51 Yorum

Hediye Kitap: Doğal Doğuma Doğru

Bu haftaki hediye kitabımız Kuraldışı Yayıncılık‘tan.

Bu, benim için çok özel bir kitap. Hani, kendim kitap yazıp hediye etsem herhalde ancak bu kadar heyecanlanırdım.

Bu kitapta benim de katkım var. Deniz’in doğum hikâyesi de kitaptaki yirmi doğum hikâyesinden biri.

İlk çıktığında da bahsetmiştim bu kitaptan. İskoçya’da doula’lık yapan bir Türk anne, Şebnem Susam Sarajeva tarafından derlendi bu kitap. Şebnem’in ne kadar emek harcadığını az çok biliyor ve böyle bir eserin bir parçası olduğum için mutluluk duyuyorum.

Benim başka bir şey yazmama gerek yok, Şebnem çok güzel anlatıyor kitabı: 

TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN DOĞUM HİKÂYELERİ

Biz anneler, içinden kıymetli bir hediyenin bozulmadan, bir an önce çıkarılması için kesilmesi, yırtılıp buruşturulması gereken bir ambalaj kâğıdı değiliz. Dünyaca ünlü ebe İna May Gaskin’in dediği gibi “Eğer bir kadın, doğum yaparken tanrıça gibi görünmüyorsa, etrafındakilerden yeterince destek görmüyor demektir.” Buna bir şey daha eklenebilir: Etrafındakiler destek yerine, aslında köstek oluyorlar demektir.

Bu kitapta yirmi annenin doğum hikâyesini bulacaksınız. Sizin geçtiğiniz ya da geçmek üzere olduğunuz köprüden daha önce yürümüş anneler. Hepsi de bu hikâyeleri sizlerle paylaşmak istediler çünkü bir bildikleri var.

Hikâyeler çok çeşitli. Her birinde, hamileliğin ve doğumun yeni bir yüzü çıkacak karşınıza, yeni şeyler öğreneceksiniz. Ortak noktalarıysa, Türkiye gibi sezaryen oranları % 60 ila 80 arasında değişen bir ülkede yaşayıp da doğal ya da normal bir doğum yapabilmek için pek çok şeyi göze almış olmaları.

Böyle bir doğumun hem kendileri, hem de bebekleri için en iyi başlangıç olduğunu bilmişler. Bu amaçla okumuşlar, araştırmışlar, gerekirse birkaç defa doktor değiştirmiş, son dakikada bir hastaneden öbürüne geçmişler. Kalkıp dünyanın öbür ucuna gitmişler doğal yolla doğurabilmek için ya da dünyanın öbür ucundan ebe çağırmışlar, kendi evlerinde doğurabilmek için. Yeter ki, kendilerini destekleyen kişiler de doğumun doğallığına inansın, onların kararlarını saygıyla karşılasın, onlara ve vücutlarına güvensin…

Bize en çok destek olabilecek kişileri bulmak da, yine kendimize düşüyor. Eğer “cici kız” olmayı hayatta ilk kez bir kenara bırakacaksak, işte size en uygun zaman! Kuzu kuzu doğum masasına yatmak yerine, dişi aslan kesilip de doğurmak gerek.

Kitap, gerçek doğum hikâyeleri içerdiğinden hepsi de doğal şekilde sonlanmıyor elbet. Dolayısıyla da gerçekçi bir perspektif sunuyor okura.

Bu kitapla ilgileniyorsanız yorum kısmı kapanmadan yorum bırakmanız yeterli. Bir kişi, bir yorum lütfen.

Hamile değilseniz bile kitaba talip olmanızı öneririm. Etrafınızdaki gebe arkadaşlarınıza hediye edersiniz. Her anne adayının okuması gereken bir kitap.

Kuraldışı’na, ama en çok da Şebnem Susam Sarajeva’ya teşekkürler…

51 yorum

 1. 38. haftaya giriyorum çok heyecanlıyım yada itiraf edeyim korkuyorum. bana şans dileğin. bu kitabı isterim.

 2. Ben de dogum yapmasina 3 hafta kalmis birisi olarak bu kitabi cok merak ettim!Ben de normal dogumu dusunuyorum insallah!Bir yandan biraz korkuyor,ama diger yandan normal dogumdan vazgecmiyorum:)

 3. Normal dogum yapmis birisi olarak once kendim okuyup sonrada arkadaslarima okutmak isterim

 4. ben yolu gebelere açıyorum ve çocuk kitaplarında şansımı denemek istiyorum.bana çıkarsa elif, hemen ardımdaki yoruma kayabilirsin…

 5. Dogal dogumu sonuna kadar destekliyorum. Her gebe bunu yasamali, en azindan denemeli, en azindan oyle bir sansi oldugunu bilmeli.

 6. Dogal dogumu sonuna kadar destekleyen bi anne olarak bu kitabi istiyorummm

 7. Çok güzel bir kitap…

 8. ah keşke kitap basılmadan haberim olsaydı 🙁
  okuyucuya bir perspektifte benden katkı sağlamak isterdim. bazen de (1500 vaka da bir) doğumun ölümle yüzleşmek olduğunu kelimelere dökebilseydim…kitabı istemiyorum. benden sonraki önceki kim isterse kabul. konu ilgimi çekti yazdım. belki de yayınlanmayacak engel olunacak lakin bir bilseydiniz….

 9. ben istiyorum bu kitabı okumayı…

 10. Ben de istiyorum. Şansımı denemeye devam.

 11. bende ısterım 🙂 sansımı zorlayıp

 12. zehra hn ne demek ıstedı acaba merak ettım bu arada

 13. ikinci hamileliğimde ve doğumumda inşallah çok işime yarayacak:)

 14. 35. haftamı bitirirken en çok istediğim şeylerden biri de güzel bir doğum yaşayıp bunu pozitif doğum hikayeleri sitenizde paylaşabilmek…

 15. Ben de tam 38 gün önce normal doğum ile anne oldum.O güne kadar yüzlerce doğum hikayesi okudum halende okuyorum.Ben şanslıydım çünkü doğal doğumu destekleyen bir doktorum vardı.

 16. bu sefer ben de varim desem 🙂

 17. "Kuzu kuzu doğum masasına yatmak yerine, dişi aslan kesilip de doğurmak gerek." işte ben bunu yapmayan biriyim.Sanırım kitabı okuduğumda feyzalıp 2..yi de yaparım 🙂

 18. Şahane şahane şahane daha ne dileyebilirim ablam uzun bekleyişden sonra hamile olduğunu gecen hafta söyledi ver normal dogum istiyor.Bu kitap onu daha da çok cesaretlendirecektir.Bakalım minik yeğenimin şansına katılıyorum:)

 19. 34 haftalik hamileyim…istiyorum bu kitabi :))

 20. bende hep doğal doğum yapmak istedim ama olmadı sezeryan olmak zorunda kaldım bebek büyük ilk doğumum diye 40.hafta dolduğu için şimdi hep pişmanlık duyuyorum biraz daha beklesem nasıl olurdu acaba diye çünki sezeryanı kimseye tavsiye etmiyorum bende herkes gibi Allahın verdiği kolaylık bir başkadır her zaman…

 21. Ben normal dogum yapmis olsam da okumak isterim:) belki bir sinrakinde epidural de yaptirmam:)

 22. bugün 30+0. kitabı sindire sindire okumaya yetecek zamanım var :))

 23. doğal doğumu her anne yaşamalı ! ben de bu kitabı istiyorum.

 24. 35. haftanın içindeyim çok az kaldı doğumumuza…
  Çok isterim bu kitabı okumayı…:))

 25. Doğal doğumun sonuna kadar destekçisiyim. İki çocuğuma da bu yolla kavuştuğum için kendimi şanslı hissediyorum. Kitabı alacak arkadaşın bu kitaptan faydalanmasını dilerim. Ben istemiyorum.

 26. doğum yapmasına 5 hafta kalmış bir arkadaşım var.normal doğum düşünmüyor çünkü korkuyor.ben konuşmaya çalıştım aslında normal doğum yapmış biri olarak ama sanırım hala yeterli gelmedi.ben de onun için istiyorum.

 27. Sezeryanla doğum yapmış biri olarak farklı hikayeler okumayı hevesle bekliyorum.

 28. normal doğum istiyorum, yolumu kimsenin kesmesini istemiyorum dolayısıyla bu kitabı da çooook istiyorum! şansıma burada çıkmasa da gidip satın almak istiyorum:)

 29. ben de varım 🙂

 30. Bende 36 haftalık hamile olarak kesinlikle bu kitabı okumak istiyorum 🙂 Çünkü bir problem olmadığı sürece doğal doğum yapmak istiyorum..

 31. benim de bir gebe tanıdığım var hediye etmek istediğim..onun şansına

 32. 13 haftalık hamileyim. Sitenizi bir kaç gündür taki ediyorum. Hatta dün Hafta hafta yazdığınız hamilelik süreçlerini okudum. Doula uygulamasını ilk kez halen okumakta olduğum Mehmet Öz'ün Siz bebeğinizi beklerken kitabında okumuş ve çok ilgimi çekmişti. Acaba Türkiye'de de böyle bir uygulama var mı merak ettim. Hediye kitabınızada talib olduğumu belirterek size iyi günler dilerim.

 33. Ben henüz hamile değilim fakat ileride anne olmak isteyen biri olarak bu kitabı okumayı çok isterim.

 34. Iki cocukla cok mutluyum ama bir daha dogum yapamayacagima uzuluyorum. Dogum oncesi okudugum hikayelere bunlari da eklemek isterim. Kimbilir, belki kendi dogum hikayelerimi yazmam icin aradigim ilham buradadir. 🙂

 35. Bizde varız:)

 36. bende varıııııımmmmm

 37. ben de varim

 38. Merhaba.en doğru seçimin doğal doğum olduğunu düşünüyorum.kitabın bunu hikayelerle anlatması da çok güzel.ben de ilgileniyorum.

 39. doğal doğumu destekliyorum..benim içinde yararlı olacağını düşündüğüm bir kitap..

 40. fatma davarcıoğlu

  olsaydı keşke ama olmadı ama bilinmez belki ikincisinde…

 41. Merhaba,

  Ben de şansımı deneyeyim, zira normal doğumdan çok korkuyorum.

 42. canan bayramoğlu

  bende normal olmasını çok istedim 9 cm açılmam olmasına rağmen olmadı nasip belki ikincisi olur

 43. bu kitabı kızıma hamileyken görmüş ve içinde sizin de hikayenizi görünce beğenip almaya karar vermiştim ama kasada çıkan bi problem yüzünden alamamış, amaaaan ne de olsabu hikayeler Elif'in sitesinde var diye kendimi avutmuştum, şimdi kızım 2,5 aylık ve ne yalan söyleyeyim hala aklım kitapta:) umarım bana çıkar:)

 44. Zorunluluktan sezeryanla doğum yapmış bir anne olarak hala normal doğumun doğruluğuna inanıyorum.. Kitabı "eğer çıkarsa" 2,5 aylık hamile ve normal doğumdan korkan kardeşime hediye edeceğim :))

 45. ne zaman nasıl doğuracağım çok meraktayım:)

 46. Ben de kitaptaki doğum hikayelerini merak ediyorum. Doğum öncesi insana doğumun ne kadar normal bir olay olduğunu hatırlatacak bir kitaba benziyor.

 47. 32. haftasında olan bir gebe olarak tam ihtiyacım olan kitap, inşallah bana çıkar

 48. Nese Duzgun Korpe

  Keske bu hikayleri dogum yapmadan okuyabilseydim.dogal dogum (olursa)ikinciye kismet artik