34 Yorum

“Tecrübeli anne”ymiş. Peh!

Şimdi, bazen böyle mail atıyor yeni anneler, “Elif Hanım, size falanca konuda danışmak istedim, çünkü siz çok tecrübeli bir annesiniz” falan diyorlar.

Birincisi, lütfen bana Elif Hanım demeyiniz. Kendimi lüzumsuz yere önemli bir insanmışım gibi hissetmeme sebep oluyor. Hiçbir zaman sevmedim Hanım eklentisini, Elif demek kafidir. Gereksiz resmiyet iyi değildir.

İkincisi, tecrübeli miyim, değil miyim, aşağıdaki sorulardan sonra siz karar verin:

1. Bu iş keyif verici olmaktan çıktı. Derin Efendi meme emerken korkunç bir ısırma alışkanlığı edindi. Bir süre ara vermişti, şimdi yeniden başladı. Zaten doğru dürüst emmiyor. İki çekiştiriyor, bir bırakıyor. Bırakırken de sakız gibi sündürüyor. Her şeyi denedim: Oralı olmayayım dedim (ki o acıyla çok zor), olmadı. Tepki verdim, güldü. Bir ara Emziren Anneler grubunda bebeğin kafasını memeye bastırmak önerilmişti, onu bile denedim. I-ıh. Vazgeçmiyor. Isırıyor. N’apsam? Şu saatten sonra silikon uç denesem işe yarar mı acaba? Yoksa sağıp mı vereyim? Ne yapayım, ne edeyim?

2. “Çocuk her gün dışarı çıkarılsın” diyoruz. Hava şöyle de olsa, böyle de olsa, falan filan. Derin her gün çıkıyor, yağmurlu ya da aşırı rüzgarlı havaların dışında. Annem “soğukta nefesini kapat çocuğun” der. Bu yaygın bir inanış olsa gerek, ki etrafta sürekli mumya gibi sarmalanmış, sadece gözleri açıkta kalan çocuklar görürüz. Bundan hareketle az önce ben de Derin’i (astronot gibi giydirdikten sonra) atkı sardım burnunun etrafına. Nefret etti! Zaten pusetine oturmaktan da nefret ediyor. Kıyamet koptu. Nedir bu “nefesini kapatmak” olayı? Sımsıkı giydirdikten sonra, kafasını sardıktan sonra atkı takmak şart mıdır? Sırf çocuklar kışın giydirme derdi yüzünden Miami’ye geri göç edesim var.

3. Geçen kontrolde doktor “artık sizin yemeklerinizden yiyebilir” demişti. Az yağlı, az tuzlu olması yeterliymiş. Kendi doktorumuz değildi, ama güvendiğimiz, beğendiğimiz bir başka doktor bu. Ben de o an düşünemediğimden soramadım, peki ama domates falan diye? Gerçi vermeye de başladık ama sevmiyor çocuk. Hala mama kıvamında, onu bunu karıştırdığımız şeyleri tercih ediyor. Bir de, çok pütürlü yiyemiyor. Yemiyor değil, yiyemiyor. İki tane dişi var, damağıyla da belli bir kıvama kadar ezebiliyor, sonra damağında tutuyor. Ağzını da kilitliyor, o noktadan sonra hiç yemiyor. Ne olur bir süre daha ona “mama” yapmaya devam etsem? Çatalla ezsem? Tepeme çıkar mı? İlle de ezilmiş, mama kıvamında yemek ister mi ilerde? İstemez, değil mi? Teşekkür ederim.

4. Emekleme mevzuu ayrı bir olay. Dizlerinin üstüne kalkıp sadece ileri geri yaylanıyor. Her yere gidiyor, ama sürünerek. Hala tırtıl modunda, bildiğin emekleme olayını sökemedi. Niye ki? Hep böyle tırtıl gibi sürünecek, sonra da yürüyecek mi? Yoksa pıtı pıtı emekleyecek mi? Önemi var mı? Yok, değil mi? Peki.

İyi günler.

34 yorum

 1. Arkadaşım ağzını kapama olayı şu; doktorlar özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin ağzını atkı ile sararak soğuk havaya çıkmasını salık veriyor.Nedeni ağızdan alınan soğuk havanın kişinin sağlığını etkileyeceği.Bundan yola çıkarak ağzını atkı ile bağlaman kuru soğuğun vücuduna direk olarak değilde,atkı yardımı ile biraz ısınarak gireceğini düşünebiliriz.
  Yemek konusunda bazen mizacı böyle olabiliyor çocukların.Annem ve abim yemek konusunda problemsiz çocuklarken, ben korkunç sorunlu bir bebek ve çocukmuşum.Demir'in babasının da benden ağşağı kalır bir yanı yokmuş.Ama DMR uyku konusunda bir kabusken, yemek konusunda şeker kıvamında.Yeni Derin kuzumun mizacı bu olabilir yemek konusunda.
  Meme mevzu ciddi.Benimkinin henüz çıkmadı mümkünse en üst limitteki zamana (19 aylık olana) kadar da çıkmasın.Koparır kesin ve bu bizim meme serüvenimizin sonu olur.

  • İşin mantığına ikna oldum, ama her daim kapatacak mıyım, bilemem. Çok arıza çıkarıyor 🙂

 2. Bazen çocuklar hiç emeklemeden yürümeye başlıyorlarmış şak diye.

  Bir de bu sorular yine de seni tecrübesiz anne yapmıyor.Sorgulayan ve alternatif arayan, farkında anne yapıyor.

 3. Rana Denkdemir

  Tecrübeli misin bilemem ama çok tatlısın, sorulara bayıldımm.. 😉

 4. Nazife Işık

  Ben de pütürlü verin, amman ezilmiş haline alışmasın diyenlere kılım. Çocuğun dişi yok yahu (varsa da bir iki) nasıl ezecek de sonra sindirecek. İlla ki pütürlüye alışıyor. Hele bir dişler çıksın, çiğnemenin zevkine varsın, nasıl pütürlü demeden götürecek yiyecekleri. Bizim dr da çok panikletmişti beni yok çocuk 9 yaşında hala bulamaç yiyor kahvaltıyı, hepsi de blender dan geçirilmiş felan. O zamanlar saf gibi inanıp pütürlü vermeye çalıştım ama saçmalık. (daha sonra dişleri çiğnecebilecek kıvama gelinceye kadar blenderı kullandım ara ara) Bilemiyorum ben pek sorun yaşamadım lakin çok fazla da blenderı kullanmadım (hep o 9 yaşındaki çocuk örneği vardı kafamda). Bu durum biraz da çocuğun yapısına göre değişiklik gösteriyor zannımca.

 5. :))) Tecrübeli bir anne olmasan en ufak şeyi bile sorgulamaz, öğrenmeye veya paylaşmaya çalışmazdın Elif. Tecrübelisin ve tecrübeliyiz ama genel konularda.. En azından ben kendi adıma söyleyecek olursam, bazen tüm çocuklar aynıdır gibi bir düşünceye kapılıyorum, çocuklarımın kendine özel davranış biçimleri olabileceği aklıma gelince de utanıyorum kendimden…

  Sorunlara gelince.. Defne de birkaç kez ısırmayı denedi ve bunu yapar yapmaz memeyi çektim ağzından ve bir süre vermedim. Isırdığında da asla gülümsemeyip gözlerinin içine baktım kaşlarımı çatarak. Bir daha denemedi.

  Ben çocuğu her gün dışarı çıkartırsam ailecek zaatüreden ölür gideriz maazallah! Oturduğumuz yer yüksek ve çok soğuk. Ayrıca nefesini üşütmeme olayı gerçek. Şöyle ki; nefes aldığımızda biz de soğuk hava solursak burnumuzun içi acır, kurur, üst solunum yollarımız etkilenir bundan. ayrıca kalp sağlığı için de soğuk hava solunmamalı diye biliyorum. O nedenle atkı gibi bir şeyi kapatıp solursak en azından daha sıcak bir nefes almış oluruz. Ve bu yüzden ben de çocukları pek dışarıda tutamıyorum, zira ikisi de sarılıp sarmalanmaktan nefret ediyorlar.

  İlkinde yemeyen, yemeyi secmeyen, neredeyse sadece cicibebeli sütle beslenen bir çocuk annesi olduğum için, ikincide bu "her şeyden yesin mi, yemesin mi?" sorusuna çok esnek yaklaşıyorum. Evet hala çatalla eziyorum ama ben ne yresem ondan da mutlaka veriyorum. Bazen hiç olmadık şeyleri yiyor, bazen de en püre yemeğe bile öğürebiliyor. Yılmıyorum, börek, kurabiye, makarna… Ne olursa veriyorum mutlaka.

  Emeklemeye gelince de.. Ben 8,5 aylıkken hiç emeklemeden, tay tay yapmadan yürümüşüm. Oğlum 11 aylıkken yürüdü, Defne de yardımsız ayakta duruyor, yürümek üzere. Fakat çevremde belli bir aya kadar emeklemeyen bebeklerin hepsi bir anda yürüyenlerdi. Bence Derin de böyle olacak. Sen emeklemeye takılmışken o kalkıp tıpış tıpış yürüyecek gibime geliyor. Her yeri karıştıramıyor oluşunun biraz daha tadını çıkart Elif, düzenli çekmecelerine son kez bak! Bizim evde çocuk boyunda olan hiçbir dolap ve çekmecenin düzenden haberi yok artık! :))))

 6. Çocuktan çocuğa fark oluyor. Bazısı dişi yokken löpür löpür yiyor, bazısı dişi var bir şey yiyemiyor. Bazısı emeklemeden yürüyor, bazısı önce sürünüp, sonra diz üstünde emekleyip, sonra yürüyor.
  Her çocuk kendi kitabını yazıyor bir şekilde.
  Şu atkı olayını bizim kız da sevmedi. Acaba şu sadece gözleri açıkta bırakan bereler işe yarar mı? Bir de şu var; ağzına gelirse emiyor, ıslatıyor. Rüzgar ıslak şeye değince daha da kötü olur mu? Amannn! Birşeycik olmaz takmazsa da takmasın.

 7. Hande Aral Özen

  Alya'nın atkısı hiç yoktu hala da yok. 🙂 Bence kafamızdan "hasta olmaz, ne olacak?" dediğimiz anda ilginç birşekilde olmuyorlar. (çok mu batıl oldu?) 🙂

  Biz Alya'nın karnının altında çarşaf koyar, onu hafiften yukarı kaldırır, emeklemesine yardımcı olmaya çalışırdık, tabii babasının onun önünde "Bak böyle yapıyoruz" diye emeklemesini es geçmemek lazım! :)) Ayrıca bir yerde okumuştum; emeklemek yürümekten daha komplike bir olaymış.

  • aynen hande,ben de nolacak canım,hiç bişi olmaz diyorum,maşallah subhanallah bişi oldugu da yok:))pantolonun içine külotlu çorap da giydirmiyordum,baktım arkadaşın kızı kat kat,ben de giydirmeye başladım:)ıyy,nefret ederim pantolon içine çoraptan.

 8. Ben de emzirin diye bilmişlik yaptım, ahkam kestim.. dün artık emzirmeyi kesmekten korktum.. ısısrma mevzusu bizde de fazlasıyla var.. Selim de hiç olmadı ama küçüğü berbat.. dişlik gibi her türlü eziyeti ediyor.. dayanılır gibi değil!

 9. Kaç çocuğu olursa olsun insanın, sanırım hepsi ayrı tecrübe. Benim oğlumda ısırıyor. Hatta kanatmışlığı bile var. O an çekiyorum birkaç dakika vermiyorum ve sert şekilde ısırmamasını söylüyorum. O an etkili oluyor ama başka zaman tekrar ısırıyor.
  Biz ancak haftada bir çıkıyoruz dışarı. Oda arabaya kadar açık havada kalıyor. Atkıdan da nefret ediyor.
  Ben uzun süre blendırdan geçirdim sebzelerini. Ama şuan yemekle ilgili bir sorunu yok. Yeter ki yemek istesin.
  Yağız 13 aylık emekledi, artık emeklemez yürür diye düşünürken. 16 aylıkken de yürüdü. Yürüyemeyen çocuk var mı yok. Rahat ol. Emekleyince daha yorucu, sen de bilirsin tabi Deniz'den.
  Bunlarda bizim Yağızca cevaplarımız. Ama Derin kendi verecek Derince cevaplarını 🙂

 10. Yağmur da tırtıl gibi sürünüyor ve dizlerinin üstüne kalkmak istese de kısa bir sürede sıkılıp elinden tutup ayağa kalkmak istiyor. Ben de "What to Expect First year" kitabında daha yeni aslında emeklemenin ekstra bir basamak olduğunu ve normalde sürünmeden (creeping) yürümeye geçişin de yaygın olduğunu okudum. Bu bakımdan Derin'in de sürünmeden yürümeye doğrudan geçiş yapabileceği varsayılabilir. Ama hiç belli olmaz, bir anda emeklemeye de başlayabilir 🙂
  Atkı konusuna ben de takılıyorum. Bana da soğuk nefes almasın sar diyor hep KV. Kafama yatan bir açıklama gelirse ben de memnun olacağım, ki Tuğçe mantıklı bir açıklama yapmış aslında.

 11. Post'u okuyunca geçen seneki kendimi gördüm. Benim 21 aylık ikiz kızlarım var. kesinlikle her çocuk kendine özel.
  Emzirme konusunda, Deniz 1 yaşında biberondan ilk kez inek sütünü içince memeyi kendiliğinden bırakacak kadar memeden sıkılan bir bebekti. O yüzden emerken hiç bu tür oyunlar yapmadı. İhtiyacı karşılayıp uzaklaşıyordu. Ada ise bir dönem ısırmaya kalktı. 2-3 kere ciddi bir sesle (ama asla aksi değil) memeyi kapatıp tamam bitti çünkü çok canım acısı dedim. Tekrarlamadı. 18 aya kadar da çok keyifle emdi ve kendi isteğiyle bıraktı.
  Ben çalıştığım için hergün dışarı çıkaramıyorum. Ama bakıcımız haftada 2-3 gün çıkarmaya çalışıyor. Ben haftasonları çok sert bir rüzgar esmediği sürece ne kadar soğuk olursa olsun çıkarıyorum. Eldiven ve bereyi zor kabul ettirdik. Atkı için hala uğraşıyorum. 21 ayda sadece 1'er kere nezle oldular.
  Biz katı gıdalara geçerken çok esnek davranmıştık. Ellerine yumuşak tip ince dilim elmalar, muz parçaları veya ekmek sıkıştırıyorduk. Amaç yedirmek değil, sadece alışkanlık oluşturmak. Elma dilimleri diş çıkarırken de çok işimize yaradı. Tabi ki bu kadar gevşek olmak için yerlerin sürekli silinmesi ve temiz olması lazım.
  Biz blender hiç kullanmadık. Sebzeleri ilk başta misina süzgeçten geçirdik. Daha sonra Ikea'da satılan metal püre yapma aletiyle sıktık. En son çatalla ezdik. 1 yaş civarında hepsini bıraktık. Şu anda hiç sorunsuz. parça halinde bütün sebze ve meyveleri severek yiyiyorlar (pırasa hariç).
  Emekleme konusunda, Deniz tıpkı bahsettiğin gibi sürünüyordu. Komandolar gibiydi. Sonra normal emeklemeye geçti. Ada ise en baştan normal emekledi.
  Ama dediğim gibi ben hergün aynı gün doğan 2 kızın ne kadar farklı olduğunu görüyorum. Aslolan bu geçişleri bebeğinin mizacına uygun olarak hırpalamadan yapabilmek.

 12. burcu & can &amp

  nacizane onerim, memeyi isirdiginda burnunu hafifce sıkmaniz, burun deliklerini kapatarak. ben oglumda oyle bulmustum careyi, nefes almak icin hemen birakiyordu kerata. 1-2 sefer tekrar etti, bende inatla burnunu hafif sıktım. sonunda pes etti. ama resmen kan revan icinde kaldigim anlarda olmustur..

 13. ısırdığı zaman burnunu sıkmayı hiç aklımıza getirmeyiz nedense, belkide düşünemeyiz…denedinmi Elif, birkaçkez üstüste deneyince ısırmayı bırakabiliyorlar, bende işe yaramıştıda daha sonralarıda (18-23) ara ara oyun olsun diye başlamıştı…

  • Denedim, denedim. Dert bırakmaması değil, ısırması. Dişleri jilet gibi mübarek, değmesi yetiyor.

 14. 1 – sizde işkence haline dönüşse de o keyfini sürüyor annesi :)Burnunu sıkmayı ben de duymuştum
  2- Efenim neymiş çocuk burnundan alırmış soğuğu 🙂
  3- Ne alaka yahu? tabiki onun yiyeceği ya da yiyebildiği kıvamda vereceksiniz mamalarını.
  4- benim kızım hiç emeklemedi. hep süründü süründü sonra da yürüdü 🙂

  Yine de tecrübelisiniz. Sevgiler

 15. Sevgili Elif,

  Isırma olayı bizde de başladı. Diş olmamasına rağmen. Yemek yeme olayı desen Allah muhafaza başlı başına bir sorun bizim evde ama üzerinde durmuyorum artık. Bu soruların sadece sonuncusuna yanıt vermek istiyorum. Benim oğluş da tam 9 aylıkken (şu an 11 aylık) ayağa kalkıp sıralamaya başlamıştı. Emekleme olayı hiç yok gibiydi. Arada bir sürünüyordu. Hah dediler annesi gibi emeklemeden yürüyecek bu heralde. Hatta 2-3 hafta önce 3-4 adım bile attı kendiliğinden ama bu arada emekleme olayını iyice söktü. Çok hızlı bir şekilde istediği şeylere emekleyerek ulaşmaya başlayınca yürümeyi tutturmaktan da vazgeçti. Artık emeklemeyi tercih ediyor. 🙁 Keşke yürüseydi daha karizmatikolacaktı. 😛 🙂 Emeklemeyi de bir görmelisin. Tek ayak ayağa kalkacakmış gibi basıyor diğeri ise diz üstünde. 🙂 Komedi bu çocuklar. Umarım sorularına tatmin edici cevaplar sorunlarına da çözümler bulursun. Sevgiyle..

 16. Elifciğim tecrübeli misin değil misin bilmem ama ben hamileliğim boyunca senin tecrübelerinden çok faydalandım 🙂
  Benim çirozum 3,5 aylık ve ben 5 günlükten beri dışarı çıkarıyorum ama sarıp sarmalamıyorum.En soğuk havada bile ağzını yüzünü kapatmadım. Zaten sıkıya da gelemiyor. Annem ve anneannem hasta edeceksin çocuğu diye bana kızsalar da ben sezgilerime güveniyorum. Bence annelik içgüdüsel bir şey. İç sesine kulak verdiğinde en doğruyu yaptığına inanıyorum.Nitekim hasta da olmadı miniğim ( maşallah diiyeyimm de!)

 17. Elifcim,
  isirdigi zaman ani sakince "boyle yaptigin zaman aciyor"de ve emzirmeyi kes,bir kac sefer sonra anlayacaktir Derin. Bir de emerken isirmasi fiziksel olarak mumkun degil,genelde aktif emme bitmisken uykulari geldiginde ya da bahsettigin sekilde memeyle oynarken isirirlar,o anlara dikkat et.
  Defne hic emeklemeden yurudu bir yasina girmesine bir kac gun kala,emekleyip emeklememesini hic dert etme.
  Agiz-burun kapatma olayi buralarda hic yok,onu da fazla kafaya takma derim.
  Hazir oldugu zaman yiyecektir puturluleri,merak etme.Sevgiler
  Sevgiler

  • Işıl, sanırım anlıyor ve fakat yapmaya devam ediyor. Çünkü artık ısırırken bir yandan da bana bakmaya başladı ne tepki vereceğim diye.

   Sanki hepten bu işten sıkıldı gibi geliyor bana 🙁

 18. Burcu Erdoğan

  Zeyno'nun sadece altta iki tane dişi var ve ısırınca çok acıtıyor.Şimdi bakıyorum ve üst dişlerinin patladığını görüyorum sevinsem mi yoksa kendi derdime üzülsem mi bilemiyorum.Yani üst taraf damakken dayanılabiliyor biraz acıya ama iki taraflı dişi hayal edemiyorum.
  İlk zamanlarda göğüs uclarım çatlamıştı.Ondan daha acı değildir heralde:))

 19. Hatice ÖKTEM KI

  Elifcim,
  1-Burak'da aynı ısırma olayını yapıyor valla bende çözüm bulamadım. Ablam yiğenimin burnunu sıkarmış ama bizde işe yaramadı. Sen bir çözüm bulursan bana da söyle lütfen.

  2- Ağız kapatma olayını bende duyuyorum hep sağolsun konu komşudan. Bizim atkısız apartmandan çıktığımızı gören herkes çok önemli bir görevmiş gibi aman çocuğun ağzını kapatsaydın diyor. Bazen gülümseyip geçiyorum ama genellikle aa hiç aklıma gelmemişti iyi ki söylediniz diyorum. O çok bilmiş ifadeleri yüzlerinde donup kalıyor. Sana da tavsiye ederim.

  3-Merve'ye ben ek gıda konusunda çok titizlenmiştim. Yaptığım yemeğin sebzesini kıymasını vs nerdeyse tartarak koyardım. Ama valla Burak'da kasmadim hiç. Direkt bizim yemeklerle başladım. Zaten öyle çok soslu yağlı tuzlu vs değildir bizim yemeklerimizde. Henüz hiç dişi olmadığı halde biraz ezersem gayet güzel yiyor.
  Hiç kasma bence şimdi nasıl istiyorsa öyle yesin. Eninde sonunda geçicek pütüre.

  4-Merve hiç emeklemedi. Hep tırtıl formundaydı. Yürümeye başladığı 18. ayına kadar. Arada koltuklara tutunduğu oluyordu ama emeklemeden direkt yürümeye geçti. Burak şimdi 11. ayini doldurmak üzere ve O'da emeklemiyor. Alçak sürünme yapmayı çok sevindim. Ayağa kaldırdığında yere sıkı basıyorsa boşver gerisin. 😉

 20. nefes kapatmak mi: yok oyle bisey!! ben de ilk turkiyeye gelince gordum o mumya bebekleri, acidim, karda kista biz bebegi sarip sarmalar, ama yuzunu acik birakir oyle gezdiririz hep amerikada. bayilir, temiz hava alir, yanaklar pembelesir, eve doner. hicbirseycik olmaz.

 21. Elifcim Tecrubelimisin degilmisin konusuna kesinlikle evet demek istiyorum. Hele ki tecrubelerini paylasman bence seni daha da fazla tecrubeli kiliyor. Amaaa her cocuk ayri bir dunya, hepsinin huyu suyu farkli. O yuzden her seferinde yasayarak ogrenip kesfediyoruz.

  2- 18 aylik kizimi ben de eger siddetli ruzgar yoksa hergun 10 dk bile olsa disari cikariyorum mutlaka. Siki giydirip, bere, bazen eldiven, ama atki olmadan. Atki gerektirecek kadar soguksa zaten o gun cikmayip evi havalandirirken acik olan camdan giren havayla idare ediyoruz.

  3- kati gidaya ilk basladigimizda dr kesinlikle pure yapmamamizi onermisti. Ancak kasikla ne kadar ezilebiliyorsa o kadar putur olabilirdi. Blender, suzgec vs hic kullanmadik. 8. Aydan itibaren de biz ne yersek eline tutusturmaya basladik. Aynen amac yemesi degil, fikir olarak alismasi, denemesi. Boyle boyle kizim 1 yasini doldurmadan once Adana'da acili (!) kebaplari goturmeye baslamisti 🙂 yalnizca ilk zamanlar
  elma gibi kismen sert olan yiyecekler tam cigneyemedigi icin bogazina kacabiliyor. O
  yuzden surekli yaninda olmanda fayda var.
  Ote yandan kizimin yasiti bir erkek cocugu 1
  yasini gecmesine ragmen, hala kahvaltida pure,
  yemek olarak da blenderden gecmis icinde et,
  sebze herseyi olan corbasini iciyordu. Cignemeyi
  kizimdan cok sonra ogrendi. Ha daha mi zayif ?
  Hayir.daha mi az istahli ? Kesinlikle hayir. Gelisim Cocuktan cocuga degisiyor, bence onemli olan herseyi tatmasi, yoksa illa ki puturluden katiya gececek eninde sonunda. Rahat ol 🙂 domatesi ilk baslarda hic sevmedi. Sonralari pismisini yemeye karar verdi. Su aralar cherry domatese bayiliyor. Peyniri de hic sevmedi ornegin, erimis kasar disinda, birkac gundur, yine erimis hellim yemeye basladi. İnsan uzuluyor tabi ama zorlamamak ve zamaninin gelmesini beklemek lazim, her gecen gun zevkleri degisebiliyor cunku.

  4- kizim uzun bir sure emeklemedi. Biz de tam heralde direk yurumeye baslayacak diye dusunurken, 11. Ayinda emeklemeye, 15. Ayda da yurumeye basladi. İkisi arasinda gecen sure ise benim icin cok yorucuydu. Ozellikle disardayken Ellerinden tutup iki buklum vaziyette ordan oraya yurumekten bir ara vucudumun hep bu sekilde kalacagindan korkmadim degil 🙂

  Zor ama her anin tadini cikarmak lazim doya doya. Bir de bakmissin ki Derin ansizin , hic beklemediginiz bir zamanda, yurumeye baslamis.
  Sevgiler

 22. Elifcim,

  Emekleme konusunda: Kizim da gec emekledi, uzun sure gobek ustu surundu,hatta emeklemeyi hicbir zaman cok hizli,hakim,cabbar ceval yapmadi. Tam dizleri ustune kalkti, emeklemeyi cozdu dedik, siralamaya baslayip, yurume isine konsantre oldu.

  Derin'in boyunu kilosunu bilmiyorum ama buyucek, daha agir bebeklerin emekleme evresini atladigi oluyormus. Sila buyucek, agir bir bebek, bedenini kaldirmakta zorlandi..

  Kaynak veremeyecegim ama emekleme hakkinda okudugum bir yazida (niye emeklemiyor bu cocuk diye takmistim,soylememe gerek var mi?) emeklenin son yuzyila ozgu birsey oldugu yaziyordu.

  Cunku son yuzyilda ev (kapali alan) hayati artiyor. Bebekleri yere birakabilecegimiz temiz alanlar var. Onceden bebekler yurume evresine gelene dek kucakta tasinirmis, emekleme olmazmis.

  Her seferinde baski yaptigim doktorumuz da ayni seyi soyledi: emeklemek gelisim evresi degil (developmental milestone), opsiyonel…Belki biraz rahatlatir seni..

  Sevgiler

 23. Teşekkürler herkese, eksik olmayın.

  SEDA – emeklemek konusu çok ilginç. Ben de geçenlerde bir fizik terapi uzmanından tam tersini duydum — gelişim açısından çok önemli olduğunu, emekleyen çocukların daha "atletik" yapıda olduğunu, bıdı da bıdı. Hoş, emeklemeyince de emeklemiyor, yapacak bir şey yok.

 24. Elifcim meme eme sorununu bende yasadim. hem cekip birakiyo,hem de emmiyo onca acliga ragmen, cildiracaktim.gariptir ama klasik muzik acip,sakin ve yanlz bir idada emzirerek ben durumu yoluna koydum.bi de sakin olmaya calis ltf,bebekler hisediyo biliyosun.. her bebek apayri ,biri digerine benzemiyor.ama bi dene hissedersen..

 25. Elif cim
  ikiz kızlarım mayıs ayında doğdular..tüm yaz body giydiler ve ayaklarına da çorap..o zaman yeni zellandalı bir arkadasım gelmişti…bu bebeklerin giyinmesi ve bizdeki bu ağzını ört,taşa oturma hasta olursun gibi öğretileri konuşuyorduk..dedi ki,bu insanın kodlarına kaydediliyor,anneden cocuga sonra toruna aktarıla aktarıla genlerinde kayıtlı oluyor ve sen zaten taşa oturursan hasta oluyorsun cünkü bilgi böyle verilmiş…bizde bu bilgi olmadığı için taşa otursakta hasta olmayız…mantıklı gelmişti..cocuklarımıza ve annelerimizin bizlere hasta olmakla ilgili verdiği bilgileri bir düşünün aşağı yukarı bir ulus aynı bilgilerle yetişti…bu atkı da aynı tür bir bilgi..bence sadece hava kirliliği için önlem olabilir..
  sevgiler

 26. Atkıyı emiyor ne yapmak gerek :):) Dişi yokken memeyi damağıyla ısırmayı oyun edindi ne etcez? 4 aylık bebe ayaklanmaya çalışıyor oturuyor , oturtsak mı ki? Oyyy :):):) Canlarının istediğini yapsınlar amannn .