22 Yorum

İtirazı olan… sonsuza dek sussun

Az önce, Facebook’ta gördüğüm bir videonun altına bir yorum yazdım. Video, 7-8 yaşlarında iki çocuğun yabancı bir yetenek yarışmasındaki dans gösterisiydi. Yetenek yarışması derken, öyle folklor falan değil. Danstan çok anlamam, karışık bir Latin dansıydı sanırım. Her iki çocuk da yetişkin gibi giydirilmişler, kız çocuk tabii ki makyajlı, topuklu ayakkabılı. Henüz göğüsleri bile yok, ama üstünde bikini üstü gibi bir üst, altında tüylü bir alt. Bir nevi dansöz kıyafetinin yandan yemişi. Kızın açılış dansında bir kıvratışı var, değme dansöze parmak ısırttırır.

Küçük kız bu dansları yapıp kavalyesi de ona bilmiş bilmiş figürlerle eşlik ederken jüri üyeleri ağızları açık bir şekilde “Woooww!” falan diyor, seyirciler de kendilerinden geçmiş bir şekilde seyredip, havalı hareketlerde alkışlıyorlar.

Ben beğenmedim bu videoyu. Tıpkı geçenlerde Fransız Vogue’un yaptığı edepsizliği, ve Toddlers and Tiara’s adlı sözüm ona bir başka “yetenek yarışmasına” katılması için kızının kaşlarını aldıran annenin videosunu beğenmediğim gibi.

Beğenmemenin de ötesinde, artık iyice gıcık olmaya başladım bu tür görüntülere ve bunları yayanlara. Hiç mi sağduyu yok insanlarda?

Bunu yayımlayan bir Türk site. “Süper çocuklar” başlığıyla yayımlamışlar. Ben de bu siteyi Facebook’tan takip ediyorum. Görür görmez yorum yazdım. Kelimesi kelimesine hatırlamıyorum, çünkü silmişler. Evet, yorumumu silmişler. Şöyle bir şeydi silinen yorumum:

Bence bunlar süper çocuk falan değil, zavallı çocuklar. Özellikle de kız çocuklarının kadınsılaştırıldığı bu günlerde bu tür görüntüleri çok rahatsız edici buluyorum.

Ben bu yorumu yazdıktan sonra iki kişi “beğendi” bu yorumumu. Demek ki böyle düşünen bir tek ben değildim.

Ancak birkaç dakika sonra bir de baktım ki yorumum silinmişti.

Afalladım. Açıkçası tüm iyi niyetimle, belki yorumuma cevap yazarlar, hatta o kadar ciddiye alırlar ki bu videoyu bile kaldırırlar diye düşünmüştüm.

Ama hayır, benim “bu görüntülerin rahatsız edici olduğunu” söylediğim yorumum silinmişti.

Az önce baktım da, 44 kişi “beğenmiş” bu videoyu. Üç de yorum var altında. Kimi “süper” demiş, kimi “ben buna yetenek derim” demiş.

Demek ki benim gibi düşünmeyenler de varmış. Olabilir. Belki ben çok hassasım bu kadınsı kız çocukları hakkında (öyle olmadığını biliyorum ya, neyse…)

Ama görüş ayrılığımı -üstelik de gayet seviyeli bir şekilde- belirttiğim yorumumu silmek… İşte bu olmadı. Ne küfrettim, ne kimseye saldırdım. Sadece “komik bebek, süper çocuk” şeklinde paylaşılan bir videoyu komik ya da süper bulmadığını belirttim.

Ben böyle şeyleri kolay kolay kaldıramıyorum. Çok ayıplıyorum.

Ve maalesef buna Türkiye’de çok rastlıyorum. En büyük medya kuruluşundan, işte şimdi orta halli bir anne-bebek sitesine kadar herkes sırf kendi doğruları duyulsun istiyor. Karşıt görüşler olmasın, olursa da zinhar duyulmasın diye uğraşıyor, didiniyor.

Bu benim çok ağırıma gidiyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

22 yorum

 1. "Normallestiriliyor" tum bu goruntuler. Sonra da insanlar bunlari garip, rahatsiz edici bulmuyor. En kotusu bu bence.

 2. Site adini verirseniZ biZDe siZİn gibi fikirlerimizi yazalim yalniz degilsiniz

 3. elif, evet sen çok hassassın.
  ama yine evet herkes hassas olmalı. küçücük kızlar kocaman kadınlar gibi makyaja bulanmış bir yüzle alkış almamalı. normali bu.

 4. elif,site adini versene bizde biseyler yazalim bakalim tavirlari ne olcak,boyle dusunenin tek sen olmadigini anlasinlar

 5. tavır çok iğrenç. ne yani herkesin kendi çöplüğü müdür?

  anne babaları nasıl rahatsızlık duymuyor işte bunu anlayamıyorum. biz 7 kat yabancıyken anneliğimiz kabarıyor da, bu çocukların ana babası nasıl rahatsız olmuyor…?

 6. Kesinlikle böyle düşünen sadece sen değilsin Blogcu annem, kız çocuklarının kadınsılatırılmalarına ,süslenmek adına makyaj yapılmasına sinir oluyorum.
  Ayrıca bir yazıya yorum hanesi konuluyorsa iyi kötü hepsini kaldırabilmeli insanlar

 7. d-smart travel&living kanalında bir program var. Minikler ve Taçlar. 1-2 sefer denk geldim. Şimdi direk geçiyorum o kanalı. Küçücük çocuklar arasında güzellik yarışması düzenlemişler ve çocuklarda makyaj dekolte kıyafet hepsi var. Çok üzüldüm çok. Bir insan nasıl çocuğunun bu hallere sokulmasına izin verir aklım almıyor.

 8. bahsettiğiniz videoyu izlemedim facebook üyesi değilim. ama şu kızının kaşlarını aldıran videoyu izlerken küfür etmeden duramadım ne yalan söyleyeyim. ya böyle insanlara anne denmemeli.

 9. Sonuna kadar katılıyorum sana.

  Güzellik yarışmaları, dans – yetenek zırvalıkları minicik bedenlerin kendi istek ve bilinçleri dışında aileleri tarafından sömürülmesidir!

  Hangi 6 yaşındaki çocuk güzellik yarışmasına katılmayı akıl eder bir söylesin bana. Annesi onu işler, sonra "o istedi" olur.

  Hukuk ne zaman devreye girecek diye bekliyorum. Ve de bu görüntüleri paylaşan, beğenen insanları şaşkınlık ve inceden bulantıyla izliyorum.

 10. Kesinlikle hassas olmak gerekiyor, katılıyorum ben de. Toplumların geleceğini annelerin yönlendirmeleri belirliyor, çocuklar ne verirseniz onu alıyor. Travel&Living kanalı ara sıra izlediğim bir kanal ve ben de o küçük çocukların güzellik yarışması programını izledim veeşime ağzımız açık kaldı. O yaştaki çocuğun yarışma eğlenme ilgi alanları bunlar olmamalı ve gerçekten de hukukun devreye girmesi gereken bir konu. Bu arada Facebook'ta yayınlanan beğenmedim içerikli yorumunun silinmesi de çok ayrı bir konu; demek ki illa sempati duymalıyız bir kalıba sokulmalıyız başka fikrimiz olmamalı. Densiz fotoğraflara hepsi senin mi yorumları yazılabilsin ama böyle bir videoya fikir beyan edemeyelim; ne güzel değil mi?

 11. Kesinlikle çok haklısınız ben de sizin gibi düşünüyorum küçücük melekleri ne hale getiriyorlar bi de bunundan gurur duyuyorlar.. Ben de tahammül edemiyorum

 12. Ben bu kas alinan cocuk videosunu gormemistim ve keske de gormeseydim 🙁

 13. Ben de görmedim videoları.görmeyi de yüreğim kaldırmaz sanırım

 14. Anlayamıyorum çocuklar ile porno içerikli cinsel içerikli film çeken insanlar tutuklanıyor bu ne peki şimdi koskoca bir toplum seksi danslar yaptırdıkları küçücük çocukaları bağıra çağıra alkışlıyor. Hadi anne baba hatalı orda o kadar insan içinde hiç mi akıllı biri yok itiraz edicek? çok abartı olduğunu düşünebilirsiniz ama bence hiç farkı yok çocuk ne bilir seksiliği yaa… çok sinirleniyorum çok….

 15. nihat'ın annes

  ben kaş alınış sahnesine dayanamdım…. çok pardon ama bu insanlar gerçekten manyaaakkk…. biz rutin aşıları yapılırken bile nihata bin dil döküyoruz bu salak saçma bi yarışma yüzünden…. ay sinirlerim bozuldu.

 16. Bende gecen gün facede bir video izledim. iki minicik kiz cocugu Hakan Pekerin köylü güzeli adli müzigle dans ediyorlar. ilk önce köylü kiyafeti giydirmisler baslarinda yazma salvar dans ediyorlar. Parcanin bitimine yakin, kizlar bürsürü muhtemelen sapigin icinde oda ne salvarlarini siyirip ayaklariyla havaya firlatiyorlar. üzerlerini cikariyorlar baslarindaki yazmayi firlatiyorlar. kala kala minicik af edersiniz kilotu gözüken bir etek üstte bikini saclar dagitiliyor ve iki erkek cocuk onlarin kollarina girip gidiyorlar gösteri öylece bitiyor…. Anneleride cok büyük bir marifet gibi alkislayip sariliyorlar… Kesinlikle üzücü buluyorum. Daha gecen gün üc cocuk vahsice öldürüldü hemde bayramda. Bir anne muhtemelen birsürü sapigin ortasinda salvarlarini siyirtip havaya firlattiriyor. Bir sapik düsünün simdi, sizce ne düsünür…. Cok üzüldüm ama yapacak hic bir sey yok… Televizyonlar basbas bagiriyor TEKLIKE EN YAKINLARINIZDA diye… Ama hic kimsenin umrunda degil. Ben Asla ne bloguma nede facebook sayfama kizimin yada yakinlarimin Minicik kizlarin Fotograflarini yayinlamiyorum.. Lütfen sizde yayinlamayin…

 17. Katılımamak elde değil.İnsanlar izlerken başta ilgilerini çekiyor ama düşünmek gerek tabi.Bu çocuklar 15 yaşına geldiklerinde dudaklarında kırmızı ruj ve olgunlaşmamış vücutlarına gydikleri destekli iç giyimleriyle 35 yaşındaki erkeklerle flört etmeye başlayacaklar.17 yaşına geldiklerinde ise ben artık büyüdüm diyecek evlenmek isteyecek.Bu videolara süperrrr yorumunu yapanlar ,henüz bu çocukların kendilerinin bile keşfedemedikleri kişilikleriyle kuracakları yuvaların nasıl hızla ve hazin bir şekilde dağıldığını Flash Tv deki Yalçın Çakır ın programını izlerken görebilecekler malesef.

 18. Size katılmamak elde değil.Çocuk kız da olsa çocuktur ve çocuk kalmalıdır,kız çocuklarına makyajı,pembeyi,barbieleri kısacası kadınlığı empoze eden her şeye ben de karşıyım.
  Çocuklar cinsiyetsizdir ve cinsiyetsiz kalmalıdırlar.

 19. Nasıl geldim bu siteye bilmiyorum ama güzel yazı olmuş sayın blogcu ve anne kişi 🙂

 20. Bu hassasiyet değil, bal gibi sağduyu. Mantık. Bilinçlilik.

  Erkenden cinselliği keşfettirilen yeni nesiller. Herşeyi boyanmak giyinmek sanan, altı boş müthiş bir özgüvenle gelen çocuk kadınlar.

  Demet Akalın şarkısı konseptli bebek bezi reklamına nasıl tepki verip kaldırttıysak, bu siteye de fikirlerini gözden geçirmelerini sağlayacak bir toplu yanıt verebiliriz. Yorum sil sil nereye kadar yoksayacaklar???

  notnotnot: Biliyor musunuz belki alakasız gelecek ama, tüm bunlar Diyanet İşleri’nin bu tür “toplumsal” konularda halkı bilinçlendirmemesi sonucu ortaya çıkan boşluktan gibime geliyor. Çocukları korumak, çocukların çocuk gibi yaşatılması (giydirilmesi, oyunlar oynatılması, eğitilmesi vb vb) konularında hiçbir kıpırtı göstermemesinden.
  Ortalık çocukları boyayan abuksubuk giydirip TVye çıkartan kafalarla dolu ya. Bunlara tepki veren “hassas” değil “haklı” bir kadın platformu gerekiyor. Medyayı da iyi kullanabilmeli ki etkilerini, aldığı sonuçları toplum da görsün.