24 Yorum

İlk altı ay günde 3 saat süt izni

Sabah gazetesindeki şu habere göre, kadın memurlara verilen süt izni, doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca üç saate çıkarılmış.

Neden sadece devlet memurlarına? Özel sektör çalışanlarının bebekleri suyla mı besleniyor?

Hem bir dakika… Sağlık Bakanlığı “ilk altı ay sadece anne sütü” demiyor muydu? “Madem ilk altı ay sadece anne sütü, o halde altı ay ücretli doğum izni” neden olmuyor?

Ha, pardon. Çünkü “o zaman kadın istihdamı riske girer, kimse kadınları işe almak istemez“di. Öyle demişti ya Sağlık Bakanı…

***

Bir not: Ben bu uygulamanın tamamen mevcut hükümete mal edilmesini doğru bulmuyorum. Uzun zamandır süregelen bu zihniyet, bugün bu yönetim gitse, yerine başka yönetim de gelse devam edecek maalesef.

Bunun sağlıklı nesiller için şart olduğu anlaşılmadıkça, kadına pozitif ayrımcılık yapılmadıkça, doğum yapan kadının kocasına da izin verilmedikçe, part-time çalışma, evden çalışma gibi uygulamalar getirilmedikçe daha çooook devam edecek.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. Aynı yorumları Milliyet gazetesinin internet sitesine yazdım, sonra da bakalım Elif ne yazacak diye beklemeye başladım, harikasın 🙂

  Devlet, özel sektörde çalışan kadın vatandaşının analık haklarını ancak bir yere kadar koruyabiliyor görüldüğü üzere… Bizimkiler kedi yavrusu statüsünde değerlendirildiği için, aldıkları anne sütü onlara yeter, hatta bunu alabildiklerine şükür…

  Kimse kadınları işe almak istemezmiş… Sosyal devlettin hani, teşvik et özel sektörü, olmadı yaptırım uygula… Amaan, şu anda bile haklarını kullanamayan kadınların şikayetleri sonuçsuz kalırken, ne ütopik şeyler düşünüyorum ben böyle!

 2. malesef Elif hanım çok haklısınız bende şimdi okudum ve sinir oldum..benim kızım 4 gün sonra 6 aylık olacak ilk 6 ay 3 saat izin kısmını kaçırdık..4,5 da çıkmaya devam..biz Hollanda'da yaşıyoruz benimle birlikte doğum yapan arkadaşlarım haftada 2 gün çalışıyo ben 5 gün ..çünkü onlar Hollanda vatandaşı ben Türk…

  • Dilek hanım süt izninizi 8 hafta (doğum öncesi 5 haftayı aktardıysanız 13 hafta) daha günde 3 saat kullanabilirsiniz. Ücretsiz izin bitiminden itibaren 6 ay çünkü. Yine de yeterli değil ama olsun.

 3. devlet memuru olduğumdan özel sektör konusunu haberi okuduğumda dikkat etmemiştim. kesinlikle haklısınız. benden geçti ama sevindiğim iki husustan birincisi doğum sonrası yasal izin bitiminden sonraki 6 ay için 3 saat. Belkide ben yanlış anladım. Birde erken doğum olursa (ki ben birini 3,5 hafta önce diğerini de 5 hafta önce doğurmuştum) erken doğum haftası kadar doğum sonrasına eklenmesi.

 4. çağlayla &cc

  Acaip sinir oluyorum artık bu devlet memurlarına yapılan ayrıcalığa. Biz keriz miyiz peki özel sektör çalışanları olarak. Bizim bebeklerimiz bebek değil mi sanki, sadece onlara veriliyor bu saçma sapan izinler! Öncelikle doğum izni uzatılmalı. Tüm çalışan anneler için en azından doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta değil de, doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 16 hafta şeklinde olsa. ve yine doğumdan önce kullanılmayan izinler doğumdan sonraya aktarılsa. Süt izni de herkes için 3 saat olsa. Amaaan yok ben ümidimi kestim, bişey yapıldığı yok. Yapılsa da memurlara yapılıyor sadece…

 5. Kızim dogduktan sonra dogum iznimi ve sonrasinda da 6 ay ucretsiz izin kullandim. Ozel sektorde calisiyorum ve kizim 8 aylikken ise basladim. Eve gitmem 1 saati buldugu icin sut iznimi toplu kullanmak istedim gunde 1,5 saat bana yaramiyordu ama kanun toplu kullandirmaya izin vermiyor deyip kabul etmediler. Buna ragmen hergun 1,5 saat once cikip gittim, kizim 10 aylik oldugunda isyerinde isler yogunlasti ve vardiyali sekilde calisacagiz dendi. Bu arada bir yazilim firmasindan bahsediyorum sabah 5te gelip sistemi test etmemiz gerekiyordu ve kizimin uyanip emdigi saatlerdi. Gelemem dedim yoneticim "sirket senden fedakarlik bekliyor" dedi. Yilmayip insan kaynaklarina sikayet ettim allahtan orda hamile biri vardi ve anlayisla karsiladi. Daha gec gelip evime daha gec gittim. Bircok yerle karsilastirildiginda yasadigim zorluklar az sayilir ama yine de olmamasi gerekiyor. Yaziyi ben de okudum ve yazik dedim. Ozel sektorde calisanlarina bu hakkin verilmemesi basta anayasanin esitlik ilkesine aykiri degil midir? Neler bekliyoruz, neler konusuyoruz ama yapilana bak!

 6. Eleştirilerinize tamamen katılıyorum…
  Ben de şuan bu konuda sıkıntı yaşıyorum, işe iki hafta önce geri döndüm ve oğlum gün içerisinde asla sağılmış süt içmiyor, sıcak sıcak anne memesi istiyor.
  Keşke part-time çalışma imkanı olsa da oğlumu gerektiği gibi anne sütüyle besleyebilsem, işi bırakmayı bile düşünüyorum şuan…

 7. Bu haksızlığa sinirim o kadar bozuluyor ki, söyleyecek söz bulamıyorum herşey ortada zaten, MANTIK YOK! Bu saçmalık daha ne kadar devam edecek Allah'ım, bu kadar mı zor bu hakkı kadınlara doğru dürüst vermek ve bu kadar mı kolay kadınların toplumsal hayattaki önemini idrak edemeyip, saçma sapan bahanelerin altına sığınıp saçmalamak. Düşündükçe dayanamıyorum bu saçmalığa..

  Yine de umutları tüketmeden bunu değiştirnenin bir yolu olduğuna inanmalı, vazgeçmeden çabalamalıyız. Vazgeçemeyiz, pes edemeyiz.

 8. Parmakla sayılabilecek kadar olsa da bazı özel şirketler, fabrikalar kendi bünyelerinde çalışanları için iş yerine yakın yerlerde kreş açıyorlar. Aileler cüzzi miktarlarla çocukalarını güvendikleri bir yere emanet edip işlerinde biraz daha huzurlu olabiliyorlar. Bu tip bir girişim devlet tarafından da teşvik edilebilir, çalışan anne babaların hayatlarını kolaylaştırmak adına izin sürelerini uzatmakla birlikte yapılabilecek daha çok şeyler var. Önemli olan soruna çözüm odaklı yaklaşmak.

  Devlet dediğin kadın istihdamı tehlikeye girer diye negatif, tehditkar, çözümcü olmayan bir tavırla aslında yapmak istemedikleri bir şeye kılıf uydurma yoluna gitmemelidir bence.

 9. içimde buruk bir sevinç var.memurum ikinci 6 aylık dönemdeyim.şu sıra işe dönersem ağustosa kadar 1,5 saat erken çıkma şansım olacak işten.lakin memurlara yapılan bu kıyak niye özel sektördeki milyonlarca kadın için geçerli olmaz.asgari ücretle günde 12-13 saat çalışan nice gariban işçi kadınlarımız neden neden neden düşünülmez,anlamak mümkün değil:(

 10. Okuduğumda oturup ağlamak istedim,sonra çığlık atmak,gitmek suratlarına bağıra baıra biz neyiz neciyiz dmeek istedim.Devlet memurlarına izin verilsin ne güsel onlar için çok seviniyorum ama bizlere böyle davranılması özel sektör bayanlarına zaten hamile bile kalamazsın kalsan da bi erkek gibi aynı performansta çalışacaksın izlenimi yaratılmasına deli oluyorumm..Bişeyler yapalım imza toplayalım ayaklanalım yürüyelimm bişeyler yapalım lütfen…

 11. hayır devlet memuru olayım diyorum ama onda da hileden hurdadan geçilmiyor ki!!!!!

 12. Devlet memuruyum…Bu hakkın sadece devlet memurlarına veriliyor olmasına olan kızgınlığım bir yana(gerçekten çok adaletsiz), ben bu hakkı yeterli görmüyorum hala…Ben ister özel sektörde çalışsın kadın, isterse kamu kurumlarında ilk 6 ay ücretli doğum izni verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu 3 saatlik 1,5 saatlik izinlerin özellikle ulaşım problemi yaşayan insanların hiçbir işine yaramayacağını düşünüyorum. Kaldı ki 3 aylık bebeğini evde bakıcıya bırakıp işe gelen bir anne çalışandan nasıl iyi bir performans bekleyebilir ki işverenler… Ayrıca biz geleceği yetiştiriyoruz, keyfimizden mi evde kalmak istiyoruz. Sağlıklı nesille için ilk 6 ay her anne bebeği ile kalmalıdır… Gerisi boş, bu 1,5 saatler 3 saatler hikaye….

  • Emzirme Reformu'nun özeti de budur.

   • O nedenle desteklemeli tüm kadınlar emzirme reformunu ve bu nedenle istiyorum ençok kadınların söz sahibi olabilecekleri mevkilere gelip, diğer kadınların halinden anlamalarını…Ve sizin kadının kadına ettiği ile ilgili yazınız geliyor aklıma, en büyük kötülüğü kadın kadına yapıyor yine de…Zihniyet değişmeli kökünden….

 13. Bence "durumun farkındayız" demek adına imza toplamalıyız. Bizim çocuklarımızın bu hakka sahip çocuklardan hiçbir farkı yok. Bunun için memurları suçlamanın anlamıda yok lakin onlarda bu ayrımcılığa bence tepkililerdir. Özel sektörde çalışanlar, hakkımız olan izni bile alamazken bu tür bir uygulamanın gündeme gelmesi bizim kuzu zihniyetine alıştırılmamızla alakalıdır. Unutmayalım ki, söz konusu olan çocuklarımız.

 14. ben de sözleşmeli devlet memuruyum.yani 4/b'liyim.bizimle kadrolu memuru da ayırmışlar.yani o 3 saatlik hak bize de yok.çok haksızca birşey.gerçekten bir bebeğin en azından ilk 6 ay annesine çok ihtiyacı var.annenin de bebeğine..ve bence o bebeği yetiştirip iyi bir insan olmasını sağlayacak kişiye yani annesine bazı haklar tanınmalıdır.bence bu çok doğal,olması gereken birşey.bunu kurum bir fedakarlık olarak görmemeli,diğer çalışanlar "ohh tatil yap" gözüyle bakmamalı,bazı işleri kadınlar yapamaz diye düşünülmemeli.kadına o hakların tanınmasına çok normal bakılmalı.olması gereken budur.reformun mantığı bu olmalıdır.bu istenen kesinlikle bir ayrıcalık değildir.

 15. Calisan Hamile

  6 ay ücretli izin hakkını istemeyi bırakın, benim çalıştığm şirket benimle birlikte hamile olan çalışma arkadaşıma bu sene zam yapmadı… burası Türkiye zihniyetlerle hiçbiryere gidemeyiz maalesef… Kökten değişim gerekiyor.

 16. bende 4/b devlet memuruyum il sağlık müdürlüğünü aradım. Sadece kadrolu olanlar için 3 saat süt izin var bizlere yok dendi. Bende ilk duyduğumda ÇOK SİNİRLENDİM ve düşündüm ki tüm kadınlar ayaklansın.dilekçe toplayalım ilgili kişilere duyurulalım. HAKSIZLIK BUIU….

 17. olan haklar zaten yetersiz, arttırmaya çalışıyorlar eşitsizlik yapıyorlar, hadi hepsini verseler kullanmak her babayiğidin harcı olmuyor.. hangi dünyada yaşıyor bunlar.. hangi insan aklı ve zekası bu uygulamalardaki dengesizliği ve haksızlıkları görüp düşünemez bilemiyorum.. ben her hakkımı dibine kadar kullandım ve şirketimden de hiçbir baskı görmedim. hatta müdürüm (ki kendisi tek çocuk yapmayı tercih etmiş bir kadın) mutlaka ikinci hatta üçüncüyü bile düşünmelisin diyor.. böyle anlayışlı bir yerdeyim.. yetti mi? hayır tabii ki.. ben de sütümü toplantı odalarında sağdım. oğlum dört aylıkken işe başladım.. devlet haklarımızı korumazsa "e al sana fazladan ücretli izin", "al sana part time çalışma" diyecekleri de yok heralde.. ki kendi isteğim üzerine bana günde 1,5 değil 2 saat süt izni kullandırdılar.. çünkü bu şekilde emzirmeye yetişebiliyordum..

 18. ayşegül taşkıran

  ilk 6 aydaki 3 saatlik süt izni yasal 8 haftadan (eğer doğum öncesi 5 haftayı doğum sonrasına devretmişseniz 13. haftadan) sonra başlayacaktır. bu da bence çook olumlu bir gelişme