3 Yorum

Haberler, duyurular, paylaşımlar

Can Çocuk Roman Yarışması – Can Çocuk, 7-14 yaş arası çocuklara sesleniyor ve onları, ilk kitaplarını yazmaya davet ediyor:

Şimdiye kadar okudun. Artık yazmaya ne dersin? Sevin Okyay’ın İlk Romanım kitabını ve daha birçok kitabı okudun. Peki, kendi ilk kitabını yazmak ister misin? Daha önce hiç denemediysen söyleyelim kitap yazmak çok eğlenceli bir şey. Hele senin yaşında daha da kolay! Edebiyat harikası olması şart değil ki. Önemli olan eğlenmek ve paylaşmak… İşin sonunda bir de ödül kazanma şansın var! Bak her gün yeni bir şey öğreniyor, yeni bir şey hissediyorsun, yazacak, çizecek o kadar çok şeyin var ki! Hem düşünsene sadece senin yazdığın bir kitap olacak. Üstelik yarışmayı kazanırsan 50 tane de basılacak! Arkadaşların, büyüklerin, ailen senin kitabını okuyacak. Hadi hemen yazmaya başla!

Birincinin bir Sony Vaio Netbook ve kitabının 50 adetlik basımının hediye edileceği yarışmanın şartları için tıklayın.

***

Adım Adım Büyüyorum – Organik bebek maması üreticisi Hipp, Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar Derneği (ERAM) adına bir sosyal sorumluluk projesi başlatmış. Adım Adım Büyüyorum adlı projenin amacı, ERAM çocuklarının ve ailelerinin sesini duyurmak, dernek bilinirliğini arttırmakmış.

Proje, 1-4 yaş arası çocuklara ve onların annelerine açık. İşleyişi burada detayıyla anlatılıyor, ancak kısacası, projeye katılmak için bir form dolduruyorsunuz. Onlar size 6 adet özel resim kağıdı, parmak boyalar ve küçük sürprizler gönderiyorlar. Gönderilen kağıtlara bebeğinizin ayağını dilerseniz rengarenk , dilerseniz tek renk boyayarak izini çıkartıp, 6 ay sonra bu çalışmayı tekrarlıyorsunuz. Sonrasında projenizi, özel bir sergide satışa sunulmak üzere geri gönderiyorsunuz. Bu sergiden elde edilecek olan gelir, zihinsel engelli çocuklar için yapılacak olan bir rehabilitasyon merkezi için kullanılacak.

***

Çocuk istismarı anketi – Keyifle takip ettiğim Cincüce Bobin Hizmetleri sayesinde haberdar oldum bu anketten. Mavigitar blogunun yazarı, bir araştırma grubunun çocuk istismarı ile ilgili düzenlediği bir anket için veri topluyormuş. Anketin bir anlam ifade edebilmesi için yaklaşık 1000 katılımcıya ihtiyaçları varmış. Adınızı, soyadınızı vermek zorunda değilsiniz. Mesleğiniz, yaşınız gibi bilgileri istiyorlar sadece. Bir de 13 soruluk bir ankete cevap veriyorsunuz. Ben de katıldım, 5 dakikamı almadı.  İlgileniyorsanız daha fazla bilgi burada.

***

İstanbul Lüfer’e Hasret KalmasınFikir Sahibi Damaklar hareketinin geçtiğimiz Nisan ayında başlattığı İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın girişimi dokuzuncu ayına girmesine rağmen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın lüferin sirkülerdeki avlanma alt sınırının 14 cm’den 24 cm’e çıkartması henüz sağlanabilmiş değil.

Fikir Sahibi Damaklar, bu amaçla destekçilerinin bir dilekçe kaleme almalarını ve

Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar hareketinin başlattığı İstanbul Lüfer’e Hasret Kalmasın kampanyası, lüferin üreme erişkinliğine 24-26 cm arasında ulaştığını söylüyor ve sirkülerdeki 14 cm’lik avlanma alt limiti sebebiyle ‘yasal bir katliam’ın söz konusu olduğunu iddia ediyor. Çarşı pazardaki lüfer fiyatları da bu savlarını destekler nitelikte.

Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı olarak sirkülerde gerekli düzenlemeyi ne zaman yapacaksınız?

diye sormalarını istiyor.

Bu dilekçeyi yollamanızda yarar olan kişi ve kurumların adları ile elektronik adresleri ise, şöyle:

Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Md., Doç.Dr.Muzaffer AYDEMİR
maydemir@kkgm.gov.tr

Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Genel Md. Yrdc., Dr.Durali KOÇAK
duralık@kkgm.gov.tr

Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü Su Ürünleri Hiz. Daire Bşk., Vahdettin KÜRÜM
vahdettink@kkgm.gov.tr

Başbakanlık
bimer@basbakanlik.gov.tr

Geçtiğimiz Cuma günü Tarım Bakanı Mehdi Eker’le görüşme fırsatı yakayalan Fikir Sahibi Damaklar lideri Defne Koryürek, görüşmenin sonunda “korunmasını talep ediyoruz” noktasından “koruyalım ama nasıl” noktasına geçildiği müjdesini verdi. Yine de yapacak çok iş var. Dolayısıyla yukarıdaki dilekçe kampanyası önemini korumaya devam ediyor.

***

Mine’s Accessories – Nurturia’nın aktif annelerinden, aynı zamanda da Emzirme Reformu gönüllülerinden olan Mine Nazır, incik boncuk işine girdi. Kendi tasarlayıp yaptığı takılarını Mine’s Accessories sitesinden satışa sunuyor. Yılbaşına birkaç gün kala ilgililere, özellikle de kişiye özel tasarlanmış takı arayışında olanlara duyurulur.

***

Atık pilleri ne yapıyorsunuz? – Daha önce Yeşilist’teki şu yazıdan bahsetmiştim. Bir Anne, İki Çocuk da şu yazısında atık pilleri gelip evinizden alan ya da istek üzerine atık pil kutusu sağlayan bir girişimden bahsetmiş. Okunmalı.

***

Masal kahramanları “büyük şehirlerdeki” çocukları şenlendirecekmiş – Ödüllü müzikal Pinokyo Türkiye’ye geliyormuş. 28 Ocak – 20 Şubat tarihleri arasında Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’da izleyici ile buluşacakmış. Biletler Biletix’ten alınabilirmiş.

Kısa bir süre önce galası İspanya’da yapılan Mickey’nin Müzik Festivali de, bu yarıyıl tatilinde İstanbul’a gelecekmiş. 27 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde sahne alacak olan gösteriyle ilgili ayrıntılar burada.

Az önce Facebook‘ta da sordum: Neden böyle şeyler hiç Mardin, Niğde, Sinop, Burdur, ve geriye kalan 70 küsur ilde olmaz da bu üç dört ille sınırlı kalır hep? Bir kere de Disney on Ice Çorum’da seyirciyle buluştu ya da Batman’daki çocuklar Pinokyo ile coştu diye bir haber okusak ne güzel olur.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Süper duyurular bunlar. Daha ayrıntılı incelemek ve ilgili linklere tıklamak için müsait zamana ihtiyacım var. İlgimi çeken birkaç başlık var. Paylaşım için teşekkürler.

  2. fatma davarcıoğlu

    merhaba,
    bugünkü duyurular yine harika,teşekkürler…
    Adım adım büyüyorum kampanyasına yaklaşık 2 hafta önce katılmıştım ancak halen materyaller elime ulaşmadı,sanırım ağır işleyen bir süreçleri var. Benim gibi heyecanla bekleyenler olursa hayal kırıklığına uğramasınlar,gecikmelere hazırlıklı olsunlar….