32 Yorum

Doğum için uygulamalı tavsiyeler

Çok uzun zamandır yazmak istediğim ama aslında bir yandan da yazmaktan çekindiğim bir yazı bu. Çekindim, çünkü her doğum farklı. Kalkıp da hamilelikleri, bedenleri, doğumla ilgili beklentileri birbirinden farklı olan bir sürü kadına “Şöyle yap, böyle yap” demek ne kadar doğru, emin değilim.

En son Nilü de “Sende işe yarayan tüyo ve teknikleri paylaşır mısın?” deyince bu şekilde yazayım dedim. Evet, aşağıdaki teknikler BENDE İŞE YARAYANLAR. Bunun altını çiziyorum, çizdim.

Herkesin gebeliği, her doğumun ilerleyişi farklı. Dolayısıyla buradaki notları da kendi şartlarınızı göz önünde bulundurarak değerlendirmenizi rica ediyorum. Herkese uyacak bir reçete olarak algılanmamalı.

Hatta reçete olarak hiç algılanmamalı. Tıbbi hiçbir bilgim yok. Ha, normal doğum konusunda -maalesef ki- bazı doktorlardan daha tecrübeliyim, o ayrı. Ben hiç olmazsa iki normal doğum yaptım. Bazı doktorcuklar onu bile yaptırmıyorlar.

Sonuç olarak aşağıdakileri normal doğum yapmış bir arkadaşınızın tecrübe paylaşımı olarak alınız.

***

>> Doğum başladığında mümkün olduğunca evde vakit geçirmeye çalışın. İlk sancıda, bir santim açılmada hastaneye gitmenin bir faydası yok; hatta hastaneye ne kadar geç giderseniz o kadar iyi. Diğer türlü hemşirelerin sürekli “Bakalım ne kadar açıldın?” şeklinde muayenelerine maruz kalır, siz de kendinizi dinlemeye, şartlamaya başlarsınız. Sonra bir bakarsınız ki “Doğumunuz yeterince hızlı ilerlemiyor” olur. Sonrası malum, suni sancı, yatağa bağlanma, ve hatta sezaryene kadar giden bir süreç.

>> Hastaneye geç gidin dediysek, varsa önceki doğumunuzu, hastaneye olan mesafeyi, gün içindeki trafik durumunu, ve diğer etkenleri de göz önüne alarak yola çıkın. Doktorunuz size ne zaman hastaneye gelmeniz gerektiğini söyleyecektir. İlk doktorum 5-1-1 kuralını önermişti: Sancılar 5 dakikada bir gelip, 1’er dakika sürüp, bu durum 1 saat devam ettiğinde beni ara, ve hastaneye doğru yola çık demişti. Biz ilk doğum olunca işi şansa bırakmadık, sancılar düzenli olarak 6 dakikada bir gelince hastaneye gittik. Gittiğimde 6 santim açılma vardı. Yaklaşık beş saat sonra doğum gerçekleşti.

İkinci doktorum kesin bir şey söylemedi, ancak zaten muayene diye gittiğimde 5 santim açılma vardı ve doğum başlamıştı. Eve gidip toparlanıp geri döndüğümde açılma 8 santime çıkmıştı. Birçok insan “A-aaa, doktorun nasıl eve gönderdi seni öyleeeee?” diye hayrete düşmüştü. Basbayağı da gönderdi işte. O üç saat boyunca hastanede hapis kalmamın bana da, ona da bir faydası yoktu da ondan gönderdi. Eve gittim, çantamı aldım, hastaneye geldim, yerleştim, yaklaşık dört saat içinde doğurdum.

>> Su… Çok bol su tüketin. Doğum başladığı andan itibaren mümkün olduğunca fazla su için. Doğum sırasındaki en büyük risklerden biri susuz kalmanız. Siz unutursanız bile doğumda size eşlik eden kişinin (kocanız, anneniz, doula) size hatırlatması lazım.

Herhangi bir sebepten dolayı su içemiyorsanız, mideniz falan bulanıyorsa buz yemeye çalışın.

Bazen doktorlar su içmeye bile karşı çıkabiliyorlar. Sezaryen ihtimali varsa eğer, anestezi alacaksanız midenizin boş olması gerekiyor. Bu, doktorun sezaryene ne kadar ağırlık verdiğine göre değişir. Benim iki doğumumda da sezaryen için -herhangi risksiz bir doğumdan daha fazla- ihtimal yoktu, ve doktorlarım su içmeme, hatta ufak tefek atıştırmama da izin vermişlerdi.

>> Esneme hareketlerine gelince… Bedeniniz sizi yönlendirecektir. Benim en çok rahat ettiğim ve her iki doğumumda da uyguladığım pozisyon şuydu.

Bacaklarınızı omuz genişliğinizden biraz daha fazla -sizi rahat ettirecek bir genişlikte- açarak beliniz hizasında bir yüksekliğe (merdiven tırabzanı, masa, sandalye arkası, hiç olmadı duvar) yaslanın. Karnınızı aşağı doğru sarkıtarak (ben bu resimde çok fazla sarkıtmamışım) yavaş yavaş bacaklarınızın üzerinde sağa sola yaylanın. Hızını ve ritmini vücudunuz size söyleyecektir.

Yorulduğunuz zaman aynı pozisyonu yatağın üzerine yastıkları üst üste dizerek de deneyebilir, böylece kollarınızı destekleyebilirsiniz.

Ben bu pozisyonu kasılmalar arasında dinlenirken uyguluyordum. Sancı geldiğinde ilk resimdeki ellerimin üzerine doğruluyor, karnımı aşağıya sarkıtarak bacaklarımın üzerinde yaylanıyordum.

Bir de aynı pozisyondayken birinin belinize (eğer kasılmalar belinize vuruyorsa) ters baskı yapması da çok işe yarıyor.

>>Nefes egzersizleri – Bunları doğumdan çok önce uygulamaya başlayabilirsiniz. Ben Braxton Hicks kasılmalarının başladığı yaklaşık 20 küsuruncu haftalardan itibaren yapmaya başlamıştım. Kasılmanın geldiğini hissettiğiniz anda burnunuzdan derin bir nefes alın; ne çok hızlı, ne çok yavaş. Sonra dudaklarınızı büzerek ve çenenizi göğsünüze doğru yaslayarak bu nefesi yavaşça verin. Nefesi aldığınız zaman “karnınıza doğru göndermeye” çalışın. Bunu nasıl anlatabilirim,  bilmiyorum. Derslerde bize hep söylemişlerdi, ancak birinin pratikte göstermesi daha akılda kalıcı oluyor. Kısacası, sanki aldığınız nefesi akciğerlerinize değil de, karnınıza göndermeye çalışıyormuşsunuz gibi deneyin. Olayın mantığını şöyle açıklamıştı bize eğitmenimiz: O an kasılan rahminize ne kadar çok oksijen gönderebilirseniz o kadar rahatlarsınız.

>> Mümkün olduğunca hareket etmeye gayret edin. Yürüyüş yapmanın doğumu hızlandırdığı söyleniyor. Yer çekiminin bebeğin çıkmasına yardımcı olduğunu düşündüğünüzde gayet akla yatan bir mantık bu. Ancak içinizden yürüyüş yapmak gelmiyorsa da kendinizi zorlamayın. Ben ilk doğumumda yürümüş, yorulunca yatağa geçmiştim. Şu bir gerçek ki, yattığın yerden sancıları karşılamak çok daha zor oluyor. İkinci doğumumda doğumhaneye gittiğim son aşamaya kadar büyük ölçüde ayaktaydım, ve daha rahat ettiğimi söyleyebilirim.

>> İçinizden nasıl geliyorsa öyle davranın. Bağırmak geliyorsa bağırın, inlemek istiyorsanız inleyin. Ses çıkarmaktan çekinmeyin. Kimsenin sizi “o durumda” görmesinden korkmayın. Ikınma sırasında büyük tuvaletini kaçırmak kadınların en büyük çekincelerinden biri oluyor. Emin olun doktorunuz çok daha kötüsünü görmüştür, hiç kafanıza takmayın. Eşinizden çekiniyorsanız söyleyin, baş hizanızda dursun.

>> Doğuma ne kadar uzun süredir hazırlanıyor olursanız olun, herhangi bir şekilde olaylar planladığınız gibi gitmeyebilir. Böyle bir durumda olayların kontrolünüzden çıktığını düşünerek moralinizi bozmayın. Sonuca (sağlıklı anne-sağlıklı bebek) odaklanarak sakin kalmaya çalışın.

>> Kendinizi kimseyle kıyaslamayın. Benim yukarıda anlattıklarım da (şu kadar santim açılma vardı, bu kadar saat sonra doğum oldu) dahil olmak üzere, duyduğunuz hikayelerin olumlu taraflarını alın; ancak herhangi bir şartlanmaya girmeyin. Her doğum kendine özel.

>> Nelerden vazgeçebileceğinizi ve vazgeçemeyeceğinizi iyi düşünün. Vazgeçemeyeceğiniz tek şey sizin ve bebeğinizin sağlığı.

Doğumdan önce bir doğum planı hazırlayıp doktorunuzla paylaşmak sizin beklentilerinizi ona iletmek, onun da bunların ne kadarının yapılabilir olduğunu anlatmak adına faydalı olabiliyor. Örnek doğum planı isterseniz burada.

Benim aklıma gelenler bu şekilde. Başka eklemek isteyen olursa lütfen yorum kısmını kullanınız.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

32 yorum

 1. 5 dakikada bire dusunce gittik, 3cm idi acilma. Butun gece yatirdilar. Keske ayakta olsaydim. Ayrica da bagira cagira dogurdum, cok guzeldi 🙂

 2. Herkesin özel hastanede doğum yapma şansı yoktur belki.Devlet hastanelerinin teknik altyapısına daha çok güvendiğimden üniversite hastanesinde doğum yapmayı tercih ettim. Devlet hastanelerinde doğum yapmak isteyenlere bir kaç tavsiyede bulunmak istiyorum. Çok kalabalık olduğu için doktorların, hastalara sabrı çok az. Çok bilmiş bir hal takınmayın bundan hiç hoşlanmıyorlar. Yani şöyle yapınca iyi gelirmiş falan deyip ukalalık yapmayın 😉 Onlardan da bir tavsiye beklemeden kendi bildiğinizi yapın gitsin. Hastaneye ne kadar geç giderseniz o kadar iyi olur tavsiyesine ben de katılıyorum. Gittiğimde 7-8 cm açılma vardı. Ama özellikle ikinci doğumunu evde yapmış bir kaç kişi biliyorum dikkatli olun. Erken de gitmiş olsanız, yatıştan ve ilk muayneden sonra illa odanızda kalmanız şart değil, hastanenin bahçesine falan çıkıp dolaşabilirsiniz. Ben doğumun ilk dönemlerini evde gezinerek, ortalığı toplayarak, duş alıp hazırlanarak geçirdim. Yürümenin bir sakıncası olduğunu düşünmüyorum.

 3. Elifcim yazıını yine çok beğendim.Kursuma katılanlara ve hastane de karşılaştığım gebelere de mutlaka tavsiye edeceğim. Çok bilgilendirici olmuş. Dün benim de bloğuma eklediğim yazının altına bu yazını ve doğum planının linki vereceğimç Sanırım sorun olmaz.

  kalemine sağlık:))

  sevgiler

 4. 29/04 2011

  Dogum icin dogumdan önce bir sürü sey yapiyoruz bilmem nefes alma egzersizleri falan yürüyüs bilmem söyle olursa dogum kolay olur ama dogum esnasinda hersey unutuluyor 🙂

 5. en merak ettiğim konuyu yazmışsınız o an geldiğinde ne yapmam gerektiğini bilerek o sürece girmek istiyorum gerçi benim gibi heyecanlı ve panik biri için ne yapması gerektiğini bilmek o an nasıl işe yarıyacak orası ayrı bir konu, yazınız için teşekkürler faydalanmaya çalışacağım

 6. Ben sancı konusunda şanslılardanım.Çok şiddetli değildi.YAni filmlerde izlediğimiz gibi değildi en azından:)
  Elif in de dediği gibi hastaneye mümkün olduğunca geç gittim ve bu benim değil annemin tercihiydi. Hastaneye vardığımda 8 cm lik bir açılma vardı ve ben hala gayet neşeliydim. yaklaşık 2 saat doktorumun gelmesini bekledikten sonra doğum yaptım.
  Benim için zor olan doğum anıydı. Çok rahat güle oynaya gittiğim halde doğuma girerken tir tir titriyordum. Heyecan ve korkudan doktorumun talimatlarını yerine getiremedim. Ikınmam gerekirken hep kendimi geri çektim.İşin ilginç tarafı hep istemsiz olarak ıkınma hissi olduğunu duyduğum halde bende öyle olmadı. Baktılar ben başaramıyorum. Bizden yardım ister misin dediler ve doktorum karnıma bastırarak bebeğimi itti ve minik kızım dünyaya geldi.

 7. Ben bişey sormak istiyorum. Şuan hamileliğin 35+2 dönemindeyim doktorum yaklaşık 1 aydır beni 2 haftada bir çağırıyor .Sebebi bebeğin iri bebek olması,bebek normal süreçten 2 hafta daha büyükmüş benim normal doğum istememe rağmen bebek iri olduğu için sezeryan sinyalleri veriyor doktorum. Çatı kontrolüde yapmadı. Doktorun bebeğin iriliği konusunda yanılmama payı var mı kesin ultrasonda çıkan sonuç doğru mu bilgisi olan arkadaşlar beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  • Benimki de hep iri bebek dedi ama 3.640 doğdu kızım. Ultrasonda nerdeyse 4 kg. çıkıyordu sonuçta normal doğum yaptım. Ama bu bebek iri mevzusundan dolayı son ana kadar kafamda soru işaretleri ve panikle yaşadım hatta doktoruma oldukça güvenmeme rağmen bu konu hep beni tereddüte düşürdü çünkü normal doğumu çok istiyordum. Tavsiyem kendinizi olumlu yönde telkin edin ve benim gibi fazla kafanıza takmayın. Ayrıca iri bebekle normal doğum yapanlar ve bunu destekleyen pek çok doktor var.

  • Ultrasonun artı eksi 500 gram yanılma payı olduğunu söylemişti benim doktorum. O yüzden sadece ultrasona güvenerek böyle bir karar almak ne kadar doğru, tartışılır. Kaldı ki, iri bebek gerekçesiyle sezaryen olmanız gerekse bile buna o anda da karar verilebilir. Doktorunuza sezaryeni önceden planlamak için ne gibi bir gerekçesi var, sorun. Doğumun başlamasını beklememek için bir sebep var mı? Yoksa, illa ki sezaryen olacaksa doğum kendi kendine başladıktan sonra olsun.

  • benim doktorum 3600-3700 gibi geleceğini iddia ettiği kızım, tam 3180gr olarak doğdu. evet +-500gr yanılma payı vardır. nasılsa sezaryene girecekseniz, sağlık açısından başka bir maniniz de yoksa, sonuna kadar beklemeniz en doğrusu…

  • Cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Normal doğum olmasını çok istiyorum çünkü ben sezeryandan korkuyorum. Tavsiyelerinizi dikkate alıp doktora soracağım. Niyetim son ana kadar beklemek umarım bi aksilik yaşamam.

   • Eger diger her sey yolundaysa bebegin iri olmasi normal doguma engel degil. 4 kusur kg agirlikta bebeklerin vajinal dogumla sorunsuz dogdugunu biliyorum. Annem 6.2 kg kardesimi vajinal dogurmus. Bir kac dikise mal olmus o kadar 🙂

  • benim ilk bebegim (kiz) 42. haftada 4300 gram dogdu. doktorum hic bir sekilde sezaryen lafi etmedigi gibi 42. haftanin sonuna kadar bekledi. mudahale etmesine gerek kalmadan dogum normal sekilde basladi. iri bebek kesinlikle sezaryen icin bir sart degil. dogum sirasinda da sonrasinda da bir problem yasamadim.
   ikinci bebegimi (o da kiz) baska bir eyalette dogurdum. buradaki doktorlar, gebelik sekerimi one surerek bebegin cok buyuyecegini, omuzlarinin buyuyup cikmasini engelleyecegini, ultrason verilerine gore 4 kilo olabilecegini soyleyip 40 hafta dolmadan dogurtmak istediler. kabul etmedim, bekleyip 40. hafta dolduktan sonra jel surulerek baslatilan bir dogum yaptim. bebek 3450 gram dogdu. o zamana kadar da dusundum, tasindim, kendimi sezaryen de dahil butun ihtimallere hazirladim. kararimi o sekilde verdim.
   yani bir buyuk, bir ortalama (ne demekse) agirlikta bebek dogurmus birisi olarak, kendinize guvenmenizi, icinizden nasil geliyorsa oyle davranmanizi tavsiye ederim.

 8. 🙂 Sevgili Minikkaşif ultrasonda hesaplanan kilo kesin değil. Benimde son kontrolümde 3.600 görünüyordu bebek. Doktorum 4 kiloyu bulursa mecbur sezerayana alıcam demişti. 3.800 doğurdum (malesef sezeryanla (ıkınamadım ve bebek kanalda ilerlemedi)). 34. haftadan itibaren 2 haftada bir, 38. (di sanırım) haftadan itibaren haftada bir nst'ye girmiştim. Umarım istediğiniz gibi normal doğum yapar ve bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız 🙂

  • ezgi-esra çok teşekkür ediyorum. Bi aksilik olmazsa dilediğim doğum yöntemiyle bebeğimi kucağıma almayı istiyorum. Bilgi paylaşımın için tekrar teşekkür ederim. Rahatladım 🙂

   • 4 kiloluk cocuk normal dogar ki… 🙂 bence kendinize "olacak mi, olmayacak mi?" diye dert etmeyin… Rahat birakin kendinizi ve vucudunuzla dogaya guvenin 🙂

 9. merakla okuyorum… daha fazla yorum yapılmasını dılıyorum

 10. harika bir yazı, teşekkürler Elif… ben de 37. haftamdayım şu an ve bebeğimiz son kontrolde 3 kilo olmuştu, 1 ayda en fazla 1 kilo daha alır dedi doktorum, ama 4 kilo olması bile normal doğuma bi engel değilmiş, önemli olan doğum kanalına düzgün girebilmesiymiş…

 11. Tesekkurler Elif Hanim.. Benim de ikinci dogumumda (su geldigi icin erken gitmistik) sancilarim 8-9 dakikada bir gelip 30sn-60sn arasi suruyordu ve acilma 8 cm'e gelmisti. Ilk dogumumla karsilastiramiyorum cunku suni sanci verilmisti o zaman. Arkadaslarin aklinda olsun..

 12. Hamile yogasini tavsiye ederim. Vucudunuzun farkina varmak ve akil-beden iliskisi kurmak icin cok faydali. Yoga yapma imkaniniz yoksa bile gunde bir 5-10 dakika gozlerinizi kapatip sakin bir yerde derin nefes alip vucudunuzu dinlemek bile ise yarar diye dusunuyorum.
  Blogcuanne Elif, Turkce hamile yogasi DVD'leri veya baska ise yarayacak kaynaklar var midir? Hamile annelere bu konuda yardim edebilir miyiz acaba?

  Benim de ekleyecegim iki nokta var: Birincisi, her turlu ihtimale hazirlikli olmak. Hayat illa ki "calismadiginiz yerden" soruyor. 🙂 Ikincisi de, bu bebekler bir sekilde dogacak. Oyle ya da boyle. Bu gelip gecisi bir sey. Bir, en fazla iki gun surecek. Asil onemlisi kendinizi ondan sonrasina hazirlamak bence.

  Turkiye'de olsam normal dogurabilir miydim, duyduklarimi goz onune alirsam zor. Cok sukur -tabii ki biraz zor- ama guzel bir normal dogum yaptim burda (Amerika'da). Turkiye'de olsa kesin bir mudahale olurdu gibime geliyor. Iki saat ikinan kimse yoktur herhalde, kesilmeden bicilmeden sabirla beklenmezdi gibime geliyor.

  Bir de yaninizda size yardim edecek, rahatlatacak, sizin yerinize hemsire ve doktorlarla konsup avukatliginizi yapacak biri olmasi cok faydali olur. Ozellikle dogumun sonlarina dogru siz baska bir dunyaya "uctugunuz" icin dis dunya ile alakadar olmaniz zor. Benim esim sagolsun yanimdaydi. Dogumdan sonra o da hayret etti, sende ne kadar cok guc varmis diye 🙂 Normal dogumda sadece bebek dogmuyor, bir de kendine guvenen bir anne doguyor.

 13. Ilk sancilari evde gecirmek konusunda tereddutteyim ben. Benim 34. haftada 2cm acilmam vardi, kanama eslik ediyordu buna. 38.6'da 3cm acilma hala kanama ile seyrediyordu. Ilk ciddi sancimda plasentaya giden damarlardan birinde patlama oldu. Acil sezaryene alindim.

  Elbet evham yapilsin diye yazmiyorum bunu. Fakat eger sizinde benim gibi sebebi anlasilamayan hafif kanama vb. bir sorununuz varsa sancilarinizi evde gecirmeyin. Hastahane en guvenli yer.

  Eger icinizden bir seylerin yolunda gitmedigi geciyorsa hic cekinmeden gidin hastahaneye, doktorunuzdan her seyin yolunda oldugunu teyit edin. En kotu senaryoyu en iyi sekilde ele alabilecek bir hastahanede olun.

  Ve son olarak her sey cok guzel olacak, hic unutmayin 🙂

 14. Bende normal doğum yaptım gece hafif başlayan sancılarım 10 dk da bir olana kadar evdeydim. Malesef istemesemde suni sancı almak zorunda kaldım sancılarım çok azalmıştı çünkü. Bana doğum sırasında kesinlikle hiç bir şey içirmediler, yandım kurudum resmen.. sadece dudağımı ıslattılar sanırım sezeyan ihtimaline karşı bu şekilde davrandılar..

 15. merhaba elif

  bu yazinda bahsettigin doktorcuklar kimler? kadin dogum uzmani olan hekimler mi yoksa saglik ocagi hekimleri mi? 1. gruptakiler icin (ki sanirim onlardan bahsediyorsun) doktorcuk ifadeni biraz daha kabul edilebilir bulsam da yine de meslektaslarima genis bir kitle tarafindan yazilarin okunurken boyle hitap etmis olman beni uzdu. hic bir kadin dogum uzmani hekimin meslek hayatlari boyunca normal dogum yaptirmamis olmasi da IMKANSIZ. sadece artik daha fazla sezaryen yapmayi tercih ediyorlardir.

  benim 3.5 aylik bir oglum var, bir yil sonra anestezi uzmani olucam ins ve her ne kadar normal dogum yapmayi cok istesem de oglumu sezaryenle dogurdum. bir hekim olarak gunun birinde normal dogum yaptirtmam gerekirse eger kabul ediyorum dizlerim titrer. ama yaptiririm. kendi icin bu guvene sahip olmayan meslektaslarim varsa bunu da asla yadirgamamak lazim. tip fakultesinde bize normal dogum yaptirtmiyorlar cunku, isin sadece teknigi bilerek mezun oluyoruz.

  • Esra,

   The Business of Being Born adında bir belgesel film var. Amerika'daki doğum "sektörü"nün nasıl para üzerine döndüğünü anlatıyor. Çok göz açıcı bir film, ve Türkiye-Amerika arasındaki benzerlikler dikkate alındığında daha da çarpıcı oluyor.

   İşte o filmin şu fragmanında da izleyeceğin gibi (http://www.thebusinessofbeingborn.com/trailer.php) tıp fakültesi öğrencilerine "kaç normal doğum yaptırdıklarını" soruyorlar. Hepsinin yanıtı "çok çok nadir", "neredeyse hiç" oluyor, aynen senin dediğin gibi.

   Benim vurgulamak istediğim doktorların bilgi yetersizliğinden ziyade bu alandaki tecrübe eksikliğiydi. Mesleğinizi öğrenirken sizlere aslında mesleğinizin bir parçası olması gereken bir konunun nasıl da kasıtlı olarak atlandığını ve bunun sonucunda "doktorluk" mesleğini bence hakkıyla yapma fırsatınızın elinizden alındığını vurgulamaya çalışıyordum. Seni ya da herhangi bir doktoru alındırdıysam üzgünüm. Ve umarım bu yanlış bir an önce düzelir. Hiç normal doğum yaptırmamış bir kadın doğum doktorunun, "doktor" ünvanının hakkını -bence- tam olarak verememesi, senin de dediğin gibi o doktorun değil, bu fırsatı ona tanımayan sistemin kabahati.

 16. merhabalar, bende doğumuma 3 hafta kala suyum gelince hemen hastaneye gittim ama hiç açılma olmadığı için 2 gün orda kaldım. yazıda bahsettikleriniz çok doğru ne kadar geç gidersen o kadar iyi 2 gün boyunca bir damla su vermediler tuvaletim gelir diye,hiç ayağa kaldırmadılar nst ye bağlı olduğum için, orda o kadar doğum yapan insan görünce sancı falan da olmadı sonuç suni sancı, doğumumu bu hadar felakete dönüştüren kayınvalidecim çok sağol her zaman dualarımda olucan böylece ! 🙂

 17. Yukarida yazdiklariniz beni cok cesaretlendirdi; dogum sirasinda da cok isime yarayacagina eminim. Bir sorum var: “Nefesi aldığınız zaman “karnınıza doğru göndermeye” çalışın…..Kısacası, sanki aldığınız nefesi akciğerlerinize değil de, karnınıza göndermeye çalışıyormuşsunuz gibi deneyin.” demissiniz. Nefesi sanki diaframimizi/karnimizi sisiriyor gibi mi aliyoruz?

 18. Sancı başladığında ılık hatta sıcağa yakın duş aldım.belime 1-2 dakika sıcak su tuttum.hem sancılarımı rahatlattı.hemde açılmamı kolaylaştırdı.Hastaneye tam açılma ile gittim.sancı esnasında sürekli yürüdüm.bUnların doğumumu kolaylaştırdığuını düşünüyorum

 19. Ben hep hastaneye geç gideceğimi düşünürken gece 3’te sancılarım 10 dakikada bire düşünce heyecanlanıp hastaneye gittik 🙂 Biraz da bir yakınımızın başına gelen üzücü bir olaydan etkilendik., hastane daha güvenli olur gibi gedldi. Açılmam 2 cm’di, sabaha kadar yatıp uyuduk hastanede. Sabah 8’de sancılarım arttı, saat 15:00’de doğum yaptım. Ama hastanede hiç sıkmadılar, doktorum da sürekli nst bağlanmasını istemedi, dolaştım. Sabah kahvaltı sonra hafif bir öğle yemeği bile yedim. Pilates topu getirdiler, onun üzerinde esnemek çok iyi geldi bana.
  Ama şimdi bu tecrübemle hastaneye sabah 11’den önce gitmezdim 🙂

 20. merhaba.benim öğrenmek istediğim birşey var. suyu geldikten sonra sancıların sıklaşmasını beklemek için evde mi durmak lazım,hastaneye ne kadar geç gidilirse o kadar iyi diyorsunuz, su bitince bebek için bir problem olmuyor mu? hangi belirtiler olursa hastaneye gitmek lazım? şimdiden teşekkürler…