34 Yorum

40 günlük bebek kakasını yapamıyor

Aşağıdaki mesaj, bir takipçimden:

Oğlum Doruk 40 günlük. Bir akşam gaz sancısı çekmeye başladı ve zaten hasta gibiydi doktora gittiğimizde bronşit başlangıcı dendi ve bu sebep ile hastanede yattı. Hastanede kakasını yapamamaya başladı. Hastalık öncesi her emzirme sonrasında kakasını yapıyordu. Hastanede hortum ile kakasını yaptırdılar. Bebeğime her emzirmeden önce yarım çay kaşığı zeytinyağı içirin dediler. Ben günde 1-2 kez denedim neredeyse hiç işe yaramadı. Gaz damlaları denedik olmadı. Kulak temizleme pamuğuna zeytinyağı sürüp uyarmam söylendi 1-2 kez bu şekilde kakasını yaptı ama bu da işe yaramamaya başladı. Derecenin ucu ile uyarmam söylendi 1-2 kez kakasını yaptı ama yine yapmamaya başladı. İncecik sabunu kulak temizleme pamuğu ile uyarma şeklinde kullandık. Bu şekilde 2 kez yaptı ama bunlar çok doğru gelmiyor bana.

Çocuk bunlara alışınca uyarılmadan kaka yapamayacak diye endişe ediyorum.

Bu annenin çok acil yardıma ihtiyacı var. Doktoruyla da iletişim halinde, ancak benzer tecrübeler yol gösterici olacaktır.

Daha önce de benzer şeyler duydum, ancak benim hiç başıma gelmedi. Önerisi olan?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

34 yorum

 1. selam elif ve doruk'un sevgili annesi,

  çok geçmiş olsun. şekersiz bol kayısı kompostosu içmenin faydası olduğunu duymuştum.

  hem sütünü artırır, hem de senden aldığı süt kanalıyla belki fayda sağlayabilir.

  sevgiler

 2. fitil kullandınız mı ? biz daha buyukken yasadık kabızlık sorununu bu kadar kucukken verilir mi bilemiyorum ama benim de endisem fitile alısmasıydı ama alısmadı.dr umuz hep onemli olan icinde katılasmaması diyordu cunku o zaman hepten bir kısırdonguye giriyor.

 3. Berna Bayındır

  Sadece anne sütü alıyorsa annenin de gaz yapmayacak şeyler yeme ve içmesi lazım yani anne sütünden de kaynaklanıyor olabilir .Benim ikizlerden birinde de bu kadar küçükken oldu zeytinyağı ve sonrasında da kanzuk kullandık kısa bir süre sonra normale döndü bence telaşa kapılmadan sakin sakin herşeyi aynı anda denemeden yapın.Ve en iyisi doktor tavsiyesi lakin bebek çok küçük …Allah kolaylık versin…Sevgiler.

 4. yalniz birsey garip sadece anne sutu emen bir bebek nasil kabiz olabilir ki. Boyle bir teshis kondumu bebise acaba. Cunku bebekler sadece anne sutu emiyorsa emdikleri sutun hemen hepsini sindirirler ve hele ki bir kac ay sonra daha az kaka yapmaya baslarlar zaten!!! Aama anne sutu degilde mama aliyorsa ozaman mamada bir sorun olabilir!
  Bence herhalukarda mutlaka doktor kontrolunde onlem alinmasi cok daha dogru! sevgiler…

 5. bebeginizin ne kadar zamanda bir kaka yaptiginizi söylememissiniz ama yine de bildiklerimi paylasmak isterim.
  Ben almanyada yasiyorum, iki bebegim var ve buradaki doktorlar anne sütü alan bebekte günde 7 kez kaka yapmanin da haftada bir yapmanin da normal oldugunu söylüyorlar. kücük bebegim 4 aylik ve haftada bir yapiyor, doktora sordugumda 10 güne kadar müdahale edilmez dedi.

 6. Özge Kızıloğ

  Benzer bir sorunu biz de yaşamıştık, oğlum 40 günlüktü, sadece anne sütü alıyordu. Hergün 4-5 kez kaka yapan çocuk 4 günde 1 kaka yapmaya başladı. Hiçbir ilaç veya uyarıcı kullanmadan kendiliğinden düzeldi birkaç haftada. Doktorumuz barsakların geçiş dönemi olduğunu söyledi, 3-4 gün hiç yapmayabilirmiş.

 7. Öncelikle çocuk cerrahı ile görüşebilirsiniz fiziksel bir sorun var mı?Anüs bölgesi ddarmı birde bir hastalık var ismini unuttum onu test ediyor drlar.
  Ondan sonra anne sütü sadece alıyor anladığım kadarı ile bebek Anne sindirimi kolay şeyler yemeli aç karınla günkurusu ve "keten tohumu" bol su ile taze öğütülmüş olarak kabız yapıcı şeyler yememeli.
  Bol tahıllı beslenmeli. Ve kefir içme düzene sokuyor.

  Benim kızım yürüyene kadar kakasını ben yaptırdım.
  Karnına ılık masaj sağa doğru dairesel hareketlerle ve bacakları karnına doğru kırıp sağa dairesel hareketlerle döndürerek masaj. Ve eğer gerçekten sertleşmiş ve katılaşmışsa mecburen elle müdahele şart:(
  Allah kolaylık versin kabızlık çok zor:(

 8. Benim doktorum süt şekerini önermişti (laktoz). İşe yarıyor. Her eczanede yok ama depolarından getirtebiliyorlar. Toz şeklinde satılıyor. Suya veya anne sütüne karıştırılıp verilebilir. Fiyatı çok uygun. Geçmiş olsun dileklerim ve sevgilerimle

 9. cok gecmis olsun.

 10. Eğer bebek yaptığında cıvık kaka yapıyorsa kabız değildir…Bbeklerin 2 haftaya kadar kaka yapmamaları normal karşılanıyor.Evet 2 hafta uzun süre ama kızımın haftada 1 kaka yaptığı zamanlar oldu.Fakat yaptığında top top yapıyorsa evet sorun var..Sadece anne sütü alıyorsa bağırsakların,sindirim sisteminin araştırılması gerekir düşüncesindeyim…
  Zeytinyağı bağırsaklarda emildiği için kabız problemini çözmüyor,ama katılaşmış dışkı yağla karıştığı için evet daha kolay atılıyor…

  Bu dönemin ''ıkınmayı öğrenme'' dönemi olduğu söylenmişti DR. tarafından…

  Ben hiç ama hiç müdahele etmedim.Bana da çok doğru gelmiyor…
  Gaz için yapılabilecek fazla birşey yok.Bebek gaz sancısını tam da anlamlandıramadığı için ve rahatsızlığını bildirmek için ağlıyor.Annenin bu durumlarda sakin kalması ve gazı çıkarma konusunda (sırta pat pat vurma,bacak hareketleri) yardımları ile öyle böyle geçecek bugünler….

  düşüncelerim ve deneyimlerim…
  kolay gelsin:)

 11. Ablamın yenidogan bebegi de 7 gun kakasını yapamamıştı. Dr'lar bir hafta yapmaması normal diyor. Eger 1 haftayı gecerse, fitil verebilirsiniz diyorlar. Ablam 5 gun sonra fitil vermeyi denemiş, becerememişti. Oluruna birakmişti, 7 gun gecmesini bekliyordu. Sanırım 6. ve 7. gunlerde 5-6 tane kuru kayısıyı suda bekletip hem suyunu icti hem de kayısıları yedi. Artık kayısıdan mı, 7 gunun gecmesinden mi bilmiyoruz beklenen kaka geldi 🙂 Bazı bebekler biriktirip haftada 1 yaparlarmis (emziren annelerden biri soylemişti, kızı uzun sure hep haftada 1 yapmış). Siz de mudahale etmeden 1 hafta bekleseniz?

 12. Benim kızım da bebekken yaşamıştık kaka sorunu. Doktor bize " sadece anne sütü aldığı dönemde yani ilk altı ay bebeklerin günde 4-5 kez kaka yapması da doğal, haftada bir kez yapması da doğal " demişti. "1 haftayı geçen kaka yapamam durumlarında zeytin yağı sürülmüş, derece il uyarılabilir " demişti. Eğer 4 aydan büyük olsaydı bebek günde 1-2 çay kaşığı kayısı püresi ve ya suyu verilebilirdi ama bebke henüz çok küçükmüş. Burada bence en doğrusu annenin kayısı yemesi.Sütten bebek onu alır.
  Geçmiş olsun…

 13. Benim kızım da bebekken yaşamıştık kaka sorunu. Doktor bize " sadece anne sütü aldığı dönemde yani ilk altı ay bebeklerin günde 4-5 kez kaka yapması da doğal, haftada bir kez yapması da doğal " demişti. "1 haftayı geçen kaka yapamama durumlarında zeytin yağı sürülmüş, derece ile uyarılabilir " demişti. Eğer 4 aydan büyük olsaydı bebek günde 1-2 çay kaşığı kayısı püresi ve ya suyu verilebilirdi ama bebke henüz çok küçükmüş. Burada bence en doğrusu annenin kayısı yemesi.Sütten bebek onu alır.
  Geçmiş olsun…

 14. Merhaba,
  benzer sorunu bizde yaşamıştık. kızım ilk ayından sonra aniden kabız gibi kaka yapmamaya başlamıştı. doktora gittik, muayenede karnını normal buldular, geçiş açamasında böyle sorunların yaşanabileceğini belirttiler. herhangi bir fitil ve benzeri tedaviye gerek duymadılar, zira karnı yumuşaktı. karnına ve bacaklarına yaptığım masajlarla bu soruna çözüm aradım. belli bir süre geçtikten sonra kendiliğinden haloldu.
  umarım sorununuz çabuk geçer. hem bebek, hem de anne için zor bir süreçtir, çok geçmiş olsun.

 15. Merhaba,
  Benim oğlum Doruk da aynı problemi yaşamışı. Hergün yaparken 50 günlük civarı kakasını 5 gün yapmadı.Doktorumuz 8 güne kadar normal olduğunu söyledi.(sadece anne sütü aldığı için).6 ay civarında yine hergün kaka yapmaya başladı.Sizin hastanede olmanız da eminim Doruk'ta stres yaratmıştır.Zira 10 gün önce bronşiolit teşhisi ile hastaneye yatınca,bizim Doruk da 3 gün yapmadı.Belki içinizi rahatlatır: Eşimin anneannesi anne sütünden daha çok yararlanan tombik bebeklerin daha seyrek dışkıladığını söylemişti.

 16. Merhaba,

  Aynı sorun benim oğlumda da olmuştu. Bende aynı endişeleri yaşamıştım. Ya sürekli böyle yaptırmak zorunda kalırsak diye. Sonra kayınvalidem bacaklarından tuvalete oturtur gibi tutalım belki yapar dedi ve gerçekten yaptı. O zamanki drmuz mantıklı yerçekiminin etkisiyle yapması kolaylaşır demişti. Bebeklerin ilk zamanlarında kasları gelişmediğinden bunun normal olduğunu söyledi. İnternette yaptığım araştırmalarda da bunun normal olduğunu bazı çocukların günde üç defa bazılarınınsa üç günde bir defa kaka yaptıklarını okudum. Drmuzu değiştirdiğimizde aynı sorunu yeni dr da söyledim. Onun fikri neden tutuyosunuz tutmanıza gerek yok kendi kendine yapmayı öğrensin olmuştu. Ama biz tutarak yaptırmaya devam ettik çünkü yapmıyodu. Bu yaklaşık 4. aya kadar falan devam etti sanırım, şuan hiç bir sorunumuz yok çok şükür o yüzden kabızlığı yoksa çokta üstünde durma bazen 4 gün yapmadığı oluyo ama sonunda düzene giriyo. Biraz uzun oldu ama inş. yardımıcı olabilmişimdir.Sevgiler.

 17. Selam,

  benim kızım ne kadarlıktı bilmiyorum ama sadece anne sütü aldığı bir dönemde "kabız" oldu. "kabız" diyorum çünkü kakasını yapamamaya başladı ama katı değildi yaptırmayı başardığımızda.
  Bir doktor 20-30 gün normal dedi, bir diğeri 5 günü geçirmeyin, fitil yapın dedi.
  Felaket senaryoları hazırdı
  "ben duydum, 4-5 yaşında, fitile alışmış, hala yapamıyormuş" vs. lafları dolaştı. nitekim 14 gün fitil yapmadan dayandım ama bana sorun. ama kızımda hiç bir sıkıntı emaresi yoktu. yapıyoruz fitili, aynı gün de değil, ertesi gün yapıyor ama tonla.

  en önemlisi: anne ne yerse yesin alakası yoktu!

  böyle böyle devam etti ve bir gün (sanırım su içmeye başlayınca, ek gıda ile birlikte) yapmaya başladı ve o gün bu gündür problem yok.

  yani çok takmayın, fitili (gliserinli) yapın ve felaket senaryolarına da inanmayın. belki biraz su faydalı olabilir?

 18. Elif'cigim,

  Kimilnaz'da biz yasadik bunu. http://www.pratikanne.com/2008/03/bebeklerde-geci… yazisina ve yorumlara bakarsan, aslinda bazi bebeklerde yaygin olan bir durum. Ne bebek ne de anne baba icin kolay diyemecegim ama normal oldugunu kabullendikce hayat biraz daha kolaylasiyor.

  Sevgiler,

  • Bu arada yaziya ve yorumlara tekrar baktim. Doktor kontrolunde bebegin kakasinin az yapmasi normal deniyorsa bence bu kadar mudahele etmemekte fayda var. Demesi yapmasindan kolay biliyorum ama hortum mortum icin cizladi birden. Bebek 5 gunde bir veya haftada bir kakasini yapiyor olabilir. Yumusak ciktigi surece bu bebek icin normal olabilir.

 19. Burdaki doktorlarda 2 haftaya kadar kaka yapmamasının normal oldugunu sölüyorlar ki benim oglumda öyleydi sonra sonra düzene girdi bence herzaman mudahale etmek doğru değil zaten anne sütü alan bi bebek kabız olması normal degil.Biraz beklesin kendi yapacaktır 2 3 gün degil daha fazla. Bu arada elif hanım benim de bi mailim vardı size göndermiştim bilmem aldınız mı.Benim sorunum böyle devam ederse çıldırıcam 6.5 aylık ogluma meyve, sebze çorba her ne olursa olsun ye-di-re-mi-yor-um !!! anne sütü alıyor bazen oluyor onu bile emmiyor en uzun emmesi 5 dk bile degil azına hiç bişey sürmüyor azına alsa yutmuyor varmı başka böyle sorunu olan lütfen bişiler söyleyin ne yapabilirim .

 20. Merhaba, ilk alti ay sadece anne sutu verdim ve kizim bu alti ay boyunca en sik dort ama duzenli olarak sekiz gunde bir kakasini yapti. Hic mudahalede bulunmadim, cunku keyfi yerindeydi, yaptigi zamanlar kakasi sert degildi ve sikintisizca yapiyordu. Anne sutunun kabiz yapmasinin mumkun olmadigini, eger boyle bir sorun oldugu dusunuluyorsa, fizyolojik bir nedenden kaynaklanabilecegini dusunuyorum. Nitekim, kizim kati gidalara basladiktan sonra gunde uc kez duzenli olarak yapmaya basladi.

  Kolayliklar dilerim.

 21. Valla kizim 2,5 yasinda, son 1,5 yildir bizde falaket bir kazbizlik sorunu yasiyorduk, simdi daha iyi. Ama okuduklarimin cogu sasitti beni. Heralde yukarida okudugum bir doktorun 20-30 gune kadar kaka yapmamasi normal demesini yanlis anlamisimdir heralde. Boyle birsey olamaz, bu konuda okumadigim kitap ve gezmedigim doktor kalmadi, 4 gunden sonra mudahale etmek gerekiyor. Ama 40 gunluk bebek cok kucuk oldugu icin heralde en mantiklisi fitil olabilir diye dusunuyorum.

  • Eger bebek mamayla besleniyorsa 'hergun' kaka yapmasi gerekiyor. Ayni sekilde kati gidaya baslamis bir bebek icin de bu gecerli. Ama alti aydan kucukse ve sadece anne sutuyle besleniyorsa yukarda da bahsedildigi gibi gunde dort kere de olabilir haftada bir de…

 22. Bebek 1-2 günde bir kakasını yapıyorsa çok normaldir. Derec, fitil vb ile uyarmak çok tehlikelidir. İleride anal dönem komplekslerine dene olur. Anneler bunları denemesin.

  Geçmiş olsun.

  Pratisyen hekim

 23. Biz de yasadik ayni sorunu, Amerika'daki doktorlar 2 haftaya kadar normal diyorlar.

 24. Benimde kizimin basina gelmisti onrilerim
  1- kuzenim profesorune danismis ve onunda cevabi uzum suyu verin olmustu kizim o donem 30 gunluktu 1 cay kasgi uzum suyu uicince ertesi gun kakasini yapiyordu cok ilginc ama boyle alerji yapinca kesmek zorunda kaldik
  2- yine care bulmak icin gittigimiz bir cocuk cerrahi nin onerisini soyluyorum her gun ayni saatte emzirdikten sonra veya hemen oncesinde gliserin fitille kakasini yapti 7 gun boyle ayni saatte sonra kesiyorsunuz bagirsaklari aisiyormus bu duzene

 25. ılık su kovasına oturtun belki faydası olabilir…

 26. 6. gün, kaka yok bezde, ama bebişte de bir rahatsızlık yok, gazını çıkartıyor ama kaka gelmiyor, doktoru 10 güne kadar rahat olun dedi. O da rahat ben de rahat 10 gün süremiz var, bakalım. Ben de bitki çayına , pamuk vs ile uyarmaya alışır diye korkuyorum ama 4 gün daha olmazsa birine başvuracağız artık. Arkadaşım milupa ya da humananın gece çayını kullandı, faydasını görmüş, yatırmadan 1 saat önce veriyordu rezene papatya vs, uyumasına da yardımcı oluyordu, sabaha da kakasını yapıyordu zaten.

  • Sıcak banyoda da çözüldüğü bir defa oldu bizimkinin. Bir denemeye değer. uzunca bir süre tutmuştuk küvetinde.

 27. Slm benim 15 gunluk bebegim var kabizlik sorunu var. Sutum az oldugu icin aptamil kullaniyorum. Simdi aptamil conformil aldim ooda fayda etmedi lutfen yardiom edin

 28. slm benım bebegımde 40 günlük ama hemen hemen 12 gundur kakasını yapamıyo ve bazen sıkıntılı oluyo bende coook cook kucuk eytınyag sabunu sokuyorum ozman rahatla yapıo ama alışmasını istemıyorum buna yardımcı olun..

 29. Bizim bebeğimizde de aynı sorun vardı. Anne sütü ile besleniyordu. 5-6 gün kaka yapmaması normal.

 30. bizim kızımız ayını doldurdu.3 gündür dadece gaz çıkarabiliyor.gaz sırasında dahi çocuk renkten renge giriyor.anneyiçok iştahla emmiyor.bu arada sadece anne sütü veriyoruz.afedersiniz gazıda çok kötü çıkıyor.bilgisi olanlardan öneri bekliyoruz.teşekkür ederim.

 31. çocuğumuz 3 ayını doldurdu.yukarıda kaç aylık olduğu gözükmemiş.buyorumu yazmak zorunda kaldım.teşekkürler.