13 Yorum

Tarihe not: Sinyal

İlk olarak kim başlattı, hatırlamıyorum. Sanırım Nunu‘ydu (kayınvalidem). Onların evinde televizyon seyrederken, Deniz televizyonu kapatınca arıza çıkardığı için bir “sinyal gitti” hikayesi uydurdu. Deniz’le hadi kapat-5 dakika daha-5 dakika bitti-10 dakika daha mücadelelerimizin sonundan biz yenik, Deniz ağlak çıkınca kadıncağız Deniz ağlamasın, üzülmesin diye böyle bir senaryo yazdı.

Televizyon açıkken Digiturk’ü kumandasından kapatınca televizyon karlanıyor, sinyal yok yazıyor ya… İşte onu bahane etti. Deniz’e televizyonu kapattırmak istediğimizde “sinyal gitti” oldu.

O gün bugündür ne zaman Deniz’e televizyonu kapat dediğimizde arıza çıkaracak gibi olsa iki dakika sonra çaktırmadan sinyali bozuyor, sonra da şoke olmuş bir şekilde “A-aaa! Tüh! Yine sinyal gitti. Hay Allah. Dışarıda -yağmur/rüzgar/fırtına — boşluğu siz doldurun- var ya, ondan herhalde!” diye veryansın ediyoruz. Bazen daha da ileri gidiyor, “Şu Digiturk’ü de bir aramak lazım, bir türlü düzeltemediler bu işi” diyerek kendimizce inandırıcılığını arttırıyoruz olayın. (Bu genelde anneanne-babaanne huzurunda oluyor. Nedense bizim evdeki sinyal sadece anneanne/babaanne varken bozuluyor da, sair zamanlarda televizyon kapatılabiliyor)

Yanlış mı yapıyoruz? Muhtemelen. İşe yarıyor mu? Evet.

(Deniz’ciğim, bunu ileride okuduğun zaman bize kızma, olur mu?)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. oğlum şuan 6 aylık olmasına rağmen anneanne-babaanne ye gidildiği zaman ve sonrasındaki 2 gün resmen huyu değişiyor.herşeyi ağlayarak yaptırmaya çalışıyor.görmezden gelince normale dönüyor.ama ileride ne olacak bilmiyorum…

 2. hmm biz yapıyoruz ama Kuzey yemiyor. kumandadan açıyor, kökünden kapatsam gidip o kökünden açıyor. olmadı telefonu getirip D-Smart'ı ara diyor.

  hatta bayramlarda falan şifreli kanalların bedava olduğunu da biliyor.

  sinyal sinyal bir yere kadar. biz çözümü sigortaları attırmakta bulduk Elif, artık sen düşün halimizi!

 3. Ben de sigortayı kapatıyorum. Televizyonla bilgisayar kapanıyor. Anne elektrik kesildi dediğinde de olur mu kızım bak lambalar yanıyor, herhalde televizyon bozuldu diyorum. Bi gün televizyon gerçekten bozulacak, ben de göbek atıcam.

 4. biz daha o merhaleye gelmedik.
  ama ben yanlış yaptığınızı düşünmüyorum. ilerde istediği kadar izleyecek zaten. şimdi tv sizliğin tadını çıkarsın bence. hoplasın, zıplasın, uyusun ..:)

 5. Bence onu kırmadan üzmeden korkutmadan onun iyiliği için birşey yapıyorsunuz..ve bu çok güzel 🙂

 6. : ) ) annem de kardeşim ders çalışsın,internete girmesin diye modemi saklıyordu.8-9yıl önce eski faks modemlerden dididüüü diye bağlantı sesi olurdu..

  hiç bulamazdık çantasında işe götürüyomuş 🙂

 7. Biz de sinyal gitti yapıyorduk bir ara. Ben bir süredir o bakmadıgı anda kapatıyorum, anne aç deyince de, çocuk programları bitti, başlayınca açalım annecim diyorum. tamam diyor.

 8. Güzel bir yöntem Ezgi büyüdüğünde bizde kullanalım 🙂

 9. Hiçde yanlış deil bence. arada bizde de oluyo o durum

 10. Bizde de süreli izleme sistemi mevcut! Hep beraberken acıyoruz ama biz yokken bakan teyzemiz şifre bilmediği için olay bitmis oluyor. Ben en azından anne- baba olarak kontrolün bizde olmadıgı zamanlarda bu sifreleme isini gayet doğru buluyorum ve bu tür bir "caktirmama"durumlarını doğru buluyorum çünkü nedenlerini anlatsakta soyut seyler nedeni ile anlamıyorlar. Ya da gözün bozulur gibi birsey soylemekte doğru gelmiyor..

 11. bizde tv yok,böyle sorunlarda yok,canımız isteyınce koyuyoruz bılgısayara fılmımızı,afiyetle izliyoruz..bakalım nereye kadar dayanıcak=)