51 Yorum

Hazır değildim

Böyle hissedeceğimi tahmin etmemiştim.

Derin memeyi bırakıyor. Sıkıldı. Uğraşmak istemiyor.

Gündüz neredeyse hiç emmiyor. Bugün sabah azıcık aldı. Öğleden sonra ise iki fırt. Gerçekten, sadece o kadar — iki fırt. Onda da zaten süt gelmedi.

Öyle olunca sütü sağdım. Biberonla verdim. İçti. Gerçi bitirmedi, ama içti.

Geceleri uyanıyor hala — genelde. Geçen gece onu da yapmadı gerçi. Akşam 7’den sabah 7’ye kadar uyudu. Biliyorum, daha ne istiyorum?! Sanırım kabullenemiyorum.

Derin bizim çok büyük ihtimalle son bebeğimiz. Ve ben, her ne kadar “bir an önce bir sene olsa da bu devri kapatsak” diye düşünsem de bir yandan bu sürecin kendiliğinden olmasına hazır değilim. Değilmişim yani.

Garip hissediyorum. Birincisi, bir yaşına tamamlamak istiyordum. Zaten bir ay erken doğdu. Kışın ortasındayız. Şu grip sezonunu atlatana kadar anne sütü alsın. Tamam, sağıp vereceğim ama şimdi uğraş, dur. Voonnggg vonnggg pompala işin yoksa. Bu saatten sonra üstelik.

Bir de oraya buraya biberon mu taşıyayım yani şimdi? Isıt. Et. Uff.

Biliyorum bu yazıyı okuyanlar arasında emziremeyenler de var. Kimsenin yarasını deşmek değil niyetim. 9 ay çok iyi bir süre, şanslıyım ki sorunsuz buraya kadar geldik, biliyorum. Ama benim planlarımın dışında gelişiyor olaylar. Tatsızım.

Emzirmek benim için, bebeğim için önemli olduğu için önemliydi. Karışık bir cümle oldu. Şöyle söyleyeyim: Bir süre sonra bana zor geliyor bu süreç. Beni çok etkiliyor. Özel (cinsel) hayatımı etkiliyor. Yemeğimi, içmemi etkiliyor. Etkiliyor da etkiliyor işte. Dolayısıyla zaten çok uzun sürmeyecekti. Doğan, “acaba 18 aya tamamlasa mıydın?” dese de (deli midir nedir o da, “hayatımızı etkiliyor” dedik, hala ver de ver diyor. Emzirme Reformu’nun yönetim kurulu başkanı yapmalı bunu) ben yapamayacaktım. Yaz başlamadan bu defteri kapatmış olmak istiyordum. Ama bu kadar çabuk değil.

Deniz’de kendimi hazırlamıştım. 31 Aralık 2007, Deniz 13 aylıkken bitirmiştik. O kadar hazırlamıştım ki, fotoğraf bile çektirmiştim. Son emzirmemizin resmi diye. Şimdi bu Derin sıpası memeyi her bıraktığında “Acaba bir daha alacak mı?” diye düşünüyorum.

İşin bir boyutu daha var ki… Dile bile getirmeye korkuyorum bir yandan. Erkek çocukları yetiştirmekle ilgili bir kitap okuduğumu söylemiştim ya. Çok ilginç gerçekler var orada. Erkek çocuklarının, günün birinde fiziksel olarak annelerinden kopacakları, kopmaları gerektiğini anlatıyor. Emzirmeyle alakası bile yok, sarılmaktan, şapır şupur öpüşmekten falan bahsediyor kitapta. Bu eşek sıpaları büyüdükçe benden uzaklaşacaklar. Deniz zaten eşek kadar oldu. Derin, tamam şimdi kucağımda falan ama, al işte, ben istemeden o bırakıyor memeyi. Bu mu yani şimdi? Çok değil, 10 sene sonra arkadaşlarının yanında öpmemi istemeyecekler belki. Utanacaklar. Hiç olmazsa şu birlikteliğimizi birkaç ay daha devam ettireydik.

Anlatabildim mi? Çok mu karıştırdım?

Üzüldüm şimdi. Yalnız kaldığımı hissettim. Yalnız kalacağımı.

“Her anneye bir kız lazım” lafını kabulleniyor muyum yoksa?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

51 yorum

 1. ne güzel anlattınız yine hepimizin yaşadığı bir duyguyu.
  benim bir oğlum ve kızım var, kızım olunca yepyeni duygular yaşadım. Erkek çocuklarından çok farklı, daha sıcacık sanki.

  sevgiler

 2. Bazen bildiklerimiz ve öğrendiklerimiz yanıltır bizi. Kız evlat bence de bir anne için şans. Evet genelde daha bağlı oluyorlar ya da paylaştıkları daha fazla oluyor. Ama öyle kız evlatlar var ki.. benim diyen oğlanı aratmaz. ne demişler hayırlı evlat olsun. gerçekten öyle.
  biz ailecek aynı evde yaşıyoruz, abim 29 yaşında çalışan doktora yapan bir genç, ama her akşam gelir annemin omzundan defalarca öper. birşeyler için teşekkür eder kendince. anakuzusu flnda değildir, başına buyruk bir tip.
  Ben 27 yaşımdayım, annemi çok az öperim. 40 yılda bir duygularımız patlayınca.. =) yani temas değildir bence o bağı anlatan. paylaşılanlardır.
  Ergenlik döneminde utanmaları olacaktır elbet ancak herşey geçici krizler..Umarım aranıza asla mesafe girmez.hep cancana olursunuz ve hep öpüp koklamaya devam edersiniz oğluşlarınızı.

 3. Benim de oğlum var ve onu çok seviyorum ama her insana bir kız evlat lazım lafına da çok inanıyorum. Kızlar ömürleri boyunca çok yakın oluyorlar ailelerine. Erkekler bir yerde kopabiliyorlar. O yüzden hep kızım olsun istemiştim. Bir de 5 tane kız yiğenimin olmasınında etkisiyle tabi 🙂 Ama herşeye rağmen şimdi oğlum olduğu için çok mutluyum 🙂

 4. Elifcimm boşver %85 lik ihtimali ve sen bir tane de kız doğurmayı dene bence…Ben bu yazıda 3. bebek için aralanmış bi kapı görüyorum:)

 5. esra şakacı

  zor belki ama böylesi daha iyi gibi sanki .. kızım 20. ayındayken, ben artık tahammüllerimi tükettiğim için, onun aşırı emme isteğine rağmen kesmek zorunda kalmıştım memeden .. en az 10 gün o bir köşede ben başka köşede zırıl zırıl ağlamıştık; bir karar vermiştim geri de dönemezdim ama hayatımın en acıklı günleriydi .. uzun lafın kısası yeni döneminiz hayırlı olsun, kısa zamanda alışman dileğiyle elif ..

 6. :(( benim kızım da 5 aylık oldu, yakında ek gıdaya başlayacağımız için içim bi buruk o yüzden:(( ne bileyim sanki bana bağlılığı azalacak, benden uzaklaşacak ve hiç bir şey eskisi gibi olmayacakmış gibi geliyor…Saçma biliyorum ama böyle hissediyorum:(( Memeyi bıraktığını düşünmek bile istemiyorum:(

  • Hiç de saçma değil. Biz de başladık ek gıdaya ben de aynı duyguları hissettmiştim. Ertelemeye bile çalıştım hatta. Ama hiç bir şeyin tadını anne sütü kadar çok sevmiyorlar bence. Aynı heyecanla emecek merak etmeyin…

   • bunu duymaya çok ihtiyacım vardı, çok teşekkürler… bebeğinizi sağlıkla büyütmeniz dileğiyle, sevgiler…

 7. ufff. uffff. okurken ağzımdan çıkanlar. benim bebğim de 8 aylık oldu bu gün. ama sağ mememi emmek istemiyor 1-2 haftadır kavga gürültü gidiyoruz. ancak dişi çıktığı için sağ göğsü verdiğimde bir de ısırıyor. ama bıraksın istemediğimden gözümde yaşımla savaşa devam ediyorum. içim kıyım kıyım. kalbimde sızı , hislerini paylaşıyorum.

 8. A, n'oluyor ya? Kerim ve Derin yaşıt ve Kerim'de de alametler hiç iyi değil.. Üstelik ısırıp ısırıp atıyor memeyi. bilgiçlik yapıp emzirin, dedim olana bak.. benim idealim 2 sene idi.. zor olsa da 2 sene!!

 9. Blogcuanne, sen elbette işin aslını daha iyi bilirsin ve benden çok daha tecrübelisin fakat tam da bu aylarda Tenten' de hiç rağbet etmemeye başlamıştı memeye. En fazla 1 ay sonra tekrar şapur şupur devam etti. Sevgiler.

  • evet katılıyorum. çocukların böyle bir dönemi oluyor ve geçiyor. çevremdeki birçok çocukta gördüm.

   • ben de tam bunu söylemek için geliyordum.benim küçük kuzum 1 yaşında olmak üzere ve o dönemlerde öyleydi.hatta gece uyanmaktan bıktığımda "bari böyle emmiş oluyor" diye avutuyordum kendimi.şuaralar yapışık yaşıyoruz diyebilirim:)belki de/umarım Derin'inki de böyle bir dönemdir, geçer…

 10. ben bu duyguyu çok iyi biliyorum 🙁 çok ağladım. Oğlum 11 aylıkken emmeyi bırakınca. 1 ay daha çekerek devam ettim ama aynı hazzı almadığımdan çabuk bıraktım sağmayı. Yedekleridiklerimle de 6 hafta daha idare ettik. Ama benim hedefim 2 yaşıma kadar emzirmekti. olmadı 🙁 Bence imkanın varsa doğurmalısın üçüncüyü.

 11. Elifcim,birakmaya hazir degilsen,devam etmek istiyorsan su linklere goz atmani oneririm: http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/back-to-
  Bazi bebeklerin bu aylarda memeye duskunlugu azaliyor,anne israrci olmazsa memeyi birakabiliyorlar ama bu dogal bir sekilde memeyi birakma degil aslinda,insan bebekleri kendi ozgur iradeleriyle en erken 2 yas civarinda birakiyormus emmeyi.2 yastan once birakilmis ise ise, anne bilerek ya da bilmeyerek buna katkida bulunmustur diyor isin uzmanlari.
  Tabii, karar senin 🙂 Sevgiler

 12. Elif, sen bu duygusallikla 3.yü de yapacaksin bence, hem belki kız olur :))

 13. evet evet kesin kız lazım. Kayra da 9 aylıkken kendi isteği ile bırakmıştı. Arada bir uykuya dalarken falan emdi ama sanki emmeyi değil de artık sütün tadını beğenmiyor gibi bir hali vardı. Bir yerden sonra kendi kararlarını veriyorlar, biz istesek de istemesek de.

 14. ben de hazır değilmişim..bu yazını okuyunca anladım. henüz emiyor, çok düşkün.. ama hızla büyüyor. 7 ay nasıl geçti, ne zaman bu kadar büyüdü 🙁 o da bırakacak beni ve ben de yalnız hissedeceğim.. ağlamaklıyım,hatta ağladım ve eşim gülüp geçti.. büyüyecek, bebek mi kalsın diye. asla anlamayacak hislerimi biliyorum. bu gece göğsümde uyutacağım küçük bebeğimi, her yerimin tutulmasını göze alarak..

 15. Elifcim;
  anne ile erkek cocuk arasındaki ilişki bence anneye bağlı. Ne kadar yargılaması sorgulaması az bir ann olursan erkek cocukla ilişkin o kadar iyi kalıyor. Bizim evde de duygularını gosteremeyen cocuk bendim o yüzden annemle erkek kardeşimin aşkı daha yüksek görünür. Ve araları da oldukça iyidir. Ben senin de ilişkinizi yakın tutacağına eminim.

 16. Çok güzel anlatmışsınız Elif Hanım.. Samimiyetinize dayanarak "kıyamam:(" demek istiyorum, ne kadar uzaklaşacak olsalar da sizden, siz her zaman onların "sığınacak tek kucakları" olacaksınız.. Sevgiler..

 17. Elif'cim emzirmeye bir süre daha devam etmek istiyorsan sana kesinlikle tutacağına emin olduğum bir önerim olacak. Sevgili oğlun emdiği zaman sanki çok komik bir şeyler oluyormuş gibi kahkahalar at. Başlangıçta şaşıracak ve bir süre sonra kahkalarına katılacak, emme işini de devam ettirmek isteyecektir. Byükler emme işini bahardan önce bıraktırmayın der ama elbette anne ve bebeğin tercihleri de önemlidir. Her şey gönlünüzce olsun o halde:)

 18. Elif biliyor musun ben de son dediklerini zaman zaman dusunuyorum…bir gun yalniz mi kalacagim acaba? …bir ooof cekiyorum iste…

 19. elif hanım kıza yol göründü galiba : )13 ay erken değil mi *kızım 20 aylık tı.çevremde genelde 2 yaşa yakın bırakılıyor. selamlar

 20. Merhaba, benim ikiz bebeklerim var. Kız olan 3 aylıkken bıraktı. Oglumda 9-10 aylık cıvarı uzaklasmıstı. Kızım icin zaten sagdıgım icin sutumde bir azalma olmadı.Bir yasından sonra da emmeye cok düskün olmaya basladı. Su an 20 aylık hala emzirmeye devam ediyorum. Zaten psikologlarda bir yasında o nedenle bırakmayı tavsiye ediyorlar.Asıl bagımlılık o zaman baslıyormus. Pspkologlar tavsiye etmesede ben iki yasına kadar emmeleri gerektigine inanıyorum.

 21. elifcim
  tunayla derin bu konuda da benzemese şaşardım zaten.
  tuna hiçbir zaman memede uyuyan bi çocuk olmadı. daha doğrusu ben memede uyumasını istemedim. emzik de alıyordu ve benden bile fazla yemek yerdi bazen. haliyle memeden süt emmek için hiçbir sebebi yoktu çocugun. uyumak için emzik, karnının doyması için yemek vardı. çok dokunmatik, bol öpüşmeli oynaşmalı bir ilişkimiz var oğlumla. anne teması ve sıcaklığı da eksik kalmadı yani. çok tok yattığından gece uyandığında meme ağzına değdiği gibi uyuyor, gündüz hiç emme istemiyordu. tam da 9. ayda bitti emzirme işi. hastalık kısmının direkt stle bağlantısı yok bence. 21 aylık olup yoğun diş çıkarma döneminde beta bakterisi kapıncaya dek antibiyotik kullanmadık. aşılarda bile ateşlenmedi…
  hep söylyorum ne kadar uzun sre emzirdiğin değil ne kadar verimli ve nitelikli emzirdiğin önemli.
  – ilk 6 ay sadece süt verdin mi?
  – bebeğin huzurlu bir şekilde uyuyor mu?
  – iştahı yerinde mi?
  – sağlığı yerinde mi?

  derin için bunların hepsine evet diyorsundur sanırım.
  bence elinden geleni yaptın ve bundan sonrası derin'in vereceği karar.
  bize de her zamanki gibi buna saygı duymak düşer değil mi?

 22. Aynı işaretler Yağmur'da da var. O da gündüzleri hiç emmek istemiyor, emdiğindeyse iki fırt çekiyor. Şimdilik gece emmeye devam ediyor ama yazını okuyunca ben de korkmaya başladım acaba biz de mi memeyi bırakacağız diye 🙁 biz de daha 8 aylığız, hiç olmazsa 1 yaşını bulalım istiyorum ben…

 23. çiğdemle &cc

  Benim Çağlamın da bu ay sonu 9 ayı bitiyor. Ve gündüzleri aynen dediğiniz gibi pek emmek istemiyor yani sabredemiyor, memede uzun süre klamak istemiyor. ama geceleri emiyor. bence geçici bir süre olabilir bu. inşallah öyledir.

 24. kızım 7 aylık ve emmeyi kendi isteği ile bıraktı.. Gerçi 2 aylıktı yetersiz süt yüzünden mama vermeye başladığımda ama 7.ayın başına kadar hem anne sütü hem mama aldı. Gayette sağlıklı. Şİmdi sebze çorbalarını, az da olsa yemekleri yemeye çalışıyor 6 tane minik dişiyle.. Hiç bir zaman bana olan düşkünlüğü azalmadı hatta gün geçtikce artıyor. Bu bebişler annelerinde asla vazgeçmezler lütfen üzülmeyin..

 25. Hepinize çok teşekkür ederim. Benim derdim sanırım daha çok işin duygusal yakınlık boyutuyla. Bu aralar biraz hassasım bu konularda.

  Bir yandan ne yalan söyleyeyim, kendi bırakıyor olması işime geliyor. Bu Derin oğlan korkutuyor beni, çok farklı Deniz'den. Kafasına göre yapıyor her şeyi, o yüzden sanki bu süreci uzatacak olsaydı ikimiz için de zor olacaktı gibi geliyor. Yine de iki üç ay daha uzatsın isterdim. Elimden geldiğince sağarak vermeye çalışacağım, bakalım.

  • nihat'ın annes

   bence ilk bebeği uysal ve programlı olan anneler ikinci bebeğe çok sıcak bakıyor ve bunu yapıyorlar, benim nihatım aynı derin gibi başına buyruk, zıpır ve programsız ve ben ikinci bebek için geçen gün arkadaşlarıma dediğim gibi "birdaha bu yolları aynı hevesle yürürmüyüm" bilemiyorum. sen denizi anlatırken bana masal gibi geliyor ama derin ile ilgili paylaşımlarında tamamen bizi anlattıyormuşsun hissine kapılıyorum.

 26. Senin minigin bu yaptiklarini benimki 6 aylikken yapti ve memeyi birakti. Gunlerce agladim uzuldum sagdim ama sonra oda bitti. Benim hala icimde bir ukte. Bilincliyken yani oglum beni daha iyi tanirken emzirmek isterdim. Hic aklima gelmemisti bu durum cunku ben en az 1.5 yil emzircektim. Onun deil benim tercihimdi bu. Hatta isyerinde sut falan sagcaktim eve birakicaktim. Simdi oglum dokuz aylik ben yakinda ise donuyorum. Pompa oylece kenarda duruyor. Yazinizi okuyunca icim ciz etti. Simdi dusunuyorum da ohooo ben 9 ay emzirsem daha ne isterdim! Birde bu yanini dusunun. Siz bebeginize mama vermek zorunda kalmadiniz hic. Sevgiler…

 27. Merhaba elifciğim bu yorumu yayınlamasan daha iyi bence yalnızca yazıyorum.
  Kızımı bende 9-10 ay emzirebildim,sütüm çok azıldı v.s.. Bir aile dostumuzu aradım.sohbet etmek hemde sütümün kesilmek üzere üzüldüğümü,canımın sıkıntısından ne yapacagımı bilemediğimi paylaşmak konuşmak için aradım.Kendisinin erken zamanda kesildğini mama kullandığını biliyor ne marka kullanıyor v.s. sormak için.erken derken 6 aylıkken felan . neyse bende durumu anlattım.Bu kız bir bozuldu telefonda,ee ne olmuş yani benimki 6 aylıkken bıraktı ,olabilir böyle şeyler.gibi.. tabi bende şaşırdım ve bir tuhaf oldum,sonra anladım ki erken zamanda çocugunun emmeyip bırakmasından ,sen 9 ay 10 ay emzirmişsin daha ne istiyorsun der gibi bir havası oldu.Benim ,onu arama niyetim her ne kadar da farklı olsa (sohbet edelim ,fikir alayım diye iyi bir niyetle yaklaşmama ragmen) da geri tepti.Acaba : Anneler kısa süre emzirdiği taktirde ,uzun süre emzirenleri hazmedememe yada içinde uhde mi kalıyor acaba dememe sebep oldu.Yada bu kızın bana gıcıklığı var 🙂

  Benimde bir sitem var ,Burada Tvde 9.30 da çıkan reklamlar ne kadar faydalı diye bir yazı yazdım okumanı tavsiye ederim .

  • Hazmedememek degil de kendi haline uzulme diyelim biz ona. Baskasinin mutsuzlugu uzuntusu, bir bebegin anne sutu alamamasi baska bir annenin mutlulugu olabilir mi hic? Aslinda su hususta haklisiniz biri bir sikintisini dile getirdiginde biz anneler hemen amaaan oda bisi mi bende boyle olmustu diyerek 'teselli' vermeye calisiriz:) biraz da belki sunu hatirlatmaktir amac 'beterin beteri var haline sukret' gibi…sanirim arkadasinizin da amaci oydu. Biraz da iyi yonden dusunmeli belki de 🙂 sevgiler..

  • Hazmedememek ağır bir kelime. Yani karşınızdaki şahsın düşüncesini tabi ki de bilemem ama emin olun ki emziremeyen "normal" anneler kimsenn bebeğinin sütünü göz dikmez.
   7 aylık doğan bebeğim hiç sadece anne sütüyle beslenmedi. T&akviye olarak aldığı anne sütünde ise 2 aylıkken (yani henüz doğum zamanı yeni gelmişken) ayrı kaldı. Hazım sounu yaşamıyorum.
   Doya doya emzirenlere karşı duyduğun tek his tebrik etme hissi olur ancak.

 28. Prof. Dr. Sabiha Patuna'nın bu konu ile ilgili yazısı yayınlanmış..
  http://www.hurriyetaile.com/yazarlar/sabiha-paktu

 29. mrb elif, ikinci çocuğumun da erkek olacağını öğrendikten sonra arama motoruna 'eyvah ikinci de erkek' diye yazdığımda karşılaştım bloğunla:)) ve seni kendime çok yakın hissedip merakla takip etmeye başladım ve inan kız çocuk isteğimi senin yazılarını okuyarak azalttım diyebilirim. benimde 5 yaşında ve 5 aylık birbirinden güzel iki oğlum var. aslında seni üzen bence zamanın acımasızca geçip gittiği. bunu ilk çocukta anlamıyorsun ama ikinci doğunca ilkinin büyüdüğünü anlıyorsun ve bu da büyüyecek gerçeği daha net ortaya çıkıyor. onlar büyüyor ve bizde onlarla birlikte o büyülü dünyadan uzaklaşıyoruz. ama 3 de olsa 4 de olsa onlarda büyüyecek, ama herşeye alıştığımız gibi buna da alışacağız ilgi alanlarımız farklılaşacak dertlerimiz sevinçlerimiz değişecek vs. fazla derin düşündüm galiba.allah evlatlarını korusun hep sizinle, size yakın olsunlar, sevgiler

 30. Elifcim, bilmiyorum ne kadar ek gida veriyorsun ama ben kendi yasadiklarimi yazayim: Ben kahvaltida ek gida verdim kisa bir sure ve gordum ki bizimkisi emmek istemiyor. Her verdigimde aynen bir iki firt cekiyor cekmiyor ve birakiyordu. Simdi sadece oglen ve aksam ek gida veriyorum. Baya da cok veriyorum. Rahat 12 oz yiyordur her ogun. Kahvaltida hic ek gida vermiyorum. Bu yeni duzene gectigimizden beri cok guzel emiyor. Bir cok kere emiyor ve iyi miktarda emiyor. Bilmem isine yarar mi? Hoscakal

 31. Ben de ayni seyi oglum 11 aylikken yasadim. Ustteki yorumlardan birinde kellymom'in linkini gordum. Oradan okuduklarim bana cok yardimci oldu. Birakmasini istemiyorsaniz cok sik ve degisik sekillerde emzirmeyi deneyin. Mesela ben ayakta yuruyerek kucagimda emzirdim, iki-uc gun icinde normale dondu. Sonunda oglumu 23 aylik olana kadar emzirdim. O asamada da ben istedigim (sutum bayagi azaldigi) icin biraktik, ona kalsa daha emerdi.

 32. her anneye bir kız evlat lazım.2 erkek bir kız annesi olarak söylüyorum bunu.Bu deneyimi yaşamalısınız.
  Sevgiler…

 33. merhaba.. benim kızım 4 aylık henüz bir aylıkken üst düzey reflüsü olduğunu öğrendik 40 kından sonra memeyi bırakmak istedi 4 aya kadar çok zor günler geçirdim gündüz emmiyor gece ise sormayın artık gece dahi emmemeye başladı iki ay önce cerraha götürdük yapılan tetkikler sonucu mide volvusu olduğu ortaya çıktı bebeğim hala kusuyor ve çok huzursuz kilo almaza ameliyat.. reflü maması yediriyorum onuda kusuyor.. ne yapacağımı şaşırdım..

  • Çok geçmiş olsun Asude. Umarım en kısa zamanda, en iyi şekilde geride bırakırsınız bu durumu. Ameliyat bile olsa, tamir edilemeyecek bir şey değil diye anlıyorum. Hem bebekler bu tür şeyleri yetişkinlerden çok daha kolay atlatıyorlar. Eminim sen uykusuz birkaç gece geçirirsin ama kızın kısa zamanda toparlar.

   Bir de, her zaman için ikinci bir görüş almakta fayda var. Ben senin yerinde olsam ameliyat karar vermeden önce en az bir doktora daha gösterirdim.

 34. Emziremeyen ve kızı 10 aylık olmasına rağmen bunu atlatamayan atlatamayacak olan anneyi çok üzdünüz siz şimdi… "Bir de oraya buraya biberon mu taşıyayım yani şimdi? Isıt. Et. Uff." ben aylardır içim acıya acıya taşıyorum merak etmeyin ölmüyor insan…

  • Üzgünüm. Ama neden üzerinize alındığınızı anlamadım.

   Emzirmenin ne kadar doğal ve rahat olduğunu, sizin gibi annelerin ne kadar zorlandığını tahmin ettiğimi anlatmaya çalışıyordum.

 35. Elifcim bunca duygusallık, kız çocuğa göndermeler filan.. Gebe filan olmayasın? (yada olasın tabi istersen:)))

 36. Evet evet ” Her anneye bir kız lazım ” :)))). Bu sabah servisle işe gelirken oğlu olan bir arkadaşıma ( Güzide ) bu sözü sarfetmiştim. Benim kızım henüz 3,5 yaşında yaramaz, çok konuşan, sürekli evcilik oynamak isteyen, en çok sevdiği şarkı damat oyunu olan :))) tatlı mı tatlı bıcırık mı bıcırık dünya tatlısı bir prenses. Büyüdüğü zaman nasıl bir ilişkimiz olacak bilemiyorum ama inşallah bu ilişkimiz hep böyle devam eder.
  Şöyle bir gerçek var ki büyüme dönemiyle beraber çocuklarla annelerinin ilşkileri değişiklik gösteriyor. Erkek çocuğum yok ama ertafımda ki örnekleri düşündükçe bu kanıya varıyorum ( Erkek kardeşim, kuzenlerim, yeğenlerim, komşu çocukları ). Çocukluk döneminde kız – erkek çocuk, Ergenlik döneminde kız – erkek çocuk, Evlilik döneminde kız – erkek evlat farkı…
  HER ANNEYE BİR KIZ LAZIM :))))) ( Güzide, Meryem, Zehra, Blogcu Anne :))))) )

 37. Sorma canim Alpos da 9.5 ayda biraktiginda cok uzulmustum. Duru en azindan 11 ay anne sutu almisti. Herseyi ikincisine daha az yapabiliyorum bari bu esit olsun istemistim ama olamadi. Kendimi cok yetersiz hissetmistim ve calismiyor olsam sutum daha bol olurdu o da birakmazdi diye dusunmustum (hala da dusunuyorum…)