32 Yorum

Çocuk yoğun bakım ünitelerinin durumu

Çocuğunuzun başına bir şey gelirse, ama ciddi bir şey gelirse, yoğun bakımlık bir duruma ihtiyacınız olursa, ne yapacağınızı biliyor musunuz?

Herhangi bir hastanede yoğun bakım hizmeti alabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

Blogcu Anne okurlarından Kader Hemşire, durumu aşağıda anlatıyor.

Kader Hemşire, İstanbul’da çalıştığından İstanbul hakkında fikir veriyor. Ancak verdiği ipuçları şehir fark etmeksizin uygulanabilir.

***

Zeynep Kamil hastanesinde ASKOM (Acil Sağlık Koordinasyon Merkezi) Hemşiresi olarak çalışmaktayım. 13 yıllık meslek hayatım boyunca yenidoğan yoğun bakım, bebek odası, doğum acil, doğumhane, genel acil servis ve 112 ambulans servisinde hemşire olarak çalıştım.

Şu anki görevim hastane, diğer hastaneler ve 112 ambulans servisi arasındaki iletişimi sağlamak; 112 ve diğer 20 hastane arası anlık durum, boş yatak ve doktor verilerini paylaşmak; hastaneye gelen ambulansları yönlendirmek; gerekli olduğunda yoğun bakım yatakları sağlanmasına ve hastayı sevk işlemlerinde yardımcı olmak.

23 Nisan günü yaşadığım bir olay sonucunda bu yazıyı yazmaya karar verdim.

2 yaşındaki oğlumla ve anneannemizle beraber Göztepe Özgürlük Parkı’ndaki 23 Nisan etkinliklerine gittik. Oradan da Nurturia kortejine katılacaktık ki, parkta yuvarlak kalenin çevresinde oğlum koşarken karşıdan gelen kendinden büyük bir çocukla çarpışarak sert bir şekilde beton zemine arka üstü düşmesi ve kafasını çarpması bir oldu. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde aldık soluğu…

Beyin cerrahi doktorunun ameliyatta olması nedeniyle çocuk cerrahi doktoru oğlumu görerek başka hastaneye götürmemizi söyledi. Orada da hastanelerin genelinde yaşanılan tanıdık sıkıntılardan sonra röntgen, tomografi vesaire çektirmedim, ve semptomlar ortaya çıkarsa çektirmek üzere çocuğumu evde kendim takip etmeye karar verdim. Mesleğim gereği yaşadığım sıkıntılar yüzünden öldüm öldüm dirildim, ya yoğun bakım gerek olursa diye…

Olaydan sonraki 24 saat boyunca ömrümden ömür gitti. Sabaha kadar uyumadım. Allah’a şükürler olsun ki oğlum şu an iyi.

Yaşadığım bu kazadan ve en son haberlerde çıkan yoğun bakım hastane skandalından sonra çocuklu aileler yoğun bakım konularında bilinçlensinler istedim.

Gelelim asıl konuya: ÇOCUK YOĞUN BAKIMLAR

Öncelikle belirteyim: Sağlıkla ilgili her türlü sıkıntılarda başvurabileceğiniz Sağlık Bakanlığı iletişim merkezinin (SABİM) telefon numarası 184. Bu numarayı yaşadığınız her türlü olumsuzluk, şikâyet, düzeltilmesini istediğiniz durumlar ve önerilerinizle arayabilirsiniz.

Zeynep Kamil hastanesinde çocuk ve yetişkin yoğun bakım üniteleri yok maalesef. Yaş fark etmeksizin yoğun bakım ve spesifik branş gerektiren (beyin cerrahi, göğüs hastalıkları, dahiliye, nöroloji) durumlarda hastalar diğer hastanelere sevk ediliyor. Acile başvuran çocuk hastalarda yoğun bakım gereken durumlarda özel de dâhil olmak üzere 30-40 hastane arayıp da yer bulamadığım ve elimin ayağımın kilitlendiği durumlarda olabiliyor. Bu bizzat kendi çocuğum için de geçerli…

Hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerine 30 güne kadar bebekler alınabiliyor. 30 günden sonraki bebekler çocuk yoğun bakımlarda takip edilebiliyor.

30 gün sonrası ve 14 yaş arası çocuk yoğun bakımların sayısı da elle tutulacak kadar az devlette. Küçük özel hastaneler de “ventilasyon makinalarımız çocuğa uyumlu değil” diyerek çocuk hastaları kabul etmiyorlar. Makine uyum sorunundan mı, yoksa ufak çocuk sorumluluğu almak istemediklerinden mi bilinmiyor. Anestezi doktoru kabul etmedikten sonra sorgulanamıyor.

Ancak büyük özellerde bu hem yetişkin hem çocuk uyumlu ventilatörler mevcut, ki onların da SGK ile anlaşması ya hiç yok ya da yüzde misali bir kısmını devlet, bir kısmını şahıs ödüyor.

İstanbul Anadolu yakasında yenidoğan yoğun bakımı olan hastaneler şunlar: Zeynep Kamil 27, Kartal Lütfü Kırdar 25, Göztepe 10 ve Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi’nde de 9 adet ventilatörlü kuvöz (3. düzey) mevcut. Verileri elime tam olarak ulaşmamakla birlikte Avrupa yakasında da durum çok farklı değil.

30 gün sonrası ve 14 yaş arası çocuklara hizmet veren yoğun bakım üniteleri devlet hastanelerinde yetersiz, var olanlarınsa boşalmasına bile fırsat kalamıyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde 6 yataklı, Çapa Tıp Fakültesi’nde 7+3 ara yoğun bakım yataklı, Bakırköy Sadi Konuk’ta 6 yataklı, Haseki’de ise 4 yataklı çocuk yoğun bakım üniteleri var sadece.

Erişkin yoğun bakım ünitelerine gelince… Kartal Lütfü Kırdar’da 21, Kartal Yavuz Selim’de 17, Fatih Sultan Mehmet’te 17, Göztepe’de 16, Ümraniye’de 9, Haydarpaşa Numune’de 21, Şişli, Okmeydanı, Bağcılar, Başakşehir, Haseki  hastanelerinde sadece eriştin yoğun bakımlar var. Bunlar ancak boş olduğu zamanlarda çocuk hasta alabiliyorlar, ve maalesef ki yataklarının azlığı nedeniyle de hiç boş kalmıyorlar.

Tüm İstanbul genelindeki durum bu şekilde… Bu sayıların İstanbul nüfusu için ne kadar yetersiz kaldığını anlatamam.

Yarın başımıza bir hal geldiğinde anlıyor olacağız durumun vahimliğini: o ona sevk ederken ve yer bulunamazken. Özel hastanelelerde gecelik minimum yatak ücretinin 1000 TL olduğu yoğun bakımlar ise parası olana açık.

Özel sigortaların neyi kapsayıp, neyi kapsamadığı ve neleri içerdiği konusunda hiçbir fikrim yok; özel sigorta sahibi değilim.

Ben az çok İstanbul genelindeki devlet ve özel hastanelerdeki durumu biliyorum.

Şimdi gelelim NE YAPABİLİRİZ’e.

Çocuklarını özel hastanelere muayeneye götüren anne-babalar gittikleri hastanelerin şartlarını araştırarak, sorarak öğrensinler ve bilinçlensinler. En azından kendi acil durum planlarını oluştursunlar.

Sorulabilecek sorular ana hatlarıyla aşağıdaki gibi:

 • Acil servisinizde her daim çocuk uzman doktoru var mı?
 • 2-14 yaş için çocuk yoğun bakımınız var mı?
 • 2-14 yaş için uyumlu solunum cihazı-makineniz var mı?
 • Hastanenize özel sevk edilmek üzere hastalarınız için tam teşekküllü ambulansınız kapıda mevcut mu? Yoksa hastalar acil durumda çağrılmak üzere özel ambulans şirketiyle mi anlaşmalı?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum çocuklarımızla beraber…

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

32 yorum

 1. Kader Hanim,
  Cok tesekkur ederiz, Allah gostermesin ama basimiza geldiginde ne yapac agimizi gostermissiniz.
  Blogcuanne bu kadar onemli bir konunun bizlere iletilmesini sagladigin icin sana cok tesekkur ederim

 2. Bir de yanık konusu var. Bir arkadaşımın çocuğunun başına gelmişti 3 yaşında üzerine kaynar su dökülüyor ve hastaneye gidiyorlar hiçbir hastane almıyor bir tek Cerrahpaşada yanık için bölüm var orası da çocuk dolu. Zar zor bir özel hastaneye yatırabiliyorlar çocuğu.

  • tüm yoğun bakımlarda olduğu gibi yanık üniteli yoğunbakımlarda bir elin parmağını geçmez sayısı istanbulda, ki özel hastanelerde yanık yoğunbakımları adı altında bir ünite hiç duymadım..yanık daha özel bakım gerektirir.geçmiş olsun tüten hanım, allah göstermesin hiçbirimize.

 3. çok önemli bir konu!! teşekkür ederiz.

  bizim acil durum planımız hep aynı. özellikle son yaşadığımız olaydan sonra…

  en yakın büyük özel hastaneye atacağız kendimizi. sonra da eşşekler gibi çalışıp ödeyeceğiz bunun başka yoılu yok. devlet hastanelerine zerre güvenim yok çünkü artık. çalışmaya başlar başlamaz da çocuklarıma özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüyorum.

 4. Hamileyken 50 doktor, 50 hastane değiştirmek zorunda kaldım. Aslında ankaralı olduğumuz için burda ne tanıdığımız iyi bir doktor, ne de bildiğimiz güzel bir hastane vardı. Ankara'da üniversite hastaneleri çok temiz, gayet ilgili ve ihtiyaçların neredeyse tamamını karşılayan hastanelerdir. ( Genelleme yapmayayım, Hacettepe ve Başkent öyle örneğin.) İstanbul'da ise devlet hastanelerine adım atılmaz, üniversite hastaneleri ise yoğunluktan başını kaşıyamaz vaziyette. Doğum yapacağım hastanede ısrarla yenidoğan yoğun bakımı aradım, eşim ne gerek var çocuk sağlıklı doğacak! diye öngörüde bulundu durdu. Özel sigortamız yok, Bağkurluyuz sadece. Hizmet Hastanesinde doğum yapacaktım, ama yoğun bakım ücreti gecelik 1000 tl idi 🙂 Ne yazık ki 35 haftalık o halimle hastane hastane gezmek zorunda kaldım. Sonunda Medical Park Bahçelievlerde doğum yaptım. Orada yeni doğan yoğun bakımı da vardı, buradaki hemşireler de gayet ilgili ve bilgiliydi. Acil servisinde de her daim bir uzman çocuk doktoru bulunduğunu daha sonraki bir ateşlenme seansında öğrendik. Sanırım şu aşamada başımıza birşey gelse( allah korusun) tercihim orası olur. Aklınızda bulunsun dedim 😉

 5. Bilgiler için her ikinizede teşekkür ederim. Hiç gerek kalmaz umarım hepimiz için.

 6. bilgiler için çok teşekkür ederim

 7. Bu çok değerli paylaşım için teşekkür ederiz. Özel hastanelerde ekipmanın tam olması da yetmiyor, yoğunbakım ekibinin tecrübeli ve işinin ehli de olması gerekiyor.

  Oğlum doğduğunda 21 gün Bursa Çekirge Çocuk Hastanesi'nde yenidoğan yoğun bakımda yatmıştı. Ekip gerçekten süperdi ama nedense İstanbul'daki büyük özel hastanelerden birinde daha iyi bakım görür gibi bir hisse kapılmıştım. İstinasız hepsini aradım, yenidoğan yoğunbakım ünite sorumlularıyla konuştum, oğlumu o hastanelerden birine sevk etmek istedim. Hiç unutmuyorum, en büyüklerden birinin bize verdiği cevap şuydu: Orası bir çocuk hastanesi ve vaka tecrübeleri bizden daha fazla. Hareket ettirmeyin, orada kalsın, daha iyi olur.

  Bu yorumu yapana da minnettarım Çekirge Çocuk Hastanesi'ne de….

  • vaka tecrübesi hem hastane hem doktor açısından oldukça önemli bir durum tabiki, bunun için eğitim araştırma ve üniversite hastaneleri var.Hiçbir özel nadir ve kritik vakaları bünyesinde tutmaz ve sevk eder.Geçmiş olsun neşelihaller.

 8. Teşekkür ediyorum ben de:) Paylaştım facebookta:)

 9. Allah kimseye hiç bir çocuğa göstermesin ama gerçektende yokluğu hayati önem taşıyan bir mesele. Devlet, üniversite hastanelerinde ve hatta özel hastanelerde bile acil durumda başvurulduğu zaman 0-18 yaş arası çocuklara ücretsiz bakılma zorunluluğu ve bu konuda çıkmış bir yasa var.

  Özeller, sigortanız olmadığı sürece böyle bir sorumluluğun altına girmek istemiyor özellikle bazı özel hastanleler dışında çoğunun bebek ve çocuk bölümleri ne yazık ki yeterli tecrübeye sahip değil.

  Kader hanımın anlattığı üzere devlet hastanelerinde yer eksikliği ve teknolojik sıkıntı var, buralarda yoğun bakımda yer bulmak demek ya çok şanslısınız ya da ne yazık ki zaten bir çocuk için yapılabilecek bir şey kalmamış demek.:(( Ne yazık ki tablo bukadar kötü ama sağlık çalışanları her nekadar sıkıntılı bir tavır içinde olsalarda içinde bulundukları şartlarla ellerinden geleni yapıp mucizeler yaratıyorlar.

  Sözün özü Kader hanım çok haklı herzaman için özellikle bu konuda bir A ve bir B planınız olmalı panik anı gelip çattığında üzerine yaşayabileceğiniz her zorluk sizin hayatınızdan yıllarınızı alıyor sanki…

 10. öncelikle bebeğinize geçmiş olsun.Allah bir daha göstermesin.Böylesine önemli bir konuyu bizimle paylaştığınız için size ve blogcuanneye çok teşekkürler.Allah evlatlarımıza sağlık versin..

 11. çok önemli bir uyarı ve çok faydalı bir bilgiydi. teşekkürler…

 12. Son bir haftadir nedense bende bunlari merak eder olmustum. Simdi sizin sayenizde arastiracagim.
  Bu bilgilendirici yazi icin cok tesekkurler,

 13. Ayaz'ı 2,5 aylıkken ani solunum durması nedeniyle en yakınımızdaki acil servise götürmüştük. (Maltepe Bölge HAstanesi) Oradan ilk yardımı yapıp tam teşekkülü bir yoğun bakıma sevki gerekmişti. 40 dk kadar neredeyse tüm devlet-üniversite hastaneleri aranmıştı (Ayaz'ın doğmuş ve 38 gün yatmış olduğu Çapa Tıp Fakültesi dahil), hiçbir yer kabul etmemişti. En sonunda "Siz Kartal Devlet Hastanesine götürün, kapıdan çevirmezler!!" demişlerdi. Ambulansla oraya götürüp kendimizi zorla yatırtmıştır. Yenidoğan yoğun bakıma kabul edilmemiştik,

  • çocuk yoğunbakımı da olmadığı için normal odaya kuvöz getirilip Ayaz içine konmuştu!! 4 kişilik odada 8 bebek ve kuvözde Ayaz!! Hemşirelerin muamelesini anlatamam, hayvana müdahele ediyorlar sanki; o kadar çirkin. Benim çocuğuma tabiki de yapamadılar ama annesine diş geçirebildikleri çocuklara-bebeklere ciddi anlamda kötü davranıyorlardı. Tuvaletleri leş gibi, bebeklere çıkan çorba yağ içinde vs.. 10 gün kaldık, 10 sayfa anlatabilirim rezaleti..

  • burcucum geçmiş olsun, atlatmışsınız..184 diyorum sadece.

 14. arkadaşlar, aklınızda olsun özel hastanelerin acil ve bebek ve erişkin yoğun bakımlarında SGKgeçmekte. Ve hiçbir hastane bu hizmetler için ek ücret alamaz. O nedenle SGK anlaşması olsun -olmasın bir yakınınız acile ve ya yoğun bakıma alınması sözkonusu olunca hiçbir şekilde sizden ücret talep edemezler.( acil gelişler de)

  Şöyle söyleyeyim: Benim eşimin abisi yaklaşık 40 gündür Central Hospital de yoğun bakımda.Ve biz oradaki hizmet için hiçbir ödeme yapmayacağız.

  Şİmdilerde SGK anlaşması olan hastaneler katkı payı alıyorlar. Ve bunu kafalarına göre belirliyorlar. Bu konuda da sanırım devletin belirlediği ücretin en fazla %30 alabiliyor hastaneler. Böyle bir sorun olduğunda muhasebeye bunu söylediğiniz zaman inanın sizin ile uzlaşma yapacaklardır.

  Bu arada eski çalıştığım bir hastane olduğundan , kendim de o hastanenin bebek yoğun bakımında oğlum yattığı için bunu rahatlıkla söyleyebilirim. İstanbul cerrahi Hastanesinin bebek yoğun bakımı çok iyi. Özellikle hemşireleri süer. Annelere emzirme ile ilgili sürekli eğitimler veriyorlar. Gece kaç olursa olsun bebek acıktığında anneye emzirme konusunda saatlerce yardımda bulunuyorlar. Oğlum erken doğduğu için kuvözde kaldı. O dönem de de çok memnun kalmıştık.

  Aklınızda olsun şu an SGK anlaşması var. Bebek yoğun bakım da ücretsiz, ek ödeme istemeden bebeklere bakıyorlar.

  sevgiler

  • esracım, acil kavramının duruma göre farklı uygulandığını düşünüyorum, bu yüzden biraz uyanık olmak lazım bence. özellerde, "acil olmanız için ambulansla gelmeniz gerek" diyenlerde var.Ve dediğin gibi tüm acillerde özel hastaneler ilk müdehaleyi yapmakla yükümlüdürler.

 15. Kader hemşire, biz anneler için – inşallah ihtiyaç olmasın ama – çok önemli bilgiler paylaşmışsınız. Teşekkür ederim…

 16. merhabalar, benim de Nisan başında kızımın solunum sistemine fıstık parçası kaçtı. Yerken nefes almaya çalışmış. Küçük bir parça da ana bronşa kaçmış. Cerrahpaşa'da bronkoskopi yapıp bunu aldılar. O gece hastanede yattık. Detayları blogumda paylaştım. http://elemeklerimiz.blogspot.com/2011/04/bir-fst… Tüm işlemler çok hızlı ilerledi ve acil vaka olarak alınıp operasyon gerçekleşti. Başarılı geçti. Çok şükür gayet iyi. Hani burda konu açılmışken, kimsenin başına gelmesin tabii ama, akılların uzak bir köşesinde dursun istedim 🙂 Hemen Cerrahpaşa'ya götürün.

 17. Kader Hanım bizi bilgilendirdiğiniziçin teşekkür ederiz.

 18. Kader hemşireye paylaşımı için milyon kez teşekkürler!
  Şunu eklemek isterim, Kader hemşire şöyle demiş:

  "Özel sigortaların neyi kapsayıp, neyi kapsamadığı ve neleri içerdiği konusunda hiçbir fikrim yok; özel sigorta sahibi değilim."

  Ben taze bir olayla neyi kapsamadığını anlatayım. Bir arkadaşım 10 gün kadar önce, bebeği henüz 3 günlükken metabolik hastalık (doğduğunda topuğundan alınan kanla bakılan genetik hastalıklardan biri) şüphesiyle, araştırma hastanesinde araştırma altına alındı. Araştırma hastaneleri kimi zaman olmayanı da bulmaya çalışmaktan, aileyi de hastayı da perişan edebiliyor. Oradaki hengameye daha fazla dayanamayıp, ismini de vereyim Acıbadem özel sigortalarıyla Acıbadem hastanelerinden biri ile önce tel.de görüştüler. Bu durumu kapsayıp kapsamadığı ile ilgili olarak.. Kapsadığı bilgisi alınınca, şüphe edilen hastalığa müdahale edebilecek bir birimin olduğu hastaneye yatışlarını yaptılar. Sonradan ortaya çıktı ki sigorta bu vakayı kapsamıyormuş! Günlük ücret de yaklaşık evet 1000TL.. Çeşitli görüşmeler ve mücadeleler sonucunda bu vaka sigorta kapsamı içine alındı! Mücadele edilmeseydi paşa paşa ödenecekti bedeli öyle mi? Hiç kusura bakmasınlar ama sigorta şirketleri -çoğunlukla- daha basit mevzuları kapsıyorlar. Neyi kapsayıp neyi kapsamadıkları sizin dişliliğinize göre değişebiliyor. Bu ülkedeki bir çok konuda olduğu gibi…
  Allah bu gibi durumlarla uğraşmak zorunda bırakmasın hiçbirimizi.
  Arkadaşımın bebeği de çok şükür iyi, sağlığı yerinde…

 19. Bilgi için çok teşekkürler. Hamileliğim sırasında doktorumu seçerken özellikle yenidoğan yoğun bakımı olan hastane aradım, buldumda. Çok şükür doğum sırasında gerek olmadı. Azönce hastaneyi arayıp çocuk yoğun bakım ünitesini ve doktorun sürekli bulunup bulunmadığını sordum, varmış ve sürekli çocuk doktoru oluyormuş 🙂 Allah korusun,ihtiyacımız olmasın ama arayıp öğrendim sayenizde çok teşekkürler.

 20. peki SABİM ne kadar dikkate alıyor ihbar veya şikayetleri?

  • birebir birkaç defa tecrübe ettiğim için dikkate aldığını düşünüyorum ben şahsen, ama şikayetten sonra yasal süreç başladığında sizinde sonuna kadar arkasında olmanız ve durumu takip etmeniz gerekiyor.

 21. Oğlum Deniz Eymen şuan Allaha şükürler olsun ki iyi…

  Genel vücüt ve kafa travmalarında ilk 72 saat mutlaka uyanık olun arkadaşlar, üzerinden 24 saat geçti nasıl olsa diye düşünmeyin lütfen.

  Geçmiş olsun dileklerinde bulunan arkadaşlara teşekkür ederim.Umarım hiçbirimiz yoğunbakımlara ihtiyaç duymayız.

 22. Kader Hanım,
  Paylaştığınız bilgiler için çok teşekkürler. 24 haftalık gebeliğimiz var. Amniyon sıvısının az olmasından dolayı erken doğum riski söz konusu. Amerikan Hastanesi bu konuda çok iyi deniyor fakat bütçemiz buna el vermiyor. Özellikle 30’lu haftalara kadar hastanede kalacağımızı düşünürsek… Siz Zeynep Kamil Hastanesini tavsiye eder misiniz? Yeni doğan bebeklerde enfeksiyon riski çok çok yüksek olduğu için acaba bir sıkıntı yaşar mıyız? Bu konuda açık yüreklilikle ne tavsiye edersiniz? Saygılarımla. Gürhan Süer