18 Yorum

Toptan cevap

Son zamanlarda yöneltilen, birbiriyle alakasız ama birden çok kişinin sorduğu sorulara toptan yanıt vermek istedim.

Eskiden sen yazı yazdığında anında posta kutuma mail gelirdi, şimdi gelmiyor. Mutlaka siteye girip mi okumam lazım?
Yeni bloga geçişin güzelliklerinden (!) biri oldu bu. Üzerinde çalışıyoruz, önümüzdeki hafta hallolmuş olacak. Biraz sabır, haftaya eski düzene döneceğiz.

Eskiden yorumlara tek tek yanıt verebilirdim. Yeni blogda yapamıyorum. Ne biçim.
Tekrar dene, o sorun halloldu.

Yeni sitenin renkleri gözümü yoruyor. Zor okuyorum.
Kontrastı arttırdık, şimdi daha iyi olması lazım.

Derin memeyi bıraktığına göre şimdi ne içiyor?
Gündüz iyi yemişse pek bir şey içmiyor. İyi yemek yememişse takviye olarak formül mama veriyorum. Gece uyanırsa ve açsa da formül mama veriyorum. Şimdi 1 yaşını geçtiğinden süte başlayacağız. Birinci hafta günde 1 çay bardağı sütü birebir oranında suyla karıştırarak vereceğiz. Bir haftanın sonunda bir çay bardağını sulandırmadan vermeye başlayacağız. Üçüncü haftadan itibaren de günde 200 ml’ye kadar süt verebileceğiz. Öyle dedi doktorumuz.

Son zamanlarda sağlık ocağına gittik, gidiyoruz diye yazıyorsun. Ne iş?
Deniz’in doğumundan beri gittiğimiz bir doktorumuz var. Profesör. Çok seviyoruz kendisini. Ancak çok uzakta. Daha doğrusu biz çok uzaktayız. Ayrıca, rutin kontrolleri, aşıları sağlık ocakları ücretsiz yapıyor. Çok da ilgililer. “Aşısı geldi, neredesiniz?” diye arıyorlar. Emzirmeyi destekliyor, yardımcı oluyorlar. Ciddi bir hastalık veya önemli bir kontrol olmadığı sürece sağlık ocağına gidiyoruz biz. Doktorumuz da tavsiye etti. “Benim sizden para alacağım aşının aynısını orada ücretsiz yapıyorlar, oraya gidin” dedi. Daha ne isteriz?

Diyetisyen diye yazıp duruyorsun, içim gidiyor. Ama ben hala emziriyorum, diyetisyene gidebilir miyim?
Bu soruyu dün Yasemin’e ilettim, verdiği cevap şudur:

EMZİME DÖNEMİNDE KİLO VERMEK KESİNLİKLE DAHA KONFORLUDUR. Çünkü emzirmeden dolayı her gün ort. 500-650 kcal arası enerji sarf edersiniz. Fakat emzirme döneminde 6 ay sınır koyuyoruz. 6 ay emzirdikten sonra kilo vermesi için anneyi kabul ediyoruz. Uzman olarak emzirme dönemindeki annelerden istediğim tek birşey oluyor. Etraftan gelen “emziriyorsun sen, diyet olmaz. Sütün kesilir!” yorumlarına kulaklarını tıkayabilecek güçleri varsa diyete başlasınlar. Tabii ki de bir kadının emzirmesi ve süt üretebilmesi için gereken enerji HESAPLAMASI FARKLI ve diyeti planlarken bunu göz önünde bulunduruyoruz ama annenin kilo verirsem sütüm azalır korkusundan sıyrılması lazım. Diyetisyeninden başka hiç kimseyi de yemek yemek konusunda dikkate almaması lazım.

Geçenlerde Derin’in bir fotoğrafında arkada büyük pet şişeyle sular gördüm. Damacana almıyor musun?
Hayır, artık almıyorum. Uzun zamandır hoşlanmıyordum zaten. O damacanaların ömründen fazla kullanıldığını duyuyordum. Bir de onları yazın güneş altında tutuyorlar, çok fena. Ama pet şişe de kötünün iyisi. Üstüne üstlük, korkunç bir plastik tüketimi söz konusu. Mutfağa arıtma kurdurmalı aslında. Mis gibi su.

Ben de blog yazmak istiyorum, blogspot mu, WordPress mi önerirsin?
Bu soruya blogspot kapanmadan önce WordPress derdim, ama şimdi hiçbiri diyorum. Daha doğrusu kendi alan adını al, ondan sonra hangisini istersen kullan diyorum. WordPress’i tercih ederim, çok daha fazla şey yapabiliyorsun. Hele wordpress.com değil de, wordpress.org kullanır (yani alan adını kendin host ettirirsen) çok esnek olabilirsin. Teknolojik Anne‘de adı üstünde teknolojik bir anne olmakla ilgili tüyolar var.

Her Çarşamba Twitter’da toplanıp Muhteşem Yüzyıl’ı izliyoruz diye yazıyorsun. Ben de isterim. Nasıl yapacağım?
Şekerim, önce kendine bir Twitter hesabı açacaksın. Sonra, twit atarken başında, sonunda, herhangi bir yerinde #muhtesemyuzyil yazacaksın. Böylece twit’lerin o havuza düşmüş olacak. Sen de o konuda yazılanları görmek istiyorsan #muhtesemyuzyil şeklinde arama yapar, kim ne demiş görürsün. Tavsiye ederim, çok eğlenceli oluyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

18 yorum

 1. Muhtesem Yuzyil ne ki. Gazete adi gibi. Dizi galiba.

 2. Elif biz waterlife kurdurduk mutfağa çok memnunuz. Pet şişeler de masum değil, ertelememeni tavsiye ederim. Ayrıca çok lezzetli bir suyumuz oldu artık, eziyeti çekmeye değmezmiş.

  Sitenin göz yoruculuğu da kaybolmuş cidden, insanları dikkate alman, buna göre düzeltmeler yapman çok hoş. Tanışırsak öpücem yanaklarını.

  • Tabii ki yapacağım Mehtap, o insanlar okuyor sonuçta.

   Annemlerin de kafesinde var arıtma. Sorayım bakayım, onlarınki neymiş. Onlar da çok memnunlar.

 3. Parkta güzel güzel tanıştığınız, çocuğunuzun yaşıtı çocuğun, çocukların annesi, anneleri -istisnasız olarak- neden ilk iş "EMZİYOR MUSUNUZ ?" diye sorar ? Hayır SANA NE benim emzirmemden, sana ya da çocuğuna bi faydası var mı bunun ? EMZİRMİYORUM, EMZİREMEDİM VE BUNUN ÇOK ÇOK ÇOK AĞIR OLAN YÜKÜNÜ FAZLASIYLA OMUZLARIMDA TAŞIYORUM… zaten. Ama günü 25 saate çıkarabilsem 25. saatide dolu dolu kızımla geçiririm ben sana soruyor muyum çocuğunla ne kadar ilgilenebiliyorsun diye… Töbe töbeeeeee

  • Aysun, şeker kardeşim… Doğrucu Davut'um benim.. "He Emziriyorum" de gitsin. Niye aldırıyorsun elin cins sorgu meraklılarına???
   Bozma kafanı, duymak istediklerini söyle gitsin. Amaaan.. Bebişinin de senin de canınız sağolsun…

  • Anne olmadan önce ben de bu soruyu fütursuzca sormuşumdur desem? Şimdi ağzımı açmıyorum.

  • çağlayla &cc

   ben de anne olmadan önce bu soruyu hiç bilmezdim ama şimdi yani anne olduktan sonra yani, gayri ihtiyari "emziriyor musun" diye yüzümde koacamn bir soru işareti ile bu soruyu kullanıyorum. Kusra bakmasınlar kızanlar. İşte ne bileyim emziriyorsa falan belki bişeye ihtiyacı olur mu acaba diye mi soruyorum bir fikrim yok… Ama madem antipatik oluyor, ay sormam ben de bir daha. haklı olabilirsin aysun.

   • antipatik mi oluyor bilmiyorum belki benim yaram var ondan gocunuyorum ama allah aşkına bi tanesi de sormasın yahu ! benim anlam veremediğim nokta burası…

    İpekcim sağol canım benim moral verdin, ama diyemem ben öyle doğru değil çünkü, ama onlara emzirme konusunda akademik ders verebilirim o ayrı, daha çoluk çocuk fikrinden kırıntı yokken, üniversitede okurken, millet fotğrafçılık, olta balıkçılığı ne bileyim bilumum hobi dersleri seçerken ben gittim "Anne Çocuk Beslenmesi" aldım, sanki köy köy dolaşıp emzirme eğitimi verecek mişiz gibi eğitim verdiler bize a'dan z'ye… hamileyken okuduğum kitapların "biberonla beslenme" bölümlerine hiç bakmadım bile, ben emzireceğim diye… velhasıl kelam kaderin cilvesi mi dersin benim beceriksizliğim mi dersin olmadı gitti güzel kızım üç ay emdi o da mama takviyeli, bende teorik tam pratik fos ! beceremedim.

    • çoğu kişi bunu önyargıyla soruyor.(yaşlılar emziremıyorsanız,ayy kızım pekmez ye,yok helva ye dıyorlar sonra,zayıfsan çok zayıfsın,şişmansan çok şişmansın da diyorlar mesela)

     bi şeye kızmıyorum, bi tek bu önyargılı, kaşınan teyzegillere kızıyorum.

 4. Al bende de okadar aysuncum , olmadı olamadı yahu gene başaramadım işte ne bunu hatırlatıp durursunuz , çektiğim ızdıraba mı yanayım , başarısızlık duygusuna mı yanayım , sizeneeeeeeeeeeeeeeee
  oh rahatladım aysunnnn sevgier :))

 5. harikasın:)

 6. iyi güzel olmuş elifcim de ben alışkanlıklarını kolay kolay bırakan bir insan oladığımdanmıdır nedir pek bi yabancı geldi bana, alışıcaz heralde artık..önceki pek bi renkliydi, aynı seni gibi….

 7. hediye kitap kazanan kısmını ve yorumları nedense açamadım-göremedim ben elifcim…

  • Yorumları kapattım, ancak normal şartlarda görüntülenebilmesi lazım. Hala ufak tefek teknik aksaklıklar oluyor maalesef. Bundan böyle kazananı yorumda değil, yazının içinde duyuracağım ki bu tür sorunlar yaşanmasın.

 8. Renklerle oynamanız süper olmuş Elif, şimdi daha hoş görünüyor bloğun. Yasemin'den de mesaj geldi telefonuma teşekkür ederim..

 9. çağlayla &cc

  Blog pek bi havadaydı rengi, göz kamaştırıyordu. şimdi oturmuş, rahat rahat bakabiliyorum ekrana. teşekkür edriz 🙂