15 Yorum

Nilü’nün Gebelik Günlüğü, 34. hafta

Nilü’nün 34 haftalık hamile olduğuna İNANAMIYORUM!

Aşağıda Nilü katıldığı emzirme dersinin notlarını paylaşmış. Bazı maddeler fikir ayrılığı yaşatabilir — örneğin, sütün gelmesinin normal doğumda 1-2 gün, sezaryen doğumda 4-5 gün sürebildiğinden bahsetmişler derste. Her ikisinin de tersini yaşamış olanlar olabilir. Aşağıdaki maddeleri okurken bunların Nilü’nün bakış açısından ziyade derste aldığı notlar olduğunu göz önünde bulundurmalı.

***

Hamileliğin sonu yaklaştıkça insanın sabırsızlaştığı söylentisi meğerse çok doğruymuş. Artık sabah oldu mu bir an önce akşam olsun, akşam oldu mu da bir an önce sabah olsun istiyorum. Günler ne kadar çabuk geçerse kendimi o kadar mutlu hissediyorum.

Bu hafta semptom listeme yeni eklenen bir durum yok. Bel ve bacak ağrılarım, mide yanmalarım son hızıyla devam ediyor. Bu hafta da kendimde güç buldukça yürüyüş yaptım, bir kez yüzdüm, bir de tekrar yogaya başladım. Yeni gittiğim yoga salonunda hem hamile olarak katılım çok yüksek hem de yoga hocası çocuk ve doğum konusunda bilgili bir bayan. Derste tam 8 hamileydik ve dersin ilk yarısı tamamen sohbetle geçti, hatta bir ara eee yoga yapmayacak mıydık biz diye düşünmedim değil. Sohbet deyince havadan sudan muhabbet değil, meğerse her ders başında herkes kendini tanıtıp kaçıncı haftada olduğunu söylüyormuş, sonra da bir sorusu ya da grupla paylaşmak istediği bir konu varsa onu anlatıyormuş.

Dersin en ilginç ve sizinle paylaşmak istediğim kısmı daha önce duyup da araştırma yapmayı unuttuğum “perine masajı” konusu oldu. 35 haftalık hamile bir bayan perine masajına başladığını söyledi. Yoga hocası da kendin mi yapıyorsun diye bir soru sordu, kız da “A-aa olur mu canım, nasıl ben eğileyim öyle? Tabii ki kocama yaptırıyorum” diye bir cevap verdi. Hem hoca, hem de grupta bir kaç kişi kıs kıs güldü; bende de bu konuda merak giderek arttı. Ders biter bitmez eve geldim, duşumu alıp geçtim internetin başına, baktım neyin nesiymis bu perine masajı diye. Blog’u okuyan beyler de olduğunu düşünerek çok detaya giremeyeceğim ama vajina ile anüs arasındaki bölgeye meğerse perine bölgesi deniyormuş ve doğumda en çok yırtılma riski olan bu bölge olduğu için 34. haftadan itibaren başlanan bir masajı varmış. Masajın detaylarını benim gibi bilmeyip merak edeniniz varsa hemen Google’layın, detaylı bilgi bulacaksınız. Tabii ben bunu bir insanın eşini ikna edip de nasıl yaptırdığını bilemiyorum ama sırf gülmece olsun diye koştum eşime “Aaa bak böyle önemli bir masaj varmış biz de yapsak mı?” dedim, tabii bir Türk erkeğinden alınacak cevabı da aldım: “Saçmalama Nilüm çok istiyorsan kendin yap”. Okuduğum kadarı ile her doktor bu masajın faydası olduğunu kabul etmiyormuş ama destekleyen doktorlar da varmış. Bir daha gittiğimde doktoruma bir soracağım bu konudaki düşüncesi ne diye.

Geçen Pazar size sözünü ettiğim üzere emzirme dersine gittim. Eşimi de açıkçası götürme gereği duymadım; ama gelenlerden 3 bayan eşlerini de almış gelmişler. 3 saat süren derste zavallı eşler not almaktan başka hiçbir işe yaramadı. Ders çok yararlı bilgilere değindi, emzirme konusunda bir sürü püf nokta verdi. İçinizde benim gibi şu an hamile olan birçok anne adayı olduğunu bildiğim için öğrendiğim bilgileri kısa notlar halinde paylaşmak istiyorum.

 • Normal doğumda sütün gelmesi 1-2 gün alabilirken, sezaryenle doğuran annelerde sütün gelmesi 4-5 gün kadar sürebilirmiş onun için sütüm gelmiyor diye stres yapmayın.
 • Sütünüz gelmese de bebeği emzirmek gerekiyormuş. O emzirme refleksi sütün gelmesini sağlıyormuş ve ayrıca çocuğun bu olaya alışması açısından da önemliymiş.
 • Colostrum denilen ön süt çok yüksek derecede protein içerdiğinden bebek için çok faydalıymış. Onun için ne yapıp edip bunu bebeğe verebilmek çok önemliymiş.
 • Eğer sütünüz az az gelmeye başlarsa bebek doymuyor diye hemen mamaya başlamayacakmışsınız. Bunu sadece takviye olarak kullanacakmışsınız. Eğer sütüm gelmedi deyip mamayı verirseniz bebek sonra tekrar emmeyebiliyormuş.
 • Süt mama kadar doyurucu olmadığı için emzirilen bebekler daha çabuk acıkırmış bu nedenle de gün içinde 10-12 defa beslemek gerekiyormuş. Bebeği her memede 15 dakika tutmak önemliymiş. Eğer gündüz bebeğinizi yeterince emzirebilirseniz gece illa da her iki saatte bir kalkmanız gerekmiyormuş. Vücudun yeni süt yapabilmesi için göğüslerin iyice boşalması lazımmış, bu nedenle de eğer bebeğiniz doydu ama göğüslerinizde hala süt var ise bunu sağmanızı tavsiye ediyorlar.
 • Bu arada bebeğiniz güzel süt emiyorsa da hiç biberon vermemek de doğru değilmiş. İlk 15 günde biberonla tanışmayan bebek sonra biberona alışamıyormuş, özellikle doğum sonrası işe dönecekseniz biberona alıştırmanız şart.
 • Bebeğinizin çişi somon rengi gibiyse süt ihtiyacı olduğunun belirtisiymiş. İlk gün bebeğin muhakkak bir kez çiş bir kez de kaka yapması şartmış, bu iyi beslendiğini gösterirmiş.
 • Bebeğin acıktığını ağlamaya başlamadan anlamak lazımmış. Ağlama açlıkta gelinebilecek son noktaymış. Aç bir bebek dudağını şıplatırmış, dilini dışarı çıkarırmış, emme hareketi yaparmış, eğer elinizi yanağına değdirirseniz hemen ağzını açarak o tarafa dönermiş. Bu işaretleri takip edip hemen o anda bebeğinizi emzirmek önemliymiş.
 • Göğüslerin yara olması tamamen bebeğin nasıl emdiğine bağlıymış. Öncelikle bebeğin ağzını tam olarak açıp dilini de alt damağına almış olması lazımmış. Bunu yapabilmek için göğsünüzü önce bebeğinizin burnuna ya da üst dudağına değdirin diyorlar, bir diğer seçenek de bebeğinizi soyup göğüslerinizin arasına koyup ten teması. Bebek doğal içgüdüsüyle kokuyu alıp göğse inermiş. Emzirirken sırf göğsün ucunu değil, renkli kısmının da bir kısmını vermeniz çok önemliymiş. Eğer sırf göğüs ucunu alırsa hem sütü sağamazmış hem de işte o zaman göğüs uçları yara olurmuş. Bebeği memeden çekmek de doğru değilmiş bu da yaraya sebep olurmuş, ya kendi bırakacak bırakmazsa da işaret parmağınızı yavaşça yandan ağzına sokup elinizi damağına değdirecekmişsiniz.
 • Göğüs bakımı konusunda ise emzirme uzmanı hemşire bebek doğmadan sürülen kremlerin bir faydası olduğuna inanmıyor. Göğüslerinizi sabun ile yıkamayacakmışsınız, kururmuş. Emzirme sonrası krem sürmek kesinlikle faydalıymış. Göğüsleri daha çok ılık su tutarak yıkamak gerekiyormuş. Emzirme sutyeni seçimi de sütü çok etkiliyormuş, alttan demirli destekli sutyenler süt kanallarını tıkıyormuş, ayrıca doğumdakinden bir büyük beden sutyen almak önemliymiş.
 • Bebeğin gazını çıkartmak için omuza doğru kaldırıp sırtını sıvazlamak  yerine elinizle boynunu ve gövdesini desteklediğiniz bir konumda kolunuzun üstüne yüzüstü yatırıp sırtını sıvazlamak daha doğruymuş.
 • Eğer daha doğurmadan sütünüz gelirse sakın sağmayın çünkü süt sağlayan hormonlarla doğumu başlatan hormonlar aynıymış ve erken doğuma sebep olabilirmişsiniz.

Yarınki doğum dersine bir yoga matı ve iki yastıkla gelin diye e-mail atmışlar. Bakalım, eşimi de alıp bu beş saatlik maratona gideceğim. Haftaya da onun nasıl geçtiğini detayları ile anlatırım.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

15 yorum

 1. Nilu, gercekten az kaldi doguma, karninda bir minik olnasinin tadini cikart, 1 hafta oldu iki numaram dogali ve ben simdiden cok ozledim o duyguyu…
  Perine masajinin faydasini ben her iki dogumda da yasadim… Kizimi tek bir dikis, oglumu ise hic yirtiksiz dogurdum. Yoga egitmenimizin ogrettigi bir egzersiz vardi; bildigimiz sari bir tenis topunu anus ve vagina arasindaki bolgeye yerlestiriyor, oturmak sureti ile bolgeye baski yapiyorsun. Tenis topu disinda bir top bu is icin uygun sertlik ve buyuklukte olmuyor. Rahatsizlik edici bir his veriyor – ki oyleyse dogru yapiyorsun demektir – ve ise yariyor. Benzer birseyi esneklik durumuna bagli olarak ayak topugunu ayni bolgeye yerlestirip oturmak sureti ile de yapabiliyorsun. Boylece oradaki kasa dogum esnasinda geri cekilebilecek bir esneklik veriyorsun.
  Sevgiler,

 2. Çok faydalı bilgiler, teşekkür ederiz Nilu

 3. Nilü'cüm, sana perine masajı konusunda Dr. Bitran'in ne diyecegini söyleyeyim: destekleyecek 🙂

  Doğal doguma inanan ve destekleyen birçok doktor ve ebe bunun önemine inanıyor. Bu masajı düzenli olarak yapan ve gercekten yirtik yaşamayan birçok kadın var. Alışık olmadıgımız bir sey gibi duyulsa da hicbir zararı olmadigi gibi kadınla erkeği yakinlastiran bir durum olabiliyor. Ve kadıncağız doğru söylemiş, o kadar hamile bir kadının kendine yapması neredeyse imkansız 🙂

  Emzirme konusunda paylaştıkların da super. Ellerine saglik.

  Seninle birlikte haftaları sayıyorum. Hep aklimdasin.

 4. Nilu, gercekten az kaldi doguma, karninda bir minik olnasinin tadini cikart, 1 hafta oldu iki numaram dogali ve ben simdiden cok ozledim o duyguyu…
  Perine masajinin faydasini ben her iki dogumda da yasadim… Kizimi tek bir dikis, oglumu ise hic yirtiksiz dogurdum. Yoga egitmenimizin ogrettigi bir egzersiz vardi; bildigimiz sari bir tenis topunu anus ve vagina arasindaki bolgeye yerlestiriyor, oturmak sureti ile bolgeye baski yapiyorsun. Tenis topu disinda bir top bu is icin uygun sertlik ve buyuklukte olmuyor. Rahatsizlik edici bir his veriyor – ki oyleyse dogru yapiyorsun demektir – ve ise yariyor. Benzer birseyi esneklik durumuna bagli olarak ayak topugunu ayni bolgeye yerlestirip oturmak sureti ile de yapabiliyorsun. Boylece oradaki kasa dogum esnasinda geri cekilebilecek bir esneklik veriyorsun.
  Sevgiler,

  • Oncelikle gozun aydin, ne guzel yeni annesin sen de:) Tenis topu tip'ini paylastigin icin cok saol ben bunu hic duymamistim, yarin bir yoga egitmenimize sorucam.

   Sana bebisinle nice mutlu gunler diliyorum:)))

 5. Benim dikişlerim oldu.Normal dogum yaptım.vede bu masajı hıc bılmıyordum.

  🙁 sevgiler..

 6. Arkadaslar da belirtmisler yukarida kesinlikle perine masajini oneririm. Kendi kendine yapabilmen icin bir ayagini bir sandalye ya da tabureye yukselttip de deneyebilirsin. Bu arada ben emzirme konusunda sansliydim, oglum dogar dogmaz gogsume yoneldi ve memeyi buldu. O arada da ebem aynen notlarinizdaki gibi burnunu ve ust dudagini memeye degdirip agzini tam actirdi ve siz artik devam edin dedi:) Eger gerekli olursa kesinlikle dogum sonrasi emzirme danismani servisi almanizi da oneririm. Nasil baslarsa sanirim oyle devam ediyor emzirme isi.

  • Onerilerin icin cok tesekkurler. Bebeklerin memeyi bulmasi zaten dogal bir ic gudu sonucuymus, onun icin muhim olan sutun gelmesi ve bebegin emmeyi becerbilmesi, ne mutlu ki sen basariyla yapmissin. Benim ders aldigim hastane her hafta belirli bir gunde emzirme destegi veriyormus, olur da zorlanirsam giderim diye dusunuyorum. Dedigin gibi eve gelen danisman servisi de var burada ama herhalde onu son care olarak kullanirim cunku burada biraz pahali:). Sevgiler!

 7. perine masajini ben de yaptim (esim yapti) ve yirtiksiz dikissiz dogum yaptim. Fakat asil faktorun epiduralsiz dogum ve dogum anini hissetme oldugunu dusunuyorum. Yani epidural ile doguracaksan perine masaji belki ise yarar ama o ani tam olarak hissetmeyecegin icin gereginden fazla ikinabilir ve yirtiga yol acabilirsin. Bunun icin de gevseme ve nefes teknikleri cok onemli. Perine masaji kadar onemli. Perine masajini da hafif zorlayarak ve hafif rahatsizlik vererek yapmak onemli bence. Cunku dogum aninda oyle olacak. O anda gevseme tekniklerini uygulamak ise yariyor ve bolge esnerken rahatsizlik da geciyor. O yuzden baskasinin yapmasi daha iyi oluyor, sen gevsemeye konsantre olabiliyorsun.

 8. Emzirme benim için çok sancılı bir süreçti ilk zamanlar, onlarca hemşire ve tıp fak. doktorlarına kadar gitmediğim yer kalmadı ne yazık ki, atlattık sıkıntıları ama çok zor oldu; Hemen ve hızlıca birkaç yere cevap yazmak istedim;

  –sezaryenle doğuran annelerde sütün gelmesi 4-5 gün kadar sürebilirmiş — Sezaryen olmama rağmen yarım saat sonra emzirdim ve 10 dakikalık uğraş sonunda me.meyi tutabildi, çabaladı ve ağzının kenarlarından süt akıyordu:) Doktorum normal doğumu beklediğim ve sancı ile hastaneye geldiğim için sütümün geldiğini söylemişti. Yani sonuç sezaryen bile olsa doğum zamanını gelmiş olması sütün gelişinde çok etkili.

  –Eğer sütüm gelmedi deyip mamayı verirseniz bebek sonra tekrar emmeyebiliyormuş.– Kesinlikle katılıyorum, özelliklede anne me.mesinden daha hızlı akıtan bir biberonun rahatlığına alışan bebek me.mede zorlanmayı reddedebiliyor, zar zor me.meye döndürebildim kızımı.

  –Bebeği her me.mede 15 dakika tutmak önemliymiş.– Bu kısma kafayı çok takmamak gerekli, doğumdan sonra bebeğin göğüse yapışıp bir saat ayrılmak istemezse ve sen de göğsünde yara oluşup bebeğin ağzından alamayacak haldeysen ''Eee hani 15 dakikaydı'' diye şaşırabilirsin. İlk birkaç hafta kızımın emme güdüsü inanılmaz yüksekti, gün içinde sürekli, ara vermeksizin emmek istiyordu, misafirlerimi emzirir pozisyonda ağırladım:) zaman geçtikçe süreler kısaldı ve emzirme biraz daha rayına oturdu.

  –Öncelikle bebeğin ağzını tam olarak açıp dilini de alt damağına almış olması lazımmış.– Küçük bir tiyo; Emmeyi öğrenmeleri biraz zorluyor her anneyi, me.me büyük ağızlar küçücük, bebeğin ağzını yazdığın yöntemlerle açtırsan bile bazı bebekler doğru ememiyorlar, bu konuda zorlanırsan aklında bulunsun; ağız açıldıktan sonra me.me ucunu (tüm k.rengi bölgeyi) iki parmağınla büzüştürüp-küçültüp vermeye çalış , birkaç dakika emzirdikten sonra yavaşça bırak, gerçekten faydasını gördüm. Yaklaşık 15-20 defa bu şekilde emzirdim ve ardından doğru alabilmeyi başardı.

  • Tecrubelerini paylastigin icin cok tesekkur ederim Ceren. Cok yakin bir arkadasim da gectigimiz cuma dogum yapti ve o da ayni senin dedigin gibi bebegim emmeyi beceremiyor onun icin zorlaniyorum diyor, yazik o nedenle saat basi meme veriyormus. Tiyolarini onunla da paylasicam.

 9. Ben de yarin 34. haftami dolduruyorum. Bu masaji 36. haftadan itibaren yapin diyorlar Ingiltere'de; yavastan ogrenip ben de baslasam iyi olacak. Ilk bebek olmasina ragmen dogumdan korkmuyorum su yirtilmadan/dikisten korktugum kadar 🙁

 10. mrhaba annecıkler .. merhaba nilü. bende 34 +0 haftalık hamıleyım .. oglum olacak .. adınıda bulut koyacagız.. bende bir şikayet yok.. ya aklıma takıldı .. bızım oglan 2458 gr .. bu normalmı .. yoksa benım oglan bıraz tosunmu .. herkese guzel sancısız agrısız sızısız dogumlar.. bence oyle epudural dogum felan yapmayın .. onun acısı herseyden kutsaldır .. hıssedın anı yaşayın .. kızgın kumlardan serin sulara atlayın .. yaşasın ogluşum BULUT ..