24 Yorum

Bir varmış, bir yokmuş

Dün sabah gözümü açınca dedim ki Doğan’a: Başım çok ağrıyor. Kahvaltıyı dışarıda edelim mi? Hazırlamakla, toplamakla uğraşmak istemiyorum.

Doğan’ın yanıtı şöyle oldu: Sen bir şey yapma canım, ben hazırlarım.

Ve öyle de yaptı hakikaten. Hazırladı, evde yedik.

Ama benim istediğim bu değildi. Başımın ağrıdığı doğruydu, ama asıl istediğim değişiklikti. Gün boyu evde olacaktık zaten; bütün aile bize gelecekti Pazar günü. Koşuşturma başlamadan, sıcak bastırmadan günün erken saatlerinde bir yürüyüp gelmek, iki lokma bir şeyler atıştırmak istemiştim. Ne yediğimden çok, nerede yediğim önemliydi.

Bunu anlatamadım Doğan’a. Nasıl anlatabilirdim ki, doğrudan söylemeden?

Kadınlar neden yardım istemezler?

Kadınlar, erkeklerle olan ilişkilerinde isteklerini ya da yardıma ihtiyaçları olduğunu söylemelerine gerek olmadığı yanılgısına kapılırlar. Kadınların geldiği Venüs’te herkes zaten birbirine yardımcı olur, kimsenin isteğini dile getirmesine gerek yoktur. Dolayısıyla kadınlar, erkeklerden aynısını beklerler.

Ancak bu yaklaşım erkeklere sökmez. Erkekler Mars’tandır, ve Mars’ta geçerli olan kural “Eğer yardıma ihtiyacın varsa istersin; bu kadar basit”tir.

diyor Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten kitabı.

Ve hikâyeyi en başından şöyle anlatıyor:

Bir varmıııış, bir yokmuş. Erkekler Mars’ta, kadınlar Venüs’te yaşarmış. Marslılar bir gün teleskopla uzaya bakarken Venüslüleri keşfetmişler. Venüslüleri teleskopun ucundan görmeleri bile, Marslıların daha önce varlığından bihaber oldukları bazı duygularını harekete geçirmiş. Marslılar Venüslülere âşık olmuşlar, uzayda seyahati icat etmişler ve Venüs’e uçmuşlar.

Venüslüler Marslıları mutlulukla karşılamışlar. Bugünün geleceğini biliyor, içten içe onları bekliyorlarmış zaten. Onlar da daha önceden varlığını bilmedikleri bir aşkla sevmeye başlamışlar Marslıları.

Venüslüler ve Marslılar arasındaki bu aşk adeta büyülüymüş. Birlikte olmaktan, birlikte bir şeyler yapmaktan, paylaşmaktan mutluluk duyuyorlarmış. Ayrı dünyalardan da olsalar, farklılıklarının tadını çıkarıyorlarmış. Uzun bir süre birlikte, uyum içinde yaşamışlar.

Sonra bir gün Dünya’ya uçmaya karar vermişler. İlk başta her şey harikaymış, çok güzelmiş. Ancak Dünya’nın atmosferi etkisini göstermeye başladıkça işler bozulmaya başlamış. Ve sonunda bir sabah bir uyanmışlar ki, bir de ne görsünler? Marslılar da, Venüslüler de farklı gezegenlerden olduklarını unutmuşlar! “Seçici hafıza kaybına” yakalanmış, birbirilerinden ne kadar farklı oldukları gerçeğini görememeye başlamışlar. O gün bugündür de birbirleriyle çelişir dururlarmış.

İşte her şey böyle başlamış.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

24 yorum

 1. Kesinlikle doğru.. direk düz söylenecek istekler.. bizim gibi değiller 🙂
  Bu arada paylaşmak istiyoruuummm oğlum olucakmış ct öğrendim şaşkın ördeğimmmmm ben bugünlerde 🙂

 2. ya bu kitabida hediye kiap yapsaniz ne hos olurduuuuu 😀

 3. :)) buna benzer bir durum yasadık gecen hafta ve bende anladım ki erkekler direk söyleyince anlamıyor.
  Marsli: ” denize gidelim”
  Venuslu: ” şort Alman lazım”
  Marsli: “zaten su anda çok sıcak cocuk için iyi değil ”
  Venuslu: ” tamam yarın aksam üzeri gideriz ”
  Marsli: ” kuzenler bekliyor ben denize gideyim mı”
  Venuslude evde pazar gunü sınır krizi geçirir aslında demek istediğim bugün alışverişe gidelim yarın denizeydi ama dolaylı anlatım kurbanı oldum. Eve geldiginde suratımdan düşen bin parçayı direk anlattım :))

 4. elıf bu kıtabı senın yuzunden bıdaha okuyacam galıbaa

 5. Başım çok ağrıyor. Kahvaltıyı dışarıda edelim mi?-

  Vallahi ne yalan söyleyeyim, bana da bunu desen ben de kalkıp kahvaltıyı hazırlarım:)) Üstüne bir de türk kahvesi yaparım, içeriz karşılıklı:)

  -”Sıkıldım be adam hep evde hep evde, bu gün dışarıda yiyoruz kaldır koca totonu, büyüğü sen giydir küçüğü ben” demeden olmaz bu işler:))

  • Sen de haklısın be Ceren 🙂

   • bende Ceren gibi düşünmüştüm ne yalan diyim..inanın bazen ben bile venüslü olmama rağmen gezegendaşlarımın ne kastettiğini anlamam..hattaa direk yardım istemeyen bi venüslüye yardım etmem..en basitinden mutfakta debelenen bir venüslü belki mutfağına girilmesinden,servis düzeninin bozulmasından yada başıda iş yaparken birinin dikilekalmasından hoşlanmıyordur tıpkı ben gibi ..yoksa benmi marslıyım Allahımm..Venüslüleri anlamak çok zor Elifcim inan ben bile hala onlarla nasıl yaşanır anlayabilmiş diiliim marslılar napsın

 6. ya bence bunun mars’la venüs’le alakası yok. lafı dolandırmaya ne gerek var ki? ben hiç böyle ayrım yaşamıyorum. çat çat söylüyorum neyse işte. söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır demiş ya Mevlana… yorulmaya ne hacet…

 7. ben lisedeyken okumuştum bu kitabı Elif, sanırım tekrar okumam gerekecek, lisedeyken pek ihtiyaç duymamıştım 🙂 ve anlamamıştım da doğrusu. meğer şimdi okunması gereken bir kitapmış, özellikle de evli ve çocukluyken 🙂

 8. ben artık marstan ümidimi kestim 🙁 9 yıl bitiyo bırakın dışarda kahvaltı isteğini bir kez evde kahvaltı sofrası bile görmedim ya :(( doğrudan yada dolaylı söylesem bile yuk yuk yuk ben mi çok sanşsısım ki acep :((

 9. ay evet erkekler çok kesin cümleler istiyor 🙁 biraz da ben anlayayım diye yoran yok kendini hiç..en iyisi çat çat söylemek ama o zamanda bi kıymeti kalıyormu derseniz bilemiyorum..

 10. bizde bunu çok yaşıyoruz ama ben en çok bunun nedenini merak ediyorum neden dolandırıyoruz iş arkadaşıma hatta amirime anneme direkt söylüyorum ama iş babama kocama gelince bak cümleden sonuca sen var bulduğum çözüme sende ulaş mesajı veriyorum hep…bizde şöyle bi sonuç oluyo genelde bunu mu demek istedin hayır ben öyle demedim o sonucu sen çıkardın deme kapısı bırakmış oluyorum vereceği tepkiye göre bi seçme şansı yakalıyorum sanırım evet öyle yada hayır ben öle demedim demek için:)))

 11. Ben de çoğu zaman direkt söylemiyorum ve tabiki anlaşılmıyor. Ama bir kaç haftadır direkt söylemeye başladım ve gayet anlaşılır oldum 🙂 Mutluyumm tavsiye ederim anlaşılmayı beklerken hayatımız geçiyor boşverdim anlaşılmayı beklemeyi şimdi daha rahat ve mutluyum :))

 12. yok yok bunlar bizi anlamıycaklar bence 🙂 illa ne istediğimizi kesin bir dille net bir şekilde anlatıcaz, beyfendilerde yorulmayacak anlamak için :)))

 13. Bir de şu durum var; Kahvaltıya dışarı gidelim mi??
  Yok canım evde ben hazırlarım..Sanki tek dert hazırlanmasıymış gibi..Bazen direkt söylenip cevabın bu olması daha can sıkıcı ne denirr..

 14. bence bu iki gezegen arasindaki yanlis anlasilmalarin 2 sebebi var:
  1. Cook yorgunuz: Herseyi besbin besyüz acidan düsünmekten, cevremizdekileri anlamak ve mutlu etmek icin gercekten kafa yormaktan, sürekli empati kurmaktan, bir de fiziksel olarak herseyi cekip cevirmekten yorgunuz. Aradabir birileri de bize ayni inceligi göstersin istiyoruz.
  2. O yorgunluga ve onca yila ragmen hala romantigiz(m): Direk söyleyince yoldan gecen adam da yapar, sevgilinin bir farki olsun istiyoruz(m):).

  • Tarık'ın annesi

   Evet kesinlikle katılıyorum.. *direkt söyleyemiyoruz karşımızdaki sahsı muhterem anlasın istiyoruz..* anlayabilsin ..onun bi farkı olsun istiyoruz..o farklı ya anlayacak.. biz de naz yapacaz falan…ama anlamıyor ondan sonra sinir krizi geçiriyoruz..deliyiz biz :))

 15. Komik olacak ama ben kendimi daha da başka yerden hissediyorum bazen :)) sadece erkeklerin değil bazı kadınlarında beni anlayamadığı yada benimde onları anlayamadığım başka bir gezegen daha var sanırım. Küçük Venüs gibi bir gezegen mesela:)))

 16. hey bütün problem dünyanın atmosferiymiş demek….

 17. Doğrudan söyleyince hallolmuyor maalesef hanımlar. Çünkü anneleri babalarına öyle davranmamış.Bu sefer sizin ne istediğinizi anlıyor ama iletim yolunuz nedeniyle kafaları karışıyor ve sonuç diğerinden daha hazin.