25 Yorum

Diş nezlesi

Pazar akşamı korkunç bir boğaz ağrısı ve şişliği başladı bende. Boğazım o kadar şişti ki konuşamadım. Halam anjin olduğuna kanaat getirdi, iğne olmamı söyledi ama kaçtım. Antibiyotikle yırttım. Sonradan öğrendim ki ciddi bir salgın varmış bu aralar. 39,5 ateşlerle yatmış bir sürü insan.

Tabii ki en büyük korkum çocuklara geçmesiydi. Nitekim ertesi gün Derin’in burnu akmaya başladı. Her ne kadar korktuysam da çok fazla endişelenmedim, çünkü benim burun akıntım yoktu. Derin’inki -muhtemelen- benim durumumla aynı değildi; nezleydi.

Derin ne zaman nezle olsa burnu çeşme gibi akıyor. Öyle akıyor ki, silmeye yetişemiyorum. Daha silerken tekrar akmış oluyor. İştahı şak diye kesiliyor. Feriştahı gelse yemek yediremiyor. Çok huysuz, mızmız oluyor. O kadar ki, normalde sabaha kadar uyuyan çocuk gecede birkaç kere çığlık atarak uyanıyor. Çoğu zaman uykuya kendiliğinden geri dalsa da birkaç kere uyanınca uykusu bölünmüş oluyor.

Genellikle çok hafif ateşi de oluyor Derin’in böyle zamanlarda. Ölçmedim, ama ölçsem herhalde 38’i bulmaz.

Ortalama üç gün ila 1 hafta sürüyor bu nezle halleri. Doktora gitmeye, herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmadan kendiliğinden geçiyor.

Ve bu sürecin sonunda da bir inci beliriyor Derin’in ağzında. Hemen her seferinde.

Kısacası, Derin diş çıkarırken nezle oluyor. Diş nezlesi. İsmini ben uydurdum ama bence gayet yerinde. Diş buğdayı var, diş perisi var (İngilizcede), diş harçlığı var (mı?) da, diş nezlesi neden olmasın?

Duyardım da inanmazdım. Diş çıkarırken burun tıkanıklığı, ateş, ishal gibi durumlar da yaşanır diye okurdum. Hiç başıma gelmemişti. Deniz sessiz sakin çıkarmıştı dişlerini.

Biraz bakındım internette. Bu tür belirtileri yaşayan çok bebek varmış. Ancak araştırmalar bunun altında yatan tıbbi bir sebep bulamazmış. Yine de birçok anne benzer durumda olduğundan diş çıkarmayla burun akıntısı arasında bir ilişki olduğu düşünülüyormuş. Bu ilişki, dişini kaşımak için bulduğu her şeyi ağzına soktuğu bu dönemde vücut direncinin de düşmesiyle ve dolayısıyla kolaylıkla hastalanabilmesiyle açıklanıyormuş.

Sebebi nedir, bilemem. Ama biz her seferinde bunu yaşıyor, sonra unutuyor, Derin’in her burnu akmaya başladığında “Amanın, hastalanıyor!” diye telaşa kapılıyoruz. Oysa bu süreçlerin çoğunluğunda (elbette arada gerçekten hastalandığı da oluyor) bir ya da iki diş kazanmış oluyoruz.

Diş çıkarma dönemlerinde siz böyle şeyler yaşadınız mı/yaşıyor musunuz? Ya da başka tuhaf belirtiler?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

25 yorum

 1. Bizimki 10 aylik degil dis belirtisi bile yok. Benim bu konuda hicbir fikrim de yok 🙂 Ama bugun ilkkez oglumun atesi cikti, 38.4 oldu. Sonra tylenol verdim, kendiliginden dustu, Derin gibi olabilir mi acaba? Bilemedim.

  • Bebeklere tylenol verildigin bilmiyordum.

   • Evet veriliyor burada, ancak bunu yazdiktan sonra oglum hastalandi, yani o ates belirtiymis, bogazlari enfeksiyon kapmis, tylenol hicbir ise yaramadi, Advil verdik doktorun onerisiyle cok iyi geldi 3 gun sonra iylesti. Dis mis yok yine.

 2. Biz diş çıkaracağımızı kusmalardan anlıyorduk. Ne zamana hasta değilse ve yemek yerken kusmaya başlarsa biliyodumki bir iki gün içinde diş gelecek. Gerçi Buse her daim kusak olduğundan ayırdetmek zor oluyodu.

 3. Aaa inanılmaz… Aynı şeyleri biz de yaşadık. Ben eyvah hasta oldu galiba diyorum, feci burnu akıyor. Bir hafta-10 gün sonra bakıyorum dişi çıkmış. Ve her seferinde böyle oluyor. Hiç bakıp araştırmamıştım bile. Diş nezlesi ha? Cuk oturmuş:)

  İştahsızlık, huysuzluk, salyaların akması gibi klasik belirtiler de oluyor ama burun akıntısı sahiden enteresan…

 4. Benimki nezle olmuyor ama alnı ve avuç içleri sanki ateşliymiş gibi alev alev yanıyor..İştahının kesilmesi için zaten bahane arıyor,bundan iyi bahane mi olur ?Üstüne biraz da huysuzluk ekledin mi işte benim oğlumun diş çıkarma seramonisi 🙂

 5. Biz de diş çıkarırken bazı belirtiler yaşıyoruz. Mesela çok huysuz oluyor, geceleri birden ağlayarak uyanıyor (sanki bir yerini çarpmış gibi acı acı ağlıyor bu dönemler), iştahı kesiliyor. En çok üst dişler çıkarken zorlanmıştık. Azı dişleri daha da zor çıkıyormuş. Bakalım o dönemi nasıl geçireceğiz..
  Bizde ateş olmuyor çok şükür ama diş çıkarırken anlattıklarına benzer şeyler yaşayanları duydum ben de.

 6. Evet bizim Derin’in de burnu dolar.. Tam nezle olmaz ama burnu doludur diş çıkaracağı zaman… Bazen hapşırık ile akatır ama bazen.. Buaralar aynen böyle, burnu dolu.. Sürekli gifrer ile temizliyorum… Ehh huysuzluğundan da geçilmiyor, anneye daha da düşkün oluyor bu dönemde.. İştahı da maalesef kesiliyor…. Yemek yerken ağzını kendiliğinden açan çocuğun ağzını yanağını sıkarak açmak zorunda kalıyorum ki bundna nefret ediyorum.. Ama napıyım, yemesi lazım 🙁

 7. Evet Elifcim .. benim oglum da aynı ve halıhazırda yıne aynı durumları yasıyoruz .. ellerının ıcı ve vucudu yanıyor .. istahsız ve gecelerı sureklı kalkıyor .. benim bir disci arkadasım bunun nedenının dis cıkarırken olusan geniz akıntısının yatarken genızde bırıkmesı ve nezle atese neden olması olarak acıklamıstı .. ne zor seyler yasıyoruz ama .. Allah sabrını versın herkese .. yalnız benım sormak ıstedıgım sız boyle durumlarda calpol pedıtus aferın vs kullanıyor musunuz sevgılı bayanlar .. ben kullanmayınca bebek hıc rahatlıyamıyor .. ama kullanınca da ıcım rahat etmıyor .. ne yapmalı ..

  • Hilal, ben böyle durumlarda kar-zarar hesabı yapmaya çalışıyorum. İlaç vermemeyi ben de tercih ediyorum, ancak çok huzursuzsa, uyuyamıyorsa ve dolayısıyla da halsiz kalacaksa o zaman başvurabiliyorum – çok çok nadir oluyor bu.

   Ateş konusunda da… Doktorumuz 38’den önce vermeyin derdi. Büyüdükçe arttı o sınır, 38,5’a kadar beklediğim oluyor. Dereceden ziyade çocuğun hali, tavrı önemli sanırım. Eğer halsizse, az ateş bile yorucu olabiliyor.

 8. 15 aylık olmak üzere olan kızımın sadece iki dişi var. Neden bu kadar geç kaldı anlayamadım. Onun için bu konuda fazla bilgi veremeyeceğim. İlk dişler çıkarken sanırım bizde de bir nezlemsi durum olmuştu.

 9. Oğlum 8. ayını doldurmak üzere iken alt iki dişini birkaçgün ara ile çıkarttı. Şimdi 10. ayı bitmek üzere ve üst iki dişi birkaçgün ara ile patladı. İki aydır uyumuyorum diyebilirim. Yarım saatte, bir saatte bir uyanıyor ve malesef kucağıma alıp meme vermezsem sakinleştiremiyorum. göğüslerim emzirmekten acıyor, şuan işteyim ve ‘dünya varmış’ diyorum. Sanırım başlangıçta diş çıkarttığını anlamadığım için açlıktan uyandığını düşünerek sürekli emzirdiğimden alıştı. İlk dişleri çıktığında ishal olmuştu( Tabi hastalık anlamında değil. Sadece kakası daha sıvıydı ve sürekli bezinden taşıyordu). Başlangıçta sakinleşmesi için arada calpol verdim ancak daha sonra nerden okuduğumu hatırmayamadığım bir araştırma sonucu mümkün olduğu kadar az ağrı kesici verilmesi gerektiğine inandığım için hiç vermedim. Eşim bazen dayanamıyor verelim uyusun diyor ama henüz direniyorum. Ama ne kadar dayanabileceğimi bilmiyorum. Yazıyı bulursam eklerim.

 10. dilek deniz coşkun

  Elif Hanım, merhabalar… bugüne kadar belki de hiç yorum yazmamış olsam da çok sıkı bir takipçinizim… benim de 18 aylık Deniz adında bir oğlum var. biz de diş çıkartırken aynı belirtileri yaşıyoruz. hatta öksürük de oluyor Deniz’de. ilk olduğunda koşarak dr’muza gittik, Deniz’in çok feci hastalandığını düşünmüştüm, öksürük, burun tıkanıklığı, ateş… dr’muz diş çıkartırken beynin vücut salgılarını artırması yönünde bütün organlara talimat verdiğini, salya, sümük, öksürük gibi belirtilerin bu nedenle ortaya çıktığını söylemişti. 4 dişimiz kaldı çıkmasını beklediğimiz, bu aralar yine yaşıyoruz tüm bunları. geceleri hala en fazla iki saat deliksiz uyuyan oğlum, bugünlerde onu bile çok görüyor kendisine de bana da…
  sevgiler… kuzularınızı da sizi de öpüyorum!:)

 11. benim oğlumun ise dişi çıkarken veya fazla salyalamaya başlayıp dişleriyle fazla oynadığı dönemlerde sesi kısılıyor :))

 12. Poyraz 2 yaşında olduğu için köpek dişleri zorlu çıkıyor. Daha önce hissettrmemişti ama bu dişler aynı dediğiniz belirtiler var. Çok ilginç burun akması,hapşurma, agresiflik had safhada 🙂

 13. kızım 16,5 aylık. kızım da birkaçkere diş çıkarırken nezle oldu. sizin yazdığınız gibi geçen gece çığlık çığlığa uyandı. ve gece 1 den 4 e kadar ağladı uyutamaım
  .

 14. O nezle var ya o nezle, aynından bizim evde de var..Biz de her dişte yaşadık artı bir de ekstradan ishal ya da kaka sayısında belirgin artış…

 15. Benim oğlumun ilk dişi on iki aylıkken çıktı, bir buçuk yaşında yavaş yavaş azı dişleri çıktı, şimdi iki buçuk yaşında ve arkadaki son dört azı dişi kaldı. Şu sıralar, yaklaşık bir ayın sonunda bir tanesi yüzeye çıkmayı başardı. Diş çıkarırken ateşi 38 derecenin üstüne çıkıyor, sesi çatallaşıyor ve ardından burun akıntısıyla öksürükle devam ediyor. Midesi hassas oluyor, yemek için zorlamıyorum o yüzden, çünkü evet yemesi lazım ama midesi almıyor, zorladığım, ısrarla yedirdiğim zaman gece kustuğu da oldu. Et gibi yiyecekler ağır geliyor, dişetini acıtacak sert yiyecekler yiyemiyor en sevdiği yemeklere bile burun kıvırıyor. Rahatlaması için UMCA veriyorum; bitkisel bir damla (sardunya ağacından yapılıyor) bazen öksürüğü ve ateşi için UMCA yetmezse mecburen İburamin veriyorum, rezene çayı da midesini rahatlatıyor.

 16. Dis cikarma meselesini duyunca aklima geldi, Amerika’da “teething tablet” diye bir sey satiliyor, hic denemis miydin Elif? Ben boyle bilimsel dayanagi olmayan seylere (homeopati gibi) hic inanmam guvenmem ama arastirinca faydasi olmasa bile zarari olmayacagini gordum (sonucta minik bir seker bazli tablet, icinde de milyonun biri oraninda zararsiz bir madde var) ve bir deneyelim dedim. Ve bizde ise yaradi. Inanamadim ama yaradi.
  http://www.google.com/products/catalog?hl=&rlz=1B3GGGL_enUS333US333&q=teething+tablet&um=1&ie=UTF-8&tbm=shop&cid=4314812364823383499&sa=X&ei=vBz6Te2qAojd0QGrx93iAw&ved=0CCcQ8wIwAA

 17. Şu anda Deniz’in ateşini biraz olsun düşürdüm,gece bir çığlık,ağlama kriziyle uyandık,zor da sakinleşti,forum da da başlık açmıştım neler yapabiliriz diye,hayır diş dediğin de bir tane değil ki,otuz iki tane,Güzin ablaya bile mektup yazasım var,bir çözümü var mı bu derdimin:)

 18. oglum 15 aylik ve 5.ve 6 disi daha yeni cikiyor :))) ilk dis cikaracagi zaman da ve simdi de grip oldu . ama ne grip ! hani grip olunca once burun akintisi su gibi olur ya , bu sefer nezle olur olmaz yemyesil burun akintisi basladi . evet , cok igrenc oldu farkindayim 😀

  3 cocugum var , hepside nezle ve ishal belirtileriyle dis cikardilar . burdaki ( fransa ) doktorlar da dis cikaran bebgin nezle olabilecegini soyluyorlar .

 19. pınar melike

  kızım 10 aylık ikinci alt kesici dişini çıkartıyor aşırı huzursuz,huysuz. yemek yedirmek bir işkence üstelik köyde görev yapıyorum ve gündüzleri yalnızım eşimde geldiğinde pekte yüküm hafiflemiyor gerçi. nezleyle başladı doktora giitik peditus verdi 5 gün kullanın dedi bugün 5. gün ama bir faydasını görmedim meğer bu burun akıntısı diştenmiş yazınızı okuyunca anladım ilk bebeğim olduğu için tecrübesizim malesef. tam bir hafta oldu hala devam ediyor burun akıntısı dişi şiş ve derinin altından görebiliyorum ancak hala patlamadı çok mu uzun sürüyor patlaması onuda bilmiyorum çok yoruldum:((

 20. benim oglum 8 aylik suan 2 disi var ucuncusu bugun patladi, her dis cikarttiginda nezle oluyor ya 1 gun once ya 1 gun sonra, bunun yani sira burun akintisi. Istahsizlik, uykusuzluk ve mizmizligi var. Bence dis nezlesi dogru bir secim bu sendrom icin. Burada gittigim her doktor bunun sizinde dediginiz gibi ‘dis nezlesi’ oldugunu belirttiler. Allah butun annelerin yardimcisi olsun. Iyi aksamlar.

 21. Yaa oglum sessiz sakin cikarmisti dislerini kizimda sahit oluyorum bu dis nezlesine:(