11 Yorum

Bir müsibet

İlk olarak Amerika’da görmüştüm çocukların bisiklete binerken kask taktıklarını. Her şeyi kuralına göre yapan Amerikalıların aşırı titizliği diye düşünmüştüm. Hepimiz bisiklete bindik, hangi birimiz kask taktık, Allah aşkına?

~~

Bugün öğleden sonra Deniz parkta arkadaşının akülü arabasına biniyordu. Çok da eğleniyorlardı.

Bunlar parkın içinde ziv ziv gezinirlerken ben de bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Deniz’e sırtım dönüktü. Arkadaşım “Deniz düştü” dedi. Bir de baktım ki ağlıyor, bir yandan da kafasını tutuyor.

Uçarak gittim yanına. Çok korkmuştu, ama belli ki canı da çok yanmıştı. Bayağı bir ağladı, korkuttu beni. Sakinleştikten sonra “Başının neresi ağrıyor?” diye sordum, “Hepsi” dedi. Of.

Canım. Ciddi bir şey olmadı çok şükür. Ama olabilirdi. Betona düştü çünkü. Ve ilk olarak kafası değdi yere.

Bir müsibet bin nasihatten iyidir derler ya… Bana bin kere “Elif, bisiklete binerken çocuğuna kask tak” deselerdi çok gerekli görmezdim.

Çocuklarınıza bisiklete (ya da scooter’a, ya da akülü arabaya – kısacası hareketli aletlere) binmeye başladıklarından itibaren kask takın. Mesafe yüksek değil, çocuğun boyu kısa demeyin. Çok önemliymiş meğer.

~~

Olay geçip gittikten sonra dalga geçti Deniz benimle. “Anne, sen çok komik koştun, bööööyle zıplayarak koştun bana” diye.

Bir de derdini anlatışı var ki, eşsiz bir tatmin veriyor insana. İlk olarak başının neresini çarptığını soruyorum, söylüyor mesela. Korkup korkmadığını soruyorum, anlatıyor. Bundan sonra kask takması gerektiğini söylüyorum, bana katılıyor.

Ama bütün bunları yaparken de “Anne ben bugün düştüm, başım çok ağrıdı, o yüzden benim yemeğimi sen yedirir misin?” demekten geri kalmıyor.

Minik koca oğlum benim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

 1. Evet cok dogru. Oglum bisiklete binerken takiyor. Ilkbaharda 2 tekerlikli bisiklete binmeyi ogrendi ve ogrendigi gun dustu, duserken de basini carpti. Hemen kask aldik. Ben de ise bisikletle gidip geliyorum ve ben de kask takiyorum.

 2. Çok geçmiş olsun, şükür ki ciddi birşey olmamış. Hepimiz için önemli bir bilgi oldu bu hakikaten, paylaşımın için teşekkür ederim Elif.

 3. Geçmiş olsun. Bu kask konusuna katılıyorum. Oğlum 3.5 yaşından beri scooter kullanıyor. Benim de ilk işim kask almak oldu doğrusu. Sadece kaskla da kalmadım dizlik dirseklik ve el korumalığı da aldım. Terminatörün İstanbul şubesi gibi geziniyordu. Şimdi 6 yaşında ve takmak istemiyor. Zorla da takılmıyor malesef.

 4. geçmiş olsun tatlı şeye… geçen hafta maltepe shailinde birçok yavruda kask vardı rengarenk çok hoşuma gitti 🙂 bence güvenlik açısından önemli..hem görüntüsü de çok şeker oluyor 🙂

 5. Geçmiş olsun minik koca oğlana 🙂 Çok şükür ucuz atlaşmışsınız,dediğin gibi bir musibet bin nasihatten iyidir..Bize de uyarı oldu , teşekkürler..

 6. gecmıs olsun
  benım yegenımın kafası hep yerdeydı bısey olmuo ya 🙂 duse kalka buyuyolar:Pp

 7. Kıyamam Deniz’e, yazık. İyi ki kötü bir şeyler olmuş. Geçmiş olsun. Gerçekten şakaya gelmiyor. Geçenlerde evin önünde bir bağırış çağırış. Bir baktım, koca oğlan koca bisikletinden düşmüş, kafayı çarpmış, düştüğü yer kan gölü. Elini kafasına koymuş anne diye ağlıyor. İçim parçalandı. Hemen bir araba buldular, annesiz hastaneye götürdüler. Annesi gelmeyince de arabaya binmek istemedi, bayağı bir korkmuş.

 8. Bizimki de dedesine doğumgünü için bisiklet sipariş verdi. Bizden de kask ve dizlik istedi. Çünkü benim her gece anlattığım bir bisiklet hikayesi var, oradan yerleşti kafasına kask ve dizlik takması gerektiği. Ama sokakta fazlaca takmayan çocuk var, onları görünce anne kask takmamış diyor, ben de taksa daha iyi olurdu tabi diyorum. Bence de takmakta fayda var.

 9. Geçmiş olsun Deniz’e.
  Ben de çocukken bisiklette kaska mask falan bilmezdim. Ama kentte, İstanbul trafiği gibi bir kaosta dolanan bir bisikletli olarak artık kesinlikle kasksız dolanmıyorum. Çocuğuna ya da kendine bisiklet almayı düşünen tanıdıklarım bisikletle ilgili bir şey danıştığında da ilk dediğim “kask” oluyor. Çocuklara küçük yaştan itibaren bu alışkanlığı kazandırmak çok önemli. İnsanların tuhaf yaklaşımlarını da kırmak gerek: Rahat değil, terletiyor, komik görünüyor… Oysa kol bacak kırılsa da onarmak mümkün, kafaya gelecek zararınsa telafisi yok. O noktada kime ne komik göründüğünden?

 10. Öncelikle çok geçmiş olsun, inşallah tekrarlamaz…
  Bir müsibet ama, sanki ana oğul yeni bir bağ geliştirmiş aranızda, anlatışındaki sıcaklıktan bunu sezdim 🙂

 11. Gecmis olsun,ucuz atlatmissiniz. Gecen yaz Istanbul’da Defne kaskla scootera binerken yazin sicaginda,insanlar garip garip bakiyordu ama cok onemli kask, kesinlikle takmak lazim.