71 Yorum

Tükürdüğünü yalatırlar

Yeni annelerde ya da anne olacaklarda böyle bir “elektrik” oluyor. Ukalalık demek doğru olmaz da, hani, ne bileyim, “ben asla bunu yapmam” gibi bir kendinden emin tavırlar.

O var ya, balon.

Patlatırlar onu sonra.

Misal:

1) Bebek yeni doğmuş. Yeni anne bulutların üzerinde. Yeni annenin bir arkadaşının çocuğu iki yaş krizinin tepelerinde. Ağlama nöbetleri, sinir krizleri gırla. Yeni anne, ortalıkta ağlamakta olan çocuğuyla başa çıkamayan çaresiz anneye kınayıcı gözlerle bakıyor. O an içinden “Var ya, benim çocuğum asla böyle şımarık olmayacak” diye yeminler ediyor.

Sar üç sene ileriye. Yeni annenin bir aylık ipek böceği olmuş bir canavar. Arkadaşının evinde “Hadi artık evimize gidelim” diyen (artık eskimiş) annesine yapmadığını bırakmıyor. Kendini yerlere atıyor, tepiniyor, bağırıyor, çağırıyor.

2) Yeni anne, çocuğunu nasıl yetiştireceği konusunda kendinden çok emin. “Benim oğlum çocuğum iki yaşından önce televizyonun yanına yaklaşmayacak. Abuk sabuk çizgi film karakterlerini bilmeyecek. Oyuncak silahla oynamayacak” diye ahkam kesiyor da kesiyor.

Ancak işlerin sandığı kadar kolay olmadığını anlayan yeni anne, ancak 15 ay sabredebiliyor. Sonra açıyor Susam Sokağı’nı, “Al bakalım” diyor çocuğuna “Sen biraz Elmo’yla arkadaşlık yap, ben de tuvalete gireyim.”

Annenin lanet ettiği çizgi film karakterleri çocuğunun çoraplarını, resim defterlerini süslüyor. “Oyuncak silahla oynamayacak” dediği çocuğu Caddebostan plaj yolunda kurukafalı korsan hançerini sallayarak  geziyor.

***

Tabii ki bu örneklerdeki yeni anne benim. Ve bu örnekler saymakla bitmez.

Dolayısıyla yeni annelere benden bir tavsiye: Çok büyük konuşmamalı anne kişisi. “Hayatta böyle bir şey yapmam” dememeli. Çocuklar sonra tükürdüğünü fena yalatıyor adama.

Bana yalattılar.

Hem de kaç kez.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

71 yorum

 1. “sallamak mi, asla ” dedim, hatta kızımızı pike ile salllarken bile bunu demeye devam ettim 🙂 Sonra kucağımızda, salladık, sonra park yatağında, arada ayakta devam ediyoruz… yeter ki uyusun:)

  Asla kendi yatağıma almam, yatağımda emzirmem dedim. Ama ne zaman sabah uykuları daha tatlı gelmeye, kuzu da kendi yataginda dalamazken, bizim yatakta dalmaya başladı, onu da yaladım.

  Asla oyunla yedirmem dedim, kızım kendi oyununu kendi buldu. Ben cidden bir şey yapmadım. Şimdi ben onun peşinden koşmuyorum, ben sabitim, o dolaşıp yiyor yemeğini.

  Bebek dediğin en geç 9 dedin mi yatar, ne o oyle gece 10da bebeler ayakta dedim, ohhh onu da yaladım.

  Daha var, sanırım ben tükürmeyi bilmiyorum:))

 2. 'Hiç çocuğumun arkasından kaşıkla dolaşır mıyım?Mama sandalyesine koyacağım(başka yer de değil) yerse yiyecek yemezse hiç üzülmem acıktığında yer canım'…Tamamen fiyasko…

 3. Evet katılıyorum size aynen yalatıyorlar o yüzden kesinlikle büyük konuşmamak lazım

 4. Aaaahh ah! Yaramı deştin!

 5. herşeyi saatinde yiyecek.. öğünleri kaçırılmayacak… nerdeeeeeeeeeeeeee

 6. tamam konusmam:)

 7. :)'asla sallamam' dedim bir kere bile ayagimda sallamadım.
  Bir defa bile nazar boncugu asmadım.
  'yataginda uyuyacak' dedim. İkisi de uyudu.
  Tukurmeyi biliyorum sanırım, çaylaklar…

 8. DeryaDerinbay Taşdi

  yaaaaaa yapmayın ben hepsini söylüyorum, lütfen avucumu yalamayayım, belki Eren yapmaz canım:)))

 9. 'Öyle 2-3 yaşında hala anne-babasıyla uyuyanlar var.
  Tembel annelerin işi bu. Koy çocuğunu kendi yatağına, bir kaç gün uğraşırsın en fazla…'

  evet bunu ben demiştim 2.5 yaşındaki oğlu anne-baba yatağına dananmış olan arkadaşımın arkasından.

  😀

  • Bende kınadım senin gibi. Bir kaç gün uğraşmakla olsa keşke. Ben denedim oğlum kendiini yataktan aşağı attı. İlk günde pes ettim. Geri ana koynuna döndü 🙂

   Ama kızımda şimdilik ipler benim elimde emzik veriyorum koyuyorum yatağına. Ağlasada zırlasada almıyorum. Çoğu zamanda koyar koymaz uyuyor. Eskimiş annelik bu olsa gerek.

 10. Tarık'ın Anne

  Bence de..Hele ben Kesinlikle ayağımda sallamayacağım yatıracağım beşiğine kendi kendine uyuyacak dedim ""babaannemiz"" sağolsun 'ayakta sallanarak uyur çocuk' diyerekten kafamdadakileri yıkıyorl habire…emzik vermicem! dedim dışarı çıktık eşimle geldik ki babaannenin kucağında emzikle oturuyor bizim ki…Ne yapam? Çıldırayım mı?
  Ama şu var ki; misafirlik için evime gelip evimi talan edip eden çocuklara ve onlarla hiç ilgilenmeyen annelere yeter ki yavrum etrafı keşfetsin özgüveni gelişsin diyen mantığa sinir oluyorum..o arkadaşlarla görüşmek istemiyorum..çocuklar evi başımıza yıkıyor hatta kalmıyor orayı burayı karıştırıp ortalığı mahvedip gidiyorlar çünkü…inşallah çok iyi bir terbiye ile yetiştirmeyi planlıyorum…bu konuda çok hırslıyım tükürdüğümü yalamayacam :))

  • Çocuğa özgüven vermek onun bunun evini karıştırmakla olmuyor ki! Kendi evinde ne isterse yapsın, başkasının evinde de terbiyesini takınsın mümkünse.

   İşte bu konuda ben de tükürürüm, hiç de yalamam, o kadar da değil.

   • Benim 15 aylik oglum da cok karistiriyor, hem evde hem baskasinin evinde. Baskasinin evinde oturup ne yaparsa yapsin demiyorum hep pesindeyim, ne kadar hayir yapma desemde kesinlikle dinlemiyor. Bu konuda terbiye verin diyen annelere sormak istiyorum. Nasil?

    • İşte ben sırf bu yüzden bir yere gidemiyorum ama gittiğimde de "hayır burası bizim evimiz değil" diyorum ve ilgisini başka yere çekmeye çalışıyorum ve bunu her seferinde söylüyorum bıkmadan yapmaya devam ediyor ama bir gün anlayacak umarım.

    • Elbette çocuk karıştırmaya meraklı oluyor, bunu engellemek mümkün değil. Derin de kimin evine gitse illa ki karıştırmak istiyor.

     Bence burada annenin niyeti önemli. Siz peşinde dolanıyor, yapma etme diyorsanız zaten yukarıda bahsi geçen gruptan değilsinizdir.

  • çiğdemle &cc

   işte bu nokta da benim de söyleyeceklerim var. bu sözlerinize aynen katılıyorum. başkasının evinde bir çocuk bu kadar rahat bırakılmaz ki canım! bir de açıklama şöyle gelince delirmemek elde değil: "sizin de çocuğunuz büyüyünce görürsünüz". neyi görecem canım. kendi evinde istediğini yapsın da, mümkünse başkasının evinde adabıyla otursun. bu bence öğretilebilecek birşey. ama nedense bazı anneler hiç bişey söylemiyor çocuklarına bir de, ama bu çocuk laf anlamaz ki, ne yapalım şimdi bakışları atıyorlar. çocuk mocuk, öğretin çocuğunuza değil mi ama…

 11. Ben de bende.. Yanlışlıkla gebe kalanları hep küçümser, "allah akıl fikir vermiş, yanlışlıkla gebe mi kalınır ya" derdim hep içimden…

  Sonra ne oldu? Ne olacak olanlar oldu, kendisi şimdi 10 aylık bir kuzu..

 12. Tarık'ın Anne

  Yorumlara bakıyorum da hiç kimse ayağımda sallamaycam demiş herkes bir güzzel sallamış…Çocuklar yeter ki uyusun..
  Ama şu agzında emzikle tek başına yatagında uyuyan çocuklar…Onlar nasıl beceriyorlar öyle?! Bizimkiler niye uyurken yardım istiyolar?!

  • Herkes degil!! Ben iddialiyim.

   • Tarık'ın Anne

    Ben de çok iddialıydım ama dışarı çıkarken çocuğunu emanet edip gittiğinde çocukla baş edemeyip bzmkiler gibi sallarsa ayaklarında ya:( üstelik tembihe rağmen..ben başaramadım sen başar sevgili İPEK AG.

    • biri 7 biri 4. basardim bitti gitti bile Tarık'ın güzel annesi.
     Gerçi bizde bizimkiler etkisiz eleman, ama yok, onlar da sallamazlardi… Benden korkmayan yok ki sülalede…
     Emir demiri keser..

     • bir ve iki nr. yataklarina koyuyorum, uyuyorlar, er ya da gec 🙂 3.nr. keske sallanarak uyusada, uyusa, velhasil ipek hanim, ben de iki ile oldum zannederdim, üc ezberbozdurdu :-p

      (34 & 18 & 3 ay)

     • Tarık'ın Anne

      Harikasın o zaman..

 13. miniğin annesi

  uyusun da nasıl uyursa uyusun ,yesin de nasıl yerse yesin, peşimi bıraksında naparsa yapsın kıvamına getiriyo bu çocuklar bizi bizde suç yok:))

 14. anne olmadan biinmiyor, katiliyorum 🙂 ben de simdiden yaladim kac kere tukurdugumu 🙂

 15. Bende tukurdugumu cok kez yalamış annelerdenim malesef. Tek istikrarlı olabildigim konu 3 yaşından önce tv izletmemek oldu. Onun haricinde asla sallamam dedim koliğimiz tavan yaptığında ayaktada salladık battaniyede de ama neyseki benim kuzu sallanmayı sevmedi bizde kurtulduk. Elimde kaşıkla peşinden koşmam gelsin adam gibi yesin dedim bir takla atarak yedirmediğim kaldı 🙂 Tatilde havuza asla sokmam dedim kuzu denizden arkasına bakmadan kaçıp kendini havuza balıklama atinca ondan da vazgeçtik. mutlaka kendi yataginda yatacak dedim baktım sabahları gun agarmadan güne başlamak istiyor ondanda vazgeçtik aldık koynumuza sıcak sıcak yumusak yumusak uyumanın keyfini çıkardık. Şimdilik oyuncaklar konusunda henüz yapmam dedigimiz bir durumu kabullenmek zorunda kalmadık ama bilinmezki zaman ne gosterir 🙂

 16. Aslında biz biraz rahat olabilsek , tükürdüğümüzü yalatamazlar bu afacanlar :)Onları da biraz rahat bırakabilsek..Hiç düşündünüz mü ? size sürekli olarak komutlar veren biri olduğunu..Öfff çok sinir bozucu..Öleceğimi bilsem bana komut verenleri dinlemem..Çocuğumuzun neden bizden farklı olduğunu düşünüyoruz ki ..

 17. çocuktan önce hayat bana tükürdüğünü yalattığı için çok temkinli olup büyük konuşmamaya çalıştım.
  ama geç saate kadar yatmayan bebekler için ne zaman büyük konuştum hatırlamıyorum ama konuşmuşum galiba.
  şimdi de konuşmamaya gayret ediyorum.
  bakalım neler daha göreceğiz:)

 18. nerden başlasam planlamadan hamile kaldım
  nerdeyse 4yaşına kadar bizimle uyudu
  halen benim yemek yedirmemi bekliyor
  artık öğrendim birşey söylerken rabbim söylediklerimin şerrinden sana sığınırım diyorum artık kimseyi kınamamaya çalışıyorum

 19. evet bu dediklerinizin muhtemelen %90 ı bizim de başımıza gelicek ilerde..ama bir de şu var,hamile kadınlara ve eşlerine de çoğu çocuk sahibi şu tavırla yaklaşıyor:"yandınız siz,bittiniz,öldünüz,hayatınız kaydı,bu günleri iyi değerlendirin" insanın acayip gözünü korkutuyorlar.olumlu bir şey söyleyen sayısı çok çok az.tamam hiç kolay birşey değil,çok zor da insan özellikle hamileliğini mutlu mesut geçirmek istiyor."ben bunları yapmam" tavrı bir ukalalıktan ziyade bir savunma mekanizması sanırım..bir de şimdiden tırnaklarımızı yiyeceğimize,herşeye zamanı gelince endişelenelim en azından.
  bu arada… ben asla sallamıycam 😛 ehe .şaka şaka..bilmiyorum ki

  • Çok ilginç, öyle mi diyorlar hakikaten? Ben moral vereyim o zaman. Ben mutluyum; planlayarak hamile kaldım. Kızım 1,5 yaşına geldi. Şimdiye kadar hiç yandım, bittim, öldüm demedim. 33 yaşındayım, bünye de yaşlanmaya başladı. Daha kaç tane doğurabilirim acaba diye planlar yapıyorum 🙂 Hiçbir şey tükürmemiştim ama bu sayılanların hiçbirini yapmadım henüz. Asla yapmam dediğim bir şey yoktu zaten ama sallamadım, emzik vermedim, bibveron vermedim, hazır mama kullanmadım, TV seyrettirmedim, ettirmiyorum, sokakta büyütüyorum, işimi bırakmadım, yatağımda uyutmuyorum. Ha, ikinci çocuğum farklı ve daha zor bir bebek olursa bu saydıklarımın hepsini de yaparım gerekirse, o da ayrı mevzu. Ama yine de bebek bakmak benim çok çok çok hoşuma gitti (33 yaşımdayım, doktora yapıyorum, ikinci üniversitemi okuyorum, bir yandan da tez yazıyorum. Benden beklenen bir durum değil yani aslında bebek bakmaya bu kadar istekli olmak). Siz sakın kimseyi dinlemeyin, herkesin kendi tecrübesi. Ben memnunum halimden, yaşım yeterse iki tane daha doğurmayı planlıyorum. Yerim ben onları yerimmmmmm 🙂

  • biri 18 biri 10 yaşında iki oğlum var.ikisinide zevkle büyüttüm.herşeye takılmayın.kual kaide her çocuk için farklı çünkü.biri 3 ay emdi biri ikibuçuk yıl.ikisinin de annesi benim.kimseyi de karıştırmadım.en ihtiyacım olduğu zamanlarda bile söz hakkı tanımamak için ebeveynleri bakıma dahil etmedim.yalnızca sevdiler mıncıkladılar.önemli olan karalı olmak bence.çocuk sınırları zorlar nereye kadar götürebildiğine bakar.(bebekler de)önemli olan hem onu hem kendinizi hemde gerginliğinizle etrafınızı bunaltmamaktır.dolaşarak yemek yedirmekten çok neden böyle oldu olmamalıydı düşüncesi sizi daha çok yoracaktır mesela.bırakın tadına varın sahip olduğunuz mücizenin.nasıl olsa en fazla 5-6 yıl sürecek bu tip şeyler.yanınızda uyuması ya da uyumaması onu ilerde daha iyi veya kötü insan yapmaz.gecenin üçünde uyanıp oyun oynamak isteyip altıda sizi uykulu uykulu işe gönderip göndermemesi onun ilerde ahlaklı veya dürüst bir insan olmasını çok etkilemez.bence gerilmeyin germeyin.tamamen de free bırakmadan oda hayatın tadına varsın siz de onun gülümsemesinden zevk alın.benim penceremden hayat rumuzlu arkadaşıma katılıyorum emir ver engelle nereye kadar çocuğa da biraz hakverin canım….rahat olursan rahat olursun.kendine iyi bakarsan iyi bakım verirsin.mutlu ol ki mutlu edesin.

 20. Asla dediğim her şeyi neredeyse yaptım bir daha büyük konuşmak mı tövbe , ahkam kesmek hele hiç harcım değil …Sadece bende yeni anne olanların o umutlu bakışlarına kendinden emin tavırlarına bakıp görürsün sen yakında diyorum içimden …

 21. sonuna kadar katılıyorum 🙂

 22. İnsan,kınadığını yaşamadan bu dünyadan gitmezmiş. 🙂

 23. heheheh hepsi çok eğlenceli geliyor doğumuna 3 hafta kalmış bir gebe 6 yaşında bir erkeklede yrıca ğraşan bir anne olarak çok düşündüğüm istediğim aşk koktuğum zamnlardanmıydı çokmu şanslıydım bilmiyorum lakin ben yazdığınız hiçbir şeyi yaşamadım oğlum yufufefe de gercekten deli gibi bir hamilelik gecirdim çok keyif aldım doğuma gittiğim geceye kadar çalıştım çok keyifli bir doğum yaptım çok sağlılı bir bebekle baş başa kaldım çok şaşıracaksınız yeri geldi o ağlamasın diye belki altıma kacırdım 🙂 ciddiyim yaydık durduk kendimizi doğumdan itibaren cok keyifle emzirdim doya doya süt yüzünde hastanelik oldum sağ göğsüm kafam kadar oldu vazgecmedim o çok sevdi ben onun sevdiklerini daha cok sevdim bir süre önce yeğenin doğmuştu onu çok sevdim ama kardeşimin çok rahat davrandığını gördükçe çıldırdım yapmasa daha fazla değer verse dedim daha çok hakediyor dedim ben de dokundum dile getirdim gercekten tükürmedimde yalamadımda gercekten kendi kendine uyudu masal dinledi bayıldı ben emzik dedim aldı biberon dedim itiraz etmedi bırakalım oğlum artık kötü dedim bıraktı. hiç ama hiç zorluk yaşamadım oğlum bana gönderilmiş bir hediye oldu Allahım bağışlasın fakat bu kadar olumlu herşeyin içinde ona bağımdanmıdır nedir yok asla o bebeklik durumundan cıkmadan kardeş olmasın beni bununla ve vazgecemeyeceğim bir zamanda beni sınama Allahım dedim eğer buyuk konuşmaksa gecen ramazan ayında 10 yıllık bilinçli bir evliliğin içinde hiç bilmeden hamile kalıdım üstelik bebeğim tamda düşünmediğim bir yaştayken vazgecerim sandım gecemedim şimdi kuzuyu alacağız kucağımıza inşallah ama arkadaşlar ya bütün olumsuzlukları ben bu minik kuzuda yaşarsam diye korkuyordumki bu yazı yarama tuz bastı korkutmayın ne olurrrrrrrrrrrrrr :)))))))))))

  • Kakule hiçbir şey anlamadım ben yaa

  • Korkma Kakule. İnsanlarin bir dert istikhakı yok. Ya da "şu kadar mutluluk verdim, tamam. bu kadar da sıkıntı vereyim de eşitlensin" diye de yürütmüyor kaderleri…
   Allah ikide iki süper evlat verebiliyor. Vermeye de biliyor, o kendi bileceği iş. Ama "bugune kadar hayatımda her şey rast gitti, eh tamam o zaman en kısa sürede felaketlerle yüz yüze gelmem kacinilmaz" diye bir şey yok. Allah ikisini de bagislasin, daha sakin yaz bundan sonra e mi…

 24. Kakule adlı arkadasın yazdıkları bana Elif hanımın hayat adildir gibi bişeyler olan yazısını hatırlattı umarım yanılmıştır. :)))

 25. Elif bence zaten biz bu kuralları birazda kendi egolarımız için uygulamaya çalışıyoruz.Aslında mükemmel çocuk yetistirip,gururumuzu okşamaya çalışıyoruz.Çocuklarımız bizim övünç kaynağımız,en mükemmel çocuğu bn yetiştirdim egosuda yokmu annelerde…

  • Evet evet. Ama bence anne olunca yelkenler suya iniyor. Anne olmadan önce insanın kafasında bir "mükemmel çocuk" şablonu oluyor da, evdeki hesap çarşıya uymuyor sonra.

 26. Kınamak değil ama biraz idealistlikten de kaynaklanabiliyor. TV konusunu ben de tükürdüğümü yaladım malesef, hem de itiraf etmeliyim ki bazen kendi zevkim için (ya da kendi ruh sağlığım için mi demeliydim) oğlum şu an 13 aylık. Bakalım daha ne tükürdüklerimi yalayacağım.

 27. 20 aylık oğlum
  çizgi film seyretmiyo evimizde televizyon yok tivibu var aslında ama gerek yok die açmıyoruzbaşka bir eve gittiğimizde de seyretmiyo çünkü ne olduğuna dair bir fikri yok
  silahın ne olduğun bilmiyo yaklaşık 10 tane yaşıtı var evine sık gidip geldiğimiz hepsinin evindeki silaları kaldırttım o gariban veletler de oynayamıyo 🙂 yaşasın kötülük
  yemezse yemesin koşmuyorum peşinde mama sandalyesi otursun eşek gibi meyve falan veriyorum eline ne yapayım

  çok mu insafsızımben ya. birden okuyunca öyle hissettim

 28. aile büyüklerinden birinin cenazesi zamanı..kızım 18 aylık ve tam bir canavar hükmünde,ortamda bulunmak zorundayım..kızım yabanidir o zaman kimsenin kucağına gitmez,büfedekilerle oynamak ister,mızırdanızrda mızırdanır..çaresiz ve mahçup anne ben..halimi düşünün..ve bomba yakın akraba cephesinden bir kişi yüzüme karşı der: ''benim böyle bir çocugum olsa herhalde boğardım,öldürürdüm..''
  aradan gecer sadece ve sadece 1 sene bu lafı düyen şahsın kardeşi nişanlanıyor ve bu şahsın 18 aylık çocugu tüm kıyafetlerini çıkarıp soyunuyor ve giyinmek istemiyor.anne çaresiz mahcup ''napim ortalığı yıkıyor giyinmem die'' bende muzur bir tebessüüm ''hadi öldürsene..''
  ooohh yalayın anacım yalayın yutun
  hadi kendi i.inden ve arkasından söyleyenleri anladım ama birde böyle yüzünüze pat diye söyleyen densizlere ne demelii
  yalasınlarrr…ben sadece bi oohh çekiyorum
  elimde diil

 29. 3,5 aylık kızım var..Şimdiden bir çok şeyi tükürüp yaladım. Daha büyüdükçe neler görücez bakalım..

 30. Tükürdüğünü yalamak kendi başına olmuyor bence. Eğer evinde kendi çocuğunu kendi kurallarına göre büyütüyorsan tükürdüğün kalıyor. Ama pekçoğumuzda olduğu gibi sen işe çocuk ananeye babaneye kalıyorsa tükürdüğün sana göz kırpıveriyor. Ben tv olayına kesin bir tavır içindeydim ki benim kızım 6 aylıkken reklam gördü mü deliriyordu, 1 hafta babane geldi yanına, aa akşam işten geldim ki pek bi güzel reklam izliyorlar kucak kucağa. Hayırdır ? dedim, "çok seviyor reklamları karışma çocuğumun keyfine" dedi. Şimdi kızım 9,5 aylık, reklamın sesini mutfaktan duyuyor, zıplamaya başlıyor.

  • her şeyi sonuna kadar kısıtlamak da bence doğru değil. izlesin ama 10 dk. izlesin ne bileyim… çocuğu sağlıklı yetiştireceğiz diye gestapo'luk yapıyoruz bazen. rahat olmak lazım biraz…

   • kesinlikle. doktor diyor 2 yaşına kadar sıfır tv. hadi sen evinde izlettirmedin, misafirliğe gidiyorsun, tv insanların hayatlarının bir parçası. her yerde kapattıracak mısın? bu sefer pipirik anne oluyorsun; çok bilmiş, ukala oluyorsun. çocuğunu arkaya çevirsen misal, benimki ters yatıp izliyor tv'yi yine babası kılıklı…

  • Tarık'ın Anne

   Sen de bendensin..kader arkadaşım benim… büyüklerle çocuk büyütünce böyle oluyor…bende aynısını yaşıyorum…

   • Tarık'ın annesi, beni sen seni ben anlarım en iyi. Ama belki de doğru olan budur, böyle büyütmek lazımdır çocuğu. Yaşayıp görücez 🙂

 31. Benzer bir yazı da benim taslaklarım arasında 🙂 .
  "Asla tabanca, tüfek almam" dedim, istememişti de. Tüfeğin adını bile bilmeyen oğlum iki hafta boyunca "tüfek istiyorum" diye ağladı. Okuldaki arkadaşlarından öğrenmiş. Direndim . Ağlaması iki hafta sürüp boğazı çatlayınca ve kanamaya başlayınca gidip aldım. Hem de koşa koşa gittim . Yani çok fena yalattı bana . Deniz 1 – Deniz 'in Annesi 0 durumu yani . Bu skorlar acıtıyor canımı .

 32. maalesef dediğiniz gibi oluyor 🙂 o yüzden büyük konuşmamak lazım.

 33. kaçıkla peşinde dolaşmam, aç bırakırım sürüne sürüne öğrenir verdiğimde yemeyi… aslında tuttu ve 4 ay rahat ettim.Ama geçenlerde gördüm ki 14 saat aç kalıp benim de kendinin de canına okusa bile o çorbayı yemeyecek..halsizlikten morarmış gözaltlarıyla ve kalan son enerjisiyle ağzını sımsıkı kapatıp başını diğer yana çevirir mi bi çocuk yaa! oluyomuş.. sonuç: hadi bebeğim bak en sevdiğin mamadan yaptım =)

 34. dün akşam 2 aylık oğlum da bana benzerini yaşattı. ağlamaktan çıldırdı, uyumadı, acıktı emdi. emdikten sonra oynamaya alışkın olduğu için uykusu daha da açıldı, yoruldukça ve uyuyamadıkça daha da çıldırdı. kısaca ben uyutamadım. babasına verdim , ses kesilince bir baktım ki bizim paşa bizim yatakta fosurduyor:)) kesinlikle kıpırdatmadım,bütün gece (uyuduğu anlarda) öyle yattık .asla yatağımda uyumasına müsade etmem demeyecekmişim…

 35. Ben hemen baştan teslim oldum, ilk hafta kavradım olayı, hiiiiiçççççç direnmedim:)))) ısrara gerek yok dedim:))) 3 aylık anneyim, ayakta salladık, kucakta salladık, emzik daha ilk hafta verdim -emzik vermem demiştim galiba-,yatağında uyudu, bizim yatakta uyudu, arabasının ana kucağında uyudu, salıncak aldık, onda uyudu, minderi masanın üzerine koyduk- oraya güneş vuruyor- orda uyudu, daha yapmadığım bir şeyler varsa, aklıma gelir gelmez yapayım ki kusur kalmasın:))
  ben bi de amerikan park yatak almıştım doğumdan önce- sallanmayanlardan yani:)))) doğumdan önce tabi

 36. Bebek dediğin akşam en geç 8 dedin mi yatakta olmalıydı ya, dün gece 24:00'da ne yapıyorduk acaba?

 37. anaaaaaammm ben hep büyük laflar ediyorum çocuksuz bir hatun olarak…. ve tırsıyorum tükürdüklerimi yalarken boğulup ölcem :)))