17 Yorum

Hediye kitap: EngelSİZSİNİZ

Bu hafta hediye kitap uygulamamızda bir değişiklik yapıyoruz. Bu hafta ben kitabı hediye etmiyorum. Sadece tanıtıyorum. Ve siz de gidip alıyorsunuz.

Neden diye soracak olursanız, iki sebebi var. (1) Aşağıda yer verdiğim kitap, tam anlamıyla bir başarı hikayesi. Ve (2) kitabın satışından elde edilen gelir, çok önemli bir sebep için kullanılacak.

Ersin Ata ismini ilk olarak blog üzerinden tanıştığım, sonradan komşu da olduğumuzu öğrendiğim güzel insan, fotoğrafçı Yeşim Mutlu‘dan duydum. Yeşim bir sohbetimiz sırasında bahsetmişti Ersin’den ve onun kitabı için fotoğraf çekimi yaptığından.

Ersin Ata, doğuştan, halk arasında spastik olarak bilinen türde bedensel engelli, 28 yaşında bir genç. Web sitesinde kendini şöyle tanıtıyor:

30 Mayıs 1983 yılında serebiral palsili (beyin felçli) olarak Erzincan’da doğdum. Zorluklarla başladığım bu hayata ailemin çabaları ile lise mezunu olmayı başardım. Her zaman bir bilgisayarım olma hayaliyle yaşamıştım. Sonunda 2006’da bilgisayar ve internetle tanıştım. Tanıştıktan sonra hayatım değişti ve yazar olarak bu hayallerime devam ediyorum. Hayatımı anlattığım kitabım ENGELSİZSİNİZ ile beni tanıyacaksınız..

Serebral Palsi ile dünyaya geldiğinden beri ayaklarını kullanamayan, ellerini ise kısmen kullanan Ersin yemeğini yemek, dişlerini fırçalamak gibi temel ihtiyaçlarından tutun da, dışarı çıkabilmek ve -öğrencilik yıllarında- okula gidebilmek için annesinin yardımına ihtiyaç duyuyor.

Ersin’in kitabında “Yeşim Abla” olarak hitap ettiği Yeşim Mutlu, Ersin’in annesi Havva Hanım’ı şöyle anlatıyor:

Ben de anneyim ve Havva teyze gibi annelerin yanında kendimi çok eksik hissediyorum. Havva Teyze Ersin için ne kadar tarifsizse benim için de öyle. Havva Teyze’nin Ersin’in doğumu ile birlikte yaşadıkları bana göre ikinci kitabın konusu olur. Bir anne düşün ki oğlu “serebral palsi” olmasına rağmen normal yaşamını sürdüren diğer çocuklardan farksız yetiştirmiş.  12 yıl süren eğitim hayatı boyunca her türlü imkânsızlığa rağmen oğlunu kucağında okula getirip götürmüş bir anne. Hiçbir zaman oğlunu engelli olarak görmeyen ve tüm gücü ile destek olan bir anne. Ersin’in arkasındaki güldükçe gözleri gülen mavi gözlü dev güç. Burada senin aracılığın ile de ona Ersin gibi bir evlat yetiştirdiği için teşekkür ediyorum.

Günün çok büyük bir bölümünü Tuzla’daki evinin odasında geçiren Ersin, ancak ve ancak birisi onu merdivenlerden 3 kat aşağı taşırsa dışarı çıkabiliyor. Bu noktada sosyalleşmek adına sosyal mecralara girmeye başlayan Ersin, Twitter üzerinden Posta Gazetesi Yayın Yönetmeni Mehmet Coşkundeniz ile tanışıyor, ve işte onun da yönlendirmesiyle bir kitap yazıyor.

Geçtiğimiz aylarda Destek Yayınları’ndan çıkan kitabın adı ENGELSİZSİNİZ. Bu yazıdakiler de dahil olmak üzere kitabın fotoğraflarını Yeşim Mutlu çekmiş. Editörlüğünü Mehmet Coşkundeniz’in yaptığı kitabı tüm kitapevlerinde, internet üzerinde ise D&R, İdefix, Kitap Yurdu‘nda 12 TL’ye bulabilirsiniz.

Kitabın satışından elde edilen gelirle Ersin’in evine asansör yapılacak. Böylelikle bundan böyle Ersin aşağıdaki fotoğraftaki gibi babasının onu taşımasına gerek kalmadan tekerlekli sandalyesiyle dışarı çıkıp bahçede oturabilecek.

“Engellilerin ve gönüllülerin buluşma noktası” olan EngelsizDunyamiz portalında forum yöneticiliği yapan Ersin’in web sitesine buradan, Facebook sayfasına buradan, Twitter hesabına ise buradan ulaşabilir, kendisini takip edebilirsiniz.

Anlayacağınız gibi Ersin, engel tanımayan bir genç adam. Bu özelliğiyle de bence hem diğer engellilere örnek oluyor, hem de bu konuya dikkat çekme konusunda önemli bir model rolü oynuyor.

Dolayısıyla sizden ricam bu kitabı edinin. Hatta mümkünse birden fazla alın, başkalarına da hediye edin. Kitabı aldığınız zaman sadece Ersin’in evine asansör yapılmasına değil, ülkemizde maalesef yeterince ilgi göremeyen engelli vatandaşlar konusundaki farkındalığın artmasına da katkıda bulunmuş olacaksınız.

Teşekkürler…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. Bu okuduklarım bilebeni çok etkiledi ilk işim bu kitabı almak olacak.
  Sevgiler

 2. alıyorum şu anda. tanıtım için de cok tesekkurler

 3. Elifcim,
  Sana nasıl teşekkür edeceğimi bilmiyorum.
  Ama bana söylediğin andan itibaren hep kulağımda şu hikaye var.
  ‘Bir adam, okyanus sahilinde yürüyüş yaparken, denize telaşla bir şeyler atan birine rastlar. Biraz daha yaklaşınca, bu kişinin, sahile vurmuş denizyıldızlarını denize attığını fark eder ve ‘Niçin bu denizyıldızlarını denize atıyorsunuz?’ diye sorar. Topladıklarını denize atmaya devam eden kişi, ‘Yaşamaları için,’ yanıtını verince, adam şaşkınlıkla, ‘İyi ama burada binlerce denizyıldızı var. Hepsini atmanıza imkân yok. Sizin bunları denize atmanız neyi değiştirecek ki?’ der. Yerden bir denizyıldızı daha alıp denize atan kişi, ‘Bak, onun için çok şey değişti,’ karşılığını verir’
  İşte sen de bir deniz yıldızının daha hayatını değiştiriyorsun. Çok teşekkür ederim
  Daha da çok çoğalalım
  Sevgiler
  YSM

  • Yeşim’ciğim, asıl ben teşekkür ederim böyle bir şeye vesile olmama fırsat verdiğin için. Azıcık destek olabilsem ne mutlu bana.

 4. sonunda bize de kitap cikti, hem de istedigimiz kadar.. hem de sinirsiz.. oglumla ne kadar sansli oldugumuzu tekrar hatirladim. ilk isimiz, hatta bundan sonra hediye olarak da aklimiza getirebilecegimiz kitabimizi edinmek olacak.. sevgiler..

 5. Tuba bozacioglu

  Sizi takdir ve tebrik ediyorum!!!! Kitapligimiz oneri kitaplarinizla dolup tasiyor.. Bu seferki hediye herkese cikti ne guzelll:)))

 6. böyle insanlara da,annelerinde de müthiş saygı duyuyorum,azmin en güzel örneği onlar,bizim de 3 öğrencimiz var bu durumda,ve anneleri bütün günlerini okulda geçiriyorlar,çocuklarını tuvalete ya da sınıflarına götürmek için kucaklarında kaç kat çıkıyorlar,bütün hayatları onlara endeksli…Ersin’burdan tebrik ediyorum,bulduğum ilk fırsatta da alacağım kitabı….

 7. Çok teşekkür ederim Elif’cim bizi bilgilendirip haberdar ettiğin için. İlk işim bu kitaptan edinmek olacak. Hem de bir kaç tane alıp üniversitemizdeki kütüphanelerde de olmasını sağlayacağım inşallah…

 8. gözlerim dolu dolu okudum yazıyı,kitabı da okumayı çok istiyorum

 9. Hem alip, hem de duyurmaya yardimci oluyorum.

 10. sansimizi deneyelim…

 11. Özlem Başaran

  İnşallah Ersin asansörüne kavuşur. Bende çevreme kitapdan bahsedeceğim.
  (Bu arada eşleştirme kartları ulaştı elime teşekkürler Elif hanım ayrıca notunuz içinde.)

 12. Hediye kitap bölümüne bakayım neler tavsiye etmişsiniz diye girmiştim bloga, (random bizi seçmiyor biz kendimiz alalım barı dediydik 🙂 bgn oğlumla kitapçıya gidecektik bu kitaptan fazlası ile alır hediye ederim yeter ki azcık katkımız olsun Çok duygulandım 🙁