56 Yorum

12 adımda “bebek nasıl yapılır?”

Hepimiz bir bebeğin oluşması için bir kadınla bir erkeğin cinsel ilişkide bulunması gerektiğini, bu ilişki sırasında erkeğin sperminin kadının yumurtasını döllediğini, sonunda da rahme yerleşen yumurtanın giderek bir insan yavrusuna dönüştüğünü biliyoruz.

Biliyoruz da… Bu her zaman o kadar kolay olmayabiliyor.

Birçok doktor, herhangi bir sağlık sorunu olmayan bir çiftin 6 aydan, hatta bir seneden önce hamile kalmamasını normal buluyor.

Elbette çocuk sahibi olmak konusunda problem yaşayan çiftler var, ve neyse ki modern tıp -tümü olmasa da- birçok problemi çözerek isteyen çoğu çiftin bebek sahibi olmasına imkan veriyor. (Dileğim, isteyen herkesin çocuk sahibi olabilmesi)

Bu yazı, doğal yoldan bu işi denemeye hazırlananlara dostane bir uyarı/tavsiyeler derlemesi.

1. Tebrikler! Demek siz de artık “Yaş kemale erdi, biz de çoluk çocuğa karışalım” diyen güruha katılmaya karar verdiniz.

2. Emin misiniz? Bak, bu yola girdikten sonra geri dönüş yok; benden söylemesi.

3. Şaka şaka. Çocuk sahibi olmak çok güzel bir şey. Nerede kalmıştık? Evet, bebek nasıl yapılır?

4. Öncelikle, adet döneminizin düzenli olup olmadığını tespit edin. Lisedeki biyoloji derslerinde de öğrendiğimiz gibi, yumurtlamanın, adet döneminin ortasında gerçekleştiği teorisinden hareketle aklınızda tutmanız gereken birkaç nokta var:

5. Sperm, vücutta iki ila beş gün boyunca yaşayabiliyor. Yumurta ise yumurtlama gerçekleştikten sonra 12 ila 14 saat boyunca yaşıyor. Demek ki ne yapmalı? Yumurtlamadan önce ve yumurtladıktan hemen sonra spermlerin orada beklediğinden emin olmalı.

6. Bu ne anlama geliyor? Bazı kaynaklar -ki bu kaynaklar genellikle çocuk haberi bekleyen eş/dost oluyor- “ne kadar seks, o kadar şans” olduğuna inanıyorlar. Teoride elbette seks ve hamile kalma arasında doğru orantılı bir ilişki olsa da, pratikte bu böyle çalışmayabiliyor. Nitekim, hamile kalmaya çalışırkenki seksin kalitesi, kantitesinden daha önemli.

7. Kısacası, hamile kalacağım diye sabah akşam birlikte olmanıza gerek yok. Tam tersi, özellikle bu dönemlerde sürekli seks yapmanın erkeğin spermin sayısını da, kalitesini de düşürdüğü biliniyor.

Bizim doktorumuz adet döneminin 28 gün sürdüğünü ve yumurtlamanın da 14. günde gerçekleştiğini varsayarak bize şöyle bir öneride bulunmuştu: 12, 14 ve 16. günlerde seks yapın. Aralarda yapmayın. Spermleri boşuna harcamayın. Bırakın biriksinler, çoğalsınlar. (Bu biraz mekanik bir tarif gibi gelse de, ilk üç ayda girdiğimiz ev ödevi modundan çıkıp doktorumuzun bu önerisine uyduktan 9 ay sonra Deniz kucağımızdaydı. Ancak elbette ki kadının adet dönemine göre bu önemli günler de değişecektir)

8. Adet döneminiz düzenli değilse, eczanelerde satılan yumurtlama kitlerinden alabilirsiniz. Bu kitler, vücudunuzdaki bazı hormon değerlerini ölçerek ne zaman yumurtlayacağınız konusunda size fikir veriyor. Siz de ona göre öncesinde ve hemen sonrasında birlikte olarak şansınızı arttırıyorsunuz.

9. Her nasıl yaparsanız yapın, bu işi görev olarak yapmamaya çalışın. O noktada gerçekten tadı kaçıyor. Rahat olun. Yemeğe çıkın. Canınız isterse bir kadeh bir şeyler için. Gerekirse Victoria’s Secret mankenlerine özenin.

10. Korumasız seksin tadını çıkarın. “Bugün hapımı aldım mı?” diye endişelenmeden birlikte olmanın keyfine varın.

11. Bunu ne kadar söylesem boş, ama yine de söyleyeceğim: Ben ettim, siz etmeyin. Her ay “Acaba tuttu mu?” diye reglinizden bir hafta önce test yapmaya başlamayın. “Ya çıkarsa?” diye ardı ardına test yapıp durmayın, mümkünse reglinizin gecikmesini bekleyin. Sonra o testlere yatırdığınız paralara acırsınız, söylemedi demeyin.

12. Bu konuyu sakın ola bir saplantı haline getirmeyin. Hamile kalma olasılığınız, bu işe ne kadar takık olduğunuzla tamamen ters orantılı. Bu yüzdendir ki tıbbi olarak saptanmış bir sorunu olmayan ancak bir türlü hamile kalamayan birçok çift tam vazgeçtikleri -hatta evlat edindikleri- noktada hamile kalırlar.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, ilk denemelerinde doğru zamanlamayı tutturabilen bir çiftin başarılı olma şansı %25. Bu, düşük bir olasılık gibi görünse de, az hesap, bol eğlence ve yukarıdaki birkaç öneriyle şansınızı arttırabilir, Blogcu Gebe bölümünü takip etmeye başlayabilirsiniz.

56 yorum

 1. işte ben o %25 lik didlimdeyim şükürler olsun:)

 2. Hiç bir sorun saptanamamışken illaki bir an önce bebeğim olsun diye tutturup 2.tüp bebek denemesine gidecekken oğlum Rüzgar kendiliğinden geldi ailemize 🙂 şimdi de 32 haftalık hamişim.kızım Rüya geliyor. 🙂

 3. Kadinin orgazm olmasi cok onemli

 4. arkadaşlar bende çok şükür birkaç denemeden sonra rahatlıkla hamile kalanlardanım.Rabbim çocuk sahibi olmak isteyen herkese versin inşallahh:)))

 5. keşke tersi için de kesin bişeyler olsa.. yumurtlamada sperm orda olmazsa kesin hamile kalmazmıyız yani… işte bu da tutmayabiliyor… sadece isteyenlerin istedikleri zamanda bebek sahibi olabilmesini diliyorum…

  • inşallah bem 9 aydır deniyorum olmuyor dua ne olursunuz.

   • Umudunu yitirme allaha yönel unun emrettiklerini yap çocuk kendiliğinden gelecektir göreceksın ve dua edeceksın. sabırlı ol…

 6. eğer siklus 28 gün değil de diyelim 31 gün. o zaman 31-14=17. gün yumurtlama olacak ve denenmesi uygun günler 15-17-19. günler olacak.

 7. Yumurtlamasi duzenli olmayan kadinlar icin tavsiye. Yumurtlama kiti kullanmak istemiyorsaniz, oneri sudur. Tarihlere takilmayin, 2 gunde bir:)
  Keyfinize bakin, eglenin.

  Eger asiri sabirsiz bir insansaniz, testleri onceden bol alip, bir kosede saklayin. Pahali testlerdense ucuz testler daha hizli ve dogru sonuc veriyor. Aklinizda olsun.

  Cok guzel yazi Elif:)

  • Evet bencede en garantilisi iki günde bir, bebek sahibi olmayı istemek bile stres kaynağı olabiliyor bazen, bu da yumurtlamayı etkiliyor..

 8. Eşimle plan yaptık şööle bir tatile gidelim sonra dönüşte çalışmalara başlarız diye sonra bir arkadaşım dediki ööle hemen olmuyor ilk 3 ay korunmayın (bu kadar bilinçli ve araştırmacı göründüğümüze bakmayın doktora gitmek aklımıza bile gelmedi)bizde bu bilinçle Haziran itibariyle korunmayı kesitk eylül gibi de çalışmalara başlıcaktık ben tam anlamıyla 3 hazıranda hamile kaldım doğumdan sonra öğrendim üstelik rahmim tersmiş hamile kalmam çok zormuş bunu biliyor olsam kesin stresten hamile kalamazdım. Gerçi ikinci bebeğim de onu en çok isteyip düşündüğümüz zamanda kendiliğinden geldi allah herkese versin ne diyeyim.

 9. Ben tüp bebek kliniğinde koordinatörüm. Bizim hastalarımıza olan tavsiyelerimiz de; iki adetinizin ortasını hesaplayın. 30 günde bir adet oluyorsanız, 15. günden 5 gün önce 5 gün sonra ortalama olarak yumurtanın çatladığı dönemdir. Bu dönemde gün aşırı beraber olmak sonuca ulaşmanıza yardımcı olur. Elif’inde yazdığı gibi bu işte stres çok önemli .. siz kafaya ne kadar çok takarsanız,gebelik o kadar geç olur. Bizde hastalardan gördüğümüz şey, ne zaman olaya ara verin, d,inlenin diyoruz. Önümüzdeki ay, spontane gebe kalıyorlar. BU nedenle olayı doğal ritmine bırakmak, acele etmemek çok öenmli.. Bazen kadınlar erken veya geç ovulasyon olabilir, o zaman da hesaplamalarınız tutmaya bilir. O nedenle gebe kalma da sorun var diye bilmek için en az korunmasız 1 yıl deneme yapmalısınız..
  isteyen herkese istediği zaman da bebeği olmasını diliyorum..

  sevgiler

 10. bu iş pek plan programa uymuyor , 2. bebek için karar verip spralimi çıkardığımız ay eşim yok yurt dışı seyahati di yok ağır grip oldu vs. sadece 2 kez ilişkiye girebilmiştik. Ve sonuç tuttu 🙂 hemde ilişki tarihlerim o verimli günlerin dışında idi ..söylemek istedim bilginize….

  • Ben de ilk çocuğum için 13. ayda gebe kalabildim. Eşim de ben de tüm testleri yaptırdık her şey normaldi ama olmuyordu.. Doktor dedi ki bu konuyu gündeminizden düşürün, rahatlayın… sonra 13. ayda gebe kaldım… ikinci çocuğum ise tamamen sürpriz zart diye gebe kaldım…

   • ya bizde 7 aylık evliyız 5 aydır korunmuyoruz ama hamile kalmadım.Doktora gittik eşimin ve benim sonuçlar gayet ii ama hala olmuyo gerçekten çok stres yaptım çevrem sürekli bebek yok mu diye soruyo acaba sizin gibi bende bigün sağlıklı bebekler doğurur muyum =(

   • benim cocum olmiyo 25yıl oldu

 11. Bundan 4 sene önce, aylarca tavşanlar gibi çiftleşerek yavrulamaya çalışan ve artık morali bozulmaya başlayan bir arkadaşım, genel kontrol için jinekoloğuma gideceğimi duyunca, “Özge, gitmişken bir sorar mısın? 200 tl’lik bir test varmış, yumurtanın ne zaman çaylayacağını söylüyormuş” demişti. Ultrason muayenesi sırasında doktorum,” Teste ne gerek var, gel ben sana seninkinin ne zaman çatlayacağını söyleyeyim. Bak bu ay, şu büyük yuvarlak yumurta cumartesi günü çatlayacak. Siz bir kere cuma, bir kere de pazar deneyin” dedi. Denedik, oldu
  Ardından arkadaşım, olanlara inanamayarak doktoruma koştu. Doktorum ona da , “A, bak, seninki 17. günde çatlayacak. Gidin, bir kere Cumartesi, bir kere Pazartesi deneyin” dedi. Denediler, oldu
  Meğerse arkadaşım, aylardır genel geçer “28/2=14” hesabına göre debelenir dururmuş. Ama onun yumurtası tam ortada değil 17. günde, yani onlar o ay için dükkanı kapatınca çatlarmış.  Benimki de 12. günde…
  Neyse…Aradan neredeyse nadasa bırakılmış 3.5 yıl geçti  ve 2011 Ocak ayında “It’s now or never” diyerek bir kere daha 11. ve 13. gün sistemiyle hamile kaldım.
  Bu arada, “doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra durum nedir?” diye merak edenler için: İkinci hamileliğim hapı bıraktığım ay gerçekleşti.
  Büyük Allah, herkese, hayırlısıysa, miniklerin bahtı açık olacaksa en doğru zamanda nasip etsin.
  Sevgiler,

 12. işte o 12. madde de anlatılan kişi benim. 1 yıl uğraştık hesapladık falan derken baktık ki olmuyor dedik ki dr a gitme zamanı gelmiştir. artık hesap kitap hak getire. nasıl olsa önümüzdeki ay randevumuz vardı. derken bingoooo hamileyim. 12 ay hesap yap tık yok. bir ay yapma ve tuttur. şaşılacak şeydi doğrusu. ama gerçekten ters orantılı.
  rabbim her isteyene nasip etsin.

 13. Eşimle bebek sahibi olmaya karar verdiğimizde dr kontrolüne gittim.Aynen anlattığınız adet günlerini hesaplayıp şu şu günlerde ilişkiye girin dedi ve 8 ay bu şekilde uğraştık.8 ayın sonunda hiç bir sonuç elde edemeyip,işi akışına bırakmaya karar verdik.Ve o ay hamile kaldım.Bence tıbbi bir problem yok ise bu iş sadece stressiz,rahat ve doğal davranmaya başlanıldığı zaman oluyor.gün hesabını boşverin.

 14. Benim de eşim bebek istiyordu ben ise çok kararsızdım. Bu işin gecikmesi için o tarihlerde eşimden kaçıyordum 🙂 Sonuç olarak 6 ay kaçabildim 🙂 6. ayın sonunda ve aslında o ay seyahat vs. den dolayı 2 kere ilişkiye girmemize rağmen hamile kaldım 🙂

 15. Iki hamileligimde de yumurtlama planina gore hic hamile kalmamam zamanda hamile kaldim. Cok az kadinin yumurtlama tarihleri optimum 14.gun vs oluyor. Bence de fazla kafaya takmadan, bugun yarin demeden keyfinize bakin 🙂

 16. Allah isteyen herkese aratmadan versin 🙂
  Ezgicimde hapı bıraktıktan 2 ay sonra geldi. Bizde 12-14-16. günleri özellikle takip ediyorduk, ama hapı bıraktıktan sonra sikluslarım 45 güne çıkmıştı :))) neyseki canım kızım 2. ayda bekletmeden geldi :)))

 17. Dogum kontrol hapini birakmamiza ragmen hala korunuyorduk, biraktiktan sonraki ikinci ay bi deneyelim bakalim dedik. Ama tam ne zamanlar onemli gunler fln hic arastirmamistim, sansa verimli gunler doneminde sadece 14.gun denedik ve hamile kaldim. Ama malesef 9. haftada bebegimizi kaybettik, simdi yeniden denemeye basladik ama gercekten de o gunleri hesaplamak, olayi gorev haline getirmek cok stres yaratan bi durum. Gecen ay ilk denememizdi simdilik basarisiziz..

  • Biz ilk denememizde dakika bir, gol bir hamile kalmıştık. 6. haftada düşük yaptım.

   Sonraki üç ay tutturamayınc acayip stres olduk.

   Stres çok etkiliyor. Lütfen takmamaya çalışın, ve biliyorum, söylemesi çok kolay.

   Belki şu da yardımcı olur: http://blogcuanne.com/2009/11/17/bos-gebelik/

   • Cok tesekkur ederim Elif. Ilk kez yorum biraktim ama mart ayindaki kotu gunlerimden beri takip ediyorum blogunu ve bu yazini da okumustum. Senin gibi insanlari gormek bana umut veriyor, tekrar sansim oldugunu hatirlatiyor. Haklisin, biz de akisina birakmaya karar verdik, hesap yapip illa olsun diye ugrasmayacagiz.
    Bu arada ben de amerikada yasiyorum, bir cok yazin cok tanidik geliyor o yuzden 🙂 Sevgiler..

 18. tam tersi için de ipuçları istiyorum ben. artık hamile kalmak istemiyorum, %25’te olmak istemiyorum, hamile kalma korkusu yüzünden seksten uzaklaşmak da istemiyorum. güvenliği arttırmanın yolları? 🙂

 19. Ya bizde 4 yıllık evliyiz ama gebelik hala olmadı ikimizde doktora gittik ikimizde de bir sorun yok sadece benim hareketlilik biraz zayıf dedi doktor ama bu çocuk olması için etkilemez dedi yinede ben doktora hareket arttırıcı ilaç aldım bir yıldır denedik yine olmadı eşimin canı çok sıkılıyor bana ne önerir siniz

  • Genelde 1 seneye kadar müdahale etmiyor doktorlar. Bazen inat edebiliyorlar bu minikler, ama içinizin rahat etmesi açısından belki bir başka doktordan ikinci bir fikir almak isteyebilirsiniz.

 20. ben hep %75 lik dilimde kaldım yıllardır korunmamaıza ragmen ve en sonunda gittik seval taşdemire verdik parası neyse yaptırdık tüp bebeği. neyseki ilk denememde tuttu da şimdi hamileyim. allah ihteyen herkesi evlat sahibi yapar inşallah

 21. belirli yumurtlama günlerini takip etmek doğru değil bence önemli olan kaliteli sperm (2günde bir veya3günde bir)yumurtlama da problem yoksa stres yapmayacaksın olayı akışına bırakacaksın olur
  Bende hamile kalamıyordum ilaç kullandım iltihap hamile kaldım ilk 2 bebeğimde yaşamıyor maalesef tetkiklerim açıklanmış inşallah 3 çocuğumu yaşatabilirim

 22. Merhaba arkadaşlar … Bizde eşimle yeni yeni bebek düşünmeye başladık ve korunmuyoruz. Bu ay adet dönemim 12 gün aksadı. ve bende doktora gidip test yaptırdım ve sonuç olumsuz… 🙁 nedense göz yaşlarıma hakim olamadım o testi görünce …
  Şimdi ise 10 Ekim pazartesi regla oldum .Bugün bitti gibi . Şimdi ben o öenmli günü nsl hesaplıcam.
  Ayın 10unda oldum 20.sindemi 21 gibi mi önemli günüm.Yardmcı olabilrseniz sevinirim arkadaşlar …

 23. bütün yöntemleri denedik doğal hamilelik için. olmadı. tutmadı. en sonunda gittik doktora tüp bebek için sonuç pozitif. çok sağolun selman laçin bey siz de olmasanız boşanmanın eşine gelmiştik kocamla.

 24. Esimle 5yildir evliyiz evlendikten sonra 4 cu ay hamile kaldım ama neyazikki cocuğumu 6aylikken düşük yaptım ozamandab beri hamile kalamıyorum dr lar sorun yok diyolar,umudumu hiç kesmedim her gün ALLAHIMA dua ediyorum inşallah bizde cocuk sahibi oluruz

 25. bende hamile kalacakmıyım diye bekliyordum ama, ilk ilişkimizden sonraki ilk adet dönemi gelmeden hamile kalmışım, allah şükür ilk ilişkide hemen hamile kaldım ve kızım şuan 3 yaşında…

 26. merhaba arkadaşlar 3 aydır hamile kalmayı bebeğimin olmasını istiyorum ama olmuyo bir türlü başaramadık henüz 5 aylık evliyim ama bebeğim olsun istiyorum ben gerekli kontrolleri yaptırdım hiç bi sorunum yok eşim çok endişeli acaba bendemi bi sorun var diye düşünüp duruyo ne yapmamız gerekiyo bi fikri olan varmı ???

  • Birçok doktor bir senelik bir deneme sürecini normal görüyor. Her ay hamile kalma ihtimalinin %25 olduğu biliyor, dolayısıyla üç aylık, sonuçsuz bir deneme sürecini sorunlu olarak düşünmemek lazım aslında. İçinizin rahat etmesini istiyorsanız bir doktora görünün, fakat benzer şeyleri duyacağınızı düşünüyorum.

  • bir adım stres

   ben 7 aydır evliyim ve 5 aydırda korunmuyoruz bende eşimde doktora gittik onda da bende de sorun çıkmadı ama yine olmuyo doktor 15 tane çocuğunuz olacak olsa gunniess rekeorlar kitabına girecek olsanız bile 2 yıl boyunca yumurta ile sperm buluşmayabilir dedi ve ben çok stres yaptım bu ay yine hamile kalamadım off insanlar nasıl yeniyo bu stresi bilemiyorum

   • Doktorunuz 2 sene demiş, ama, yukarıda da dediğim gibi birçok doktor 1 seneden önce hamile kalınmamasını bir sorun olarak görmüyor. Stres bu işin en büyük engeli. Kafanıza takmayın derim.

 27. bende ilk3ay korunduk ve ondan sonra korunmadık ve 6 ay oldu olmuyo bebişimiz cok üzülüyorum sonra bu süre zarfında doktara gittik bende sorun yoktu eşimde varmış meğer amelıyt oldu şımdi bakacaz caresine

 28. Birisi güneşi görünce diğeri kendiliğinden çıkıyor desenize,amma cocuk sevdalısınız 2 yetmez ya siz 3,4 derken gidiversin ardarda nolacak,zaten nüfüs patlaması var türkiyede sağlık,eğitimi kim düsünür doğur doğur at kimi bosanmadan kimi parasızlıktan vs yakınır,akıl efendi akıl düş pesime takıl:))

 29. Şimdi başığı ve yorumları okuyunca bende yazayım dedim..2 yıldır evliyim ve şu an 33 yaşındayım, denemeye başladıkdan 10. ay sonra hamile kaldım..aylarca tabiri caizse manyak gibi seviştik, reglimi 1 sayıp 8. gün itibariyle hiç sektirmeden 20. güne kadar iki günde bir..baktım olmuyor, yumurtlama kitlerinden satın aldım amazondan (çok ucuza hemde) başladım hergün yapmaya günler ilerledikçe yumurtlama saatimi tam yakalamak için bir sabah bir akşam yaptım ki başlangıcı yakalıyayım yumurtladığım zamanı kaçırmayayaım ve üstüste iki gün aralıksız yapalım..ve aynen bu şekilde her ay seksi cazip kılmak için türlü oyunlarla:) şaklabanlıklarla devam ettim, 7.8. aylarda bunalmaya başladım:) bırak seks düşüncesini kim yerinden kalkıcak diye üşenmeler başlamıştı..en sonunda 10. ayda ki son denememizdi hemen sonra aşı yaptırmaya gidicektik..deneme yaparken yapamadık tabii çünkü aynı benim gibi sevgili kocamda bunalmıştı..tavşan modundan..en sevdiği programı bölmüştüm zaten..baktım olmuyo aklı başka yerde..e dedim git madem zamanda kaçarsa kaçsın nasılsa regli olur olmaz aşıya gidicez boşver..gitti seyretti sonra geldi seviştik felan ama relax moddayız, bir beklentimiz yok çünkü..reglimi bekliyorum ki aşıya gidelim bir türlü olmuyor, aspirinler içiyorum söksün diye olmuyorda olmuyor meğer hamileymişim:) Bence tek anahtar rahat olmak, e tabii buda imkansız bazıları için..artık hayırlısı:)

 30. merhaba arkadaşlar;
  ilk hamilelik tecrübemi 2 sene önce dış gebelik olarak yaşadım. çok kötü günlerdi. doktorum bir tüpümü kaybedebilirsin demişti.ve ameliyattan çıkıp gözlerimi ilk açtığımda doktorum bana gülümseyerek tüpünü almadım demişti bende rahatlamıştım. fakat yaklaşık 1 aydır eşim ile çocuk istiyoruz.ama ben nasıl bir strese girdim anlatamam size. Allah’ım acaba tekrar dış gebelikmi yaşarım yoksa hamile kalamam mı diye iş yerinde çoğu vakitlerimde böyle form sitelerini okuyarak geçiyor. bazen hayır daha okumayacağım diyorum çünki bilgisizlik daha iyi ama kendimi tutamıyorum.eşimle artık her gün benim yumurtlamamı denk getirmek için gün aşırı ilişkiye giriyoruz 🙂 şimdi araştırmalarımda hamile kalma jeli diye birşey gördüm yok siparişini vermeyecem dedim ama sanırım dayanamayıp verecem sipariş. Rabbim cocuğu olmayan insanlarımıza hayırlı evlatlar versin.kadın olmak zor. hele bu piskoloji daha zor…..ha birde 35 gün sonra regl olmuşum en son reglimi 5 mayısta gördüm. şimdi ben ne zaman tavuk gibi yumurtlayacam sizce 😀

 31. yanlışlık var yane 2yıl oldu

 32. arkadaslar ben 8 aylik evliyim lutfen banada yardimci olurmusunuz ben bu ayin 27 sinde kanamam olcak ve 4- 5 gun suruyor ne yapmaliyim lutfen yardimci olun bende anne olmak istiyorum

 33. Dilek Merhaba;

  27 sinde adet görecek isen 12.07.2012 ile 20.07.2012 arasında yumurtluyorsun. ama sana daha iyi birşey önereyim.ne zaman yumurtlayacaksın ne zaman gebelik olması için uygun gündesin bilgisayara kurulan bir tane ” Advanced Woman Calendar” isimli program var. bunla herşeyi görebilirsin. Ben 8 haftalık hamileyim ilk önce Yüce Rabbimin sayesinde sonrada bu program sayesinde 🙂 sende kullan bence canım. Kolay gelsin.

  İnşallah Rabbim tez vakitte evladını kucağına sağlık sıhhatle almanı nasip eder.

 34. Ümran hanım “Advanced Woman Calendar” bu programın türkçesini nasıl indirebilirim.
  Birde ben MAyıs’ın 25’inde adet görmüştüm Haziran’ın 24’de gördüm … Önemli günümü nasıl hesalamam gerekiyor ? YArdımcı olursanız sevinirim … Teşk.

 35. tebrik ediyorum çok kaliteli ve bilgi dolu bir yazı yazmışsınız.Böyle bir site açtığınız içinde teşekkür ederim.

 36. MERHABA.. arkadaşlar slm blogcuanne 🙂 benim bi sorum olucak.. Eşimin spermlerinde yapı bozukluğu varmış üroloğa gitmemiz söylendi gittik tüp bebek demiş şimdi randevu aldık ama bilmiyorum bi sonuç alabilirmiyiz bu sorunda tüp bebek nekadar etkili olur tutarmı şimdiden TEŞEKKÜRLER.. 🙂

 37. ben 6 aydır evliyim evlendigimden beri çocuk istiyorum ama olmuyor adet günlerin evlenmeden önce tam yününde oluyodu yada bir gün geçikiyodu simdi iste adetim mesela 10 da olcaksa 20 sinde oluyo yani 10 gün 8 gün geçikiyo bu yüzden yumurtlama dönemimi bilmiyorum

 38. Slm arkadaslr, bende bebek sahibi olmak istiyorm ³ senelik evlym dktor a gittm rahim filmi cektirdm rahmimin yarim oldugunu ogrendm bu kosulda hamile kalabilir miyim sizce bana bilgi verihn lutfn tsk ederm

 39. bende 7 aydır deniyorum ama olmuyo bu durum sinirlerimi bozmaya başladı:(