4 Yorum

Bunları okuyun

Tünelin ucundaki ışık – Mahmure.com’da bu haftaki yazım. Dedim ki:

Çocuk yetiştirmek zor iş şekerim. Sürekli hazırlıksız yakalıyor bu çocuk kısmı insanı. Tam “Oldu, bu işi de hallettik” dediğiniz noktada bir başka şey çıkıyor karşınıza. Tuvalet eğitimini tamamlıyorsunuz, geceleri kabus görüp uyanmaya başlıyor. Kendi kendine yemesini öğretiyorsunuz, o güne kadar hapır küpür sebze yiyen çocuk ağzına yeşil hiçbir şey koymaz oluyor. Ne zaman siz kendi hanenize bir artı puan ekleseniz, o kendi hanesine en az iki tane daha koyuyor. Sonuç: sürekli bir farkla geridesiniz.

~~

Damak tadı çocuk yaşta doğru oluşturulmalı – Diyetisyenim kuzenim Yasemin’imden çocukları sağlıklı beslenmeye kodlamak üzerine mi-kem-mel bir yazı. Diyor ki:

Çocuk beslenmesinde, en önemli detay siz‘siniz. Siz derken, çocukla temas halinde olan, günlük hayatında yer tutan tüm yetişkinleri kastediyoruz. Siz ne kadar sağlıklı besleniyorsanız, çocuğunuz da en az sizin kadar sağlıklı beslenir. Siz sağlıksız besleniyorsanız ise sizden kat ve kat daha fazla sağlıksız beslenecektir. Yani anahtar sizde. Lütfen evinizi gereksiz yiyeceklerle doldurmayın, çocuğunuzu bu yiyeceklere bağımlı yapmayın!

~~

Lütfen vajinamı kesme – “Acemi Anne” Esra Sert’ten Türkiye’deki vajinal doğumların çoğunda rutin olarak uygulanan epizyotomi üzerine gerçekçi bir analiz

Doktorun doğum sırasında perineyi kesmesi, daha büyük yırtıkları önlemeyi bırak, tam tersine yırtıkların çok daha derin olmasına neden olabiliyor. Doktor kesmese perinesinde ufak tefek bir iki yırtıkla kurtulacak birçok kadın, daha büyük ve derin yırtıkların acısını çekiyor. Uzmanlar şu örneği veriyor: Kesilmemiş kumaşı elinizle yırtmak zordur. Ucundan makasla keserseniz elinizle kolayca yırtarsınız.

~~

Para Durumu – Daha önce de bahsettiğim 10 parmağında 10 marifet kadın Özlem Denizmen, anneysen.com bloglarında yazmaya başladı. Takip edilesi.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

4 yorum

  1. Umut Sarıkaya sever misiniz, bilmem, ama Mahmure.com’daki yazınızı okuyunca ilk aklıma gelen şu oldu:

    http://www.egonomik.com/2010/02/umut-sarikaya-ergen-isyani/

    Kolay gelsin 🙂

  2. Elif, yazını okudum. bir erkek annesi olarak da epey hak verdim. Zaten annem hep der ki, “her yaşın ayrı bir kolaylığı ve ayrı bir zorluğu var”. Evet bir çok şeyi kendileri yapabilecekler ama beraberinde de farklı zorluklar getirecekler. Hayat işte, onlarla çok zor da olsa, onlarsız hiç olmuyor. Biz de şöyle demeliyiz anneler olarak: “Zoru başarırız, imkansız biraz zaman alır” 🙂