59 Yorum

Kocaman bir aile

Bundan iki sene önce bugün, bilgisayarımı kucağıma alıp “Bugün laptop’umu kucağıma aldım ve aklımdan geçenleri yazmaya başladım. Bakalım nereye varacak…” diye yazmıştım.

İki sene içinde 15,000’e yakın yorum toplayan, insanların  “Sabahları önce Blogcu Anne’yi, sonra ntvmsnbc’yi okuyorum” dedikleri, önce Pozitif Doğum Hikayeleri‘nin, sonra Emzirme Reformu‘nun, şimdi de Blogcu Anne Forum‘un doğduğu bir yere varacağını düşünmemiştim.

Burası benim oturma odam. Yemek yapmadığım, çocuklarla oynamadığım, alışverişe gitmediğim her dakika elime çayımı, suyumu, meyvemi alıp oturuyorum. Ondan sonra arkadaşlarımın gelmesini bekliyorum. Tek tek uğruyorlar. Ben anlatıyorum, onlar dinliyorlar. Onlar dert yanıyorlar, ben dinliyorum.

Sayısız arkadaşım var. Yüzünü görmediğim, hangi şehirde hatta ülkede bile yaşadığını bilmediğim, ama bana akıl veren, benden akıl almak isteyen sayısız arkadaşım var.

Geçenlerde Zeynep okurum (şimdi arkadaşım) “Kocaman bir aile gibi olduk burada” demişti. Hakikaten öyle hissediyorum. Çocuklarım gözlerinizin önünde büyüyorlar. Bir sürü teyzeleri, ablaları var sanki.

Bugüne kadar yazdığım yazıların hepsini samimiyetle, iyi niyetle, kâh içimi dökmek, kâh paylaşmak, kâh naçizane yol göstermek için yazdım. Alındırdıklarım, gocundurduklarım olduysa affola.

İki senedir beni okuyan, benimle olan herkese, hepinize çok çok teşekkürler.

İyi ki varsınız.

Kendi kendime Neden blog tutayım? diye sorduğumda şu yanıtı vermiştim:

Ben sıra dışı yetenekleri olan bir insan değilim. Süper yemek yapmam, bir sürü kurabiye tarifi bilmem. Tığı küçükken kardeşimin gözüne sokmak için belki elime almışımdır. Yani bu blog’da ‘günün pastası’ ya da ‘ayın tığ işi’ olmayacak. Müzik kulağım iyidir ama piyano derslerimi voleybol sevdasına bıraktım. Kariyer hırsım hiç olmadı; başkalarına yardımım dokunsun diye hep vakıflarda çalıştım. Şu anda yaptığım tek ve en iyi şey anne olmak. Bilinçli, medeni, sevgi dolu, mutlu bir insan yetiştirmeye çalışmak. Bunu yaparken de yaşadıklarımı, yaşamak istediklerimi başka annelerle, sesimi duymak isteyenlerle paylaşmak istiyorum.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

59 yorum

 1. 🙂 Nice güzel paylaşımlarınıza, paylaşımlarımıza……

 2. Blogcu anne sizi google da başka bir şey ararken tesadüfen buldum. İyiki de buldum 🙂

  gerçekten sizin de yazınızda yapmış olduğunuz tespit gibi sabahları önce 'blogcu anne bakalım bugün ne yazmış' diye ilk sizin yazınızı okuyorum. arada bir fırsat buldukça geriye dönük yazılarınızı da okumaya çalışıyorum.

  akıcı ve içten yazılarınız sizi bu kadar farklılaştırmakta .

  normal doğumla ilgili ve emzirme reformuyla ilgili çabanız takdire değer bulmaktayım . yazılarınızı okumaktan hiç sıkılmadığımı belirtmek isterim umarım ileride bunu farklı şekillerde kullanma imkanınız olur .

  blogunuzdaki paylaşımlarınızın hergün bu istikrarla sürmesi dileğiyle…

 3. Gittikçe büyüyen geniş bir aile :))

  Seni ve yazılarını tanıdığıma çoook ama çok memnum oldum Elif 🙂

 4. ben de henüz keşfettim blogunu. aslında ; "Puseti iterek yürümeye alıştığı için onsuz yürüdüğünde ellerini koyacak yer bulamayan ve dengesini kaybeden kadına ANNE denir" cümlesini twitter da gördüğümden beri.Bir yerlerde,aynı duyguları paylaşan insanları görmek çok güzel.Daha nice 2 senelere,20 senelere bebişlerinle,mutlulukla yazmanı dilerim 🙂 sevgiler

 5. Bende bir süredir takip ediyorum yazılarınızı, o kadar hoşuma gitti ki geri dönüp eski yazılarınızı da okumaya başladım. Yazdıklarınız bu kadar doğal ve içten olması çok hoşuma gitti gerçekten. Nice senelerde bebişlerimizi birlikte büyütmek dileğiyle 🙂

 6. sen de iyi ki varsın Elif. yazılarını okumak çok keyifli…

 7. senı tanıdıgıma cok memnunum…

 8. iyi ki yazmışsın Elif,iyi ki…

 9. Ben de işyerimde sabahları bilgisayarı açınca ilk olarak Blogcu Anne'yi açanlardanım.Daha nice nice 2 yıllar diliyorum,sen yaz biz okuyalım. Sevgiler 🙂

 10. Elif, 2 yıl mı oldu? Sanki sen benim hayatımda hep vardın gibi…

 11. Sende iyiki varsın Elif. Hamileliğim seni okuyarak geçti.Şimdi oğlumu da blogu,grubu.forumu takip ederek büyütüyorum.

 12. sen de iyi ki varsın:)

 13. Tebrikler 🙂 Nice senelere, güzel makalelere…

 14. Nice nice güzel kelimelere o zaman Elif.
  PS: Oğlum da bugün tam 6 aylık oldu 🙂

 15. koca bir sene nasıl geçmiş ya, geçen sene de sizi takip ederken "bir sene oldu" diye yazmıştınız 🙂

 16. Elifcim merhabalar,
  Blog yazmaya başladığım ilk günlerden beri seni severek takip ediyorum. Blog yazmanın beni bu kadar mutlu yapscagini, bir dolu insanla tanisacagimi ve bir takım hedeflerime yaklastiracagini hiç tahmin etmezsin. İyi ki blog yazıyorsun, iyi ki senin blogundan haberdarim ve iyi ki seninle tanıştım. Yazdıkların ve yorumların ile o kadar Cok şey öğrendim ki.
  Nice nice senelere, iyi varsın arkadasım :))
  Sevgiler

 17. Nice senelere Elif, sen de iyi ki varsın…

 18. Her gün bilgisayar başında günümü şenlendirenlerden birisin Elif. İyi ki açmışsın burayı (bu odayı). Karşımda sohbet ediyor gibisin. İnternette oradan oraya savrulurken bulmuştum burayı. İyi ki bulmuşum. Sanki iki yıl değil de çoooook uzun zamandır varmış gibi geliyor Blogcu Anne. Daha nice güzel yazı yazman, bizi hep gülümsetmen, paylaşman dileğiyle. Sevgiler…

 19. e o zaman bu blogda bir doğumgünü partisini hak ediyor demektir…Parti ne zaman???:))

  • Güzeldi:))) Çok yakın bir zamanda, okul ararken yolum blogcu anne sokağına düştü. Samimiyetin olduğu yer sanal ortam bile olsa cezbediyor insanı. Yeni de olsam sokağın ötesine berisine şöyle bir dolandım ve sevdim. Nice senelere diyorum ben de:)))

 20. Nice mutlu senelere hep beraber o zaman 🙂

 21. nice 2 yıllara Elif. iyi ki yazmaya başlamışsın

 22. Varlığın için teşekkürler 🙂

 23. iyi ki varsın :))) nice nice yıllara 😀

 24. Bu kocaman aileyi yaratan sensin :)).

  Kendi adıma Elifcim seni bir öncü olarak görüyorum, başarılarının, paylaşımlarının devamını diliyorum.

 25. Derinin annesi

  Elif Hanim elimde çayımla sayfanızı okuduğum hergün sizinde elinizde çay su ya da meyveyle orada oldugunuzu düşünüp bir dostumla sohbet ediyormuşuz gibi hissedeceğim artık. Ne mutlu bana :)))

 26. hep beraber nice yıllara, nice paylaşımlara elif.

 27. happy birthday 🙂

 28. insanın hayatını bu kadar gözönü yaşamak zor olmaz mı diye düşünüyorum bazen senin için ama bunu o kadar doğal ve güzel yapıyorsun ki… bu kadar insan da o yüzden seni okumaktan bu denli keyif alıyor 🙂

  hep ol, daha çok ol, hep böyle doğal ve olduğun gibi ol 🙂

 29. mutlu yıllaaaaar!!!
  bebeğim 2 aylıkken 4 ay önce tanışmış olsam da, fırsat buldukça eski yazıları okuyup açığı kapatmaya çalışıyorum, ama azmettim yetişicem:)

 30. nice yıllara keyifle okuyorum 4 aydır…

 31. Ben de seni hamileyken bulup tiryakisi olanlardanim, bu blogdan hem cok şey öğrendim hem de cok keyif aldım.
  İyi ki varsın ve iyi ki yazıyorsun. Basarıların artarak devam etsin.
  Nice mutlu yillar Blogcu Anne!

 32. Heyy, geçen gün ben de direk bu cümleyi kurmuştum sana “Sabahları önce Blogcu Anne’yi, sonra ntvmsnbc’yi okuyorum” 🙂

  Birşey daha ekleyeyim, eski yazılarını çoktaaaan okuduğum için günde 1 yazı kesmiyor artık, daha çok yazdığında çok seviniyorum.

  Sen de iyiki varsın ve iyiki yazıyorsun! Daha nice yıllara!

 33. Benim hayatimda bir senedir varsin, iyi ki varsin!

 34. Nihat'ın Annes

  ben de seni ilk keşfettiğim zamanı hatırladım şimdi, karnım burnumda, içimde miniciğimle gecenin 1 lerinde oturma odamda laptopumun başında olumlu normal doğum hikayelerini ararken sen çıktın karşıma. önce hamile bir çalışan, sonra doğum sonrası evde buhranda bir anne, sonra emzirmeye çalışan bir anne ve göğüs yaralarıyla başaçıkmak zorunda bir zavallı (hatta o dönemde desinlşe emzirme üzerine bi gerginlik bile yaşamıştık. kadar zor bi dönemdiki benim için emzirmek. ve çok kısa sürdü zaten) sonra çalışan bir anne ve şimdi hala çalışan ve miniği 14 aylık olmuş bir anne… senden çok şey öğrendim elif ve öğrenmeye devam ediyoruz. bişey daha, geçen gün istanbulda ayaşayan bi arkadaşımla konuşurken bana senin siteni tavsiye etti, ben de biz elifden haftalık kitap çekilişinde kitap bile kazandık deyince çok güldük. sen inan artık hayatımızın bir parçasısın. seviyorum seni elif.

 35. Bir kadın anne olunca öncelikleri değişiyor.. Kendisini anlayacak aynı durumda insanlar arıyor çevresinde.. İçindekileri payleştığında "aynı dert ben de var" diyecek birşeyler bekliyor. İşte ben seninle böyle bunaldığım ve kimseye kendimi anlatamadığım bir zamanda karşılaştım. Uykusuz ve huzursuz bir gecede birşey ararken buldum yazılarını.. Nasıl iyi geldin bana okudum hepsini 10 aylık bir kızım var ve blogcu anneyi 10 ay önce keşfettim .. Senin yazılarınınla paylaşılanlarla o kadar çok şey öğrendim ki.. Nice seneler Elif.. En kısa zamanda kitabını da okuyalım ve başucumuzdan ayırayamayalım 😉

 36. Nice senelere! Ben de ilk keşfettiğim günü hatırladım şimdi.Amerika'da sosyal sorumluluk çalışmalarından bahsettiğin bir yazıda denk gelmiştim sana.Ben de sosyologum adım da Elif diye bir yorum yazmıstım:) Hey gidi günler:)

 37. Dogum gunun kutlu olsun Blogcu Anne! Nice yillara Elif'cigim!

 38. 2 aylık kızım kucağımda Google'da "kolik" ile ilgili araştırma yaparken keşfettim sizi ve Derin oğlanın kolik hikayelerini. Kızım bugün tam 9 aylık ve ben 7 aydır gazetelerden önce Blogcu Anne'yle başlıyorum güne. Bloğu ne kadar geliştirdiğinize, okuyucu kitlenizin her geçen gün ne kadar çoğaldığına sizinle birlikte tanık olup mutlu oluyorum. İyi işler bir şekilde aradan sıyrılıyor, kendini gösteriyor. Başarılarınızın devamını diliyorum, nice senelere…

  Pc: sosyal sorumlulukta bir yere kadar, ben sadece Deniz ve Derin'den daha çok bahsettiğiniz eski yazılarınızı özlüyorum 🙂

 39. feliz cumpleaños…

  nice yillara Elif,

  dunyanin en sonundaki ulkeye kadar gelip,bu sicak ,kocaman aileyi bulmama yardim ettigin icin ve her okudugumda sicacik bir sevgi yumagini hissettirdigin icin,coookkkkk tesekkurler.

 40. ben çok yeni karşılaştım Blogcu Anneyle, önce Blogcu Anne sonra haberleri okuyorum ben de 🙂 Nice yıllara..Her birlikte..

 41. iyiki sende varsın Elif.. iyiki yazmaya başlamışsın… teşekkür ederiz tüm yazıların ve duygularını bizimle paylaştığın için…

 42. Keyifli yazılarınızla nice senelere…

 43. ben eymenime sen derine hamileyken tanıştım bazen aynı şeyleri yaşamamız şaşırttı bazende rahatlattı iyiki varsın sevgiler

 44. Bende hamileyken Hatice(eltim) nin sayesinde ogrendim blogunu.İyikide bahsetmis hergun yazilarini takip ediyorum.Gercektende ogrendigim cok sey oldu.İyiki yazmissin Elif :))

 45. İyiki başlamışsın Elif. Yaklaşık 2 aydır takip ediyorum ama şimdiden çok şey öğrendim. Teşekkürler….

 46. Sen de iyi ki varsın blogcu anne…Tum yazılarını keyifle takip ediyorum.

 47. Tarık'ın Anne

  Sen de iyi iki varsın ELif..Ben de bilgisayarı ilk açışımda aklıma sen geliyosun.. bazen yoğun bir günün ardından senin yazdıklarını okumaya fırsat bulamadıysam hayıflanıyorum..paylaşımların için çok teşekkürler.. hayatımıza renk katıyorsun..

 48. HAPPY BİRTHDAY!!!

  😉

 49. İyi ki bu siteyi açmışsın bence çok faydalı insanı bilgilendiren , kafasında ki çelişkileri söküp atan bi site paylaşımların ve bilgilerin için teşekkürler valla ben hamileliğim boyunca çok faydalandım 🙂

 50. çağlayla &cc

  bundan tam 8 ay önceydi, henüz doğum iznindeysim ama işe başlamayla ilgili psiko-ikayeler okuyordum nette. Sonra google a çalışan anne yazdığımda blogcu anneyi keşfettim 🙂 İyi ki de keşfetmişim. O gün bugündür evet her sabah önce bu bloga giriyorum. Sonra ekonomi haberler, kaldı ki bankacıyım 🙂

 51. Nice mutlu senelere, nice guzel yazilara. Daha da buyumen dilegi ile…

 52. Hamileliğimin son döneminde keşfettim blogunu, o dönemden beri de okuyorum, iyi ki varsın. Nice yaşlara Blogcu Anne.

 53. Yazdıklarınızı okumanın verdiği keyfin yanı sıra kendi yazdıklarımıza da cevaplar alabiliyor olmak çok güzel. Nice nice paylaşımlar dilerim!

 54. Güzel sözleriniz için hepinize çok çok teşekkür ederim.

 55. Sen de iyi ki varsın, güzel yazılarınla nice nice yıllara

 56. Sevgili Elif,

  Ustunden zaman gecti bu yazinin ama anca elim degiyor:) hep aklimda sana iki kelime yazmak:)

  Iyi ki yaziyorsun bu blogu… Iyi ki emziren anneler grubunu kurdun. O kadar cok faydalaniyorum ki ben ikisinden de..

  Eline saglik.