50 Yorum

Romantizmi yakalamanın 15 yolu

Tam da Çocuktan Sonra Cinsel Hayat Var mı? demişken (ve birçok çift için olmadığını fark etmişken) Amerikan Parenting sitesi/dergisinin Romantizmi Yakalamanın 15 Yolu başlıklı bir yazısı düştü twitter kutuma. (Orijinali burada: 15 Everyday Romantic Gestures)

Der ki Parenting dergisi: Çocuktan sonra cinsel hayat sekteye uğruyor, blaaa blaaa blaaa… Bildiğimiz şeyler işte. Ve sönen heyecanı alevlendirmek için 15 fikir öne sürüyor.

Neymiş bu 15 fikir, birlikte okuyalım:

1. (Kocanız/sevgilinizle) aranızda gizli bir işaret geliştirin. Partilerde, toplantılarda, alışverişte, her yerde bu işareti “Seni seviyorum” ya da “Bu akşam buluşalım mı?” demek için kullanın.

2. El ele tutuşun. Yürürken, birlikte televizyon seyrederken, her fırsat bulduğunuzda elini tutun.

3. Sabahları flört edin.

4. Akşam yemekte ne olduğunu söylemek için değil, sadece seni seviyorum demek için gün içinde ona SMS gönderin.

5. Mum ışığında yemek yiyin. Yemeğin ne olduğu önemli değil, televizyonun karşısında pizza bile yiyor olabilirsiniz.

6. Bakıcıyı ayarlamak, çocuklar hoşça kal demek, yemek sırasında bastıran tatlı uykuyla savaşmak bir dert. Akşam yemeğini boş verin, onun yerine öğle yemeğine çıkmayı deneyin.

7. Telesekreterine mesaj bırakın, ofise vardığında dinlesin.

8. Ev alışverişlerini listeliyorsunuz da, iş sevginize gelince kolaya kaçıyorsunuz. Onu neden sevdiğinizin listesini çıkarın.

9. Büyük zaferlerin gerçekleşmesini beklemek yerine küçük başarıları kutlayın.

10. Onun hakkında nasıl hissettiğinizi, örneğin, giydiği bir gömleğin ne kadar yakıştığını sağda solda, Facebook’ta, partide anlatın.

11. Oraya buraya küçük post-it notları yapıştırarak onu hatırladığınızı gösterin.

12. Kirli çoraplarını yerden toplamaktan bıktığınız bir anda durup eski bir hatıranızı hatırlayın ve onu neden çok sevdiğinizi düşünün.

13. Lütfen ve Teşekkürler deyin. Çocuklarınıza öğretmekten bıkıp usanmadığınız kuralları önce siz sevdiğinize karşı yerine getirin.

14. Sarılıp koklaşmak için zaman yaratın. Geceleri yakınlaşmak için zaman bulamıyorsanız bile sabah alarmı 15 dakika erkene kurup birbirinize sokulun. 15 dakikalık uyku size hiçbir şey kazandırmayacaktır, ancak o koklaşma ilişkinize çok iyi gelecektir.

15. Sebepsiz yere hediye alın. Pahalı şeylerden bahsetmiyoruz. Beğendiği bir kitap, iPod’una bir şarkı, ya da en sevdiği çikolatayı ona hediye edip yüzündeki gülümsemesini seyredin.

demiş Parenting.

Dalga mı geçiyor bunlar?! Gizli işaretmiş, sabah flörtüymüş. Ben geçen gün Derin’in bakım çantasını evde unuttum da bütün gün kepaze oldum; gizli işareti mi hatırlayacağım, Allah aşkına?! İşaretin ne olduğunu hatırlasam bile, ne anlama geldiğini unuturum kesin.

Çocuklar her sabah kim önce kalkacak diye birbirleriyle yarışıyorlar. Biri anneaaah diye bağırmasa ötekisi ağlıyor. O sırada bizim totomuzda pireler uçuyor oluyor. Flört edecek halimiz, zamanımız mı var? Alarmı 15 dakika erkene kurun’muş. Ben iki tane alarm doğurmuşum zaten, daha da kurmama gerek yok.

Bu yazıyı yazan kişinin çocukları varsa ben de n’olayım.

Hem ben sağa sola post-it yapıştırsam Derin onları yer.

50 yorum

 1. sabah sabah çok güldüm.sen çok yaşa emi blogcu anne

 2. Günaydın Elif,

  Valla Parenting değil de sen doğru söylemişsin.Bizim alarmda bütün gece çaldı durdu.Dağıldım resmen eşimle birbirimize 'günaydın' dedik mi onu bile hatırlamıyorum.

 3. Benimki de yer vallahi post-it leri. Ayrıca eşimde yiyebilir 🙂

 4. hohohoho evet bizim minnak da yer o post-it leri :))))

 5. Burdan bir tek 12'yi uygulayabileceğim :))

 6. Ayyy Elif illahi..sabah sabah yine moda soktun beni..çok yaşa emi…post-it leri Derin yer olayına koptum ama….

 7. çağlayla &cc

  Kirli çorapları yerden toplarken durup da güzel bir anımızı hatırlayamayacağım ki zaten o an durup da düşünmeye vaktim de olmayacak her an çocuk uyanacak, düşecek, ağlayacak falan diye. ayrıca da lütfen çoraplarını yerden kaldırmayı artık akıl etsin yahu. artık bir minnoş var evde, o çorapları bile yiyebilir…

  • Nitekim Derin sürekli yerde bulduğu kirli çoraplarla (neyse ki ya Deniz'in, ya kendinin) geziyor.

   • Ben bu çocukları anlamıyorum zaten , Demir'de öyle..Eline birşey verirsin yemez , aynı şeyi yerde bulsun pek bir kıymetli olur , o pis şeyi hemen hüpletir sağolsun 🙂

 8. ee zaten bunları yaşıoruz 🙂 yazmaya gerek yokmuş dergi olarak :))) hahahahaha

 9. Keyfim yerine geliyor sizin bloğa bakınca. Allah neşenizi arttırsın :))) Çok güldüm :))

 10. Günaydın güzel anneler .. Elif sana katılıyorum , bence de bu yazıyı yazanların çocuğu yoktur , olsa bunları yapamayacağını bilirdi 🙂 Bu arada " ben iki tane alarm doğurmuşum zaten " diyerek çok güldürdün beni , süper bir benzetme ..Hakikaten bizi sabahları horozlarla uyandırmakta üstlerine yok bu miniklerin 🙂

 11. Ben beş dakika daha fazla uyuyabilir miyim diye can atıyorum. Benim bütün gece çalan alarmım var. Artık sabahları kahvaltı hazırlamak için alarm kurmuyorum çünkü kızım kahvaltıdan 1 saat önce uyanıyor sabah ezanlarıyla beraber alt temizleme, emme ve oynama seanslarına başlıyoruz 🙂
  En son sevgililer gününde başbaşa yemek yiyelim dedik kocamla özenle masa hazırladım ama karşılıklı oturup iki lokma yiyemedik ki prensesin ağlamalarından 🙂 her zamanki gibi önce eşim yedi ben sonra ben.. Sırayla bebişimizi avutma görevini teslim aldık 🙂

 12. harika! (:

 13. bu dergilerın önerılene de hastayım zaten=)

  ''post ıt lerı yer'' kısmında koptum,ıyı kı varsınız=)

 14. "Sabahları flört edin mi?" bizde banyoyu kim daha önce kullanacak yarışı var.

 15. derın post it de mi yiyor?

  kendımı alıstırsam bu duyduklarıma ıyı olacak sanırsam galiba:Pp jkdhjkewcıocrjweıojö

 16. Bu reçeteler insanın canını sıkıyor yok efendim mutlu olmanın 15 kuralı, zayıflamanın 20 şartı, hayatta kalabilmenin matematiksel hesapları… En iyisi güne gülümseyerek başlamak 🙂 gerisi geliyor zaten..

 17. sabahlari 15 dakika erken kalkmak mi? kocam heralde delirdiğimi filan sanip beni doktora götürürdü.. daha bir kez bile Ayaz'la kalkıp ilgilenmiş değil.. bu benim görevim 🙂 ondan yaklaşık birbuçuk saat önce kalkiyoruz, Ayaz alarmiyla..

 18. 13 Yıllık evliyim 78 doğumluyum Eşimden göremesemde ben bunları yapıyor, sevgiliymiş gibi hareket ediyorum .Zorlamıyorum içimden öyle geliyor. mail yağmuruna tutuyorum bazen sadece seni seviyorum diyip telefonu kapatıyorum müzik açıp dansa kaldırıyorum, yolda yürürken elini tutuyorum. Eşim sen çok romantiksin desede ben bunları yapmaktan keyif alıyorum

 19. hmm ben de çoğunu yapıyorum. ama karşılık bulamayınca yapmayı kesiyorum. hiçbir şey değişmeyince yine yapıyorum. keyfime göre işte.

  çorap olayına gıcığım. 30'lu yaşlarında bir adamın çoraplarını kirli sepetine atmayı öğrenememesi çok büyük bir beceriksizlik. toplamıyorum (n+1) ve yığın oluyor yığın!

 20. sabah sabah çok güldüm elif hanım, yorumlarınıza bayılıyorum zaten 🙂 2 tane çocukla elbette çok zor oluyordur ama bi süre sonra işleriniz tekrar rayına oturur. benim annemlerden gördüğüm kadarıyla çok olmasa da hala romantik anlar yaşayabiliyorlar umarım biz de öyle olabiliriz:) valla 29 haftalık bir hamile olarak gözüm korkuyor ne yalan söyleyeyim :))

 21. bende bir çok kısmını yapıyorum..bizdede 2 yaşında bir bey var ama fırsat buldukça mail yolluyorum, mesaj atıyorum, tiyatro bileti alıyorum, akşama dışarıda buluşuyoruz vs vs. İlk zamanlar bunları malesef anlamıyordu ama artık bu kadar çabamın karşılığını alıyorum… ama çorap konusuna bende hastayım her akşam aynı şeyi söylemekten fenalık geliyor…

  elif hadi şimdi bir mesaj gönder çok zor değil 🙂

  • benim de birlikte sinema, tiyatro, birşeyler yapma çabalarım eşimde pek birşey ifade etmiyor. artık karşılığını alıyorum demişsiniz ya, umutlandım vallahi 🙂

  • Valla skype'tan gönderdim bir mesaj. 🙂

 22. çok güldüm 🙂 ama elif az kaldı bak onlar okullu olsunlar kocamızlada yeniden aşka başlıycaz hatta işe de başlıycaz:) umarım:)

 23. sen çok yaşa elif, neşe kaynağımsın sabah sabah…

 24. Postit yemeye koptum! Çocuksuz insanların ahkam kesmeleri!

 25. amerikali anneler boyle yapiyo demek:)
  hic inandirici yontemler degil gercekten
  yorumunuz ise oldukca gercekci:)

 26. Parenting'in önerilerine yorumum yok ama senin yorumlarına çok güldüm 🙂

 27. nihat'ın annes

  çok yaşa elif emi 🙂

 28. Süpersin Blogcu anne! :))) İyi hoş güzel öneriler de. Bunları bile yapacak kadar yalnız bırakmıyorlar ki bu bıcırıklar insanı. Yalnız bıraktıklarında bile aklımız onlarda kalıyor… 🙂

 29. İlahi Elif güldürdün beni 🙂 Bir de anlamadığım birşey var. Doğum yapan, yorulan, bebeğe bakan biziz. İlişkiyi güçlendirecek tavsiyeler neden kadınlara verilir? Bu söylenenleri erkekler yapsa bizim için daha güzel olmaz mı?

 30. Ben bu önerileri çok abuk bulmadım ama 🙂 Bence yapmakta fayda var. Sürekli söylen söylen adama nereye kadar! Azcık romantik olmak lazım canım!!

 31. Elif inan bu saat olmuş yazını yeni okuyabildim bu yazya bu cevap yeterli heralde:)

 32. tabi neden olmasın 😀

 33. Bunlarin hepsi yalan. Bir zamanlar tanistigim bir kadin bana soyle bir tavsiye verdi. Eger evlilik terapisine para vermek istemiyorsan simdiden haftada bir aksam bakici ayarla ve esinle basbasa bir aktivite yap. Ille romantik mum isigi falan olmasi gerekmez, ornegin arkadaslarla bulusup hep birlikte birseyler bile yapabilirsin. Bu kadin iki cocuklu, evlilik terapisine de cok paralar akitmak zorunda kalmis, sonunda evliligi kurtulmus, ve simdi boyle bir duzen kurmuslar, diyor ki haftada bir beraber yaptiklari cocuksuz aktivite terapiden daha da faydaliymis evliligi canli tutmakta. Ben uygulamaya calisiyorum, ise yariyor. Uygulayan baska arkadaslarim da ise yaradigini soyluyor. Caniniz istemese ve yorgun olsaniz bile disari cikinca enerjiniz geri geliyor ve cocuksuz stressiz bir ortamda esinizle birlikte birsey yapmak guzel. Bunu ileriye bir yatirim olarak gormek ve bakiciya verilecek parayi esirgememek lazim. Tabii eger bakabilecek akrabalar varsa daha da guzel.

 34. Ilahi blogcuanne 😉 Yorumlarin cok hostu.
  Biz de 6 numarayi uyguluyoruz, yaklasik haftada bir disarda basbasa ogle yemegi. Iyi geliyor valla…

 35. bunlarin cogunu uygulamak icin esinizle ayni sehirde olmaniz gerekiyor yahu, ben iyice yanmisim:)…

 36. ahahaha "ben iki alarm doğurmuşum"da yüksek sesle kahkaha attım çok yaşa Elif.

 37. Eşim kızımın adını " doğum kontrolü " taktı :)) Daha fazla bir şey söylememe gerek yok sanırım :))

 38. sevdiklerinden cok u

  ya hadi diyelim bunlarin hepsini yaptin, ya kocan tam bir tomruksa(odun demiyorum) o adam ne anlar bu yaptiklarindan geceleri bile bana sarilirmisin diye sordugunda niye diye cevap aliyosan bu yaptiklarin da ona fikra gibi gelir zaten….

 39. Henüz çocuğum yok ama çocuk yapmaya fırsatı olmayan da bir eşim var asıl romantik öneriler sunacaklarına işkolik eşini nasıl kandırıp çocuk yaparsının formülünü versinler 🙂 ama sonucu böyle trajikomik olacaksa çocuk yapsam mı yapmasam mı bilemedim

  ve de Derin'in postitleri yediği bölüme çok güldüm :)))

 40. ayy evde eger bi bebek varsa bu yazılar vız gelir tırıs gider 🙂 malesef bizde romantizim kalmadı ..6 aylık bebekle anca olsa olsa neneyle dede gibi oluyoruz yorgun ve uykusuz

 41. Ha haaaa ha nesem yerine geldi. Hay sen cok yasa blogcu anne 🙂

 42. 🙂 olsun..

  ben yine de bu yazıyı saklayacağım 🙂

 43. Hahaha 😀 post-itleri mi yer, koptum ya, sen çok yaşa e mi :))