14 Yorum

Elveda sessizlik

Bu sabah 6’yı çeyrek geçe aynı anda uyandı çocuklar.

Bizim ev çatı dubleksi. Üst katta depomsu, oyun odamsı geniş bir alan var. Doğan’ın davulu da var orada, dijital davul. Deniz’le çıkıp çalarlar hafta sonları. Sesi kısılabildiği için, gün içinde çaldıklarında sorun olmaz. Hiç şikayet gelmedi şimdiye kadar etraftan.

Bu sabah saat 7’de daaaan daaaaan daaaan! diye sesler gelmeye başladı yukarıdan.

Yok, dedim, bu saatte davula başlamış olamazlar.

Tabii ki başlamışlardı.

Anjinden davul gibi şişen boğazımla aşağıdan cırladım: Doooğğğğğaaaaaaannnn!!! Saaaaat daha yediiiii! İnsanlar uyuyorlaaaaaaar!

Sesini biraz kıstı ama açıklama yapmaktan da çekinmedi: Davul, tam bizim odanın üzerinde kuruluymuşmuş. O yüzden çok duyuyormuşum ben. Benden başkası duymuyormuşmuş.

Sesler nispeten kısık olsa da devam edince şiş boğazımla tekrar cırladım. Ondan sonra davulu bıraktılar, ama ne oyunlarını bozmadığım kaldı, ne iki dakika eğlenmelerine izin vermediğim. Zaten beş dakika çalıp bırakacaklarmış da, hafta içi hiç yapamıyorlarmış da, o sesi benden başka kimse duymuyormuş da, zaten komşular da uyanıkmış.

Ben bunlardan çok yoruluyorum.

Bu evdeki testosteron yoğunluğu altında eziliyorum.

Allah hepsine sağlık versin, eksikliklerini göstermesin, ama bu tempoya nasıl alışacağımı bilmiyorum.

Hafta sonları iki değil, üç oğlum varmış gibi oluyor. En çok da 40’a yaklaşan en büyüğüne söz geçiremiyorum. Ona bazı şeylerin neden daha sakin yapılması gerektiğini, evin içinde neden top oynanmasının yanlış olduğunu, puzzle, resim yapmak gibi “sakin” oyunların da eğlenceli olabileceğini, özellikle de günün bazı saatlerinde böyle sessiz oyunların tercih edilmesinin uygun olacağını devamlı ama umutsuz bir şekilde anlatmaya çalışıyorum.

Doğan ilgili ve yardımcı bir baba. Ama doğrularımız, normallerimiz çok farklı. Hep bu Venüs-Mars ayrımı yüzünden.

Ve ben kendi normallerimi anlatmaya çalıştıkça uyumsuz, anlayışsız, mızıkçı, söylenen, cırlayan bir kadın oluyorum. Üç erkeğe karşı bir kız. Onların eğlencesinden anlamayan, “Aman sessiz olsun, aman kimse rahatsız olmasın, aman etraf kirlenmesin, aman her şey saatinde, düzenli yapılsın” diye her oyunlarını bozan bir kız.

Ben bile bana gıcık oluyorum bazen. Hayat benim için de, onlar için de daha kolay olacak her şeye karışmasam. Biraz rahatlayabilsem.

Ama sabahın 7’sinde davul sesi… Bana çok kabul edilebilir gelmiyor. Komşular duymasa bile, benim de sessizliğe uyanmaya hakkım yok mu?

Yoksa evde üç erkekle birlikte yaşamaya başladığım gün bu hakkımdan feragat etmiş mi oldum?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. miniğin annesi

  o davul sesine rağmen kendi sesini nasıl duyurabildin helal olsun 🙂

 2. 🙂 Allah sağlık versin hepinize.. tabi kadınlarla erkekler ayrı dünya.. 3 erkek 1 kadın … zorlayacak elbette. Arada bir onlara yaklaşmak arada bir kaçmak lazım heralde. tabi bunu yaşayan bilir 🙂 benim bişi demeye ne tecrübem var ne hakkım 🙂 Allah kolaylık versin 🙂

 3. Ben de 3 degil 2 var ama ikisi de actionman kivaminda. Ben kabullendim, cemi elinde catal ve tornavidayla (babasinon yaninda) yakalamam disinda carlamiyorum uzun zamandir 🙂 alt komsunun kapimiza dayanmasi an meselesi, beklemedeyim 🙂 sadece gurultu degil, tv de buyuk sorun. Ben surekli tv kapatan uyuz bir insandim, onu da azalttim. Emin ol daha mutluyuz, basta ben olmak uzere 🙂

 4. anlattıklarını öyle iyi anlıyorum kii:)hele şu eşinle ilgili olan kısma bayıldım doğrusu,ben hep haksız o hep haklı,hani Gülbenin bir şarkısı var bize yazmış sanki,”bay doğru bayan yanlış”.

  Selencat demiş ya hepsini azalttık böyle mutlıuyum,ben de deniycem bakalım,ne etliyene sütlüye karışıcam,sırf bu yüzden depresyondayım,kendimi bu kadar hırpalamaya ne gerek var di mi ama…

 5. eheuehu şaka gibi gerçekten saat 7 ve davul ben olsam ben de cırlardım 🙂

 6. şaka gibi. ilk okuyunca sadece kucuk cocuklar calıyor sandım.:))

 7. Daha kötüsü var şekerim biz evde 3 kız bir erkeğiz biz 3 kız da kalender hiçbirşey kural değil olsada olur olmasada yeterki gönlümüz hoş olsun keyfimiz yerinde olsun ailecek.ama babamız kurallı ev toplanacak yemek saat bilmemkaçta yenecek gömlekler şu gün ütülenecek temizlik dediğin pazartesi yapılır giyinirken önce çorap giyilir vb.. Oymak beyi gibi biz de onun yavru kurtları yaşayıp gidiyoruz.(bu arada farkındaysan kurallar bizim işlerimiz için onunkilere kural varmı bilmiyoruz çünkü bizimle pek paylaşmıyor :))

 8. bizde de iki tane var.. saat yedi de davul sesi tabii ki inanılmaz ama daha basit şeylere karışmıyorum artık ben.. bazen onların dilinden anlamıyorum, kabul ettim ve bırakıyorum.. herkes daha rahat :))

 9. allah sabır versin zor olsa gerek…

 10. ben de bir kız bir oğlan, bi de koca oğlan var. dediğin gibi en zoru “koca” olanıyla uğraşmak. ne laf anlıyo ne söz dinliyor. ben yıprandığımla kalıyorum. bir süre önce kocama küstüm. tam tavşan dağa küsmüş misali. sinirlendiğim halde birçok şeyi söylemedim, hani konuşmuyorum ya. aa ne rahat oluyormuş. şimdi bir şeye bağırmadan önce iki kere düşünüyorum, gerçekten bağırmalı mıyım diye? ben düşünene kadar ya sinirim yatışıyor ya da aamaaaan söylesem ne söylemesem ne moduna giriyorum. inanılmaz işe yaradı. hem nefesimi yormuyorum hem de daha az kavga eder olduk. bazı şeyleri düzeltmeye çalışmak onu olduğu gibi kabullenmekten daha zor. ben artık kolay olanı seçip onu öylece kabulleniyorum. sağdan soldan şikayet gelirse onlara ben de kocamı şikayet ediyorum, komşular anlayışla karşılıyor. e hepsinde birer koca oğlan var tabi!

 11. Ne kadar da tanıdık bir durum 🙂

 12. karış Elifcim karış..ben eşimin annesine hep kızarım oğluna öğretmemiş diyerek..kendisi oğluyla kötü olmamak adına hep susmuş ve boşvermiş ve yormamış çenesini en azından sen oğullarına öğreteceksin nerde nasıl davranmaları gerektiğini ve gelinlerin de ben gibi demicekler ”annesi öğretmemiş hıh ” 🙂

 13. Allah yardımcın olsun Elif 🙂 sabah sabah davul, yarın başka bir gürültü. Çok gürültülü günler seni bekliyor :))) Burada geçmişolsun

 14. Geçmiş olsun. Bence sevin:))) Neşeli ve onlarla eğlenebilen bir babaları var:))) Sabahın 7’sinde davul sesine kız tabii, hastayken ilgi ve şefkat göstermediklerinde – ki uyutmadıkları için gösterememiş oldular – sitem et. Ve sakın ama sakın asla yapmayacağını bildiğin şeyler için diretme. 1 dakikanı alacak tuvalet kağıdı yenileme işini yaptıracağım diye hayatı rezil etmek ne kadar mantıklı? diye sormuştum bir keresinde ve o cümleyle ben de uyandım:)))