git geller yok degil ama temelde hepsi ayni. Cevre ve ogretmen cok onemli ama sunu net soyleyebilirim ki izole ortamlarda buyuyen cocuklarin adaptasyonu da zor oluyor hayatta. Binalara ve iclerini bile gercek anlamda dolduramadiklari laboratuvar-atolye-yuzme havuzu-dans salonu gibi gostermelik seylerin tuzagina dusmemek gerekiyor ozel okula gidecek cocuklar icin. Herkese tesekkurler

 113. Benim kızım özel ataşehir final anaokuluna gidiyor.Okulda reggio emilia yaklaşımı uygulanıyor.Bu yaklaşım tamamen çocukların ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitim veriyor.Ayrıca branş dersleri ve her gün doğa yürüyüşünün olması da çocukların doğal yaşamda öğrenmelerine olanak sağlıyor.Ben okulumuzdan çok memnunun ve herkese gönül rahatlığıyla öneriyorum.

 114. Merhaba,
  Yazılanalar uzerinden uzun vakit gecmiş olmasına ragmen bu noktada ben de yorum yapmak istiyorım. Buradaki cogunluk bir okul secip cocuklarını bir yerlere yollamıstır bile ama yine de yazmaya karar verdim. Benim gibilerde olabilir diye.
  Ben de devlet okulunda okudum. Ilk-Orta-Lise hep devlet okuluydu. (79 dogumluyum bu arada) Neredeyse hic ingilizce bilmiyordum. Benim okudugum ozellikle ilk ve orta okul iyi birer devlet okulu olmasına ragmen devlet okuluna gidiyor olmaktan pekte hoslanmazdım. Iyı bir ogrenci ve sosyal sayılabilecek bir cocuk oldugum icin ogretmenler beni severdi, sıkıntı yasamadım o nedenle onlarla ama gozumun onunde tekme tokat dayak yiyen o kadar cocuk gordum ki… Ogretmenlerin cogu ders baslamadan hakaret yagmuruna tutarlardı sınıfı vs vs. Uzatmak istemiyorum. Ben Liseyi kredili sistem kurbanı bir ogrenci olarak 2.5 senede bitirdim. Lise 2 ve 3 te kursa gittim ve okulda bana ogretmedikleri Fizik, Matematik ve Kimya yı kursta ogrenerek ITU yu kazandım. (Bu arada kursta iyi bir sınıfta oldugum icin ve bu sınıftaki diger ogrenciler iyi ozel okullardan veya yine iyi anadolu liselerinden gelme oldukları icin Ingilizce bilmeyen bir tek ben vardım ve benle bu yuzden dalga gecen bile olmustu!!) ITU de hazırlık okudum. Yani ingilizceyi İTU de ogrendim. Su anda Turkiye’nin herhalde %90 nından daha iyidir ingilizcem. Dil olayı kisinin kendisinde biten birsey oncelikle onu soylemek isterim. Uzerine egilir ve pekiştirirseniz (ingilizce kitap okumak, ingilizce alt yazı ile film izlemek, ingilizce yayın ve kaynak takip etmek vs) Ingilizceyi hayatınızın bir parcası yapmıs olur ve asla unutmazsınız. ITU’yü çift anadal ile bitirdim, yani iki tane muhendislik diplomam var. Sonrasında da yine ITU isletme fakultesinde yonetim okudum. Su anda bircok ozel okul ve anadolu lisesi bitiren kişiye gore, iş hayatına oglum sebebiyle uzun bir ara vermeme ragmen, daha iyi sartlarda calısıyorum diyebilirim.
  Oncelikle cocugun basarısı yuksek oranda cocugun kendisi ile alakalı birsey bana kalırsa. Siz cocuga butun olanakları saglayın, onune dunyaları serin, en iyi ogretmenlerde okutun olmazsa olmuyor. Yada baska bir cocuk elindeki tum olanaksızlıklara ragmen cok iyi yerlere gelebiliyor. Cocugun karakteri ise bence aslen aile ortaminda gelişiyor. Ister ozel okula ister devlet okuluna gitsin çokta fark etmiyor bence. Ben ne ozel okullara giden mutavazi çocuklar, ne devlet okuluna giden tembel, rahatcı, markacı çocuklar gordum… Buradaki bircok yazıda hem ozel okulların hem de devlet okullarının gereginden fazla abartıldıgına inanıyorum. Ozellikle bazı yazılarda ozel okullar o kadar kotulenmiş ki sanki o okullara giden ogrencilerin hepsi ise yaramaz yada onların ailelerinin hepsinin cocukları umurlarında degil gibi… Bunu cok acımasızca ve yanlıs buldum. Devlet okulu tamamen sans isi, ozel okul da oyle. Bir de burada yapılan degerlendirmelerde sanki anneler calısmıyormus gibi konusmus bircok arkadasım. Calısan anneler zaten eve saat 18’den once gelemiyor. O saaten sonra cocugu yuzmeye mi gotureceksin, basketbola mı? Haydi bunları hafta sonu yaptın, bu sefer cocuga aktivite yaptıracagım diye oradan oraya kostururken cocuk seninle sadece yollarda birlikte olabilecek, yani cocugunla hafta sonu gecirecegin zamanı da bu kosusturmada harcamıs olacaksın. Kendini cocugun ders aldıgı yerin kapısında beklerken yada yakındaki alıs veris merkezinde gezerken bulacaksın.
  Benim de 2.5 yasında (2012 Mart dogumlu) bir oglum var. Biz de su anda cocugumuzu hangi okula yollasak ne yapsak diye dusunuyoruz. Ilk okula kadar yollayacagımız okulu sectik gibi gorunuyor, Mart 2015’te 3 yarım gun “Ilk Beş Anaokulu”’na gonderecegim, sonra yavas yavas tam gune cevirecegim. Bu okul o kadar icime sindi ki keske bunun gibi icime sinen bir de ilk okul bulabilsem. ☺ Acıkcası eger ozele yollayacaksam gercekten iyi olan, tam olarak ticarethaneye donusmemis, ekol okullarını tercih etmek isterim. Su anda bu okullar 35.000TL den baslıyor. Simdi bizim bir tane oglumuz var. Onu yollayabilecegimizi dusunuyoruz ama bir yandan aklımızda ikinciyi yapmak var ki bu durumda iki cocugu boyle bir okula yollayamayız. Bu durumda, ortalama bir ozel okula yollamaktansa dısarıdan desteklemek kosuluyla iyi bir devlet okuluna yollamak daha iyi bir cozum gibi geliyor bana. Egitim icin cocugu kardessiz mi bırakacaklar diye dusunenler vardır eminim aranızda. Ben buna da katılmıyorum bu ayrı bir tartısma konusu zaten. ☺
  Sonuc olarak sunu soylemek istiyorum;
  Eger anne ve baba da calısıyorsa ve durumları varsa iyi bir ozel okul bence dogru bir secenek. Boylece cocuk butun aktiviteleri hafta ici yapmıs olur Cumartesi Pazar ise ailece vakit gecirecek zamanınız kalır. Eger evebeynlerden birirsi evde ise yani calısmıyorsa devlet okulu iyi bir ogretmen bulmak kosulu ile mantıklı geliyor. Cunku o zaman devamlı kontrol edebilir ve gerektiginde mudahele edebilir oluyorsunuz. Cocugunuz saat 14’te eve geldiginde evde vakit gecirecegi bir annesi yada babası oluyor. Bu durumda cocugun sosyal aktivitelerini dısarıdan hafta ici destekleyebileceginiz vaktiniz de oluyor ve hafta sonu yine ailenin birbiri ile vakit gecirmesine olanak saglayacak vakit kalmış oluyor.
  Amacım bu degildi ama feci uzun bir yazı olmus. ☺ Umarım sabırla okuyup bitirebilenlere yardımcı olur biraz. Sevgiler.

 115. ben 8.sınıfa giden BİLFEN öğrencisiyim.Ben bile okulumdan şikayetçiyim.7 gün okul var cumartesi pazar bile bazı arkadaşlarım hergün 6.30 a kadar okulda kalıyor.başarı oranı çok yüksek olsa da okulun rrklamını yapmak için öğrencilere eziyet ediliyor.hafta 3-4 teog denemesi oluyoruz.Tavsiye etmem

 116. Merhaba,benim bir kızım var,8.sınıf.Şu an kolejde okuyor,lisede de koleje vermeyi düşünüyoruz(halbuki kızım çok çalışkan,ama dediğiniz gibi devlet okulları artık yeterli değil maalesef.Neyse,kızım amerikan kolejine gitmek istiyor.Bizim oturduğumuz civarda bulunan ve tek bildiğimiz amerikan koleji de TAC..Fakat şöyle bir durum var ki,çevremden duyduğum kadarıyla(yanlış mı doğru mu bilmem),bu okulda büyük sınıfların küçükleri dövdüklerini,çeşitli zorbalıklara maruz kaldıkları söyleniyor.hatta bir ara gazetede bile çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam.tac mezunuymuşsunuz,en doğru bilgiyi sizden alabiliriz.kızım çok istiyor bu okulu ben de bu söylentileri duyunca doğal olarak şüpheye düştüm.sorumu cevaplar mısınız lütfen..

  • Bizim zamanımızda, o zaman ‘zorbalık’ olarak adlandır(a)madığımız ancak geriye dönüp baktığımda zorbalık diyebileceğim olaylar olmuştu, evet. TAC camiası birbirine çok sıkı bağlı bir camiadır, ancak bunun suistimal edilmediği durumlar da oldu. Bu, benim okuduğum dönemdeydi. Şimdi nasıldır, inanın hiç bilmiyorum. Çok şey değişti, bazıları olumlu, bazıları olumsuz anlamda… En iyisi şu an orada okuyan birilerine sormak olurdu sanırım…

 117. 5.5 yasinda kizim suan devlet anaokuluna gidiyor…zeytiburnunda oturuyoruz…evimizin tam karsisina avrupa koleji okullari var…yabanci dil egitiminde cok iddalilar..sabah 9.00 aksam 16.00 arasi egitim veriyor. ama 3,5 yasinda bir oglum daha var….iki cocugu kolejde okutmak butcemi biraz zorlasa da bircok seyden kisarak yollayabilirim aslinda….suan acaba diyoruz…bakirkoy de sinif mevcudu 30 kisi civarinda olan bir ilkokul var. ilk 4 seneyi orda mi okutsak……ben de cok kararsiz kaldim….bakirkoy civari iyi bir devlet okulu tavsiye edebilecek olan var mi?