25 Yorum

Kime BABA denir?

Hayatımdaki babalar başta olmak üzere yanımızda olan, olmayan tüm babaların ve kendini baba hissedenlerin Babalar Günü kutlu olsun. İyi ki varsınız.

Aşağıdaki yazı, Anneler Günü’nden beri Blogcu Anne Forum’da yaptığımız listeden bir derleme. Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim. Listenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

1. Tek seferde puset, antilop mama sandalyesi, oyun parkı, tıka basa dolu bebek bakım çantası, annenin çantası ve AVM’den alınmış ıvır zıvır poşetlerini serçe parmakları da dâhil her yerine takıp adeta kameraman Cevat Kelle gibi yürüyebilen kişiye BABA denir.

2. Gece dürtüldüğünü zannedip otomatikman mutfağa yollanarak süt ısıtan kişiye BABA denir.

3. “Çocuklarla pazar günü aktivitesi” denilince onlarla oturup çizgi film seyretmenin kastedildiğini düşünen kişiye BABA denir.

4. Çocuklardan birini parka indiren anne “yemeğin altını 10 dakika sonra kapat” diye sıkı sıkı tembihlediği, yetmeyip saati kurduğu halde, diğer çocuğuyla lego oynamaya dalan ve tabii ki yemeğin altını kapatmayı unutup yakmayı beceren kişiye BABA denir.

5. Akşam eve yorgun gelip bir de salonu toplayan, bulaşık makinesini boşaltan, kurutma makinesinden çamaşırları çıkaran kişiye BABA denir.

6. Annenin gece boyu sekiz defa uyandığından bihaber bir şekilde sabah mutlu mesut kalkan, “Oh, neyse ki bu gece kesintisiz uyuduk!” diyen saftirik kişiye BABA denir.

7. 9 ay önce doğum konusuna Fransız olan, 9 ayın sonunda doğumhanede karısıyla birlikte ıkınan er kişiye BABA denir.

8. Çocuğa oyuncak almaya her gidişinde çocukluğuna dönerek oyuncaklar arasında kaybolup oyuncakçıdan çıkamayan, bir de üstüne kendi istediği oyuncağı alsın diye çocuğuna oyuncağı “pazarlayan” kişiye BABA denir.

9. Oğlunun kakasını yaptırmak üzere tuvalete gidip, sırf çocuğu klozetin üzerinde biraz daha otursun diye havlayıp miyavlayarak çocuğunu eğlendiren ve dakikalarca ortamı hayvanat bahçesine çeviren kişiye BABA denir.

10. Annenin söylediği işlerden fazlasını yapmayan, “Bunu da yapsaydın!” dendiğinde “Söylemedin ki!” diye yanıtlayan kişiye BABA denir.

11. Hemen yanında duran oğlunun sümükleri burnundan akarken silmesi için içerdeki anneye seslenen kişiye BABA denir.

12. Hemen yanında duran oğlunun sümüklerini kendi t-shirtünün koluyla silen adam da BABAdır.

13. Uykuya 10 kala kovalamaca oynamak suretiyle oğlunu çok eğlendiren ve fakat uykuyu kaçıran kişiye BABA denir.

14. Annenin sabır sınırlarını zorlayan durumlarda inanılmaz hoşgörüyle hareket edebilen, adeta evliya sabrı olan adama BABA denir.

15. ”Boş ver, bugün de yıkanmasın”, ”Boş ver, bu öğün de yemek yemeyiversin” , ”Boş ver öğle uykusu uyumasın” gibi ”Boş ver” ile başlayan talihsiz cümleleri kuran kişiye BABA denir.

16. Yattığı kanepeden kalkamaya üşendiği için oğluyla “el futbolu ” oynayan yaratıcı ve tembel kişiye BABA denir.

17. Ultrasonda bebeği görünce, doktorun söylediği “şusu güzel busu normal” sözlerine “oh şükürler olsun” diye sevinen, anne adayını unutup doktorla ikili diyaloga girerek aklındaki tüm soruları tek tek sıralayan ilgili ve heyecanlı şahsı muhtereme henüz baba adayı da olsa BABA denir.

18. Erkek erkeğe gece gezmesine çıkan ve döndüğünde 6 aylık oğlunu uykusuzluktan, eşini de stresten salya sümük ağlayarak bulduğunda bebeğini kucağında, eşini de diğer koluyla sararak gece yarısı teselli eden kişiye BABA denir.

19. Bebeği gece kaç kez uyanırsa uyansın, eşinden önce yerinden fırlayan, bebeği alan, sakinleştiren, yatakta emzirme pozisyonu alan anneye veren, emzirme sırasında uyanık bekleyen ve sonra bebeği alıp yatağına koyan, böylece annenin gece mesaisine gönüllü olarak ortak olan kişiye MUHTEŞEM BABA denir.

20. Çocuğu kaç yaşına gelirse gelsin “Baba!” diye seslendiğinde ona “Babacım!” diye karşılık veren kişiye BABA denir.

21. Genç yaşta evlendiği eşinin 3 yaşındaki kızına tam 27 sene kesintisiz babalık yapan, her ihtiyacı olduğunda yanında olan ve kızı evlendiğinde gözleri dolan kişiye GERÇEK BABA denir.

22. Tutuğu takımın maçını izlemek için çocuğu ile çizgi film pazarlığı yapan kişiye BABA denir.

23. Pazar sabahı evde yapacak onca iş varken oğlunun odasını topluyormuş ayaklarına ortalıktan kaybolan, uzaktan kumandalı kamyonla oynarken suçüstü yakalandığında da “Pilinin bitip bitmediğini kontrol ediyorum” diyen kişiye BABA denir.

24. Kızının ısrarlarına dayanamayıp onu üzmemek için salondaki 1 metre karelik oyun köşesine sığmaya çalışan 1.85’lik adama BABA denir.

25. Çocuğu kendisine benzetildiğinde birden yüzünde güller açan kişiye BABA denir.

(Tüm liste için tıklayın)

4.    Çocuklardan birini parka indiren anne “yemeğin altını 10 dakika sonra kapat” diye sıkı sıkı tembihlediği, yetmeyip saati kurduğu halde, diğer çocuğuyla lego oynamaya dalan ve tabii ki yemeğin altını kapatmayı unutup yakmayı beceren kişiye BABA denir.

5.    Akşam eve yorgun gelip bir de salonu toplayan, bulaşık makinesini boşaltan, kurutma makinesinden çamaşırları çıkaran kişiye BABA denir.

6.    Annenin gece boyu sekiz defa uyandığından bihaber bir şekilde sabah mutlu mesut kalkan, “Oh, neyse ki bu gece kesintisiz uyuduk!” diyen saftirik kişiye BABA denir.

7.    9 ay önce doğum konusuna Fransız olan, 9 ayın sonunda doğumhanede karısıyla birlikte ıkınan er kişiye BABA denir.

8.    Çocuğa oyuncak almaya her gidişinde çocukluğuna dönerek oyuncaklar arasında kaybolup oyuncakçıdan çıkamayan, bir de üstüne kendi istediği oyuncağı alsın diye çocuğuna oyuncağı “pazarlayan” kişiye BABA denir.

9.    Oğlunun kakasını yaptırmak üzere tuvalete gidip, sırf çocuğu klozetin üzerinde biraz daha otursun diye havlayıp miyavlayarak çocuğunu eğlendiren ve dakikalarca ortamı hayvanat bahçesine çeviren kişiye BABA denir.

10.    Annenin söylediği işlerden fazlasını yapmayan, “Bunu da yapsaydın!” dendiğinde “Söylemedin ki!” diye yanıtlayan kişiye BABA denir.

11.    Hemen yanında duran oğlunun sümükleri burnundan akarken silmesi için içerdeki anneye seslenen kişiye BABA denir.

12.    Hemen yanında duran oğlunun sümüklerini kendi t-shirtünün koluyla silen adam da BABAdır.

13.    Uykuya 10 kala kovalamaca oynamak suretiyle oğlunu çok eğlendiren ve fakat uykuyu kaçıran kişiye BABA denir.

14.    Annenin sabır sınırlarını zorlayan durumlarda inanılmaz hoşgörüyle hareket edebilen, adeta evliya sabrı olan adama BABA denir.

15.    ”Boş ver, bugün de yıkanmasın”, ”Boş ver, bu öğün de yemek yemeyiversin” , ”Boş ver öğle uykusu uyumasın” gibi ”Boş ver” ile başlayan talihsiz cümleleri kuran kişiye BABA denir.

16.    Yattığı kanepeden kalkamaya üşendiği için oğluyla “el futbolu ” oynayan yaratıcı ve tembel kişiye BABA denir.

17.    Ultrasonda bebeği görünce, doktorun söylediği “şusu güzel busu normal” sözlerine “oh şükürler olsun” diye sevinen, anne adayını unutup doktorla ikili diyaloga girerek aklındaki tüm soruları doktora tek tek sıralayan ilgili ve heyecanlı şahsı muhtereme henüz baba adayı da olsa BABA denir.

18.    Erkek erkeğe gece gezmesine çıkan ve döndüğünde 6 aylık oğlunu uykusuzluktan, eşini de stresten salya sümük ağlayarak bulduğunda bebeğini kucağında, eşini de diğer koluyla sararak gece yarısı teselli eden kişiye BABA denir.

19.    Bebeği gece kaç kez uyanırsa uyansın, eşinden önce yerinden fırlayan, bebeği alan, sakinleştiren, yatakta emzirme pozisyonu alan anneye veren, emzirme sırasında uyanık bekleyen ve sonra bebeği alıp yatağına koyan, böylece annenin gece mesaisine gönüllü olarak ortak olan kişiye MUHTEŞEM BABA denir.

20.    İki aylık bebeğinin gaz sancısı yüzünden ciyak ciyak ağlamasına dayanamayan ve “oğlum n’olur ağlamadan anlat ne istediğini, biz yaparız” diyen adama ACEMİ BABA denir.

21.    Çocuğu kaç yaşına gelirse gelsin “Baba!” diye seslendiğinde ona “Babacım!” diye karşılık veren kişiye BABA denir.

22.    Hamile eşinin aldığı kiloları veremeyeceğinden korkan eşine fazla kiloları doğumdan sonra vereceğine dair sözler verdiren kişiye BABA adayı denir.

23.    Tutuğu takımın maçını izlemek için çocuğu ile çizgi film pazarlığı yapan kişiye BABA denir.

24.    Deprem anında yanında yatan 6,5 aylık hamile eşinin üzerine düşünmeden kapanan kişiye BABA denir.

25.    Üşüyen bebişini ısıtmak için tişörtünün içine sokan adama BABA denir.

26.    Pazar sabahı evde yapacak onca iş varken oğlunun odasını topluyormuş ayaklarına ortalıktan kaybolan, uzaktan kumandalı kamyonla oynarken suçüstü yakalandığında “Pilinin bitip bitmediğini kontrol ediyorum” diyen kişiye BABA denir.

27.    Kızının ısrarlarına dayanamayıp onu üzmemek için salondaki 1 metre karelik oyun köşesine sığmaya çalışan 1.85’lik adama BABA denir.

28.    Genç yaşta evlendiği eşinin 3 yaşındaki kızına tam 27 sene kesintisiz babalık yapan, her ihtiyacı olduğunda yanında olan ve kızı evlendiğinde gözleri dolan kişiye GERÇEK BABA denir.

29.    8 aylık bebeği varken ikinciye hamile olduğunu öğrenen karısına moral vermek için aşkım ne olacak üçüncüyü de yaparız diyen adama BABA denir.

30.    Çocuğu kendisine benzetildiğinde birden yüzünde güller açan kişiye BABA denir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

25 yorum

 1. Babasız 9. Babalar gunüm 🙁
  Her babalar gunünde yorganı kafama çekip aksama kadar uyumak istiyorum.

 2. 19.maddedeki baba gerçekten var mı?yoksa “muhteşem” kısmını “hayallerdeki baba” olarak kendimiz mi değiştirelim 🙂

 3. yine çok güzel,manidar bir derleme olmuş elif.hem güldüm hem düşündüm.anladım ki iki tip baba var.biri özveride sınır tanımayanlar,diğeri bencillikte tavan yapanlar.çok şükür bizim evde ilk şıktan var:))

 4. Çok güzel bir derleme olmuş. Ben de muhteşem baba’ya takıldım 🙂 10-13-15 ve 23 tam bizlik. Ama benim favorim GERÇEK BABA.

 5. “gerçek baba” ağlattın beni:-(

 6. ‎6 aylık kızını öpmek için başını uzattığında, kızının burnunu yalamasından huylanan ama daha sonra hoşuna gidip, kızı her acıktığında bunu mütemadiyen uygulayan kişiye BABA denir..

 7. karısı doğuma giderken kahvaltı hazırlamadın diye kızan
  9 ay boyunca 2 bebeğindede hastane kontrollerine gelmeyen
  çocuklarının ve eşinin doğum gününü hiç hatırlamayan
  kişiye bizim babamız denir
  ,

 8. çok duygulandım. ne güzel bir yazı

 9. evet bizimki de “MUHTEŞEM BABA” lardan. Ve biz böyle bir muhteşem babaya sahip olduğumuz için çok şanslıyız :)))))