22 Yorum

Deniz’e açık mektup

Deniz’ciğim, benim canım oğlum,

Biliyorum kardeşini çok seviyorsun. Ve yine biliyorum ki zaman zaman “Nereden çıktı da geldi?” diye aklından geçiriyorsun.

Nereden çıktığı konusunu ileride konuşacağız.

Seni anlıyorum. Evdeki tahtın sarsıldı. Her şeyini, herkesi paylaşmak zorundasın.

Her şeyine ortak oldu.

Her şeyini yalamak istiyor.

Resimlerini yırtıyor. Kitaplarını çiğniyor.

Oyuncaklarınla istediğin yerde oynayamıyorsun.

Legolarını Derin yemesin diye masa üstlerine taşıdın.

Ne zaman sana kitap okumaya başlasam gelip kucağıma tırmanmaya çalışıyor.

Biz yemek yerken bağırıyor. Senin deyiminle seni “rahatsız ediyor, başını ağrıtıyor.”

Ama… Sen okuldan geldiğinde kardeşinin yüzünde nasıl gülücükler açıyor, dikkat ettin mi?

Ben ettim. İçi içine sığmıyor. Hani bir konuşsa “İyi ki geldin Deniz, seni çok özlemiştim. Haydi, eğlence başlasın!” diyecek.

Geçen ay gittiğimiz bir haftalık New York (pardon, Ankara!) gezisinden döndüğümüzdeki Derin’le kavuşma anınız bile, sadece o an bile, sana bir kardeş vererek ne kadar doğru bir karar verdiğimizi gösterdi bana.

Ara sıra zorlansan da, kardeşini ne kadar sevdiğini biliyor, görüyorum.

Seninle gurur duyuyorum benim-bazen-henüz-sadece-dört-buçuk-yaşında-olduğunu-unuttuğum canım oğlum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

22 yorum

 1. Kardeş bambaşka bir duygu. 9 yaşımdaydım kardeşim dünyaya geldiğinde ve ona sahip olabilmek için çok geceler yatağımda ağladığımı bilirim. Annemle babam daha bana söylemeden hissetmiştim bir kardeşim olacağını. Onu hastaneden almaya gittiğimizdeki heyecanımı anlatamam. Ne kadar sabrsızlanmıştım yüzünü görebilmek kucağıma alabilmek için. Şimdi ben 28 o 19 yaşında. O benim canımmmm. Onun bir gülümsemesi için Dünyaları veririm. Seni çok seviyorum yakışıklı kardeşim benimm… Allah kimseyi kardeşinden, anne ve babasından ayırmasın. Onların yerini hiç kimse dolduramıyor çünkü. Yazınız duygulandırdı bu sefer beni… Ama güzel bir mektup olmuş 🙂

 2. =) çok güzel.

 3. Deniz'cim ne mutlu ki kardeşin var, olmasaydı benim gibi böyle bir yazı yazabilirsin kesin 🙂

  http://busemiz.blogspot.com/2011/04/olmayan-karde

 4. Ayy blogcuanne gözlerim doldu yaa. Deniz olsaydı şimdi izinsiz öperdim yanaklarından 🙂

 5. çok güzel yazmışsınız.kesin kardeş yapmalıyım dedim..

 6. denizcim çok şanslısın bu konuda. ileride daha da iyi anlayacaksın.

  tek çocuk olduğum için kardeşin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyorum. her şeyini paylaşabileceğin hem arkadaş hem de ailenden biri olduğu için çok rahat güvenebileceğin biri olacak derin. kıymetini bil 😉 annenle baban seni kardeşsiz bırakmadığı için mutlu olmalısın.

 7. gozlerim doldu akmasınlar diye zor duruyorum. Sanırım bende ilerde buna benzer şeyler yazacagım.

 8. Bir şey sormak istiyorum… Denizle kardeşi olmadan bu konuda bişeyler biliyo muydu? istiyor muydu? Sen hamileyken nasıl izah ettin???

 9. Ben ikinci çocuğu düşünmüyorum aslında ama bunun gibi yazıları okuyunca

  " oğluma bunu yapmaya , onu yalnız bırakmaya hakkım yok "diyorum kendi kendime ..Off yaa , ne zor bir karar bu böyle 🙁 En iyisi zamana bırakmak galiba , daha miniğim 2 yaşında , biraz büyüsün , kararımızı tekrar gözden geçirebiliriz belki de ..

 10. Kardeş kıymetini anlaması için senin de dediğin gibi daha çok küçük, ama bir gün gelecek "annecim teşekkür ederim, iyi ki kardeşim olmuş" diyecek. Ozaman bütün bunlar unutulacak :))

 11. Herkez ne kadar şanslı 2.çocuk belki 3.? ama benim öyle bir şansım yok .Bir de kaldım eşim istemiyor. Kardeş gibisi var mı.Biz 6 kardeşiz ve çok güzel yalnız değilsin ama oğlum yalnız kalacak buna çok üzülüyorum keşke bir kardeşi daha olsa

  Oğlumda istiyor benim neden kardeşim yok diye çünkü arkadaşlarının kardeşlerini görüyor.Geçen arkadaşıyla konuşması dikkatimi çekti arkadaşı senin kardeşinin dişi çıktımı diye sordu . Ulaş benim kardeşim yok ama Defnenin(kardeşimin kızı) tam altı tane çıktı dedi, o benim sözümü dinliyor biliyormusun dedi. Açıkçası etkilendim,duygulandım ama ……o kadar işte 🙁

  • Ben tek çocugum, ben 2.yi istemiyorum, eşim 2.yi istiyor. Çocugum yalnız kalacak diye hiç düşünmüyorum. Ben bir sıkıntısı çekmedim. Bu galiba "anne olunca anlamak" gibi bir şey… Anne olana kadar, bir çocugun olmasının nasıl bir duygu oldugunu anlayamıyor insan ya, kardeşin olmayınca da eksikliğinin ne kadar büyük bir kayıp oldugunu anlayamıyorsun heralde.

 12. Dün yaşadığımız an gözümün önüne geldi yazınızı okuyunca,kızımı abisinin yanına getirdiğim de o çıkardığı sesler gözlerinin içinin gülmesi beni öyle mutlu etti ki aynen sizin de söylediğiniz gibi eğer konuşabiliyor olsaydı seni çok seviyorum seni görünce mutlu oluyorum derdi diye söyledim oğluma.

 13. "Seninle gurur duyuyorum benim-bazen-henüz-sadece-dört-buçuk-yaşında-olduğunu-unuttuğum canım oğlum."

  bazen benim annem de henüz 4 yaşında olduğumu unuturdu, daha çocuk olmadan küt diye bir genç kız edasıyla abla oluverdim. hatta genç kız lafından uzun süre "tiksindim" diyebilirim..Ama kardeşimi gerçekten çok sevdim, hala da çok seviyorum. o benim en yakın oyun arkadaşımdı, şimdi de en yakın sırdaşım dostum..

  Kardeş gibisi yok. 3 kız kardeşiz ve onlardan daha can kimseyi bilmiyorum..

 14. benim kızım da 1,5 yaşındayken abla oldu. Dolayısıyla kendini bildi bileli hep kardeşi vardı onun için…herhangi bir kıskançlık sorunu da yaşamadık. Ama biz de bir anlaşmazlık durumunda ona hiç " aa..sen ablasın, o küçük" edebiyatı yapmadık. Sonuçta o da küçük…şimdi kızım 6,5, oğlum 5 yaşında…araları her zaman şeker bal olmuyor tabii..oğlan sataşıp duruyor ablasına..ama müdahale etmiyoruz, sorunlarını kendi aralarında çözebiliyorlar. Sadece tepişirlerken kan çıkmamasına dikkat ediyoruz, o kadar….

 15. ilerde kanka olacaklar bir de sen o zaman gör annesi. o zaman ne methiyeler dizersin kimbilir 🙂

 16. ah yaa nolucak benim bu 2. çocuk için gel-gitler yaşayışlarım… bak yine yapıcam dedirtti bu yazı bana..

 17. Surdaki hikaye benim cok hosuma gitti, belki Deniz de begenir:
  http://www.positivediscipline.org/Default.aspx?pa

 18. kariyer.net'e bakarken bi bakıyorum yine anne-çocuk sitelerindeyim..çalışmaya çalışırken böyle kardeş yazıları okuyorum..ne yapacağını bilemez uykuya yatıyorum 🙂 İyi ki bir kardeşi olmuş Denizin…İnşaallah Can'ın da olur 🙂

 19. Tabii ya ilerde ne guzel arkadas, dost olacaklar….Yazini okuduktan sonra Derin'e sordum kardes ister misin diye:) istermis ama big boy olsunmus:))) bebek olmasinmis:)) direk kendi gibi birini istiyor bu velet…