6 Yorum

Nilü’nün Gebelik Günlüğü, 33. hafta

Sizleri bilmem ama ben Nilü’nün her yazısında giderek daha da heyecanlanıyorum. Benim ilk baby shower partimi Nilü bir başka arkadaşımla birlikte organize etmiş ve unutulmaz bir gün yaşamamı sağlamıştı. Onun bu güzel gününde ben de olmayı çok isterdim. Üzüntü ve muz kabuğu…

***

Hayatımın en güzel günlerinden birini yaşadıktan sonra şu an neredeyse yorgunluktan gözlerim kapanmak üzere ama hem size hem de Elif’e olan sözümden dolayı şu an gecenin 11.30’u itibari ile bu haftaki yazımı yazıyorum. Baby shower’ımın detaylarına geçmeden önce haftalık semptom listem ve de haftamın nasıl geçtiğini kısaca özetlemek istiyorum.

 • Gece ağrılarımda hiçbir değişiklik yok. Bu hafta gördüğüm doktorum yogaya muhakkak geri başla ağrılarını arttırsa bile bir süre sonra iyi gelecektir dedi onun için ben de bu hafta yeniden yoga salonlarına dönüş yapacağım.
 • Karnımda olan hareketleri tarif etmem çok zor ama sanki merdaneli bir çamaşır makinesi gibi önce çalkalanıyor, sonra da oradan buradan tepeler beliriyor ve kayboluyor.
 • Mide yanmalarım devam etse de bu hafta her gün beni rahatsız etmed.
 • Burnum kanamaya bu hafta da devam etti.
 • Duygusallığım yine tavan yaptı. Top Chef adlı favori yemek programımın finali sırasında kazanan kişiyle beraber ağladığımı gören kocam yine tüm arkadaşlarına SMS’le naklen yayın yaptı. Nasıl olsa tüm Amerika duydu onun için sizinle paylaşmakta bir sakınca görmüyorum. Ne yapayım ağlayan biri görmeyeyim hemen ben de şelaleleri açıyorum tabii tamamen istem dışı.

Doktor randevumda sonunda 3 numaralı doktorumla tanıştım, adı Dr. Bendayan. Aynı diğer iki doktor gibi kendisi sıcak ve profesyonel tavırları ile gözüme girdi. Artık doğumda hangi doktor denk gelirse diye hiç dert etmeyeceğim üçü de oldukça güven verdi bana. Meğerse kontrolde ultrasonlu bir odaya düşersen o ilkel kalp dinleme cihazı yerine ultrasonu kullanıyorlarmış. Nitekim ben böyle bir odaya düştüm ve bu sayede doktor bebişimin ölçümlerine baktı bir de kalbini dinledik. Ölçüm demişken doktor doğum zamanı bebeğinizin 8 pound (3,600gr) ve üzeri olması ihtimali yüksek dedi, galiba herkesin dediği insanın kendisinin doğum tecrübesinin annesinin doğum tecrübesi ile benzeşmesi muhabbeti doğru olsa gerek çünkü ben 4 kilo 850 gr. doğmuşum, tevekkeli değil benim bebişim de büyük olacakmış.

Doktoruma sorduğum sorular ve verdiği cevaplar:

Herhangi bir stilde yüzmemin bir sakıncası var mı? – Cevap: Batmadığın ve atlayıp zıplamadığın sürece istediğin stilde yüzebilirsin.

Yürüyünce kasıklarıma kramp giriyor normal mi?
– Cevap: Bebek ağırlaştıkça ve şu anki konumu itibarı ile kafa aşağı durduğu için böyle ağrılar hissetmen normal.

Araba kullanmamın bir sakıncası var mı? – Cevap: Doğum anında olmadığın ve kendini kötü hissetmediğin sürece istediğin kadar araba kullanabilirsin.

Doğum sancılarım başlarsa ne zaman sizi aramam lazım? – Cevap: Bir saat boyunca ağrın olursa bizim ofisin acil hattını arayacaksın onlar seni gerektiği gibi yönlendirecek.

Bebeğim doğunca hemen hastanede sünnet ettirebilir miyiz? – Cevap: evet ertesi gün sünneti yapabiliriz.

Doğum derslerine kayıt oldum bunların dışında doğuma hazırlık olarak önerdiğiniz bir şey var mı? – Cevap: Yogaya yeniden başla.

Şimdi gelelim bu haftanın en önemli olayına, bugünkü Baby Shower’ıma. Yakın arkadaşlarımdan Aslı’nın organize ettiği shower’ım için Aslı tüm detayları düşünmüş. Yaşadıkları sitenin otoparkından girişten itibaren onların binasına kadar olan yola üşenmeyip her 20 metrede bir mavi ve yeşil renkli balonlar asmış, balonlar taa evlerinin kapısına kadar devam ediyor ve üzerlerinde “A new little Prince” yazıyordu. Bu balonların benim ve oğlum için olduğunu anlayınca daha apartmanın girişinde neredeyse koyverip ağlayacaktım sonra kendi kendime saçmalama bu kadar süslenmiş püslenmiş makyaj da yapmışsın burada ağlama bari diye kendimi telkin ederek sadece gözlerimin sulanmasıyla olayı atlattım. Kapıyı çaldığımda arkasında bir hareketlenme oldu ve arkadaşlarım benim büyük bir heyecanla karşıladı, evin içi de dışarısı gibi balonlarla süslenmişti ve masanın üstü yemeklerle donanmıştı. Uzunca bir sohbetten sonra tüm arkadaşların ortak hazırladığı yemekleri bir güzel yedik, derken sıra oyunlara geldi. İlk oyun klasik benim göbeğimin büyüklüğünü tahmin etmek idi, herkes sırayla ipleri kesti ve sonra benim gerçek göbek çapıma göre kesilen iple kıyaslayıp kazananı belirledik. Sonra sıra en komik oyun olan seçilen iki takımın birer arkadaşın üstünde tuvalet kağıdından bebek bezi yapmaya çalışması oldu. Anne adayı olarak kazananı seçmek bana kaldı, ortaya çıkan sanat şaheserlerini görmenizi isterdim, gülmekten kırıldık. Son oyun olarak bir arkadaşımız bebek tombalası bulmuş, sayılar yerine ben torbadan bebekle ilgili nesne isimleri çektim ve aynı tombala usulü beş tane nesneyi bir çizgide bulan oyunu kazandı.

Bu kadar aktiviteden sonra sıra hediyeleri açmaya geldi işte o onda benim için büyük bir sürpriz oldu, annemler skype’dan bağlanıp benimle bu mutlu anımı paylaştılar, hatta kardeşim ve annem sanki aldıkları bir sürü şey yetmiyormuş gibi bir de baby shower’ım için hediyeler alıp yollamışlar onları açtım bizimkilerin eşliğinde, yanımda değillerdi ama yine de partime gelmiş kadar oldular. Sonra geriye kalan tüm hediyelerimi açtım, hayatım boyunca böyle bir tecrübe yaşamadığım için çocuklar gibi mutlu oldum ve kendimi çok şanslı hissettim. Günün sonunda bir güzel Türk çayımızla beraber pastamızı da yedik ve partiyi mutlu bir şekilde sonlandırdık, bir araba dolusu hediye ile eve döndüm. Şimdi her şey misafir odasında yığılı bir şekilde duruyor önümüzdeki hafta ofisimizi boşaltma projesi var, ondan sonra bebişimin odasının hazırlıklarına başlayacağım ve umuyorum ay sonu gelmeden her şeyi yerine yerleştirmiş olurum.

Geldiydi geliyordu derken baby shower’ım da böylece sonlanmış oldu. Yarın emzirme dersi var defterimi kalemimi alıp gideceğim.

Herkese mutlu haftalar.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

6 yorum

 1. şelaleri açmak mı dedin? 🙂 kardeşin ve annenle skype den konuştuğunu yazdığın satırlardan sonra açtım muslukları , hala ağlıyorum…evet senin gibi 33 haftalık hamileyim 🙂 partine de çok özendim, keşke Türkiye'de de yaygınlaşsa iyice, hediyeler için doğum sonrasını bekliyorum ben 🙂

  • çağlayla &cc

   TR'de de çok yaygın olmasa da yapılıyor. Sen de organize edebilirsin hatta… Yakın arkadaşlarını ve yakın akrabalarını arayarak başlayabilirsin 🙂

 2. Nilüfer keşke burda olsan 🙁 beraber ağlardık, beraber gülerdik…grubun yeni üyesini sabırsızlıkla bekliyoruz.. Oğluşun ile Derin ne zaman tanışacaklar ?

  • Insallah hersey yolunda giderse yaz sonu TR'ye gelmek istiyoruz o zaman tum IEL camiasi bebekleri ile tanistiririz:)

 3. Sevgili Nilu, valla bu duygusallık hamileyken gelip yerlesiyor, sonra da gitmiyor sanirim, en azından bende oyle oldu…Kızım 8 aylık, su yazdıgın satırlar (Top chef ve skipe, hatta yollardaki balonlar) benim de gozlerimin dolmasına sebep oldu. Ahh bir de gurbettesin ya, daha fena oldum. Saglikla kucaklarsın bebegini umarım. Her seyin yolunda gitmesi dileklerimle…