37 Yorum

Yaramaz çocuk

“Yaramaz çocuk” var mı sizce?

Yoksa biz büyüklerin, çocuk olmayı unutanların, çocukların çocuk hallerini kaldıramayanların türettiği bir yakıştırma mı bu?

Ben büyürken etrafımda yaramaz olduğunu düşündüğüm çocuklar vardı. “Yaramaz” deyince aklıma özellikle üç çocukluk arkadaşım geliyor, hepsi de erkek. Biz kızlara sataşır, gittikleri evleri dağıtır, biz onların evlerine gitmişsek oyun oynarken yaratıcılıklarını (!)  konuşturarak biz “uslu” çocukları hayretler içinde bırakırlardı.

O “yaramaz” çocukların hepsi büyüdü şimdi. Bir tanesi beyin cerrahı oldu. Diğeri birkaç hafta önce baba oldu. Bir diğeri ise yurtdışında tahsil yaptı, şimdi Türkiye’de, büyük bir şirkette önemli bir pozisyonda çalışıyor.

Çocuğum olduktan sonra “yaramaz” yakıştırmasını kullanmamaya başladım ben. “İşe yaramaz, at gitsin” gibi bir çağrışım yapıyor sanki bu kelime. Neye göre, kime göre yaramaz diyoruz ki biz bu çocuklara?

Yaramaz yerine “hareketli” demek daha doğru geliyor bana. Çocuk bu, put gibi durmayacak ya? Durabileni varsa da bana denk gelmedi, benim çocuklarımın her ikisi de “hareketli” evelallah. Hele Deniz genelde benim enerji seviyemi oldukça aşan bir kapasitede hareket ediyor.

O yüzden de çocukları etiketlemeyi bırakalım, blaaa blaaa blaaa. Burada durup felsefe yapmayı bırakıyorum. Toplumbilimci edasıyla, davranış bilimci pozlarına girerek ahkam kesmeye çalışmak değil aslında niyetim.

“Alıngan anne” kimliğiyle yazıyorum bu yazıyı.

Dün, nikahtan sonra gelinle damadı tebrik etmek üzere sıra beklerken Deniz de yanımızdaydı. Etrafımızda koşturup duruyor, yerinde duramıyordu.

Ama o kadar. Bağırıp çağırmıyor, kimseye sataşmıyor, şımarıklık yapmıyordu. Sadece çocuk oluyor, 5 yaşında bir çocuk olmanın gereğini yerine getirerek biz büyükler gibi durduğu yerde duramıyordu, o kadar.

Sonrasında aileye tebriklerimizi iletirken gelinin yengesi -ilk kez tanışıyoruz- “Sizinki pek bir yaramaz galiba” dedi bana. Öylesine. Durduk yerde.

Kendisi de 2 yaşında bir kız çocuğu annesi olan bu kadına ne diyeceğimi bilemedim. Hep kilitlenirim ya böyle zamanlarda, lafı hiç gediğine oturtamam, sonrasında aklıma bin tane şey gelir. “Sizi de göreceğiz birkaç sene sonra” mı deseydim, “Sizinkinden yaramaz olmasın teyzesi” diye dalga mı geçseydim, bilemedim. Güldüm geçtim sadece. Tabii ki sonradan aklıma bir sürü şey geldi, hayıflandım.

Hiç de yaramaz değil benim çocuğum. Hareketli. Ha-re-ket-li.

Az önce salonu bu hale getirdi, yaklaşık 45 saniye içinde.

Sonrasında da işte böyle topladı, kendisi. Benden sadece “büyük minderleri yerleştirmemi” istedi. Gerisini kendisi yaptı. Yastıkları bile kendi yerleştirdi.

Elbette bu dağınıklığı toplamak için motive olması adına biraz teşvik gerekti. O noktada “Minderleri toplamadan televizyon seyretmek yok” demek yetti.

Olsun, yaramaz değil benim oğlum. Hareketli.

Yaramaz çocuk yoktur. Hareketli çocuk vardır.

(Öyle midir gerçekten?)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

37 yorum

 1. yaramaz anlam ıtıbarıyel bana da pek hos gelmıyor. butun cocuklar hareketlıdır dedıgın gb bence. hareketlı olcaklar tabı. buyuyorlar. yaramaz kelımesıne bende karsıyım bunun yerıne hıperaktıf, cok hareketlı falan demeye calısırım genelde

 2. Ben bütün sıfat tamlamalarına karşıyım. “Hareketli” “yaramaz” “uslu” “sakin” “güzel” “akıllı”… Neyse ne… Sevmiyorum kızımı belli kalıplara sokmayı, kendimi de… Anti-sıfatçı oldum artık 🙂

 3. Varsın yaramaz olsun nolucak ki? Yaramaz olmak kötü birşey mi ki? Bence değil.
  Ve evet çocukları etiketlemeye karşıyım ben de. Bir çocuk robot gibi olacağına yaramaz olsun çok daha iyi. Şımarık olmasın yeterli bence.

 4. aynen çoçukların etiketlenmesine karşıyım o yaramaz ,cadı,mızmız kişisel özelliklerini büyükler aramızda konuşabilir ama çoçukların yanında olmamalı peki nasıl düzelecek yada değişecek değişmese de öyle kalsa daha mı az seveceğiz evlatlarımızı ?tabi ki Hayır !
  dün havuzda birisi kızım için, ay bayaaa akıllanmış bu sene dedi hasbin allahhhhh dedim içimden ,başkalarının çoçukları için yorum yapmak yasaklanmalı hele ki sorulmadan yapılınca, doğal olarak eleştiri olarak algılanacağı nasıl anlatılmalı bilmem ama mutlaka anlatılmalı diye düşünüyorum …

 5. Elifcim, çocuklar istediğimiz kalıplara girmeyince etiketlemek kolay geliyor bence. Evde istedikleri gibi köşede oturmazsa eline bir kitap alıp (bana sorarsan hiçbir normal 3-4-5 yaş çocuğu öyle sessizce elinde kitap saatlerce oturmaz gittiği yerde) hemen sizinki hiperaktif olabilir mi? bir doktora götürsenizler başlar, okula gittiyse 45 dk aynı sırada oturmazsa, itaat etmezse, sorgulamazsa hep bir etiket aranır nedense…

  kendi çocukluğuma bakıyorum sabah kahvaltı et sokakta koştur dur, öğlen yemek ye, sokakta koştur, akşam yemeğini ye ve bayıl, uyu… bir de şimdikilere bakıyorum sabah kalk, kahvaltı et veya otur çizgi film izle, öğlen yemek ye, akşamüstü bir-iki saat parka git… o kadar farklı ki
  çocuk dediğin enerjik varlık nasıl atacak bu enerjisini? aynı hiperaktif etiketini yiyen çocuklar tatilde neden normale dönüyorlar o zaman? aynı hiperaktif çocuk ilgisini çeken bir alanda nasıl saatlerce vakit geçirebiliyor?

  neyse çok uzatmayayım, çocukların koşmaya, hareket etmeye ihtiyaçları var, bizlerin onları tabi tuttuğu ortamda sıkılmadan durmaları uzun süreli mümkün olmaz, düğünde dernekte tabii ki koşturacak, dans edecek yerinde durmayacak, en kolayı başkasının çocuğuna laf etmek galiba, bu durumda hep koyduğun yerde sessizce oturan çocuk için de ‘sizinkinin bir sorunu var galiba acaba anlamasında mı bir eksik var ya da çok mu içine kapalı, depresif mi?’ gibi yakıştırmalar mı yapmalıyız?

 6. elifcim dün facede görünce oradan da yorum yapmıştım.hiç takılma güzelim.kız çocuklarının genel bir sakinliği vardır ya ona da demek öylesi denk gelmiş.ben o sözü edenin yeni gelininiz olduğunu sanmıştım hayret ki bir anneymiş.kınım kınım kınıyorum onu.ve emin ol insanlar sarfettikleri ahkam kesen sözleri kendileri de yaşamadan ölmezler.diliyorum o hatunun bir oğlu olur:)sıkma canını.hem uyuz gibi yerinde duran çocuk salak olur derler.boşveer bizimkiler zekadan yapıyor bunları.üstüne bak seninki dağıttığını toplayangillerdenmiş.bizde o da yok:)

  • Yok yok, kınama Sevgi. Ben bozuldum ama kınamadım o anneyi. Bence kötü niyetle değil, düşünmeden söyledi.

   Belki benim de yerinde duran bir kız çocuğum olsaydı belki ben de böyle yakıştırmalar yapardım, belli mi olur? Dediğin gibi, insan başına gelmeden bilmiyor.

 7. çocuk şımarık da olur, yaramaz da olur, hareketli de olur… ne var bunda. annesi babası çocuğuyla ilgilensin yeter, esas çocuğuyla ilgilenmeyip, saldım çayıra yapanlara anlam veremiyorum ben. bilmem ki ben nasıl olacağım benim ki daha 1 yaşında, şimdiden zıp zıp, hiç yerinde durmaz.

 8. cocugu olmayan anlamaz,cocugu olup buyumus olanlar da hatirlamaz oooyle bos bos sirf konusmus olmak icin konusur iste:))

  • cok dogru. Annelerimizin nesli de bizleri buyutmenin uzerinden cok vakit gectigi icin, ozellikle yaptigimiz kotu hicbirseyi hatirlamiyorlar.”Ay sen boole uslu uslu otururdun cocugum, yoksa ananen nasil baksin size?” imkansiz 5 yasindaki bir cocuktan 30 yasindaki bir insan duraganligi beklemek!

 9. Bizimde karşı komşumuz demişti bana birgün “yaramaz deme, büyüyünce ne olacağını biliyor musun ki?” diye. Üstelik ben gayet iyi niyetli her çocuk gibi atlıyor zıplıyoru tarif etmek için “yaramazlık yapıyor” demiştim. Bu laf üzerine çok düşündüm ve fark ettim ki;
  Ban başkasının çocuğu için “yaramaz” demiyorum, arada kendi kızıma aramızda gülerek ” ah seni yalamaz seni” diye özellikle değiştrirerek söylüyorum ki, bu durumda da genelde kıkır kıkır gülüyor oluyoruz. Bence kelime anlamı önemli olmakla beraber, söylenme vurgusu ve ne için söylendiği de önemli.. Ama başkası benim kızımı da “yaramaz” dese bozulurum çünkü değil.. Gerçekten sadece ve sadece ÇOCUK..
  Bence bu tür durumlar, belki de kendimizi değerlendirmek ve daha iyiyi bize daha iyi hissettirecek olanı bulmak için birer fırsat diye düşünmeli…

 10. ben mutlu oluyorum kızım “yaramazlık” yapınca; kendi istediğini yapıyor çünkü o sırada, benim ya da başkalarının istediklerini – beklediklerini değil. KENDİNİN VE ÇEVRESİNDEKİLERİN CANINI YAKMADIĞI-MADDİ MANEVİ ZARAR VERMEDİĞİ SÜRECE yaramaz ya da hareketli olmasının hiç bir sakıncası yok; varsın ev dağılsın, üstü başı kirlensin, herkes onu “yaramaz” olarak nitelesin; o mutlu olsun yeter ki….

 11. Cok severiz etiketlemeyi. Yaramaz, icinekapanik, cok sevimsiz, suratsiz. Onlara gore insan hep gulmeli, gordugu an cocuk sevgi gosterisinde bulunmali, kalk diyince kalkacak otur diyince oturacak! Eger bir cocuk bunu yaparsa sorun var bence. Icinden geleni yapmali bizim gibi kaliplari yok daha onlarin. Doyasiya yasamalilar icinden geleni yaparak

 12. Nihat'ın Annesi

  alifciğim nihati bir bilsen oturarak bile dğil çömeşerek oynuyor arabalarıyla kalkması rahat olsundiye 🙂 şimdi sana yazarken annem aradı ve arkadan şangırttt bir ses mutfatka bişey gitti. böyle bir çocuk… ama ben bir hanımnine (haminine) olarak batıl birisiyim yaramaz lafını nihat doğdukdan sonra hayatımdan çıkarrttım. çünkü ben ortada nihata yaramaz yaramaz diye dolaşırken annanem beni uyardı ve “Allah sana yaramazsa bana yarar dermiş evdadım. çocuğun yaramazı olmaz” diye beni uyardı. O günden beri nihat evimizin kuduruğu… çocuk çocukluğunun yapacak, kuduracak oynayacak….

 13. benim çocuğum hareketli, enerjik, yaramaz… hepsi hepsi ama neden? çünkü yeni nesil çocukların müthiş zekaları var, bu da enerji olarak geri dönüyor çocuklara.

  sağlıklı olsunlar da…

 14. Kız çocukları sakin olur derler 🙂 Benim 13 aylık bir kızım var ve sakinlik nasıl birşeydir acaba diye düşünüyorum. Kırıp dökmez ama herşeyi merak eder ve durduğu yerde duramaz.. Yaramaz değil ha-re-ket-li bu çocuklar.. Ve hiç çocuk hiç anne olmamış gibi sürekli hareket eden oyun isteyen çocukları anlamayan insanlara ben hayretle bakıyorum. Kızımı özgür bırakıyorum ama gözümü de üzerinden ayırmıyorum her yaptığına yasak koymuyorum ama yapmaması gereken şeyleri de anlatmaya çalışıyorum.. Bu zamanın çocukları hareketli ve cıvıl cıvıl 🙂 Ben de bundan çook memnunum..

 15. Hay allah ben ise tam tersi yaramaz sıfatını çok severim.Yaramaz çocuk deyince gözleri çakmak çakmak, zeki,hareketli afacan bir çocuk aklıma gelir.

 16. Kesinlikle katiliyorum. Cocuklarin da buyuklerle ilgili tek yorumu miskin ya da tembel olmali bu durumda. Her yasin normali farkli, yaslaninca bir kosede oturan anne babalarimizi tuhaf karsilamiyorsak cocukken yerinde duramayan yavrularimizi da ayni derecede “normal” karsilamaliyiz…

 17. Hamileyken daha amannn yaramaz olmasın canım diyorlardı.Ben de hareketli bir çocuk olsun zaten koşsun zıplasın ama yaramaz nedir diyordum.
  Şimdi de aynen katılıyorum yazdıklarına.Bu tarz etiketlemelere gerek yok.Sen yaramazsın demek çocuğa işe yaramazsın gibi.Hatta yaramaz diye diye yaramazlaşır.Söylenecek kelimeler olumlu olmalı.Anlamaz dediğimiz çocuklar bir çok şeyden anlıyor ve çocukların dünyalarını da böyle olumsuz etkilemeye gerek yok sen yaramazsın,yaramaz çocuk diyerek.

 18. ÇOCUKLUK

  Affan dedeye para saydım,
  Sattı bana çocukluğumu.
  Artık ne yaşım var ne de adım;
  Bilmiyorum kim olduğumu.
  Hiç bir şey sorulmasın benden;
  Haberim yok olan bitenden.
  Bu bahar havası, bu bahçe;
  Havuzda su şırıl şırıldır.
  Uçurtmam bulutlardan yüce,
  Zıpzıplarım pırıl pırıldır.
  Ne güzel dönüyor çemberim;
  Hiç bitmese horoz şekerim!

  CAHİT SITKI TARANCI

  Bir daha ne zaman çocuk olacak ki,ister yaramaz desinler,ister hayta,hangimiz istemeyiz ki bir çocuk kadar neşeli,coşkulu,mutlu,dertsiz,tasasız hoplamayı,zıplamayı…

 19. Ben de bu “yaramaz” cocuklari anlamak uzerine bir yaziya basladimdi. Benim de hareketli oglum var. Cok da mutluyum oyle oldugu icin. bazen o yerinde coreklense ben hadi kalk diyorum. Yetiskinler olarak cocuklara ve baska ebeveynlere karsi biraz anlayissiz miyiz, veya olumsuz etiketlendirmeye mi merakliyiz bilemiyorum.

 20. Bizim cocuklugumuzda sokaklar vardi, okuldan geldikten sonra aksama kadar sokakta oynar enerjimizi atardik. Ben kiz cocugu olmama ragmen cok hareketliymisim. Annem senin oturdugunu hic hatirlamiyorum ben diyor… Erkek cocuklari zaten kiz cocuklarina gore daha hareketli oluyorlar ve her cocuk kendi karakteriyle doguyor. Bence bayanin yaptigi dogru degil. Gecenlerde arkadasim bi yasindaki ogluyla ziyarete geldi. Henuz yuruyemiyordu ama emekledigi icinde yerinde durmuyordu bebek. Arkadas bizimki biraz yaramaz dedi. Bende sen yaramaz cocuk gormemissin, olacak o kadar cocuk o yerinde mi duracak dedim. Bana gore yaramaz cocuk hircin, etrafindakileri psikolojik olarak geren cocuktur. Hareketli cocuk bedenen insani yorsa da bence uzmez. Benimde cok hareketli bi yegenim var. Insanlar yaramaz dediklerinde ablam hemen yaramaz degil hareketli diye cevap veriyor:) Bende ona katiliyorum. Ev dagiliyor diye, kimseye zarari olmayan cocuklara yaramaz damgasini vurmak bence cok yanlis…

 21. oğlum dokuz aylık oldu ve biraz “hareketli” bir bebek…gören herkes “ayyy bu ilerde çok yaramaz olcak” diyor ben de “ee ne güzel işte”diyorum şaşıp kalıyorlar:)) boşver Elif sen o yengeyi HAREKETLİ ÇOCUK İYİDİR:)))

 22. bir mevlüte gitmiştim ve kızımda yanımda yoktu..akrabalardan biri kızın nasıl nerde dediğinde okulda olduğunu söyler söylemez ”seninkide pek yaramazdı zaten” dierek suratını ekşittii bende aynı sen gibi gediğe koyamayanlardan olduğumdan pek bi sinir olmuştum ki benim ki bir kız!! Oysaki yaramaz diil sadece mızmız bir çocuk..şunu anladım ki millet kulp takmak için yarışıyor bacılarım üzmeyin kendinizi

 23. Allahtan başka bir şey dememişler mesela benim oğlum 2 yaşında eşkıya dediler bende sizin gibi dondum kaldım , çocuk adı üzerinde hareketli olacak .Biz hiç çocuk olmadık mı ?
  .Bende çok kırıldım o zamanlar ama şimdi takmıyorum onlar konuşur ben geçer giderimmm

 24. Dun uzun zamandan sonra 9 aylik kizimizi alip kanyona gittik. Kizim eglendigi icin ve konusmaya calistigindan ve de etrafta cok fazla uyaran bulundugundan cigliklar atarak gezindi… Bazisi sok icinde bakti-ki cocugum yokken kesin bende bakar annesi veya babasi icin ilgilenmiyorlar diye soylenirdim- bazisi ise sevdi, neseni yeriz senin felan dediler…
  Bos konusan ve ustune vazife olmadigi halde herseye burnunu sokan herkese her istedigini soyleyebilecegini zanneden o kadar cok insan var ki…
  Biz hareketli:)) cocuklarimizi sevgiyle buyutelim baska bir seyin onemi yok bence…

 25. Bizim doktorumuz da odasındaki akvaryumuve içindeki balıkları merak edip oradan oraya koşturup bakınan çocuğumuz için yerinde duramıyor bir takip edelm dikkat eksikliği var mı konsantrasyon bozukluğu var mı, genelde böyle midir, huzursuz mudur, hiperaktif demiyorum ama takip edelim dedi?! Sağlıklı çocuk hareketli olur, algısı açık olur. Bir de işte öyle yorumbaz kişilerin ağzı torba değil ya büzemiyoruz ondan:)

 26. Anne olana kadar ben de gördüğüm bazı çocuklar için benzer şeyler düşünürdüm (tabi hiç kimsenin çocuğunu “yaramaz” olarak damgalamadım) ama yine de anneye ya da babaya şöyle bi bakar yeterli eğitim veremediğini vs. düşünürdüm. Anne olduktan sonra anladım (ki şuan 11 aylık oldukça hareketli, yerinde duramayan bir erkeke bebek annesiyim) bu tür değerlendirmeleri yapmadan önce birebir tecrübe etmek gerekiyor, bence yaramaz çocuk yoktur, hareketli ve belki de enerjisi doğru yöne yönlendirilememiş çocuk vardır…
  Ben şu aralar oğlumun enerjisini harcayabileceği doğru aktiviteler yaratmaya çalışıyorum ki yarın öbür gün birileri çıkıp da “yaramaz” demesin 🙂

 27. katılıyorum.. yaramaz çocuk kavramı bence çok farklı sağolsun benim oğlumda çok hareketli..:)

 28. benimde 14 aylik ikiz kizlarim var..ikiz oldugunu ogrendigimde insallah kiz olur diye dua ettim, ayni anda iki erkek dusunememistim..simdi fark etmedigini gordum :)) simdiden koltuk ustunde kosan (yurumeyi 1 aydir ogrendiler ya) tabi habire dusen, oturarak oynamalari max. 10 dk suren ve hala saclari olmadigi icin herkesin erkek mi diye sordugu (pembe,firfir,elbise bizim ulke insanlari icin bir cins ayrimi diil anladigim kadariyla :))) iki tarla cadisina sahibim..evet haraketliler,yaramaz da olabilirler potansiyel var gibi babalari cok yaramazmis cunku..ama cok tatlilar,bir sariliyorlar tum yorgunluk o an bitiyor…saglikli olsunlar ve de cocuk gibi olsunlar……

 29. Deniz gibi hareketli cocuklara yaramaz denmesinden ben de hazzetmiyorum. Ama evet yaramaz cocuk var. Yanlis oldugunu bile bile gözümüzün icine baka baka yapilan bir takim “yaramazliklar” bana bunu ogretti. Iste benim ikiz yigenlerim bunlar, 5 yas bitene dek boyleydi, simdi duruldular.

 30. hepimiz muzdaribiz bu durumdan 🙂
  Birde su tekerleme var buyuklerin agzinda “Cocuklarim buyurken bir kultablasi bile kaldirmadim”……..
  Oglum 15 aylik ve merakli illa dokunacak bu durumda napabilirim gittigim yerde (aile ici gezmeler) elinin uzanacagi mesefedeki kirilacak yada zarar verecek objeleri bir kademe yukari aliyorum. o evden ayrilirkende eski yerlerine koymaya ozen gosteriyorum ama anlayamiyorum nail hicbirsey kaldirmamislar cocuklari hicbirsey merak etmemis mi???? galiba unutmuslar o gunleri!!!

 31. biz de tatilde uzun ve sıkıntılı bir yolculuktan sonra lokantaya girdik.oğlum yol yorgunlugundan dolayı çok huysuzdu.orda da bizi gerdi yordu.genç bayan garsonda böyle çocukları görünce kardeşim hiç büyümesin istiyorum dedi.ben de o zaman bozuldum.oysa ki oglum genelde uyumludur.ama bazen o anki şartlar çocugu değiştiriyor.karşıdaki ise o anlık değerlendiriyor çocuğu.gülüp geçtim çünkü cevap veremeyecek kadar yorgundum

 32. elif hanım merhaba,
  sizi o kadar iyi anlıyorum ki anlatamam. aynı anlattığınız özellikler , hareketlilik , düğünlerde kimseye zarar vermeden bizim etrafımızda dönüp durma hareketi, minderleri dağıtma, sonra kendi çabalarıyla toplama bunu da biraz ikna ederek yaptırtma ve bunları yapanın beş yaşında olması, ve etraftaki insanların , ay hatice işin çok zor , çok yaramaz bi oğlun var, Allah yardımcın olsun., gibi sözler sarfetmeleri ve benim de onlara benim oğlum yaramaz değil hareketli deyişim. Anlattıklarınız bizim de oğlumuzla yaşadıklarımızın aynısı. Ben size ümit de olsun diye şunu demek istiyorum. Büyüklerimiz , özellikle de benim annem hep şunu der, yaramaz çocuk , büyüdüğünde akıllı olur, sen sürekli yerinde oturandan kork. Annem gerçekten haklıymış bunu bir iki dakika önce yaramaz çocuk yazıp da internette araştırma yaparken karşılaştığım sitelerden birinde Peygamber Efendimizin SAV hadisi şerifini görünce daha iyi anladım. Hadisi şerifte diyor ki (Çocuğun küçüklüğünde yaramaz oluşu, büyüklüğünde aklının ziyadeliğidir.) [Hakim]
  İçiniz rahat olsun bizim gibi çocukları küçükken hareketli olan anneler inşAllah, çocukları büyüdüklerinde onların başarılarıyla övünen ve yaramaz oğlunuz var diyenlerin bizim oğlanlarımızla kızlarını evlendirmek için koşuşturduklarını gören anneler olacağız.
  Sizi sevgiyle kucaklıyorum.
  Hatice

 33. benimde çocuğum çok hareketli ben bundan rahatsızlık duymuyorum aksine seviniyorum saf çekingen bi çocuk olmasından iyidir ama çevremdekiler terbiye etmek için çocuğun dövülmesi taraftarları ben bu zihniyeti anlamıyorum ve çok kızıyorum dayak nasıl bir çözüm olabilirki zamanı gelince harekteri düzene giricektir die düşünüorum