15 Yorum

Hasbro’dan Çin malı oyuncaklar üzerine açıklama

Geçenlerde Nasıl Oyuncak Almalı? diye yazdıktan sonra gelen yorumlarda okurlardan Eda birçok anne-babanın şu endişesini dile getirmişti:

Benim hep kafama takılan konu. Dün TV’de de vardı Çin malı oyuncaklardan uzak tutun, plastiklere dikkat vs. Ama Fisher Price, Playskool hep “made in China”. Ne yapıcaz şimdi ??? Bu konudaki bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Bu konuda pek bir bilgim olmadığından firmaların kendilerine doğrudan sormaya karar verdim. Fisher Price Türkiye’nin web sitesinde e-maille ulaşabileceğim bir e-mail adresi bulamadım maalesef. (Var da ben görmediysem özür. Ama hakikaten yoksa neden yok? Bu devirde iletişim işini sadece telefona bırakmanın doğru olmadığını düşünüyorum. Nitekim ben telefon açmakla uğraşamadım.)

Web sitelerinde iletişim adresini bulabildiğim Playskool’a ise geçen hafta aşağıdaki soruyu yönelttim:

Çin malı oyuncaklar hakkında anneler arasında bir endişe var. Bu konuda Playskool’un politikası nedir, ürünleriniz nerede imal edilmekte ve ne gibi standartlarda üretilmektedir, kalite kontrol mekanizmanız nasıldır, ürünleri geri çağırma oranınız nedir gibi konularda okurlarımla paylaşabileceğim şekilde beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Hasbro’dan (Playskool markasının ait olduğu firma) az önce aşağıdaki yanıt geldi:

Sayın Doğan,

Öncelikle firmamıza ve ürünlerimize gösterdiğiniz ilgiye, bu konuya gösterdiğiniz hassasiyete teşekkür eder, geciken cevabımızdan dolayı özür dileriz.

Hasbro olarak oyuncak üretiminde çok katı güvenlik ve kalite standartlarına tabii tutulduğumuzu sizinle paylaşmak isteriz. Ürünlerimizin çoğu Çin’de üretilmesine rağmen ürünlerin hammaddeleri, oradaki fabrikalarımız ve çalışanlarımız, ürünler Çin’de yüklenirken ve Türkiye gümrüğüne geldiğinde birçok kalite ve güvenlik testlerinden geçmektedir.  Bu noktada önemli olan, oyuncağın üretiminde kullanılan maddelerin Sağlık Bakanlığı yönetmeliklerine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı denetim kurallarına uygun olup olmadığıdır. Bu konuda İthalat-İhracat Departmanımızın konu ile ilgili açıklamasını aşağıda görebilirsiniz.

“Şirketimiz tarafından ithali gerçekleşmiş olup piyasaya arz edilen tüm oyuncakların Sağlık Bakanlığı tarafından 17.5.2002 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Oyuncaklar Hakkında Yönetmeliğe uygun ve güvenli olması zorunludur. Ürünlerimiz, Sağlık Bakanlığının piyasa gözetimi ve denetimine ilave olarak, Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından 31.12.2007 tarihli ve 26743 sayılı Resmi gazetede yayımlanan 2008/10 sayılı Dış Ticaret Standardizasyon Tebliği kapsamında, ithalatta ürün güvenliği denetimine tabi tutulmaktadır. Bu denetimlerde de Avrupa Birliği Komisyonunun kararlarına uygun olarak test raporlarını sunmak şartı ile ithaline izin verilip piyasaya uygunluk belgesi alındıktan sonra dağıtımı yapılmaktadır.”

Yukarıdaki açıklamadan da anlaşılacağı üzere tüm ürünlerimiz için uygunluk test raporlarını sunuyoruz ve tüm ilgili kanun, yönetmelik ve kurallara uygunluğu onaylandıktan sonra gümrükten çekim işlemini gerçekleştirip piyasaya dağıtabiliyoruz. Bu nedenle piyasadaki tüm Playskool ürünleri sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Çin’de üretim yapılıyor olmasının nedeni ise sizin de takdir edeceğiniz gibi güvensiz ve kalitesiz ürünler üretmek olmayıp iş gücü maliyetlerinin bu ülkede düşük olmasından dolayıdır. Kısaca her Çin’de üretilen ürün “kalitesiz ve sağlıksızdır” diye bir genelleme çıkarmamak gerektiğini düşünüyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta ürünün ait olduğu firmanın tanınır, güvenilir ve büyük çaplı bir firma olmasıdır.

Hasbro ve çalışma ilkelerimizle ilgili daha detaylı bilgiye http://www.hasbro.com/tr_TR/corporate adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu konuyla ya da aklınıza takılan herhangi bir konuyla ilgili olarak bizimle her zaman iletişime geçebileceğinizi belirtmek isteriz. İlginize, bu konuda gösterdiğiniz duyarlılığa tekrar çok teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Hasbro Türkiye

İşte böyle.

Benim yorumum: Hasbro’nun da söylediği “Her Çin’de üretilen ürün “kalitesiz ve sağlıksızdır” diye bir genelleme çıkarmamak gerektiğini düşünüyoruz” konusuna katılıyorum. Fakat “Burada dikkat edilmesi gereken ana nokta ürünün ait olduğu firmanın tanınır, güvenilir ve büyük çaplı bir firma olmasıdır” konusuna ise kısmen katılıyorum. Nitekim  büyük firmaların da oyuncaklarını geri çağırmak durumunda kaldıkları bir gerçek.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Sizin de göreceðiniz gibi, özellikle de Çin malý oyuncaklar hakkýnda anneler arasýnda bir endiþe var. Bu konuda Playskoolun politikasý nedir, ürünleriniz nerede imal edilmekte ve ne gibi standartlarda üretilmektedir, kalite kontrol mekanizmanýz nasýldýr, ürünleri geri çaðýrma oranýnýz nedir gibi konularda okurlarýmla paylaþabileceðim þekilde beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Teþekkürler.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. Burası yeri olmayacak belki ama bebekle uğraşıp mail atamadım 🙂

  Bence postların başlığının yazı karakteri biraz göz yorucu olmuş,

  özellikle uzun bir cümle olduğu için , bu yazı da dikkatimi çekti..

 2. çağlayla &cc

  bence de her Çin'de üretilen ürün kalitesiz ve tehlikeli anlamına gelmiyor. Burada üretim ucuz olduğundan firmalar tercih ediyor. Ben en çok tercih edilen oyuncak markasını kullanmaya çalışyorum. Fisher price çok tercih ediyorum. Ancak bu markaya ulaşamamanız beni biraz düşündürdü. Playskool ne güzel cvp yazmış. Bravo. Bebeğime oyuncak alırken belirli mağazalardan belirli markaları alıyorum.

 3. Fisher price markasina ben de ulasamadim neden aradigimi kisaca anlatayim. Bizim kizin salyalarinin cok aktigi bir donemdi bu markanin elma seklinde bir dis kasiyicisini aldim. ''Buraya dikkat edin'' posetinden cikardigim anda inanilmaz rahatsiz edici bir plastik kokusu etrafi sardi-hani olur ya boyle basinizi agritir kotu hammaddeli plastikler- bu markaya hic yakistiramadigim icin ulasip derdimi anlatmak istedim ama malesef urun elimde kaldi oylece.

  • Evet, benim de başıma geldi. Elma şeklinde olan diş kaşıyıcı. Feci bir kokusu var. Veremedim eline…

 4. Elifcim sana aynen katılıyorum ama sadece oyuncak değil bebeğimize ve kendimize aldığımız giyimlerin %99'u Çin ne yazıkki,evet büyük firmaların kalite standartları yüksek ve katıdır.Ama ben birde ülke kalkınması açısından düşünüyor olabildiğince Türk malı almaya gayret ediyorum.

 5. Elif, Çok kafama takılıyodu benimde bu konu… çok teşekkür ederiz bu konuya yer verdiğin için…çok tatmin edici bi yanıt vermişler sana..Hakikaten firmanın sana mantıklı yanıt vermeleri, denetimin Sağlık Bakanlığından ve Dış Tİcaret Müsteşarlığından geçiyor olması, çin ve firmanın güvenilirliği tatmin etti beni şimdi… Ve özetle markasını bildiğimiz oyuncakları almalıyız..

 6. burada Sili`de neredeyse hersey made in china.elinize alacaginiz pek cok urun cin`den ithal edilmistir.ama burada devlet cok yaygin olan bu konu hakkinda kamu oyuna su bilgiyi verdi,“cin`de uretilen her urun kalitesiz ve sagliksiz degildir.firmalarin buyuk olcude cin pazarini tercih etmelerine sebep,cin`deki cok ama cok dusuk is gucunden kaynaklanan maliyet fiyatlarinin cok cekici olmasidir.“

  ben isim geregi surekli cin`e gidip gelen bir insanim.ve gordugum kadariyla bu aciklama ,seninde aldigin aciklamayla ortusuyor,cin`de is gucu hayal edemeyeceginiz kadar dusuk,bu yuzdende maliyetler inanilmaz dusuk,ama bir cok fabrikada dunya saglik orgutunun kriterlerini ongoren test uygulaniyor.bu rapor olmaksisin ihracat yapmalarina izin verilmiyor.

  yani bizler eger urun markasinda secici olabilirsek yani buyuk ve guvenilir firmalarin urunlerini alabilirsek herhangi bir sorun teskil etmeyecegini dusunuyorum.

 7. 2,5 yılını Çin'de geçirmiş ve orda fabrika fabrika dolaşıp imalat yaptırmış biri olarak kesinlikle Çin üretimi her şeyi aynı kefeye koyamayız demek istiyorum. İstenirse ve iyi bir kalite kontrol mekanizması kurulursa (ki büyük firmalar alasını kuruyor) Çin'de en mükemmel kalitede ürün ürettirebilirsiniz. Bildiğiniz bütün büyük markalar Çin'de üretim yapıyor ama inanılmaz titizlikle çalışıyorlar. Yalnız Türk ithalatçılar "ne kadar ucuz , o kadar iyi kar" mantığında olduklarından Çinlilerin bile yan dönüp bakmayacağı pespayelikte ürünler getiriyorlar. Ben güvendiğim markaların ürünlerini içim rahat kullanıyorum.

 8. Merhaba,
  Bu konuda ben de bir yorum yapmazsam olmaz. İş gücü ucuzluğu iyi birşey midir benim her zaman sorguladığım bir durumdur. Bu kişinin hayata bakış açısına göre değişebilir. Benim pek tercih ettiğim bir durum değil. Mümkünse Türkiye'de üretilmişi tercih ederim, eğer muadili yoksa da bulk üretimi yani dünya kaynaklarını sonuna kadar kullanmaya eğilimi olan üretimi tercih etmem. Lakin biz de muhtelif ürünler ithal ediyoruz örneğin geri dönüşümden elde edilmiş (içine süt konabilen pet şişelerin geri dönüştürülmesinden elde edilmiş) Amerika'da üretilen green toys oyuncakları mesela. Bunların içinde BPA yok phatalate yok malum plastik oyuncaklarda bu tip maddelerin olması mümkün. Peki Sağlık Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın bu maddelere karşı herhangi bir standardı var mı? Benim bildiğim kadarıyla yok yanlış biliyor olabilirim sizleri aldığınız oyuncaklara karşı biraz daha dikkatli olmaya çağırabilirim sadece. Malum ülkemize giren çin malı çoook ucuz diğer oyuncaklar da konteyner konteyner aynı yollardan geliyor yani Sağlık Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı izinleri ile geliyor. Bu durumda bence bu açıklama çok tatmin edici olmamış. Peki bir de piyasadaki biberonlar, daha düne kadar BPA içermez ibaresi olan biberon bulunamıyordu Türkiye'de. Daha yeni yeni bu ibarenin olduğu biberonları getirmeye başladılar halbuki dünyada yıllardır bu tip maddelerin bebek ve çocukların hormonlarını bozduğu ve hatta erken ergenliğe sebep olduğuna dair çalışmalar ve bulgular mevcut bildiğim kadarıyla. Varın gerisini siz düşünün diyorum.

 9. Bu cevabı nitelikli bulmadım. açıkçası ikna da olmadım. Ne demek büyük firma?

  1. Ya hep bu güvenin arkasına sığınıyorsak?

  2. Çin'de veya herahngi bir ülkede denetimli üretim yapıp büyümeyi hak eden hiç mi firma yok? Şimdiye kadar ki büyüyenler bence zaten kotolarını doldurmuşlar. ki ben iş bankası yayınlarından değnek adam adlı kitabının çinde basılmış olması ile ilgili 6 kez mail attım ve 4 aydır cevap bekliyorum. Buyrun nerede bu kurumsal şirketin bir tane bile yanıtı olmayan halka ilişkiler departmanı?

 10. ilginize çok çok teşekkür ederim.çocuklarımızı oyuncaklarla oynatmamak gibi şansımız olmadığına göre güvenmekten başka birşey elimizden gelmiyor.tekrar çok teşekkürler.

 11. Bu konu hakkında benim de bir araştırmam olmuştu. Benzer açıklamaları onlineoyuncak.com da da okumuştum. Ben güvenebileceğimizi düşünüyorum. Saygılarımla.

 12. türker arslan

  Bu oyuncakları Çin’de üretmek zorundamısınız?Zira ben ve benim gibi bir çok anne baba sırf Çin’De üretim yapıldığı için bu ürünleri almıyo.