16 Yorum

Uyku sorunu olan bebekler için rutin

Aşağıdaki konuk yazı, Blogcu Anne okurlarından Nil tarafından kaleme alındı.

Nil, Derin’in uyku merasimini anlattığım bir yazıya yaptığı yorumdan sonra gelen istekleri kırmadı, ve kızıyla katıldığı uyku eğitimi notlarını aktardı.

***

Merhabalar,

Uyku konusu Ada ile yaşadığım en büyük sorundu. Neler denemedim ki; Tracy Hogg, Ferber, anne, eş dost yöntemleri… Hepsi bir yerde kilitlenip kalıyor ve bir bakmışım kızım yine kollarımda uyumak istiyor ve ben yine evi dolaşarak turluyorum. Ada giderek buyuyor, ağırlaşıyor ve benim kollarımda derman kalmıyordu. Gündüz uykularını bir ara düzene soktum diye seviniyordum ki bu sefer geceleri her saat başı kalkmaya başladı.

Ben ailemden, eşimin ailesinden çok uzakta (Avustralya’da) tamamen kendi başıma kızımı büyüten, ev işleriyle de uğraşmak durumunda kalan bir anneyim. Onun ağlamasına da dayanamıyordum.

Tam 10 ay uykusuz, gündüz zombisi olarak dolaşan yeni anneydim. Kızımdan hiç ayrılmadım, ayrılamadım.. Kendime ayırdığım zaman ise 0, yazıyla sıfırdı!

Daha fazla gücümün kalmadığını anlayınca burada araştırmaya başladım, nereden bir destek alabilirim diye. Avustralya gerçekten çocuk dostu bir ülke. Benim en büyük yardımcım, aile destek hatlarıydı. 7 gün/24 saat telefonla ulaşabildiğim hemşirelerden yanıt alıyordum. Tek şansım buydu. Sonra Tresillian aile destek merkezini buldum. Çocuk doktoru ve hemşirelerden oluşan bir kurum ve destekleri uyku konusundaydı. Yani uyku konusunda sıkıntılı olan bebeklere ve yeni yürümeye başlamış çocuklara uyku becerilerini geliştirtmeye çalışıyorlardı. Tamam dedim, işte burasıdır benim derdime çare!

Ve gerçekten de çare oldular. Ada kızım ve ben 4 gün yatılı olarak oraya gittik. Pazar günü gittiğimizden, eşim de bizimle bir gece kaldı.

Ada’yı emziriyorum ama geceleri de artık bırakmayı istiyordum. Bir de emzik olayı var ki, hiç istememe rağmen Ada emziğe alıştığı için uykusundan geceleri onun için de uyanıyordu. Onu da bırakmayı istiyordum ama ne emzirmeyi ne de emziği nasıl bırakacağımı bilemiyordum.

Oraya vardığımızda, bize günlük akış listelerini verdiler. Sabah, öğle akşam yemekleri, bebeklerin uyku zamanları yazılı olan bir liste. Bu liste benim Ada’yı emzirme zamanımın tam tersiydi. Yani ben kızımı uykudan uyanınca ve sabah uyanır uyanmaz emzirirken, o listede kalkar kalkmaz kahvaltı, sonra anne sütü ve her öğünden yaklaşık 30 dakika sonra anne sütü diyordu. Tamam dedim, değiştiririz. Yeter ki uyku sorununu çözelim. Çünkü daha fazla gücüm kalmamıştı.

Şimdi kısaca ne yaptıklarını anlatmak istiyorum. Önce oradaki günlük akış listesini fikir vermesi açısından paylaşayım:

7,5 ay ve üzeri bebekler için günlük rutin
Yaklaşık zamanlarda:

7.00- 7.30   Kahvaltı
Kahvaltı bittiğinde süt zamanı (mama veya emzirme). Sonrasında oyun.

9.00- 10.00  Sabah uykusu
Uyandiginda öğlen yemeğine kadar oyun zamanı.

12.00    Öglen yemeği
Bu, ana yemek ve sebzelerden oluşmalı.
Pudding veya meyve.
Yemek arkasından süt zamanı, sonrasında oyun.

13.00- 14.00   Öğle uykusu
Uyandığında su ve meyve önerilebilir. Akşam yemeğine kadar oyun zamanı.

17.00- 17.30   Akşam yemeği
Hafif yiyecekler sunulmalı. Sonrasiında süt zamanı.

18.30- 19.00  Uyuma saati
Altının kuru olduğundan emin olarak yatma zamanı.

İlk gün Ada’yı tamamen kendileri uyuttular. Ve ilk gece anneyi dinlendiriyorlar. (Hoş ben pek dinlenemedim, ne yapıyorlar, Ada uyuyor mu uyumuyor mu diye habire uyandım!)

Yöntemleri şuydu: 6 aydan büyük bebekler yani oturup, emekleyen ve kendini yukarı kaldıran bebekler için çarşaf gibi ince, küçük bir bezle bebeğin bel altını yatağa sabitliyorlar ki bebek kalkıp oturmasın diye. Sonra radyo açılıyor; herhangi bir kanal, öyle klasik müzik falan da değil, bildiğiniz muhabbetin yapıldığı bir kanal bile olabilir. Bundaki maksat ise bebeğin gürültüye alışkın bir ortamda uyumasını öğretmekmiş. Hem de orda başka ağlayan bebekler, ve diğer sesler de var olduğundan onları da duyup uyumamasını önlemek için dediler.

İlk sabah uykusunda yanında hemşireyle, 40 dakika debelenmeden ve ağlamadan sonra Ada uyudu. Hem de emziksiz uyudu!

Uyku yöntemleri ise şöyle: 4 aşamalı bir uyku süreci var.

En başta bebeğe uyku hazırlığını yapıyorsun; üstünü değiştirme, kitap okuma, altının kuru, karnının tok olduğuna emin olduktan sonra onu güzelce yatağına yatırıyorsun, radyo açık ve sen dışarı çıkıyorsun.

Biz oradaki 4 gün boyunca Ada’yı yatağa sabitlemek zorunda kaldık, yoksa hemen kalkıyordu. Yaş olarak daha küçük bebeklerde uyku alışkanlığını kazanması çok daha kolaymış.

Sen dışarı çıkınca haliyle o bağırıyor, ağlamaya başlıyor. Sonra ağlama sesini dinliyorsun, ne tip bir ağlama sesi diye. Dayanma gücüne bağlı bekliyorsun; bende maksimum 5 dakika sürdü.

Sonra içeri giriyorsun; seni gördüğünde hala yüksek sesle ağlıyorsa şşşhhh şşşhhhhh diye birkaç kez bu sesi çıkarıyorsun. Yüzüstü yatmışsa sırtına, sırtüstü yatmışsa da göbeği civarına hafifçe patpat vuruyorsun. Bu ilk seferde yaklaşık 1 dakika kadar bebeğin yanında kalıyorsun. Süre dolduğunda elini 2-3 saniye bebeğin sırtında/göbeğinde sabit tutuyorsun, sonra odadan dışarı çıkıyorsun. Sen çıktığında, bilindiği üzere bebek ağlamaya , hem de daha güçlü bir şekilde ağlamaya başlıyor. Bu da normalmiş.

Biliyorum, ağlamasına katlanmak çok zor ama onun için yaptığınızı düşünün!

Sonraki zamanı biraz uzun tutmaya çalışıyorsun. Yani ilkinde 5 dakika sonra girdiysen ikincisinde en azından 7 dakika durmaya çalışmalısın. Bunun nedeni ise kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmesine fırsat vermekmiş. Eğer hala ağlamaya devam ediyorsa (ki uyku sorunu olanlar ediyor kesinlikle) yeniden bebeğin yanına gelip aynı şekilde patpat hafifçe sırtına dokunmaya devam ediyorsun, bu sefer 1,5-2 dakika kalıyorsun bebeğin yanında. Ve sonra yeniden dışarı çıkıyorsun.

Bundan sonra yine ağlama sesini dinlemeye devam ve süre tutmaya. Dayanabilirsen bebeğin yanına gitme süresini biraz daha uzun tutarak. Ve bu üçüncü seferde eğer bebek emzik kullanıyorsa bu sefer emzikle yanına gidip ona emziği verip, yanında 2 dakika kalarak sırtına patpat hafifçe (amaç seni hissetmesi) dokunuyorsun. Ve süre bittiğinde dışarı çıkıyorsun.

Üç kez sonunda, emzikle (ya da emziksiz) de olsa hala ağlamaya devam ediyorsa, son kez 4. sefer bebeğin yanına gittiğinde, tabi yine 3. seferden sonra da süre tutup bir sure dışarıda bekledikten sonra, bu kez bebek uyuyana kadar patpat devam ederek yanında kalıyorsun.

Ada ilk gün ve sonralarında hep emzikle olan süreçte uyudu. İlk gece, benden ve anne sütünden uzakta 4 kez kalktı, ve ayni yöntemle tekrar uyutuldu. (Hep emzik surecine kadar zorladı.)

İlk gün sanırım hem onun için, hem benim için çok zordu. O ağladı, ben ağladım.

2. gün ben işin içine girince kızım daha da güçlü ağlamaya başladı ama öte yandan sakinleşmesi de çok daha kısa surdu. Sanki bir kabulleniş de söz konusuydu artık.

Orada bana söyledikleri, kuralı sen koyuyorsun ve ona göstermeye çalıştığın hep şu olmalı; ben senin ihtiyacın olduğunda yanındayım ama kendin uyumalısın. Ve bunu sürekli ona göstermelisin ki o da anlasın. Gece veya gündüz fark etmez, ne kadar sık uyanırsa hep aynı şekilde -süreklilik çok önemli- davranmalısın.

3. ve 4.geceler inanılmaz oldu ve Ada 10-10.30 son anne sütü zamanından sabah 7’ye kadar deliksiz ve emziksiz uyudu.

Oradan ayrılırken bizi uyardılar. Bebekler eve döndüklerinde tekrar eski alışkanlığa geri dönmek isterlermiş, buna hazırlıklı olun dediler, ki dedikleri de çıktı.

Evde ilk gece 4’e uyandı ve 5.30’a kadar uyumadı. Emzik vermiş olmama rağmen, sesler çıkardı falan uyumadı. Ama ben de inat ettim, yatağından alıp kucağımda daha ilk geceden uyutmayacağım dedim.

Sonraki gece yine uyandı ama bir kez yanına gidip ayni yöntemi uygulayıp çıktıktan sonra kendiliğinden uyudu.

Şimdi de geceleri yine arada uyanıyor
(1 kez) , ben aynı şekilde davranmaya devam ediyorum. Yanına bir kez giriyorum, çıkıyorum ve uyuyor.

Bu arada emziği tamamen bıraktı. Evde 2-3 gün geçirdikten sonra, aklıma koydum ve bu emziği bıraktıracağım dedim; kendime bir güven geldi ve önce sabah uykularında denedim. Oldu, sonunda Ada’cığım emziksiz de uyumaya alıştı. Şu an hem yemesi daha iyi oldu hem de inanın bana daha neşeli oldu. İyi uyku neticede huzur ve daha iyi beslenmeyi getirdi. Bana birkaç haftadır düzgün gece uykusu uyumak çok iyi geldi.

Ben kendi deneyimimden şunu anladım ki, ben eğer sürekli bir şeyi gösteriyorsam Ada buna uyuyor, öyle veya böyle bir süre de geçse uyuyor. Benim yaptığım en büyük hata, en baştan beri o her uyandığında geceleri şıp diye yanına koşmam oldu. Bu en büyük hataymış. Ona zaman verip dinlemem gerekmiş.

Tresillian’da İngiliz bir hemşire vardı. İlk gece eğitimimde yanımdaydı ve bana dedi ki; gece sen uyandığını düşün ve birisi gelip ne oldu, niye uyumuyorsun diye sorsa ne dersin, git başımdan uyuyacağım demek istemez misin? İşte bebekler de aslında bizim gibiler ama gösterme şekilleri farklı.

Bu uyku eğitiminde, benim grubumda 4 aylıktan 14 aylığa kadar bebekler vardı. Anneler: uyku sorununu ne kadar erken halletmek isterseniz o kadar iyi derim. Özellikle bebeğinizin emekleme, ayağa kalkma hamlelerini yapmadığı zaman en kolayı.

Bebişlerinizle bol uykulu, sağlıklı, mutlu, güzel günler diliyorum.

Nil

Merhabalar,

Uyku konusu Ada ile yaşadığım en büyük sorundu. Neler denemedim ki; Tracy hogg, Ferber, anne, eş dost yöntemleri… Hepsi bir yerde kilitlenip kalıyor ve bir bakmışım kızım yine kollarımda uyumak istiyor ve ben yine evi dolaşarak turluyorum. Ada giderek buyuyor, ağırlaşıyor ve benim kollarımda derman kalmıyordu. Gündüz uykularını bir ara düzene soktum diye seviniyordum ki bu sefer geceleri her saat başı kalkmaya başladı.

Ben ailemden, esimin ailesinden çok uzakta (Avustralya’da) tamamen kendi başıma kızımı büyüten, ev işleriyle de uğraşmak durumunda kalan bir anneyim. Onun ağlamasına da dayanamıyordum.

Tam 10 ay uykusuz, gündüz zombisi olarak dolaşan yeni anneydim. Kızımdan hiç ayrılmadım, ayrılamadım.. Kendime ayırdığım zaman ise 0, yazıyla sıfırdı!

Daha fazla gücümün kalmadığını anlayınca burada araştırmaya başladım, nereden bir destek alabilirim diye. Avustralya gerçekten çocuk dostu bir ülke. Benim en büyük yardımcım, aile destek hatlarıydı. 7 gün/24 saat telefonla ulaşabildiğim hemşirelerden yanıt alıyordum. Tek şansım buydu. Sonra Tresillian aile destek merkezini buldum. Çocuk doktoru ve hemşirelerden oluşan bir kurum ve destekleri uyku konusundaydı. Yani uyku konusunda sıkıntılı olan bebeklere ve yeni yürümeye başlamış çocuklara uyku becerilerini geliştirtmeye çalışıyorlardı. Tamam dedim, işte burasıdır benim derdime çare!

Ve gerçekten de çare oldular. Ada kızım ve ben 4 gün yatılı olarak oraya gittik. Pazar günü gittiğimizden, eşim de bizimle bir gece kaldı.

Ada’yı emziriyorum ama geceleri de artık bırakmayı istiyordum. Bir de emzik olayı var ki, hiç istememe rağmen Ada emziğe alıştığı için uykusundan geceleri onun için de uyanıyordu. Onu da bırakmayı istiyordum ama ne emzirmeyi ne de emziği nasıl bırakacağımı bilemiyordum.

Oraya vardığımızda, bize günlük akış listelerini verdiler. Sabah, öğle aksam yemekleri, bebeklerin uyku zamanları yazılı olan bir liste. Bu liste benim Ada’yı emzirme zamanımın tam tersiydi. Yani ben kızımı uykudan uyanınca ve sabah uyanır uyanmaz emzirirken, o listede kalkar kalkmaz kahvaltı, sonra anne sütü ve her öğünden yaklaşık 30 dakika sonra anne sütü diyordu. Tamam dedim, değiştiririz. Yeter ki uyku sorununu çözelim. Çünkü daha fazla gücüm kalmamıştı.

Şimdi kısaca ne yaptıklarını anlatmak istiyorum:

İlk gün Ada’yı tamamen kendileri uyuttular. Ve ilk gece anneyi dinlendiriyorlar. (Hoş ben pek dinlenemedim, ne yapıyorlar, Ada uyuyor mu uyumuyor mu diye habire uyandım!)

Yöntemleri suydu: 6 aydan büyük bebekler yani oturup, emekleyen ve kendini yukarı kaldıran bebekler için çarşaf gibi ince, küçük bir bezle bebeğin bel altını yatağa sabitliyorlar ki bebek kalkıp oturmasın diye. Sonra radyo açılıyor; herhangi bir kanal, öyle klasik müzik falan da değil, bildiğiniz muhabbetin yapıldığı bir kanal bile olabilir. Bundaki maksat ise bebeğin gürültüye alışkın bir ortamda uyumasını öğretmekmiş. Hem de orda başka ağlayan bebekler, ve diğer sesler de var olduğundan onları da duyup uyumamasını önlemek için dediler.

İlk sabah uykusunda yanında hemşireyle, 40 dakika debelenmeden ve ağlamadan sonra Ada uyudu. Hem de emziksiz uyudu!

Uyku yöntemleri ise şöyle: 4 aşamalı bir uyku sureci var.

En basta bebeğe uyku hazırlığını yapıyorsun; üstünü değiştirme, kitap okuma, altının kuru, karninin tok olduğuna emin olduktan sonra onu güzelce yatağına yatırıyorsun, radyo acık ve sen dışarı çıkıyorsun.

Biz oradaki 4 gün boyunca Ada’yı yatağa sabitlemek zorunda kaldık, yoksa hemen kalkıyordu. Yas olarak daha küçük bebeklerde uyku alışkanlığını kazanması çok daha kolaymış.

Sen dışarı çıkınca haliyle o bağırıyor, ağlamaya başlıyor. Sonra ağlama sesini dinliyorsun, ne tip bir ağlama sesi diye. Dayanma gücüne bağlı bekliyorsun; bende maksimum 5 dakika sürdü.

Sonra içeri giriyorsun; seni gördüğünde hala yüksek sesle ağlıyorsa şşşhhh şşşhhhhh diye birkaç kez bu sesi çıkarıyorsun. Yüzüstü yatmışsa sırtına, sırtüstü yatmışsa da göbeği civarına hafifçe patpat vuruyorsun. Bu ilk seferde yaklaşık 1 dakika kadar bebeğin yanında kalıyorsun. Süre dolduğunda elini 2-3 saniye bebeğin sırtında/göbeğinde sabit tutuyorsun, sonra odadan dışarı çıkıyorsun. Sen çıktığında, bilindiği üzere bebek ağlamaya , hem de daha güçlü bir şekilde ağlamaya başlıyor. Bu da normalmiş.

Biliyorum, ağlamasına katlanmak çok zor ama onun için yaptığınızı düşünün!

Sonraki zamanı biraz uzun tutmaya çalışıyorsun. Yani ilkinde 5 dakika sonra girdiysen ikincisinde en azından 7 dakika durmaya çalışmalısın. Bunun nedeni ise kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmesine fırsat vermekmiş. Eğer hala ağlamaya devam ediyorsa (ki uyku sorunu olanlar ediyor kesinlikle) yeniden bebeğin yanına gelip aynı şekilde patpat hafifçe sırtına dokunmaya devam ediyorsun, bu sefer 1,5-2 dakika kalıyorsun bebeğin yanında. Ve sonra yeniden dışarı çıkıyorsun.

Bundan sonra yine ağlama sesini dinlemeye devam ve süre tutmaya. Dayanabilirsen bebeğin yanına gitme süresini biraz daha uzun tutarak. Ve bu üçüncü seferde eğer bebek emzik kullanıyorsa bu sefer emzikle yanına gidip ona emziği verip, yanında 2 dakika kalarak sırtına patpat hafifçe (amaç seni hissetmesi) dokunuyorsun. Ve süre bittiğinde dışarı çıkıyorsun.

Üç kez sonunda, emzikle (ya da emziksiz) de olsa hala ağlamaya devam ediyorsa, son kez 4. sefer bebeğin yanına gittiğinde, tabi yine 3. seferden sonra da süre tutup bir sure dışarıda bekledikten sonra, bu kez bebek uyuyana kadar patpat devam ederek yanında kalıyorsun.

Ada ilk gün ve sonralarında hep emzikle olan süreçte uyudu. İlk gece, benden ve anne sütünden uzakta 4 kez kalktı, ve ayni yöntemle tekrar uyutuldu. (Hep emzik surecine kadar zorladı.)

İlk gün sanırım hem onun için, hem benim için çok zordu. O ağladı, ben ağladım.

2. gün ben işin içine girince kızım daha da güçlü ağlamaya başladı ama öte yandan sakinleşmesi de çok daha kısa surdu. Sanki bir kabulleniş de söz konusuydu artık.

Orada bana söyledikleri, kuralı sen koyuyorsun ve ona göstermeye çalıştığın hep şu olmalı; ben senin ihtiyacın olduğunda yanındayım ama kendin uyumalısın. Ve bunu sürekli ona göstermelisin ki o da anlasın. Gece veya gündüz fark etmez, ne kadar sık uyanırsa hep aynı şekilde -süreklilik çok önemli- davranmalısın.

3. ve 4.geceler inanılmaz oldu ve Ada 10-10.30 son anne sütü zamanından sabah 7’ye kadar deliksiz ve emziksiz uyudu.

Oradan ayrılırken bizi uyardılar. Bebekler eve döndüklerinde tekrar eski alışkanlığa geri dönmek isterlermiş, buna hazırlıklı olun dediler, ki dedikleri de çıktı.

Evde ilk gece 4’e uyandı ve 5.30’a kadar uyumadı. Emzik vermiş olmama rağmen, sesler çıkardı falan uyumadı. Ama ben de inat ettim, yatağından alıp kucağımda daha ilk geceden uyutmayacağım dedim.

Sonraki gece yine uyandı ama bir kez yanına gidip ayni yöntemi uygulayıp çıktıktan sonra kendiliğinden uyudu.

Şimdi de geceleri yine arada uyanıyor (1 kez) , ben ayni şekilde davranmaya devam ediyorum. Yanına bir kez giriyorum, çıkıyorum ve uyuyor.

Bu arada emziği tamamen bıraktı. Evde 2-3 gün geçirdikten sonra, aklıma koydum ve bu emziği bıraktıracağım dedim; kendime bir güven geldi ve önce sabah uykularında denedim. Oldu, sonunda Ada’cığım emziksiz de uyumaya alıştı. Şu an hem yemesi daha iyi oldu hem de inanın bana daha neşeli oldu. İyi uyku neticede huzur ve daha iyi beslenmeyi getirdi. Bana birkaç haftadır düzgün gece uykusu uyumak çok iyi geldi.

Ben kendi deneyimimden sunu anladım ki, ben eğer sürekli bir şeyi gösteriyorsam Ada buna uyuyor, öyle veya böyle bir süre de geçse uyuyor. Benim yaptığım en büyük hata, en baştan beri o her uyandığında geceleri şıp diye yanına koşmam oldu. Bu en büyük hataymış. Ona zaman verip dinlemem gerekmiş.

Tresillian’da İngiliz bir hemşire vardı. İlk gece eğitimimde yanımdaydı ve bana dedi ki; gece sen uyandığını düşün ve birisi gelip ne oldu, niye uyumuyorsun diye sorsa ne Merhabalar,

Uyku konusu Ada ile yaşadığım en büyük sorundu. Neler denemedim ki; Tracy hogg, Ferber, anne, eş dost yöntemleri… Hepsi bir yerde kilitlenip kalıyor ve bir bakmışım kızım yine kollarımda uyumak istiyor ve ben yine evi dolaşarak turluyorum. Ada giderek buyuyor, ağırlaşıyor ve benim kollarımda derman kalmıyordu. Gündüz uykularını bir ara düzene soktum diye seviniyordum ki bu sefer geceleri her saat başı kalkmaya başladı.
Ben ailemden, esimin ailesinden çok uzakta (Avustralya’da) tamamen kendi başıma kızımı büyüten, ev işleriyle de uğraşmak durumunda kalan bir anneyim. Onun ağlamasına da dayanamıyordum.

Tam 10 ay uykusuz, gündüz zombisi olarak dolaşan yeni anneydim. Kızımdan hiç ayrılmadım, ayrılamadım.. Kendime ayırdığım zaman ise 0, yazıyla sıfırdı!

Daha fazla gücümün kalmadığını anlayınca burada araştırmaya başladım, nereden bir destek alabilirim diye. Avustralya gerçekten çocuk dostu bir ülke. Benim en büyük yardımcım, aile destek hatlarıydı. 7 gün/24 saat telefonla ulaşabildiğim hemşirelerden yanıt alıyordum. Tek şansım buydu. Sonra Tresillian aile destek merkezini buldum. Çocuk doktoru ve hemşirelerden oluşan bir kurum ve destekleri uyku konusundaydı. Yani uyku konusunda sıkıntılı olan bebeklere ve yeni yürümeye başlamış çocuklara uyku becerilerini geliştirtmeye çalışıyorlardı. Tamam dedim, işte burasıdır benim derdime çare!

Ve gerçekten de çare oldular. Ada kızım ve ben 4 gün yatılı olarak oraya gittik. Pazar günü gittiğimizden, eşim de bizimle bir gece kaldı.

Ada’yı emziriyorum ama geceleri de artık bırakmayı istiyordum. Bir de emzik olayı var ki, hiç istememe rağmen Ada emziğe alıştığı için uykusundan geceleri onun için de uyanıyordu. Onu da bırakmayı istiyordum ama ne emzirmeyi ne de emziği nasıl bırakacağımı bilemiyordum.

Oraya vardığımızda, bize günlük akış listelerini verdiler. Sabah, öğle aksam yemekleri, bebeklerin uyku zamanları yazılı olan bir liste. Bu liste benim Ada’yı emzirme zamanımın tam tersiydi. Yani ben kızımı uykudan uyanınca ve sabah uyanır uyanmaz emzirirken, o listede kalkar kalkmaz kahvaltı, sonra anne sütü ve her öğünden yaklaşık 30 dakika sonra anne sütü diyordu. Tamam dedim, değiştiririz. Yeter ki uyku sorununu çözelim. Çünkü daha fazla gücüm kalmamıştı.

Şimdi kısaca ne yaptıklarını anlatmak istiyorum:

İlk gün Ada’yı tamamen kendileri uyuttular. Ve ilk gece anneyi dinlendiriyorlar. (Hoş ben pek dinlenemedim, ne yapıyorlar, Ada uyuyor mu uyumuyor mu diye habire uyandım!)

Yöntemleri suydu: 6 aydan büyük bebekler yani oturup, emekleyen ve kendini yukarı kaldıran bebekler için çarşaf gibi ince, küçük bir bezle bebeğin bel altını yatağa sabitliyorlar ki bebek kalkıp oturmasın diye. Sonra radyo açılıyor; herhangi bir kanal, öyle klasik müzik falan da değil, bildiğiniz muhabbetin yapıldığı bir kanal bile olabilir. Bundaki maksat ise bebeğin gürültüye alışkın bir ortamda uyumasını öğretmekmiş. Hem de orda başka ağlayan bebekler, ve diğer sesler de var olduğundan onları da duyup uyumamasını önlemek için dediler.

İlk sabah uykusunda yanında hemşireyle, 40 dakika debelenmeden ve ağlamadan sonra Ada uyudu. Hem de emziksiz uyudu!

Uyku yöntemleri ise şöyle: 4 aşamalı bir uyku sureci var.

En basta bebeğe uyku hazırlığını yapıyorsun; üstünü değiştirme, kitap okuma, altının kuru, karninin tok olduğuna emin olduktan sonra onu güzelce yatağına yatırıyorsun, radyo acık ve sen dışarı çıkıyorsun.

Biz oradaki 4 gün boyunca Ada’yı yatağa sabitlemek zorunda kaldık, yoksa hemen kalkıyordu. Yas olarak daha küçük bebeklerde uyku alışkanlığını kazanması çok daha kolaymış.

Sen dışarı çıkınca haliyle o bağırıyor, ağlamaya başlıyor. Sonra ağlama sesini dinliyorsun, ne tip bir ağlama sesi diye. Dayanma gücüne bağlı bekliyorsun; bende maksimum 5 dakika sürdü.

Sonra içeri giriyorsun; seni gördüğünde hala yüksek sesle ağlıyorsa şşşhhh şşşhhhhh diye birkaç kez bu sesi çıkarıyorsun. Yüzüstü yatmışsa sırtına, sırtüstü yatmışsa da göbeği civarına hafifçe patpat vuruyorsun. Bu ilk seferde yaklaşık 1 dakika kadar bebeğin yanında kalıyorsun. Süre dolduğunda elini 2-3 saniye bebeğin sırtında/göbeğinde sabit tutuyorsun, sonra odadan dışarı çıkıyorsun. Sen çıktığında, bilindiği üzere bebek ağlamaya , hem de daha güçlü bir şekilde ağlamaya başlıyor. Bu da normalmiş.

Biliyorum, ağlamasına katlanmak çok zor ama onun için yaptığınızı düşünün!

Sonraki zamanı biraz uzun tutmaya çalışıyorsun. Yani ilkinde 5 dakika sonra girdiysen ikincisinde en azından 7 dakika durmaya çalışmalısın. Bunun nedeni ise kendi kendine uykuya geçmeyi öğrenmesine fırsat vermekmiş. Eğer hala ağlamaya devam ediyorsa (ki uyku sorunu olanlar ediyor kesinlikle) yeniden bebeğin yanına gelip aynı şekilde patpat hafifçe sırtına dokunmaya devam ediyorsun, bu sefer 1,5-2 dakika kalıyorsun bebeğin yanında. Ve sonra yeniden dışarı çıkıyorsun.

Bundan sonra yine ağlama sesini dinlemeye devam ve süre tutmaya. Dayanabilirsen bebeğin yanına gitme süresini biraz daha uzun tutarak. Ve bu üçüncü seferde eğer bebek emzik kullanıyorsa bu sefer emzikle yanına gidip ona emziği verip, yanında 2 dakika kalarak sırtına patpat hafifçe (amaç seni hissetmesi) dokunuyorsun. Ve süre bittiğinde dışarı çıkıyorsun.

Üç kez sonunda, emzikle (ya da emziksiz) de olsa hala ağlamaya devam ediyorsa, son kez 4. sefer bebeğin yanına gittiğinde, tabi yine 3. seferden sonra da süre tutup bir sure dışarıda bekledikten sonra, bu kez bebek uyuyana kadar patpat devam ederek yanında kalıyorsun.

Ada ilk gün ve sonralarında hep emzikle olan süreçte uyudu. İlk gece, benden ve anne sütünden uzakta 4 kez kalktı, ve ayni yöntemle tekrar uyutuldu. (Hep emzik surecine kadar zorladı.)

İlk gün sanırım hem onun için, hem benim için çok zordu. O ağladı, ben ağladım.
2. gün ben işin içine girince kızım daha da güçlü ağlamaya başladı ama öte yandan sakinleşmesi de çok daha kısa surdu. Sanki bir kabulleniş de söz konusuydu artık.
Orada bana söyledikleri, kuralı sen koyuyorsun ve ona göstermeye çalıştığın hep şu olmalı; ben senin ihtiyacın olduğunda yanındayım ama kendin uyumalısın. Ve bunu sürekli ona göstermelisin ki o da anlasın. Gece veya gündüz fark etmez, ne kadar sık uyanırsa hep aynı şekilde -süreklilik çok önemli- davranmalısın.

3. ve 4.geceler inanılmaz oldu ve Ada 10-10.30 son anne sütü zamanından sabah 7’ye kadar deliksiz ve emziksiz uyudu.

Oradan ayrılırken bizi uyardılar. Bebekler eve döndüklerinde tekrar eski alışkanlığa geri dönmek isterlermiş, buna hazırlıklı olun dediler, ki dedikleri de çıktı.

Evde ilk gece 4’e uyandı ve 5.30’a kadar uyumadı. Emzik vermiş olmama rağmen, sesler çıkardı falan uyumadı. Ama ben de inat ettim, yatağından alıp kucağımda daha ilk geceden uyutmayacağım dedim.

Sonraki gece yine uyandı ama bir kez yanına gidip ayni yöntemi uygulayıp çıktıktan sonra kendiliğinden uyudu.

Şimdi de geceleri yine arada uyanıyor (1 kez) , ben ayni şekilde davranmaya devam ediyorum. Yanına bir kez giriyorum, çıkıyorum ve uyuyor.

Bu arada emziği tamamen bıraktı. Evde 2-3 gün geçirdikten sonra, aklıma koydum ve bu emziği bıraktıracağım dedim; kendime bir güven geldi ve önce sabah uykularında denedim. Oldu, sonunda Ada’cığım emziksiz de uyumaya alıştı. Şu an hem yemesi daha iyi oldu hem de inanın bana daha neşeli oldu. İyi uyku neticede huzur ve daha iyi beslenmeyi getirdi. Bana birkaç haftadır düzgün gece uykusu uyumak çok iyi geldi.

Ben kendi deneyimimden sunu anladım ki, ben eğer sürekli bir şeyi gösteriyorsam Ada buna uyuyor, öyle veya böyle bir süre de geçse uyuyor. Benim yaptığım en büyük hata, en baştan beri o her uyandığında geceleri şıp diye yanına koşmam oldu. Bu en büyük hataymış. Ona zaman verip dinlemem gerekmiş.

Tresillian’da İngiliz bir hemşire vardı. İlk gece eğitimimde yanımdaydı ve bana dedi ki; gece sen uyandığını düşün ve birisi gelip ne oldu, niye uyumuyorsun diye sorsa ne dersin, git başımdan uyuyacağım demek istemez misin? İşte bebekler de aslında bizim gibiler ama gösterme şekilleri farklı.

Bu uyku eğitiminde, benim grubumda 4 aylıktan 14 aylığa kadar bebekler vardı. Anneler: uyku sorununu ne kadar erken halletmek isterseniz o kadar iyi derim. Özellikle bebeğinizin emekleme, ayağa kalkma hamlelerini yapmadığı zaman en kolayı.

Bebişlerinizle bol uykulu, sağlıklı, mutlu, güzel günler diliyorum.

Nil
dersin, git başımdan uyuyacağım demek istemez misin? İşte bebekler de aslında bizim gibiler ama gösterme şekilleri farklı.

Bu uyku eğitiminde, benim grubumda 4 aylıktan 14 aylığa kadar bebekler vardı. Anneler: uyku sorununu ne kadar erken halletmek isterseniz o kadar iyi derim. Özellikle bebeğinizin emekleme, ayağa kalkma hamlelerini yapmadığı zaman en kolayı.

Bebişlerinizle bol uykulu, sağlıklı, mutlu, güzel günler diliyorum.

Nil

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

16 yorum

 1. Nil;

  Bu güzel paylaşımın için teşekkür ederim. Benim oğlum 15 aylık artık yürüyor ve gece uyanır uyanmaz ayağa kalkıyor, emmeden ne akşam nede gündüz uyumuyor. Kendi adıma yaptığım tek iyi şey 9.ayda gece uyanmalarında emzirmeyi bırakmak oldu bu biraz gece uyanmasını azalttı ama bitirmedi hâlen gece uyaniyor ve emzikle tekrar uyuyor.

  Böyle problemli çocuklarda bildiğin duyduğun bir yöntem var mı?

 2. hala sabitliyor musun yatağa nil ? bizimde böyle bir problemimiz var dönüyor ve kalkmaya çalışıyor benimde aklıma gelmişti ama sonra kıyamadım:) birde ev dışında kaldığınız zaman yine aynı yöntemlemi uyuttun? biz başka bir yere gittiğimiz zaman düzeni tamamen değişiyor 10 kaplan gücünde bir bebek çıkıyor karşıma uyumamak için…

 3. Sevgili NIl,
  Super bir paylasim oldu.Benim de 7.5aylik bir kizim var.Dogumdan once her ne hikmetse bu uyku konusunda neredeyse master tezi yapacak kadar makale ve yazi okumustum,herhalde kendim uyku asigi oldugum ve en buyuk korkumun uykusuz gunler ve geceler olacagini bildigim icindir.Cok sukur ki simdiye kadar ufak tefek sikintilar disinda aman aman uyku problemleri olmadi.Ve nasil bir raslantiysa da senin uyku icin aldigin egitimin neredeyse aynisini 5 aylikken uygulamaya baslamistim.Ilk zamanlarda cevrem'kizim bu ufacik cocuk ne anlar,kafayi mi yedin sen 'deselerde inadim inat dedim ve aklimda hep sunu tuttum…'sonucta insan evladi,uyku biyolojisi icgudusel olarak ayni,elbet kendi kendine uyumayi ogrenecekve hatta baskasi varken uyuyamayacak'
  SImdi bakiyorum odasinda yatagina birakiyorum maksimum 40 dakika bir debelenme ardindan uykuya teslim oluyor.Galiba anne oldugumdan beri en guzel becerdigim is bu oldu.
  Sana da melek bebegine de bol ve huzurlu uykular olsun….

  • Benzer bir yöntemi ben de yaptım. Yanından hiç ayrılmadım ama uyutmaya da çalışmadım, ağlamasına izin verdim. Şimdi kızım 20 aylık ve 4. ayından bu yana geceleri kesintisiz uyuyor (hastalık, diş çıkarma, gün içinde çok heyecanlanıp yorulma gibi durumlar haricinde).
   Fiziken sağlıklı ve iri bir bebek; iştahı yerinde; ayrıca son derece uyumlu. Bütün bu iyi özellikleri ben de uyku düzeninin varlığına bağlıyorum.
   Ayrıca haklısın, benim kızım da "başkası varken" uyuyamıyor; yalnız kalmayı talep ediyor.

 4. Uyku önemli ama bebekleri de illa şu saate, şu kadar uyumalı diye fazla hırpalamamak gerekli diye düşünüyorum. Ayrıca meme emen bir bebeği hem hemşireye bırakıp anneden, hem de aniden anne sütünden uzaklaştırmak da bana çok mantıklı gelmedi. Bebek daha fazla endişelenip daha da fazla uyanır. 4 kez de uyanmış zaten ilk gece. İlerleyen saatlerde de uykusuzluktan baygın düşmüştür zaten. Sonrasındaki kabulleniş de "Öğrenilmiş çaresizlik" bana göre. Slingleri hararetle savunuyoruz, bebek anneye yakın olmalı, annesinin sıcaklığını kokusunu hissetmeli diye. Uyutma konusu da çok farklı değil bence. Tabi her bebeğin halet-i ruhiyesi farklı oluyor. Mesela demişsiniz, " Benim yaptığım en büyük hata, en baştan beri o her uyandığında geceleri şıp diye yanına koşmam oldu. Bu en büyük hataymış. Ona zaman verip dinlemem gerekmiş." diye. Bazen bebekler bir ıyykk! yapar sonra yine hemen dalıverirler, 4-5 saniyedir maksimum. Bunu beklemişimdir mesela ama bebeğim uyandığı zaman daha uzun süre beklersem bu bebeğimin uykusunun açılmasından ve tekrar uyuma süresinin daha da uzamasından başka bir işe yaramazdı. Bu yüzden gider, emzirirdim, tekrar uykuya dalardı. Sebepleri farklı olabilir, acıkmış olabilir, susamış olabilir, rüya görmüş olabilir, gaz sıkıştırmış olabilir, her şey olabilir, bebeğiniz konuşmadığı için bilemezsiniz. Benim bebeğim yaklaşık 1 yaşına kadar gecede 3-5 kere, 1,5 yaşına kadar 2-3 kere uyandı, 1,5-2 yaş arasında 1-2 kere uyandı ve giderek uyanmadığı geceler çoğaldı, şimdi ise hiç uyanmadan geceyi tamamlıyor. Kızıma bir düzen oluşturmayı hedef edindim ama bunun için asla zorlamadım, biyolojik saati bu düzeni kendi kendine zamanla oluşturdu ve düzene oturttu.

 5. meme emen bir bebeği hem hemşireye bırakıp anneden, hem de aniden anne sütünden uzaklaştırmak da bana çok mantıklı gelmedi. Hemde hic mantikli gelmedi. Ben sahsen bunu yapmazdim böyle bir sey yaptigim takdirde ömrümün sonuna kadar vicdan azabi cekerdim sahsen. ipek haniminda söyledigi gibi zaten bir zaman sonra uyku vede yemek proplemi düzene giriyor birazcik sabir gerekli sadece.

 6. bence bu tarz yontemler bebegin duyarsizlasmasina sebeb oluyor ogrenilmislik caresizlikle cocuk bitap dusup anneden umidi kesip uykuya daliyor cunku hayatta en sevdigi muhtac oldugu dunyayi onunla tanidigi annesi bebegin ihtiyaci oldugu sirada yok nerde bebege uyumasini ogretiyo ingiliz hemsireye sormak lazim gece uykuda susayinca yataga baglasalar ve sabaha kadar deliksiz uyu deseler ne yapardi ne varki bu bebeler doyasiya anne sutu alsa sabaha kadar misil misil sicacik annesinin koynunda uyusa o masumlarda boyle aglamasa

 7. Çok farkında olmadan uyguladığım ve sonuç aldığım bir yöntem bu. Şimdi kızım7 buçuk aylık,son 3 aydır kendi kendine uyuyor.. Bazen haftada bir nazlı oluyor, memede uyumak için ısrar ediyor, direnmiyorum memede uyutuyorum. Ne yalan söyleyeyim takatim de kalmadığı günler böyle oluyor…
  Bir şehirde herhangi bir aile yakını olmayan,bebeğine sade ve sadece kendisi bakan,yardımcısı da olmayıp ayrıca her şeye yetmeye çalışan bir anne bunu bebeğine öğretmek zorundadır. En azından denemek zorundadır. Kendi kendine uyuyabilen bir bebekle, anne kendi ruh ve beden sağlığına yardımcı olur. Bu bedensel ve ruhsal sağlık da bebeğine zaten yansır… Huzurlu uykunun bebeğe olan faydalarından bahsetmiyorum bile..
  Bu yöntemi deneyen anne de vicdana sahiptir, denemeyen de. Bu yaşanılan hayatlara göre değişen bir konu. Hariçten gazel okumamakta fayda var her zaman.
  Ha evet her yöntem her bebekte işe yaramayabilir, bebekten bebeğe değişir, o bambaşka bir mevzu. Ama o hemşirenin "gece sen uyandığını düşün ve birisi gelip ne oldu, niye uyumuyorsun diye sorsa ne dersin, git başımdan uyuyacağım demek istemez misin?" demesine koptum:))) kendimden yola çıkarsam, adam yaralama potansiyelim varsa eğer, tam o andır işte:D

 8. @Aysegul; Benim kizimda senin oglun gibiydi. Bu anlattigim yontemle hem emzigi birakti, hemde artik sabaha kadar uyuyor.Sende deneyebilirsin ancak ilk 3 gun yataga sabitlemek zorundasin. Sonra alisiyorlar zaten.. Surekli ayni seyi gosterdigin surece oglunda alisacaktir. Kolay gelsin. Sevgiler..
  @Ayse Nisa; Hayir, eve geldigimizden beri hic yapmadim. Yalnizca ordaki 4gun yataga sabitlendi. Ondan sonra evde zaten kalksada kendiliginden yataginda donerek uyuyakaliyor. Artik aglamiyor, sadece kendi kendine konusup, uyuyor. Ev disinda henuz kalmadik, oyuzden bir tecrube edinemedim. Yakinda bir seyahat yapacagiz bakalim, ne olacak bende merak ediyorum. Bu soruyu bende orda sordum. Ayni sekilde devam dediler. Tabi seyahat yataklarinda yontemi uygulamak biraz zor olsada deneyip gorecegiz bakalim. Belkide direkt uyur kimbilir? Eve dondugunuzdede ayni sekilde devam diye beni uyarmislardi. Sevgiler..
  @Aysim; Super. Sen yardim almadan icgudulerinle basarmissin bu isi 🙂
  Demissin ya ’sonucta insan evladi,uyku biyolojisi icgudusel olarak ayni,elbet kendi kendine uyumayi ogrenecek` Tamamen katiliyorum sana. Burda anlattiklari da buydu zaten. Uykuya kendiliginden gecisi saglamak bebeklik zamaninda edinilen bir beceridir. Benim mantigima cok yatti ve kizimda cok sukur bu beceriyi artik edindi. Sevgiyle, bol uykulu kalin..
  @Ipek; Anne oldugumdan beri sunu gordum ki, her annenin kendi dogrulari var. Bana gore kizimin uyku becerisini bebeklikte edinmesi dogru, size gore belki 2-3 yaslarinda..
  Evet, kizim ilk gece 4 kez kalkti ama oraya gitmeden once her saat basi kalkiyordu. Yazimin basinda bunuda belirtmistim. Ve aglayarak uyanmadi benim kizim hic. Her saat basi 10 aylik kizim emmek de istemedi, gaz sorunu da hic olmadi, ws. Eger dediginiz 3-4 aylik bir bebek olsaydi banada bebegi hemsireye birakip, emmesi gereken bir donemde annesiz birakmak mantiksiz gelebilirdi. Ama kizim 10 aylikti ve 1 yasindan sonra zaten emzirmeyi birakmayi dusunuyorum. Oyuzden gece emmesini birakmasi benim icinde bir baslangicti. Sevgiler..

  • Her çocuğun rutini ve verdiği tepkiler farklı. Bir kere biberonla beslendi diye memeyi bırakan çocuklar var, bir gün emzirilmeyince memeyi bırakan çocuklar var. 1 yaşından sonra emzirmeyecek olsam bile aradaki 2 ayı riske atamazdım, kızım belki de emmeyi bırakabilirdi o emmediği bir iki gece. Siz de kendi doğrularınızı uygulamışsınız. Bu arada benim kızım 25 aylık oldu, halen emziriyorum ama artık gece emmek için hemen hemen hiç uyanmıyor.

 9. Kızım 6 .ayına girmek üzere,aynı süreçten geçtik geçiyoruz.Yaklaşık 1 aydır hemen hemen bu yöntemi deniyorum ama bazı zamanlar daha insiyatifli davrandığım oluyor.Kimi zaman memede de uyur..Bence çokta kurallı olmamak gerek.Benim kızım gündüz uykularına daha çabuk geçiyor, fakat gece uykularına geçmekte çok zorlanıyor.Ayrıca kızım için en erken gece uykusu saati 22.00 civarı.Buna da şükrediyorum.Doğduğundan beri gece uykusu hep sorun oldu. Tabi bunda aşırı gazlı bir bebek olmasının etkisi çok büyük.Şükür ki 1 aydır sallamadan çoğu zaman kendi, arada memede uykuya dalıyor. Fakat bir yere gittiğimiz zaman tüm düzenimizin alt üst olduğunu anladık. Kendi yerini , yatağını, evimizi özlediğini farkettik. 1 gece kendi ailemde kaldık bu süre içinde, kızım 24 saatte okadar az uyudu ki,huzursuz bir gün geçirdik.. Eve geldiğimizde sevinç çığlıkları attı.Acaba böyle yer yadırgayan bebekler zamanla düzeliyor mu yada bu durumu başarıyla atlatan var mı?

  • Hemen herkes evini, yatağını, düzenini özler bence. Sadece bebekler için değil, bizler için de geçerli. Ben park yatağını annemlerde bıraktım, gidip geldikçe orada yatıyor, o da kendi yatağı olduğu için yadırgamıyor ama bu demek değil ki evini, oyuncaklarını özlemiyor. Bir kaç gece daha kalsaydınız muhtemelen alışacaktı ama dediğim gibi bence "atlatılması" gereken bir durum değil, gayet normal bir tepki.

 10. Cok tesekkurler paylasimin icin. Uyguladim super ise yaradi. Benim kizim yurumeye baslamisti. Tek uygulamadigim kismi yataga sabitlemekti. Ilk 4 gun babasi yatirdi sonrasinda ben. Super sonuc aldik. Kizim yataga konunca ne yapmasi gerektigini biliyor 🙂 uzaniyor gozlerini kapatiyor. Inanamadim ama evet uyumaya calisiyor. Kizim 1 yasinda bu arada. Ben odayi terk edince biraz mizirdaniyor ama tekrar yatagina donup uyuyor. Basinda beklesem hic mizirdanmadan uyuyacak ama benim orda olmama bagimli olmasini istemiyorum o yuzden birakip cikiyorum. Ilk bir kac gun 3. asama veya 2. asamada uyudu sonra yatirdiktan sonra ya bir kere girmem gerekiyor yada hic. Super sonuc aldim cok mutluyum. Cok cok tesekkurler.

 11. İyi günler nil hanım bende uzun süredir tracy yöntemi denedeim başarılı oldum fakat son 2 aydır emekleme ve ayağa kalkmak yatakta sorun haline geldi geceleri sğrekli kalkan bir bebekle karsı karsıya kalıyorum. Sizin yöntemi denemeye calışıyorum fakat ne ile sabitleştirdiler bir bilgi verir misiniz birde uykuya daldıktan sonra da bağlı mı kalacak ben carsafla yataga bağlıyorum ama arkamda dönüp çıkıyor;)