8 Yorum

Anneysen

Dün gece yatarayak başarılı kadınlardan bahsetmişken, bugün de şahsen tanıdığım iki başarılı kadını tanıtmanın yeri diye düşündüm.

Pınar Şimşek ve Aylin Çakır, anneysen.com sitesinin kurucuları. Anneysen’le benim tanışmam kurulduğu ilk zamanlara dayanıyor. İsmini bir yerde görmüş, “Evet, anneyim, ne var?” diye bakıvermiştim siteye. Ondan beri de takipçisiyim.

Lafı fazla uzatmadan Pınar ve Aylin’le yaptığım röportaja geçmek istiyorum:

Kendinizi tanıtınız.
Pınar Şimşek, 1975 Balıkesir doğumlu, 1997 Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu, 1999 International University of Japan MBA mezunu, tezini “İnternette Pazarlama” üzerine yazdı. İngilizce ve orta seviyede Japonca biliyor. 10 yıl eğitim sektöründe çalıştı. Küresel Isınma ile ilgili çocuklara yönelik bir de kitap yazdi. Evli ve iki çocuk annesi.

Aylin Çakır, 1974 Konya doğumlu, 1997 Boğaziçi Üniversitesi İşletme Mezunu. 1997-2008 yılları arasında Eczacıbaşı-Georgia Pacific ortaklığı olan İpek Kağıt’ta pazarlama bölümünde, Türkiye’nin önde gelen Selpak ve Solo markalarının yönetiminde bulundu. Evli ve biri yolda olmak üzere iki çocuk annesi.

Nasıl bir araya geldiniz?
Üniversiteden bölüm ve aynı zamanda yurt arkadaşıyız. İkimiz de profesyonel hayattan geliyoruz. Beraber ne yapabileceğimizi düşünüyorduk.  Türkiye’de çalışan kadın ve anne olmanın zorluklarını tecrübe ettiğimiz ve ihtiyaçlarını gözlemlediğimiz için, anne ve anne adaylarına yönelik çalışmaya karar verdik.

Anneysen.com nasıl doğdu?
Ocak 2010’da yayına başlayan anneysen.com ile ilgili çalışmalara Mart 2009’da başladık. Detaylı bir iş planı çerçevesinde pazar, rekabet analizi yaptık. Türkiye’deki pazarda bulunan anne-çocuk sitelerinin sadece bilgi vermeye yönelik, tek yönlü iletişim içeren web 1.0 siteleri olduğunu gördük. Sosyal medyanın dünyada hızla yükselen bir alan olmasından, kullanıcılar tarafından üretilen içeriklerin yine kullanıcılar tarafından önemsenmesinden ve anneliğin paylaşıma çok açık bir alan olmasından hareket ederek, anneler için sosyal ağ sitesi olan www.anneysen.com’u kurmaya karar verdik.

Neden “ANNEYSEN?”
Bizim çıkış noktamız bir anneyi en çok başka bir annenin anlayabileceği, destek olabileceği.  Bu nedenle anneysen diyerek ne olduğumuzu ifade edebileceğimizi düşündük.

Anne olmanız Anneysen’i şekillendirdi mi? Ya da tam tersi?
anneysen’in var olma sebebi aslında anne olmamız. Yakın çevremizden anne olan arkadaşlarımızla da konuştuğumuzda hep benzer ihtiyaçlarımız olduğunu gözlemledik. Bu ihtiyaçlar, sıkıntılar, zorluklar ve paylaşma ihtiyacı anneysen.com’u ortaya çıkardı.

anneysen’de anneleri çok geniş bir anne topluluğu ile yeni nesil bir iletişim platformunda bir araya getirerek anneliği kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Bir anne olarak yalnız hissettiğimiz, aynı şeyleri konuşabileceğimiz birilerini aradığımız pek çok anı yaşadık yaşıyoruz. Bazen bir sorun çözmek istiyoruz ama bazen de sadece yaşadıklarımız normal mi, her çocuk ve her anne aynı şeyleri yaşıyor mu merak ediyoruz ve duymak istiyoruz. Kimi zaman da sorularımızın cevaplarını uzmanlardan almak istiyoruz. Tüm bu ihtiyaçları kendimizde gördüğümüz için anneysen.com’u bunlar doğrultusunda şekillendirdik.

Kaç üyeniz var?
37.000 anne üyemiz var. 60 uzman üyemiz ve 15 de blog yazarı üyemiz var. Daha çok anneye, uzmana ve blog yazarına ulaşmak için çalışıyoruz, çünkü inanıyoruz ki ne kadar çok olursak birbirimize vereceğimiz destek o kadar çoğalacak, büyüyecek.

En popüler bölümleriniz neler?
En popüler bölümümüz annelerin birbirlerinin sorularını cevapladıkları “Annelere Sor” bölümü ile uzmanların annelerin sorularını cevapladıkları “Uzmanlara Sor” bölümleri. Pınar’ın şahsen en favori bölümü “Bloglar”, Aylin’in ise “Gruplar”.

Şimdiye kadar bayağı bir ödül aldınız.
anneysen.com yayın hayatına başlayalı 14 ay oldu ve şu ana kadar biri ulusal, ikisi uluslararası 3 ödül aldık. Ocak 2010’da Türkiye’de internet ekosistemini geliştirmek amacı ile kurulmuş E-tohum tarafından 2010 yılı başarılı15 internet projesinden biri seçildik. Nisan 2010’da San Francisco bazlı Guidewire grubu tarafından yürütülen ve dünya’nın önde gelen firmaları olan Microsoft, HP, Cisco, IBM tarafından desteklenen Innovate100 uluslararası yarışmada Türkiye birincisi seçildik. Temmuz 2010’da ise dünya’nın üçüncü büyük sivil toplum örgütü olan JCI( Genç Liderler ve Girişimciler derneği) tarafından düzenlenen 2010 yılı Yaratıcı Genç Girişimci yarışmasında Türkiye 2.’si seçildik ve Türkiye’yi dünya finalinde Japonya’da temsil etme gururunu yaşadık.

Bundan sonrası için öngörüleriniz?
İnanıyoruz ki annelik tecrübesi çok değerli ve annenin derdini ihtiyacını yine diğer anneler anlıyor. Birbirimize verdiğimiz desteğin zaman içinde daha da çok artacağına, anneysen’de annelerin her tür ihtiyaçlarına cevap buldukları bir yer olacağına inanıyor ve bu yönde çalışıyoruz. Geliştirme anlamında çalışmalarımız devam ediyor ve hep devam edecek.

Annelik doğuştan gelen bir beceri değil, anneler olarak öğrenmemiz gereken pek çok şey var. Diğer annelere, uzmanlara, kitaplara danışarak ve yaşayarak öğreniyoruz. Anne olmadan önce yaptığımız hazırlıklar, araştırmalar ancak anne olduktan sonra deneyimleyerek anlam buluyor. Annelikle birlikte pek çok şeyi ilk defa yaşıyor ve kendi anneliğimizi keşfediyor, öğreniyoruz. Annelik tecrübesi diğer annelere aktarabileceğimiz en önemli şey. Bu nedenle anneler olarak birbirimize ihtiyacımız var. Bu ihtiyacı hisseden tüm anneleri www.anneysen.com’a bekliyoruz.

diyor Pınar ve Aylin. Siz de anneysen’iz, anneysen.com‘a bir bakıveriniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

  1. Anneyim şükür bir bakayım :)) tebrik ediyorum sizleride bayanlar 🙂

  2. ben üyeyim zaten :))

  3. Üyeyim ve de takipçisiyim.

  4. Pınar Hanım benimle de iletişime geçti.Böyle başarılı bir çalışmada yer almak çok güzel olacak…:)
    Kendilerini buradan da tebrik ediyorum.

  5. İlk açıldığından beri Anneysen. Com da hem blog yazarı hemDe uzman olarak bulunmaktayım. Benim De şahsen tanıştığım Pinar ve Aylin Cok sıcak ve Cok başarılılar. Tüm annelere ve anne adaylarına burayı tavsiye ederim. Cok guZel ve yararlı paylaşımlar var. Cok guZel arkadaşlıklar edinbiliyor, bayanlar.

  6. Bende uyeyım 🙂

  7. Destekleriniz için çok teşekkürler:)