45 Yorum

Anne Dostu İş Yeri – var mı?

Emzirme Reformu neden gerekli? Çünkü anneler bebekleri birkaç aylıkken işe dönüyorlar, onlara altı ay sadece anne sütü veremiyorlar. İş yerinde süt sağamıyorlar, sağsalar saklayamıyorlar. Süt izinlerini gerektiği gibi kullanamıyorlar.

Birçok işveren, emziren annelere kanunun öngördüğü hakları bile kullandırtmıyor. Kreş açmıyor, gece mesaisine bırakıyor.

Ancak emzirse de emzirmese de, anne olduktan sonra kadınlar genellikle anne olmakla çalışan kalmak arasında bir tercih yapmak zorunda hissediyorlar. Kimi işi bırakıyor, kimi bırakamıyor. Yine de, ikisini birden yürütmekte zorlanıyor.

Genel tablo bu.

Ama, bunun tersi de var aslında.

Az sayıda da olsa, çalışanlarına hoşgörüyle yaklaşan, annelere kolaylıklar sağlayan, emzirsin-emzirmesin kadın/anne çalışanlarına anlayış gösteren, çalışanla işverenin karşılıklı hoşgörü, anlayış ve güven dolu bir ilişki kurdukları iş yerleri var.

Emzirme Reformu olarak bu iş yerlerini öne çıkarak bir proje hazırlığındayız. Birkaç hafta içinde detaylarını paylaşacağız.

O zamana kadar “Anne Dostu İş Yeri” olarak nitelendirilebilecek yerlerde çalışanlardan duymak istiyoruz.

Sizden ricam, “Anne Dostu” olduğunu düşündüğünüz bir yerde çalışıyorsanız bana mail anlatmanız.

Kötüleri parmakla göstermek kadar, iyileri de ön plana çıkarmak önemli, değil mi?

Bekliyorum: iletisim@blogcuanne.com

(Not: Yorum kısmı her zamanki gibi emrinize amade. Ancak lütfen yorumlarda firma ismi paylaşmayın, şimdilik.)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

45 yorum

 1. benım calıstıgım yer, süt iznini ve 6 ay ucretsız ıznı anne ıstedıgınde kullandırtıyor ve mesaıye bıraktırtmıyor 🙂 ..kres falan yok …

  buradakı arkadasların bırcogu da benım nerde calıstıgımı az cok bılıyor …ısım yok ı ıh…

 2. BENİM KIZIMDA ŞU AN ÖZEL BİR KREŞE GİDİYOR VE BEN İŞ YERİMDEN MEMNUNUM.İŞ YERİ 19.00 -19,30 DA KAPANMASINA RAĞMEN BEN KIZIMIN GELİŞİNE GÖRE İŞTEN 1 SAAT VEYA 1,5 SAAT ÖNCE ÇIKABİLİYORUM.ANNE OLDUĞUM İÇİNDE GERÇEKTEN ANLAYIŞLI BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞIYORUM.

 3. ben doğum yaptığımda resmi izinlerimi kullandım..iş dönüşündede patronum kendini hazır hissettiğinde dön işe dedi..onun dışında süt izinlerimide kullandım..
  ama süt sağacak yerim yoktu mutfağı kullanıyordum..diğer oğlumun okul toplantıları , özel günleri , rahatsızlandıklarında hiç zorlanmadan istediğim kadar izin kullandım..maaşım çok yüksek değil ama iş yerimi seviyorum 🙂

 4. ücretli doğum iznini öncesinde ve sonrasında rahatlıkla kullanabiliyoruz,süt iznimizide aynı şekilde kullanabiliyoruz,süt sağma olayı arşiv,wc gibi yerlerde gerçekleşiyor ve bu konuda herhangibir kötü yönde baskı oluşturulmuyor,anneler rahat rahat sütlerini sağıyorlar ve dolaba koyuyorlar 🙂
  tek sorun üzretsiz izinde sıkıntı olması,döndüğünde işini bulamama korkusu yaşıyorsun,bende öyle olmuştu,2,5 aylıkken kızımı anneme teslim edip işe dönmüştüm,6 ay ücretli izin olmasını nasıl dilemiştim o günlerde…
  acil durumlarda izin olayı eskiden daha sıkıntılıydı ama genel işyeri politikasından kaynaklı değil bu durum.bizim işyerinde 7 adet yönetici var ve her birimin ayrıca müdür,müdür yrd.,şefi var.doğum yaptığım sıralardaki yöneticim bu konuda sıkıntı yaratıyordu,direk bişey söylemesede neden?ne kadar izin? gibi soruları sert bir ifadeyle söylediğinden çekinip gidemiyordum.şimdi ise melek gibi halden anlayan bir yönetici geldi bizim servise ve rahatlıkla izin alabiliyorum,çocuğumun her rahatsızlığı yada özel gününde yanında olabiliyorum 🙂 Allah razı olsun kendisinden 🙂

 5. Ben sadece 2 ay doğum izni kullandım. kızım 40 günlükken işe başladım. evim iş yerine yakın olduğundan öğle yemek saatinde (çünkü biz yemeğe dışarı çıkmıyoruz) eve gidip 1 saat emzirip gelebiliyordum. ayrıca saat 16:00 gibi telsiz telefonumu yanıma alarak bir odaya geçip sütümü sağabiliyordum.
  Şimdi ise kızım akşam kreş çıkışı işyerime gelebiliyor. Benim çıkış saatime 30-45 dk olmasına rağmen kimse bişey demedi henüz.
  ben karar veremedim ne çok çok iyi ne de çok çok kötü bir firmada çalışıyorum.

 6. işyerimizde bir çocuk yuvamız var. bebekler annenin doğum izninin bitiminden ilkokula başlayana kadar yuvaya gidebiliyor, ilkokul yaşı gelince kep atarak mezun oluyorlar 🙂
  süt iznimizi bir gün gitmeyerek, işten erken çıkarak falan değil, bebek acıktığında yuvaya gidip emzirerek kullanıyoruz.
  yaş gruplarına göre sınıflar var, her sınıfta o yaş grubuna uygun aktiviteler, oyunlar vs. var. her sınıfın ayrı öğretmeni var.
  eğitici materyaller bir seferde çocukları önüne yığılmıyor, birkaç ayda bir yenileri verilerek yıl içine yayılması sağlanıyor.
  çocukların yemekleri özel olarak hazırlanıyor, belli kurallar var; yemekleri kızartarak hazırlamamak, asitli içecek vermemek, margarin ve bulyon kullanmamak vb.
  personele fırsat eşitliği sağlamak açısından sabit bir ücreti yok, herkes maaşının belli bir yüzdesi kadar ödüyor, böylece beyaz yaka da mavi yaka da aynı imkandan yararlanıyor, çocukları aynı sınıflara büyüyor. (şirket kreşleri ücretli olmaz ama bizim yapımız farklı, firmayı açıklamayınca anlatması zor.)
  yuvadan, servislerin kalktığı alana kadraki 200-300 m lik mesafe için servis var:) bebeklerini getirenler için ne kadar hayati birşey bu yaşayan bilir.
  yuvanın alanı çok geniş, sınıflar dışında koca bir bahçe, kış günleri sınıfa tıkılmasınlar diye kış bahçesi var.
  aslında “anne dostu” demek yanlış olur çünkü çok fazla erkek çalışan da her gün çocuğuyla gelip gidiyor. “baba dostu” da aynı zamanda 🙂
  daha da söylenecek şey çok ama en güzeli çocuklar patronumuza (ismini yazamıyorum) …. Dede diye hitabediyorlar:)
  ne diyim, allah uzun ömürler versin, çok sevaba giriyor..
  (nazar değer mi ki diye yazdıklarımı göndermemeyi bile düşündüm ama iyi olan övülmeyi hakediyor, gönderiyorum:)..)

  • Bu işyeri Türkiye’de mi ?????? Böyle Hulusi Kentmen tadında patronlardan hâlâ var mı ????? Allah nazardan saklasın,gerçekten çok şanslıymışsın..Ben erken çıkmaktan vazgeçtim,çocuğumu doktor kontrolüne götürmek için bile binbir naz ve sitem ile izin alabiliyorum,çok imrendim çooookk ..

  • aman Allahım!!! Dreamland’de mi çalışıyorsunuz yoksa? 🙂 Lütfen beni de yanınıza alın, ne iş olsa yaparım…

  • nolur bana mail atın nerede çalışıyorsunuz, hemen iş başvurusunda bulunacağım. yazdıklarınıza hayrak kaldım, yok; işyerinize aşık oldum… şimdi istifamı vermek üzereyim buradan 🙂 mail adresim: cigdemakcay@gmail.com

   • Maşallah.. Bencede patronunuzdan Allah razı olsun.. Bakın iyi ki yazdınız bizden de dua almış oldu böylece.. 🙂 Umarım hepmiz birgün aynı ortamlarda çalışabiliriz. Yoksa ben şimdiden bir maaş yeter mi acaba diye düşünmeye başladım. Çünkü ikinci bebek gelecek Allah izin verirse. Ve ben ne yapacağımı bilemez durumdayım.. 🙁

  • Ben de çok merak ettim şirketinizi bana da mail atar mısınız? Türk bir şirket gibi duruyor bravo vallahi böylesi bir türk şirkete. sizin şirkette anneler oldukça huzurla çalışıyor olmalı. Performansa da yansıdığına eminim. Reklamı yapılmalı kesinlikle. Mail atarsanız: tutencc@gmail.com

  • Bence bu sirketin ismi kesinlikle aciklanmali!

  • ya blogcu annem nooolur açıklasaaa:-)

   • Arkadaşlar, şirketin bilgisi olmadan burada isim vermek doğru olmaz. Ancak Emzirme Reformu’nun Anne Dostu İş Yeri projesi zaten yakında bu tür şirketleri -onların da izni ve rizasiyla- öne çıkaracak.

  • maşallah diyelim nazar değmesin, ben benim şirketime iyi derken , inanılır gibi değil gerçekten, çok kıskandım:)

  • Ben “dede” diyemem sanırım ama, patronunuzu çok sevdim ona “baba” diyebilir miyim 🙂 Şaka bi yana diğer patronlara da örnek teşkil edecek çok güzel bir ortam yaratmış, ben de kendisine hayır duasında bulunuyorum; ömrü uzun, sağlıklı ve mutlu olsun…

  • Helal olsun valla. Böyleleri de varmış demek ki! Allah razı olsun ne diyelim, darısı diğer işyerlerinin başına.

  • Çok şanslısın, maşallah diyeyim, nazarım değmesin 🙂 Aslında olması gereken ortam bu fakat biz nedense ülkemizdeki kötü uygulamalar yüzünden tüm bunları lütuf olarak görüyoruz. Çalışan bir bayan için para herşey değildir. Çalışan annenin sağlığı gelecek nesiller için sağlıklı bireyler yetişmesi açısından çok önemlidir ve iş yerleri maksimum özeni göstermelidir. Mutsuz kadınlar mutsuz bebekler büyütür, o mutsuz bebekler de ilerinin mutsuz insanları olurlar. İnşallah uzun yıllar çok mutlu biçimde aynı iş yerinde çalışır, mutlu bir bebek büyütür ve çok çok iyi yerlere gelirsin.

  • Hakikaten şanslıymışşın Umut.Çalıştığın şirketin adından ziyade yabancı firma mı-Türk firması mı onu merak ettim bende.

   • Valla hiç farketmiyor. Tamamen yöneticinize bağlı. Yabancı olup çok katı olanlar da var. Genelleme yapmak yanlış. Tek farkı, yabancı-büyük firmalarda hakkınızı arayabilmeniz için sunulan bir oluşum oluyor, olur da iş hukuki platforma taşınırsa avantaj sağlıyor, o kadar.

 7. Evet bence de açıklanmalı. Patron Dede’ye “vayyy bee! demek başka bir hayat daha varmış” dedirttiği için bizzat teşekkür maili atacağım. Nazar değmesin, maşallah!!!

 8. Ben henüz anne değilim ama çalıştığım şirket şimdiye kadar doğum yapan bütün arkadaşlara istedikleri kadar ücretsiz izin verdi Dönenlerde süt iznini erken çıkarak kullanıyorlar
  Kurum doktoru haftada 2 gün aksam üzeri geldiginden onun odasınıda süt sağmak için kullanabiliyorlar ama yasal sayıyı bilmiyorum kres acılması için bence bizim sayımız yeterli ve kreş yok
  Anlayacağınız durum fena değil ama umut ‘un işyeri gibi de cennet değil 😀

 9. herkese ayrı ayrı cevap yazmak isterdim ama zamansızlıktan yazamıyorum, kusura bakmayın. ilginiz için şirketim adına teşekkürler 🙂 ama Elif’in de dediği gibi şirketin bilgisi dışında isim vermem hiç doğru olmaz. Eğer yönetim uygun görür projede yer alırsak zaten öğreneceksiniz. Tüm annelere ama özellikle de çalışan annelere kolaylıklar diliyorum..

 10. Bir iletişimci olarak Umut’un tavrını da, çalıştığı kurumun felsefesini de alkışa değer buldum. Bu da okul mevzuu gibi (okul değil, öğretmen önemli demiştik) firmanın ne kadar büyük olduğu değil, o kurumun arkasındaki felsefe, patronun sahip olduğu değerler önemli… İşte örneği….

 11. merhaba, bu yazıyı okuduktan sonra işyerim için her ne kadar-en azından yasalara göre- yeterli olmasa da -köstek de olmadığı için- olumlu düşüncelerimi paylaşacaktım ama 3 senedir çalıştığım bu firmanın bana doğum izninde olduğum için yıllık zammımı herkesten farklı olarak % 1-2 gibi bişey yaptığını öğrendim. Şimdi bütün iyi niyetlerimi çöpe atıyorum…o kadar da olsun canım mı diyorsunuz yani haksız mıyım, bencil miyim, seneye çalışır hakederim mi??
  ben sadece üzüldüm…

  • O kadar da olsun denir mi? Cok haklisin. Dupeduz terbiyesizlik yapmislar. Bu tip hareketler, cocuk sahibi kadinlarin uzun donemde, diger calisanlardan daha az maas almasi demek. Simdi gelecek sene ne kadar cok zam alsan da, diger arkadaslarinin aldigi toplama erisemeyeceksin. Ben de uzuldum ve sinirlendim. Enflasyonu katarsan, resmen maasini dusurmusler.

   • ki zaten ücretsiz izindeyim:)
    onlara göre evde yatarken (!) alıp harcadığım bi zam yok yani, doğum iznimde zam öncesi dönemde kaldı.
    yöneticim benden memnun olduğunu zaman zaman dile getiren biri üstelik ama bu zam yerine geçmiyor 🙂 artık daha çok sorumluluğum varken… döndüğümde duruma sessiz kalmayacağım kesin…Sıkıcı bir durum gerçekten:(

 12. Elektrik mühendisiyim ve elektrik sektöründe çalışıyorum. Dolayısıyla erkek egemen bir iş yerindeyim. Ciddi anlamda sıkıntılarım olmasa da bazen çocuğumun ihtiyaçları için, özellikle arka arkaya izin almak durumunda kaldığımda sıkıntı oluyor. Açıkça belirtilmiyor ama hoşnutsuzluk ima ediliyor. Ben de hassas ve böyle konulara dikkat eden, sorumluluk sahibi bir insan olarak “umursamaz” kalamıyorum, stres yapıyorum. Oysa hastalık gibi, okul toplantısı gibi bazı şeyleri biz programlayamıyoruz. Yöneticiye ve yöneticinin o anki ruh haline göre de durum değişiyor. Daha anlayışlı olmalarını beklerim.

 13. ben henüz 45 günlük anneyim. işyerim evime yakın. ama patronum bana emzirme izni konusunda pek yardımcı olmuyor. evim yakın ama iznim az. yakın olduqu için 10 dkika veriyor. ve ben eve gidene kadar 5 dk geçiyor. 5 dk da emziremiyorum. pek verimli olmuyor bu yüzden. işten ayrılmayı düşünüyorum. ama geçinmek için çalışmam gerek. bu yüzden katlanıyorum. anlayış istiyorum…

  • Patronunuz kadın mı, erkek mi? Ne olursa olsun, bir bebeğin karnının 5 dakikada doyamayacagini ona anlatamaz mısınız? Kendisi 5 dakikada yemek yiyebilir mi acaba?!

  • Allah onları bildiği gibi yapsın inşallah… Bir insan bebeğiyle işi arasında nasıl bırakılır güzel bir örnek olmuş.. 🙁

  • Nuray hanım,
   Patronunuzu alın karşınıza konuşun. Sebeplerinizi, durumunuzu, kısa ve net cümlelerle aktarın. Erkek milleti ne yazık ki anlamaz, açık açık lafları dolandırmadan durumunuzu anlatmanız lazım, akıllarına gelmez, hiç emzirdiler mi ki bilsinler, biz anlatmazsak bilemezler. Yine de anlamıyorsa tabi diğer şıkları düşünürsünüz. Ama biz kadınlar da bazen çok şey bekliyoruz, derdimizi anlasınlar istiyoruz ama anlamazlar biz anlatmaz isek. Siz önce açık açık konuşmayı deneyin, utanmadan, sıkılmadan, belki o utanır sıkılır ve size bu eziyeti yapmaktan vazgeçer. Emzirmek kötü bir şey değil, cinsellikle de alakası yok, alın karşınıza bir doktorun yaptığı açıklama gibi olayın fizyolojisinden bahsedin vs. Dediğim gibi yine de anlamayabilir ama siz bir deneyin.

  • patronunuzun mail adresini verin lohsalik ve emzirme konusunda onu bilgilendirelim.Bu konuda azicik olsun bilgi sahibi bir boyle bir vicdansizlik yapmaz.Kendisi nasil buyudu acaba?Fotosentez mi yapti?

  • Şimdi öfkeyle birçok şey yazılabilir burada. Adamın de ne iğrençliği kalır, ne anlayışssızlığı. Sorunu çözmez, sadece sizi daha çok öfkelendirir. Oysa bazen durup bir nefes almak gerek…

   Benim aklıma gelen çözüm şu; birgün bebekle siz yokken kim ilgileniyorsa işe getirsin yavruyu. Siz de bebeğinizin ağlama seslerinin eşliğinde patronunuza şunu söyleyin; “5 dakika onu doyurmak için yetmiyor, bu su içmek değil ki… karnı aç ve doymaya çalışıyor, her insan gibi. Şimdi izninizle onu doyurmak istiyorum.”

   Bunun üstüne eğer biraz vicdanı varsa bir sonraki gün o sürenin 15 – 20 dakikaya çıkmasına ses çıkarmaz. Vicdanı yoksa bir zahmet cv’nizi buraya gönderin, el birliğiyle size iş arayalım. Ama tabi öncesinde o adamın telefonunu, mailini verin ki önce bir resil rüsva edelim heryerde.

   Kolaylıklar dilerim,

   Püren

  • Tekrar düşününce, yasal haklarınızı hatırlatmak istedim size. Doğum izniniz, süt izniniz olduğunun farkındasınız, değil mi? Yoksa onu da kullandırtmıyorlar mı?

   Her halükarda lütfen haklarınızın peşine düşün. Anlayış olmasa da hakkınız olanı alın.

  • Bebeğiniz 45 günlük ise doğum izninde olmanız gerekirdi. Nasıl oluyor da olmuyor ki? Kolay değil ama hakkınızı yedirtmeyin. Süt izninizi (her gün 1,5 saat) talep edin. Yalnızca sizinle ilgili bir hak olsa vazgeçebilirsiniz ama süt izni hem sizin, hem bebeğinizin hakkı. Günde birkaç kez daha uzun sürelerle emzirmeye gidip birkaç kez de biberon verdirtebilirsiniz.

 14. Anlayamadığım bir konu da 45 günlükken neden işe geri döndünüz? Size 16 haftalık izin veriyor kanun. Ayrıca hiçkimse bilmiyor ama bırakın doğumdan sonrayı, HAMİLE KADININ BİLE 7,5 SAATTEN FAZLA ÇALIŞTIRILMASI KANUNEN YASAK ! Böyle bir hakkımız da var ama korkudan kimse kullanamıyor. Bizim 9 saat mesaimiz var, öğle arasıyla birlikte tam 9,5 saat… Masa başlarında uyukluyordu hamile arkadaşlar. Kendinize de çocuğunuza da eziyet etmeyin. Size verilen hakları kullanın.

 15. işyeri kreşerli hk: bildiğim kadarıyla 150 kişinin üzerinde personel istihdam eden işyerleri, kanunen kreş açmak durumunda. Ancak, bunun yaptırımı son derece düşük bir idari para cezası olduğu için, kurumsal olsun olmasın bütün şirketler ‘default’ olarak cezayı tercih ederek amaan-bunula-kim-uğraşır yoluna gidiyor.

  • Yasa 150 “kadın personel” istihdam edenler için geçerli. Babalar çocuk bakımından sorumlu sayılmıyor malum.

 16. anne dostu işyeri.. ben de iş aramaya başladım ama hep “esnek çalışma saatleri”, “yoğun iş temposu”…

  Defne daha 2 bile olmadı ve onu kreşe bırakmak zorunda kalacağım. Evime yakın, çalışma saatleri kreşe uygun ve cumartesi pazar tatil olan bir iş lazım bana da. fakat ne mümkün! :(((((

 17. bende bende anne dostu işyeri istiyorum mesleğim grafikerlik , bulursanız banada soyleyin lütfeeennn inanın meslegimi sevmeme ragmen calısamıyprum 3 senedir evdeyim ve bunaldımm:((( umutcumm inşallah bende senin sahip oldugun sanslı işyerinde çalışırım çok şanslısın yaa