45 Yorum

Devlet okulu mu, özel okul mu II

Devlet okulu mu, özel okul mu? diye yazdıktan sonra araya bir sürü şey girdi, kafamı toparlayıp yazamadım bir türlü.

Bu süreçte birçok insandan fikir almaya devam ettim. Ve şunu anladım: Uzun sürecek bir karar sürecinin başındayız.

Yakın çevremde, daha doğrusu Deniz’in arkadaş çevresinde çocuğunu devlet okuluna göndermeyi düşünenlerin sayısı sıfır. Rakamla 0, yazıyla SI-FIR.

Deniz’in şu an gittiği okulu da -ki Deniz’ler bu sene üçüncü mezunları olacak- şimdiye kadar hep özel okula göndermiş mezun ettiği çocukları. Oradan da referans alamadık.

Devlet okulu mu, özel okul mu yazısına 80 tane yorum geldi. Hepsini okudum. Hatta okudum-anlattım-özetini yazdım. Yorumların genel olarak ana fikirlerine aşağıda yer verdim:

 • Çocuğumu devlet okuluna mı, özel okula mı göndermeliyim? sorusuna yanıt ararken çocuğun karakterini de göz önünde bulundurmalı. Kalabalıklar içinde kaybolmak onu kötü etkileyecekse devlet çok da iyi bir seçenek olmayabilir. Ya da ona özel ilgi gösterilmesi onu rahatsız edecekse bu sefer de özel okullar doğru seçenek değil.
 • Evet, bizim neslin hepsi devlet okullarında okudu, ama devir aynı devir değil.
 • Asıl önemli olan okuldan ziyade iyi bir öğretmen bulmak.
 • Devlet okulları da, özel okullar da (yabancı kökenliler hariç) aynı müfredatı takip ediyor. Ancak “çocuğum sınava girmesin” diyorsanız ilk sekiz yıldan sonra devam edebileceği bir özel okul seçebilirsiniz.
 • Devlet okulundan devlet okuluna, özel okuldan özel okula fark var. Devlet okulları genel olarak imkân olarak özel okulların çok gerisinde olsa da her özel okul da kendinden bekleneni vermiyor.
 • İlk beş sene devlet okuluna göndermekle [sıradan bir] özel okula göndermek arasında fark yok. (Hatta özel okula ilk beş sene boyunca verilen parayı “çöpe atmakla” eş değer tutanlar var)

Tabii ki farklı görüşlere sahip herkes. Dolayısıyla, “özel okulun bana tek olumlu katkısı İngilizce olmuştur” diyen de var, “Özel okul, devlet okulunun veremediği bir özgüven aşılıyor çocuklara” diyen de.  “Özel okullar, ders yanında sosyal aktivite değil sadece sosyal aktivitenin yapıldığı yerlere dönüştü son yıllarda” diyen de var, “Devlet okulları zaten çok fazla ödev veriyor. Bir de sosyal aktiviteyle desteklemek istediğinizde çocuğun kendine vakti kalmıyor” diyen de.

Dedim ya, 80 tane yorum geldi. Hepsi de çok aydınlatıcıydı. Ancak kendisi de İngilizce öğretmeni olan Nur İbrahim’in şu yorumunu ayrıca öne çıkarmak istedim:

Eğer bir çocukta potansiyel varsa ve ailesi onu destekliyorsa, her an çocuğuyla her konuda ilgileniyorsa, özel okula gitmesine hiç gerek yok. Artık devlet okulunda öğretmen olmak bile çok zor. KPSS ne halde görüyoruz. Devlet okullarına çok iyi öğretmenler geliyor. Siz de araştırarak evinize yakın olan iyi bir devlet okuluna çocuklarınızı gönderebilirsiniz. Çok ihtiyaç duyarsanız bir etüd merkezinden destek alabilirsiniz. Onlar gerçekten çocuklarla birebir ilgileniyorlar ve çocukların ikinci evleri gibi oluyor o merkezler.

Ama o çocuğun desteğe ihtiyacı varsa (bazı çocuklarla sınıf (grup) anlatımı dışında, özel olarak sürekli ilgilenmek gerekiyor, daha fazla tekrar etmesi gerekiyor öğrenebilmesi için) o zaman butik özel okul olarak adlandırılan fiyatları hiç de korkunç olmayan ve gerçekten eğitime gönül vermiş bireylerin okullarına çocuklarınızı gönderebilirsiniz. (Bir çocuğun potansiyelinin ne olduğu anaokulu hazırlık sınıfından belli oluyor.) Benim kardeşim böyle bir okula gidiyor ve biz çok memnunuz.

Eğer çocuğunuz gerçekten potansiyeli yüksek ve kendi başına da rahat öğrenebilen bir çocuksa yine bu tarz bir okula gönderdiğinizde bütçeniz çok sarsılmaz. Benim şahsi görüşüm (ve şahit olduğum) gözünü para hırsı bürümüş karınca gibi sağda solda şubeleri olan okullara çocukların gönderilmemesi.

İlkokula başlayan bir çocuğun at binip, tarım dersi yapıp envai çeşit göz boyamalarla velileri tuzağına düşürülmesine gerek yok. O çocukların tek istedikleri şey oyun oluyor. Oyun çağı çocukları zaten onlar. Ders yaparken rahatça oyun da oynayıp enerjilerini atabilmeleri bence yeterli. Artık veliler çok bilinçli böyle farklı aktiviteleri aileleriyle de yapabilirler.

Yakın çevremde devlet okulunu araştırmayı bile düşünen bir tek insan olmaması benim cesaretimi kırmadığı gibi, daha da kamçıladı nedense. Her ne kadar henüz karar vermek için erken olsa da, gerek ailemizin maddi-manevi selameti için, gerekse idealist düşünerek devlet okulu seçeneğini en azından araştırmalı, elinin tersiyle itmemeli diye düşünüyorum. Bilmiyorum nereye varacak bu düşüncem.

Sonuç olarak geldiğimiz nokta şu: Araştıracağız. Çevremizdeki devlet okullarını da, özel okulları da araştıracağız. Mümkün olduğunca çok sayıda okula gidip, yöneticilerle, öğretmenlerle konuşmaya çalışacağım. Sonuçları paylaşıyor olacağım.

Oldukça sistematik ilerlemeye çalışacağım, bakalım becerebilecek miyim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

45 yorum

 1. http://asliberry.blogspot.com/search/label/Yaman%

  Asliberry'nin yaman'in okul hayati kategorisine bakmani tavsiye ederim. Yeri yurdu farklidir ama o bildigim kadari ile devlet okulune gonderiyor. Hatta bir de okul degisikligi bile yapmisti.

 2. Benim oğlum devlet okulunda kızıma da devlet ana okulunda yardımcı olabilirim.

 3. Elif sen bul ben de Selim'i göndereyim:) beni bu kararsızlık mahvetti, öyle fingir fingir gezemiyorum da.

  butik özel okulları merak ettim, nelerdir acep?

  bir kaç okul vardı özelimsi ama devlet okulu, onlara karar vermiştim ki; bir arkadaşımın çocuğuna yapılan şuursuzluğu duydum çok fena oldum. Çocuk sınıf birincisi çok başarılı ama gel gör ki çok ön plana çıkıyormuş, tek dert buymuş.. ve anneye bu işi hal yoluna koymalarını istemişler..

  • Mail adresinizi gönderirseniz, size kardeşimin gittiği okulun ismini yazabilirim. Kardeşimin okulunun kurucusu Marmara üniversitesi'nin Eğitim Bilimleri Kordinatörü.

 4. Bence özel okula vereceksin

 5. Merhaba, ben bu konuda size daha önce uzun uzun fikrimi yazmıştım, Sn. Nur İbrahim'in fikrine de gönülden katılıyorum. Benim kızım da oğlum da şu anda bu tarz butik bir okulda okuyor. İlgilenirseniz adını verebilirim. Benim tavsiyem, mümkün olduğunca fazla okula gidip yöneticisiyle görüşmeniz. Bu görüşmelerde mutlaka pozitif veya negatif bir elektrik alıyorsunuz, anne olarak içgüdülerinize güvenip ona göre hareket edebilirsiniz. Ben bugüne kadar hep içgüdülerime güvendim ve çok şükür de pişman olacak herhangi bir adım atmadım çocuklarımla ilgili.
  Sevgiler

 6. Yaşadığım yerde sadece 2 özel okul var. İkisini de tercih etmem. Ablamın 3 kızı da devlet okuluna, o kalabalık sınıflara gitti. Ama üçüde çok başarılı. Büyüğü Ege dişte okuyor şimdi. Biri anadolu öğretmen lisesinde küçükte bu sene girecek liseye ve şuan ki sınav sonuçlarına göre fen lisesi bekliyoruz. Yani demek istediğim biraz çocukla alakalı. Öğrenmek isteyene her yerde imkan var. Tabi öğretmen çok önemli. Belki imkan olsa da özel okula gitseler daha başarılı olurlar mıydı bilemiyorum tabi. Ama etrafta özel okula gittiği halde üniversiteye giremeyen de pek çok genç var.
  Senin en doğru seçimi yapacağına inanıyorum.

 7. Selam Elif,
  Bütün yazılarını okuyorum. Ama açıkçası şu okul ile ilgili olanlar acayip derecede ilgimi çekiyor. Senin de bildiğin üzere bizim okul hikayemiz şimdiye kadar bile çok hareketliydi. İlk okula yaklaşı 3 sene olmasına rağmen çok fazla kafamı meşgul ediyor. Ve gördüm ki okul meselesi çok kararlı yada durumdan emin değilsen 1-2 ay da halledilebilecek bir şey değil. Dediğin gibi öncelikle özel mi?, devlet mi? Sonra ise hangi okul?

 8. Merhabalar. Kızım Eylül' de okula başlayacak ve biz de bu aşamalardan geçtik. Eşim özel okulda da devlet okulunda da okumuş biri olarak (kendi isteğiyle lisede devlet okuluna geçmiş) özel okullara karşı. Özel okullarda yetişen çocuklarla devlet okullarında yetişen çocuklar arasında çok büyük uçurum var. Gerek yakın çevre, gerekse akraba ve arkadaş çevremin çocuklarının neredeyse tamamı özel okula gidiyor/gitti. O yüzden gözlemlerimi net olarak aktarabilirim. Biz kızımızı kesinlikle özel okula göndermeye karşıyız. Özel okula giden birçok çocuk hiçbir şeyden mutlu olmayan, sürekli isteyen, dejenere ve normal okullara giden çocuklarla anlaşamayan, onlara tepeden bakan tipler.(istisnalar vardır mutlaka) Bu okullarda çocuğa özgüven değil kendini beğenmişlik ve bencillik aşılanıyor sanki. Paylaşamayan çocuklar/bireyler hep buralardan çıkıyor. O okullarda yaşanan marka takıntısı, bu konudaki yarışlar küçük bir çocuğa göre değil. Ben özel okul olayının anne-babaların kendilerini tatmin etmek için değişik bir yol olduğunu düşünüyorum.Örneğin eşimin çalışma arkadaşı olan bayan çocuğunu kreşten beri koleje gönderiyor ve çocuk hep tatminsiz, istekleri bitmiyor. Kadın çalışıp çocuğuyla ilgilenememesini böyle telafi edebildiğini düşünüyor ne yazık ki.Çocuklara her şey gereğinden erken ve fazla sunulduğundan çocuk artık bir takım hayallere sahip olmuyor. çünkü her şeyi var! Bu açıdan da çok sağlıksız. Dİğer konu bu çocukların sınıf farkı ayrımcılığı bilinciyle yetiştirilmeleri ki bu beni çok tiksindiriyor. Bir kısmı toplumdaki her çocuğun maddi durumunu kendisi gibi sanırken bir kısmı bunun böyle olmadığını üstüne basa basa söylenen"özel" okul kelimesi sayesinde oldukça erken fark ediyorlar. Ve diğer çocuklardan kendilerini üstün görüyorlar.

  Biz çocuğumuzun toplumun her kesiminden insanı tanımasını, uzlaşmacı olmasını, herkesle anlaşmaya varabilecek mütevaziliğe sahip olmasını, tatminsiz ve marka bağımlısı olmamasını ve tek ihtiyacı oyun oynamak olduğu yaşta aktivite manyağı olmamasını istediğimiz için kesinlikle devlet okuluna göndereceğiz.
  Ayrıca şunu net söyleyebilirim ki özel okul iş veya iyi üniversite şansı vermiyor. Çocuk zaten alışkın paralı okulda okumaya lisede de hiç takmıyor kazanamazsam özel üniversiteye giderim şeklinde düşünüyorlar. Ayrıca bu okullardan mezun birçok çocuk devlet okullarından mezun olan birçok çocukla aynı üniversiteyi kazanıyorlar bazen de daha aşağısını. Üstün bir başarı durumu yok yani. Eğer aile çocuğuyla ilgili olamamanın vicdan azabını bu yolla gidermeye çalışıyorsa bu daha da kötü bir durum. Bu yanılgıya özellikle çalışan anneler daha sık düşüyor.Kızımızı göndereceğimiz devlet okullarını araştırdık ve evimizin 2 sokak ilerisinde yeni yapılmış, pırıl pırıl bir okulda karar kıldık. Çocuğun hergün yıpranmadan yürüyerek bile gidip gelebileceği, mutlu çocukların olduğu, teneffüslerde oyunların oynandığı, ödevin takıntı yapılmadığı bir okul. Öğretmenleri pırıl pırıl, idealist ve genç. Gayet modern, çocukların ihtiyaçlarının farkında olan, özel okul gerçeğini bizim bilmediğimiz yönleriyle bilen, güzel üniversitelerimizden mezun güzel öğretmenlerin olduğu bir okul. Yani devlet okulları abartıldığı gibi bir durumda değil. aileler de çocuğu dışarıdan desteklerse sonuç gayet hoş oluyor bence. Biz kızımızın suya olan ilgisi nedeniyle havuzu olan bir kulübe üye olduk ve hergün yüzüp spor yapıyor. Orada birçok insanla tanışıp sosyalleşiyor, sağlık için yararı da cabası. Bir de müzik ve dansla ilgili destekleyeceğiz. Yani çocuğun eğilimlerini ve yeteneklerini keşfedip destekleyebilen bir aile devlet okulundan korkmamalı bence. O kadar parayla çocuğunuza bir ev alıp hayatına daha gerçekçi bir katkıda bulunun bence 🙂 Yada bir emeklilik hesabı gibi yatırımlar…Hele sizin kadar bilinçli, eğitimli bir anne için hiç sorun olmayacağına inanıyorum aktivite yaratmanın 🙂 Sevgiler…

  • @turunç ağacı çok güzel anlatmışsınız, fakat size bir soru sormak istiyorum, benimde kızım var, eşim ve abisi birlikte iş yapıyorlar, abisinin çocukları yani kızımın kuzenlerinden büyüğü özel okula gidiyor küçüğüde kesin aynı okula gidecek, ben bu konuda hep kararsız kaldığım için ilerde kızımı nereye göndereceğime karar veremiyorum bencede devlet okulu fakat günün birinde kızım neden onlar özele gidiyorlar diye gurur yaparmı? bulunduğum şehirde ki devlet okulları çok kötü. hiç bir yeniliğe gidilmiyor eski soğuk pis. özel okul ise biraz uzak servisle yarım saat uzaklıkta. ve kızıma kendi çabalarımla ingilizce öğrettim. devlet okullarında ingilizce 4. sınıfta başlıyor. fakat özel okulda anasınıfında başlıyor ve yabancı öğretmenler var. ne yapmalıyım sizce bana fikir verebilirseniz çok sevinirim

  • NE güzel yazmışsınız, ben de katılıyorum bunlara..

 9. elifçim aynı fikirdeyim, bence ilk 5 yıl devlet okulu ama en iyisinden. benim okul geçmişim aynı seninki gibi. ve ilkokulu devlet okulunda okuduğum için şanslı olduğumu düşünüyorum. tabii bizimkiler büyüyünce ne olacak bilinmez, sadece şimdilik devlet okulu diyorum

 10. ben de bu konuda hep düşünüyorum, eğer bulunduğun yerde kaliteli bir devlet okulu varsa kesinlikle devlet okulu diyorum, özel okul sadece ingilizce için beni çekiyor fakat sizde böyle bir sorun yok zaten ingilizce biliyor çocukların, özel okulların tek farklı yönü ingilizce ve diğer aktiviteleri olmaları, ben olsam okadar parayı özel okula vereceğime okadar parayı alıp sadece çocuklarımı değişik aktivitelere götürür onları yedirir içirir onlara türkiye kültür turları yaptırırım sonuçta gezerek öğrenmesi özel okula gitmesinden çok çok daha iyi.tek bir şey kafamı kurcalıyor; kızımın kuzeni özel okula gidiyor şuanda, ben devlete verdiğim zaman birgün kızım "o neden özele gidiyor ben neden devlete gidiyorum" derse ona yeteri kadar cevap versem bile içinde biryerlerde bunu gurur meselesi yapabilirmi? çünkü ben devlet okulunda okudum amcamın oğlu özel okulda, o baltaya sap olamadı ben en azından bir meslek sahibi oldum muhasebeciyim, ama hep içimde bende özel okulda okuyabilirdim diye aileme hep söyledim. ya birgün kızımda bunu söylerse benim yaşadığım burukluğu ona yaşatmak istemem:/

 11. Devlet okulunun içine girince sistem her yerde o kadar da iyi yürümüyor maalesef:(İdareciler çook çook önemli. Öğretmenin hevesi çoook önemli.
  Beslenme etüttlü okullar kura ile giremez iseniz helede çalışan anne iseniz açıkta kalıyorsunuz:(Gerçi sadece çalışan anneler girmeli kuralara ama sınıfın %50sinin annesi çalışmıyor)
  İsmi iyi diye okula bir şekilde kayıt yaptırabiliyorsanız tamam sonra 1. sene sonunda öğretmeniniz çok tayin:(İdareci gitmiş okulda kim nerede ne yapıyor bilinmiyor..Gelen öğretmen çocuk iletişimi sıfır:(Yapacak hiç birşeyiniz yok!!
  VBB bir sürü eksileri de var ve bir anne olarak zamanınız okulda ÇOK GEÇEBİLİYOR MU zaman harcamak gerekiyor okula devlet okulunda iseniz! dışarıdan destek destek aktivite tamam ama ya zaman hafta sonunuzun tümü akşamlarınız ordan oraya çocuğunuzu taşımak çocuğunuzla ortak paylaşım zamanınız azalıyor:(
  Geçen sene tüm iyi okulların müdürleri değişti rotasyona tabii oldular 5 yıl artık aynı okulda kalamıyorlar!!
  Ve ve çoğu devlet okullarında siyasal kadrolaşma 🙁 Çocuğunuz aniden ilginç sorularla korkularla endişelerle gelebilir..!!
  Ben bu aralar çok doldum bu bir günah çıkarma oldu galiba benim için:(

  • KPSS ile atanıyor öğretmenler. Siyasi kadrolaşma olması çok zor. Puanınız neyse ona göre atanıyorsunuz.

   • Kusura bakmayın ama gördk KPSS'de neler döndüğünü, artık güven mi kalır o sınava ya da sınavı uygulayan kuruma?

   • Puana göre atama birkaç zamandır var benim bildiğim oluşan kadrolaşmalar oluşmuş durumda okul direk belirli bir kesme hitap eden bir siyasal duruşu olan yayın evini tüm öğrencilerine alacaksınız diyebiliyor!!
    Ve özellikle ilköğretimde dahi siyaset dönmesi küçük beyinlere soyut somut kavramını anlayamayan beyinlere 1. sınıflara bahsettikleri konular öyle iç karartıcı olabiliyor ki bu bahsettiğim okul RAM daki sınavla çocuk alıyor ..Ama eğitimi veren öğretmen RAMdan çıkan çocuklara eğitim verecek gibi değil:(
    Ama şansınıza öyle güzel öğretmenlerde düşebiliyor Şu anki anaokulu öğretmenimiz harika bir öğretmen . Haftalık gelişim tabloları kazanımları günlük sosyal aktiviteler kek yoğurt yapma vbb. Çocuk dili iletişimi yaptığı projeler ..Gibi

 12. Elifcim,
  okul kadar öğretmenin de çok önemli olduğuna inanıyorum.temizlik aktivite bakımından eh idare eder diyebileceğin bir devlet okulunu sabitledikten sonra eski velileriyle kontağa geçip öğretmenler hakkında son dedikoduları topla.İnan işe yarıyor.Yeğenimde bu taktiği uyguladık.veli yorumları çok yol gösterici…

 13. merhaba Elif hanimin blogunu uzun suredir takip ediyorum. ama hic yorum yazmamistm..bu konuda farkli bir sye dikkat cekmek istiyorum..
  herkes tabi ki cocugunun en iyi sekilde egitim almasini ister..butun anneler babalar istisnasiz…ozel okul mu diye dusunmekte de bundan..ama cocougunu ozel okula gondermeyi dusunmeyi aklindan biel geciremeyecek aileler o kadar cogunlukta ki ulkemizde…ozel okullarin ucretleri malum.. oysa ki asgari ucretle ev gecindiren, ay sonunu zor getiren dunya kdara insan var.. ucun besin hesabini yapmak zorundalar..tipki onlarda diger 'cocougunu en iyi yetistirmek isteyen' aileler gibi en iyi sekilde yetistirmek istiyorlar coocuklarini…
  pardon ozel okumu dediniz? ben oze okul meselesine hepten toptan karsiyim… parasi olanin cocugu gitsin parali iyi geitim alsin tamamen sinav sistemine dayanan kotu bir sistem icerisinde kosarak en iyi yerlere gelmeye adim atsin, fakirin fukaranin evladi ' kotu' diye nitelendirilen devlet okullarinda okusun.. sbs oss kpss .. yok! basaramasin..
  bu yuzden avrupada ozel okul diye bir durum yok.. butun okullar ozel ama butun okullar parasiz. cunku en iyi egitim, parasi olsun olmasin her vatandasin en dogal hakki..
  bana hic adil gelmiyor..sahsi olarak kimseyi elestirmiyorum yanlis anlasilmasin…
  sadece bende bir anne olarak duygu ve dusuncelerimi paylasmak istedim sizlerle..
  sevgilerimle…

 14. elif;
  eşimin anadolu lisesi edebiyat öğretmeni oluşu ve benim birkaç yıllık sözleşmeli öğretmenlik denememden dolayı bu konuda oldukça fazla fikir sahibiyim.üstelik oğlum da 4. sınıf öğrencisi.

  yukarıda adı geçen sınıf öğretmenimizin tüm görüşlerine katılıyorum.

  eğer çocuk kendini ifade sorunu yaşamıyor lider bir kişilik sahibiyse devlet okulu çok yeterli oluyor.ancak sinen,yılan,hep destek alan bir çocuksa özel okul gerekebiliyor.

  ilköğretimde olmazsa olmaz iki şart var aslında.velilerin hep es geçtiği.

  ilki en iyi ilkokul eve en yakın olandır.sizin veli olarak her an ulaşabileceğiniz,çocuğun servislerde çile çekmeyeceği bir okul ruh sağlıkları için en doğru olanıdır.

  ikincisi ise ilk 5 sınıf için kat'i suretle geçerli olan okulun değil öğretmen seçiminin doğru yapılmasıdır.ne çok genç ne çok yaşlı olmalı,türkçeyi etkin ve doğru kullanmalı ve muhakkak sınıf öğretmenliği mezunu olmalı.

  öğretmenler 99 yılından bu yana yüksek KPSS puanlarıyla atanır oldular.bunun anlamı yüksek zeka ve ilim sahibi insanlar da yapıyor bu mesleği.

  umarım fikir verebilmişimdir.

  sevgilerimle…

 15. Çok teşekkürler paylaşımlarınız için. Hepsi çok bilgilendirici oluyor.

 16. ben devlette matematik öğretmeniyim,özel okul tecrübem de oldu.

  şu anda çok çok iyi devlet okulları var,başarı ortalaması özel okulları katlayan.bunları araştırabilirsin ilk önce,evine yakın olanlardan.ben şahsen böyle bi devlet okulun tercih etmeyi düşünüyorum.gerçi oralarda da alınan kayıt parası,aidat gibi ücretler var yine..

  hani durumum elverir olur,terakki,istanbul erkek lisesi gibi okulları tercih ederim isim verebiliyosak.onun dışında özel okullar fos.

  özel okullarda öğretmenlerin çoğu formasyon almış fen-edebiyat mezunları(branş öğretmenlerinden bahsediyorum),öğretmenlik bitirmiş olanı bulmak zor.hatta çalıştıgım kolejdeki öğretmenler de özel ünv mezunuydu ki mezun oldugum ünv ile karşılaştıramam bile!

 17. Elifcim, sizin orada oturan, kendisi özelbir anaokulu sahibi olan arkadaşım var benim, kızını bu sene devlet okuluna gönderdi.. istersen ondan referans da alabilirim senin için.

 18. Sevgi ve slm ile,
  Benim yorumlarıma 2 arkadaşımız yanıt yazmışlar.Onlarda bana soruyorlar yanıtlayayım buyrunuz:
  Suadiye de değil ama Suadiye ye yakın semtte oturdum.Çocuklarımı servisle okula yolladım.Dudullu da otursaydım ,ekonomik durumun özel okula yetermiydi bilmiyorum.Dudulluyu hiç görmedim.Malumm ist çok büyük Dudullu da sınıflar gercekden sınıflar gerçekden 80 kişi ise özel okulları ,alternatifleri vb elbette değerlendirirdim.Ben bölge, bölge değil kendi deneyimlerimi yakın cevremde oturan velilerle paylaşmak istedim.Tepkinizi anlamadım.
  Yazımı uzun oldugu için okuyamayan ark olmuş.Bu kadar eğitime önem veren velilerimizin ,yazıma sabır hatta dikkat göstererek okumamalarına şaşırdım..
  Oğlum reşit yaşda idi okulunu kendisi seçdi.Biz anne* baba olarak ilk ve orta okuldan kendimizi sorumlu tutarız..hazırlık sınıfı vb okuyup 19 yaşına gelen oğlum okulunu, elbette kendisi seçti. Bu yaşda anne baba güdümü olamaz .Hatta Orada da özelde değil devlet kulunda 2 yılını okudu.şimdi geçiş yapmakda……yani yurt dışına gitsede isterseniz özelde okursunuz orada da üni devlet var……….Ama malesef vurmak istediğiniz nokda anlaşılıyor ……….. İng öde öğrendi diye kendimce hiciv yaptım.Hep anneler ing için özel okula vb verdiklerini konuşurlar merak etmeyin yaşam ve eğitim öğrenci istekliyse hep devam eder………Yerinde ve yaşayarak öğrendi.Bunu anlatmak istemiştim ama açıklık getireyim.Özel okulların voleybolda ,basketbolda gösterdikleri başarılarınada sevinirim.çocuklar hepimizin Ülkemizin geleceği çok çok mutlu olurum.
  Yazdıgınız spor başarılarını araştırıp,eğer paylaşırsanız bizde hangi okul hangi yıl ,kaç yıllık öğrencileri ile yada hangi takımlardan gelmişler vb hangi branşda ,hangi yıllarda ,okul kaç yıllık vb vb kazanmışlar öğrenip bilgi eksiğimi tamamlamak isterim.Dikkatini toplayamayan ,yada bu konuda kısa yazı okumak isteyenlere ,sürçü lisan ettiysek affola diyerek………..ayrılıyorum.

 19. Peki Özel okullar, bu kadar yazmışsınız olumsuzlukları, neden bi dünya para verilip tercih ediliyor. Oğlum 2 yıl ana okulu 2 yıl ilkokul 4 yıldır devlet okulunda yetmiyor. Şimdi özel okul istiyor. Görseniz müthiş paylaşımcı bir çocuk, arkadaşlarıyla beraber olmayı diğer herşeye tercih eder. Benim de kafam karışık bu konuda ama sanırım bu sene özel okulu deneyeceğim.

 20. selamlar.
  oğlum için kreş arayışı içerisindeyken bu yazıları görüp okudum. çok da faydalı oldu benim için.
  ailemizde pek çok ilkokul öğretmeni, müdürü vs. var. yukarıda bir arkadaş daha yazmış, bizde hakim görüş (ilkokulda) “en iyi okul, eve en yakın olandır”. bir de “okuldan ziyade öğretmen önemlidir”.

  size tavsiyem evinize yakın bir ilköğretime gidip ordaki öğretmenlerle tanışmanız, sohbet etmeniz. ağustos ayının sonundan itibaren öğretmenler için seminerler başlıyor sanırım okullarda. ders olmasa bile öğretmenler okulda oluyorlar. öğretmenler odasına gidin ve konuşun. endişelerinizi anlatın. hem son yıllarda öğretmen olmak o kadar zorlaştı ki. gerçekten seçilmiş insanlar öğretmen olabiliyor. bunu gözlerinizle görmenizde fayda var bence. bir de fikirlerini sordugunuzda onlar da tüm öğretmenler gibi size en iyi okul en yakın olandır diyecekler:)

  ben de ilkokulu devlet okulunda okudum, sonrasında ise dersaneyle bile desteklemeye gerek kalmadan çok iyi bir anadolu lisesini kazandım. sonrasında da ODTÜ’de okudum. hayatımda hiç özel okula gitmedim. eksikliğini de yaşamadım çok şükür:)

  devlet okuluna gitse ve haftasonları kurslarla destekleme fikriniz çok doğru bence. çocuk çok yoruluyor diye eleştiriler gelmiş ama benim çevremde gördüğüm özel okullara giden çocuklar, okulda onca aktivite oldugu halde hafta sonları da mutlaka 2-3 kursa gidiyorlar. hem okula hem kurslara para ödeniyor böylece.

  diğer bir seçenek de “pilot okul seçilmiş devlet okulları”. evimin yakınında şuan bir tane var ve ben oraya göndermek istiyorum oğlumu yaşı geldiğinde. belli bir süre için bilgisayar destekli eğitim projesi kapsamında pilot okul seçilmiş bir okul. çok da köklü bir okul. pek çok özel okuldan kalite açısından çok üstte oldugunu düşünüyorum.

  benim için oğlumun rahatlığı ve mutluluğu, iyi arkadaşlıklar kurması fazladan bir kaç kelime ingilizce ve yoga yapmasından çok daha önemli. bir kaç aktiviteyle göz boyayan özel okulların tuzagına düşmemeliyiz. çok köklü ve çok iyi eğitim veren okullarada ilkokulda göndermek ne derece doğru tartışılır.

  sonuçta her anne baba çocuğu en iyi kendisi tanır ve onun nerede rahat edeceğini nerede mutlu olacagını nerede başarılı olacagını daha iyi bilir. kararınız ne olursa olsun oğlunuz için en doğrusu olacaktır mutlaka.

 21. imla hataları ve düşük cümleler için özür dilerim. yoğunum biraz:)

 22. merhaba Elif,
  Bu konu gerçekten çok can alıcı ve herhalde 0-5 yaş çocuğu olan herkes için sürekli kafa karıştıran, kararsız bırakan, doluya koysa almayan boşa koysa dolmayan bir mevzu. Bizim için de öyle, neyse ki daha 2-3 senemiz var diye biraz erteliyoruz şimdilik. Ya da ertelemiyoruz ama farklı bir yol çizmenin alternatiflerini arıyoruz şimdiden.
  Öncelikle, özel okullarla ilgili yukarıda arkadaşların söylediği pekçok şeye sonuna kadar katılıyorum. Şu an “özel okullar” Türkiye’de tamamen ticarethane mantığıyla çalışan, çocuğu ve ailesini müşteri gibi gören, burs sistemini sadece en parlak çocukları bünyesinde tutmak ve sınavlardaki yüzdesini fazla gibi göstermek için kullanan, çocuğa bencillik aşılayan, sınıf farklarını tamamen göze sokar hale getiren ve çocuğun sadece “kendi gibi” olan yani aynı sosyal statü ve gelir düzeyinden çocuklarla birarada olduğu, diğerlerine de tepeden baktığı ve çoğu zaman zaten başka hayatlar olduğunu hiç bilmeden mezun olduğu bir yapıya sahip.
  Devlet okulları ise, bazı istisnaları, idealist öğretmenleri/yöneticileri bir kenara bırakırsanız, tamamen tektipleştirici eğitim veren, müfredatın giderek daha da muhafazakarlaştığı ve kadrolaşmanın çok yoğun yaşandığı yerler. Her iki durumda da çocuğa zaten yarış atı muamelesi yapılıyor.
  Yine de, bir tercih yapmak zorunda kaldığımızda, evimize mümkün olduğunca yakın iyi bir devlet okulunu seçeceğiz. Bu konuda kafamız net.
  Yalnız, senin de bildiğin ve duyurusunu yaptığın bir girişimimiz var. Biz bir grup ebeveyn, çocuğunun ne ticarethanelerde ne de tektip asker mantığıyla eğitim almasını istemeyen, çocuğun oynayarak öğrenmesi gerektiğini, koşmasını zıplamasını, elleriyle çiçek ekip canı istediği zaman ders çalışmasını isteyen bir grup veli, “Başka Bir Okul Mümkün” dedik ve yola çıktık. 1,5 yıldır bunun için yoğun mesai harcıyoruz. alternatifleri araştırıyoruz, aramızdaki uzman eğitimcilerle müfredat dışına çıkmadan ama çocuğa çok daha özgürlükçü, yaratıcı bir eğitim nasıl verilir bunun çalışmalarını yapıyoruz. Biz umutluyuz…merak edenler için: http://baskabirokul.blogspot.com/

  • Yüksel, çalışmalarınızı uzaktan izliyorum. Umarım emeklerinizin karşılığını alırsınız ve sizin gibi örnekler de çoğalır.

 23. tasdikname alınsa bile özel okullar alıyor mu ???

 24. Çok uzun zaman olmuş yorumlar bitmiş neredeyse ama yazmadan edemedim.Eşimde bende öğretmeniz.2006 yılında atamamız yapıldı (gayet yüksek puanlarla).Şu an bir bebek bekliyoruz ve okul işini sanırım üniversiteye kadar kararlaştırdık.Elbette bebeğimizin sağlıklı olması ve çok farklı bizi zorlayıcı bir durumun çıkmaması durumunda yapıldı tüm planlar.5 yıl boyunca lüks devlet okullarında çalıştıktan sonra Doktora sebebiyle bu yıl Eskişehir’e taşındık ve puanım merkezi okullara yetmediğinden gayet kıyıda köşede bir devlet okulunda çalışmaya başladım.İlk zamanlar öğrenci veli profili biraz farklı geldi.Önceki deneyimlerime uymuyorlardı.Şimdi gördüğüm durumdaysa:
  -Okulumuzda çalışan öğretmenlerin hepsi genç ve dinamik( merkeze atanamıyoruz hizmet puanlarımız düşük olduğundan, çok merkezi yerlerde genellikle yaşlı kadrolu öğretmenler çalışıyor)
  -Okulumuzdaki öğretmenlerin çoğu yüksek lisansını yapmış.(23 kişilik bir kadro).Hala faal olarak akademik hayatın içerisinde yer alan, öğrencileriyle projeler yapan, yayınlar yapan ve aynı zamanda özele yada üniversiteye geçmeyi düşünmeyen kişiler.2 kişi doktoraya devam etmekteyiz.Birimizin hedefi üniversite diğerimiz üniversitenin çok hırpalayıcı ve son zamanlarda siyasi olduğunu düşündüğünden aklından bile geçirmiyor.
  -Evet sosyo-ekonomik profil önemli ama yaygın fikre göre fakirin kötü olduğu, yada ayağının çıplak olmasının çocuğunuzu kötü etkileyeceği doğru değil.Çok fakir olup çalışkan olan, okul kütüphanesini yutan, saygısıyla takdirimizi kazanan öğrencilerde var, yaramaz olan ancak öğretmenine duyduğu saygı sebebiyle sınıf içerisinde olumsuz tutum sergilemeyen öğrencilerde.
  -Okulumuzdaki öğretmenlerin hepsi çocuklarını bu okulda okutuyorlar.İlk kademe için başarının okula değil öğretmene bağlı olduğunun bilincindeler.(kendimde çok kozmopolit bir okulda 43 kişilik bir sınıftan hiç dershaneye gitmeden ya da özel ders almadan Anadolu Lisesi’ni kazanabilmiştim. )
  -Merkezi okullarda sınıf mevcutları 40ı bulurken bizim okulumuzda en fazla 26(bu üst rakam).
  Eşim ve benim verdiğimiz karara göre, dediğim gibi her şey planladığımız gibi olursa çocuğumuzu iyi bir öğretmenin 5. sınıfa kadar getirmesi ve 8. sınıfa kadar okula takviye faaliyetlerle-derslerle çocuğumuzun mezun olması.Sonrasında iyi bir okulu kazanabiliyorsa oraya devam etmesi, kazanamıyorsa bizim onun için uygun olacak bir okul belirlememiz ki bu aşamadan sonra özelde olabilir diye düşünmekteyiz.
  Tabii bu arada iki öğretmen maaşıyla özele zaten gönderilemez diye düşünülürse, bizim bu konuda sıkıntımız yok, sadece yaşadıklarımızdan gördüklerimizden yola çıkarak verdiğimiz karar bu.
  Umuyorum önce çocuğunuz sonra kendiniz için en doğru kararı verirsiniz, ve iyi bir öğretmen bulan şanslı velilerden olursunuz 🙂

  • Merhaba Ayşe Hanım.Yazınızı okuyunca ve şehir de Eskişehir olunca yazmadan duramadım.Benim kızım 2.sınıfta ve geçtiğimiz sene öğretmen seçeceğim diye aylarca konuyu araştırmıştım.Benim oturduğum semtte bana çok yakın olan bir okul var ve en az 8-9 çocuklu ailelerin,aidatların ödenmediği bir okul.Tabi ki durumu iyi olmayan kötü değildir ama türkçe bile konuşamayan çocuklarla içiçe olması inanın benim gönlüm razı olmadıVe en sonunda şehrin merkezinde sizin de dediğiniz gibi 30 küsür senesini doldurmuş bir öğretmende karar kıldık..bunu seçerken okulun bulunduğu mahalleden tanıdık var mı diye de düşündük.Siz de biliyorsunuz oturduğunuz semt okulu belirliyor.ve bir çok okul geriye doğru 6 aylık fatura talep ediyor.Ve fatura kısmını aşsanız bile devreye korkunç rakamlar çıkabiliyor.En başından beri devlet okulunu isteyen biri olarak o dönemde sırf bu işlerle uğraşmamak adına özel okulu bile düşünmüştüm.
   Sınıfımız 38 kişi ve çok kalabalık.Yan şubeler 25 kişiyken öğretmenden dolayı sayı artmış durumda.Öğretmenimizden çok memnunuz ama tabi öğrenci de etkili bence,benim kızım pasif olmayan,kalabalık da dahi kendini farkettirebilen bir çocuk o yüzden sınıf mevcudu bizi çok etkilemiyor.Ama tam tersi bi çocuk olsaydı öğretmen ne kadar iyi olursa olsun aynı başarı da olur muydu bilemiyorum.Bence sistem zaten sıkıntılı adrese dayalı kayıt denilen olay yok zaten herkes başını çaresine bakıyor .velhasıl şu an 2.sınıftayız ve memnunuz ama süreç uzun 4.sınıftan sonra ne oluruz bilemiyorum.herkese bol şanslar bu konuda:)

 25. Gorusler gercekten cok cesitli , Aysel guven hanim in ilk gonderimine kadar okudum, ellerine saglik demek isterim, devam edecegim, Peki karsi gorus var mi bu detayda ?

  Benim bu konuyu arastirma sebebim su, benim iki oglum var 3.5 yasinda Deniz, 9 aylik Derin (Elif haniminkiler gibi olmus),su an Cambridge’de yasiyoruz, Deniz su an burada anaokuluna gidiyor, yaris yok, zaruri oldukca kisitlamalara maruz kalmadan, kollektif sekilde cocukca vakit geciriyorlar.

  Ancak Deniz in ilkogretim cagi yaklastigi icin kafamizda artik Istanbul’a donme planlari yapmaya basladik, burada egitime baslarsa arada Turkiye’ye uyum saglamasi cok zor olur diye. Burada buyusunler dersek de ileride esimle yalniz donmek zorunda kaliriz diye endiseliyiz. (Sadece ulkelerin sundugu imkanlari mantiksal acidan karsilastiramiyoruz, insan sevdiklerine daha yakin olmak, herseyi paylasmak , cocuklari da ailesine alisarak buyusun istiyor.)

  Turkiye’de bizim zamanimizda yaris bu sekilde degildi , simdi her konuda yaris icinde herkes, ogrencisi, velisi. Oyle bir durumki cocuklari yaristan tamamen soyutlamak imkansiz , karsi da olsam onlari yarisa aradan sokmaya kalkarsam ozguvenleri kirilir diye korkuyorum, cunku buradaki egitim sistemi gercekten cok farkli.

  Devlet ozel okul konusunda ize tam bir karar veremedik, devlet okullarinda oturulan bolge onemli diye goruyorum, o bolgeye gelebiliriz ancak ogretmen faktoru cok onemli ve onun hic bir zaman garantisi yok, ben sadece devlet okullarinda egitim gormus biri olarak ogretmen ve okul degisimlerinden cok etkilenmis bir ogrenci idim. Yazilardan gordum ozel okullarda da ogretmen degisimi cok oluyormus diye ve ogrencilerde bana gore olumsuz sayilabilecek ozelliklerin o ortamlarda daha kolay olusabilecegini dusunuyorum, Cocuga bir seyleri ve ozguveni parayla almanin mantikli bir hareket oldugunuda dusunmuyorum. Ancak yaris varsa ve buna katilmaya mecburlarsa (sistem maalesef oyle ) onlari bozmadan da desteklemem gerekecek sonucta. Ozel veya devlet.

  Aranizda hic benzer endiseleri tasiyanlar benzer karar almislar var mi? Aslinda her turlu destekli goruse acigim. Tesekkurler.

  • Çocuklarınızın ismi gibi, endişelerinizi de paylaşıyorum.

   Biz henüz yolun çok başındayız. Ancak sizden bir iki sene de olsa önde gideceğiz. Zaman ne gösterecek, buradan paylaşacağım.

 26. Ayşe,Gökçe,Çağatay

  Merhaba …Yazı başlığınız ilgimi çekti. Bu çorbaya biraz tuz katmak istedim .17 yıllık eğitimciyim. Kızımı devlet okuluna gönderiyorum . (2. sınıf ) Çocuklarımız özeldir. Bu yüzden kimse aşağılamadan, incitmeden , zarar vermeden büyütmek amacındayız. Devlet okullarında dikkat ettiğim iki nokta vardı ; sınıfının 20-25 kişilik olması ve öğretmenin kaliteli olmasıydı. Sınıf sayısı 35-40 olan ortamda verimli ders olma ihtimali düşüyor. Üstelik ilköğretim bazında bu rakamın olduğu sınıfı hayal edemiyorum. Kızımın sınıfı ideal sayıda (23-27 kişi ) 2. sınıfta sayımız arttı .Öğretmen konusuna gelince , öğretmeni yakından tanımak ve sınıftaki eksiklikleri tamamlamak için eşim sınıf babası , ben sınıf annesi olduk. Ders konusunda eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Sadece sosyal faaliyetler yok . Ödev az veriliyor. Bence az olması daha iyidir. Çünkü bir sayfa ödev bazen 1 saati alabiliyor.Ama önümüzdeki yıl Ankara ‘da özel okul araştırmasına girdim. Kendine güveni geliştirme ,İngilizce eğitim , sosyal faaliyetler bakımından özel okul düşünüyorum.Amacım kızımı yarıştırmak değil , bu ülkede gelecek endişesi yaşıyoruz. İstikrarlı gidişatımız yok. Kendi imkanlarımız çerçevesinde hareket ediyoruz. Kızımın bilgiyi eline verilmesi değil , ona nasıl ulaşması gerektiğinin öğretilmesini istiyorum. Eğitim sistemimiz maalesef sağlıklı ve sağlam değil .

 27. Merhaba,
  çocuklarımızı devlaet okuluna mı gönderelim özel okula mı ? kısmınada yorum yazmıştım. Bu yazıyı okuyunca burayada yazma ihtiyacı oldum belki tekrara düşeceğim ama söylemekten yazmaktan bıkmayacağım bir konu.

  Öncelikle bende okul zamanı geldiğinde kendimce araştırmalar yaptım, ama neden biraz çevrenin etkisinde kalarak çünkü aynı binada oturduğum kişiler çocuklarını devlet okuluna gönderiyor ama mahalledekine değil. kendilerince çeşitli sebepleri var.

  Ailemden öğretmen olan kişiler var, hatta çocuklarını farklı devlet okullarına göndermişler tecrübeyle sabit verdikleri cevaplar, en iyi okul eve yakın okul. Ve çocuğun içinde öğrenme isteği varsa aile olarak destek olabiliyorsan mahallendeki devlet okuluna gönder oldu.

  Serviste geçireceği zamanı seninle evde geçirsin, birlikte araştırp öğrenin oldu.
  Sınıf annelerinin öğretmene ve okula desteği çok büyük oluyor. Zamanınız varsa sınıf annesi olun olmasanız bile vaktiniz varsa okul ile ilgili her konuda her etkinlikte olmaya çalışın.

  Sadece kendi çocuğunuza değil diğer çocuklarada faydanız olsun diye çok çalışın.Bence insan anne olduktan sonra sadece kendi çocuğunu düşünmüyor. Her çocuk bizim çocuğumuz oluyor.

  Mesela ben her konuda öğretmenizmizle diyalog halindeyim. Çocukların hepsi bi konuyu anlayamadılarsa bende öğretmene annelik tecrübelerimle yardımcı olmaya çalışıyorum. İşte birde şöyle deneyin isterseniz ben kızımda bunu denedim böyle anladı falan gibi. Çok faydası oluyor.

  Kızımın sınıftaki durumuna göre onun için farklı ne yapabilirim neye yönelteyim hangi kitabı alayım diye
  bazı problemlerimizde okulun rehber öğretmeni yardımcı oluyor. Ama inanınki öğretmenlerin ilgisi
  ailelerin ilgisiylede çok bağlantılı bence. Anne baba ne kadar çok olumlu diyalog kurmaya çalışırsa öğretmenle karşılığını alıyor. mesela ben sınıf annesi olarak hergün öğretmenimize sınıfla ilgili çocuklarla ilgili yardıma ihtiyacı var mı materyal gereklimi hep soruyorum. Veliler olarak karşılayamadığımız şeyler olursa çevremizden yardımlar buluyorum. Ücretsiz etkinlikleri takip ediyorum.
  Ve benim bu yıl okul geneline pozitif enerji yaydığıma inanıyorum. Benden görerek bazı velilerde bu şekilde ilgilenmeye çalışıyor elinden geldiğince.

 28. merhaba yazınıza tesadüfen rastladım.ben yıllarca istanbul avrupa yakasındaki iyi bildiğiniz özel okullarda çalıiştım. görsel sanatlar öğretmeniyim. bölüm bşk. ve çeşitli görevlerde çalıştım ardından devlete geçtim kızım olduğundan bu yana.oğlumu özel okullarda büyüttüm.kızım ise özel yuvada 1 yaşından buyana ve artık bulunduğum devlet okulunda başlıyacak. sevgili blok yazarı arkadaşım, böyle hitap etmemde sakınca yoktur umarım çünkü çocuğunuz ve devlet okullarımızla ilgili samimi içten düşünceleriniz benim fikrimi söylemem gerktiğini hissettirdi bir eğitimci olarak.Hatta yazım kurallarnı bile atlamışım heyecandan,bağışlayın. ilköğretimde önemli olan sınıf öğretmenidir okul değil.İnanın devlet okullarındaki, benim çalıştığım okuldaki öğretmenler harika. her yıl en iyi liselere öğrenci veririz buna ainanın endişe etmeyin.Çocuğun eğitiminin en önemli aşaması 0-3 yaştır işte bu süreyi inandığınız özel yuvalarda geçirin sonrasında iyi okul degil iyi öğrt. arayın sonrasında çocuğunuza baktığınızda ne kadar sağlam bir çocuk yetistirdiğinize inanamazsınız. extra takviyeleri çocuğunuzun beklentilerine göre şekşllendirirsiniz.lütfen yazdıklarımı okurasanız bana okuduğunuza dair bir mail atın çok sevinirim.arzu sağlam. sevgiler.

  • Merhaba Arzu Hanım,
   Şimdi yazdığınız cevabı okudum. 2009 Mart doğumlu bir oğlum var ve yeni yönetmeliğe göre bu sene hazırlık seneye de 1. sınıfa başlaması gerekiyor. Ben ve eşimde devlet okullarında okuduk. tercihimiz hep devlet okulu idi. Ama ülke koşulları ve bulunduğumuz zamandan dolayı bu konuda çekimserim. Bir de dil eğitimine kesinlikle küçük yaşta başlanması gerektiğine inanıyorum çünkü zaman ilerledikçe çok zor kendimden biliyorum. Hayat koşulları zor bir yabancı dilin bile yetersiz kaldığı bir zamandayız. bu nedenle çok kararsızım. Size okul konusunda ve devlet mi özel mi ne yapmalıyız ,danışmak isterim.
   bu konuda umarım ki geri dönüşünüz olur. efil@asgen.com.tr mail adresim. cevaplarınızı şimdiden umutla bekliyorum.
   Teşekkürler,
   Saygılar,
   Efil

 29. Tabii devlet okulu.Özel okula gönderip yine dersaneye göndereceksem,neden özel okula para dökeyim?
  Çocuk dersaneye gitmeden özel okulun bilgisi ile kazanabiliyormu?Hayır…O zaman özel okulların başarı anlayışı nedir?