6 Yorum

Neler buldum, neler!

Süper, süper, süper iki web sitesi keşfettim. Paylaşmazsam çatlarım.

Birincisi Artsonia. Şu sıralar tam da ihtiyacım olan şeymiş meğer.

Kendini “dünyanın en büyük çocuk sanatları müzesi” olarak tanıtan Artsonia, çocukların yaptıkları sanat işlerinin yüklenebilerek kendilerine ait galerilerde sergilenebildiği bir web sitesi.

Okul çağı çocuğu olan veliler bilir: En büyük dert, çocukların her gün dosya dosya eve getirdikleri “faaliyetleri” nasıl saklayacaklarını çözmek. Atsan atılmaz, satsan satılmaz. İşte bunun için var Artsonia. Çocuğunuz okulda bir resim mi çizmiş? Hop, scan ediyorsunuz, hemen yüklüyorsunuz siteye. Ne bileyim, oyun hamurundan mini bir heykel mi yapmış? Resmini çekiyorsunuz, ekliyorsunuz galerisine. Böylece: (1) Evdeki kâğıt yığınının önüne geçmiş oluyorsunuz ve (2) Çocuğunuzun işlerini dönem dönem ölümsüzleştiriyorsunuz.

Ben de Deniz’e bir galeri oluşturdum. Okuldaki çalışmalarının da ötesinde, evde kendi kendine çizdiği resimleri saklamayabilmeyi çok istiyorum. Çok anlamlı şeyler çıkıyor bazen, evi çiziyor, bizi çiziyor, ne bileyim, Paphia’yı çiziyor mesela. Deniz’in galerisi burada. Henüz çok az resim koydum, ama giderek büyüteceğim. Hatta bir fan club bile yarattım. Şimdilik tek üyesi benim! Ama babasını, halasını, teyzesini de davet ettim ki Deniz’in yapıtlarını onlar da görsünler. Buyurun, isterseniz siz de katılın. Pek memnun olurum.

Artsonia’ya veliler kayıt olabildikleri gibi, öğretmenler de sınıfları adına galeriler oluşturabiliyorlar. Dünyanın her yerinden toplamda 11 milyondan fazla görsel varmış Artsonia’da. Türkiye’den bile 30 binden fazla kayıt var. Meraklısına, Türk okullarının listesi burada.

Son olarak, bir güzelliği daha var Artsonia’nın. Çocuğunuzun bu işlerini ister Mouse pad’e, ister t-shirt’e bastırıp hediyeler yaptırabiliyorsunuz. Yaptırabileceklerinizin listesi burada. Ancak çoğu güzel şey gibi, Türkiye’ye gönderim yapmıyorlar maalesef. Dolayısıyla Amerika’da yaşayanların daha çok işine yarayacak bir özellik bu. Ya da orada yaşayan ve size gönderim yapacak birini bulacaksınız.

Ancak yine de ben çok sevdim Artsonia’yı. Deniz’in (ve ileride Derin’in) işlerini hem kaybetmemek, hem de ilgilenen aile üyeleri ve arkadaşlarla paylaşma fikri çok hoşuma gitti.

***

İkinci keşfim biraz daha değişik: The Shape of a Mother. The Shape of a Mother (tam tercümesi Bir Annenin –vücut- Şekli anlamına geliyor), doğumdan sonra vücudu –bazen de- sonsuza dek değişen kadınların paylaşımda bulundukları bir web sitesi. Kurucusu Bonnie adlı iki çocuk annesi bekâr bir kadın. Sitenin ortaya çıkış amacını şöyle anlatıyor:

Kadın vücudu hep mükemmel olmak zorundaymış gibi gösteriliyor. Bizler sarkan memelerimizi, pantolonlarımızın üzerlerinden taşan göbeklerimizi hep saklama ihtiyacı hissediyor, sanki doğumun ve sonrasında çocuk büyütmenin bu etkileri yokmuş gibi davranıyoruz. Bu web sitesini dünyanın her yerinden kadınların doğum sonrası vücutlarının resimlerini ve hikâyelerini paylaşmaları için yarattım.

Kadınlar ister isimlerini vererek, ister adsız olarak yayımlıyorlar resimlerini. Elbette çıplaklık unsuru söz konusu, ancak gönderilen resimlerin doğru dürüst olması, kısacası pornografik içeriği olmaması gerekiyor. İsterseniz kendi resimlerinizi, (İngilizce hikâyenizle birlikte) buraya gönderebilir ve paylaşabilirsiniz. İsterseniz diğer kadınların resimlerine bakarak ve hikâyelerini okuyarak yalnız olmadığınızı fark edebilirsiniz. Örneğin, 10 yaşında ve 4 aylık iki çocuk sahibi olduktan sonraki vücudunu kabul etmekte zorlanan, zaman zaman kocasının önünde soyunmaktan çekindiğini anlatan bu anne gibi. İlginç bir deneyim yaşatıyor bu web sitesi.

Şu internet nelere kadir, ne yaratıcı fikirler çıkıyor ortaya…

6 yorum

  1. ne kadar küçük anneler var sitede… ülke geliştikçe cinsellik yaşı düşüyor mu ne?

  2. 1.siteye bayıldım ! ilk fırsatta harekete geçmeliyim:)

  3. ben henüz 3 aylık hamileyim ve bu resimleri,sezeryan kesiklerini,çatlakları falan görünce korktum şimdi…

  4. denden (firarperest)

    İlk siteyi beğendim. Vakit bulursam ben de eklerim Can'ın yaptığı resimleri. Ama asıllarını atacağımı sanmıyorum 🙂

  5. shape of a mother kadın kadına bir dayanısma sitesi, herkese hitap etmeyebilir. 3 -4 sene once filan ilk dogumdan sonra teselli bulmustum biraz orda:)

    kendi gorusum bu sitenin kisinin kendi arastırmalarıyla, kendi gayreti ile bulması gereken turden bir calısma oldugu, kendi gorusum bu dedim ya. deva bulmak isteyen kendi arayısını kendi yapar dusuncesiyle soyledim…

  6. ikisi de ilginç.. inceleyeceğim ilk fırsatta