7 Yorum

Bayrak yarışı

Bayrak yarışı mübarek. Birinin bıraktığı yerden diğeri devralıyor.

Ekim ayının çoğunu hasta geçirmişti Derin. Bir hastalanıyor, bir iyileşiyor. Onunki birince Deniz başlıyor. Deniz iyileşince Derin devam ediyor… şeklindeydi.

Kasım’da biraz toparladık. Kasım ayının çoğunu ve Aralık başını Paphia’yla uğraşarak geçirdik.

Yaklaşık iki, belki üç haftalık hastalıksız bir dönemden sonra geçen hafta Derin tekrar ateşlenmişti. Ateş ve burun akıntısı dışında bir şikayeti olmadı. Geçti.

Şimdi sıra Deniz’de. Dün akşamdan beri onun ateşi var. Yine burun dolu. Onun ateşi Derin kadar yükselmedi, 38 buçuğu bulmuyor.

Tünelin ucunda ışık var

Derin’in hastalığı sırasında bize gelen bir arkadaşımla konuşuyordum. Onun da araları 19 ay olan iki oğlu var, küçüğü Deniz’in okuldan arkadaşı. “Derin çok erken hastalanmaya başladı, Deniz bu kadar erken hastalanmamıştı” dedim. “İkinciler öyle oluyorlar” dedi. “Ancak onlar da okula başladıkları zaman çok fazla hastalanmıyorlar” diye ekledi.

Gözlerim parladı. Düşündüm. Hakikaten Deniz okula başladığı sene çok hastalanmıştı. Hele geçen sene, toplamda bir aydan fazla okula gidemediği olmuştu. Ama bu sene -tahtaya vuralım- daha iyi gidiyoruz. Gerçi kış yeni başladı, umarım yemem bu laflarımı.

Derin, altı aylık olduğundan beri sürekli bir sümük, öksürük durumu söz konusu. Deniz’in okuldan getirdikleri, çoğunlukla Deniz’i pas geçse de Derin’de takılıyor. Ama işte böyle böyle güçleniyor bağışıklık sistemi. Daha erkenden tanışmış oluyor mikrop zirzopla. Okula başladığında da Deniz’in o yaşlarda hastalandığı kadar hastalanmayacak. Harika olacak.

Hiç de kendimi kandırmıyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Geçmiş olsun öncelikle.
  Bizim evde de hastalık hakim bu ara. Önce eşim, çocuklar ve ben.

  Küçüklerin erken hastalanması olayına ben de şahit oldum: benim küçük oğlum kırkını doldurmadan hastalanmıştı.. İlk çocuk olsa paniklerdim bunda pek rahattım, doktora bile çok sonra götürdüm. çok erken hastalandı, kuvvetli olur diyrdum içimden, inşallah öyle olur/olurlar.

  Sevgiler, kolaylıklar.

 2. Çok geçmiş olsun, gerçekten de çok doğru 2. çocukların hastalıkla daha erken yaşta tanışıp bağışıklık sistemlerinin erkenden geliştiği. Benim de oğlum ve kızımın arasında 3 yaş var. Oğlum 4ünü bitirmeden su çiçeği olduğunda kızım henüz aşı olmamıştı, ama ona rağmen su çiçeği geçirdi hatta abisinden daha hafif. O zaman doktorun söylediğine göre, su çiçeğini ağır geçirenden alan hafif geçirirmiş. Daha sonra da, özellikle okul çağında çok hastalanmadı kızım . Oğlum 5 yaşından itibaren 3-4 yıl devamlı yüzdü, sanırım onun da etkisiyle olsa gerek, sık sık hastalanmadı. Çocuğu aynı yaşta olan birçok arkadaşım, hasta olur endişesiyle çocuğunu yüzmeye vermedi o ara, onlar daha çok hastalandılar. Herhalde yüzmenin faydası oldu diye düşünüyorum.
  Sevgiler…

 3. Cok gecmis olsun. Hastaliksiz buyumuyor cocuklar hakikaten. ya okuldan, ya kardesten, ya oradan ya buradan. Ne olursa olsun insanin ici aciyor. Hele ufacikken. Acil sifalar diliyorum.

 4. burcu & can &amp

  gecmis olsun.. insallah dediginiz gibidir. 2. bebis okula basladiginda daha az hastalanir..

 5. Çok geçmiş olsun. Geçenlerde grupta paylaşılan bir yazıda da bundan bahsediliyordu. Çocukları erken kreşe gönderin, çok hastalansınlar ve bağışıklık sistemi güçlensin tarzı bir yazıydı yanlış hatırlamıyorsam.

 6. Kreş işi beni de bu anlamda korkutuyor. Çok geçmiş olsun.

 7. Cok gecmis olsun ! Umarim daha iyidir Denizcim. Bu siralar gordugum / duydugum tum cocuklar bir sekilde hastalik geciriyorlar. kizim da haftasonu ateslendi, neyse ki 2 gunde gecti. Acil sifalar….