27 Yorum

56.5

Abilerim, ablalarım!..

Elimde görmüş olduğunuz bu şey, insan vücudundaki yağ kitlesinin bire bir örneğidir. 2,650 gram ağırlığındaki bu “yaratık”tan, 62.2 kilo olarak diyete başladığım Mart sonunda vücudumda tam 3 tane vardı. Bu yaratıktan üzerime 3 tane asılı halde geziyordum yani.

Az önce çıktım Yasemin’in ofisinden. İyi haber: Bugün itibarıyla 56.5 kiloya inmiş durumdayım. Bu yaratıkların sayısının kaça indiğini sanırım tekrar ölçüm yaptığımızda göreceğiz, ancak verdiğim kilonun çoğunun yağ olduğunu göz önüne alacak olursak bayağı bir gitti diyebiliriz.

21 Haziran’da 55’i rahat görürüz dedi Yasemin. Oley.

Kötü haber: Şu ara en büyük sıkıntım, bel çevremdeki yağlar. Ben diyeyim kremalı pasta, siz deyin meyveli jöle, böyle löp löp, pantolonumun belinin üzerinden sarkan tuhaf kitleler. “Bu ne kardeşim?” dedim Yasemin’e. “Hayatımda böyle şeyler olmadı bende. Nerden çıktı bunlar?!”

“Bunlar yaşla geliyor Elif” dedi. 30’undan sonra, vücuttaki estrojen seviyesinin düşmesiyle birlikte belde yağlanmalar başlıyor dedi. Çaresi spormuş. Ama, yaşın getirdiği bir yağlanmadan kaçınmak çok da kolay değil anladığım kadarıyla.

Şimdi 30 yaş bunalımına girdim işte…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. ay ne iğrenç bişey o 🙂 bende de oluşacak ondan zamanla sanırsam

 2. yediklerimden içtiklerimden sayende tiksinmeye başladım:)bu iyi haber:)30lu yaşlarda başlayan yağlanma sendromu spor mpor yapmazsak 40lara 50 lere vardıkça artan oranda büyüyecek kesinlikle.bu da bana kötü haber:(

 3. Haikikaten iğrençmiş,valla bizim için şahsen kendi adıma benim için kilo vermede ve spor yapmada özendirici oldun.Elif senin boy kaçtı,birde tam takip edmedim ama yağlardan gittiğine nasıl emin olduk!!!

  • Yağlardan gittiğine şöyle emin olduk: Vücudumda doğru dürüst kas yok zaten 🙂 Allah'a şükür, öncesinde doğru dürüst spor yapmadığım için bir et yığını şeklinde geziyordum. Ama bunun bilimsel açıklamasını bir sonraki ölçümde vereceğim 🙂

 4. bravo Elif,azim işte.. "sen ne düşünüyorsun inceciksin ye gitsin" diyen sevgili arkadaşlarım yüzünden 30 yaşı beklemeden göbeğimde o yaratıklardan oluşturmayı başardım :((

 5. bu yaratık eğer 2,650 gr ise, ben bunun beş tanesinden kurtulmuşum o zaman iyi haber:) kötü tarafı ise bundan hala 2-3tane daha olması:(
  bu arada bu 56.5 halinle gayet fit duruyorsun bence 🙂

 6. bu yaratık eğer 2,650 gr ise, ben bunun beş tanesinden kurtulmuşum o zaman iyi haber:) kötü tarafı ise bundan hala 2-3tane daha olması:(
  bu arada bu 56.5 halinle gayet fit duruyorsun bence 🙂

 7. Süper irade, tebrik ediyorum. Ben de doğumdan sonra verebilirim umarım ama sporla vermek sanırım en iyisi

 8. Tebrikler,çok iyi gidiyor. Ben de 60 kiloyla başladım, sabahları oğlumla kahvaltıları ona örnek olacağım diye biraz abartmıştım sanırım o yüzden öyle bir göbeklendim ki, mevsim gereği ince kıyafetler giydikçe o göbek önde ben arkada çok çirkin olmuştu. Şimdi 59'um ama işte en çok sabahları tereyağ-bal'ı azalttım ve uzay yürüyüşü yapıyorum. Şimdilik toparlanıyor kilodan çok bir toparlanma hissediyorum, günde 15 dakika da uzay yürüyüşü. Sanırım daha çok şey yapmak lazım, o nedenle takipteyim:)

 9. Elif bence süper görünüyorsun… bel cevresinin neresinden sarkıyor o jöleli seyler bilmiyorum ama bence harikasın!…daha nolsun…darısı başımıza inş…

 10. Bu örnek bana Doctor Who'nun bir bölümü anımsattı. Herkes bir zayıflama hap alıyorlar, ve sonundan birileri çağırdığında o yağlar hareketlenip bedenlerden fırlayıp yeni bir topluluk yaratıyorlardı. Düşünebiliyor musun? Görüntüsü aynen "yaks" dedirtiyor.
  Ben de kızımdan önce kiloluydum, kızıma hamile kaldıktan sonra garip bir şekilde bir kısmı gitti. Doğumdan sonra süt vermek bayağı işe yaradı. Ama sonra aynı şekilde yiyince aynen gerisin geri geldi. Ondan sonra bazı sıkıntılarım olunca kilo ermiş oldum ve bunlardan ortalama 2 tanesini vücudumdan atmışım:)

 11. Bu örnek bana Doctor Who’nun bir bölümü anımsattı. Herkes bir zayıflama hap alıyorlar, ve sonundan birileri çağırdığında o yağlar hareketlenip bedenlerden fırlayıp yeni bir topluluk yaratıyorlardı. Düşünebiliyor musun? Görüntüsü aynen “yaks” dedirtiyor.
  Ben de kızımdan önce kiloluydum, kızıma hamile kaldıktan sonra garip bir şekilde bir kısmı gitti. Doğumdan sonra süt vermek bayağı işe yaradı. Ama sonra aynı şekilde yiyince aynen gerisin geri geldi. Ondan sonra bazı sıkıntılarım olunca kilo ermiş oldum ve bunlardan ortalama 2 tanesini vücudumdan atmışım:)

 12. Alemsin Elif:) Arıca çook tebrik ederim azimli kadınsın vesselam.. o kütleler de olmadı cerrahi operasyonla gider, neyleyelim yani:)

 13. malesef o bel bolgesınden bende şikayetcıyım 31 yasımdayım ve hayatımda boyle bırsey olmamıstı ama 30dan sonra ne oldugunu anlayamadım bıle .30dan sonra metabolızma yavaslıyor bencede tek care spor ben yuruyusle gıdermeye calısıyorum ama bel ıcın tek care sanırım mekık :((((

 14. elindekini nereden bulmuşlar? çok iğrenç gözüküyor ıyk!

 15. elindekini nereden bulmuşlar? çok iğrenç gözüküyor ıyk!

 16. Iyyyyy öğğğğğ beğenmedim o şeyiiii 🙂

 17. spor mu, östojen mii.. imdaatttttttttt….

 18. spor mu, östojen mii.. imdaatttttttttt….

 19. yaklaşık 30 kilo fazlası olan bir tıp öğrencisi tanıdığımız ilk sene anatomi dersinde kadavrada oldukça kilolu bir bayan cesedi incelemek durumunda kalmış ve bu yaratıkların vücutta nasıl durduğunu görünce senelerce yemeğine yağ koyamamıştı ve tabi kurtulmuştu fazlalıklarından 🙂 bazen böyle gerçeklerle yüzleşmek çok faydalı oluyor. bana da acayip faydalı oldu, doğum sonrasında sağlayacağı azim açısından :)))

 20. ben de o şeyden 10 tane felan var demek ki=/ blogcu anne yaktın beni=/

 21. elifcim, tebrikler. Bel bölgesine en iyi pilates geliyor. ben doğumdan sonra sürekli yapıyordum çok etkili olmuştu, uzun zamandır yapmıyorum, spor yapmama rağmen seninle aynı durumdayım. Başlayalım mı pilates'e beraber?

 22. o korkunç sey bana Sigarayı bırakmak isteyenlere gosterilen siyah katranlı canavarı hatırlattı. 6 sene once benzeri bir goruntu ile sigarayı hayatımdan cıkarmıstım.
  Kilo mevzusunda ise 2,5 ay once uzun zamandır takip ettigim Romalı Mehtap sayesinde hayatımda bir değişiklik yaparak saglıklı beslenme düzenine gectim. 62,5 olarak basladıgımda kendime haziran gibi bir hedef koydum fazlalıklardan kurtulabilmek icin. adına da rejim demedim :). şimdi 57 ye dustum. hatta birebir listelere uymadıgım halde. aburcuburları kestim sayılır cok canım isterse miktarini azalttım. gecen hafta itibariyle de yuruyuse basladım. her ne kadar esim kosmam gerektiği yurumenin faydası olmadıgını iddia etsede en azından bir baslangıç yaptım.
  ama ama gel gor ki yas olmus 35 (hatta birazcık gecmiş sanırsam) o bel bolgesi feci durumda. kollar desen bıngıl bıngıl sallanmakta. pilates kurtarır mı acaba cok mu gec kaldık baslamaya :((
  amac guzel yaslanmak :))

 23. spor ve özellikle düzenli tempolu yürüyüşün ve bisikletin (cardio ) bel göbek bölgesindeki yagları erittiğine yaşayarak emin oldugumu yazmak istedim.diyete ek olarak bir de yürüyüş bantını eklerseniz hayatınıza ksa sürede o yaglar erir eser kalmaz.