18 Yorum

Herkesin pipisi kendine!

Bakınız kimlere anne denir listesindeki 124. numaralı madde bana aitti.

Nitekim dün Deniz’i arkadaşının evindeki oyun grubuna götürürken kendimi şöyle derken buldum:

– Deniz’ciğim, Selin’in evine gittiğimizde pipimizi kimseye göstermek yok, tamam mı?
– Tamam.

(Neden çoğul konuşuyorsam??)

Bu, yeni çıktı. Pipiyi göstermek yani.

Bundan yaklaşık 6 ay önce başlamıştı bu merak. Ancak o zaman sadece sözle sınırlıydı. Şöyle yazmıştım hatta:

Deniz’in okulunda, daha doğrusu sınıfında, daha da doğrusu sınıfındaki Deniz gibi yaklaşık 4-5 yer cücesinden oluşan “çete”de bir salgın var. Kendilerince kötü ve ayıp niteliğinde olan kelimeleri sürekli söylüyorlar. Ama sürekli. Hiç durmadan. Non-stop.

Şöyle anlatmaya çalışayım: Sürekli kaka-çiş-pipi-popo deyip duruyorlar. Ama SÜREKLİ.

Bu yetmiyor, bir süre sonra bunları cümle içinde kullanmaya başlıyorlar. “Kakayla çiş beraber pipiye gitmişler” gibi mesela. Ya da “popo musun yoksa kaka mı?” şeklinde. Aşırı sinir bozucu.

(Yazının tamamı burada: Kötü söz söyleme sanatı)

İşte şimdi bu olay bir adım öteye taşındı ve birbirlerine göstermeye başladılar.

İlk olarak geçen hafta bizdeki oyun grubunda fark ettim. Deniz’le arkadaşı odalarında oynarken bir baktım ki koşarak salona geldiler, ikisinin de belden aşağısı çıplak. Kıkır kıkır gülüyorlar, yerlere yatıyorlar gülmekten. Bir yandan tepki vermemeye, şaşkınlığımı gizlemeye çalışarak bunları geri kovaladım odaya. Sonra da yanlarına gidip sıkıcı olmamaya ancak dikkatlerini toplamaya çalışarak bir herkesin-özel-yerleri-kendine-aittir nutuğu çektim. Ben konuşurken onlar birbirlerine bakıp gülüyorlardı!

Dünden önceki gün banyodan önce Deniz’in üzerine çıkartırken kendiliğinden bir itirafta bulundu. Kısık sesle, suratında alaycı ve sinsi bir ifadeyle şöyle dedi: “Anneee! Biz okulda birbirimizi pipimizi gösteriyoruz. Ha ha ha ha!”

Deniz’in kendiliğinden gelen bu itirafını fırsat bilerek, ancak “karşı taraf” gibi algılanmamaya da özen göstererek, ağzından daha fazla söz almak için ben de dahil oldum oyuna.

– Öyle mi Deniz’ciğim, kim kim gösteriyorsunuz?
– Ben ve arkadaşlarım.
– Hmm…Komik mi oluyor?
(Burada zorlama bir gülümseme var yüzümde)
– Evet!
(Kikir, kikir…)
– Ah-hah-hah-ha!
(Minik, sahte kahkahalar) Nerede gösteriyorsunuz?
– Böyle gizli bir köşe var, orada oturuyoruz, gösteriyoruz.
– Hmmm…
(İç ses: Öğretmenler nerede ki bu arada?!)
– Ama ben göstermiyorum!
– Öyle mi? Ama gösteriyorum demiştin.
(İç ses: Niye ki bu çark şimdi?)
– Şaka yapmıştım.
– Peki. Onlara da söylüyor musun göstermemelerini?
– Hı hı.
– Aferin sana.
(İç ses: külahıma anlat sen onu!)

Bu konuşmadan akşam Doğan’a bahsettim. Güldü. Hiç oralı olmadı. Ne varmış ki canım, çok normalmiş bu yaşta. Amerika’da yaşıyor olsaymışız, soyunma odalarında çıplak gezecekmiş bu çocuklar.

Daha da şaşırdım. “Bu evde birilerine pipini göstermenin normal olmadığını düşünen bir tek ben mi varım?!” diye isyan etmek istedim Venüslü kaderime.

Ertesi gün, yani dün, Deniz’in okulundaki psikolog yöneticiyi aradım, Özge. Dedim ki “Özge… Lütfen bana bir şey söyle. Bunun normal olduğunu söylersen ses çıkarmayacağım. Ama senden duymaya ihtiyacım var.”

Sizce ne dedi?

“Bu yaşta çok normal Elif”

Sonra uzun uzun anlattı:

Hatırlarsan bundan 6 ay önce sözle başlamıştı bu. Şimdi aksiyona dönüştü. Çok normal. Çocuklar büyüklerin tepki verdikleri, “ayıp buldukları” konuların üzerine gitmekte çok ustalar. Sen bu konularda bilinçli ve soğukkanlı yaklaşmaya çalışsan da, örneğin babaanne/anneannenin bir tepkisi (a-aa, ne ayıp şey, sok bakayım pipini içeriye) ya da sende sezinlediği en ufak bir tereddüt, bir kaşını kaldırma bile onun bunu devam ettirmesi için yeterli sebep. O yüzden sen mümkün olduğunca tepki vermeden özel-yerlerimiz-sadece-bize-aittir yaklaşımını devam ettirmeye çalış.

Dokunmak, mastürbasyon yapmak da söz konusu olabiliyor bu yaşta. Bu, bizim anladığımız mastürbasyondan daha farklı. Parmak emme gibi, rahatladıkları, haz aldıkları bir hissin peşindeler. Çok fazla olmadıkça müdahale etmeye gerek kalmıyor; ancak arttığı durumlarda bir uzmana yönlendirme yapmak gerekebiliyor. Fakat bahsettiğin kadarıyla endişelenecek bir şey yok. Yine de kendi aralarında oynarlarken uzun süre yalnız bırakmayın.

Bu arada okulda nerede “gizli bir yer” var, onu soruşturacağım. Gerekirse yine bir Vücudumuz konusu işleriz sınıfta. Ancak panik olacak bir şey yok.

dedi Özge.

Bu arada Deniz’in “gizli yer” dediği alan anladığım kadarıyla sınıfın bir köşesi. Yani öyle öğretmenlerden kaçıp da bir yere saklandıkları yok. 4-5 yaş hayal gücünü ve abartı oranını da dikkate alarak öğretmenler arkasını döndüğünde birisi pipisini çıkarmıştır, ötekiler de gülmüştür, olayın adı “biz sınıfta birbirimize pipimizi gösteriyoruz” olmuştur diye düşünmeli.

“Pipimizi kimseye göstermiyoruz.”

Daha neler girecek günlük konuşmamıza acaba?..

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

18 yorum

 1. yaaaa, çok tedirgin oldum. eşime sordum şimdi, biz öyle bişi yapmıyoduk diyo, ama ben de hatırlıyorum ilkokulda bunu yapan çocukları 🙁 of offff, bizim başımıza neler gelecek acaba

 2. Elif sen çok yaşa canım yaa..Güne kötü başlamıştım ama yazını okuyunca öyle çok güldüm ki tüm kötülükler uçup gitti.Geleceğimden kesitler okudum sanki , ben de 2 yaşındaki oğlumla nedenini bilmediğim bir şekilde çoğul konuşuyorum.

  " Uykumuz mu gelmiş bizim , yemek yiyoruz biz " gibi basit şeyler ama ne zaman " pipimizi kimseye göstermiyoruz " diyeceğimi çok merak ettim şimdi..Kesin ben de diyeceğim bunu , biliyorum , hissediyorum 🙂 Bizim ufaklık bu aralar " çirkin " kelimesine takmış durumda , önüne gelen herkese bakıp bakıp " çiiikiiin " diyor ve kahkahalarla gülüyor.. İnsan mahcup oluyor yani , sanki öğretmişiz gibi ..Uzmanların kayıtsız kalın demesi kolay da gerçekten kayıtsız kalabilmek zor tabii..

 3. Sanırım üstüne gidilmezse bir süre sonra geçiyor…Benim oğlum 4 yas civarı bana takmıştı kafayı " anne senin pipini göreceğim" diye. Tuvalete ondan kaçarak gidiyordum :(. Sonra çözümü anne-bebek kitaplarında buldum. Bir erkek bebek, bir de kız bebek göstererek. Sorun kendiliğinden çözüldü. Şu an 5,5 yaşında memeleri merak ediyoruz:) Benimki neden büyük, onunki neden küçük diye ve görmek istiyor. Yaptığım tek şey sürekli "o benim özelim ve bana ait, başkaları göremez" demek ve kadınların neden büyük erkeklerin değil diye açıklamak oluyor. Bizimle paylaşıp bizden öğrensinler de, bu soruların ve daha nicelerinin üstesinden gelebiliriz herhalde…

 4. Sevgili Elif,

  Aynı durum bizim başımızda da var. Pantalonunu indirip anne bak deyip katıla katıla gülüyor. Tabi ben de senin yaptığın gibi soluğu pedagogda aldım. Hoş her 3 ayda bir neyi nasıl yapmalıyım için gidiyorum ama bazı durumdalarda bekleyemiyorum o kadar 🙂

  Dediki 'Pipimizi kimseye göstermiyoruz' deme. Bütün konuştuklarından sadece bunu alır aklına yazar sonra koca adam olduğunda cinsel sorunlara neden olabilir. Tamam da gel de yerine kısa net bir cümle bul. Sen istemediğin sürece senin vücuduna kimse dokunamaz nutuğundan sonra diyorum ki 'Bu çok komik ve güzel bir oyun olabilir ama senin yaşına göre değil.' Ben Ten adlı oyuncağı da senin yaşına göre değil diye almadığım için bu kavramı bildiğimden bizde işe yarıyor.

  Paylaşmak istedim.

 5. Elif Hanım benim kızım var dolayısı ile birbirimize pipi gösterme durumu yok ama kreşin tamamında çiş-kaka-popo muhabbeti var 🙂 önceleri geriliyordum, normal olduğunu öğrenince aldırmamaya başladım ben aldırmamaya başlayınca da Zeynep evde söylemeyi kesti 🙂

 6. bizde de bir dönem pipi-kaka-vb dönemi oldu. Eğlenceli bir yol bulmuştuk kendimize göre, mesela o sabah pipi'ye taktık değil mi? o gün pipi günü, diyebildiğimiz kadar çok pipi diyoruz, bu birkaç kez sürdü sonra sıkıldı şimdi normal şekilde cümle içinde kullanıyor.

  Öğretmeni sormuş,
  "Şarkıdaki John sizce erkek mi kız mı? Yani John kız ismi mi erke ismi mi olabilir?"
  Bizimki:
  "Tabii ki erkek. Onun pipisi var, babamın da pipisi var, babam da erkek."
  🙂

 7. benim kızımda Kasım 2006 dogumlu. ve 2 aydır benzer sekilde davranıyor. okulda ogrendiği kotu bir sozu (pipinin argo soylenenini) laf arasında babasına soyledi. anlamını bilmeden. biz okulda kizlarla soyleyip gülüşüyoruz dedi. eşim kalakalmış duyunca bana geldi soyledi. kızımla konusmaya calıstım. dan diye sorunca anlatmaz hicbirsey sohbet esnasında dokuldu inciler bir bir. erkeklerinki pipiymiş, kızlarınki popoymuş, biz birbirimize soyleyip gulusuyoruz, vs vs. benimde ilk dusundugum bunlar konusulurken acaba ogretmenleri neredeydi? konuyu onlara actım. sasirdilar. sınıfta buyuk ablası olan bir kızdan ogrenmiş olabileceğini soylediler. ondan ya da baskasından illaki ogrenecekler. sorun bunu onlara nasıl anlatacagımızda.

 8. Merhabalar 🙂

  Benim oğlum 6 yaşında ve bu tip konuşmalar 4 yaş civarında başlayıp hala zaman zaman devam ediyor. Geçen gün babasıyla kulaktan kulağa oynarken söylediği kelimeler çiş, pipi, popo, meme vs. ve çok eğleniyor bunları söylerken 🙂 biz de birşey demiyoruz, o zaman çok uzatmadan unutuyor ama eğer gülersek daha fazla yapıyor. ( Evet bazen kendimi tutamayıp gülüyorum. Zaten onun amacı da hep bizi güldürmek bu aralar.)

  Ayrıca her zaman yapacak yeni birşeyler buluyor bu küçük insanlar. Mesela bu ara en revaçta olan şeylerden biri kürdanı alıp sigara içer gibi yapmak. Diğer eline de çay tabağı alıyor ve küllerini döküyor. Bazen pencereyi açıp içerisi kokmasın diye dışarıya üflüyor. Ben de fazla içme bari diyorum 🙂 Nasıl olsa bundan da bıkacak ve başka bir şeye geçecek biliyorum. Bu arada evde veya çevremizde sigara içen hiç kimse yok 🙂 Sigara içip sesi çıkmayan ve daha sonra bir cihaz takılıp mekanik bir sesle konuşan adam reklamından sonra başladı bu hadise.

 9. Sihirli davranış "temkinli duyarsızlık" bence.

  • O kadar zor ki buda. Bazen gülmemek için yanından kaçıyorum oğlumun, bazende sinirleniyorum. Bir kişi gülse muhabbetin devamı geldikçe geliyor…

 10. Dogrusunu söylemek gerekirse ben böyle bir seyi ilk defa duyuyorum. Benim kücük 5 yasdinda kuzenimin kizi var tanidiklarimda var 5 yasinda cocuklari ama bugüne kadar böyle bir olay hic duymadim. Ama cocuklarin genelde o yaslarda cinselligi kendi kendilerine tanidiklarini duydum. Vucutlarini taniyorlarmis.
  Herkesin görüsü farklidir tabi bu benim görüsüm. Bence bazi sorumsuz ailelerden kaynaklaniyor cocuklarin yaninda agiza alinmayacak vede yapilmayacak kisacasi cocuklarin görmemesi gereken seyler yapiyorlar tabi cocukta aninda hafizasina kaydediyor ve diger kendi yasitlariyla okulda yada oyun ortamlarinda bunu digerine aktariyor bu sekilde gelisiyorda olabilir. Bizde o yaslardan gectik ama cok iyi hatirliyorum böyle olaylarla asla karsilasmamistim.Bana göre psikolog acisindan normal olabilir ama, öyle normal diyede hemen normal diye bosvermemek lazim.

 11. slm bu durum bu yaşlarda çok doğal ve normal. Okulöncesi dediğimiz bu çağda genellikle çocukların cinsellikte en üst safhada oldukları zamandır. Zaten cinselliği ilk okulöncesi, çağda daha sonra ergenlik döneminde yaşar çocuklar. Ergenlik döneminde yaşanan daha farklı tabi. Okulöncesi dönemde yaşanan çocuğun kendini cinsel yönden tanımaya başlaması. Bu dönem aileler için sıkıcı çocuklar için acaba arkadaşımda da aynısı var mı? Neden kızların daha farklı olduğu dönemdir. Bazı aileler bunu bilmeselerde çocukların çoğunda gösterme ve merak duygusu vardır. Oyun çağına geçtiklerinde yani ilkokul döneminde kendiliğinden kaybolacaktır bu durum.

 12. Elif'cim, ben sana bir ara Ekin ve Nil'in bu konudaki maceralarini anlatayim. Bilahare. Sadece erkekler gostermiyor 'pipi'sini.

 13. Kizim henuz o yasa gelmedi ama biz kucukken anaokulunda bunu yapiyorduk cok net hatirliyorum. Genelde ogle uykusu saatini kullaniyorduk bunun icin, ogretmenler cok ortada dolasmiyorlar o zaman:) Sonra kendiliginden, basladigi gibi gecmisti bu donem.

 14. Elif'cim demek bizim de basimiza gelicek bunlar:) Derin bir ara takmisti pipisine:))
  Tuvalet egitimi sirasinda okuldaki arkadaslari ile hep beraber gidiyolardi tuvalete, orda birbirlerine yardim falan da ediyorlarmis, hatta bir arkadasinin baya yardimi oldu:) psikolojik destek veriyordu resmen:) ama o zaman takmamisti daha, tuvalet egitmini halledince basladi sanki…surekli eli ordaydi:)) ben de dikkatini baska seylere yoneltmeye calistim, simdi azaldi, yok gibi hemen hemen…kizlarda pipi olmadigini da biliyor bu arada:)

 15. gülerek okudum elifcim, ama bizim başımıza geldiğindede ne yaparım acaba diyede düşünmeden edemedim… eline sağlık.