21 Yorum

Gençler sağ kalsın

Ne zaman bir annenin çocuğunu kaybettiği haberini alsam, kendi çocuklarıma bir süre bakamıyorum. Tuhaf bir suçluluk duygusu mu desem, onları kaybetsem nasıl hissedeceğimi düşününce içime dolan korku ve panik hissi mi desem, bilmiyorum; tarif edemiyorum. Haberin hemen ardından çocuklarıma baktıkça evladını kaybeden anne geliyor aklıma, nefesim daralıyor.

Bugün sabah çocuklarıma öpüp koklarken, o çocuklarının annelerinin bir daha onları öpüp koklayamayacağını düşünüyor, yine nefes alamıyordum.

Dün Diyarbakır’da çatışmalar olurken, İzmir’de uçak düşerken ben günlük hayatıma devam ediyor, Deniz ve arkadaşlarını havuzda yüzdürüyor, parkta oynatıyordum.

Dün ailelerinden kopup giden genç fidanlar da bundan 15-16 sene önce benim çocuklarımın dün oynadığı gibi oynuyorlardı arkadaşlarıyla.

Gençler sağ olsun, sağ kalsın. Kimseler ölmesin. Hayatının başındaki gencecik çocuklar bir hiç uğruna yok olup gitmesin.

Allah bu çocukların ailelerine, annelerine sabır versin.

21 yorum

 1. Ayni ic sikintisiyla bakakaldim ekrana, nefesim daraldi haberleri okurken bu sabah. Henuz opup koklayamasam da karnimdaki bebegimi dusundum ilk anda. Nasil ici yaniyordur o annelerin diye dusundum. Bizim cocuklarimiz da bu kaderi mi paylasacak diye ciz etti icim.
  Olume care yok, ama boyle olmek de olmasin lutfen! Bu sanki olumun her turlusunden daha aci, daha kabullenilemez…

 2. Amin Elif amin…..

 3. oglum oldugu icin korkuyorum,ajda konser vermis!e hadi verdi izleyenler nasil oturdu izledi,memleket mi burasi artik!!!

 4. uf sanki kizim olsa onun icin korkmayacakmisim anlami vermis cumle:(((

 5. yaaa …dayanamıyorum ben böyle şeylere..hele iki erkek çocuğu annesi olarak hiç dayanamıyorum…sabahtan beri döktüğüm gözyaşları…gencecik bedenler…açıklanamayacak büyük bir acı…allahım bu güzel günde lütfen bu gençlerin ailelerine dayanma gücü ver..benim içim bu derece acıyorsa onların içi nasıl….

 6. sorma Elif’ciğim…şu anda anlamsız bir toplantıdayım ve gözümün yaşı boğazımda düğümleniyor. İçimden dualar ediyorum..Allah hiç kimseye, düşmanıma bile evlat acısı göstermesin, bizim de evlatlarımızı bize bağışlasın…ne zaman bitecek bu kan davası artık…bitsin artık…Allah esirgesin her yaştaki tüm yavruları…

 7. Bugün hepimiz için normal akışında devam ediyor ya hayat, giyinip boyanıp işe geldik ya, utanıyorum bundan. Yas tutmak istiyorum ben, ağlamak, onlar için durmadan dua etmek istiyorum. Böyle yaparsam, o annelerin acısını biraz hafifletebilirmişim gibi geliyor. Ve aynen dediğin gibiyim Elif, kendi oğlumu öpemiyorum. O yok olup giden fidanların anneleri de böyle büyüttü yavrularını, böyle sevdi, ama şimdi kaybettiler diye kalbim dağlanıyor…

 8. ümmühan(KIZIM VE OĞLUM)

  Rabbim sabır versin.33 yaşındayım ama sanki oğlum gibi geliyor onlar. Rabbim böyle acı gösternesin. O gencecik halleriyle cennet kapısında bekleyecekler annelerini ve sevdiklerini.

 9. 6 yaşındaki oğlum oturma odasında oyun dalmışken, gözlerimdeyaşlarla izledim haberleri… birden yerinden kalktı ve “anne ben büyüyünce ne olacağım biliyo musun” dedi.. dahaönce bu konuda konuştuğumuz için aynı cevabı vereceğini düşündüm.. hiç tereddüt etmeden “asker” dedim.. bir anda heyecanlandı.. “anne asker olmaktan vazgeçtim anne.. yoksa sen benim ölmemi mi istiyosun.. asker olursam teröristler beni öldürür” dedi.. dondum.. hiçbirşey diyemedim.. içimden ağlamaya devam ettim..

 10. 6 yaşındaki oğlum oturma odasında oyuna dalmışken, gözlerimde yaşlarla izledim haberleri… birden yerinden kalktı ve “anne ben büyüyünce ne olacağım biliyor musun” dedi.. daha önce bu konuda konuştuğumuz için aynı cevabı vereceğini düşündüm.. hiç tereddüt etmeden “asker” dedim.. bir anda heyecanlandı.. “asker olmaktan vazgeçtim anne.. yoksa sen benim ölmemi mi istiyosun.. asker olursam teröristler beni öldürür” dedi.. dondum.. hiçbir şey diyemedim.. içimden ağlamaya devam ettim..

 11. ne oluyor bu günlerde anlamıyorum. hep bir yerlerden gelen kötü haberlerle gözlerim doluyor, geçen gün liseden bir arkadaşımın 7 aylık bebeğini trafik kazasında kaybettiği haberini aldım, sonra babasını kaybeden arkadaşım şimdide annesini kaybetmiş… memleketten gelen kötü haberler… Allah hayırlara çıkarsın diyorum. Bu mübarek günde oturup dua etmekten başka çare kalmıyor…
  Gençlere çocuklara bebeklere bişey olmasın…

 12. sorma elif,dayanılmaz bir acı..allah anacıklarına sabır versin.ve artık birileri çıkıp elini taşınaltına koysun ve bitsin artık bu savaş..her iki taraf için de acılar bitsin..sonuçta karşı tarafta da genç insanlar ölüyor,onların anneleri de onlara ağlıyor..bu konuda biraz radikal düşünüyorum:çocukları ölen anneler ve babalar”vatan sağolsun”demesinler,”yeter artık,bitirin bu savaşı “diye bağırsınlar siyasilere..ve göndermesinler çocuklarını askere..yazık değil mi gençlerimize ,bu savaş sırtından bilenen güçler var,bitirtmek istemiyorlar .buz dağının arkası var yani,hem de çok karanlık…

 13. ya göndermiş bulundum yorumu hınçla ama biraz siyasi olmuş galiba..özür dilerim burası böyle bir platform değil..lütfen kusura bakmayın..

  • çok güzel yorumun.bu vatanda nedense sadece garıbanların oğulları şehıt oluyor,nerde zengınler nerde sıyasıler..sılahı elıne verıp ölüme yollamak tek yaptıkları.hala vatan sağolsun dıyenlerın aklına şaşıyorum.gencecık ınsanlar ölüyor,o vatanı o annelere anlat kolaysa..allah belalarını versın tüm bu düzeni,oyunu oluşlturan herkesın..terör örgütü de genç ınsanları kullanıyor,tc de..aynı terane..devletten nefret edıyorum..blogcu anne özür dılerım=(

 14. aynı sıkıntı aynı hüzün ve bu gün bir zamanlar bizimkiler gibi küçücük bakmaya doyamadıkları evletların annelerine vedası…buna yürek nasıl dayanır bilmiyorum

 15. Allah ana babalarına sabır versin. Kimseyi evladından ayırmasın. Uzun süredir haber izlememeye gazete okumamaya çalışıyorum. Sanki ben okumazsam izlemezsem kimseye birşye olmayacak, kötü olaylar gerçekleşmeyecek gibi geliyor :(((

 16. ailelerine sabır diliyorum.. çok üzücü gerçekten ölümün insan elinden geliyor olması.

 17. Sanırım bütün anneler aynı hissi yaşıyor.
  Bir hiç uğruna öldükleri söylersek ( ne demek istediğini anlıyor ve sana tamamen katılıyorum ) anneleri daha çok üzülür sanırım,kendilerini avuttukları tek nokta şehit olmalarıdır.Yoksa hangi ana yüreği dayanıp buna vatan sağ olsun diyebilir.

  • Haklısın. “Bir hiç uğruna”dan kastım, bu ölümlere bir başka insanın sebep olmuş olması. Ölümü zaten anlamlandırmak zor, hele de insan elinden çıkınca iyice nereye koyacağını şaşırıyorsun.

 18. Allah ailelerine sabır versin…Şu anda ateş var yüreklerinde… Allah yardımcıları olsun.

 19. ‎13 asker x 13 insan x 13 çocuk x 13 ana x 13 baba x 13 kardeş x 13 sevgili x 13 dost x 13 dayı x 13 hala x 13 amca x 13 teyze = çok öldük :((

  bugün dua ettim hepimiz için,yüce tanrım insanı affetsin!Acı çok ama çok acı…