21 Yorum

Tarihe not: Uyumam da uyumam

Derin bugün 15 aylık oldu.

Üç ay sonra bir buçuk yaşında.

Daha bırak iki lafı bir araya getirmeyi, ağzından tek anlamlı kelime çıkmayan bir yer cücesinin derdini ne kadar net anlatabildiğine tanık oldum az önce.

Derin bu sabah 5’te uyandı. Son birkaç haftadır dişle verdiği imtihandan, dişten midir, nedir kaynaklandığını bilemediğim ancak doktorun virutik dediği nezleden, uykusuzluktan, huzursuzluktan, huysuzluktan düzeni alt üst. Bu sabah 5’te uyanınca, ilk uykusuna 8’de yattı. Normalde ilk uykusuna yatması gereken saat olan 9 buçukta uyanınca, neredeyse yemek yediği saat olan yarımda ikinci uykusuna yattı. Hal böyle olunca, normalde 2’de ikinci uykusuna yatarken o 1 buçukta uyanıktı.

Saat şu anda öğleden sonra 4. Uykusu var ama yok. Akşam 7’ye kadar nasıl dayanır, Deniz birazdan okuldan gelecek, parka inilecek, o tempoyu nasıl kaldırır, bilemediğimden uykuya yatırmak istedim. Gittim, emziklerini aldım, söylenmeye başladı. Elimden teker teker alıp yere attı. Odasına girdik, tepine tepine ağlamaya başladı. Sakinleşsin diye gittim, süt ısıttım. Sessizce seyretti, sütünü eline verdiğim anda onu da yere çaldı.

Odasında, Derin kucağımda, koltuğuna oturup onu sakinleştirmeye çalışıyordum ki bir kedi yavrusu gibi elimden kıvrılarak yere indi. Tıpış tıpış odasını terketti.

Ve işte şimdi salonda oynuyor.

Bir insan, konuşmasa da, uyumak yerine oyun oynamayı tercih ettiğini ancak bu kadar net anlatabilir.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. o nasıl emeklemektir öyle, teki kalk yürü diyo öteki boşver sürün işte :)) maşallah

 2. 🙂 emekleme şekline bayıldım bende. hiç uykulu görünmüyor buarada. deniz gelince neolur bilemem tabi. allah yardımcın olsun :)))

 3. valla uyuyacak göz yok küçük beyde, zaten bi kere istemediler mi çok zor bişey yaptırmak..
  ama ne güzel oynuyo hele emeklemesi 🙂
  maşallah ona..

 4. bunun hiç uykusu yok, ben bile gördüm. benim 1 yaşındaki kel oğlumla kıyaslanınca saçlar süper.emekleme süper. sevgi teyzesinden derin oğluşa kocaman öpücükler.

 5. elif, o saçlar ne öyle? bir dünya!! bayıldım bayıldım ve adama bakınca insanın o bacaklara yumulası geliyor!!

 6. Tek ayakla emekleme daha doğrusu sürünmece..:) tek elle araba sürmece…:)saçlar olmuş tokalık…:) hiç bir uyku emaresi yok gözünde…aynı bzmki gibi.. ben uyutmak isterim o uyumaz…napalım.. uyumazsan uyuma diyorum bende artık..elbet pes edip uyuicaksın diye kendimi rahatlatiyorum…Çok tatlısın Derincik..

 7. Elif Selam,

  Bugün 18:00 gibi yatağa yatırmanı öneririm. Yoksa sabah erken kalkışı devam edecektir. Hatta gece uyanması da gözlemleme ihtimali çok yüksek. Sabahları çocukların horozlardan bile erken kalkmasının belirlenmiş dört sebebi var. Son yazım bu konudaydı. http://www.uykumelegi.com‘dan ulaşabilirsin.

  Sevgiler

 8. Elif ne hikmetse bizimkide bugün 05:20 de uyandı:( ben hala uyutalım diye babasına direnirken bizimki kalktı gecti odaya basladı ogluyla oynamaya.neyseki artık gunduz bir kere uyuyor.gece sık uyansada bir gun gecicek elbet bekliyorum:)
  derinin emeklemesi cidden süpermiş.kocaman kocaman sevgilerrrr.

 9. Valla yazıyı okuyunca ilk önceliğim Elif’e mesaj yazmak oldu. Videro’yu şimdi izledim. Çok tatlı 🙂 İçimden mıncıklamak geldi doğrusu. Anladım ki ben bebek özlemişim.

  Bu arada cin gibi çocuklar, uykusu olmayan çocuklar değildir. Yorgunluk böbrek üstü bezlerinin stres hormonu salgılamasına sebep olur ve o da adrenalin gibi etki eder. Yani aslında geceleri cin gibi uyanan çocuklar veya çok yorgun olmasına karşın motor takmış gibi koşturan ve oynayan çocuklar çoook yorgun çocuklardır.

 10. Timurlenk stili emekleme süpermiş!

 11. Adamım:) Aynısından bende de var, hatta sokakta gördüğüm bütün pusetlerdeki çocuklar uyurken benimki Cin Ali mübarek….

 12. Emeklemesi şahane!! Bi’de emeklerken vıcirt vıcirt diye ses çıkarıyor, kop-tummm 😀 😀 😀

 13. Derin’in saçlarının kesilmiş hali bu bu arada.

 14. icim kiyildi o dizlere.

 15. Ha haa, cok guldum:), misyonu var cocugun, ne uyumasi… Bizde de vardi bugun boyle uykusu kacmis misyon sahibi bir arkadas… Masallah, saclara ben de bittim.

 16. Ha haa, cok guldum:), misyonu var cocugun, ne uyumasi… Bizde de vardi bugun boyle uykusu kacmis misyon sahibi bir arkadas… Masallah, saclara ben de bittim.

 17. maşallah…aslında Derin’in biraz uykusu olduğunu şöyle anladım bize geldiğinde sürekli yürüme ve ayağa kalkma çabası içindeydi… şimdi kalkmak istiyor ama emeklemeye devam ediyor….yeni bir tarz geliştirmiş bu yüzden sanırım…:))

 18. Biz de bir uyku sorunudur gidiyor. Gece sık uyanmaya çok çok erken sabahın 4 ünde uyanmaya başlayınca uykusunu teke düşürdük. umarım doğru yoldayızdır. Bizim bebeğimiz de 14,5 aylık.