60 Yorum

Uykuyu sevmeyen çocuk var mı?

Derin’in de doğru dürüst uyumaya başladığı son birkaç ayı düşünüyorum. Deniz de, Derin de iyi uyuyan çocuklar. İkisi de yaklaşık 1 yaşından beri kesintisiz uyuyan bebekler oldular. Evet, çok erken kalkıyorlar (Derin altıda, Deniz altı buçuk-yedide ayakta) ama erken de yatıyorlar (Derin yedi-yedi buçuk, Deniz sekiz-sekiz buçuk). Derin’in gündüz uykuları -çoğu zaman- sorunsuz (son iki gündür öğleden sonra uyumuyor, belki bırakacak?). Deniz 4 buçuk yaşına geldi, ama evde olduğu günler yatırırsam gündüz uykusu uyuyor.

Merak ediyorum: Deniz’in de, Derin’in de sorunsuz uyuyan çocuklar olmaları tamamen benim şansım mı, yoksa/acaba/belki de/sanki bir şeyleri doğru yapmış olabilir miyim? Hani sadece biri iyi uyusa şanslıyım diyeceğim ama ikisi birden olunca kendime pay çıkarmak istiyorum biraz.

Bunları düşünürken Gün Yayıncılık’ın Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri adıyla Türkçeye kazandırdığı kitabı okumaya başladım.

Evet, Richard Ferber’ın kitabı. Evet, “Ferber yöntemi” anne çevrelerinde çokça tartışılan bir yöntem. Bu yazıyı okumakta olan ve “Ferber yöntemi”ne zinhar karşı çıkan annelerden ricam yazıyı ön yargısız okumaları. Nitekim ben burada Ferber’ın yönteminin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmayacağım. Daha ziyade, uykuyla ilgili kayda değer bulduğum varsayımlarını gündeme getireceğim.

Aşağıdaki paragraflar kitapta altını çizdiğim yerler:

Uyku problemleri, … bazı istisnalar dışında, beklenmesi gereken normal bir gelişim sürecinin bir aşaması değildir. … Nedenleri tespit edilince çoğunlukla başarı elde edilir.

Geceleri iyi uyumayan çocuklar için ebeveynler genellikle şöyle düşünür: “Çocuğum doğası gereği huzursuz uyuyor,” “Çocuğum az uykuyla yetinebiliyor.” Bu düşünceler yanlıştır. Fizyolojik veya psikolojik sağlık sorunları olmayan çocuklar iyi uyuyabilir. Zamanında yatıp hemen uykuya dalabilirler ve uzun süre uyanmadan uyuyabilirler. Yetişkinler gibi çocuklar da uyku sırasında kısa sürelerde uyanabilir. Bu kısa süre sonrasında da kendi başlarına uyuyabilirler.

… Aslında çocukların çoğunda iyi uyuyabilme potansiyeli vardır. Ufak bir müdahale ile uyku sorunları çözülebilir.

Sorunlar genellikle çocuğunuzun uyku ile ilişkilendirdiklerinde yatar. Bütün çocuklar uykuyu belirli durumlar ve nesnelerle ilişkilendirirler -belli bir yatakta veya odada olmak, sevdiği bir oyuncağı veya battaniyeyi tutmak. Çocukların çoğu, gece vakti uyku döngüsüne bağlı olarak uyandıklarında uyku ile ilişkilendirilenlerde bir değişim hissetmezlerse tekrar uyurlar. Aksi durumda, bu ilişkiler eski hale getirilmedikçe uyuyamazlar.

Çoğu zaman “anormal” olarak nitelendirilen gece uyanmaları normaldır – çocuk, uyku döngüsüne bağlı olarak gece vakti uyanacaktır. Ebeveynler, buna anormal bir durum gibi tepki vererek, çocukta anormal durumun ortaya çıkmasına neden olabilir.

Gece uyanması problem değildir. Problem olan, uyku ilişkilendirmesine bağlı olarak bu normal uyanma sonrasında kendi başına uyuyamamasıdır.

[Buradaki püf nokta] çocuğunuz uyurken uygun uyuma ilişkilendirmeleri yapması ve gece ortasında uyanınca, uyuduğu zaman ortada olan koşulların değişmemiş olduğunu görmesi ve yeniden rahatça uyumasıdır. Ama bunu yapmak için, önce çocuğun uykuyla ilişkilendirdiği koşulları tespit etmeniz gerekir. … Uyuma ile hemen her şey ilişkilendirilebilir. Yemek, emmek, sallanmak, okşanmak, dolaştırılmak, araba ile gezdirilmek, şarkı dinlemek, video izlemek. İyi geceler dilenmesi veya öpmek bile, eğer her gece tekrarlanıyorsa, uyuma ile ilişkilendirilebilir.

Şimdi… Anne olarak kendimi eleştirdiğim çok yönüm var, ama bu uyku konusunda fena iş çıkarmadım Allah için. Ve sanırım ben bu uyku ilişkilendirmesi denilen şeyi iyi becerdim. Sanırım bu sebeple uykuya direnmiyor çocuklarım.

Ne yaptım?

 • Zamanlamaya çok dikkat ettim. Düzenlerine, rutinlerine önem verdim. Uyku saatlerini çok istisna durumlar dışında atlamadım.
 • Uykuya daldıkları ortamı ve koşulları benimsemelerini sağladım. Her ikisine de birer uyku arkadaşı edindirdim (Deniz’de Mumu, Derin’de emzikLER). Öncesinde kitapla, sırasında müzikle uyku zamanını elden geldiğince keyifli hale getirmeye çalıştım.
 • Çocukların gece uyanacakları ortamda uykuya dalmalarına özen gösterdim. Yine istisnai durumlar dışında -örneğin- salonda uyutup yatağına koymadım.
 • Deniz’in Mumu’sunun, Derin’in emziklerinin sadece uyku vaktinde ortaya çıkmasına özen gösterdim. Hoş, Deniz’in Mumu’sunu her yere taşıdığı da olurdu. Doktora gittiğimizde yanımızda götürürdük. Okula ilk başladığı günlerde sürekli elindeydi. Ama en çok uykuyla ilişkilendirdi Mumu’yu. Deniz için Mumu=uyku oldu. Dün akşam, annemlerden dönerken bile arabada “Anne, Mumu’mu verir misin, uyicam” dedi.
 • Derin’in emziklerinin uyku zamanı dışında ortaya çıkmamasına özellikle dikkat ettim. Emziğin ayrı bir alışkanlık boyutu olduğundan, gün içinde de ona düşsün istemedim. Zaten çok memeci olmadığından olsa gerek, uyku dışında istemiyor o da memeyi. Dolayısıyla Derin için emzik=uyku. Emziği görünce uyuyacağını anlıyor. Odasına giderken, ya da gider gitmez alıyor emziğini. Biri eline, biri ağzına. O şekilde uyuyor.

Ferber’ın bu ilişkilendirme tespiti bence çok önemli. Deniz’in hakikaten her gece söylediği belirli sözler var. Belirli bir iyi geceler dileme rutini var. Onları yapmadan uykuya dalmak istemiyor Deniz. Şimdi Derin’de de oturmaya başlıyor bir benzeri.

Deniz’le Derin uyku alışkanlıkları açısından tıpatıp aynı değiller. Deniz uykuya daha düşkün ve daha her-yerde-uyuyabilen bir çocuk. Derin uyaranlardan daha fazla etkileniyor; dışarıda, pusetinde kolay kolay uyumuyor. Ancak genel olarak ikisi de uyku düzeni olan, uyku zamanı geldiğinde -rutinleri tamamlandıktan sonra- karşı çıkmayan, kendi kendilerine uyuyabilen çocuklar oldular.

Uyku çok önemli. EN AZ yemek kadar önemli. Belki herkes için o kadar önemli olmayabilir, ama ben benim için ne kadar önemli olduğunu tekrar uyumaya başladıktan sonra anladım. Uykusuzluktan muzdarip annelere naçizane tavsiyem bu işi hafife almamaları, gereken planı programı yaparak kendilerine ve bebeklerine en uygun şekilde bu sorunu çözmeleridir.

Uykuyu sevmeyen, az uykuyla yetinebilen çocuk yok mu? Var, ama sandığımızdan çok daha az sayıda aslında. Birçok uyku sorunu sabır, istikrar ve düzenlemeyle çözülebiliyor... gibi, bir nevi uyku terapisti edasıyla bitirmek isterim bu yazımı.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

60 yorum

 1. Semazubaroglu g&uuml

  kızım 5 aylık ; 2 ay öncesine kadar gündüz uykuları çok iyiydi. sabah 6 gibi uyanır emer 8 gibi tekrar uyurdu 10_ 11 e kadar öğleden sonra da 1- 2 gibi uyur 4- 5 e kdar gecede 9 10 gibi yatar sabaha kadar sadece emmek için arada 2 kere uyanırdık. şuan gece pek bir fark olmamakle birlikte gündüz uykularımız çok azaldı. uyku ilişkilendirmemiz şuan sadece meme ama bu şekilde devam etmemeli edemez nasıl ve nerden başlayacağımı bilmiyoruum bana yardımcı olurmusunuz

  • gündüz uykularının azalması çok normal.5 aydan sonra daha fazla oyun ister.çocuktan çocuğa tabiki farkeder ama benim oğlum da 4.5-5 aydan sonraki gündüz uykularının 1ini iptal etmiş.diğer ikisini de yarımşar saat kısaltmıştı.gece uykusuna geçmeyi de gece 12den 1e çıkarmıştı.5 ay bir nevi dönüm noktası oluyor.dönmeye,oturmaya,bir şeyleri daha iyi eliyle kavrayıp incelemeye başlıyorlar.bu nedenle olduğunu düşünüyorum…

 2. kızım 13 aylık.gecen haftaya kadar emziriyordum.ben emzirmeyi kızım da emmeyi cok sevmesine ragmen bıraktık ve ikimizde rahatladık. Kızım gunduzleri yemek yemeyen ,geceleri de surekli emerek uyumayan ve beni uyutmayan bir bebekti.Öyle ki artik 40 dakikada bir uyaniyordu. Bu tabii ki benim hatam çünkü geceleri her uyandığında emzirdim.
  Ve gecen haftadan beri hem gunduz yeme ve uyku duzeni hem de gecesi düzene g,irdi cok sükür.Tabii annemin yardımları olmadan asla yapamazdım. su anda daha mutlu bir bebek. ve bizde daha mutluyuz.
  Kimseye emzirmeyi bırakmayı tavsiye etmiyorum,sadece deneyimlerimi paylaştım.Tek tavsiyem geceleri her uyandıgında emzirmeyin cünkü acıkmıyorlar,sadece alışkanlık ve uykuyla memeyi ilişkilendiriyorlar.

  • kızım 18 aylık ve seninle aynı sorunları yaşıyorum. gündüzleri yemeğin tadına bile bakmadan eliyle itip ı-ıh diyo ve on dakikada bir üstümü çekiştirerek meme istiyor. geceleri desen aynen yarım saatte bir kırk dakikada bir ağlayarak kalkıyor ve meme emmeden sakinleşip uyumuyor. sabah kalktığımda dayak yemişten beter oluyorum. senin kuzun memeden kesilmeden önceki ve sonraki iştahı nasıldı? ve uykusu tamamen düzene girdi mi?

   • Tuba,evet emzirirken dogru duzgun yemek yemiyordu.Ben 1.5 aydır calısıyorum annem bakıyor.10 gundur emzirmiyorum.gun icinde ben calişmazken de yemez surekli emmek isterdi. ben calişiyorken de pek yemiyor ve aksam eve gelince artık sabaha kadar emiyordu diyebilirim.
    Simdi düzeni gayet iyi.Gunduzleri yemegini yiyor.Annem ayakta sallayarak uyutuyor.Geceleri kendi kendine uyuyor karanlık olunca ve 1 defa kalkıyor su içip hemen geri uyuyor.Ama kararlı olmak cok önemli.birde gün içinde rutinine dikkat etmek önemli.Saatinde yemek oyun ve uyku. Saolsun annem cok dikkat ediyor ve emzirmeyi birakinca zaten gunduz bei gormuyordu,geceleri de 2 gun boyunca annem ilgilendi beni hic gormedi.Boylece bir duzen tutturduk.Şimdi kızımın istahi şaşırtıyor beni:)

  • Geceleri acıkmıyorlar bencede. Bende Tracy Hogg'un bebek bakım sorunlarına mucize çözümler kitabını alıp okuduktan sonra oturttum diyebilirim. Arada sorunlar çıksada genelde rutinden sonra uyuyor. Gece her ağlayışında emzirdim, bazen 10 dakika emip uyuyakalıyordu bazende 2 dakika.Ama sabaha kadar yat kalk yat kalk terim dönüyordu. Derken kitabı okudum, emmeye alıştığına karar verip denedim. Buarada yatmadan önceye çektim mamasını. Sabaha kadar 1-2 mızıktan sonra uyudu 🙂

 3. Benim bebegim de 4 bucuk aylik. saat 7-7:30 gibi uyuyor. Sabah 6 da uyaniyor. belki cok kucuk oldugundan boyle duzenlidir diyorum bazen. Rutin denilir mi bilmiyorum ama bizim de uykudan once yaptiklarimiz var. Emzik misal. Uykuya dalarken aliyor gun icinde ben istesem de almiyor. Bir uyku arkadasi ariyorum ben de onu da dahil etmek istiyorum. Insallah boyle gider.

 4. İlk kızım 4 yaşında ikincisi 14 aylık . Ve ben bu uyku düzeni denen şeyi ne yaptıysam oturtamadım. Büyük kızım 3 yaşından sonra kendi başına yatağa yatıp uyudu ancak ve geceleri aralıksız uyudu. 2. kızım da ne gündüz ne gece uyuya kolay geçemiyor. Hangi yönteme bakarsam bakayım en az 15 dk (hatta geçenlerde 40dk ağlatmadan bahseden bir post vardı) ağlatma var. Oysa 10.dk dan sonra katılıp , moraran bir kızım var benim. Bıraktım ben de 2 sene daha sabredeceğim tahminim 3 yaşından sonra küçük kızımın da kendi kendine rutine gireceği

  • son cümlenizi çok takdir ettim.uykusuzluk çok zor ama annenin bebeğine merhameti bunu aşıyo sizinde dediğiniz gibi sabır en güzeli.çünkü bazaen anneler disiplin oturtıyım derken empatiyi kaybediyo ve bebeğe karşı duyarsızlaşıyo malesef.

 5. 4.5 aylıkken 2 günde Ferberize ettiğim oğlum 17 aylık yatağından kaçınca bütün işler bir anda bozuldu. Yatağında durmayan çocuk ağlatamazsın, ağlamıyor çünkü odadan çıkıyor. Sonra masal, ninni ve emziklerle yoluna sokmuştuk. Gece uyandığında kendi kendine emziklerini bulduğu için çoğu zaman yardımcısız uykuya dönüyordu. 26 aylıkken emzikleri de bırakınca bütün iş bozuldu. Gece yarısı uyanırsa yanımıza gelmek istiyor ve geliyor. Ben götürüyorum, 1 saat sonra tekrar geliyor. Çoğu zaman uykusuz kalmamak için pes ediyorum ama iyice sinir olmaya başladım bu duruma.

  Diyeceğim bazen çocuk kendisi yön veriyor. Anne bir iki müdahale ile durumu düzeltiyor ama kesin olan bir şey varsa o da şu: Bazı çocuklar uykuyu sevmiyor.

  • Bedtiming adli kitabi tavsiye ederim. Uyku egitiminin basarili olmasi buyuk olcude hangi donemde yapildigina bagli. Cocugun gectigi bilissel ve duygusal degisimlere gore egitimin daha kolay/ zor/ hatta imkabsiz oldugu donemler var. Ben bu donemlere gore "bu ise girmenin vakti degil simdi" dedim ya da "simdi tam zamani" dedim. Kitap amazonda. Tabii cocugun direncli/ inatci olmasi da baska bir faktor. Ama Bedtiming i tavsiye ederim.

 6. Çok şükür Güz de iyi uyuyan bir çocuk. Elifçim seninle çok benzer şeyler yapmışız benim bu sistemden de haberim yoktu açıkçası. Ama yaşadıklarım bana şunu öğretti bizim davranışlarımızın bebeğin davranışlarını şekillendirdiği. Yenidoğan da yatarken kimse uyusun diye bebeğimi alıp pışpışlamadı yada aman ağladı sussun diye kucaklara alınmadı. Güz de doğal olarak kendi kendine uyumayı öğrendi. Bebekler disiplinleri ve rutinleri çabuk kabulleniyorlar sanırım. Hastaneden eve geldikten sonrada ben Güz'ü hiç kendi odamda yatırmadım direk odasına ve yatağına alışsın diye en başta yatağına koydum ve yatağınada eskiden bildiği dönenceleri ve oyuncakları koydum. Bunlar ona öğretti ki burası benim yeni yatağım. İlk bir ay ben onun odasında uyudum ama o kadar. Birde hala özen gösteriyorum sıkıntısı olmadığı zamanlar her ağladığında yanına gitmiyorum kucağıma almıyorum konuşarak oyuncaklarını göstererek kendi kendine uykuya geçmesini bekliyorum.

 7. Elif Abla Çocuklarda Uyku sorunları ve Çözümleri şeklinde link vermişsin ama açılmıyor. kontrol etmen mümkün mü? kitabı hemen edinmek istiyorum. Çünkü uyku konusunda problem kızım da ben de problemliyiz. Ben tam bir rutin oluşturabilmiş değilim. kızım 8 aylık oldu hala benim odamda sepetle beşik arası olan yatağında yatıyor. Onun dışında bir yerde yatırdığımda hemen uyanıyor yatmak istemiyor. bu kitap benim sorunlarıma çare olacak. eğer tam olarak KARARLI ve İSTİKRARLI biçimde uygulamaya geçersem. anahtar kelimeler bunlar biliyorum senin yazılarından. geceleri bazen 2 bazen 10 kez emmek için uyanıyor. artık kendi odasında yatağında yatmasını ve deliksiz uyumasını istiyorum. bu uyku işi dışında beni zorlayan birşey kalmadı. eminim o da artık rahatsız oluyordur bu kadar uyanmaktan. Uyku arkadaşı edinmek için geç mi kaldım acaba ?

  • Tekrar deneyebilir misin? Linkte bir hata vardı, şimdi çalışıyor olması lazım.

   Ben Derin'in Mumu'sunu yatağına 5 aylıkken koymuştum ama ilk birkaç ay yüzüne bile bakmadı. Bence 8. ayda hala deneyebilirsin.

  • Benim kızım yatağındaki hiçbir şeyi kabul etmiyordu. 12. ayından sonra kendi uyku arkadaşını kendisi seçti. Denemeye devam edin bence de…

 8. 1 yaşına kadar "çocuğun ihtiyacını açlık-gaz-kabızlık-diş çıkarma aklınıza ne gelirse işte" yöntemleri ile anlamaya çalışmaktan dolayı uyku eğitimi vermeyi hep erteledim..11-12 aylıkken Ferber e mecbur kaldım, 11-12 gün sürdü eğitimimiz. Pedagog eşliğinde yaptık, 11-+12 gün uzun değil mi dediğimde, bazı çocukların direnç seviyesi herşeyi doğru yapsan da seni şaşırtabilir demişti.. Rahatladım, bende bir gariplik yoktu. Sonra uymaya başladık ailecek. 17 aylık olduğumuzda herşey ters tepti, neyi yanlış yapıyorum gene psikolojisine girdim. Oysa rutinlerimiz, uyku alışkanlıklarımız, her şey yerli yerindeydi. Sadece Terrible 2'ya giriş yapıyordu Dorikus. Gün içinde tatmin edilemediği hisleri ile gece uyku meselesine tepki veriyordu.Neden ? Çünkü anne baba için uyku önemliydi. O da acısını bundan çıkartıyordu. Aşkolsundu be…O kadar zaman uyuduktan sonra ( akşam 8 sabah 7 – koy yatağa , al sabah ) şimdi bu yapılır mıydı ? Yeniden Ferber amcaaa dediğimde karşımda daha farklı bir çocuk vardı. Öyle her dönem işe yaramıyor Ferber amca..Zamanı var, kaçırırsan, geç kalırsan boşa kürek çekersin …Emzik, meme, biberon, parmak emme de bizim lügatımızda yok, ne yaptıysam, kendi parmağını emsin diye kendim uğraştıysam da nafile…Uyku arkadaşı edinmek bir yana dursun, alışkanlık için üsteleyene itip kakacak kadar kesin kararlı bir çocuk . Böyle "kolaylıklar" her zaman öğretilmeyle oluyor mu emin değilim artık. Oral dönemindeki eksik kalan kısmı annesinin saçını parmağına dolayarak arada ağzına sokarak gideriyor. Ne şans !

  Şimdilerde bizim odamızda , çoğunlukla benim yatağımda uyuyor, SlingoMom gibi ben de artık uğraşmaktan bıktım, bıraktım…Gece yediğimiz tekmeler, benim her sabah yatağımdan tomarla saç toplamam falan kanıksandı artık. Önümüz yaz, nasıl geçerse geçsin. Artık Ferberize edilemeyecek bir yaş diliminde olan bu paşayı , tatil sonunda kendi yatağına yatırıp, 1 saatte mi 3 saatte mi uyuturum bilemiyorum, son bir güç kırıntısıyla deneyeceğim. Hiç olmazsa gece uykusunun bir bölümünü orda uyutup sonra ayaklanıp gelmesini idare edeceğime karar verdim. Eğitmeye çalışmaktan bıktığım ve pes ettiğim 1 konu var, o da Uyku …Zira ben hiçbir şekilde uyuyamıyorum. Ben uykusuz isem tolerans seviyem korkunç düşük oluyor..bu da bana haksızlık. Bu yıllar geçecek evet, ama benim yıllarım da geçiyor, üstelik ona karşı en verimli olacağım yıllarım.

  İlkokul çağı geldiğinde, uyanma saatinden 1 saat evvel kaldırıp, hadi naş naşşş okula diye gaddarlık yapmazsam ne olayım ! Sen misin uykuya düşkün olan 🙂

 9. Bu konuda annenin davranışlarının bebeğe uyku konusunda yardımcı olabileceğine inansam da, bazı durumlarda uykuyu hiç sevmeyen çocuklar olabileceğine de oğlum sayesinde yürekten inanıyordum. 7 aylıkken çok disiplinli şekilde Ferber yöntemini denememize rağmen başarılı olamadık. Defalarca denememe rağmen uyku arkadaşı edindiremedim, emzikten de hep nefret etti. Sadece kucakta sallanarak uykuya geçebiliyor, kesinlikle hiç sallanmadan uyuyamıyor. Biraz sallanacak, sonra da yatağında en az 10 dakika dönerek uyuyor. Geceleri de en az 1 kere kalkıyor ve kesinlikle yanına gitmezsem uyuyamıyor. Akşam zaten 9.30dan önce hiç uyumadı, ne yaptıysak olmadı, çok yoruyoruz, ışıkları 8.00de kapıyoruz, işe yaramıyor. Biz artık pes ettik, her akşam psikolojik bir savaş oluyor. Ancak şunu da eklemeliyim ki,
  Arkadaşlarımın hastaneden çıkar çıkmaz günde birkaç kere uyuyan, gece de emme dışında uyuyan bebeklerine çok şahit oldum, benim oğlum doğduğunda ilk 3 ay meme dışında hiç uyumadı. 3 aydan sonra gece uyumaya başladı, 8. Aydan sonra da gündüz uyumaya başladı. Dolayısıyla bazı şeylerin de çocuğun doğası ile ilgili olduğuna artık inanıyorum. Bununla birlikte, ikiz sahibi bir arkadaşım var, ve ikizlerden kız olanı akşam saat 7de yemekte bile olsa kafasını masaya koyup uyuyor, ancak erkek ikiz akşam 10,30dan erken uyumuyor. Aynı anne, aynı disiplin 

  • Katılamayacağım bir görüş: Sallanamadan uyuyamıyor.
   Nasıl olabilri böyle bir şey? Ne oluyor mesela uyuyamayıp 3 gün uykusuz mu kalıyor bebeğiniz? Mümkün değil, muhakkak uyuyacaktır bir noktada. Sadece siz uykusuzluğa ve mızmızlığa dayanamadığınız için, oğlunuzu gevşetecek bir yöntem bulup (sallayarak), nispeten daha çabuk uykuya dalmasını sağladığınız için, uyuyamadığını düşünüyorsunuz. Zor bir bebeğiniz olabilir ama uykusuz yaşayabilen bir insanoğlu dünyaya gelmedi henüz 🙂
   Ayrıca ikizler konusunda da : Anne aynı anne ama çocukların karakterleri farklı. Şöyle ki; kız çocuk tahminimce daha sakindir ve sakin çocuk daha kolay kendini gevşetip uykuya dalmayı becerebilir. Erkek çocuk ise daha hareketlidir ve gün içinde yorgun düşüyordur. Yorulan vücudu rahatlatıp, gevşetmek zordur. Kendinizden pay biçin, yorgun olduğumuz günlerde uykuya dalmakta zorlanırız, vücudumuzun her yeri ağrır vs. Anne aynı bile olsa, çocuklarını gevşetme yöntemleri farklı olmalıdır. Her iki çocuğunu da aynı şekilde uyutmaya çalışıyorsa elbette farklı saatlerde sonuç alacaktır.

   • scanan sana katılıyorum ancak böyle bebk büyütenler anlayabilir bizi.çokbilmiş yukarıki yorumunda yazmışsınız diş çıkarırken sallanmak istedi 15-16 ayında yanımda yattı diye işte bizim bebişler 2 yaşına kadar aralıksız özel dönem durumundaydılar..çok şükür şimdi normal bi çocuk oldu ve kendi uyuyor 4-5 gündür:)

 10. Annenin rolü büyük olsada çocuğa görede değişiyor bence uyku durumu. Ezgi'cim sağolsun 8. ayına kadar ayakta yada beşiğinde sallanarak uyuyan bir bebekti. Birsüre sonra sallamayı kestiğimde direk uyanmaya başladı. Gece 5-6 kez uyanıp emmek istemeside sabrımı zorladı. İnternetten araştırıp Tracy Hogg' u buldum. Blogcu anne'yle de bu sayede tanıştım 🙂 Uyku arkadaşına sıcak bakmadı,oynayıp kenara koydu. Neyseki önceden emziğe alışmıştı. Emzik onun uyku arkadaşı oldu 🙂 Sütüm yetmediği için günde birkez mama veriyordum, gece uykusundan önce vermeye başladım. Yatırmadan önce mama, ardından altını değiştirme,yaklaşık 30 dakika sonra yatma. Hadi bebeğim uyuyalım deyip kucağıma aldım, yatağına yatırıp yanaklarından öptüm. Yaklaşık 30 sayfalık masal okuyup şimdi sana bir kitap daha okuycam, sonra uyuyacaksın bebeğim dedim (istisnasız herseferinde) .3 gün sonra yavaş yavaş alışmaya başladı. Diş çıkarırken gece çok ağlardı, o zamanda dişetlerini rahatlatıcak jel sürdüğümde direk uykuya dalıyordu çok şükür. Bir süredir hadi bebeğim uyku vakti dediğimde direk kollarını açıyor, ya kucakta yada ellerinden tututp yürüterek yatağına götürüyorum. Birkaçkezde kendisi ellerimden tutup kendini kaldırttı sonra beşiğin yanına yürüdü 🙂 Abimin büyük oğlu (şuan 6 yaşında) bebekken uykusu geldiğinde olduğu yerde uyur, gece 3 te kalkıp emer, sabaha kadar uyurdu. Küçüğüyse (8,5 aylık) gece habire kalkıp emiyormuş, gündüzde sallanmadan uyumuyor.

 11. sabah 7 de kalkış 10 da tekrar yatış 11,30 da kalkış öğleden sonra 17,00 de öğle uykusu..saçmalıyo iyice…öğle uykusu uyumicakmış..ve aglama krizi..kendisi 6 aylık..ayakta sallarsan kıyamatler kopuyo..emzik yok biberon yok oyuncak yok..müzik var yaşasın ki..uyumamak için direniş. yeni bir metod denemelliyim…ah yatagına koyup kapıyı kapatıp bir gidebilsem…mutfak bi além ben bi além..

 12. Merhaba Elif, ben de kızımın uyku sorunlarına çözüm ararken karşılatım seninle. Elimen geldiğince yazılarını takip ediyorum, gerçekten hem içerik hem de ifade şeklini çok beğeniyorum. Bilgilerini paylaşan, yargılamayan, hassas annelerin dilinden çok iyi anlayan bir anlatımın var. Öncelikle çok teşekkürler:))

  Benim kızım 2.5 yaşında. Ben de kızı doğduktan sonra 15 yıllık meslek hayatını hala hiç pişmalık duymadan bırakan bir anneyim. Abartmadan ama bilinçli, iyi bir anne olmaya çalışıyorum. Uyku, beslenme, kitap, oyuncaklar, oyun grupları, arkadaşlar vb sizlerin hassasiyet gösterdiği her konuda ben de okuyup araştırıyorum, kendi akıl süzgeçimden geçiriyorum, kızımın yapısına bakıyorum ve doğru yolu bulmaya çalışıyorum.

  Uyku konusunda da bahsi geçen yöntemleri iyice araştırmış, kitaplarını, web sitelerini satır satır defalarca okumuş bir anneyim. Ama artık kızım 2.5 yaşına geldiğinde, ben mi beceremiyorum diye kendimi sorgulamaktan vazgeçtim. Evet, kesinlikle inanıyorum bazı çocukların uyku ile arası gerçekten beklenildiği kadar iyi olamayabiliyor. Bazı yetişkinlerde de olduğu gibi.

  Doğumundan itibaren uykuya dalması hep çok zor oldu kızımın. Gaz, kolik, reflü hepsini tecrübe ettik. Araba koltuğunda, pusetinde hiç uyumadı. Evde yatağında, kucağımda, emerek vb uyutsam bile uykuya dalmadan önceki anlar hep huzursuz, hep ağlama krizi ile bitti. Hani sen bir kere yazmıştın Derin uyuttuktan sonra defalarca yarım saatte bir uyandı. Kızım 1 yaşına kadar her akşam uyuduktan sonra 3-4 kez yarım saat aralıklarala uyanıp ağladı. Geçeleri de defalarca uyandı. 15 aylıkken emzirmeyi bıraktım. Ama gece uyanmalarına, uykuya dalma problemlerine hiç faydası olmadı. Emzik, uyku oyuncağını belirli aralıklara defalarca denedim almadı. Dişlerini çok zor çıkardı. Artık 10 küsürüncü dişini çıkarırken %100 emindim ki 1 diş çıkarmasının sancısı 3 ay sürüyor. Yatır kaldır yöntemini 4.5 aylık ve 9 aylıkken iki kez 3 hafta istikrarla denedim. Olmadı, uyutma biçimimiz bu olmuştu 3. haftanın sonunda bıraktım.

  Pek çok konuda hassas kızım. Bunu kabullnediğim anda işler daha kolaylaştı benim için. Herkesin sen yapamamışsındır demesine, dr'ların yetersiz ve yeri geldiğinde şuçlayıcı yaklaşımlarıma kulaklarımı kapattım. Tuvalet eğitimi de ayrı bir sancılı süreçti. 1.5 yaşındayken bezi, alıştırma külotlarını istemedi. Geceleri uyuduktan sonra giydirirdim, uyanıp çıkar diye ağlardı. 4 ay sürdü tam. 2 ay ne lazımlığa oturdu ne de bezi kabul etti. Temzile, yıka kısmını hiç dert etmedim. Sabırla 2. ayın sonunda oturmaya başlayıp, 4. ayın sonunda gece ve gündüz eğitimi tamamdı. Mevsim geçişlerinde kıyafet değişikliğine alışması 2 ay sürer. Gece uzun kollu pijamaya Aralık'ta falan geçebiliyoruz. Uyuduktan sonra giydirsem de uyanıp çıkararır. En küçük bir soğuk algınlığında 10 dk aralıklarla uyanır bütün gece. Başını yükseltme, buhar, ilaç hiç işe yaramaz. Hatta ilaçların binde bir olasılıklı yan etkileri bulur bizi. Örneğin antihistaminikli damla, şuruplar normalde uyku yapar. Ama nadir bir yan etki olarak idrar retansiyonu, tutulması yapar. Kızımda da bunu yaşadım. İdrarını zor yapıyor kullanırsa, kullanmayı kestiğimizde kontrolünü kaybettiği için sürekli kaçırıyor çişini.

  Uzatmak istemedim ama özet yazmak hep en zorudur ya toparlayamadım:) Biz her aşamayı sabırla, yaşıtlarından daha zor ve uzun bir zamanda geride bıraktık. Tuvalet eğitimi de bitti, 2.5 yaşına girdiği şu günlerde, tüm dişleri çıkmışken gece kesintisiz uyumaya da başladı ama uykuya dalması hala çok zor. Doğduğundan beri çok güzel, banyo, kitap, günün özeti şeklinde onun da sevdiği bir rutinimiz var. Bu rutine karşı çıkmaz ama uykuya da bir türlü geçemez. Bunun için şu günlerde belki bir uyku uzmanının kapısını çalmalıyım diye düşünüyorum. Bu arada kesintisiz uyuyor dediysem bir derdi tasası yoksa tabi. Dert tasa da sıkça var. Mesela bugunlerde hiç kabızlık sorunu yaşamadığımız halde gündüz kakasını yapmıyor. Çişimi seviyorum, kakamı sevmiyorum yapmayacağım diyor. Gece de rahatsız ettiği için defalarca uyanıyor, 3. gece artık tutamayıp ağlaya ağlaya yapıyor.

  Diyeceğim odur ki en doğrusunu kendi annesi bilir kuzuların, bazıları daha zordur, bazıları daha kolay. Bunu bilmek, kabul etmek de gerekir bazen.

  Tüm annelere mışıl mışıl uyuyan bebekler diliyorum:) Ben o kadar zorlandım ki bu konuda, ne zaman huzurla uyuyan bir bebek görsem ağlamaklı olurum…

  • Ne düşündüysem aklımdakini yazmışsın. Seni okurken ben de yan yanayız gibi hissettim..Zor çocuk yoktur,başaramayan anne vardır diyenlere copy paste yapacağım seni 🙂

   • Bir konuda zorluk yaşayan, çözüm bulmaya çalışan anneyi yüreklendirmek, bazen Elif'in daha önce yazdığı gibi sadece sünger olup dinlemek yerine sen başaramıyorsun demeyi çok acımasız buluyorum. O yüzden Elif'in kullandığı dili çok beğeniyorum. Tecrübelerini paylaşmak başka bir şey, yargılamak başka. Herkes anneliği kendi çocuğu kadar biliyor sonuçta. Uyku sorununu yaşamayan bir kişi anne de olsa bunun ne demek olduğunu anlayamıyor. Anlamasını beklemek de doğru değil belki ama en azından bu kadar acımasız olmamasını beklemek doğru bence.

    • Teşekkür ederim Annecik. Kendim anne olmadan önce yargılayıcı bir dil kullanmak konusunda dikkat etmezdim sanırım, çünkü bazı şeyler anlatılmıyor, yaşanıyor 🙂 Ancak anne olmanın bana öğrettiği bir şey varsa o da (1) Başkalarını yargılamamak (2) Büyük konuşmamak. 2 şey oldu gerçi, ama öyle… Bu çocuklar büyük konuştuğu her şeyi yediriyorlar adama 🙂

    • Evet katılıyorum…"Yargılamak", başka bir şey , empati kurmaya çabalamak başka, deneyim paylaşmak bambaşka…Bir zamanlar bir yazı yazmıştım, herkesin anneliği kendine düşüncesi üzerine…Burada … .http://dorikus.wordpress.com/2011/01/26/sen-nasil-annesin/

  • annecik aynen benim yazacaklarımı yazmışsın.elif hanımın uyku konusunda başarısında kendi çabaları mutlaka fayda vermiştir amma deniz ve derin de.benim oğlum 33 aylık ve 4 gecedir kendi uyuyor ve ben sevincimden uyuyamıyorum:)bütün yöntemleri okuyorum tekrar okuyorum ama bnimkine sökmesi mümkün değil.bunuda burada yazmamın sebebi annelerin aklında baza bebek 3 yaşına kadar uyumayı beceremeyebilir diye kalması aksi takdirde anne bide şunu yaşıyo ben mi beceremedim .uyku problemi olmayan anneler gerçekten çok şanslı.ama üç yılda sürse uykusuzluk neticede bitiyo..uykusuz bebek annelerine kolaylıklar diliyorum

  • Annecik kesinlikle haklisin, uyku olayi bebeye gore degisiyor…Daha dun arkadas yegeninin bebeklikten beri cok rahat ve uzun uyudugunu soyledi, dogal hali boyleymis yani:) sansliymis annesi…Tuvalet egitimi icin bence 1 bucuk yasinda baslamak cok erken, aslinda belki yine cocuga gore degisri ama kendi fikrimi yazmak istedim. Sanki 3 yasinda olay cozuluveriyor hemen, ondan onceki butun cabalar, stresler bosmus sanki, bana oyle geldi belki de,,,biz 2-2bucuk yas gibi basladik…ve kaka olayinda cok zorlandik, tutmalar falan…ama sanki biran geldi ve olay cozuldu:) Inan denemedigim birsey kalmamisti…Eminim kizinin kaka problemi de bitecektir, biraz sabir…Sevgiler…

   • Özge çok haklısın tuvalet eğitimi konusunda. 1.5 yaşında başlayayım diye hiç zorlamadım ben zaten. 2.5 yaş civarı daha kısa sürede ve kolay çözüme ulaşılıyor benim de gözlemlerime göre. Ama bezi, alıştırma külotlarını kendisi istemedi. Yazdığım gibi ben gece giydirsem bile çıkar diye ağladı. Ama lazımlığa oturtmak için zorlamadım. Zorla da bez bağlayamadım, bağlasam da çıkardı zaten. 2 ay sonra kendisi oturdu. Bu 1 yıl önceydi. Bu kaka konusu 2.5 yaşındayken şimdi ortaya çıktı. Yine sabırla, anlata anlata çözmeye çalışıyorum. Bu da diğerleri gibi bir dönem, geride kalacak değil mi:) Sevgiler

    • evet annecik aynen geride kalicak hic endiselenme:) biz de cok zor zamanlar gecirdik, 1 hafta kakasini tutuyordu, acilar icinde kivraniyordu…sonra dedim ya kisa bir surede cozuldu olay:) bak gor sizinki de yoluna giricek. Sevgiler…

  • “annecik” yazdiklariniz tamamen benim oglumla ortusuyor.. oglum su anda 4 yasinda. biz de uzun sure bu cocuk hassas, kaygili, karakteri boyle dedik.. ancak 1 senedir psikoterapi ve psikiyatrik destek aliyoruz. yaygin gelisim bozuklugu tanisi koydular, cok hafif, skalanin cok altinda, tesvikle-ozel ilgi ve egitimle duzelen bir durum.. ancak butun bu yasadigimiz sorunlar da buyuk ihtimalle onun normal cocuklardan farkli ozel bir cocuk olmasindan kaynaklanmis.. sizde de boyle bir durum olabilir, ne olur gec kalmayin.. mesela ilac destegi vermek istedi doktor kaygilarini hafifletmek icin en hafif ilac en dusuk doz ama bu sefer de ilac cocukta tik yapti…
   herkese kolayliklar diliyorum.

 13. Elifcim, Derin VE Deniz'e öyle özendim ki.. Allah nazardan saklasın maşallah.. Derin'in bir elinde emzik bir de ağzında oluşuna çok güldüm.. ve bende bir Mumu bulmalıyım dedim uyku konusunda çok muzdaripim çok.. oğlum zor uyuyan ve en ufak bir seste gözlerini açan bir çocuk evde parmak ucunda yürüyoruz…..beişiğini seviyor ..ama gezmeye gittiğimizde de uyumuyor tabi etrafı seyretmekten…nerde bulcam gezmede ben sana beşiği..off. sallamak kötü mü??

  • Portatif hamak öneriyorum. Benim kızım da zor uykuya dalan bir bebek. Ben portatif hamağımızı sürekli yanımızda taşıyorum. Tavsiye ederim.

  • Portatif hamak öneriyorum. Benim kızım da zor uykuya dalan bir bebek. Ben portatif hamağımızı sürekli yanımızda taşıyorum. Tavsiye ederim.

  • Gezmeye gittiğinde slingde uyutmayı deneyebilir misin, varsa? Ben genelde öyle yapıyorum. Slinge takıp öyle uyutuyorum Derin'i dışarıdaysak.

 14. Genelde uyku sorunu=uykuya dalamama. Bizim sorunumuz biraz daha farklı. Cem yatağında az yardımla uyuyor. Yani arada su veriyorum, ayağa kalkarsa onu kızdırmadan yatırıyorum. Ama genelde sadece bekliyorum. 30-40 dakikada kendi başına uyuyor. 3-4 saat sonra başlıyor, mızmızmız… Sabah kalktığı 6:30a kadar. Bazen saat başı bazen 5 dakikada bir. Direkt müdahele etmiyorum, bazen susuyor, bazen de ağlamaya geçiyor. Çoğunlukla gözü kapalı. Çoğunlukla su, emzik, uyku yastığını bile istemiyor. Sadece mızırdanıyor ve ilgilenmezsek uyanıp ağlıyor. Buna benzer bir durumu hiç bir kaynakta bulamadım. Genelde yaklaşım, kendi uyuyan bebekler sabaha kadar uyur yönünde. Peki başka bebek yok mu böyle?

  • Cem'in kaç aylık olduğunu ve bu sorunun yeni mi çıktığını, yoksa hep mi var olduğunu yazmamışsınız.
   Benim kızım da 4. ayından bu yana kendi odasında ve kesintisiz uyuyor. Ama mesela 6. ayında diş çıkarırken sallanarak; 12-15 ay arasında anne yanında uyumak istedi. Sanırım bazı dönemlerde ekstra anlayışa ve güven duygusuna ihtiyaçları oluyor. Anne ve babanın tüm kaprislerine katlandıklarını görünce güven duyguları yerine geliyor ve eski düzenlerine geri dönüyorlar. Tabii, "eski düzen" diye tabir edilebilecek bir düzenleri varsa 🙂

 15. elifcim senin cocuklarının da 1 az özel olduklarını kabul etmeli bence. tracy teyze nin yöntemleri de her cocukta işe yaramaz herhalde. zaten hangi tedavi ya da öneri, her insana ii gelmiş ki onunkiler gelsinn… senin sıpan sana benzer…

 16. Merhab Elifcim,
  Sayende tanistigim Tracy Hogg'un her 2 kitabini da okudum.hatta bizzat uyku sorununu cozmek icin okumaya basladim kitabi. Gercekten de biraz ugras, sabir, ozveri ve kararlilikla, ben de bu isi cozdugume inaniyorum.

  Benim kizim 22 aylik, 4 aydir kendi yataginda uyuyor. Gece uyurken kullandigi emzigi de 2 aydir birakti(rdik), onun yerine elimi tutarak uykuya daliyor. Emzik + cok daha oncesinde yaptigi gibi , kulagimi cekistirerek uykuya dalmasindan iyidir diye dusunuyorum 🙂
  Bizimki aksam 21:30'da yataga giriyor. Genellikle hemen uyuyor, bazen done done 1 saatte zor uyudugu da oluyor.ornegin Bugun 23:00de uykuya dalabildi ancak ! Ama genellikle kisa surede, kendi yataginda, elimi tutarak (kendini guvende hissetmeye ihtiyaci oldugunu dusunerek, henuz bu aliskanlik icin biraktirma operasyonuna baslamadim, baslamalimiyim ? ) Uykuya daliyor. Sabaha kadar da uyanmiyor. Sabah 7:30-8:30 arasi degisiyor uyanma saatleri.

  Uyku "egitimi"ne ne zaman mi baslanmali ? Hemen ! Mumkun oldugunca erken. Tracy Hogg'la kizim dogdugu gun tanissaymisim keske dedim hep. Ve bu yuzden hamile olan tum tanidiklarima da tavsiye ettim….

  • Bana öyle geliyor ki çocukların bu kendini güvende hissetme ihtiyaçları hep devam ediyor. Deniz -ki 4 buçuk yaşında- çoğu zaman uykuya dalarken yanında olmamızı tercih ediyor. O yatağında yatıyor, ben (ya da babası, kim yatırıyorsa) aşağıda bekliyoruz. Ki 10 dakika içinde dalıyor.

   Ama yeri geliyor işim oluyor, yorgun oluyorum, gidip uzanmak istiyorum, vs. Öyle zamanlarda ya banyoya gireceğimi, ya karnım çok aç olduğu için yemek yiyeceğimi söylüyorum. Yiyince gel diyor, tamam diyorum, ama zaten uyumuş oluyor.

   Diyeceğim o ki, o bekleyiş seni rahatsız etmiyorsa devam et. Ama seni başka yapacaklarından alıkoyuyorsa o zaman başka düzenlemelere gidebilirsin. En iyi kararı sen verirsin 🙂

 17. Uyumayan çocuk ne demek? Yani mesela çocuk gece uyumayınca ne yapıyorsunuz? Ben sanmıyorum ki çocuk 3 gün boyunca uyumadan durabilsin. En nihayetinde uykuya yenik düşecektir.
  Bence burada kilit nokta, çocuğun uykuya dalamadığı için huzursulanıp ağlamasına sabırla katlanabilmek. Eğer çocuğun ağlamasını kesmek için, onun yerine anne veya baba çocuğu uyutmaya çalışırsai çocuk asla kendi kendine uykuyu dalmayı öğrenemez, hep başkalarından yardım bekler.
  Çocuk uykuya dalamayınca ağlayacaktır. Anne de sabırla yanında durup, ağlamasını dinleyerek, uykuya dalana kadar yanında bulunmalıdır. Uykuya dalması uzun süren çocuk da, çabuk uyuyabilen çocuk da en sonunda kendi kendisini gevşeterek uykuya dalabilmeyi başaracaktır.
  Sağlıklı hHer çocuk/insan uyur; uyuyamayan çocuk veya uyuyamayan insan, ancak fiziksel bir rahatsızlık halinde mümkündür.

 18. ELİF'cim bana da bır yol goster lutfen yağız 35 aylık rutınlerınden dısarı cıkmayan bır cocuk uyumadan once ılla kıtap okunacak ve kendı yatagında uyuyacak lakın yattıktan sonra yanı 9'da yatar ve gece 1 de uyanıp yanıma gelır bazen ben fark bıle etmıyorum yanıma gırıp yatıyor ve sabaha kadar uyuyor ama ne yaptıysam kendı yatagında sabaha kadar uyumasını basaramadım bu arada bebeklıgınden berı de kendı yatagında yatırdım yanıma almadım hasta olması dısında ama bızımkı de boyle ıste anlayamadım gıttı bebek bakımında mucıze cozumler kıtabını hatmettım ama olmayınca olmadı :((

  • Önemli olan şu: Siz bu durumdan rahatsız mısınız? Eğer rahatsız değilseniz, bırakın gelip yatsın. En fazla 4 yaşına kadar yanınızda yatacağını tahmin ediyorum. Eğer rahatsızsanız ne yazık ki biraz uykusuz kalmanız gerekecek. Her akşam saatinzi 1'e kurup kalkacak ve çocuğunuzu tekrar kendi yatağında uykuya dalmaya ikna edecek, gerekirse yatağının başında bekleyeceksiniz.

   Kendimden örnek vermek isterim: Geceleri tuvalete kalkar ve odama geri dönmeye korkardım. Bu nedenle annemlerin yatağına giderdim (Oğlunuz da gece uyanıp, korktuğu için tekrar uykuya dalamayıp, sizin yanınıza geliyor olabilir.). Bir gece yine tuvalete kalmışım, annem alışkanlıkla yatağın ortasına doğru çekilip bana yer açmış. Ben ise o gece tuvaletin ışını söndürüp odama gitmişim. Annemlerle yattığım son gece olmuş, bir önceki gece.
   Bence keyfini çıkarmaya çalışın bu dönemin 🙂

   • cevabın ıcın tesekkur ederım saatı 1 e kurup kalktım ve gerı yatagına yatırdım bıkacsaat sonra tekrar uyanıp gerı geldı korktugu ıcın degıl bunu cok ıyı bılıyorum hatta son gunlerde gece benım yanıma geldıkten sonra anne gel odama gıdelım yatagımda beraber yatalım dıyor benım anladıgım kadarıyla yagızın derdı benımle uyumak :))) 4 yasında kesılecekmı bılmıyorum ama suan tek bıldıgım ıyı bır uyku cekemeden ıse gıtmek oluyor belkıde dedıgınız gıbı bır muddet sonra kendılıgınden bırakacak..

    • ÇokBilmiş'e katılıyorum. Rahatsız değilsen devam et diyecektim ama anlaşılan iyi uyuyamıyorsun. O halde bence de biraz uğraşman lazım.

     Yarmadan önce ona gece uyandığında yanına gelmemesini anlatabilir ve sebeplerini açıklayarak onu ikna edebilir misin? Geldiği zaman da yine konuşarak yatağında uyuması gerektiğini hatırlatabilir misin?

     Ben öyle yapardım sanırım. 35 yaş ikna olabilmeye müsait bir yaş, kendince mantıklı sebeplerle…

     Yatağına oyuncaklarını falan da koymayı denerdim.

 19. Çok bilgi=çok sorgulama.Uyumazsa şöyle olur,gelişimi geri kalır,şu yöntemi deneyin,bu yöntemi deneyin,bik bik bik…Lütfen anneleri de bebekleri de rahat bırakalım.Tamam uyku çok önemli,kesintisiz uyuyamamak çok rahatsız edici ama illa ki ”uyku eğitimi verip 12 saat kesintisiz uyuyan çocuklara sahip olabilirsiniz,çocuk uyumuyorsa bu senin hatan/eksikliğin ” yaklaşımını çok acımasızca buluyorum.Her konuda doğalı savunan blog anneleri nedense konu uyku olunca birçok kültürde doğal olanın 3 yaşa kadar çocuğun ebeveyn desteği ile uyuması olduğunu hiç dile getirmiyor.

  • Eda, yukarıda “Çocuk kesintisiz uyumuyorsa bu senin hatan/eksikliğin” mesajı değil, kendi yöntemlerim üzerine bir paylaşıma yer verdim. Doğru bulduğum, inandığım bir bilgiyi alıntıladım.

   Herkes nasıl rahat ediyorsa onu yapmalı. İlk üç yaşa kadar ebeveyn desteği ile uyumak beni rahat ettirecek bir yaklaşım değil. Dolayısıyla bu blogda onu dile getiren bir yazı -benim ağzımdan- bulamazsın.

   Ama sen yazmak istersen seve seve yayımlarım.

 20. Merhabalar,
  Benim de 21 aylık bir oğlum var, 3 ay öncesine kadar uyku konusunda çok problemimiz vardı, geceleri defalarca uyanırdı. 3 aydır nispeten daha rahatız ya bir kere uyanıyor ya da hiç uyanmıyor. Bizim sorunumuzun kaynağını ben emerek uyumasına bağlıyorum. Emerek uyudugu için gece uykusunda en ufak bir bölünmede memeyi ağzında istiyor ve ben kucağım alıp emzirmeden uyumuyordu. Şimdi bu sorunumuzu aştık. Yeni sorunumuz ise uyku saatlerimiz. Çok geç uyuyup sabah da çok geç kalkıyor. Öğlen uykusuna akşam 5-6 gibi yatıp en az 3 saat uyuyor. Yani aslında uyku düzenimiz süre olarak çok iyi ama ah bir de saatleri öne alabilsek. Önceleri kendi kendime “evet çocuk haklı, biz zaten anne baba 7.5-8 de evde oluyoruz, yemek hazırlayalım yiyelim derken saat 9 oluyo, e anne babayı özlüyo, beraber vakit geçirmek istiyo” diyordum ve bizimle saat 12 gibi uyumasına izin veriyodum. Ama şimdi saat 2 de 3 te zorla yatırıyoruz. Oğlum öğlen 12 lere kadar yatarken, biz sabahın köründe kalkıp işe gidiyoruz o yorgunlukla ve akşam daha bir yorgun dönüyoruz eve. Beraber geçirdiğimiz zamanın kalitesi de düşüyor haliyle. Çözüm olarak öğle uykusna yatırmayayım bir iki gün, erken yatar erken kalkar diye düşündüm ama değişen hiç bir şey olmadı. İlk gün akşam 9 yattı ve ertesi gün 10a kadar uyudu. “Ah tamam işte budur” demeye fırsat bulamadan ertesi gün akşam 6 da uyumak istedi ve ne yaptıysam uyanık tutamadım.7 de yattı 10 da kalktı ve o gece 4 te uyudu. Olmayan uyku düzenimiz iyice bozuldu. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bu konuda önerisi olan var mı acaba?

 21. biri bana yardım etsiiin,psikolojik destek bekliyorum:( kızım 8 aylık ve 4 aylıktan beri sallanmadan uyumuyor veya memede…odasına yeni ayırdık ve uyku eğitimi vermek istiyorum .ne yazıkki bunun eğitilmekten geçtiğinin anca farkına vardık. odayı ayırmak zaten onun için zor bide ağladığında yanına gelinmemesi…3 gündür ferber yöntemini deniyoruz gece ve gündüz,çocuğun sesi kısıldı zaten şimdiden.sonunda uyuyor ama 30 dk.sonra uyanıyor hadi şimdi ne yaparsın. gece memeye gelmeye çok alıştı ne yazıkki,nasıl bir süreçten geçmeliyiz psikolojisi bozulmadan bu yolla eğitim verebilirmiyiz,şu anda eskisinden daha kötü hissediyorum kendimi,yardııııım…

 22. uykuyu sevmeyen çocuk bence yoktur 🙂 ben uykuyu çok severim, kızımın bana çekmesi en büyük şansım, ilk 1 yılı geride bırakmaya çok az kala uykusuz hiç kalmadık neyse ki…hoş uykum ağır gece hiçbir ses de duymam ama eşim duyar neyse ki…uzun lafın kısası bizim için uyku önemli ve keyifli, çocukla ya da çocuksuz, zira uyku uykunun mayasıdır, gece 14 saat uyuyan çocuk candır :)))

 23. Benim de bebişim 3 aylık gece uykusu düzenli sayılırda gündüz biraz sıkıntılı emerek uyuyor yarın işe başlıcam bakalım annem nasıl uyutacak kuzum benim ya bu durumda olan var mı bebek alışıyo mu emmeden uyumaya:(

 24. Selam, ben de su anda Ferber uyguluyorum ve sonuca ulastik. 3gunde 🙂 bizdeki sorun (?) sabah 6 da uyanmasi. Hatta bu sabah 5te 🙁 uzun bir sure Tracy Hogg da okudum. Esnek olmadigi icin bize uymadi ama tecrubeleri saygiyi hakediyor. Uyku saatleri kpnusunda cok net mesele ve bu beni geriyor 🙂 her cocuk farkli deriz ama gunduz (9,5 ay) 3 saat uyumalari gerektigini soyluyor, bizimki de oyle. Simdi boyle bir gercek varken ve 7de uyanmalari gerek derken, 5-6da uyanan cocuk icin ne onlem alinabilir? Siz gunu nasil programliyordunuz? Kahvalti, ilk uyku, ogle yemegi, ikinci uyku saatleriniz? Bizimkiler cok kayiyor bu saatte uyandiginda? Tecrubenizi paylasirsaniz sevinirim. 

  Tesekkurler, sevgiler
  Yelda

 25. Her yontemi denedik, kitap-blog okuduk. 4. ayda kendi kendine uyuyan bebek 7. ayda 2 saatte bir kalkıyordu. 8. ayda on saat deliksiz uyudu; simdilerde yaşını yeni geçti ve tekrar uyanmaya başladı. Eski işe yarar yöntemim PU/PD yapıyorum. Kabullenmek gerekir ki bazı çocuklar daha hassas uyku konusunda, bizim de şansımıza böylesi çıktı.

 26. Merhabalar,

  benim 7.5 aylık bir oğlum var. Akşamları genelde 9-9:30 arası yatmaya gidiyoruz ve uykuya dalma problemi pek yaşamıyoruz. Gündüz uykuları da gayet iyi. Pek rutinimiz olmamakla beraber yaklaşık 3-4 saat uyuyor. benim sorunum geceleri kesintisiz uyuyamıyor. Geceleri 3-4 kez özellikle de saat sabah 5:00’den sonra kalkmayı seviyor. bazen bu tüm geceye de yayılmış olabiliyor. Su ve/veya emzik verince tekrar uykuya dalabiliyor ama gene yarım saat sonra uyanıyor. Gerçi şu aralar diş çıkarma döneminde ama diş çıkarmadan önce de sık sık uyanma problemlerimiz vardı. Şimdi Ferber yöntemini deniyorum ama emzik verip vermeme konusunda kafam biraz karışmış durumda. acaba emzik vermeden mi uyutmaya çalışsam? gece emziği ağzından düştüğü için mi uyanıyor anlayamıyorum. bu konuda tecrübesi olan var mı?

 27. lütfen banada yardım edin.Benim oğlum 1 yaşında ve uyku saatlerimiz iyi sayılır.Sabah 6 da kalkıyor.Akşamda erken yatıyor.Uyuma süreleri eskiye nazaran azaldı.Uykuya ayakta sallanarak dalıyor.Benim sorum kendi başına uykuya dalması için ne yapmalıyım.Bir de gece 3_4 kez süt içmek için kalkıyor ve bazen uykuya dalması zorlaşıyor,uyumuyor.gece daha tok tutan yiyecekler varmı ne yediriyimki bu kadar uyanmasın.YARDIM EDİN GECELERİ BENDE UYUMAK İSTİYORUM ARTIK UYKUSUZ GECELERİ SON BULACAKMI?

 28. Benim de İki oğlum var. Biri Deniz, biri Poyraz. İlk oğlum tecrübesizliğimin ceremesini çekti diyebilirim. İlk 20 gün gece gündüz durmadan ağlar geceleri uyumazdı. Bende kesinlikle anne sütü başka gıda vermeyeceğim emdikçe çoğalacak sütüm diyerekten ek gıda vermedim. Dolayısiyle 1. sebep aç olmasından uyumuyordu. Bunu daha sonra anne sütünü çoğaltan bitki çayının varlığını keşfederek çözümledim. 2. uyumama sebebi de ben hiçbir zaman gece lambası gibi bir ışıkta yatmadım ama oğlumda gece lambası kullanmaya başlamıştım. Çok uzun süre düşündüm niye uyumuyor diye ve gece lambasından kaynaklanmış olabileceği aklıma geldi. Gece lambasıda hayatımıza girdiği gibi çıktı. Asla iki çocuğumuda ayakta sallamadım. Ve uyumak istemeyen çocuğumu zorla hiçbir zaman uyutmadım. Uyumak zorunluluk değil, ihtiyaçtır yemek yemek gibi onlara bunu anlattım davranışlarımla ve ilk bebek ilk 20 gün sonrasında oğlum 6 yaşında ve akşam sekiz buçuk olduğunda haydi uyuyoruz diyorum ışıklar televizyon kapatılıyor direk yataklar bir buçuk yaşındaki oğlum gün bittiği için biten güne el sallayarak yatağına gidiyor. Onlar için evdeki herkes yatıyor bu gecenin karanlık olması gibi ya da siyahın siyah beyazın beyaz olması gibi Tabi bunların dışında çocukları gündüz yormak gerekiyor. Bütün gün televizyon başındaysa hareketsizse hiçbir aktivitesi yoksa parka çıkılmıyorsa ya da anne ve babayla evde oyun oynanmıyorsa, resim yapılmıyorsa, masal okunmuyorsa, sohbet edilmiyorsa o çocuk uykuya ihtiyaç duymuyor ve yorulmayı bekliyor.