139 Yorum

Devam sütü mü, inek sütü mü?

Geçtiğimiz hafta Numil Gıda’nın blogger anneler için düzenlediği bir öğle yemeğine davetliydim.

Birçok blog yazarı annenin davetli olduğu ve Numil Gıda Genel Müdür Gamze Çudaharoğlu ve Medikal ve Resmi İlişkiler Direktörü Dr. Yalım Üner’in katıldığı yemek ilginç bir deneyim oldu benim için.

Biliyorsunuz (belki de şimdi öğreniyorsunuz) Numil Gıda, Milupa ve Bebelac markalarının üreticisi. Milupa da bebek maması alanında sektör lideri.

Toplantının ana gündem maddesi 1 yaş üzeri çocuklara önerilen devam sütleriydi. Tam da geçen hafta Milupa’nın Sibel Arna’yla yaptığı bir röportajı okumuş ve röportajdaki “Otoriteler güçlü bir bağışıklık sistemi için 6.aydan sonra da bebeklerin günde 500 ml. devam sütü almalarını öneriyor.” cümlesini yadırgamıştım. Bu ve birçok konuyu konuştuk bu toplantıda.

Ben toplantıdan kafası da biraz karışmış şekilde ayrıldım. Dolayısıyla sizlerin de fikrini yoklamak istedim.

Gerek Gamze Hanım’ın, gerekse Dr. Üner’in toplantıda değindikleri noktaları özetlemeye çalışacak olursam:

 • Anne sütü ile inek sütünün yapı taşları birbirinden bambaşkaymış. Bu nedenle ki inek sütü baz alınarak ve anne sütü taklit edilerek yapılan formül mamalara, anne sütünde olan birçok şey eklenir, bir o kadar da çıkarılırmış. Sonunda anne sütüne en yakın formül elde edilmeye çalışılırmış.
 • Türkiye, formül mamayı en az kullanan ülkelerden biriymiş. Bunun sebebi emzirme oranlarının, mama kullanan diğer bazı ülkelere göre daha yüksek olması değil, anne sütünün yetmediği (ya da yetmediğinin düşünüldüğü) durumlarda inceltilmiş (su karıştırılmış) inek sütü, tarhana, pirinç unu bazlı mamalar, çay-ekmek-şeker karışımı gibi alternatiflerin tercih edilmesiymiş.
 • Bu gibi karışımları tercih etme sebebi sadece maliyet değilmiş. Nitekim örneğin Bebelac geçen sene fiyat indirimine gitmiş. Şu an bütün öğünlerde bebelac ile beslenen bebekler için günlük mama maliyeti 2 TL’nin altındaymış. Oysa birçok anne-baba sigara, cep telefonu gibi nesnelere yatırım yapmaktan çekinmemekteymiş.
 • Yine bu tercihleri yapan aileler arasındaki eğitim oranı hiç de düşük değilmiş.
 • Bebekler için en iyi gıda anne sütüymüş. Ancak anne sütünün olmadığı ya da takviye edilmesi gereken durumlarda formül mamalar kullanılmalıymış. Formül mamalar, tüketiciye ulaşana kadar yüzlerce kez kalite kontrolden geçiyormuş.
 • Milupa’nın tüm formül mamaları Avrupa’da, AB standartlarıyla üretiliyormuş.
 • Formül mamaların içinde arsenik bulunması ile ilgili haberlerle ilgili olarak: Arsenik, kurşun gibi materyaller doğada da bulunurmuş; soluduğumuz havada, anne sütünde de varmış. Ancak bunların tolere edilen limitleri varmış ve Numil’in kendi koyduğu limitler bunların da altındaymış. Geçenlerde çıkan haberde adı geçen firmalar arasında Numil’in olmamasının sebebi de buymuş.
 • Avrupa’da bebek mamalarına güven had safhadaymış. Özellikle de kavanoz mamalar söz konusu olduğunda, birçok insan marketten alacağı ve menşeinin ne olduğunu bilmediği sebze/meyveler yerine, sertifikalı organik olarak üretilen, gerek mamanın kendinin, gerekse içinde bulunduğu cam ambalajın birçok kez kalite kontrolden geçtiği cam kavanoz mamalara güvenirmiş.
 • Mamaların ambalajlanması konusunda da bir soru yönelttik Numil yetkililerine… Bu soru aslında bana değil, toplantıya son anda katılamayan Bahar‘a aitti: Formül mamaların ya da devam sütlerinin plastik ya da tetrapak ambalajlar yerine cam ambalajlarda paketlenmesinin mümkün olup olmayacağını sormamı istemişti Bahar. Numil yetkililerin yanıtı ise cam ambalaj üretiminin oldukça riskli olduğu, camda en ufak bir “çapak”ın (çıkıntı) ya da ambalajlama sırasında oluşabilecek herhangi bir kırığın ciddi sonuçlara yol açabileceği yönünde oldu. Tetrapak ambalajı yapan makinelerin belirli standartlara göre çalıştığını, onun kalitesinde yanılgı payının çok düşük olduğunu, zaten makine belirli standartları yerine getirmezse çalışmayacağından ambalajın yapılamayacağını söylediler.

Devam sütüne gelince… Bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmemesi gerektiğini artık herkes duydu. Ancak ben 1 yaşından sonra da inek sütü yerine devam sütüyle verilmesi kavramıyla yeni tanışıyorum. Sanırım yeni de bir kampanya bu, ilk olarak Sibel Arna’dan okumuştum yanlış hatırlamıyorsam. Gamze Hanım’a bu konudaki düşüncemi de anlattım: “Bir tarafta doğada var olan inek sütü… Diğer tarafta laboratuarda üretilen kimyasal bir ürün olan devam sütü… Bana doğal olanı tercih etmek daha doğru geliyor” dedim.

Dr. Üner burada yukarıda bahsettiğim farklı yapı taşları konusuna değindi. Devam sütlerine, inek sütünde olmayan ama anne sütünde olan birçok elementin eklendiğini, ve yine inek sütünde olup da ağır gelebilen elementlerin çıkarıldığını, böylece büyümekte olan çocuklar için ideal bir formül elde edildiğini söyledi. Gamze Hanım 7,5 yaşındaki kızına devam sütü içirdiğini, kızının az ya da kötü beslendiği zamanlarda özellikle devam sütüne dayandığını anlattı.

Dr. Üner yine bir soru üzerine keçi sütü-devam sütü kıyaslamasında keçi sütünün yapı taşlarının da inek sütünden çok farklı olmadığını, devam sütünün 1-3 yaş çocukları için daha uygun olduğunu söyledi.

Numil’in devam sütünün gerekliliği konusundaki çıkış noktası, “bebeklerin altı aydan sonra da günde 500 ml anne sütü alması gerektiği.” Ancak memeden ne kadar süt çıktığını ölçme imkanınız olmadığından, genellikle düzenli kilo alımıyla, bebeğin bezini ıslatıp ıslatmamasıyla, vesaire anlaşılıyor bebeğin yeterli beslenip beslenmediği. Dolayısıyla buna 500 ml. gibi bir sınır koymak, ve “otoriteler 6. aydan sonra 500 ml. devam sütü verilmesini söylüyorlar” demek, anne sütü vermeye devam etmek isteyen anneleri yetersiz hissettirebilir gibi geliyor bana. Bu veri biraz daha desteklenmeli, ve ilk altı ayda olduğu gibi önce anne sütünün gerekliliği ön plana çıkarılmalı diye düşünüyorum.

Öte yandan, bir yaşından sonra da olsa inek sütünün sindirim sistemine ağır gelebilmesi, son zamanlarda artan “inek sütü inekler içindir” haberleri de aklımı karıştırmıyor değil. Evet, biz hepimiz inek sütüyle büyüdük; çoğumuzda ciddi rahatsızlıklar yok belki, ancak her ne kadar böyle-gelmiş-böyle-gider diye düşünmek kolay gelse de gelişen teknolojiyle birlikte yeni bilgilere erişilebildiği şu günlerde bu gibi haberler bana acaba? dedirtmiyor değil.

Bu toplantıyı düzenleyerek bizi düşündüren Numil yetkililerine teşekkür ediyorum. Ben devam sütü olayını biraz daha incelemeye niyetlenmekle birlikte net bir karara varamadım açıkçası.

Siz ne düşünüyorsunuz? (Anne sütü vermeye devam etmiyor ya da onu takviye etmek istiyorsanız eğer) 1 yaşından sonra inek sütü mü, devam sütü mü?

139 yorum

 1. Hımmm oğlum 1 yaşına yaklaşırken benim de kafamı kurcalayan bir konu bu… gelecek cevapları ben de merakla bekliyorum…
  Şuan anne sütüne devam sütüyle takviye yapıyorum, ama onu da süt olarak içmiyor zaten, mamalara katıyorum.

  • biz de aynı durumdayız.süt içmiyor ne yazık ki,500 ml olmuyor aslında mamalarına ilave ettiğim devam sütü de. ama gece emdiği için biraz daha rahatım şimdilik. ben 1 yaşından sonra inek sütü vermeyi düşünüyorum.hatta doktorum şimdi bile (kızım 11 aylık) formül süt yerine keçi sütü verebilirsin dedi. yine de kafam karışık benim de sizler gibi. netleşmedi henüz kafamda hangisinin daha iyi olduğu.

 2. Sizin de okunmasını tavsiye ettiğiniz Çocuğum Yemek Yemiyor adlı kitapta Doktor Carlos Gonzalez * Devam sütü neredeyse hiçbir faydası olmayan ticari bir buluştur. Amerikan Pediatri Akademisi meme emmeyen bebeklerin bu sütü 1. yaşlarına bastıkları yıl boyu almalarını önerir. WHO da devam sütünün gereksiz olduğunu düşünür.
  Öyleyse niçin yapılmıştır? Çok basit. Yasalr pek çok ülkede başlangıç sütü reklamı yapmayı yasaklar. Ama pek çoğunda, ne yazık ki, devam sütü reklamı yasaklanmamıştır. Dolayısıyla üreticiler için aynı isimli iki süt çıkarıp sadece onları farklı numaralandırmak idealdir. Devam sütü reklamının başlangıç sütü satışlarını artırmayacağını düşünebilecek kadar saf biri var mı?
  ESPGAN a göre devam sütünün temel faydası çok daha ucuz olmasıdır…..
  Devam sütü büyük bebekler için faydalıdır gibi bir durum söz konusu değildir. Başlangıç sütünden daha kötüdür, çünkü daha az adapte edilmiştir. Ancak büyük bebekler, onu tolere edecek metabolizmaya sahiptir. Doğal olarak süt endüstrisi reklamları durumu tersine çevirmeye ve devam sütünü *Çocuğunuzun artan ihtiyaçlarını karşılamak için protein bakımından zenginleştirilmiştir* etiketiyle pazarlamaya çalışır.
  Tam bir saçmalık. Çocukların protein ihtiyacı büyümeleriyle orantılı bir şekilde azalır……
  Reklamların sizi kandırmasına izin vermeyin. Devam sütündeki fazla protein miktarı çocuğunuz için bir avantaj değil, yalnızca endüstriyel bir israftır.
  Meme emen çocuklr, anne sütüne devam etmelidir. Amerikan Pediatri Akademisi en az bir yıl boyunca emzirmeyi, ardından anne ve çocuk istediği sürece buna devam etmeyi önerir. WHO ve UNICEF 2 yaşına veya daha fazlasına kadar anne sütü tavsiye eder.
  Herhangi bir nedenle çocuğunuzu sütten kesmek istiyorsanız doğal olarak ona başka bir süt vermeniz gerekir. Bu başlangıç veya devam sütü de olabilir.. Karar sizindir. Ama başkalarının sizin adınıza karar vermesine izin vermeyin. Çocuğu biberonla besleyen bir anneye asla *Bu süt artık beslemiyor, artık ona anne sütü ya da anne sütüyle hazırlanmış mama vermelisin* demezler. Bir anne çocuğunu biberonla beslemeye karar verdiğinde bunun yıllarca süreceği varsayılır. Emziren annenin de aynı saygıyı görmeye hakkı vardır.* diyor.

  • Özellikle de son kısmına şiddetle katılıyorum (ve kitabın bu bölümünü siz paylaşınca hatırladım). Benim merak ettiğim, devam sütünün anne sütünün yerini alması değil, bunun böyle olmaması gerektiğini biliyorum. Benim kafamı kurcalayan, 1 yaşından sonra -özellikle de anne sütünün verilmediği durumlarda- inek sütü YERİNE devam sütü verilip verilmemesi gerektiği… Ki aslında Carlos Gonzales doktor olarak onun yanıtını veriyor. Annelerin de düşüncelerini merak ediyorum.

   • Ben de Dr.Fernandezin yazdıklarına yürekten katılıyorum ve devam sütünü asla vermemeyi tercih ediyorum. Reklamlara ve bu firmalara çok kızgınım bile bu konuda.. Hatta ben 1 yaşına kadar inek sütü uygun bir sbesin değildir laflarının altında bile bu tarz firmalar olabileceğinden şüphe ediyorum.Bu nedenle bahsettiğin toplantı için bana da davetiye gelmişti ama katılmadım.

  • Rüya bu harika bilgiyi paylaştığın için çok teşekkürler. Senin de Dr Gonzales’in de ağzına sağlık

   • Süt vermek şart mı peki? Yoğurt verilse süt yerine olmaz mı?

    • He bir de, “birçok elemen ekleniyor birçok element çıkarılıyor” demişsiniz (demişler). Neymiş onlar merak ettim. Çocuk zaten 1 yaşından sonra çeşitli beslenmeye başlıyor. O “elementleri” o gıdalardan alamıyor mu? Ben “tatmin” olmadım bu söylenenlerden 🙂

   • çağlayla çiğdem

    daha önce ben de okudum buna benzer bir yazı.. devam sütleri ticari amaçlı daha çok. annenin çocuğunu hangi sütle besleyeceği kendi özgür kararıdır. illaki devam sütü diye birşey yoktur. kaldı ki inek sütü de gayet yararlıdır. anne sütünü bırakmışsa, sadece devam sütü içer diye bir kaide yoktur. çevremde devam sütü veren aile tanımıyorum, herkes 1 yaşından sonra inek sütü veriyor. bense halen emziriyorum, kızım inek sütünü reddediyor, devam sütü vardı dolapta 1 kutu bakalım ou vereyim alacak mı dedim, yok onu da almadı. anne sütü bitince, inek sütü vereceğim ama, devam sütü kullanmayacağım.

    • Bizim bir yaşımıza daha dört ay var. Şimdilik anne sütü yetiyor. Umarım en az iki yaşına kadar da yeter. (Dilerim ki tüm annelerin sütü bebeklerine iki yaşına kadar yetsin.) Ama ola ki yetmezse ben bebeğime asla devam sütü vermem. Hatta paket sütte vermemeye çalışırım. Elimden geldiğince çiğ süt alıp, kendim kaynatıp hızla soğuturum. Değilse günlük süt kullanırım. Çünkü paketlenmiş ve raf ömrü uzun olan hiçbir gıdanın katkısız olacağına inanmıyorum.
     Rüya hanımın paylaştığı bilgiler kararımı dahada netleştirdi. Be doğa bilimleri ile uğraşıyorum. Ve inanıyorum ki insanoğlunun ihtiyaç duyduğu herşey doğada hazır bir şekilde bulunuyor. En sağlıklı şekliyle. Her ne kadar hormon, ilaç ve gübrelerle kirletseler de…Organik ürünlerde bulmak mümkün. Bence herşeyin en doğalı, en sağlıklısı. Devam sütlerine de bir nevi süt tozu gözüyle bakıyorum. Yüzyıllardır içilen inek sütüne tü kaka diyenleride hiiç anlamıyorum. Gıda sektöründe pek teknoloji yanlısı değilim ben. Gıdanın en az işleneni makbul fikrimce.

     • Ezgi haziranın 19’unda 1 yaşına giricek. Şimdilik günde bir öğün devam sütü veriyorum, yemek yiyor, emiyor. Sütüm olduğu sürecede emzirmeye devam edicem. Sütün bittiği yerde inek sütü diye düşünenlerdenim bende. Tamam teknoloji ilerlemiş, yeni bilgiler edinilmiş, yeni yöntemlerle üretilen mamalar, devam sütleri üretilmiş olabilir ama inek sütünün daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Yinede kızımın 1 yaş kkontrolünde doktoruna danışıcam

     • Eline sağlık Sultan çok güzel yazmışsın..

     • sultan hanımın dediklerine harfiyen katılıyorum. benim çocuğum da 9. aya girdi maalesef sütüm çalıştığım için tükendi sayılır. 1 yaşına kadar inek sütü alerjisi belki olur diye devam sütü, sonrasında kendi mayaladığım yoğurt ve onunla yaptığım ayran ile besleyeceğim çocuğumu… diğerleri sırf mama firmalarının ticari sebeplerle acımasızca insanları kandırmaları.

    • devam sütleride paketlenmiş işlenmiş bazı maddeler vitaminler eklenmiş fazla proteini alınmış inek sütüdür zaten.aptamilin devam sütü denilen kutudaki toz mamalar buna formüla mama deniyor,bunları bebeklere verebilirsiniz.anne sütüne en yakın olan onlar.

 3. tabi ki inek sütü…mama içeriğini okuyunca daha çok kararlı oldum.. besin değerleri yetersiz bile olsa inek sütü…o kadar kimyasal maddeyi bir çırpıda oğluma içirmeye asla gönlüm razı olmaz..ben bu oyunlara kanmam.

 4. Blogcuanne sen de demissin hepimiz inek sutu ile buyuduk diye. Ben de aynen oyle dusunuyorum. Sibel Arna demis ki inek sutu demir, iyot, cinko gibi mineralleri icermiyor demis. Dogrudur icermeyebilir ama cocuk ilk aylarda oldugu gibi sadece sutle beslenmiyor ki.. Demiri, cinkoyu da baska besinden aliversin. Devam sutleri de hic kusura bakmasin. Reklamlarin dedigi gibi olsaydi etrafta “beyin gelisimi” tamamlanmamis, “kupleri ust uste” dizemeyen, “agzini burnunu gosretemeyen” insanlarla dolup tasiyor olmasi gerekirdi.

 5. Beni hiç bir otorite devam sütünün gerekli olduğuna ve doğal olandan daha yararlı olduğuna ikna edemez. Dünyanın en gelişmiş en güzel en etik en en en işletmesi olsun yine de insan eli değiyor buna ve ve bir formülden bahsediyoruz insanın yarattığı formülden onu çıkar bunu ekle daha da sağlıklı olsun yok. Allah muhtaç etmesin diyorum. Ama ne demişti Cumartesi günü Organik sohbetlerde Defne K pakete giren herşeyi sorgulamak lazım öyle değil mi? Kaldı ki şu organik sebzelerden cam kavanozda olan mamalarla ilgili açıklamaya da güldüm. Organik sebzeyi al evinde günlük kendin hazırla çocuğuna. Ve bir de kırılmaz cam var artık. Tetrapak’a koyulması yerine kırılmaz cam’a koyulabilir. Başta yazdığım üzere ben bu konuda at gözlüklerimi takmış durumdayım beni kimse ikna edemez hele hele doğal sütten daha faydalı olacağına hiç edemez

 6. Bizim doktorumuz Derin 5 aylık iken inek sütü verebilirsin dedi.. Derin şu an 8 aylık, sabahları inek sütü ile hazırlıyorum kahvaltısını. Ya da biberondan arada içiriyorum. Geçen kontrolümüzde devam sütü olayını sordum.. Gerek yok inek sütüne alışsın dedi.. Ama ben gene de hipp in devam sütünü aldım, 10. aydan itibaren kullanılıyor.. Sonuçta Derin 8 aylık ama inek sütü verdikten sonra devam sütünü 2 ay beklememe gerek yok diye düşündüm. 🙂 Neyse Derin tadını pek sevmedi, 2 kere denedim.
  Anne sütünü zaten alıyor, alabildiği kadar da alacak valla.. En doğalı, en sağlıklısı.. İnek sütüne de devam.. 🙂

  • bu arada doktorumuz mama firmalarına ve onları destekleyen doktorlara da acayip gıcık oluyor :))

 7. bebeğim 6 ayına yaklaşırken yoğurdunu inek sütünden mi yokda devam sütlerinden mi yapmak daha doğru olacak??? kafam karışık

  • Devam sütünden yoğurt hiç duymadım. Biz 6. aydan inek sütünden yaptığımız yoğurtları verdik.

   • Selam. Oğlum 6 aylık. Devam sütü ile yoğurt mayalıyorum. Mayamız da anne sütüyle hazırladığım yoğurttan. Tam yoğurt denemez ama probiyotik bakteriler açısından ideal bence. Uzman biyolog bir anne olarak bebeğim anne sütü yanında diğer gıdalara adapte olur olmaz inek, koyun ya da keçi (hijyenik olmak koşuluyla) sütünden mayaladığım yoğurdu vermeyi uygun buluyorum.

   • dr gonzales formüla mamaları kötülemiyor anne sütüne yakın buluyor ve sebze püresi veren annelerin bebeklerinin daha zayıf olduğunu söylüyor.hatta kilo almasını istiyorsanız formüla mama ve varsa anne sütü diyor.

  • Böyle birşeyi hiç duymadım ben de, tutar mı ki? Ama zaten gerek yok yoğurt ve peynirde protein yapısı farklılaştığı için allerjen olayıda kalmıyor diye biliyorum ben…Ben de inek sütünden yapmayı düşünüyorum yoğurdu ve peyniri..

  • bana milupanın gönderdiği ufak bir bebek yemekleri kitapçığı vardı. orada devam sütüyle yoğurt yapımı tarifi vardı.

   • Hmm, ben bilmiyordum.

    • çağlayla çiğdem

     yoğurt günlük sütle yapılır ama ya, devam sütüyle yoğurt bir anlam veremedim. kaldı ki doktorumuz da hiç böyle bieşy demedi, günlük inek sütünden yoğurdu mayalayın demişti. kızım 13 aylık hala da öyle yapıyoruz. hiç devam sütü vermedim. vermeyi düşünmüyorum. ben 9 aylıkken inek sütü içmeye başlamışım. Tamam 1 yaşından sonra veriyoruz artık ama, demek istediğim Allah’a şükür hiçb ir problemim olmadı.

 8. sağlıklı beslenme deyince paketli ürün min tüketmeli diyor çoğu dr
  devam sütü de paketli, koruyucu vb içeriyor
  sütü sevmem hamileliğim dahil içmemişimdir ama yoğurt ve peynir severim. Kendi dr uma sordum hamileyken gerek yok yoğurt ve peynir yeterli dedi, kızınkine sordum o da aynısını söyledi, özellikle gece kıza süt vb vermememi, sindirim sisteminin dinlenmesi gerektiğini söyledi
  özetle yoğurt diyoeum 🙂

 9. Oğlum 16 aylık ve hala emziriyorum. 14 aylıktan itibaren inek sütü vermeye başladım. Sütüm artık azaldı ve memeyi daha çok rahatlama amaçlı istiyor ama olsun süt geldiği müddetçe emzirmeye devam 🙂 Günlük yarım litrelik cam şişe inek sütü alıyorum, 250 cc falan içiyor kalanını da yoğurt mayalıyorum. Devam sütlerinin yararlı olduğuna asla inanmıyorum. İçindeki maddeleri geçtim, bir kere hangi gıda olursa olsun bir süt ürününün aylarca bir ambalajın içinde bozulmadan kalabilmesi başlıca kullanmama sebebi değil midir? Şimdiye kadar inek sütüyle büyümüş insanların hepsi eksik mi? İnek sütünde eksikler varmışmış zaten bir yaşını geçmiş çocuğa diğer yedikleriyle onları da tamamlatırız:)

  • Aynen Serap doğanın içinde Allahın yarattığında eksiklik olabilir mi? Tamam doğayı biz bozduk artık inekler eskisi gibi beslenmiyor ama doğalın çaresi hala mevcut günlük süt kullanırsın olmadı getirtirsin hiç olmadı eskiden olduğu üzere ne güzel mahalle sütçüleri vardı ve biz onlarla büyüdük sonra reklamlar başladı o süt asla pastorize olmazmışş tabiio yüzden köylerde herkes ölüyor değil miiii. alırsın o sütü kaynatırsın sonra buzun içine atarsın al sana pastorizasyonnn!
   Ben de kesinlikle doğal olandan yanayım zira insan eli neye değse özellikle ticari konularda altından birşey çıkar. Elbette bilime ve ilime asla karşı değilim etik bir biçimde olduğu sürece. Öyle olsa ilaçta kullanmazdık zaten

   • Tamamen katılıyorum. Evet bu açıkta satılan sütlerin güvenilirliği yok. Ben güvenip içmem çocuğuma nasıl vereyim. En içime sinen bu günlük şişe sütler.

    • Açıkta satılan sütten emin olmadıkça alınmamalı, evet. Ancak güvenilir bir üretici bulursanız da rahatlıkla çiğ süt tüketilebileceğini düşünüyorum.

     • yoğurdu yaparken çiğ haliyle mi yapıyorsunuz Elif hanım? ılıklığı nasıl yakalıyorsunuz? annem hep kaynatıp yapardı ben de bebişe öyle yaparım diye düşünüyordum da..

      • Annem şöyle öğretti: kaynattıp altını kapattıkan sonra, soğumaya yüz tuttuğunda parmağının dış kısmını daldıracaksın. Elin yanacak, ama çok değil. O noktada mayalamaya hazır.

 10. bende kimyasal olarak hazirlanmis ve tetrapak kutuda beklemis bir devam sutu markasi yerine süt vermeyi tercih ederim .Benim kavanoz mamayi nerede üretildigi belli olmayan sebze meyve vermeye tercih etmek kısmıda pek icime sinmedi ,zaten tanidigim cogu anne benim gibi cocuguna organik sebze meyve alma hassasiyetini de gosterirken kavanoz mamalari daha fazla sattirmak icin diger herkes cer cöp yiyormusuz normalde gibi bir hava var sanki bu ifadede .ama düsündümde en cok icime sinmeyen bu tip basin toplantilarina firma adina katilan ve firmanin kendilerine para ödedigi doktorlarin aciklamalari.güvenmiyorum ,napiyim güvenemiyorum ,para alip basin toplantisina cikan dr a ve aciklamalarina güvenemiyorum ….kendi cocuk dr umuzda hic gerek yok devam sutune dedi zaten ….inek sütü alerjisi olan kızıma keci sütü takviyesine devam…..

 11. Ben ogluma 3 yasina kadar organik devam sutu verdim. Daha sonra ise gunluk organik inek sutu vermeye basladim. Kizim 15 aylik ayni sekilde organik devam sutu veriyorum. Esimin ailesinde sut urunlerine alerji cokca rastlanan bir durum oldugundan ve de inek sutunun insan bunyesine uygun olmadigina iliskin cok sayida makale okudugumdan inek sutune temkinli yaklasiyorum. Oglum da sutten cok yogurt tuketiyor.

 12. 3 aylık bebeğimi anne sütüyle besleyemediğim onun yerine formül mama içirdiğim için zaten üzgünüm yukarıdaki yorumları okuyunca kahroldum :((

  • Bilge – sütü olmayan anneler için formül mamalar en güvenli alternatif bence. Biz burada, anne sütünün devreden çıktığı dönemi, ağırlıklı olarak 1 yaş sonrasını ve devam sütlerini konuşuyoruz. Devam sütleri ve başlangıç sütleri farklı ürünler, farklı içerikler.

 13. gördüğüm kadarıyla bir çok anne devam sütünü gereksiz görüyor. ben de bebeğini bekleyen bir anne adayı olarak, 6.aydan sonra 1 yaşına kadar anne sütüne ek olarak ne yapılmalı? inek sütü bu dönemde sanırım tavsiye edilmiyor. devam sütü denen şeyden mi kullandınız?

  • Ben ek yapmadım. Anne sütüyle devam ettim sadece. Zaten sorguladığım da bu ya zaten… Anne sütü veriyorsan eğer, eke gerek var mı? Bana çok yokmuş gibi geliyor, özellikle de bebeğin kilo alımı ve genel sağlığı yerindeyse.

   • bence de öyle, anne sütünün yerini hiçbişey tutamaz. ben 1,5 sene annemi emmişim tam gaz 🙂 sonra da deli gibi inek sütü içmişim, öyle günlük falan da değil, sütçümüzden aldığımız sütle. bugüne kadar bir tek tırnağımın kırıldığını bir diş problemim olduğunu hatırlamam (maşallah). kardeşim annemi sadece 4 ay emmiş, bağışıklık sistemi bana göre çok çok zayıftır. umarım ben de bebeğimi 2 yıla kadar emzirebilirim bunun için de elimden geleni yapacağım. kilo alımı yeterli olursa da,1 yaşına kadar sadece anne sütü veririm. çok sağolun Elif hanım..

   • Tabiki gerek yok. Anne sütü 1 yaştan sonra da bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. İnanın bu yüzden de böyle tartışmaları gereksiz buluyorum. Siz bebeğinizi emzirdiğiniz sürece sütünüz gelecektir (gece emzirmeleri çok önemli)

  • 6. aya gelen kadar sütü az geldigi için oğluna ek olarak mama da veren arkadaşıma doktoru 6. aya gelindiğinde ek gıdaya başladığı için mamayı kestirdi. 6. aydan sonra anne sütü ve ek gıda ile devam ettiler. Kilo takibi yapılıyor ve hiçbir problem yok. Doktor mama ekstra kalori vermekten başka bir işe yaramaz demişti :))

   Siz de 6. aydan sonra da emzirmeye devam edersiniz insallah, bence süte gerek yok.

  • ben kızımı 6 aylık olana kadar sadece anne sütüyle besledim.ilk zamanlar sütüm sanırım pek yetmiyordu ama ısrarla hiçbirşey vermemeye sadece anne sütü vermeye devam ettim6 aydan sonra da ben ne yediysem ona da tattırmaya başladım (anne sütüne devam tabi) şimdi 16 aylık oldu ve çok şükür gayet sağlıklı devam sütüymüş inek sütüymüş hiç uğraşmadım ama bol bol yoğurt yedi 1 yaşına kadar.şimdilerde de (16 aylık) süt versem iyi olacak diye düşünüyordum ama karar veremiyordum hangisi olduğuna.Allah’tan güvendiğim bir sütçüm var sanırım ondan alıcam günde 500gr 1 litre filan .bilgilerini paylaşan herkese teşekkürler.karar vermemde yardımcı oldunuz.
   bu arada anne sütünü arttırmak için de birçok ürün denedim hepsi boş.şiddetle önereceğim ilk şey ŞEKER PANCARI.anne sütünü sanırım bir 10 kat arttırıyor. ben çok faydasını gördüm.ikinci olarak közlenmiş soğan.üçüncü olarak ta marul ve yeşillikler.bunun ne kadar büyük bir sıkıntı olduğunu bildiğim için paylaşmak istedim.Şeker pancarını bütün halinde düdüklü tencerede haşlayıp yiyeceksiniz sonuç mükemmel…

 14. hepsini okudum çok kafa karıştırıcı benim nacizane fikrim: 2 yaşına kadar emziricem, 1 yaşından sonra arada devam sütü de vericem normal sütte vericem.2 yaşından sonra normal süte devam edicem. çok fazla incelersem kafa patlıycak çünki:)

 15. Elif, bu konuya değinmen ne güzel olmuş. Oğlum 1 yaşını geçti, inek sütü hiç vermedim, doktorumuz peynir ve yoğurdun yeterli olacağını, ayrıca inek sütü vermeme gerek olmadığını söylediğinden, ayrıca Carlos Gonzales’in kitabını da hatmettiğimden dolayı içim rahat. Süt yerine bol yoğurt ve peynir veriyorum oğluma, tabii ki ev yapımı yoğurt, mümkün olduğunca pastörize olmayan sütten, onu bulamazsam organik sütle hazırlıyorum, yoğurt mayası olarak da Elta’nın organik yoğurdunu kullanıyorum, hatta şimdi Pınar da sütün yanında organik yoğurt çıkarmış. Ben çocukluğumdan beri sütü hiç sevmedim, ama yoğurt ve peynirin hastasıydım, şu yaşıma kadar da bir eksiğini görmedim.

 16. “inek sütü inekler için” soylemine katılmıyorum nitekim o kadar fazla sütü inekler yavruları için üretmiyor bence çünkü çok fazla. İnekler sadece yavruladıklarında değil sürekli süt üretimi var onlarda. Doğanın bizim için sundugu bir mucize bence süt.

 17. inek sütüne devam, günlük sütten yoğurt yapmaya da devam.
  not. oğlum 3 yaşında, 1 yaşından itibaren inek sütü içiyor.

  • Gorkicim aynen devam.. Emre 20 ay emdi beni, uykudan önce önce o bırakana kadar emzirir sonra da inek sütü verirdim 1 yaşından itibaren. Şimdi hala günde 500 cc ye yakın süt içer.. Hem de çiğ süt alıp kaynatıyorum.

 18. Tabii ki inek sütü.
  Laboratuar ortamında hazırlanmış bir devam sütünden çok daha doğal ve sağlıklı bence.Sonuçta hepimiz onunla büyüdük ve hala da inek sütü içiyoruz.
  Madem o kadar sağlıklı inek sütü yerine herkes devam sütü içsin 🙂
  Gamze hanımın bu şekilde konuşması da gayet normal o markanın yüzü o çünkü…

 19. Şunu da eklemek isterim ,benim büyük oğlum 3 yaşına kadar inek sütü içmek istemedi,sadece yoğurt ve peynir tüketti.25 ayına kadar emzirdim.Gelişimi gayet normal,illa çocuk 1 yaşından itibaren süt içicek diye bir şey yok,ihtiyacı olan kalsiyumu başka kaynaklardan da alabilir.Küçük oğlum 2 ay sonra 1 yaşında olucak o zaman ona da içiricem sütü ,içmek istemezse zorlamaycağım yada devam sütünü denemeyş düşünmüyorum.ne zaman gönlü ister o zaman içer inek sütünü.Günde zaten 100 ml yoğurdunu yiyor, kahvaltı da peynirini.Eğer devam etmek isterse 2 yaşına kadar da emziricem.
  Devam sütü kesinlikle beslenmemizde yok…

 20. İnek sütü 1 yaşından önce bebeğe verilmemesi söylemini bebek mamalarının çıkardığını düşünüyorum.

  Milan Üniversitesi Yenidoğan Bölümü profesörlerinden Dr. Guido Moro’nun dediğine göre; yaşamın ilk yılı tamamlanmadan önce inek sütü verilen bebeklerde, demir eksikliği görülmesi çok yaygındır. Zekâ geriliği ve psikolojik gelişim eksikliği de sık gözlenir. Bir yaşından önce inek sütüyle tanışan çocuklarda, 3 yaşına doğru zekâ düşmesi olur diyor.

  o sebepten mi biz mühendisiz, doktoruz, öğretmeniz, vs…evet biz de zeka düşmesi var ve malesef kafamız da çalışıyor, mesleğimiz de var 😉

  Uyanın anneler, bunlar anneliğin en hassas damarlarından vuruyorlar…

  Pastörize süt anne sütünün yerini tabiki alamaz, ama sütü yetmeyen anneler ne yapsın…

  Kısacası inek sütünü savunuyorum, ne yapsın inekcikler mamalar gibi arkalarında para babaları yok ki kendilerini savunsunlar…

  Atalarımın tecrübelerine güveniyorum…

 21. Kızım 1 yaşında.İnek sütü alerjisi var.Ben hala emziriyorum fakat hem çocuk doktoru hemde alerji doktoru inatla devam sütü diyor.Birde bizim içeceğimiz devam maması sizinkilerden bin beter.Formülünde formülü.

  Ben ikisine inat vermiyorum.Vermeyeceğimi söyledim.Keçi peyniri keçi yoğurdu, Son bir haftadır keçi sütlü meyve karışımı ve nacizane benim sütüm.Sanırım yeterli olur.Sonuçta kalsiyum öncelikli hedefimiz değil mi? Demiride başka yiyeceklerden alsın illa sütten mi almalı?

  Tabiki bir anne olarak hala doğru mu yapıyorum acaba diye şüphelerim var.Ama çoğu anne benim gibi düşünüyor.İçim birazdaha rahatladı.

  • Çok doğru yapıyorsunuz Burcu hanım. İnek sütünün allerjik reaksiyonlarını çoğu kimse önemsemiyor ve onun sadece ciltte görünebileceğini düşünüyorlar. Halbuki bebeğin kakasındaki anormallik (inek sütü veriliyorsa) bu reaksiyonun göstergesidir. Devam sütümü? Asla! Reklamların annelik içgüdünüzü öldürmesine izin vermeyin. Anne sütü ve sadece anne sütü!

 22. Hı-hı evet Einstein da kesin devam sütü içmişti demek istiyorum pek sevgili mama şirketlerine.

 23. bu konuyla ilgili şunu paylaşmadan yapamıycam.ilk çocuğumda anne sütü yetmediği için başlangıç sütü 4.ayından sonra kaşık mamaları ve devam sütleriyle devam ettik.anne sütü konusunda ise çok istememe rağmen ilk 1 ay sadece anne sütü vermeye inat etmeme rağmen bebeğin hiç kilo almamış olması ve hala doğum kilosunda olması nedeniyle vazgeçtim ve yoğun bi şekilde mamalara yüklendim.taki 1.5 yaşında rastlantısal olarak bi çoçuk doktorunun şüphelenip horman tahlili istemesine kadar. d vitamini zehirlenmesi olmuş parathormonu dibe vurmuştu.bazı geceler hiç bir şey yokken hasta falan da olmadığı halde çığlık çğlığa ağlayarak uyanır uzun sürede o şekilde ağlardı.açıkmış olabilir diye bizde daha çok mama verdikçe bilmeden çoçuğu daha çok rahatsız ediyormuşuz. doktorumuzunda önerisiyle bütün mamaları vitamin içeren her şeyi kestik ve bi süre sonra parathormonu normale geldi ve bidahada o şekilde çığlık çığlığa uyanmaları ve ağlamaları olmadı.velhasıl herşeyin fazlası zarar helede doğal olmayan kimyasal ürünlerin.mümkün olduğunca doğal ürünlerden faydalanmak lazımmış.

  • ay bak şimdi benim kızımda ara ara çığlıklarla uyanıyor bizde devam sütü kullanıyoruz içime kurt düştü…

  • ne oluyormuş parathormonu dibe vurunca ?

   • baskılanmış oluyor.normal yapması gereken işlevleri yapamıyor.kalsiyum ve d vit dengesini ve kemikleşmeyi düzenleyen hormon.

 24. Ben de inek sütüyle olan maceramızı paylaşmak istedim. 17 aylık oğlum var, ben 9 ay emzirdim, ayrıca 6. aydan sonra peynir ve yoğurda başladık (ki yoğurda bayılırdı günde 2 kaseden çok yemek isterdi.)13 aylıkken birden bire yüzü şişti ve kıpkırmızı oldu. sonra 1 ayda 2 kere bronşite çeviren hastalık yaşadı ve bütün bunların sonucunda götürdüğüm 4 doktor bu çocuk galiba allerjik dediler. Yapılan testlerin sonucunda, aylardır anne sütü, yoğurt ve peynir yiyen oğlumda normalin 3 katı inek sütüne ve yumurtaya allerji çıktı. Doktorumuz hemen inek sütü içeren herşeyin kesilip Neocates mamanın günde 3 kere verilmesini iletti. Kocam buna çok karşı çıktı, kendi babası ve kardeşinde de alleji olduğunu ama kaşınsalarda yediklerini böyle yaparsak gerekli maddeleri vücüduna iletemeyeceğimiz konusunda aşırı ısrarcı oldun. Ben sabah 7 aksam 8 çalıştığımdan ve kocam da home office çalıştığından kendisine çok engel olamadım. Ayrıca kaşıntılar da geçmişti, bunu da kendisne sav olarak kullandı. Ne var ki, bu süre boyunca inek sütü ürünlerini yemeye devam etmesine rağmen normalde boyu ve kilosu son derece hızla arttan oğlumda aylardır süren bir duraklama yaşandı ve ben artık bir başka doktora götürdüm. BU hafta sonu Fügen Hanım’a gittik, kendisi dışardan gözükmese de oğlumda yüksek derecede allerji olduğunu, kaşıntı yapmasa da mide ve bağırsak dokusunu bozduğumuzu, ayrıca allerjisi olduğu için süt ürünü vermeye devam ettiğimizden yediği diğer gıdaların düzgün emilasyonunu sağlayamadığından boyunun geri kaldığını söyledi. Çok kesin bir şekilde günde 3 kere Neocate mama vermemizi istedi. Bu konu eşimle aramızda büyük problem yaratsa da bu şekilde davranmaya başladık, ancak oğlum o kadar allerjik ki 3 gün portakal yese hemen kaşınıyor, ben artık ne düşüneceğimi şaşırmış durumdayım. Bir yandan allerji yapan gıdaları kesiyorum, ama içimde hep doğru yapıyor muyum korkusu da bulunuyor. Bu durumda olan ve bana yol gösterebilecek anneler var mı?

  • Yazım hataları için çok özür dilerim.

  • Canan çok geçmiş olsun. Doktorunuza ne denli güveniyorsunuz bilmiyorum ama bildiğim (hiç görüşmedim) duyduğum ve yazılarından anladığım kadarıyla bu konuda radikal olan ve ilaçsız ve mama desteksiz bebekleri iyileştiren bir doktor var istersen iletişim bilgilerini paylaşabilirim. Sevgiler acil şifalar

   • Tüten çok teşekkür ederim. Aslında bu aşamada doktorlara olan güvenim epey sarsıldı, çünkü herbiri farklı şeyler söylüyor ki bunlar çok ünlü hocalar. Doktorun iletişim bilgilerinin paylaşabilirseniz çok memnun olurum 🙂

  • Bizimde doktoumuz fügen hn.Biz alerjiyi kızım 4 aylıkken farkettik.Buyüzden zor olan diyeti ben yaptım.Kızım zaten sadece beni emiyordu.Tabi bizim ek gıdaya geçişimiz sizlerden çok farklı oldu.Kızım keçi peynirini ve keçi yoğurdunu 10 aylıkken yemeğe başladı.İnek hala yasakTabi alıştırana kadar zorlandım.İstemedi çocuk.
   Sizin için en zoru çocuğun tadını bildiği gıdaları kesiyor olmanız ve emzirmiyorsanız eğer çocuğun süt ve ürünlerinden mahrum kalacak olması.Diyetin sonuçları uzun vadede kendini gösteriyor.Fügen hn bizede o formülasyon ötesi mamalardan almamız gerektiğini çok söyledi.Ben sütüme güvendim şimdide ek olarak keçilere güveniyorum.Vermedim o mamalardan.Doktorlar hakkında konuşmayı sevmem çünkü bu uyum meselesi.Ama Fügen hn İstanbul daki çoğu gastroloğun hocası.Bu noktada ya alerjiyi kabul edip tedavisini uygulayacaksınız ya da alternatif çözümü olan başka bir doktor bulacaksınız.Çok çok geçmiş olsun.

  • Bebeğinizin durumu sorunuza cevap zaten. Ailede alerji olan bebekler daha uzun süre anne sütüyle beslenmeli, ki bu riski en aza indirmek için. Doktorlara olan güvenin burda sarsılmaması imkansız, çünkü hiç birisi bunu söylememiş (yanlışım varsa düzeltin). Eğer hala sütünüz varsa (ne zaman kestiniz sütten?) size önerim emzirmeye devam. Çalışmak buna engel değil. Geceleri bunu rahatlıkla yapabilirsiniz.

 25. 4 yasinda oglum var, oglumu 18 ay emzirdim sonrasinda ise inek sutu verdim.
  simdi 8 aylik kizimida emziriyorum, kizimada 18 aydan sonra inek sutu verecegim. sevgiler…

 26. kızım 16 aylık. anne sütü ve devam sütü veriyorum. sağolun paylaştığınız için. kafam bu konuda karışlıktı.

 27. 1)Milupa’nın sitesinden kendi sütünüzün yetip yetmediğiyle ilgili bir test var. O testi yapıp da “yeterlilik derecesi”ni almış bir anneyle karşılaşmadım henüz. Yeterli sonucunu alan varsa lütfen söylesin. O yüzden bütün mama şirketlerinin “ilk 6 ay anne sütü, sonra devam sütüyle takviye etmelisiniz” önerisinde hiç bir samimi taraf bulmuyorum.Eğer anne sütü yeterli olduğu halde(ki onlar yeterli görmüyor her koşulda zaten), takviye öneriliyorsa, o anne sütünün azalmasından başka neye yarayacak merak ediyorum.
  2)Sibel Arna’nın inek sütü hakkında demiri eksik, çinkosu eksik, osu yok busu yok,doğru süt devam sütü diye, tamamen mama şirketinin reklam yüzü gibi görünen açıklamalarını da komik buluyorum. Onun yerine ben böyle yaptım, bunu seçtim, tercihim bu yöndedir demesi daha doğru olurdu. Bilemiyorum belki de öyle dedi, mama şirketi başka türlü yazıya dökmeyi uygun gördü..
  3)Binlerce yıllık düzenin tam da bu tüketimde hat safhaya ulaşılmış zamanımızda sarsılmaya çalışılması bana sadece ve sadece ticari geliyor. Önce iş 1 yaşa kadar alerjik reaksiyon olabilirle başladı, sonra demir eksikliği… Reçeteye mama yazmayan, odalarında mama reklamları olmayan türdeki doktorlara göre çok ciddi yükleme yapılmadıkça böyle bir durum söz konusu değil. Şirketler durumu çığrından çıkarıp 1 yaş sonrasındaki çocuklara da gözlerini dikmişler gibi geliyor. Sırf bu bile samimiyeti belirler görüşündeyim. Devam sütüyle yoğurt yapılmalara kadar geldi olay. (yoğurt yararlı bakterilerle meydana gelmiş, artık sütten farklılaşmış bambaşka bir besindir,eğer bebek -ileri derecede- inek sütü proteinine karşı alerjik değilse, bebek için gayet inek sütüyle yoğurt yapılır)
  4) İskandinav ülkelerinde sağlık personellerince 6-7.aydan sonra takviye amaçlı inek sütü tavsiye ediliyor. Yanlış anlaşılmasın, emzirilmiyorsa. Ya da emzirildiği halde yetersiz kalıyor ise… Yurtdışında devam sütü genel olarak daha yaygın olabilir doğrudur ama hangi ülkelerde? İngiltere’de sütünün gelmemesi için iğne yaptıran kadınları duydum geçenlerde şoka girdim.
  5)Benim kızım 8 aylık, halen yoğun olarak emziriyorum, inek sütünü şu an için yoğurt ve muhallebi yapımında kullanıyorum. Kendi sütüm olduğu sürece böyle devam etmek niyetindeyim.
  6)Bu konu herkesin bebeği için en doğrusunu seçtiğini düşündüğü bir konu diye düşünüyorum. Devam sütü verenin inek sütü verene karşı, ya da inek sütü verenin devam sütü verene karşı illa birbirlerinin yanlış yaptığını iddia eder tutumlar gözlüyorum zaman zaman. Çeşitli anne sohbetleri-forum-vs’lerde..Bu sadece üzücü. Bir bebek en fazla annesi tarafından düşünülüyordur o kesin.
  7)Son olarak bu sabah gördüğüm haberi eklemek istiyorum.
  http://www.hurriyet.com.tr/planet/17964247.asp?gid=381
  Konu bebek mamalarıyla değil, son günlerdeki EHEC bakterisinin salgınındaki kaynağın, Almanya’daki bir organik besin çifliği olarak görülmesi.
  Yani demek istiyorum ki, bebeklerimize-çocuklarımıza en iyisini almaya&hazırlamaya da çalışsak, bu gibi şeyler gündeme geldikçe, artık bu dünyada şans eseri yaşadığımızı, besin-çevre konularında ne kadar çabalasak da işimizin şansa kaldığını kabul edelim. En acısı bu.

  • “Sütüm yeterli mi?” testi için ben de aynen senin gibi düşünüyordum. Toplantıda da gündeme getirdim, EVET yanıtının yüzde 30 olduğunu söyledi Numil yetkililieri.

   Toplantıdaki birkaç anne de olumlu yanıt aldığını söyledi. Ben etrafımda sorduğum annelerden de olumlu yanıt alan duymamıştım. %30 oldukça düşük bir oran zaten. Bu sonuca göre anne sütüyle beslenen bebeklerin %70’i yetersiz besleniyor; mama takviyesi almalı…

   • %70!!! Yazık aç o zaman bütün bebeler. Ben daha “yeterli” sonucunu alanla tanışmadım, gerçi orana göre normalmiş tanışmamış olmam…
    Üstelik ben bu testi ilk olarak, kızım henüz 3 aylıkken ve sütüm gerçekten foşur foşurken, en yoğun olduğu dönemde yapmıştım. İşte tam bu yüzden diyorum, samimi değiller ve anne sütünü gerçek anlamda desteklediklerine inanmıyorum. Özellikle tv’deki reklam kampanyalarını aşırı itici buluyorum..

    • çağlayla çiğdem

     ben o testi hiç ypmadım bile. sütüm yetecek mi diye bile düşünmedim hiç. Allah vergisi heralde, kızımı ilk 6 ay sadece kendi sütümle besledim. Ne mama reklamlarına baktım ne de devam sütü.. Şimdi 13 aylık bebeğim. ve hala inek sütü dahi içirmedim çünkü reddediyor. sadece beni emiyor ve yoğurt ile peynir yiyor. Bence biraz da şartlanma meselesi. Bakmayın şu mama reklamlarına bence yeni annelere diyorum. B,ir arkadaşım vardı arka arkaya doğum yaptık. O doğum alışveriş listesine biberon, mama da koymuştu. Bense anlam verememiştim. Arkadaşım haliyle 35 gün emzirdi. Sonra biberonla mama takviyesine başladılar. şartlanmayın lütfen diyorum ben. Sütüm yeter deyin. eğer gerçekten yetmezse alternatifleri düşünün…

  • Peki bu Milupa, “sütünüz yeterlimi?” testini hangi bilgilere dayanarak yapıyor sorması
   ayıp. Sütünüzün yeterli olup olmadığını ancak siz ve bebeğiniz bilir, ona mı sormuşlar? Bunu bu saçma sapan testsiz de anlayabilirsiniz: 1)eğer 6 ayığını doldurduğunda
   kilosunu ikiye katladıysa 2)normal çocuğun davranışlarını sergiliyorsa,
   3)eğer cilt rengi normalse 4)yeterince çiş yapıyorsa 6-12 kereye
   kadar (tek kullanımlık bezlerde bunu anlamak zor)
   Ben bu saçma testi geçtim (sırf merakımdan). Cevap şu: bebeğinizin günlük süt ihtiyacını doğru karşılıyorsunuz. Yalnız şöyle bir şey var: bu sorular mantıksız çünkü öğünlere bölmüşler, bizde ise o anlayış yok. Yok, bayağa yok. Her yarım saatte bir de gelip havuz başında meyvalı kokteyl içercesine keyif yapabilir, 2 saatte bir de yiyebilir. Belki de saatlerce yemez(oyuna daldıysa). Bu yüzden de böyle kalıplara sokulmuş testler gerçekçi sonucu gösteremez hiç bir zaman.
   Sevgili anneler ne olur anne sütünden şaşmayın, çocuğunuzu hayvan sütüyle, ya da “hayvan eti yemiş”ler (Mahmut Tuncerden çaldım :)) tarafından yapılan devam sütleriyle değil, Allahın bize sunduğu paha biçilmez nimetle besleyin.

 28. Teşekkürler Elif sorduğun için 🙂 Ama maalesef beni de pek tatmin etmedi cevaplar. Ben de oğluma bir yaşından beri inek sütü veriyorum, şu an 3’e girmek üzere günde 2 bardak inek sütü içiyor. Güvendiğimiz bir çiftlikten her hafta inek sütü alıyorum, hem yoğurt yapıyorum hem de oğlum sütü içiyor. Ben de çoğunlukla doğaldan yana olmaya çalışıyorum.

  • Çifliğin bilgilerini bizimle de paylaşabilir misiniz Bahar. Böylece belki bizlerde paylaşabiliriz. Ben henüz almadım ama bildiğim ve çevremde güvendiğim insanların güvendiği süt&yoğurt üreten bir kadıncağız var. Bilgileri de şöyle: Gündönümü Aysun Hanım: aysun@gundonumu.biz.tr
   aysunthesutcu@gundonumu.biz.tr

   • Biz de Aysun’dan alıyoruz son birkaç aydır. Severek tüketiyoruz.

    • Evet ben de Aysun’dan alıyorum sütlerimi :)) Bir de kendisini tanısanız eminim daha da zevkle tüketirsiniz sütleri, süt ile ilgili paylaşımlar yaptığımız bir grubu da var kendisinin, kesinlikle üye olup paylaşımları okumanızı tavsiye ederim.

     • çağlayla çiğdem

      herşey İstanbul’da vallahi. İzmir de oturup da sütlerini böyle Aysun hnm gibi birinden alan var mı acaba? Cevaplarsanız sevinirm…

   • Çok güzel ya.Mail ile mi sipariş veriyorsunuz? Yoksa bizzat çiftlikten mi alıyorsunuz?

 29. Demir 22 ay boyunca emdi. Bu sürede hiç devam sütü ve inek sütü almadı. Memeyi kestikten sonra bir ara inek sütü verdim. Şimdi ise sadece organik soya sütü içiyor. Panelde soya sütüne hiç girildi mi acaba?

  • Hayır, hiç bahsi geçmedi.

   • Bebeklerin iki yasina kadar tam yagli sute ihtiyaci var, anne sutu olmadigi yerde inek, keci sutu, kefir, devam sutu konusu karisik gordugumuz uzere 🙂 Ama soya sutu ve pirinc sutu gibi bitkisel bazli sutler, cocuklarin ihtiyaclarini giderecek besleyicilige sahip degil. Icmelerinde sakinca yok ama cok da besleyici bir kaynak degil diye biliyorum.

    • Besleyicilik ile ilgili söylediklerin 2 yaş sonrası için de mi geçerli ışıl? Çünkü demir 22 ay emdiği içtiği zaten 2 yaş sonrasında içmeye başladı soya sütünü sayılır. İçeriğine baktığımda özellikle kalsiyumun daha az olduğunu ben de görmüştüm. Ama bol bol yoğurt ve peynir yediği için ayrıca 2 den sonra hiç süt içmesin diyen bir doktorumuz olduğu için ben bonus gibi, içecek bir şeyler olsun diye veriyordum. Ama nasıl olsa süt içiyor rahatlığı yapmamak lazım bu durumda 🙂

     • aynen soyledigin gibi, ben de oyle kahvaltida icecek bir sey olsun, cesit olsun diye veriyorum bazen kizima,ya da bazen o kendi istiyor. 2 yasindan sonra dengeli bir beslenmeyle sute ihtiyac duymadan da beslenebiliyorlar.

      • çağlayla çiğdem

       erkek çocuklarına soya ürünlerinden çok vermeyin diye bir makale okumuştum gazetede. bulursam gönderirim. bence keçi sütü verin en azındasn soyadan daha yararlı olduğu ortada.

 30. Anne sutu alan bir bebegin kesinlikle formul, devam sutu vsye gerek duymadigini dusunuyorum. Anne sutu verilmedigi durumda Dr. Sears neye dikkat etmek gerekli aciklamis, su linkte bulabilirsiniz.
  http://www.askdrsears.com/topics/bottle-feeding/follow-formulas
  Mama firmalarinin uymalari gereken bir reklam yasagi var, WHO tarafindan duzenlenmis. Tabii Turkiye’ deki baska pek cok sey gibi, buna uyan da yok, denetleyen de. Ornegin mama firmalari medyada, bloglarda, web sitelerinde reklam veremezler. Ozendirici bir dil kullanamaz, numune dagitamaz, hastane ve doktorlarla isbirligi yapamazlar vs vs. O yuzden bu firmalarin soyledikleri seyleri degerlendirirken bunlari unutmamakta fayda var.
  Butun bunlarin disinda, bir arkadasim Fransa’da memeden kesilen bebeklere kestane sutu verildigini soylemis,kendi bebegi icin de getirtmisti. Turkiye’de kestane sutu var mi bilmiyorum.
  Daha ayintili bilgi icin

 31. Yukaridaki yorumlarin hepsini okuyamadim, belki baska biri de bu konuya deginmistir. Ben malesef “kimyasal formullerle hazirlanmis paket formul mamalarin” iceriginin cocuklar icin dogru secim olduguna inanmiyorum. Aynen senin dedigin gibi. Kipircan’da, icinde DHA var, anne sutune yakin gibi dusuncelerle 1 yasindan sonra devam sutunu kullandik. ucuz da degildi. Ardindan, once mamalarin icinden silikon cikti. “Eser miktar” dendi ama nafile. Arkasindan buyuk formul mama firmalarinin, bebeklerin kendi formulalarini sevmeleri icin seker oranini artirdiklari itirafi geldi. Daha gecen hafta Turkiye’deyken “balli devam sutu” reklami gordum. Buyuk gida firmalarinin, cocuklar icin ozel uretilen gida urunlerine bolca seker, boya ve yapay tatlandirici koymaktan kacinmadiklari gun gibi asikar. Bu durumda acikcasi insan hatasi, vurdumduymazlik ve de finansal kaygi gibi sebeplerle bu hazir formullerin inek sutunden cok da iyi ve uygun oldugunu dusunmuyorum. Bu sebeple ki Kimilnaz’i mumkun oldugunca hic toz formul sut, devam sutu gibi karisimlara maruz birakmadan anne sutu ve organik inek sutu ile buyutmeye gayret ettim.

 32. bence bunlar tamamen mama üretici ve satıcılarının satışlarının düşeceği endişesiyle abartılmış şeyler. tamam 1 yaşına kadar alerji riskiyle inek sütü verilmesin ama 1 yaşından sonra alışsın inek sütüne. heleki yukarda okuduğum 7 yaşındaki çocuğun devam sütü içmesi çok saçma geldi bana.
  mesela bebeklerin tuvalat eğitimi en erken 2 yaşında başlamalı diyorlar. oysaki hepimiz biliyoruzki biz küçükken annelerimiz bizi çok daha erken bezden kesmişlerdi. mesela bu söylemde bana bebek bezi üreticilerinin abartması geliyor. sistem aynı sistem yanii.. zaten konuda bebeklerimiz olunca zaytıf noktamızdan vuruyorlar.

  • bravo, süper bir tespit bebek bezi olayı! ben yaşına doğru diye, bu yaz alıştırmayı düşündüğümü söylediğimde, geçen gün parkta bir kadın “uzmanlar 2 yaştan önce önermiyor amaa” dedi, yanındaki annesi de “başlıcam artık uzmanlarından, sen işe gidiyosun ben temizliyorum onları” diye çemkirdi:))) şaka bir yana, tracy hogg da erken, 10-12ay gibi başlanmasından yana, bilginiz olsun…

 33. cehaletimi hos gorunuz:) bu “devam sutu”ne ingilizcede ne deniyor, bilen var mi?
  bebek mamasi formula da bu nedir acep?

 34. Estagfurullah 🙂 Devam sutune Ingilizce’de follow on milk deniyor.

 35. Baslangicta anne sutu yetmiyorsa amenna da, sonrasinda ne gerek var. Etraf 8-9 yasinda ergenlikle tanismis, yasinin cok ustunde gelisim gosteren, ayak numarasi daha bebeklikte almis gitmis, obezlik sinirinda cocuk doldu. Bilincli tuketim cilginligi altinda bebeklerimize, cocuklarimiza verdirilen once hormonlu yapay urunun ciddi bir katkisi oldugunu dusunuyorum. Ne yazik ki bana olay beslenme acisindan mamalardan basliyor, sonrasinda aliyor basini gidiyor gibi geliyor. Turkiyedeki reklam konusundaki yetersiz denetimin de ozellikle acik ara farkla pazar lideri olan numil icin sans oldugunu dusunuyorum. Ayrica bebelac bildigim kadariyla turkiyede uretiliyor. Aptamil yurtdisinda. Bunu tum mamalar yurtdisinda uretliyor gibi gundeme tasimalari ayip olmus. Farklarinin ne oldugunu da ayrica merak ediyorum. Fiyat farklari sadece ambalajdan kaynaklanmiyor olsa gerek!

  Ben kizimi 16 ayliga kadar emzirdim. 7 ay sadece anne sutu ve kilonalimi oldukca yeterli olmasina ragmen numilin testinde hep esksik kalirdi gunluk miktar! 7 ay sonrasinda gunkuk sise sut ile yogurda basladik. Hala hatiri sayilir miktarda yogurt ve peynir tuketir. Sutu kendi tercihi ile hic icmedi. Sut urunlerinden yeterli kalsiyum vs destegi aldigindan ben de hic zorlamadim acikcasi.

  Umarim her anne istedigi surece bebegini kendi sutuyle besleyebilir.

  • Hemen bir antiparantez açıklama yapayım: Bebelac’ın yurt dışında üretildiğine dair bir mesaj vermedi yetkililer. Bu yazıdan o anlam çıkıyorsa o benim anlatımımdandır.

  • Dağlarkızı – şimdi tekrar baktım da, özellikle Milupa diye belirtmişim. Milupa, Numil’in çatısı altındaki markalardan biri sadece. Bebelac’ın Avrupa’da üretildiğine dair herhangi bir anlatım yok yazıda, çünkü öyle bir şey söylenmedi. Yanlış anlaşılma olmasın. 😉

 36. Bu arada sinirli olanaklar sebebiyle yazim hatalrini kontrol edip duzeltemedim, ozur dilerim.

 37. Bende Rüya gibi o kitabı okuyunca hiç devam sütü vermeyi aklıma getirmedim. Oğlum 22 aylık ve hala emiyor. Doktorumuz 1 yaşından sonra inek sütü içmeli 400 cc dedi . Denedim ama Yağız içmedi. Bana da hala emerken bu kadar fazla süt anlamsız geldi. Ayran içiyordu başlarda. Şimdi de mevsimi geldi ve keçi yoğurdu alıyoruz. Onu yiyor ve hala süt içmiyor.

 38. Her şey bir yana 7,5 yaşında formül süt içen çocuk olayına takıldım ben….
  Talya bebekken doktorumuzla bunun geyiğini yapmıştık utanmasalar ilkokula giden çocuklara bile formül süt verecek bu sektör demişti doktorumuz hayaldi gerçek olmuş:))

  • yakında anneler de içsin, bebeklere anne karnında inek sütü zararlı diyebilirler, kötünün kötüsü herzaman mümkün:))Allah bu günleri aratmasın ne diim:)

 39. 1 yasini doldurduktan sonra devam sutu tamamen gereksiz. Bu konuda Amerikan Pediatri Birligi vs bircok doktor ayni fikirde. Bir reklam stratejisi sadece. Hergun 500 ml inek sutu icmesi de gerekmiyor. Yogurt, peynir vs. yiyorsa cok az sut de icebilir, hatta hic icmeyebilir, kalsiyumu ve proteini baska seylerden aldigi surece gunde 500 ml sut icmek gerekli degildir.
  Cok isteniyorsa 1 yasini gecince birkac ay formul sut/devam sutu ile inek sutu karistirilarak yavas yavas gecis yapilabilir.

 40. devam sütü…

 41. ece 11 aylık. anne sütünü 10 aya kadar aldı. 5. ayda ek gıdaya başladık. 7 ayda da devam sütü içmeye başladı. hasretle bir yaşından sonra inek sütü – ki günlük şişe süt düşünüyordum- vermeyi bekliyorum. doktorumuzun yönlendirmesine de bağlı ama iç sesim inek sütüne başlamamızı söylüyor. benim fikrim de bu.

 42. Bizim doktorumuz da inek sütünün ceşitli zararlarıyla ilgili birkac calışma paylaştı bizimle. Kendisinin alternatif önerisi de ideal olarak güvendiğiniz bir üreticiden alınan çiğ sütle yapılan yogurt, kefir’i tüketmek ve bu yogurdu sulandırarak yapılan ayranı içirmek.

 43. Blogunuz harika , tebrikler..

 44. Hep yazdım gene yazacağım..
  İleri derecede prematüre olan oğlumu formül sütle besledim, büyüttüm. Anne sütü alamadı. 7.aya geldiğimde ise formül sütü bırakıp anne sütüne geçtim. Bunu doktorumuzla paylaştığımda kendi kızı da eğer anne sütü alamasaydı -2,5 yaşındaydı o dönem- inek sütünü tercih edeceğini söyledi.
  Bana göre hiçbir fabrikasyon ürün doğada hazır bulunanın yerini tutamaz. Coffeamate benzeri -BANA GÖRE- tadı ve kötüsü gayet kötü olan bir ürünü vermeyi sürdürmek istemedim. Tamamen benim fikrim. Doğru ya da yanlıştır. Ben bu şekilde davranmayı uygun gördüm.
  1 yaşından sonra da başlasam gene de çocuk sütü yerine normal inek sütünü tercih ederdim.

  • Yanlış anlamadıysam, siz bebeğinizi 7 aylıkken mi anne sütüyle beslemeye başladınız? Eğer öyleyse siz eli öpülesi bayansınız, samimi söylüyorum. Yılmadığınız için ve gerçekten annelik içgüdünüzü dinlediğiniz için. Böyle anneleri var olduğunu duyunca Milupalar benim moralimi bozamaz. Beni duygulandırdınız, size müteşekkirim.
   P.S. Ben bu konularda çok hassasım. Emzirme danışmanlığı yapıyorum. Daha tazeyim (sertifikayı yakında aldım). Ama 7 yıldır anneyim. Ve 5 yıldır emzirme tecrübesine sahibim (ilk oğlumu 3 yaşına kadar emzirdim, ikincisini hala emziriyorum). Bu yüzden de bu konuların “delisiyim”.:)

   • tamamen yanlış yazmamdan kaynaklanmış. 7.ayda İNEK SÜTÜne başaldım. Oğlumun aldığı anne sütünü toplasak toplamda en çok 500 cc eder sanırım. Maalesef ki o eli öpülesi annelerden değilim bu konuda.

 45. Selam bende size akrtmak isterim, çünkü bu konuyu bende çok araştırdım sonuç Aptamil 3 anne sütüne en yakın formül ve allerjisi aza indirgenmiş bir süt … Aptamil jr de pastarize sütün formül halidir …. canlı canlı inek sütü eğer istanbulda yaşıyorsak pek tavsiye edilmiyor çünkü beslenmesi iyi olmadığı için … birde pastorize sütler var ki bunlarda pınar çocuk …

  bunların hepsi aynı hiç bir farkı yok hiç bir doktor sunu tavsiye ediyorum demez o yzden işinize hangisi geliyorsa onu içirin ….

  sadece inek sütü hariç ….

 46. Bana “arsenik ve kurşun” kısmı anlamsız geldi açıkcası. Kirli hava, su ve gıdaya maruz kalan annenin sütünde arsenik ve kurşuna rastlanması, olmasını hiç dilemediğim fakat anlaşılabilir birşey ama üretilen mamada tolere edilebilir miktarın altında da olsa neden bunlar var?

  Üretim aşamasındaki prosesler mi izin vermiyor da, izole edilemiyor acaba?

  Bir de bu devam sütlerine neden şeker ekleniyor? Küçük kızım ağzına sürmedi ne formül mama ne de devam sütlerini. Büyükten hatırladığım kadarıyla birçoğu inek sütünden daha tatlı ve aromalıydı. O da bu nedenle tüketmedi. Değiştilerse görmeyin bu kısmı:))

 47. Açıkcası anne sütü alamamış ve formül süt ile beslenmiş bebeklere baktığım zaman dehşete kapılıyorum. Çevremde yaklaşık 3-5 bebek var anne sütü alamayan. Ve her birinin gelişimi anne sütü alan bebeklerden çok farklı oldu. 4-5 aylıkken diş çıkarttılar, iştahları çok açık, mesela 8 aylık bir bebeğin ağzında 9 diş var ve neredeyse yürümek üzere. Doğal olmayan bu besinlerle bu kadar hızlı bir şekilde gelişen bebeklerin zarar görebileceklerini düşünüyorum, sanki sürekli doping alıyorlarmış gibi geliyor bana.

  Ben de Nil’in günlük içtiği miktarı artık çıkartamıyorum ve takviye yapıyorum. Açıkcası Aptamil denediğimde kızım ishal oldu, bir markayı ağzına bile sürmedi. Biz Golden Coat kullanıyoruz, keçi sütü baz alınarak hazırlanmış bebek devam sütü.

  Keçi sütünü inek sütüne tercih ediyorum. Keçi devam sütünü de keçi sütüne tercih ediyorum 🙂 Keçi sütünün içeriğine baktığım zaman vitamin ve mineraller bu kadar yok. Ama tabi sonuçta dediğin gibi diğeri laboratuvarlarda hazırlanıyor.

  Yani ne demeli bilemiyorum…

  • Bu kadar dehşete kapılamanıza gerek yok. Mecburen formül sütle beslenmiş bebekler var. Mesela ben oğlum ve ben oğluma dehşetle! bakılmasını hoş karşılamam açıkçası.
   Ayrıca farklı örnek olsun diye yazıyorum. Dehşet verici bir hali yok. 11.ayında ilk dişini çıkardı. 20 aylık ve tüm dişleri tam değil. Ayrıca yaşıtlarına oranla çok minik.
   Yani dopingli bir hali yok..

  • Ben de mamaların doping etkisi yaptığını düşünmüyorum. Sindiriminin daha zor olabildiğini, daha uzun süre tok tuttuğunu biliyoruz. Ancak şu da bir gerçek ki anne sütü alamayan bebekler için mama çok önemli bir alternatif. Hele de prematüre bebeklerin gelişiminde önemli rol oynadığını biliyorum.

   • Ama mamalar tek çözüm değildir. Nedense bizim toplumda başka bir anneden süt almaktansa, mamayı tercih edenler daha fazla. Eminim araştırılırsa süt bağışı yapacak anneler bulunabilir. Ama mama fabrikasyon malı, daha sterildir diye ona yöneliyorlar. Şahsen ben ne olduğu belirsiz mama yerine, başka bir annenin sıcacık sütünü tercih ederdim

    • Gülseren Hanım; maalesef ki anne sütü bulmak o kadar kolay değil. Tabi ki anne sütü formül süte tercihtir ama süt anne bulabilmek ne kadar zor biliyor musunuz? Mamayı tercih edenler fazla değil; mama vermek zorunda olanlar fazla..

  • Benim kizimda 12 aya kadar infant formula ile beslendi. Gelisiminde formulaya baglayabilecegim hicbir anormallik yok. Dort aylikken iki dis cikartti ve on aylikken yurudu ama ailemizdeki bebeler anne sutuyle beslenip ayni gelisimi gosterdi. Kalitsal bir durum olarak degerlendirmek daha dogru olur sanirim. Aksine istahi da hic yerinde degil. 13.aydan itibaren doktorumuzun tavsiyesi ile toddler formulaya gectik. Inek sutude verebilecegimizi soyledi. Ancak inek sutu ciddi kabizliga sebep olunca birakmak zorunda kaldik. Iki aydir tedavi goruyor ama hala duzelmedi. Keci sutu denedik agzina bile surmedi. Istahsizligindan dolayi toddler formulaya devam ediyorum.

 48. Kafama takılan bir konu da; inek sütü verelim , tamam, ama inek sütü UHT işleminden geçtikten sonra ne kadar inek sütüdür ki? Kızımın 6. ayda kilo alımı çok yavaşladığında Aptamil kullandım bir süre, uyku sorununu aşınca sütüm tekrar çoğaldı ve anne sütüne geri dönebildik. O dönemde sütçünün sütündeki mikroptan da , hazır sütün (keçi sütü de dahil) UHT’sinden de ,toz mamanın kimyasalından da korktum açıkçası. Reklam etkisi sanırım hep Milupa, bazen hero baby kullandım. Şimdi hem emziriyorum, hem gerçek! inek sütünden yoğurt mayalıyorum, kahvaltı ya da tahıllarına keçi sütü kullanıyorum. O dönemi rahat atlatabildiğim için de bu markalara müteşekkirim açıkçası. Ama; günde 500 ml. ölçeğine sinir oluyorum, her anne oturup her gün süt sağmıyor sonuçta ve her bebeğin içeceği/ihtiyaç duyacağı miktar bu olamaz, bu miktarı belirtmek sadece panik havası yaratır, sütüm yetmiyor hemen devam sütüne dadanmalıyım diyebilir insan. Bunlar çok çarpık satış stratejileri bence.

 49. bizim doktorumuz da iki yaşına kadar anne sütüne ek olarak inek sütü yerine devam sütünü öneriyor. oğlum 14 aylık, ben işteyken annem gündüz uykusundan önce devam sütü veriyor.

 50. Bu konu benim de kafami kurcalayan bir soru…ben oglumu 18 ay emzirdim, 1 yasindan sonra anne sutunun yanında once biraz keci sutune, sonrasinda da gunluk sute basladik ve hala gunluk pastorize sutlerle devam ediyoruz. Biz doktorumuza cocuklar her gun en az 500ml devam sutu almasi gerekiyor diyorlar diye sordugumuzda, kendisi “gomleklerinizin yakalari deterjanlar ile istenilen beyazliga ulasiyor mu peki?” dediler…

 51. Merhaba,benim de 7 aylık bir kızım var, çalıştığım için gündüzleri ona 200cc süt sagıp bırakıyordum,ek gıdaya geceli 2 ay oldu,aralarda da bıraktıgım sütü içiyor.sabahları ve geceleri de emziriyorum.ancak son gunlerde sütümde bir azalma oldu..ve ne yapacagımı bilmiyorum..cocuguma mama vermek istemiyorum..ama anne sütünün yerine ne koymalıyım onu da bilmiyorum..1 yasına kadar 500cc anne sütü deniliyor,bunu kim neyegore soyluyor bilmiyorum..su surecte ne yapmalıyım oldugu kadar emzirip ek gısa ile devam mı etmeliyim,fikirlerinizi paylasırsanız cok sevinirim.

  • Meryem, doktorunla konuşarak karar vermelisin, ancak sütünün artık yetersiz geldiğini düşünüyorsan bence mamayla takviye etmelisin. 1 yaşına kadar 500 cc anne sütüne ben çok takılmadım açıkçası. Ölçmedim ne kadar aldığını. Ancak 1 yaşından önce emzirmeyi bıraktı, o noktada mama takviyesi yaptım.

  • Çocuk tam olarak ek gıdaya geçince ane sütü azalıyor zaten. Ben hiç sağmadığım için ne kadardı, ne kadar azaldı bilemiyorum ama göğüslerimin ölçüsünden ciddi miktarda sütün azaldığını söyleyebilirim 🙂 Yani eğer bebeğinizin kilo alımı ve boy uzamasında bir sorun yoksa anne sütü yetiyor demektir. Anne sütü yetmese bile zaten artık katı gıda ile beslenebiliyordur bebeğiniz, illa süt içmesine gerek yok. Mutlaka süt içsin istiyorsanız kefir vermeyi deneyebilirsiniz. Hem yapımı kolay, hem sütteki alerji riskini ortadan kaldırıyor hem de çocukların çoğu zevkle içiyor.
   Ama tekrarlamak istiyorum: Katı gıda ile beslenen bir çocuğun, beslenmek için artık anne sütüne ihtiyacı yok.

 52. Maalesef ben bebegime sutum yetmedigi icin 3. aydan itibaren devam sutu verdm cunku oglum sadece geceleri emiyor 🙁 zormu geliyor nedir emmedi ve sutum azaldi.Bu konuyu okuyunca iyice kafam karisti uzuldum aslinda,simdi 7 aylik evde lor yapiyorum yogurt yapiyorum bunun disinda mecburen devam sutu iciyoor.Blog ve konu icin tesekkurler okumadan once aklimin ucundan gecmiyordu inek sutu ama simdi dusundurdu yari yariya vermeye karar verdm 🙂 Birde turkiyede milupa neden bu kadar pahali anlamiyorum ben yurtdisindaym 900gr.7 pound (20 tl civari sanirim)burda gelir daha yuksek daha ucuz tr de gelir dusuk fiyat yuksek :S

 53. Kızım 6 aylıkken işime geri döndüm ve o zamandan itibaren doktorumuz ek gıda vermeye başlamamı söylemişti, sütüm az geldiği için. Şuan kızım 1,5 yaşında ve ben yatmadan önce devam sütü verip güzellik uykusuna gönderiyorum 🙂 Bir makalede ” Her canlının sütü kendi yavrusuna yaradığını” belirten bir cümle okumuştum ve etkilenmiştim açıkçası. Evet biz inek sütüyle büyüdük ve çok şükür aklımızdan zorumuz olmadı ama şimdiki çocuklarda bizim çocukluğumuz gibi değil bence. Çok daha akıllılar, Çok daha aktifler ve gözleri, öğrenme istekleri bizimkilerden çok daha fazla bence. Artık günümüzde dünyaya gelipte 40 gün gözünü açmayan çocuk yok sanıyorum ya da ben hiç duymadım. Yani artık ne sütler bizim zamanımızın sütleri ne de çocuklarımız bizim ve bizim zamanımızın çocukları karar sizin…

 54. PINAR AYVERDİ KILIÇASLAN

  yahu bu çok eski bir yazı ama benim artık kafam allak bullak oldu benim bebişim 9aylık ilk 6 ay anne sütü verdim işe başladım ek gıdalara geçtik şimdigeceleri emziriyorum haliyle süt azaldı 🙁 devam sütü veriyorum istemeye istemeye bu süreçtede verilebilecek bir alternatif yok mu 🙁 ink sütünü karıştırsak suyla filan hiç istemiyorum ben bu devam sütünü vermek günde 500 ml çıkmaz die düşündüğümden artık devam sütğ veriyoeum 🙁

 55. Açıkcası benimde kafam iyice karıştı kızım 14 aylık ve sadece 8.aya kadar anne sütü aldı daha sonra mamaya başladık.İnek sütü için 1 yaşını geçmesini bekledim fakat dr.muza danışınca imkanın varsa devam sütü yoksa inek sütü ver dedi bunu duyunca mecburen imkanları zorlayarak daha yararlı diye devam sütü veriyorum gündüzleri süt falan içmek istemiyor zaten ama geceleri biberonla yaklaşık 400 ml devam sütü içiyor.Şuan acaba devam sütünü bırakıp pınar çocuk sütünemi geçsem diyorum hangisi daha doğru yaa..

 56. dehset icinde okumaya calistim her bir satiri ve her bir deneyimi. Oglum 16 aylik ve kilo boyu 2 yas ustunde gidiyor. Normal yemesi icmesi olan bir bebek ve hala emiyor kahve niyetine de olsa. Ama ben onun kilo acisindan bu kadar yuksek seyrini Aptamil devam sutune yukluyorum. 9. aydan itibaren vermeye basladim duzenli olarak. Gunde 400 ml ye yakin aliyor. Bugun doktoruma danistim inek sutune ya da herhangi bir sute gecmeme gerektigini dusunuyorum diye. ayni anda google da arastirirken sadece bu yaziyi buldum gercekten isime yarayacak. Doktorumdan haber gelir gelmez paylasacagim! sevgiler.

 57. bende kafası karışık bir anneyım oğlum 6 aylık oldu artık ek gıdaya geçicez fakat kaşık maması mı yoksa evde günlük sütle hazırlayacağım piriç unu mamasıyla mı başlayayım çok kararsızım.2 aydan ıtıbaren içim elvermesede sütüm yetmediği için doktorun tavsiyesiyle devam sütü verdim. ama artık vermek istemiyorum 1 yaşına kadar inek sütü verilmesin diyor bazı otoriteler. blogcu anne lütfen yardım edin şimdi den teşekkürler…

  • Sizi herhangi bir şekilde yönlendirmem doğru olmaz. Ancak şunu söyleyebilirim: İnek sütüne geçmeden önceki kısa süre boyunca ben de mama verdim. Pirinç unu maması bebeğinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılar mı, bilmiyorum. Ancak 1 yaşından önce inek sütü verilmemesi gerektiğini biliyorum.

   Kolay gelsin.

  • Fatma Hanım 1 yaşına kadar mama vermelisiniz. İnek sütünü kaldıramaz bebek. 1 yaşından sonra ise keçi sütünü tercih etmenizi öneririm.

   Eren

 58. 1 yaşından sonra çocuğun devam sütü denilen hazır mamayı alması için hiçbir neden yok. 1 yaşına kadar anne sütü mümkün değilse formül mama, sonrasında ise keçi sütü tercih edilmeli. Süt şart mı? asla değil. Onun yerine kefir ya da yoğurt tercih sebebi olabilir. Aşağıda bebekler için tercih edilmesi gereken sırayı yazıyorum:

  Keçi sütünden kefir
  Keçi sütü yoğurdu
  keçi sütü
  İnek sütünden kefir
  inek sütünden yoğurt
  inek sütü

  En son seçenek inek sütü olmalı. Buyrun:

  http://bebekyapimbakimonarim.blogspot.com/2012/04/keci-sutu-inek-sutune-kars.html

  Eren

 59. Kızım 7 aylık. şu anda sadece anne sütü ile besleniyor. ek olarak verdiğim hiçbir gıdayı almıyor hatta çıkarıyor. Geceleri de sık sık uyanıyor bu da doymadığını gösteriyor bence.Peki şimdi ne yapmalı ne vermeliyim?

 60. oglum 13 ayına girecek yaklasık 1 aydır aptamil junıor kullanıyordum bu yazıları okuduktan sonra tamamen kafam karıstı

 61. Belçika devleti 3 yasina kadar devam sütünü tavisye ediyor.

 62. Devam sutu mama hicbirine guvenemiyorum. Dogal olmayan hic bisey dogalin yerini tutamaz bana gore. Bir ogretmenim 15 aylik kizima hic ama hic mama yedirmedim devam sutu de icmedi.. 6 ay anne sutu icti sonra ek gidaya basladi hala anne sutune devam ediyor. Birkac haftadir kayinvaldemlerin koyunlari var koyun sutune basladik sulandirarak onu iciyor. Inek sutu sadece inekler icin olsaydi rabbim buzagi buyur buyumez sutu de keserdi insan da oldugu gibi ama sut gelmeyw devam ediyor demekki nir hikmeti var…