56 Yorum

Yan etki

Tıbbın ilerlemesiyle doğumda kullanılan ağrı kesiciler de pek bir çeşitlendi… blaaa blaaa blaaa şeklinde bir giriş yazısı yazacaktım. Hiç uzatmayıp doğrudan konuya dalacağım.

Aşağıdaki mail Cumartesi akşamı elime geçtiğinde ben liseden bir arkadaşımın düğünündeydim. Yanımda yine liseden olan bir başka arkadaşım vardı, kadın doğumcu. Ona okuttum ve doğrulattım.

Bilge’nin isteği üzerine mailini toparlayıp yayımlıyorum:

Elif Merhaba, Ben Bilge. Seninle daha önce de yazışmıştık. Şu an sana yazmamın sebebi 5 gün önce doğum yaptım. Çok fazla istememe rağmen normal doğum yapamadım, ben de madem normal doğum yapamıyorum bebeğimi doğar doğmaz görmek için spinal anesteziyi tercih ettim. Tabii ki öncesinde çok fazla araştırdım ve bu araştırmalar sonucunda yan etkisinin baş ağrısı olduğunu öğrendim. Tamam ona katlanırız dedim ama bu baş ağrısının 5 gün süreceğini ve bildiğimiz baş ağrısından olmadığını maalesef doğumdan sonra yatağa bağımlı olarak anladım. Spinal anestezinin bir diğer yan etkisi de internette pek yer verilmeyen (tabii ki bu kişiden kişiye de değişebilen bir şey olabilir) boyun tutulmasıymış meğer.

5 gündür kıpırdamadan yatağa bağlanma, bebekten ayrı kalma, bebeği emzirememe gibi sonuçlar çıktı ortaya. Bunların yanında tabii ki tüm aile eşrafına yaşatılan üzüntü, stres. (Sakat kaldığımdan korktular resmen)

Elif bizim bloglar kapandı biliyorsun. Kendi bloğumda yer veremiyorum. Senden ricam bu yazdıklarımı toparlaman ve spinal anestezinin bunun gibi sonuçlar doğurduğu konusunda hamileleri uyarman. Kimse benim yaşadıklarımı yaşamasın. Şu 5 gündür yaşadıklarımı bir ben bilirim bir de Allah.

Bilge’nin bu mailini okuttuğum kadın doğumcu arkadaşım bu gibi durumların yaşanma sıklığının yüzde bir olduğunu söyledi. Ve fakat rastlandığında da aynen bu şekilde gerçekleştiğini ve bir aya kadar sürebileceğini, bu bir ay boyunca da boynunu kıpırdatamamacasına ağrısı olabileceğini ekledi.

Bilge’nin sezaryen olmasındaki sebep neydi, bilemiyorum. Daha önceden yazıştığımızda doktorunun normal doğuma pek sıcak bakmadığını söylemiş, yeni bir doktor arayışına gireceğinden bahsetmişti. Girdi mi, girmedi mi, ne oldu sonra konuşmadık. Bebeğinin sağlıklı olduğunu umuyorum, ve umarım bu maili bana gönderdiği birkaç gündür daha iyi hissediyor, emzirmeyi gerçekleştirebiliyordur.

Bundan bağımsız olarak, Doğan, yakın zamanda doğum yapan bir elemanlarının epiduralden sonra çok ciddi bir baş ağrısı yaşadığını söyledi.

Bana da yazmak düştü: Hiçbir şey yan etkisiz değil. Epidural bile.

“Çok satan” bir anne çocuk dergisinin geçtiğimiz aylardaki bir sayısında şöyle bir soru-cevaba yer verilmişti:

SORU: Ağrısız bir doğum geçirmek için epidural anestezi ile doğum yapmayı düşünüyorum. Ancak kendimi düşünürken bebeğime zarar vermek istemem. Bu tercihimin bebeğimin sağlığında olumsuz bir etkisi olur mu?

CEVAP: Olabilecek en mükemmel ve en güvenli yöntemi seçmişsiniz. Biz sizi bu seçiminiz için sadece tebrik edebiliriz. (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. …)

En mükemmel ve güvenli yöntem mi? Mükemmel? Yani kusursuz? Yani yan etkisiz? Emin misiniz?

Bu uzmanlar öyle düşünmüyorlar:

Epidural, doğumu uzun süren ya da zor geçen kadınlara uygulanması gereken bir tıbbi müdahaledir. Her kadının epidurale ihtiyacı yoktur – kadınlar yüzyıllardır epiduralsiz doğurmaktadır. Epidural diğer başka tıbbi müdahalelere yol açabilir (suni sancı, yan etkileri bertaraf etmek için ilaçlar, ve bazı durumlarda sezaryen gibi.) Epidural aynı zamanda ateş, doğumun uzaması ve annenin tansiyonunun düşerek bebeğin strese girmesi gibi durumlara da sebep olabilir. [Amerika’da] bazı hastanelerde epidural uygulaması yüzde 95 ile 98 arasında değişmektedir. Benimle çalışan kadınların yaklaşık yüzde 50’si epidurale başvurmaktadır. Benim her iki doğumum da epiduralsiz gerçekleşti ve çok güzeldi.  – MaryKane Lewitt, Ebe, Atlanta

Doğum sırasında yaşanan ağrıları bertaraf etmenin birçok yolu var. Epidural, risksiz bir uygulama değil. Çok erken uygulanırsa sezaryen olasılığını arttırma riski var. Annenin tansiyonunu düşürmesi ve nadir de olsa enfeksiyon ya da ciddi baş ağrılarına sebep olması mümkün. Öte yandan, epidural doğumu uzun ve ağrılı geçen, ya da stres sebebiyle açılması tamamlanamayan kadınlar için kurtarıcı oluyor. Yorgun bir annenin, ıkınma safhasına başlamadan önce dinlenebilmesini sağlıyor. Ben epidural isteyen hastalarıma öncelikle pozisyon değiştirme, masaj, sıcak duş, diğer ağrı kesiciler gibi alternatifleri sunuyorum. Ancak, anne risklerini ve faydalarını anladığı sürece epidural kullanmaya da karşı değilim. – Erica Breneman – Kadın Doğum Uzmanı, California

(Kaynak: BabyCenter My Baby This Week Newsletter Archive)

Epidural biraz bol keseden kullanılıyor gibi geliyor bana. Derin’i doğurduğum hastanenin doğum eğitimlerine gittiğimde de rutin uygulamanın hastaneye gelir gelmez (1) damar yolu açılması ve (2) epidural uygulanması olduğu söylemişti, dellenmiştim. Doğumun nasıl gittiğini bilmeden, gebe kişinin kaçıncı doğumu olduğunu düşünmeden, bunun gibi bin türlü etken göz önüne alınmadan böyle fabrikasyon şekilde her önüne gelene epidural uygulanır mı, Allah aşkına?!

“Kimse epidural kullanmasın. Herkes ilaçsız doğursun” demiyorum. Ama iki şeyi akılda tutmalı gebe kişi:

 1. Hiçbir tıbbi müdahale yan etkisiz değil. Epidural bile. Evet, bahsedilen yan etkiler çok düşük bir ihtimal olabilir, ama yüzde 1’lik bir olasılık sizin başınıza gelince yüzde 100 oluyor. Yan etkileri iyi araştırın, bilinçlenin.
 2. “Ben epiduralsiz yapamam” demeden önce, neyi epiduralsiz yapamadığınızı düşündünüz mü hiç? Daha önce kaç kez doğum yaptınız da yapamayacağınızı sanıyorsunuz? Denemekten ne çıkar? Baktınız zorlanacaksınız, epidural zaten emrinize amade.

Bunları da demezsem çatlardım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

56 yorum

 1. Epidürelin en baba yan etkilerinden birisi de deli gibi kaşıntı..Ama öyle böyle değil, sanki derini, yüzmek istercesine , tırnaklarını batıra batıra kaşınma isteği..Kurdeşen döküyorsun adeta..Hiç bir krem veya emziren anneye verilebilecek türden ilaç/merhem ( Fenistil jel gibi ) de işe yaramıyor..Ancak belki vazelin , habire vazelin :((

  • inanılmaz derecede kasınıyorum, bütün derilerimi yırttım.
   1 hafta oldu dogum yapalı, epidural ile normal dogum yaptım ama bu kasıntının sebebinin epidural oldugnu bilmiyordum.

 2. valla ne dersenız deyınben hala normal dogumdan korkuyorum ve normal dogumluların onunde saygıyla egılıyorum 🙁

  • @tülin bu kadar korkma lütfen 10 ay önce doğum yaptım. 42. haftamdaydım ve ne sancı ne açılmam vardı suni sancıyla doğurdum.Evet çok kolay değil ama asla abartılacak gbi değil.Üstelik müthiş bi deneyim.Sen bile inanamıyosun bu kadar güçlü olabileceğine.

 3. doğum sırasında epidurale ne zamana kadar karar verilebilir???.. yani şöyle bir durum söz konusu olmaz mı acaba ağrılar dayanılmaz oldu, anne epidural istiyor ama bunun icin gec kalinmis gibi…???
  28 haftalık oldum, normal doğum tek isteğim ama sancişlarin neye benzeyeceğini bilmediğim için korkuyorum evet gercekten korkuyorum…

  • Ecce,

   Benim açıklığım 6 cmken hastaneye gittim ve epidural takıldı. Hiç istememe rağmen mecbur kaldım aslında. Mide bulantısı kusma 180 nabız falan derken, beni sakinleştirmesi amacıyla iyi geldi diyebilirim. Elif'in söylediklerine katılıyorum. Hem yan etkileri anlatılmalı hem de rutin işlem olarak yapılmamalı. Gerçekten o dakikaya kadar kasılmalarla iyi başedebiliyordum. Güle oynaya, sonra bir şeyler oldu falan neyse. O zaman da epidural almak daha avantajlı oldu. Yoksa belki sezaryan olmak zorunda kalacaktım. Korkma demek kolay biliyorum ama herhangi bir korku (mesela ben sezaryan olmaktan korkuyordum sürekli) doğumu yavaşlatıyor sancıları dayanılmaz hale getirebiliyor. Sana tavsiyem nefes egzersizlerini rahatlama tekniklerini öğrenmen. Bir arkadaşım doğum yaptı, ve korkuyordu normal doğumdan. Suyu geldi, hastaneye gittiğinde doğumu başlamış fakat sancıları hissetmiyormuş. Ve sıfır sancı hissederek kız doğum yaptı :). Yani son ana kadar sancılardan ne kadar etkileneceğini bilemezsin. Baktın dayanamıyorsun epidural elinin altında zaten. Merak etme… Onu da çok yüksek dozlarda alma, ıkınma hissini yoketmesin… Amma çenem düşmüş 🙂

  • Epiduralin uygulanma zamani doktordan doktora çok değişiyor. Teoride epidural her aşamada uygulanabilir. Bunu böyle yapan doktorlar var. Kimisi ise 7-8 cmden sonra uygulamak istemiyor. Bunun sebebi gendelde annenin kasılma yoğunluğundan dolayı hareketsiz kalacağı pozisyona girmesinin zorlaşması. Kısacası bu doktorunuza bağlı.

   Epidural hakkında tavsiyeler:
   -Epidural alıncaksa mümkün olan en az miktarda alınması
   -Doğumun aktif aşamasında, 5-6 cm açıklıktan sonra uygulanması. Daha erken uygulandığında doğumu yavaşlatması, suni sancıya ihityaç duyulması ve bunların getirdiği diğer müdahalelerle doğumun sezaryenla sonuçlanma ihtimali artıyor.
   -En çok epidural istediğiniz zaman genelde geçiş dönemi (8cm gibi) oluyor ve o zaman da aslında doğuma çok az kalmış oluyor. Yani o noktadan sonra epidural almak biraz boşuna yan etkilere maruz kalmak oluyor. O noktada yanınızdaki birinin doğumun çok yakın olduğunu hatırlatması çok işe yarıyor.

   Epidural yorgun bir annede bazen çok işe yarayabiliyor ama aslında yukarıda Elif'in toparladıkları dışında da bazı yan etkileri var. Mesela epidural etkisi altında ıkındığınızda vakuma ihtiyaç duyulması ve epizyotomi kesilmesi ihtimali artıyor. Veya epiduralin annede neden olduğu ateş nedeniyle doğumdan sonra bebek anneden ayrılıp bir sürü teste tabi tutulabiliyor…

   Epidural ile ilgili yaptığımız radyo programını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz: http://www.do-um.com/content/sesler/2010-10-_18.a

   Başak (Doğuma Hazırlık Eğitmeni ve Epiduralsiz doğum yapmış anne :))

 4. selam

  kaşıntı olayını kuzenim yaşadı…
  benim başıma geleni de internette bulamayabilirsiniz zira benim başıma geldikten sonra haberim oldu:) ikinci doğumumu da epidural sezaryen oldum.. ameliyattan sona sonda çıkarıldı.. fakat akşam üstü müthiş acılar içinde kıvranmaya başladım.. doktorum hemen ultrason cihazi istedi ben o saate kadar litrelerce sıvı tüketmeme rağmen çişim gelmedi.. neyse ultrasonu görür görmez doktorumun suratı değişti mesane patlamak üzere dedi.. meğersem çişim var ama hissetmiyorum ve yapamıyorum.. yeniden sonda takıldı.. bu şekilde 2. günün gecesine kadar uğraştık.. 2. günün gecesi sondasız çiş yapabildim o da 2 damla ve yarım saattte! epiduralin yan etkilerinden biri tam mesanenin uyuşuk kalması diğer tarafların uyuşukluğunun geçebilmesiymiş..bunu başıma gelince öğrendim tabi.. sonrasında da 10 gün kadar çiş yapmak benim için biraz zahmetli oldu.. en sonunda da geçti..

 5. normal doğum yaptım,epidural almadım zor ama muhteşem bi duygu 6 ay oldu doğum yapalı.doğumdan 1 hafta sonra herşey normale döndü ne ağrı ne sızı ve işin en güzel yanı aldığım 16 kilonun 14 kg gittii 🙂 eski halime döndüm bile çoktannnn…

 6. kızlar korkacak hiç bir şey yok gerçekten , güçlü olmak lazım,gelen her sancının bebeğinize sizi bir adım daha yaklaştırdığını düşünün…o an hiç bitmeyecek gibi geçsede inanın doğumdan sadece 1-2 gün sonra bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza almanız size herşeyi unutturuyor.sabır ve dua..

 7. Selam
  Eczaci gorusu:
  Bel seviyesinin altinda yapilacak bir cok ameliyatta epidural anestezi kullanilir. Sadece doguma ozel bir anestezi sekli degildir.-!!!
  Esimin aşil tendonu yırtıldığında ameliyata alındı ve epidural anestezi altinda yapildi ameliyat. Ve evet, bir hafta başı ağrıdı.. Baş ağrısı %1'den daha fazla oranda bir yan etki diye biliyorum ben.
  Epidural, Genel anesteziye gore cok daha guvenlidir. Yan etkisi olmayan hic bir ilac da yoktur. Anestezinin her turu de yan etkilere sahiptir.

  • Kendi iki sezaryanimi genel anestezi ile yaptim. Operasyondan yarim saat sonra uyaniktim ve bebeklerimle baş başaydım. İki saat kadar sonra da odamda tur atiyordum.
   Diş çektirmekten kolaydi benim için.

   • Sezeryan hakkında böyle konuşanlara gerçekten inanamıyorum. Gerçek olabilir mi cidden? Yoksa normal doğum korkusu yüzünden böyle olduğunu mu düşünmek istiyorsunuz?
    Hiç ameliyat olmamıştım. Önce spinal anstez ile sezeryan, 1,5 sene sonra da genel anestesi ile fıtık ameliyatı oldum. Bir kere spinal-epidural anstezi, genel anesteziden daha kolay. Genel anstezinin pekçok yan etkisi var. Burada uzun uzun anlatmak istemem, ancak yaşayan anlar.

    İkincisi, ne olursa olsun vücudunuzda kesik oluyor. Düşünün ki parmağımızın eklem bölgesi meyve soyarken kesildiğinde bile iyileşene kadar günlerce her eklemimizi kıpırdattığımızda acı çekiyoruz. E haliyle kesi yeri karnınızda olunca her doğrulmaya ya da oturmaya kalktığınızda ağrınız oluyor. Ayrıca karın kasınızı bir şekilde ya kestikleri ya da sağa sola ayırıp rahme bu şekilde ulaştıkları için karın kaslarınızı kullanamıyor oluyorsunuz. Bebeğin altını günde 12 defa değiştirmek gereken ilk zamanlarda bebeği yatırıp kaldırmak tam bir işkenceye dönüşüyor. Bırakın bebeği beşiğine yatırabilmeyi 3 ay boyunca puseti iterken bile zorlandım ben ki sporcu insanımdır, kaslarım sağlamdır.

    Hem madem sezeryan o kadar kolay 4 çocuk daha doğurun o zaman? Neden normal doğum yapan anneler 12 çocuk doğurabiliyor da, sezeryan yapan anneler 2.yi doğurmaya bile çekiniyorlar?

    Ben gerçekten de "Ameliyat oldum ama çok rahattım. Aynı ameliyatı 3 defa daha olurum" diyecek insan tanımıyorum. Sadece sezeryan ameliyatı ile doğum yapan anneler söylüyorlar bu lafı ki bana hiç inandırıcı gelmiyor. İnsan üstü bir varlık olması lazım insanın acı çekmemesi için.

    Evet ben de spinal anstezi ile doğum yaptım. Baş ağrısı, mesane hissizliği, kaşıntı gibi yan etkilerle karşılaşmadım. Doğum yuaptığım gün tuvalete çıkıp, yürümeye başladım. Ama acıyor kardeşim, çok acıyor. Elin kesilse canın acıyor, düşün ki hem karnını hem de iç organını kesiyorlar. Acımasın mı yani? Kesi yeri iyileşene kadar aylarca acıyor. Kızımın 40ında ben hala korse ile dik durabiliyordum. Penguen gibi yürüyordum. Şimdi fotoğraflarım olmasa unuturum ben de o günleri. İnsanın acı hafızası yokmuş. Ben de "Çok rahat bir doğumdu" diye anlatabilirim. Ama fotoğraflarıma bakıp bakıp hatırlıyorum nasıl da zor günler geçirdiğimi. Ameliyat zor arkadaşım. "Kolay ameliyat" diye bir şey yok. Kimse kimseyi kandırmasın…

    • ÇOKBİLMİŞ'E sonuna kadar katılyorum . 2 sene önce 'zorunlu sezaryan' ile oğlumun doğumunu yaptım. Normal doğumu çok istedim hatta bunun için sadece doktorumu değil doğum yapacağım hastaneyi bile değiştirdim ama nafile olmadı -olamadı-

     Günüm doldu, doğumla ilgili hiçsancı vs olmadığı bebeği tehlikeye atmak istemediğini ve hiç açılma olmamışken suni sancının normal doğum yapmamda işe yaramayacağını da düşünerek doktorum ameliyatla doğumu yapmak istedi .bunun ne kadar doğru olduğuna halaemin değlim Sonuçta herkesin hayatında (bebeği ilgilendirmesine rağmen )doğum yöntemini seçme hakkına saygı duymaliyız Ama kimse beni sezaryanin rahat bir doğum yöntemi olduğuna inandıramaz. Karnınızdan kat kat kesilerek rahime kadar inilerek yapılmış bir ameliyat SEZARYEN . Sonrasında acılarla geçen lohusalık dönemi bebeğimizle geçirdiğimiz en güzel ve enzor ilk günler …. hatırladığımda bile içim acıyor. Elbette artık hepsi geçti …

     kimse normal doğurmadıysa normal doğumu ; sezaryanla doğum yapmadıysa da ameliyat olmayı KÜÇÜMSEMESİN.

     neresi kolaymış anestezinin ameliyatın kim kimi kandıryor …

 8. nihat'ın annes

  ben bu operasyon ile ilgili ilacın yanetkisi değilde narkozitör hatası diye duymuştum nekdar doğru bilemiyorum. bende epiduralle sezeryan doğum yaptım. bu konuda hiç okumadım hiç araştırmadım. veee galiba işe yaradı. inanın bana koluma açılan damar yolum daha çok canımı acıtmıştı. ve benimle aynı gün sezeryan doğum yapanlardan daha önce uyuşmam geçti ve daha önce yürümeye başladım, gazımı hemen cecik çıkarttım. herkeze (önce tabiki müdahalesiz normal doğum) benim gibi bir sezeryan dilerim.

 9. Bende 43. haftanın sonunda hala bebek gelmeyince -normal dogum yapacagim inadimla-önce suni sanci ,10 saatin sonunda 1cm bile acılma olmayıncada epidural sezeryan oldum .Ne basim agridi ne de kasintim oldu .Bebegim icimden cikartilirken esimle elele tutusmus ,gözyaslarimiza hakim olamiyorduk .Full anestezi alsaydim o ana sahit olamayacaktim kaldi ki sezeryan olmama ragmen 2. gun ayakta geziyor 1 hafta sonra araba kullaniyordum .Her insan aynı hızla sürec gelismeyebilir ama normal dogum yapamadim diye aglayarak sezeryana alinirken bu sonucu bilsem daha az üzülürdüm .Bu mailimi de lutfen sezeryan olmak zorunda olanlar üstüne alinsin ,herseyin dogali makbul dogum dahil .Keyfi sezeryan olup hastaneye randevu ile gitmek fönünü cektirip gitmek ve full bayılıp bebeginin dunyaya gelis anina sahit olamamayı planlayanlara ise bir daha düsünmelerini öneriyorum.Burada Elifcim seninle ayni hastanenin ayni dogum kursundaydik ,bunuda sonradan yazdigin anestezi uzmani ile diyalogundan anladim sonrada resmine bakinca emin oldum .Dogumumu da o hastanede yaptim ,kursta belirttikleri gibi gelir gelmez damar yolu acip epidural vermiyorlar ,dr'un gerekli gordugu acilmada epidural devreye giriyor .Ben 10 saat kıvrandim mesela ,belki o kursta randevulu dogum yapmak isteyenlere cazip gorunmek icin oyle konusmuslardir diye aklima geliyor ,cunku sordugumda boyle bir uygulama yapmiyoruz demisti doktorum .

 10. Yan etkilerini görenler bence de %1 'den fazla . Bundan 8 yıl önce belimden geçireceğim bir operasyon için spinal anestezi yapildi. Sena "nın yazdığı kaşıntı bende de oldu. İnsanın canını yakıyor ve öyle 1 günde geçmiyor . Bundan 5 yıl önce 42. haftada hala doğuramadığım için suni sancı verdiler . Akşam sekizde. Sabah saat 11 olduğunda hala doğuramamıştım ve spinal anestezi ile sezeryan yaptılar. Bebeğim sağlıklıydı ancak boynum tutulmustu. Omzumun sag yarısı ve boynum ağrılıydı . hem de çok ağrım vardı . Hareket etmem imkansızdı, ağrı kesici kontrollü veriliyordu ve kesmiyordu, sıcak su torbası ve masaj işe yaramamıştı. Oğlumu kucağıma babası veriyor, emzirirken tutuyor ve sonra alıyordu. Yatakta dönmem, ayağa kalkmam ağrıdan kıvranmam anlamına geliyordu . Bu tutulmanın verdiği acı . ağrı, doğum sancısından fazlaydı , inanın . Doğum sancısı bebeğinizi kucağınıza aldıktan hemen sonra bitiyor ama bu yan etkiler uzun sürüyor ve gerçekten çok can yakıyor .
  % 1 ? Ben şüpheyle bakıyorum şimdi bu orana .
  Bir kez daha düşünün derim ben .
  Hasene

 11. ben de 28. haftamdayım ve normal doğum istiyorum ancak zorunda kalırsam epidurali düşünebilirim.yalnız epidural beni çok korkutuyor.çünkü belimde,alt omurgamda 14 derece skolyozum var ve sanırım spinal oralardan takılıyor.bu felç gibi riskleri taşır mı?bilen veya duyan var mı?
  bu arada tamamen bayıltarak yapılan sezeryanin de anneden çok bebek için riskli olduğunu öğrendim.çünkü anne bayıltıldıktan sonra en fazla 8 dk içerisinde ilaç bebeğe tesir etmesin diye bebeğin çıkarılması gerekiyormuş.

  • Merhaba,

   Ablam 2008 yılında Miami'de Mount Sinai hastanesinde doğum yaptı. Epidural talebi karşısında görüştüğümüz 3-4 doktor ASLA cevabını verdiler. Çünkü sağlık kayıtlarında 2 adet fıtığı vardı ve oradaki prosedüre göre de felç kalma olasılığı olduğu için yapılamazdı. Bunun üzerine ben Türkiye'deki doktorunu aradım ve sordum Türkiye'deki Doktoru bana gülerek biz burada fıtık ameliyatlarında bile epidural kullanıyoruz dedi.
   Hala hangisi doğruydu bilmiyorum ama bizim başımızdan geçen olayı seninle paylaşmak istedim. Böylece daha detaylı araştırma şansın olur diye düşündüm.
   Umarım bebeğini sağlıkla kucağına alırsın.

   • Benim de belimde iki taraflı fıtık var + 1 omurum eksik . Doğumumda spinal anestezi yapıldı. Ve daha önce de yazdığım gibi boyun ve omuz ağrısı beni mahvetti günlerce . Tavsiye etmem .

  • 8 dakika cok bile.
   hemen cikariyorlar merak etme.

 12. ben doğumu epidural yaptım ama doğumdan önce spinal yöntemle başka bir ameliyat geçirmiştim ve maalesef o baş ağrılarına ben de maruz kalmıştım+ ciddi kabızlık. dr ameliyattan sonra aşırı su tüketmemi söylemişti. dediğini ihmal etmem miydi sebep bilmiyorum.

 13. ben de kendi tecrubemi yazmadan edemeyeceğim…. spinal anesteziyle dogum yaptım … ve 4 gun suren benzer sıkıntıyı -kabusu – yasadım.ayağa kalktıgınız an arkadan itiliyormussunuz gibi oluyor ve belinizden bükülü yürüyebiliyorsunuz. sebebi omurilik sıvısının operasyon esnasında cok akıtılması …yapılması gereken en onemli seylerse -ki soylemeyi unutmuslardı bana- 1. eve donduğunuzde mümkün oldugunca düz yatacaksınız omurilik sıvısının dengelenmesi icin 2. KAFEİNLİ YİYECEK TÜKETECEKSSİNİZ evet yanlıs okumuyorsunuz bol bol turk kahvesi, kola ve çikolata, bol bol su iceceksiniz 3. canınıza tak ederse benim gibi eve hemsire cagırıp serum taktıracak ve hemen ayaga kalkacaksınız … biz 4. gun bunu yaptırdık … neden hemen yaptıramadıgımızı hatırlamıyorum emzirdigim icin olabilir mi danısırsınız uzmana 3 yıl oldu allahtan kotu anılar akılda bu kadar kalıyor herkese sevgiler 🙂

 14. Benim de feci baş ağrım olmuştu doğum sonrası. Sebebini yüksek tansiyondan dolayı erken doğum yapmama yormuştuk kendimizce. Fakat yazdıklarını okuyunca birden dank etti, boyun tutulması tarzı bir ağrı de çekmiştim dört gün kadar. Sadece yorumları okuyarak bile yan etki oranının %1'den yüksek olduğuna kanaat getirilebileceğini düşünüyorum. Unutmamak lazım, "Her ilaç aslında bir zehirdir"

 15. Bende epidural sezaryen ile doğum yaptım.ilk gün ayağa kalkıp ertesi gün bebeğim kucağımda hastaneden çıktım.
  5. gün herşey bitmişti 7. gün temizlik bile yaptım.

  Baş ve bel ağrısı zaman zaman hala çekiyorum , ancak benim bile bilemeyeceğim gibi kimse bilemez bu hala epiduralin yan etkisi midir , değilmidir?

  Doğal doğum diye direten zihniyeti de, sezaryen diye direten zihniyeti de anlayamıyorum.

  Her iki doğum yöntemininde çok zor olduğunu düşünüyorum , ve nedense çeşitli yerlerdeki bir çok yazıda sezaryen tü kaka şeklinde ince bir dokundurma seziyorum.

  Keşke herkes en -normal-i olan normal doğum yapabilse, ama yapmıyorsa ya da yapamıyorsa da irdelenecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

 16. Epidural anestezi Sezar'dan olacaksanız doguma, bebeğinizi karşılamak icin Cok guZel. Fakat bu anestezi yöntemini kullanacaksanız anestezi Dr önemi büyük. Bu ısı Cok yapmış , el maniplasyonunu geliştirmiş olması gerekli. Malerde her anestezi Dr. Bu konuda iyi değil. Epidural yapılırken dura yirtildiginds şiddetli bas ağrısı, boyun da tutulma gibi şikayetler oluyor. Başka bir operasyon olmuşsanız buna katlaniliyor. Fakat ortada yeni doğmuş , annesine ihtiyacı olan bir bebek olunca isler sarpa sarıyor. Bu bas ağrısı düşünülenden fazla … 4-5 gün icinde geçiyor. Ama kötü bir durum. Artık cogu hastanede bu anestezi yöntemi kullanılması siklastigi icin Dr. Lar deneyimli. Ama siz ister Sezeryan, ister normal dogum yapın. Dogum yapacağınız hastanenin mutlaka anestezi Dr nü araştırın. Ne kadar deneyimli ??? Bu önemli

 17. Bende 39 . haftamda epiduralle normal doğum yaptım. Bende yan etkisi hiç olmadı. Gayet rahat bir doğum yaşadım 🙂 Doğumdan sonra daha rahattım. Bünyeden bünyeye değişen bir durum bence. Sakın ama sakın normal doğumdan korkmayın. Dünyanın ennnnn güzel duygusu gözyaşları içinde bebeğinizin ilk anında onu emzirmek 🙂

 18. Benim hikayemde; suyum gelmeye başladığı için hastaneye gittim, sancım yoktu. Açılmam varmış ama, suni sancı verdiler .3,4 cm açılmam olduğu için epudrale gerek yok, yapabilirsin diye beni teşvik etti doktorum.Elbette çok zorlandım, sancım tavan yaptı,,2,5 saatte doğum oldu. doğum sonrası epudral olsamıydım diye düşünmedim değil, ama herşey unutuluyor buda bir gerçek..

 19. Malesef kızımı kucağıma almadan önce bu kadar ince eleyip sık dokuyan biri değildim. Malesef diyorum çünkü senelerce annemler tarafından Epidural'in ne kadar güzel bir şey olduğunu, ne kadar lüks olduğunu dinleyerek büyüdüm. Dolayısıyla kendi doğumumda doktorum teklif ettiğinde sancıların da verdiği gazla hemen ''EVET istiyorum'' dedim. Ne mi oldu? 5-6 saat sürmesi gereken doğumumu epidural yan etki yaparak yavaşlattı, suni sancı almama sebep oldu ve sonuçta 15,5 saatte doğurdum.
  Bugün geriye dönüp baktığımda normal doğurduğum için ''Hayatımda hiç unutamayacağım güzellikte bir gündü'' diyorum ama 15,5 saat yerine epidural almadan hanım hanım 5-6 saatte doğurmayı kesinlikle tercih ederdim. Ne diyeyim kısmetse ikinciye artık 🙂

 20. Herkeze merhaba öncelikle Elife teşekkür ediyorum bloğunda yer verdiği için, neden bu kadar isterken normal doğum yapamadım, hamileliğimin son haftasında vajinamda bir yara oluştu, uçuk gibi sulu kabuk bağlayan ve ara ara kanayan bir yaraydı bu, ben bu yarayı pek ciddiye almadım sadece krem ile geçirebileceğimi doğumumu etkilyecek bir bir yara olmadığını düşündüm, ama son hafta çatı muayenesi için doktora gittim ve doktorum normal doğum yapabileceğimi sancılanmamı bekleyeceğimizi söyledi, o sırada bende yaram olduğunu ve 1 haftadır geçmediğini söyledim ilaç yazmasını rica ettim, ama doktor yarayı görür görmez normal doğum yapamassın oradaki enfeksiyon bebeğe bulaşır bebek kör olabilir dedi ve benim beynimden kaynar sular boşaldı, ama doktordan bunları duyduktan sonrada yapacak bir şey yok kuzu kuzu sezeryan olacaktım ve oldum sonrasındada bunları yaşadım, şimdi daha iyiyim allaha şükür o süre zarfında bebeğim biberona alışmadı beni emmeyi unutmamış şimdi rahatlıkla emzirebiliyorum ama bel ağrım hala devam ediyor , birde yaşadığım stresten heralde sütüm çok fazla değil ve bebeğime yetmiyor, bende önce emziriyor içimi rahatlatıyor sonra mama veriyorum, çünkü doymuyor.

  Elifin bloğunu okuyan bir çok hamile var biliyorum ve elifin bu konuya yer vermesi çok iyi oldu bence, Elifinde dediği gibi benim yaşadıklarım belki %1 ihtimaldi ama insanın kendi başına gelince % 100 oluyor, benim başıma geldi sizin başınıza gelmeyecek diye bir şey yok.

 21. Ben de 5 ay önce spinal anestezi ile sezaryen doğum yaptım, kadın doğum doktorum doğumdan sonra baş ağrımın olması durumunda, damardan kanımı alıp, spinalin yapıldığı omuriliğe verildiği zaman baş ağrımın geçeceğini söyledi..Buna ek olarak anestezi doktoru bol kafeinli içecekleri önerirken kadın doğumcum bunların süte geçtiği için sağlıklı görmedi ve içmememi tavsiye etti..Ayrıca anestezinden ötürü hiçbir şikayetim olmadı, çok rahat geçirdim doğum sonrasını..2.gün ayaktaydım, uyuşukluğum geçtikten sonra da hep oturur vaziyetteydim, sırtım pek yer yüzü görmedi yani 🙂 Özetle bu anestezi ve doğum sonrası sürecin kişiden kişiye bünyeden bünyeye değiştiğini düşünüyorum..

 22. epidurale en baştan karar vermek gerekiyor bence.gecenin bi vakti doğum yapıyorsanız ki başıma geldiği için çok sıkıntı yaşadım.doktor doğuma zor yetişti,kaldıki bide anestezici bulacaksınız.doktor geç kaldığı için, gelen bebeği tutmam söylendi ebe tarafından.bas bas bağırırken en azından ağrı kesici vurun dememe rağmen doğumu geciktirir gerekçesiyle onu bile yapmadılar kaldıki epidural…şuan bırakın 2.yi sezaryenle doğururum demeyi.2.lafını ağzıma bile alamıyorum.

 23. çiğdemle &cc

  11 ay önce kolay ve normal yolla doğum yaptım. Çok hareketli bir yapım olduğundan ve genetik özellikleren de herhalde doğum yaparken hiç zorluk çekmedim. Hameleliğim boyunca aklıma hiç sezeryanla doğuracağım gelmedi. Kendimi öyleplanladım. Eskiden sezeryan yoktu dedim hep…Ve doğum sancılarım başlayıp da ilerleyince anca hastaneye gittim. Gittiğimde doğum başlamıştı bile. Epidural istemedik annem ve ben. Ebe hemşireler ve kayınvaldem epiduralsiz olmaz mantığıyla taktıalr hemen. O acıyı unutamam. Çünkü doğumumö başlamıştı ve 2 kasılma arası sıklığı azaldığından anestezi doktoru kasılmanın olmadığı zamanı kollayıp epidurali takmaya çalıştı. Çok zorlandık. Normal doğurmama rağmen nedendir bilmiyorum, 41. gün doktoruma gittiğimde, rahmimin hiç toparlanmadığı ve kanamanın acaip düzeyde yoğun olduğundan dolayı apar topar küretaja alındım 🙁 kötü 1 gün geçirdim o gün. Neyse geçti Allah'tan…. Şimdi bu yazıyı okuyunca aklıma ilk gelen epiduralden dolayı olmuş olabileceği. Çünkü yazıda epidural enfeksiyona neden olabilir yazıyor. Doktorum da bana enfeksiyon geçirmişsin demişti. Doğru olabilir mi sizce?

 24. Bu arada Spinal ve Epidural farklı şeyler. Spinal yaptıranlar daha şikayetçi gibi geldi bana??

 25. Ben de 39. Hafta normal dogum diye (nisan gelip agrilar baslayica) gittim fakat 4. Saatin sonunda bebegin kalp atisi durma noktasina gelince acilen sezaryana alindim.
  Epidural konusunda bana onceden hastane bilgi verdi riskleri ile ilgili de. Hatta brosur de mevcuttu.
  Sezaryanim dusundugumden iyi gecti (reklam icin soylemiyorum ama olmak zorunda kalanlar bunun bir kabus oldugunu dusunmesin). Hic bir yan etki yasamadim. Sanirim bunda doktorlarin iyi olmasinin da bir etkisi var. O yuzden bence cok iyi ve guvenebileceginiz bir kadin dogumcu secmek onemli.

 26. Benim de doğumum 42.haftada gerçekleşti ve kalp atışları çok yavaşlayınca çektiğim 7,5 saat doğum sancısının üstüne sezeryana alınmıştım, ameliyathanede bana epidural mi normal mi diye sorduklarında o anki acıdan "artık acı duymak istemiyorum uyutun beni, bebeği de görmesem olur odaya çıkınca görürüm filan demiştim. Onlar da ameliyattan sonra vücudumda agrı hissetmemem için epidural tavsiye etmişlerdi. Aslında ben iyice araştırmıştım ve yan etkilerinden dolayı çok karşıydım, her şey normal olmalıydı bence. Hatta eşim çok şaşırdı sen nasıl epidural oldun, hani iyi değildi dedi. Ama ben o anki sancı anından evt demiştim. Sonrasında baş agrısı riski olduğu için 24 saat içinde 5 lt su içeceksin dediler ve içtim!.Allah'a şükür bende bi rahatsızlık olmadıama olanlar da var.bu yüzden bence de tercih edilmemeli. Ben bazen kuyruk sokumumda çok yogun bel agrıları hissediyorum, fizik tedavi uzmanı epiduralin etkisi olabilir dedi.

 27. mecbur bırakıldığım ameliyattan önce doktorum , her ikisinin de yan etkileri olabileceğini söylemişti. epiduralle sezeryandan sonra kalıcı olmayan baş ağrıları olabiliyor demişti ama bende baş ağrısı yerine 6 ay süren bacak uyuşmaları ve ağrıları oldu. 6 aydan sonra kesildi.oturup 2 dk üzerine bile kalksam uyuşuyordu bacaklarım.çok ağır ağır hareketlerle yürümeye başlıyordum ve yürüdükçe açılıyordu. kötü günlerdi.şükür ki kalıcı olmadılar..
  ha bir de ameliyat sırasında sağ omzumda aşırı bir ağrı olmuştu…

 28. kimi sosyetiklere göre "cahil köylüler gibi bağıra çağıra" doğurduğuma sevindim yahu! hepinize geçmiş olsun!

 29. ben spinal anesteziyle sezeryan oldum.ne agrı ne sızı ne kaşıntı ne tutulma.diş çektirmeye gitsem daha çok ağrım olurdu..kişiden kişiye değişiyor.

 30. yan etkilerini doğumdan sonra yaşamış biri olarak bende kesinlikle onaylıyorum, umarım bu yazdıklarım okunur ilk sezeranımı epiduralle oldum hiç sorun yaşamadım hatta ultra konforlu geçti diyebilirim hem öncesi hem sonrası ancak 2.bebeğimde aynı durum söz konusu olmadı önce tansiyonum düştü uuzn süre müdahale edemediler sonra hissetmem devam ettiği için uzun süre beklediler belki etji eder diye tabi bu arada bebeğin ve benim pisikolojımi bir düşünün sonra mecbur genele geçtk sonrası zaten bir felaket günlerce yatarak uyuyamadım ağrılarımdan bebeğimi keyifle emizremedim uzun süre ve bin pişman oldum sezeryan karaı verdiim için böylesi doğal bir süreci böylesi zorlaştırdığım için kendime çok ama çok kızdım ,, umarım bu yazdıklarım okunur ve artık çok geç olsada benim için herkeze aman ne olur normal normal normal doğurun diyorum……

 31. Ben de epiduralle sezaryan oldum, hicbir yan etkisi olmadi. Bence de kisiye gore degisiyor. Eger bir daha dogurursam normal dogum denerim tabiiki ve yine epidural isterim herhalde:))

 32. aşırı hareketli kıpır kıpır bir insan olarak hamile kaldım, akabinde 41 haftalık hamileliğim inanamayacağınız kadar hareketli, zevkli geçti.

  normal doğum yaptırma oranı %89 olan doktorum, yaptığı çatı muayenesi ardından hala yan yatmakta olan bebeğimi görüp, 41.haftamda suyumdaki kireçlerin artması ve çatımın normalden çok daha dar olması sebebiyle epidural sezaryen olmamı önerdi. inat edersem boşu boşuna saatlerce suni sancı yemek ve ardından yine de sezaryene alınmak zorunda kalabileceğimi söyledi. her 2 eziyettense birini çekmemi önerdi kısacası.

  yıkıldım,korktum. hayatta en tırstığım şeylerden biri kesilmek fikri ve anestezi fikriydi.
  aylarca bebeğimle beraber bu süper geçen hamileliği en doğal şekilde noktalayacağımızı hayal ederken bu haberle dondum kaldım ve robotlaştım o dakikadan itibaren.
  ertesi günü dizlerim korkudan titreyerek sezaryene girdim. operasyon esnasında tansiyon düşüklüğü yan etkisini yaşayarak mide suyunu sonuna kadar kustum. bebeğimin çıkışını görmem dışında korkunçtu. o bir saati hayatım boyunca unutamam.

  odama alındıktan sonra kabir azabı gibi yürütme egzersizleri, yırtınırcasına kaşıntı, gaz sancıları, tuvalete gidip gelmelerin dayanılmaz ızdırabı.
  bir de ben kendimi katı canlı,dunyanın en dayanıklı dişilerinden biri sanıyordum! daha güçsüz hissedemezdim heralde o günlerde kendimi!

  sezaryen ardından iyileşme kişiden kişiye çok farklılık gösteren bir durum.. doktorumun o gun yaptıgı diger odadaki sezaryenli kadın akşamına fink fink dolaşırken koridorda, ben tuvalete dahi gidemedim. eve geldim 7 gun gecti ben hala yardımla ayağa kalkıyor, 2 büklüm yürüyordum.
  ameliyat ardından 3. gün "eve döndüm temizliğimi bile yaptım" diye deneyimlerini anlatanları duydukça, lohusalığın da verdiği o saçma ruh haliyle kesin olarak bir daha iyileşemeyeceğimi düşünüyordum…
  butun bunları yaşarken lohusalık hüznü katmerlendi,sanrılar vs ler eşlik etti… bence sanrılarım bile sezaryen dolayısıyla gördüğüm şeylerdi. doğru dürüst ayağa kalkamadığım için bebeğimi kucağıma getiriyorlardı.ve ben panik halde sürekli getiren kişinin bebeğimi düşürdüğünü görüyordum. çığlığı tam basacakken zihnim bana el sallıyordu sanki küçük oyunlarıyla.
  butun bu eziyetin arasında güzel olan tek şey, sütüm ilk yarım saatte hemen geldi ve bolca devam etti,bebeğim süper emdi… bir de süt ve emme sorunlarını kaldıramazdım sanırım.
  20 gün sonra ben kısmen de olsa artık yardımsız ayağa kalkıyor, eğilmeden yürüyebiliyordum. bebeğimin yüzüne nihayet gülümseyerek bakmam da bu zamana denk geliyor…

  ben o %1'lik kısma giriyor muyum bilmiyorum ama hayatım boyunca inandığım şeylerden biri "mutlaka bir insanın kardeşi olmalı" düşüncesiydi. işte butun bu yan etkiler toplamı, benim bu fikrimi değiştirmeme sebep oldu. aynılarını bir daha yaşayabilir miyim bilmiyorum. 100kez hamilelik geçiririm 42.haftasına kadar..ama 1 kez daha doğum yapamam gibi geliyor artık…

  kızım 6 aylık olmak üzere, ona bir kardeş vermeyi düşünmemek beni gerçekten hüzünlendiriyor. kimbilir belki butun bunları çok flu hatırlayacak kadar unutursam fikrim değişir mi ki?

  • Ah blueberry…Daha çok küçükmüş bebeğin ve inan bana yaşadıklarını unutacaksın.Daha doğrusu unutmayacaksın aslında ama eğer istiyorsan bu yaşadıkların kızına bir kardeş yapmana engel olmayacak…

   Benzer şeyler yaşadım ben de.4-5 sefer yapılan epidural iğnesi ve sonunda tutmayan bir epiduralle tabir-i caizse canlı canlı kesilmek oldu benim payıma düşenler.Sonrasında ise dediğin gibi kabir azabını aratmayan günler…Oğlum 18 aylık şimdi ve bir süre sonra tekrar hamile kalmayı planlıyorum.Tabii ki SSVD düşünerek ve isteyerek.Ve ne pahasına olursa olsun Dr.Hakan Çoker'i bularak…Yine sezaryen olmak zorunda kalabilirim evet ama en azından sonrasında pişmanlıklar içinde doğumumu sorgulamak istemiyorum.Bunun için de en önemli şey doğru doktoru bulmak…

   Doğanın,evrenin,her şeyin ve herkesin bana ikinci doğumumda yardım edeceğine can-ı gönülden inanıyorum.Sen de inan… 🙂

 33. Ben de normal doğurabilmeyi çok istememe rağmen sezaryen oldum.9 ay karnımda taşıdığım miniğimi herkesten önce ben görmeliyim,en son gören ben olmamalılıyım diye düşünerek spinal anestezi aldım.Nst de çok sancım çıkmasına rağmen ben hiçbir şey hissetmiyordum ve bebeğin suyu iyice azalmıştı.Şu an ki aklım olsa suni sancıyla bir denemek isterdim normal doğumu.Ama o anda hiç bu aklıma gelmedi doktorum direkt acl ameliyata gireceksin deyince.

  Spinalin baş ağrı yan etkisi bana da oldu.Boynumda herhangi bir şey olmadı ama baş ağrısı sıradan bir ağrı gibi değil.Kafanızı koparıp atmak istiyorsunuz.O derece fena bir şey.

  İkinci çocuğumda SSVDu mutlaka denemek istiyorum.Şayet yine olmazsa sırf bebeğimin o doğduğu ilk andaki duyguyu yaşayabilmek için yine spinal isterim muhteşem başağrısına katlanmak zorunda kalarak.

 34. Sevgili anne dostlar:)
  Öncelikle "normal" hamileden hamileye değişeceği için (her vaka kendi akışının normalinde ilerler) normal doğum olarak tabir edilen doğuma "vajinal doğum" dememiz gerektiğini vurgulamak isterim. 8 ay önce bende suni sancı ve doğum sürecinin gerektiği yerde epidurale başvurarak vajinal doğum gerçekleştirdim. Hemen hepimizin katılacağı gibi her vücudun anesteziye direnci ve reaksiyonu farklı. Her doğum farklı şartlar altında farklı uygulayıcılarla gerçekleşiyor. Bence hamileler bu yazıları okurken mutlaka kendilerinin de bazılarımızla benzer bazılarımızdan farklı bir doğum geçireceğini düşünmeliler. Benim ne başım ağrıdı, ne canım yandı, gerçek doğum olayı 10 dk sürdü ama bunu genellemek yanlış olur. Umarım doktorunuzla olan diyalogunuz çerçevesinde içiniz rahat dopuma girer, az sancıyla kısa sürede bebeğinizi elinize alırsınız. En önemlisi tüm süreçte panik yapmamak kendi kendini kasmadan akışa bırakmak. Doğa ne yapılması gerektiğini zaten biliyor.

 35. çekilen acılar zamanla unutuluyor 3. çocuğumu normal doğumla ve öncekilere göre daha kısa zamanda ve kolay doğurdum. normal doğumda bebeğin ne zaman olacağı çok heyecanlı bir bekleyiş eşime tlf. açtığımda sancınmı var diye teşlaş yapması tüm akrabalar heyecanla onu beklemesi vs.

 36. Ben epiduralli normal doğum yaptım. Hiç bir yan etkisini yaşamadım. Çok kolay ve güzel bir doğumdu (benim doğumum böyleydi, keşke her gebenin doğumu bu kadar rahat olabilseydi).

  Elif'cim yazdığın 2.maddeye şunu söylemek isterim (Baktınız zorlanacaksınız, epidural zaten emrinize amade.) epidural 4-5 cm. açıklıkta yapılan bir işlem. 5cm. açıklığı geçtiğiniz zaman yapılmıyor zaten. Yani 7cm. olduğunuzda ben epidural istiyorum deme gibi bir durumunuz kalmıyor.

  Sizi odaya yatırdıklarında ilk sordukları şey "epidural" isteyip istemediğiniz oluyor zaten. Sonra doktorunuza onaylatıyorlar ve gelen epidurali takacak doktor bir kaç soru soruyor sonrasında da takıyorlar.

  Ben çok memnun kaldım 2.doğumu yaparsam yine epidural kullanmak isterim..

 37. yorumların tamamını okuyamadım ama epiduralden sonra oluşan başağrısı, migren tarzı olarak kalıcı olabiliyor, bir arkadaşım halen yaşadığı başağrısının sebeplerini hep buna bağlıyor….

 38. Bugün itibarı ile bebeğimin 7. günü. Ve maalesef ben de kendisini çok çok istememe rağmen normal doğumla doğuramadım, kendisi gelmek istemedi. 41 + 3. günde epidural+spinal kombine anestezi ile doğdu. En azından görebileyim, narkoz almasın diyerek epidural tercih etmiş olmama rağmen bir daha doğuracak olsam 2 değil en az 5 kere düşünürüm.

  Bitimsiz bir baş ağrısı ki, pek çok kaynakta çok az bahsedilen yan etki nedeniyle ilk günler bebekle bile çok az iletişim kurulabiliyor. Sadece sırt üstü yere paralel yatarak ve durmadan su içerek (ortalama 3-4 litre) ile hayatta kalmak mümkün. Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz, şayet migren ağrısı çekenler varsa durumu şöyle örnekleyebilirim, migren ağrısı X 5.

  Evet, ilk andan itibaren bebeği görmek çok güzel ve yan etki olup olmayacağı bir kumar ama ben kendi adıma bu baş ağrısını bir daha istemem.

 39. arkadaşlar spinal anestezi ile doğum yaptım.rezalet günler geçiriyorum ağlamadığım gün kalmadı nerdeyse her gün sinir krizleri geçiriyorum ağrılarımdan başım belim boynum sırtım dikişlerim ,göğüslerim vücudumdaki tüm bölgelerim ağrıyı en şiddetli şekilde hissetti.biraz normal doğum şansınız varsa geri durmayın emin olun en güzeli hem o zamanda bebeği görüyosunuz ,bazıları yazmış yok epiduralde bebeği görüyosun arkadaş normal doğumda gözlerinizimi bağlıyolar.herkese haykırıyorum çok tehlikeli sakın spinal anesteziyi kullanmayınnnnnnnnnnnnnnnn.

 40. merhaba ben 3 cocuk annesiyim ilk dogumum normal 2 inci sezeryan 3 üncü epidural sezeryan oldum fakat dogum yapalı 5 ay olmasına ragmen sürekli agrılarım var hemde sırt agrılarım hemde ameliyat yerim agrıyor lütfen bana bilgi verin rica ediyorum herkes benim gibi sorunlumu ?

 41. Arkadaslar ben epidurelle normal dogum yaptım 4 ay oldu hala ayaklarımda gucsuzluk ve uyusmalar var emar çektirdim bisey çıkmadı tahlillerinde güzel neden böyle oluyoki cok uzuluyorum

 42. bende 2006 ekimde kızımı spinal anesteziyle dünyaya getirdim ,baş ağrısı kaşıntı yaşamadım ama bende tuvaletimi yapamamıştım mesanem patlamak üzereyken sonda taktılar,ertesi gün rahatça yapabildim.Şimdi Allah izin verirse 30 ekimde ikinci kızımı dünyaya getireceğim dr spinal anestezi dedi.bakalım neler yaşayacağım.bir de tarama testlerim çooook yüksek çıktı amniyosentez oldum kültürde üreme olmamış sonuç gelmedi merakla bekliyoruz bebeğim sağlıklı mı down sendromlu mu?Umarım herşey gönlümce olur…

 43. yukarıdaki yorumları okuyunca yalnız olmadığımı anladım. ben hamileliğin başından beri epidural normal doğumu raştırıyordum dr um da tavsiye etti.evde 4 cm ye kadar sancı çekip, hastanede epidural taktırıp hanım hanım doğuracaktım güya 🙂 41 hafta bitti ve ne sancı var ne açılma ne de yumuşama.dr pazartesiye kadar bekleyelim dedi sancın gelmezse suni sancı ve fitil veririz dedi. cumartesi dayanamayıp bi gideyim dedim kontrole.iyi ki gitmişim bebeğin suyu azalmış, plasenta eskimeye başlamış.ama hala açılma yok.ilk doğumum olacaktı ve gnlerden c tesi, 9 aydır kontrole gttğim dr.um yok.
  pazartesiyi bekleyip rske atmayalım dedik ve 0 açıklıkla doğumhaneye aldılar.sabah saat 10 da olgunlaştırıcı ftil koydular, öğleden snra da suni sancı verdiler. akşam 8 de ancak 4 cm açıldı ve ben bitmiş haldeydm.sonunda epidural taktılar ve artık acılar bteek derken aniden bebeğin kalp atışları yavaşladı ve acil sezaryene aldılar. akşam 10 gibi aelyattan çıktım. çok şükr ki bebeğim kurtuldu.meğer plasentası bebkten ayrılmış.sezaryene almasalardı bebeğimi kaybedecektm.
  maalesef bütünsanıları bir doğumda yaşadım ve hala yaşamaktayım. bugn doğumun 7. günü ve başımı yataktan kaldıramıyorum dayanılmaz bir baş ağrısı.kafein, su, ilaç, hiçbir şey fayda etmiyor. nete de yattığım yerden griyorum bugn braz daha iyiym.bir şeyden ne kadar çok korkaranız o başınıza geliyor bence en iyisi oluruna bırakak, tevekkül etmek…