3 Yorum

Anneler Günü’yle ilgili birkaç duyuru

>> Profilo Alışveriş Merkezi, Anneler Günü’nde Türkiye’de Kişisel Gelişim ve Kadın-Erkek İlişkilerinin önemli ismi Doğan Cüceloğlu’nu ağırlıyormuş. Kitaplarıyla ve farklı üslubunun sürüklediği söyleşileriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Cüceloğlu, 8 Mayıs Pazar günü saat 15:00’de Profilo Kültür Merkezi Salon 3’de annelere yönelik ‘Aile ve Yaşamda İletişim’ konulu söyleşi gerçekleştirecekmiş. Saat 16:00’da ise Remzi Kitapevi’nde eserlerini imzalayacakmış. Sizi bilmem ama ben kaçırmak isteyen bir kişi değilim. (Doğan Cüceloğlu’nun harika bir seminerine katıldım geçen hafta. Yazısı yarın.)

>> Doğum fotoğrafçısı Jasmin Traub, 30 Nisan-7 Mayıs arasında web sitesindeki iletişim formu dolduran 3 anne ve anne adayına ücretsiz hediye verecekmiş. Bebek izcisi ajandası, kostümlü stüdyo çekimi ve 25 yaprak 25×25 ebatında albümden oluşan hediyelerle ilgili daha fazla bilgi web sitesinden edinilebilirmiş.

>> Emzirme kıyafeti denince akla gelen ilk isim olan LeiLeo da, anne adaylarına ve yeni annelere Facebook sayfası üzerinden bir Anneler Günü sürprizi düzenliyormuş. LeiLeo’nun Facebook sayfasını BEĞENiyormuşsunuz. Halihazırda BEĞENmişseniz de arkadaşlarınızla PAYLAŞarak onlara BEĞENdiriyormuşsunuz. BEĞENen ve PAYLAŞanların arasından yapılacak olan çekilişle LeiLeo hediyeleri sizin oluyormuş.

>> Hayat Veren Hediyeler – UNICEF Türkiye’nin kurduğu bu siteden aldığınız hediyeler ihtiyaç sahibi çocuklara gönderilirken, kendisine hediye aldığınız kişiye de bir kart gidiyormuş. Bir taşla iki kuş! Her bütçeye göre hediyeler var. Anneler Günü’ne özel hediyeler de var. Buyrun, bakın.

>> Son olarak, aslında Anneler Günü’yle doğrudan alakası olmayan, ancak bence çok güzel Anneler Günü hediyesi olacak bir konseptten bahsetmek istiyorum. Bundan kısa bir süre önce Madam Brownie adlı digital kadın dergisinin editörü Derya Güzel’den bir e-mail aldım. “Size bir mektup göndereceğiz, adresinizi verir misiniz?” diyordu. Geçen hafta bahsettiği mektup geldi. Mektupla birlikte bir de şu t-shirt geldi.

Mektupta

 • Tüm kadınların %25’inin fiziksel şiddete uğradığı,
 • Cinayet sonucu ölen kadınların %40-70’innn eşi tarafından öldürüldüğü,
 • Her 4 kız çocuğundan birinin cinsel şiddete uğradığı,
 • Daha çok 7-9 yaş arası çocukların cinsel şiddete uğradığı,
 • 5-10 yaş arası çocukların %55’inin ensest mağduru olduğu,

şeklinde devam eden istatistikler vardı. Ve devam ediyordu mektup:

Biz arada bir etek boyumuza “abartsaydın” diyen sevgiliyi çekemez, gece kız kıza dışarı çıktığımızda rahat ettirmeyen denyolara dayanamaz, tahammül sınırlarımızı zorlayan kıskanç sevgiliyi ne yapsak diye düşünürken; çok daha basit nedenlerden dolayı şiddete maruz kalan, hatta cinayete kurban giden kadınlarla dolu bu ülke. Belki tanıdıklardan duyduk, belki yakın çevremizdekilerin başına geldi, belki filmlerde izledik, belki de biz yaşadık benzeri olaylar, ya da üst komşumuzun çığlıklarını duyduk ve çocukları için terk edemeyişini gördük o adamı…

Özet olarak, Madam Brownie’nin de desteklediği bu girişimle Kenan Doğulu, Nilüfer ve Şebnem Ferah, Mor Çatı için şarkılarından sözler seçmişler. Capitol Alışveriş Merkezi’nin de desteğiyle bu sözler t-shirtlere basılmış, ve Capitol’ün birinci katındaki standda satışa sunulmuş.

T-shirt’lerin tanesi sadece 10 TL ve tüm geliri Mor Çatı’ya gidiyormuş. Anneler Günü için anlamlı bir hediye arayışında olanlara duyurulur. Maalesef sadece Capitol’de satılıyor t-shirt’ler.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

 1. Ne güzel haberler.. teşekkürler,

  şu tişörtlerden kesin almalıyım…

 2. ben de bir duyuru yapayım mı blogcuanne : )
  sapphire seyir terası annelere ücretsiz olacakmış pazar günü 🙂

 3. Tişört gerçekten de çok anlamlı, ne mutlu ki blogcu annemiz de bir vesile ile katkıda bulunmuş oluyor Mor Çatı'ya…Haberler için teşekkürler, en içten sevgilerimle…