71 Yorum

“Okul işine karar verdiniz mi?”

Şu aralar en sık duyduğum, ve benim de en sık sorduğum soru bu. “Okul işine karar verdiniz mi?”

Bu soruyu sormaktan da, duymaktan da fenalık geçirmek üzereyim.

Sormayayım diyorum, ama kaçış yok. Ve görüyorum ki böylesine hayati (!) önemi olan bir konuda herkes plan program yapmış; bir ben kararsız.

Deniz’in okul hayatıyla ilgili verdiğimiz ve içimizin rahat ettiği tek bir karar var şu noktada: Deniz okula bir sene geç başlayacak. Evet, küçüklerin büyüğü olacak. 2006’lılarla değil, 2007’lilerle gidecek.

Bu kararımı sorgulamıyorum. Rahatım. Bana “okul işini ne yapıyorsunuz” diye soranlara “Valla, ne yapıyoruz bilmiyorum ama ne yapmayacağımızı biliyoruz – Deniz okula bir sene geç başlayacak” diye yanıt veriyorum.

Ama onun dışında:

1. Özel okula mı gidecek, devlet okuluna mı?
2. İlköğretim için hangi okula gidecek?
3. Anaokulunu tekrarlayacağı önümüzdeki sene hangi okula gidecek?

soruları hala yanıt bekliyor.

Ambale olmuş durumdayım. Ne zaman bir karara meyletsem, onun anti-kararı gelip yapışıyor boğazıma.

Bizim sitede benim gibi düşünen, en azından ilk beş sene için devlet okuluna sıcak bakan bir sürü veli var-DI. Esefle öğrenmiş bulunuyorum ki, hepsi de çocukları özel okula vermişler.

Hepsi de bizim siteye yürüme mesafesinde yeni bir şubesi açılan özel okula vermişler. Zincir okullardan biri. Fiyatı nispeten daha uygun.

Nedenini sorduğumda hepsi aynı şeyi söylüyor: Devlet okullarının hali içler acısı. Burada hiç olmazsa İngilizce öğreniyor çocuklar. Şartlar daha iyi. Öğretmenler birebir ilgileniyorlar. Gerektiğinde müdahale edebiliyorsun. Eve yakın, oradan bir sürü arkadaşıyla okul dışında da görüşebiliyor.

Bu velilerden biri kızına ilk seneyi devlet okulunda okuttuktan sonra özel okula geçirdi. Nedenini sordum: Bir, “İngilizce” dedi. İki, “devlet okulunda hiç arkadaşı olmadı; bütün sene bir tane bile doğum günü partisine gitmedi” dedi. “Ayrıca devlet okulunun koşulları çok kötü. Şu oy kullandığımız okulun tuvaletlerini gördün mü hiç?” diye sordu bana.

Evet, gördüm. Hiç tuvalet açısından düşünmemiştim. Tuvalet kağıdı yok, sabun yok. Hooop, o noktada karar verdim: Deniz özel okula gidecek.

Bu konuşmayı anlattığımız bir arkadaşımız: “Kızım, deli misiniz siz? Özel okula sekiz sene vereceğiniz paranın bir senesiyle git, devlet okuluna tuvalet yaptır o zaman. İlk beş sene çocuk için ne fark eder, Allah aşkına?” diye hatırlattı.

O an devlet okuluna gönderdim Deniz’i.

Geçen gün bir arkadaşım oldukça köklü bir özel okul için “Kızımı oraya asla göndermem. Onun karakterine hiç uygun değil oradaki sistem. Sırf sınava hazırlıyorlar, Ceren orada çok bunalır” dedi.

Amanın, diye geçirdim içimden. Deniz’in yapısına hangi sistem uygun peki? Ne bileyim?! Okul, okul değil mi? Hem, bütün çocukların sınava girmesi gerekmiyor mu? E öyleyse, sınava hazırlayan okul iyi değil mi? Sınava hazırlamamak gibi bir alternatif varsa, ben de ondan istiyorum!

Geçenlerde önceden devlet okulu diyen ve kendine kalsa devlet okuluna vereceğini, ancak kocasının özel okulda ısrar etmesiyle işte bu zincir özel okullardan birine gönderen bir başka arkadaşım “En iyi okul, eve yakın olan okuldur Elif” dedi.

Of, bilmiyorum. Sanırım olay devlet okulu-özel okulun da ötesinde, nasıl bir okul? Nasıl bir eğitim?

Bu konuyu soruşturdukça şu tespitleri yapıyorum:

1. Evet, mesafe çok önemli. Anne çalışmıyorsa eve, çalışıyorsa da annenin (ya da babanın) işine yakın olmalı okul. Birkaç sebepten: hastalık olduğunda kolaylıkla ulaşılabilsin. Gösteri, ıvır zıvır olduğunda anne/baba gidip işine dönebilsin. Çocuklar yaşları büyüdükçe okuldan sonra da görüşmek istiyorlar arkadaşlarıyla. Böyle bir durumda eve yakınlık önem kazanıyor.

2. Devlet okulu tercih edilecekse anne/babaya daha çok iş düşüyor. Şu bir gerçek ki, devlet okulları ötelendi, ihmal edildi. Özel okullar aldı başını gitti. Göz de boyasa, vitrin de olsa, özel okulla giden çocuklar daha fazla sosyal imkana sahip oluyor. Bunun ilerisi için bir yatırım olup olmadığı tartışmasını bir kenara bırakın, çocuğunuzun günün yarısını evde geçirecekse ve televizyon karşısında pineklemesini istemiyorsanız daha müdahil bir veli olmalı, ona aktiviteler yaratmalı, onu meşgul tutmalısınız.

3. Özel okul, gerek bu sosyal imkanlarla, gerekse öğretmen-öğrenci oranın devlet okullarına göre azlığıyla birçok “yükü” velinin üzerinden alıyor. Çocuğu akşama kadar meşgul etmenin de ötesinde, öğretmenler çocukla daha bire bir ilgilenme imkanına sahip oluyorlar. Devlet okulunda bu olmadığı için özellikle de ders çalıştırma konusunda velilerin daha ilgili olmaları gerekiyor.

Olay sadece devlet okulu mu, özel okul mu‘dan da ibaret değil. Diyelim ki özel okula karar verdiniz. Hangisi? Diyorlar ki falanca okul yarış atı yetiştiriyor. Filanca okul daha rahat. X okulunda veliler çok karışıyor, Y okulunda “oğluma niye piyeste başrol vermediniz” diye öğretmenlere çemkiriyor.

“Parasıyla değil mi, verelim özel okula, bitsin” diyebilirsiniz. Ama aslında bitmiyor işte. Özel okulların hepsi birbirinin hem aynı, hem birbirinden farklı.

Öyle kopuğum ki eğitim sisteminden, hangi okul SBS’ye daha iyi hazırlıyor, hangisi neye nasıl yetiştiriyor, haberim yok.

SBS’nin adı hala SBS’mi, YGS ne, LYS nereden çıktı, ÖSS’ye ne oldu, onu bile bilmiyorum desem?

Allah’ım, okul işi ne zaman böyle bir hayat-memat meselesi oldu? Ne zaman köşedeki mahalle okuluna gitmekten vazgeçip çocuğumuzun tüm hayatını, başarılarını, kariyerini, mutluluğunu, o 5 yaşındayken göndereceğimiz okulun adına göre şekillendirir olduk?

Bu eğitim sisteminin hali nedir???

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

71 yorum

 1. devlet okullarının hali hiç de içler acısı değil,devlette çalışan bi öğretmen olarak söylüyorum.okulumuzda her sınıfta projeksiyon var,her öğretmende netbook.deneme sınavı oluyorlar belli aralıklarla.haftaiçi kurs var takviye,isteyen katılır.pırıl pırıl tuvaletler,domestosla yıkanıyor:)sabun da var ayrıca.ama .çocuklar kıymet bilmiyor,kırıyor sabun makinelerini malesef.isteyen halk oyunu kursuna katılır,isteyen okul dergisi grubna,isteyen satrança.

  heee okulumuzun bahçesine domates ekmiyoruz evet ya da tavuk yok arka bahçede.belki de yüzme havuzu ne biliim.ama görüyorum ki kadro genç ve hepsi kpss’den yüksek puan alarak gelmiş öğretmenler.özelde de çalıştım,birçogu mecburiyetten çalışıyor orada,bi fırsatını bulsa devlete geçicek ama puanlar yüksek.bir çok arkadaşım var o çook tanınmış zincir okullarda çalışan,bıkmış usanmışlar,yogun bi çalışma temposu.

  durumu çok iyi olan öğretmen arkadaşlarım çocuklarını hep devlet okuluna gönderiyor.bi bildikleri var elbet:)

  hee bizim okul ortalama bi okul bu arada,daha o kadar yüksek kalitede devlet okulu var ki özel okullar yanından bile geçemez.

  dogumgünün yoklugunu bahane eden arkadaşın yaklaşımı komik geldi bana:))

  belki şöyle yapabilirsin,ilk 3 sene sadece okuma yazma var.ilk 3 sene deneyebilirsin devleti,baktın olmuyor alırsın özele,bişi kaybetmezsiniz.önemli olan 4-5ten sonrası.

  • Nihat'ın Annesi

   cokoprenses kısa ama öz ve aklı karışık biz annalere yol gözterici bi yorum yapmış. bence değerlendirmekde fayda var.

  • bu okullarin isimlerini verebiliyor musun burada?

   • adrese dayalı sistem var,rahatlıkla verebilirim isim.benm çalıştıgım okul değil bunlar ama bahçeşehirde süleyman demirel,beylikdüzünde koç i.ö.o.bu civarda oturdugum için başka semt adı veremeyecegim:)

    • 1 yıl sonra bahçeşehir ıspartakule bölgesinde, bizimevler 5 sitesinden kısmetse daıemizi teslim alıp oturacağız…kızımın 1.sınıfa başlama zamanı geldi ve okul arayışındayız…bu bölgede devlet okulu olarak Süleyman demireli çok duydum ben de herkes gibi…yıldızlar kolejinin rakamı da 15.000 civarında…bütçemizi kısıp bu koleje verebiliriz ama çok kararsız kaldım…iki okul hakkında bana olumlu olumsuz görüşlerinize çok ihtiyacım var….

  • Çok haklısın.

   Özel okullarla ilgili en büyük sorunlardan biri de öğretmenin üzerindeki yük bence. Kuzenim pek bilinen ve iddialı bir özel okuldan 1 sene sonunda kaçtı, çünkü resmi tatillerde bile çalıştırılıyordu; ve velilerden gelen baskıya dayanamadı.

   • Bir cocuk dunyaya getirip tum zor meseleleri atlattiktan sonraki esas can alici mesele.
    Dananin kuyrugu burada kopuyor herkese gore! Ki bana gore hic de o kadar degil.Bundan sonraki satirlari devlette 9 yillik tecrubeme dayali olarak maddeleyecegim.
    Ilk olarak sunu soyleyeyim.5 yil bir devlet lisesinde-o donem super liseler vardi-4 yildirda bir fiil devlette ilkogretim okulunda ogretmenlik yapmaktayim.ingilizce ogretmeniyim ve ogretmeyi cok seviyorum,hemde devlette okullarinda ogretmenlik yapmayi seviyorum.8 bucuk aylik bir kiz cocugum var.Bir gun bende okul secme olaylari donemine gelecegim
    Ve ozaman hic suphesiz calistigim okulun okul oncesine yada ilkogretimine yazdiracagim kizimi.Neden mi?
    1-ilk kademede mesele ilkokul ogretmenin gayreti+velinin ilgi ve alakasi+cocugun gelisim durumu+okulun ogrenci portresi.
    Simdi bu maddedeki ilk parametreye bakarsak devlet okullarinda inanilmaz tecrubeli,istekli,cocuk aaa dediginde ne ister anlayan ogretmenler biliyorum.O kadar farkli turde veli ve ogrencilerle calismis oluyorlar ki,senin modelini 2 dersde cozuyorlar.velinin ilgisi kisminda devlet okullarinda takip,ilgi,alaka nerdeyse tamamen velinin elinde.Kimisi cocugu yazdiriyor okula karnesini almaya geliyor,kimisi de her hafta sonu okula ugruyor,ogretmenden gelisim durumunu ogrenmek istiyor.Kisacasi ayni ozellerdeki gibi takip evraklari istiyor.Bu tur ilgili velilere karsi-hadi ordan sendeee,bu kadar ilgi alakaistiyorsan git cocugunu ozele ver diyen turde ogretmenlerdevar-tabii ki ama bastan soyledim okulu secerken once ogretmen.
    Ogrenci portresine gelince bu benim nacizane kisisel bakis acim.simarik,bencil,kendini dunyayi benim annem ve babam yarattilar isterlerse yikarlarda tarzinda yetistirilmis cocuklarin arasinda cocugumun egitim gormesinden oldukca buyuk rahatsizlim duyarim(bu durumla karsilasmisligim vardir,tecrubeyle sabittir)
    2-yukarda meslekdasimin da belirttigi gibi artik devlet okullarinda smart board(. Akilli tahta) dan tutun da netbook vs her turlu donanima sahipler.Benim su anda calistigim okuldaher sinifta projeksiyon,ogretmenlerde laptop,3 sinifta. Smart board,elektronik kutuphane,spor salonu,yemekhane,her kati icin ayri temizlik gorevlisi,cocuklarin defter kitap tasimamalari icin okul dolaplari,etut saatleri mevcut.Haaa tabii cocuklar tuvaletler her tenefus silinse de mutlaka kirletmeye ve pislik yapmaya hedefliler.Sabunluklardaki sivi sabunlari yerlere bosaltip iclerini suyla doldurmak da cok hunerliler ya da onlara tahsis edilen dolaplari kirip dokmeye cok meyilliler.Bu benzeri davranislar biz ogretmenler tarafindan ne kadar uyarilsa da bir yerden sonra kilit bir konu cunku bazi davranislar ilk olarak ailede kazanilmaya basliyor.
    3- Devlet okullarinda calisan ogretmen egergercekten calisiyorsa! Sadece ve sadece cocuklarin birseyler ogrenebilmesi icin calisiyor.Bu soylemek istedigim nolur yanlis anlasilmasin.konuyu netlestirebilmek icin kendimden ornek vermek istiyorum.her aksam ertesi gunun konusunu mutlaka elimde en az 1 tane gorsel ile anlatabilecegim sekilde hazirlarim.cocuklarin yapacagi sozel,isitsel veya kinestetik bir aktivite bulmaya ve yaratmaya calisirim bunlari yaparken tamamen kendi imkanlarimi kullanirim.burada benim motivasyonumu saglayan unsur,ay sonunda elime ge en para degildir.cocuklarin ingilizceye biraz daha yakindan bakbilmeleri biraz daha icine girebilmeleridir.sene sonu gelirken yapilan calismalari,az da olsa portfolyo seklinde sinifimda sergilerim.bunu yaparken acaba bu sene sozlesmeye imza atar miyim,atarsam ne kadara atarim acaba gibi sorunsallarim olmadan hazirlanirim.demek istedigim aslinda tamamen ozgurum.odulum ogrenciler,motivasyonum ogrenciler,eee tabii velilerde aaayyyy hocaaam valla supersiniz dediklerinde de acayip gaza gelirim! 😉
    uzuuuun lafin kisasi,sayin okul oncesi ve ilkokul anneleri…iyi dusunun…is cok feci bir ticaret oyununa girmis…ilk once ogretmeni-leri ogrenin,sonra cevreye,sonra okula bakin derim…
    Ayyy cook uzun oldu..kusura bakmayin..
    Ra

    • sevgili aysim, söylediklerine katılıyorum ancak eğitim konusunda öğretmenlerin hepsi montivasyon konusunda senin kadar başarılı değil. sende yazmışsın yaptığın çalışmaları kendi insiyatifin doğrultusunda yapıyorsun. peki biz veliler insiyatifini senin yolunda kullanmayan öğretmenlere denk gelirsek ne olacak? yani söylemek istediğim. bu konu insan insiyatifine bırakılamayacak kadar önemli bir konu bence.

     • Haklısınız..fakat bu dediğiniz devlet okullarında sabitlenmiş bir durum değil.Yani çook özel okul var bünyesinde kendi insiyatifi ile çalışmayan öğretmenler barındıran.Bunun için araştırma derim.Yani yazdırmak istediğiniz okulları listeleyerek,varsa çevrenizde öğretmen yada MEB camiiasından kişilere sorup soruşturarak.Ben bu konuda elimden gelen her yardımı yapabilirim.Tabii belirttiğim tüm düşünceler şahsi fikrim.Herkes aynı fikirde olmak zorunda değil.

    • Çok güzel söylüyorsunuz, bende 34 yılını çocukları yetiştirmeye adamış-bütün veliler ve ve öğrenciler tarafından emekliliğinden sonra bile hala aranan ve veliler tarafından çocuklarının üniversite başarılarında bile payı olduğunu söyledikleri- bir ilkokul öğretmeninin kızı olarak, anaokulu ve ilkokulu devlette tamamlamış, orta ve lise öğrenimimi de o zamanlar her ilde bir tane olan anadolu liselerinde tamamlamış biriyim. Amma velakin şu anda yetiştiğim şehirden çok uzaklarda İstanbuldayım ve hiç öğretmen camiasından tanıdığım yok. Buralarda nasıl araştırılır, iyi öğretmenler kimlere sorularak bulunur , bu konuda biraz yol gösterseniz çok memnun olurum.

     • Hangi bölgedesiniz,nereleri öğrenmek istiyorsanız bana özelden mail atabilirsiniz(ayceemde@gmail.com)Elimden gelen yardımı yapabilirim.Bununla ilgili tüm öğretmen arkadaşların vakitleri olduğu sürece yardımcı olacaklarına inanıyorum.

  • Kesinlikle çokoprensese katılıyorum tabi ki okulların başarılarına bakmak lazım . Bzim okula özelden gelen öğrenciler bzimkilerden daha geride oluyorlar. Ailelerde bunun nedenini özel okullarda sosyal faaliyetlerin fazla oluşuna bağlıyorlar. Bunun yanında devlet okullarındsa çokoprensesin de dediği gibi her türlü sosyal faaliyetler var. Ben çok memenunum.

  • arkadaşlar ben de okul kararsızlığı içerisindeyim…6.ya gidecek bir oğlum var okul konusunda kafamız karmakarışık.esenyurtta taşındık kavacık gibi sakin bir yerden ….orada okul kalitemiz cok iyiydi arkadaşımızın anlattığı tüm olanaklar bizde de mevcuttu.şimdi o koşullarda bahçeşhir,esenkent ya da beylikdüzü civarında okul arıyoruz lütfen yardımcı olabailir misinız…esenkent ve bahçeşehir öncelikli cok teşekkürler

  • söyledikleriniz yüreklere su serpecek cinsten ancak bir arkadaşım oğlunu 4. sınıfta özel okula geçirmek istediğinde hiçbir okul kabul etmedi.ingilizcesi yetersizmiş!:(

  • Acaba hangi devlet okulunda öğretmeniniz?

 2. Aylardır beynimi kemiren konuya değinmişsin Elif,Nisan2006 doğumlu oğlum ve gelecek yıl okula başlayacak.Ve ben aynı konularla kararsızlık yaşıyorum.Birçok kişiyle konuşuyorum.ve her yeni fikirde karar değiştiriyorum.Enson senin dediğin gibi en iyi okul eve yakın okul dedim.Ve mahalledeki devlet okuluna karar verdim.Ama seçim zamanı bakımsızlığı görünce yine vazgeçtim.Ama artık bir konudan eminim.Özel okul ya da devlet okulu ne olursa olsun önemli olan öğretmen.Öğretmeni iyi çeçmeliyiz.Ben de şimdi gönderebileceğim okullarda öğretmen aramaya başladım.Umarım hepimizin kuzucukları mutlu ve başarılı bir okul hayatı yaşarlar….

 3. Ben de şahsen çocukların devlet okuluna gitmesinden yanayım.Çünkü devlet okulllarında paradan daha çok eğitim ön planda tutuluyor.Fakat özel okullarda çocuk parası olduğu sürece herşeyi yapmaya hakkı olduğunu sanarak büyüyor ve çok şımarıyor.Ayrıca liseye kadar dünyanın parasını özel okullara vereceğime,biriktirir çocuğumu yurtdışında üniversite eğitimine gönderirim.Çünkü sonuç odaklı baktığımızda en son nokta iyi bir üniversite eğitimi,değil mi?

 4. ümmühan(KIZIM VE OĞLUM)

  okuldan ziyade öğretmen araştırması yaptım kayıt ettirdim.hayırlı olsun .okula şimdiden gitmeyi istiyor.haftasonu tatili yeter okula gideyim diyor.bu sevgisini köreltmesinler de.ben başarıdan çok vatana billete iyi yetişmiş hayırlı bi evlat olsun istiyorum.

 5. Bu özel okul, devlet okulu işi benimde kafamı çok karıştırıyor. Birde şu Kpss olayını düşünmüşümdür. Öğretmenlik atamalrı için yüksek Kpss gerekiyor. Düşük alanlarda hep özel okullara gidiyorlar. Ama bu kpss çok kayda değer birşey mi? yani yüksek puan alımış olmak iyi bir öğretmen olacağını gösterir mi? En doğru olanı iyi bir öğretmen seçmek. İyi öğretmen nasıl seçilir peki? ben bunu da bilmiyorum. Nasıl araştıracağız. Bir de devlet okuluna göndereceksen zaten adresine göre almıyorlar mı? Ha şu devlet olkulu iyiymiş diyip gönderebiliyor musun?

 6. Çokoprenses öğretmen arkadaşımız güzel bir devlet okulunda öğretmen sanırım. Ama her yerdeki devlet okulunun da böyle olmadığı evet gerçekten içler acısı durumda olan okullar olduğunu biliyoruz. Okulun kendisinden geçtim öğretmen denemeye bin şahit öğretmenler olduğunu bizzat biliyorum.
  Çocuğa uygun okul kavramına inanıyorum ben de. Ve çok iyi pedagoglar var bu konuda aileyi doğru yönlendiren neredeyse tüm özel ve devlet okullarını tanıyan. Böyle bir yardımı kuzenim için aldık biz ve pedagogun önerisi olan okulda çok mutlu ve mesut bir yıl geçirdi. Bence okula karar verirken her aile böyle bir destek almalı.
  Ve tabii ki herkes oturup düşünmeli devlet okullarını daha iyi hale getirmek için vatandaş olarak üzerime düşen nedir diye. Şahsen mahallemdeki herhangi bir okula tonlarca para aktarmak yerine ben de çocuğumu çokoprenses’in okulu gibi bir devlet okuluna gönderip, çocuğum için para biriktirip eğitimini başka türlü başka alanlarda desteklemeyi yeğlerim.
  Kaldı ki özel okul seçiminde de çok titiz olunmalı. Öyle okullar var ki özellerde gönderen ailelerin sosyal ve kültürel durumu ortada hani hiç doğumgünü partisine gitmemiş ya arkadaşının kızı bazı partilerde kadınların yarışı halinde ve çocukların elbette buna da gerek yok. Ayrıca sosyallik doğumgünü partisiyle de olmuyor bence

 7. merhabalar,benim kızım şu an 3 yaşında kreşe gidiyor.imkanım olursa ilk okulda tercih edeceğim tek okul hem eğitim açısından hemde sosyal olması için TAŞ OKULLARI….özel okul düşünenler araştırabilir…

  sevgiler…
  saygılar…

  • evet,bakırköyde değil mi?adını çok duyuyorum,butik okul sanırım.başarı oldukça yüksekmiş.

  • merhabalar,şuan moskovada yaşıyoruz seneye kızım 4.5 yaşında olucak türkiyeye donüş yapıcaz…ona anaokulu araştırıyorum…zeytinburnunda oturacağız büyük ihtimalle….bakırkoy taş okullarını araştırıyorum ancak fiyat bilgisini bulamadım…bana iyi bir devlet okulu yada fiyatları makul eğitimi iyi olan bir ozel okul tavsiye edebilirmisiniz….

 8. Ben gideceği okulların web sitelerinden öğretmenlerin isim listesini alıyorum.Ve veliler ile temasa geçmeye çalışacağım.Örneğin benim oğlumu okutacak öğretmen bu yıl 4. sınıfı okutuyordu.4.sınıf öğretmenlerin listesini aldım ve araştırıyorum.İstediğin devlet okuluna gönderebiliyo muyuz ?onu yaşayarak öğreneceğim.Gerekirse bağış yapıp veya torpil bulmaya çalışacağım.Özel okulda iyi bir öğretmen bulursam da zaten zorlanmam

 9. Çocuğumuzla çevre farkındalığımız zorunlu olarak artıyor. Çokoprenses’in yorumunu beğendim. Okuldan ziyade öğretmen gerçekten çok önemli ki gerçekten özel okulların ilerisinde devlet okulları var.
  Çocuklarımız için okul aile birliklerinde aktif rol alarak ve olumsuz gördüğümüz noktalarda el ele verip çözüm oluşturmak; hem kendi çocuğumuz hem tüm çocuklar için iyi şartlar oluşturmak için mücadele vermek gerektiğini düşünüyorum.
  Eleştirmek ve imkan dahilinde en iyisini tercih etmek önemlidir. Ama neden seçilebilecek olanı oluşturmayı düşünmüyoruz? Düzeltmek geliştirmek, iyileştirmek için birşeyler yapılabilir. Başkalarından beklemek yerine biz neden yapmayalım; yapamayalım?
  Devlet okulunda yarım gün sonrası etkinliği sınıf arkadaşlarından gruplar oluşturarak ve velilerin birbirine yardımıyla yapılamaz mı mesela?
  Ben eminim ki bu konuda yapılacaklar istekler doğrultusunda sınırsızdır.
  Çıkış noktamız önemli, çocuklarımız için diye başlıyorsa cümlemiz, yapabileceklerimizi de bu düşünceyle geliştirebiliriz.
  Ama bir çocuğun en büyük zenginliği ailesidir; anne babasıdır.

  Bu da benim düşüncem vesselam…

  • Buna benzer bir düşünceyle yola çıkılmış bir proje var. Okulları da açıldı. http://www.kucukkarabalikcocukevi.com/

   • Bu konuyu baştan takip ederek hevesle katılmıştım ama insiyatiflerin cüzdanları bana yüksek geldi.:)
    Sistem cüzdanımla isteklerimi aynı düzeyde tutmamı gerekli kıldığından, kızım için yapmak istediklerimi bireysel olarak araştırıp bulup uygulamaya koymaya uğraşıyorum. Sonucu zaman gösterecek 🙂

 10. Hanimlar, mesele özel okul-devlet okulu degil. ÖĞRETMEN!
  Cokoprenses’in dediklerini iyicene dinleyin. Önemli olan Öğretmendir her zaman. İsterse çadırda okutsun, iyi bir öğretmen bir çocuğun en büyük şansıdır.
  Beş yıldızlı otel hizmeti veren, lakin her sene öğretmen kadrosu oynayan bir okul hiç bir çocuğa yaramaz.

 11. Bence 1 senelik özel okul masrafınla Deniz’i vereceğin devlet okulunda yanlış-kötü-eski vs.. birşeyleri rahatlıkla değiştirebilirsin Elif. Özellikle ilk yıllar özel okulun hiç bir artısı yok bence. Kimi devlet okulu var ki çoğu özelden iyi, söylediğin gibi; özel mi devlet mi değil de Hangi Okul? sorusu önemli.

 12. İngilizce öğretmeniyim ben. Yıllardır ıstanbulun en iyi okullarından yüzlerce öğrenciye ders verdim. Şimdi bana soruyor butun velilerim aynı soruyu.Oğlunuzu hangi okula göndericeksiniz??? İşin içinde olan biri olarak inanın bu sorunun cevabı benim için çok daha zor.Çünkü ben buzdağının görünmeyen yüzünü de biliyorum, söylenenlerin ardında yatanı, işin gerçek yüzünü, malesef herşeyi biliyorum…Özel okula göndermeyi ben de istemiyorum, çünkü şunu çok iyi biliyorum ki, yıllık ödenen ortalama 15-20 milyarı aslında ikiyle çarpmanız gerekiyor, çünkü bunun servisi,yemeği, birsürü dersten özel dersi, sosyal faaliyetleri, giyimi kuşamı, hediyesi ,yaz okulu,kış tatili,osu busu ….var da var anlıyacağınız.Ben Nişantaşı Işık lisesi mezunuyum,orada hocalık da yaptım 6 yıl, gerçekten en iyi okullarından biri bu şehrin, tıpkı Şişli Terakki gibi, Üsküdar amerikan,Robert, Avusturya,Alman gibi….Ve yine onlar gibi biraz eski sistem dediğimiz, sağlam, otoriter,alt yapısı iyi kısacası ne yaptığını bilen yüzyıllık özel okullardan…ama oraya gönderir miyim??? hayır. Çünkü ben biraz da yenilikçi sistemlerden hoşlanıyorum, çocuğun mutluluğunu esas alan,fazla ödeve sınava yüklenmeyen, onu düşünmeye yönelten, soru sormaya teşvik eden…ama gelin görün ki bu okullarında sbs başarıları düşük….zaten çoğu öğrenci de oralardan mezun olunca yurtdışında okuyor…e bunu da istemem. Zaten çok da pahalı hepsi. Devlet okullarına gelince…öyle isterdim ki çocuğum şöyle temiz sağlam güvenilir ,eğitim kalitesi yuksek bir devlet okulunda okusun.Ben ilk 5 seneyi öyle bir okulda okudum .Şanslıydım.Ama şimdi nerde var böyle bir devlet okulu??? Gerçekten arada bir uçurum var arkadaşlar, her anlamda,bunu içtenlikle söylüyorum.Malesef böyle:( Sonuçta ben de ne yapıcağımı bilmiyorum şu an ama ibre özel okula doğru kayıyor galiba:((( ama beni maddi anlamda nasıl bir külfetin beklediğini de o kadar iyi biliyorum ki…işin içindeyim çünkü….bu hem iyi hem kötü. neyse daha ayrıntılı bilgi isteyenler olursa buradan sorun, elimden geldiğince bildiklerimi tecrübelerimi paylaşırım, biliyorum bu birçok annenin iç yarası çünkü…

 13. Ben okuyamadım yazının tamamını.. bak nazım hızlandı, boğazım kurudu. İçim şişti bu konudan. ama bana yaşadığımız iki anaokulu tecrübesi dedirtti ki rasgele okula verme çocuğunu! Ne ingilizce, ne cart ne curt! Ben çocuğuma merhamet gösterilsin istiyorum sadece! Diğerleri tamamlanır eni konu! Yemişim ingilizceyi yahu! çocuğumun psikolojisi bozulacak da ben daha ingilizce diyeceğim, parti cart curt hele..

  Şimdi Selim’i gönderidğim anaokulu büyük bir lütuf oldu bana şükürer olsun. Bir sene düşünmemeye çalışacağım bu konuyu.

  Ayrıca artık istediğin devlet okuluna da yazdıramıyorsun, sistem otomatik atıyor.. Valla boğazımdan kısıp çokd a uçuk olmayan ama içinde merhamet ve şefkat barındıran bir okula göndermek niyetim. Allah karşımıza iyileri çıkartsın!

  • katılıyorum ben deli anneye aynı benim gibi düşünüyor..
   gerçi kızım daha küçük ama arkadaşlarımdan görüyorum nasıl bir sıkıntı olduğunu ve tabii zaman zaman bende düşünüyorum..
   hatta bana deselerki al bak sana tertemiz bir tuvaleti hemde sıkı çalışan bi güvenliği var bu devlet okulunun bitmiştir..yani yıllarca üniversite dahil özelde okumuş ingilizce, fransızca, almancanın dibine vurmuş bir anne olarak yemişim ingilizceyi yanında da diğerlerini..

 14. Oğlum küçük ama ben şimdiden düşünmeye başladım. Temiz, nezih, sade bir özel okul bence.
  Yalnız arkadaşınızın yorumu şaşırttı beni. Doğum günü partisine gidemiyormuş yazık(!). Çocuğu süperrrr sosyalleştiren anaokulu ve kolej var kurumumzda. Yüzme, tenis, piyano vs. envayi çeşit kursu var. Analar-babalar günü, cadılar bayramı, doğumgünü, yılbaşı-noel(!) hepsi kutlanır. Ramazan bayramı, kurban bayramında sadece tebrikleşilir, tatil olursa akdenize tatile gidilir. Kültürümüzden manevi milli değerlerimizden uzak çocuklar yetiştirilir. İngilizce de çok iyi öğretilir. Çocuklar ofise annelerinin yanına geldiğinde hoşgeldin dersin cevap vermez.O kadar sosyal ki ne cevap vereceğini bilemiyor. Konuşur ingilizce aksanlı bir tuhaf türkçeyle. İnanın çocuğu anlamıyorum konuşurken! Ben de çocuğumun tabi ki en az 3 dil bilmesini istiyorum da bu kadar da sosyalleşip(!) kendini dünyanın merkezi gibi görmesini istemiyorum. Her şeyi bilsin fakat abuk subuk saçma sapan kutlamalarla, kurslarla boğulmasını istemiyorum. Öğretmeni iyi olsun, okul temiz olsun, sınavlardaki başarı ortalaması önemli, onun dışında hafta sonları da bir tane sportif aktivite yeter bence.

 15. Merhabalar;

  Ben devlet okulunda sinif ogretmeniyim ve nacizane fikirlerimi paylasmak istiyorum.Oncelikle devlet ozel farketmez 1. sinifta en onemli faktor ogretmendir.Cunku ogretmen cocugun okula ve derslere karsi olan tutumunu etkileyen onu yonlendiren okulu sevmesinde ya da sevmemesinde basrolu oynayan kimsedir.Kolejlerde soyle bir handikap var:Ogretmenler genelde devletten emekli olmus tecrubeli ogretmenlerdir.Ogretmenligi artik gozu kapali yapan insanlardir.Ancak devlette en az 30 sene calisip emekli olmus bir ogretmen nerden baksaniz 50 yasin uzerindedir ve bazen ozellikle 1. sinif cocugunun enerjisine temposuna yetisememe sabir gosterememe olabilmektedir.Ustelik ozel okullarda ogretmenler sozlesme usulu calistiklari icin gelecek sene o ogretmenin sozlesmesinin yenilenmemesi riski vardir.Bir de ozel okullarda ozellikle idari kisim olaylara egitim yoneticisi gibi degil tuccar mantigiyla yaklasabilmektedir.Kuzenim Turkiye’nin cok bilindik ozel okullarinda calisti / calisiyor.Anlattiklarini duysaniz inanamazsiniz.Gelecek sene icin kaydini yenileyenlere tum sinif onunde tesekkur ederek kayit yeniletmeyenlere psikolojik baski uygulamalar, sinifta bunu yapmasi icin ogretmenlere baski yapmalar,sirf velilere sirin gozukmek, basarili okul imaji cizmek icin ogretmenlere verdikleri notu degistirtmeler…Bakin bunlari olaylarin icinde olan en yakinimdan dinledim.Sirf bunlara dayanamadigi icin istifa etmisti.Tabi bunlari tum okullar icin genellemek yanlis olur.Ancak ozel okullarin cok super imkanlari da var.Ozellikle sosyal yonden ogrencileri inanilmaz gelistiriyorlar.Muhtesem imkanlar sunuyorlar.Oncelikle belirli periyodlarla ogretmenleri cesitli konularda seminerlere tabi tutuyorlar.Siniflarda maksimum 25 ogrenci oluyor ogretmenin her ogrenciyle birebir ilgilenme imkani var.(Benim sinifim 55 kisi mesela) Resim muzik gibi brans derslerine 1. siniftan itibaren dersin ogretmeni giriyor ve daha 1. sinifta yabanci dil egitimi var (bunlar devlette 4. sinifta basliyor).
  Ancak aslolan veli destegi.Veli ogrenciyi hem dersleri hem de davranislari acisindan evde desteklemedikten sonra ister ozel okul ister devlet olsun pek bir sey degismez.Okullardaki kirik sabunluklar temiz olmayan tuvaletler evde ogretilmeyen tuvalet aliskanliklaindan kaynaklaniyor.
  Ancak devlet okullarinda da artik vaziyet degismeye baslıyor.Ben düsük gelir düzeyinde bir semtin semtin ortalama bir okulunda calisiyorum.Bu bolge genelde dogu ve guneydogudan goc alan bir yer.Turkce blmeyen velilerimiz var.Buna ragmen tamamen veli destegiyle tum siniflara bilgisayar,projektor ve perdesi,yazici-tarayici,ses sistemi kuruldu,siniflara internet baglatildi.Ogrenci mevcudumuz 2000 civarinda.Dort katlı kocaman okula devlet sadece 1 -evet bir- tane kadrolu hademe verdi.Haliyle temizlik isleri aksiyordu.Kapida guvenlik yok.Yine tamamen veli destegiyle her kata temizlik gorevlisi kapiya da guvenlik gorevlisi alindi.Tüm bunlar her ogrenciden ayda 20 TL alinarak yapildi.Okullarda bir cok kurslar aciliyor.Mesela bizim okulda
  izcilik,satranc,masa tenisi,futbol, folklor,drama,yabanci dil kurslari acildi.Ustelik bunlar tamamen ucretsiz ve ders saatleri disinda yapilan aktiviteler.Her ogretmen sinifini senede en az 2 kere geziye goturuyor.Okula devamli tiyatro gruplari gelir.Hafta ici- hafta sonu yetistirme kurslari yapilir.Bunlarin da saati yaklasik 2 tl civarindadir.
  Devlet okullari artık adrese dayali kayit sistemine gore ogrenci aliyor.Yani siz nufus mudurlugune gidip ikametinizi kaydettiriyorsunuz(eskiden muhtarliklara yaptirdigimiz islem)Sizin oturdugunuz sokak hangi okulun kayit alanina giriyorsa nufus mudurlugunun sistemi cocugu otomatik olarak o okula kayit yapiyor.Okula sadece cocugunuzun kaydinin o okulda olup olmadigini kontrol etmek icin gidiyorsunuz.Mesela bu sene 2005 dogumlulari sistem otomatik kayit etti.Elif hanim Deniz muhtemelen su an bir okula kayit olmustur bile.Okulla gidip gorusun.Cünkü cocuk surekli devamsiz gorunur.Sene sonunda devamsiziktan sinifta kaldi diye islem yapilabilir.Her ne kadar degisiyor desek de bazen istemedigimiz durumlar olabiliyor.
  Herseyin hayirlisi olsun.Daha zaman var nasilsa biraz daha düsünüp en iyi karari verirsiniz insallah.

  • Çok güzel anlatmışsınız. Benim bir tanıdığımın oğlu da Kartal’da bir devlet okuluna devam ediyor. Harika bir öğretmeni var. Çocuğun astımı olduğundan sırtındaki bezi bile değiştiren bir öğretmen. Benim annesinden duyduklarım kadarıyla, sürekli bir aktiviteleri var. Dediğiniz gibi cüzi meblağlara. Ve en önemlisi, çocuğu tanıyorum, çok mutlu, huzurlu ve okula koşarak giden bir çocuk. Peki öğretmeni nasıl araştırıp seçmek lazım? Ve de okula gidip ben bu öğretmeni istiyorum deme şansınız var mı?

   • maalesef o konuda yapilabilecekler sinirli.Bu sene 6. sinifa gecen cocuklarin velileriyle gorusup ogretmenlerle ilgili bilgi alabilirsiniz.Ama benim tavsiyem Okula basladiktan sonra bir sure takip edin.Cunku disaridan ok bu kafama yatti dediginiz bir ogretmenle cocugunuzun frekansi tutmayabilir.Ya da sizin i-iihh bu olmaz diyebileceginiz biriyle cok guzel bir uyum yakalayabilir.Okul acildiktan sonra biraz gozlem yapılmasi taraftariyim.Bir de zaten okul acilmadan ogretmen secme olayina idareciler pek yanasmaz.Bos yere gerilmeyin derim.

  • evet,siz yeter ki aktivite arayın dolu!tiyatro gelir okula,konser olur,okul gezileri,pikniği,bilim şenliği,okul kermesi,pilav günü bin bir türlü şey olur.

  • Çok teşekkür ederim; çok aydınlatıcı bir yorum oldu bu.

 16. Benim de yıllar boyu aklımı kurcalayan bir soruydu bu. Çocuklar küçükken devlet okuluna veririm diyordum. Büyüyüp de yumurta kapıya dayanınca, yaptığım araştırmalarla devlet okulunun koşullarını fark edince, arkadaş çevremden (pekçoğu öğretmen) devlet okulları konusunda olumsuz eleştiriler duyunca (çocukların yaratıcı düşüncelerini sınırlama, sert bir otoriter yapı, bazı okulların yakınında uyuşturucu satılması, vb) devlet okulundan vazgeçtim. Şimdi ikisi de özel bir okula gidiyorlar. Her sene büyük bir külfet, bazen düşünüyorum ilk 3-4 sene geçse de devlet okuluna mı versem, ama bilemiyorum şu anda.
  İngilizce eğitimini önemseyenler için önerim anasınıfından itibaren 4-5. sınıfa kadar çocukların bu eğitime daha açık oldukları. Beyin gelişiminin bu yaşlardaki yabancı dil eğitimine daha açık olduğu. Bu nedenle devlet okulunu düşünenler ortaöğretim lise seviyesinde düşünebilirler, benim aklımdaki bir seçenek de bu.

  • Özelden alınıp devlete gidince de insan attan inip eşeğe binmiş gibi olabiliyor. Özel okulda okuyup devlet üniversitesine gidince bende öyle olmuştu…

 17. ben varoş diye tabir edilen muhitte de çalıştım.hem özel okul hem varoş hem de sosyetik semt tecrübem var.

  noldu biliyo musunuz o varoş semt okulunda,hani tuvaleti tepemize akan,kapıları kırık,70 kişilik sınıfları olan okulda? şimdiye kadar ne mezunlar çıkardı,atatürk fen mi ararsınız kabataş mı?öğrenciler adam gibi adamdı tabiri caizse.öğretmen onlar için o kadar değerliydi ki.nerde görseler ayağa kalkar ceketini iliklerlerdi.çok da sert bi öğretmendim,öyle de olmak zorundaydım.öyle bi kadromuz vardı ki,evet hepimiz serttik öğrenciye karşı ama canla başla çalışırdık.haa evet çocugumu oraya göndermezdim ama oraya gidenin de canı can.

  şu anda sosyetik(!) bi semtteyim,veliler aman ne der diye bazen çocuga kızamıyorum,özel okulda daha da fenaydı,velilere kendini sevdirmek için bin türlü şaklabanlık yaparsın afedersin.adın duyuldu mu ohh rahatsın,okulda yerini garantilersin.disiplin şart arkadaşlar.tabiki de ben de çocuguma bağırılsın istemem ama çocuk da kuralları bilecek.öğretmene laf yetiştirmeye çalışmayacak.veliler de evde çocugu doldurmayacak!

  herkesin de dediği gibi en önemli öğretmen seçimi.zaten bi okula başvurdugnuzda hemen iyi öğretmenlerin adı kulağınıza gelir.

  kayınvaldem de emekli öğrt,çocuklarını hep adı duyulmuş kişilerde okutmuş.eşim devlet okulundan fen lisesini kazanmış.göndermemişler,anadolu lisesinden devam etmiş,öss’de derece yapmış.iş öğrencinin kapasitesinde ve de öğretmenin ilgisinde bitiyor.

  • Sevgili Çokoprenses özel okullardaki öğretmenlerin durumunu ne iyi anlatmışsınız. Duygularıma tercüman olduğunuz için teşekkür ederim. Ben tanınan bir özel okulda çalışan bir öğretmen olarak diyorum ki kesinlikle devlet okulu diyorum arkadaşlar. 16 aylık bir kızım var. Özel okulda çalışmaya devam edeceğim ama kızımı göndermeyeceğim. Çelişki biliyorum ama durum bu. Gerçekten disiplin şart. bu da özellerde yok.

 18. Öğretmenlerim, canım benim, canım benim. Hepinize yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı ve güven verici sözler söylemişsiniz. Hepinizin ellerinizden öper, izninizle sizlere sımsıkı sarılırım.

 19. ilkogretimde okuldan cok ogretmen secimine onem verilmesi gerekiyor bence. Cocukla ogretmenin dokusu uymayinca ogrenme sevki kiriliyor. Ayrica okulun imkanlari ne olursa olsun ogretmenin sinifta yarattigi dunya cocuk icin asil olan bana gore.

 20. Yorumların hepsini okumadım ama nacizane bir devlet okulu öğretmeni olarak tavsiyem civarınızdaki devlet okullarını gezin görün. varsa velilerle görüşün. devlet okullarının her biri farklı bir dünya. kimisinde şahane imkanlar olabiliyorken benim çalıştığım gibi bir okulda şehir merkezinde de olsanız kapıları tahtaları kırık sınıflar olabiliyor.

 21. elif, bir arkadasimin kizi gecen sene okula basladi.
  artik oyle ben bi sene gec vericem filan diye istege bagli olmuyormus,
  sistem dogum tarihine gore direk atiyormus, hatta denizi atamis bile olabilir size en yakin okula.
  aman takip et.

 22. az önce senin tavsiyenle okumaya başladığım Savaşçı kitabının 213.sayfasında aşağıda alıntılayacağım yazıyı okurken, aklıma senin bu okul mevzusundaki yazın geldi de ben de yorum yazmak istedim(insanların sorumluluk almaktan daha çok şikayet etmelerini anlatan kısımdan alıntı):
  “Vatandaşlarımız için okulların kaliteli olmasını,temiz olmasını, müfredat programının etkili ve çağdaş olmasını istiyor dedim. Kaç tane sivil örgüt okulların kalitesini kontrol ediyor? Kaç tane anababa kuruluşu,bu yönde okullara, hükümete baskı oluşturuyor? Şikayet çok, sorumluluk duygusu içinde, kişisel bütünlük içinde eylem az veya yok. Eyleme girişenleri de aktif olarak destelemek az veya yok.”

 23. bizim okulda da tuvalet kağıdı yoktu, sabun yoktu. bu yüzden her zaman kağıt mendil taşırdım ve küçük bir sabun kutum vardı. bunu hatırlattı yazın bana 🙂
  bence önemli olan öğretmen.

 24. Bence bu işte önce bütçeyi belirlemek lazım. Anne ve babanın eğitimi ve hayalleri ikinci önemli nokta. Okulların sunumlarına gidip kampüsleri gezerek, havayı koklayarak karar vermek doğru olur.

 25. merhabalar..bende kafası karışmış bir anne olarak özel okul mu-devlet okulu mu arası gidip geliyorum vede sizden istedigim fatih taraflarında iyi egitimi olan pilot devlet okulları hakkında bilgi verebilirmisiniz…Şimdi size bir anımı anlatıcam ben ilk ve orta okulu devlet okullarında 50-60 kişilik sınıflarda okudum liseyide özel okulda bitirdim..lakin benim orta okulda okudugum zamanlarda bir cografya ögretmenimiz vardı.bir gün deli gibi cografya dersini calışmıstım o zamalar bazı harfleri yanlış söylüyordum neyse tahtaya kalktım kendi istegimle ve anlatmaya başladım daglar dereler filan derken cografya ögretmenim bir anda ‘bir sus bakıyım sen bazı kelimeleri söyleyemiyormusun ‘ dedi ve sınıftaa kocaman bir kahkaha koptu bende tabii yer yarıldıı fenalardayım o zamadan sonra hic bir zaman sınıfta başarılı olamadım tahtaya kalkmadım..ta ki özel okuldaki ögretmenlerimin ilgisi alakası sayesinde her sene takdirle gecen biri oldum..iş ögretmende bitiyorr eger ögretmen cocuga sevgisini veriyorsa cocuk okulunda başarılı olur tabii bu benim düşüncem..

 26. Merhabalar;
  Ben Belcika ‘dan iki kiz cocugu annesiyim. ilk kez, bu gun bu siteye giriyorum. Bu sene Turkiye’ye, Eskisehir’e yerlesmeyi dusunuyoruz. Bu sehiri cok fazla tanidigimi soyleyemem, ancak yaz tatillerinde gorduklerim. Turk egitim sistemini de bilmiyorum. Buyuk kizim burda birinci ilk okul sinifina gidiyor ve anaokuluna da gitti. Okuldaki egitim dili flamanca, evde tabi ki turkce konusuyoruz ve bazen de fransizca konusuyor. bunlari anlatmamin sebebi ne yapacagimi bilmiyor olmamdandir. Devlet okuluna gitsin istiyorum ama nasil iyi bir okul bulacagimi bilemiyorum. Tamam aklisiniz onemli olan ogretmendir ama nasil bulacagim iyi ogretmenleri olan bir okulu. Bir de her sene okul degistiremeyiz ya. Okul disinda faaliyetleri olsun istiyoruz. Bir de flamancayi unutmasin istiyorum. Bana yardimci olursaniz cok sevinirim.

 27. merhabalar;
  okul ararken gördüm blogunuzu bizde aynı durumdayız okul araştırması içerisinde olup hala karar vermiş değiliz. bakırköy ataköy civarında okul bakıyorum etütlü okul düşünüyoruz bu çevrede tavsiyesi olan varsa acilll paylaşabilirmi öğretmen arkadaşların fikirleri çok çok önemli. ataköy medeni berk okulunu birçok kişiden duydum fikri olan varmı acaba ?

 28. Elif Hanim,
  Ayni semtte yasiyoruz sanirim. Bir sakincasi yoksa bahsettiginiz ve vermeye karar verdiginiz devlet okulunun adini soyler misiniz? Ayrica hangi anaokulu’nu tavsiye edersiniz. Okul konusunda dusuncelerimiz ayni. Yazilariniz icin tesekkur ederim.

 29. Evren Kul Panza

  Arkadaslar, Suadiye İzci Anaokulu disinda heryeri oneririm. Biz burayi sectik, hayatimizin hatasini yaptik.

 30. Herkese merhabalar. Bende okul derdine düşmüş ve ne yapacağını şaşırmış bir anneyim. Kızım için Basınköy, florya ve yeşilköy civarında devlet okullarına bakıyorum fakat çoğu ilköğretimi kaldırmış. Yeşilyurttaki Hamdullah Suphi Tanrıöver tavsiye edildi fakat bana biraz uzak. Daha sonra Floryadaki Zeynep bedia KILIÇOĞLU ilkokuluna gittim eve nispeten daha yakın sınıflar 25-30 kişi aralığında fakat okul dökülüyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Birde murat Kölük ilköğretim var fakat orayla ilgil bilgim hiç yok. Sevgili anneler bu okullarla ilgili tavsiyeleriniz varsa çok ama çok makbule geçecektir. İlgilenen ve cevaplayan herkese şimdiden teşekkürler.

 31. merhabalar tüm yorumları okuduktan sonra imdat diye bagırasım var .bahcelievler soganlıda oturuyum.kızım bu sene 1 sınıfa gidecek tavsiye edebileceğiniz devlet okulu ve de ögretmen var mı
  İMDAAAAAAAAAAAAAATTTTTTTTT

 32. Oğlum bu sene 1.sınıfa başlıyacak bakirkoyde oturuyoruz.Devlet okulu düşünüyoruz geçen hafta Atakoyde 60.yıl ve muhittin üstündağ ilk.okullarını gezdik eşimle çok kararsızız.Lütfen iyi bir öğretmen ve bu duvarlarda tavsiye edebilecegijiz okul varsa bilgi verebilirmisiniz? Yorunlarınız çok önemli lütfen yardım..

 33. cevabımı başka bir yazınızda buldum 🙂 çok teşekkürler tecrübelerinizi bu kadar güzel cümlelerle ve örneklerle anlattığınız için. çocuklarınıza ve size başarılar diliyorum. okumak isteyen arkadaşlar için yazınızın linkini veriyorum:) http://blogcuanne.com/2013/05/07/devlet-okulu-hata-miydi/

 34. Selda hanjm benimde kizim 1 e baslayacak bu sene bizde en sonunda 60.yil atakoy ilkokuluna karar verdik ogretmen olarakta size nurten bozkurtu tavsiye ederim benim 2 kuzenim bu ogretmende okudu ve cok memnunlardi kendisiylede tanistim bana o guveni verdi