35 Yorum

Ne zaman isterse o zaman konuşacak

Geçtiğimiz hafta Derin’in 16. ay kontrolü vardı. Her şey yolundaymış. Kilosu yine az olmakla birlikte aynı hızda artmaya devam ediyor. Boyu iyi uzamış. “Siz bu çocuğa sadece ekmek de yedirseniz kilo aldırabilirsiniz, ama boyunun uzamış olması gerekli proteini aldığını gösteriyor” dedi doktorumuz. Aferin dedim kendime. (Derin’de demir eksikliği olduğundan özellikle kırmızı et tüketimine çok dikkat etmeye çalışıyorum. Günde 2 köfte yemesi gerekiyor.)

Bunların dışında konu neleri yapıp neleri yapmadığına geldi. Konuşma alanında ortalamanın gerisinde olduğunu tahmin ediyordum. Bu yaşta (16 ay) yaklaşık bir 5 kelime söylemesi gerekirmiş. Derin pek bir şey söylemiyor dedim doktora, çıkışta Adiii (Alo) demeye başladı çocuk. (Aslında ba-ba (bay bay) ve Dea-dea (Deniz)’i de ekleyince kelime dağarcığı üçe çıkmış oluyor, ama o an aklıma gelmedi her nedense.)

Derin’in heceleri söyleyip söylemediğini sordu doktor. Evet, dedim, söylüyor. Ba, dü, cı,… aklınıza gelebilecek her türlü ses çıkıyor çocuğun ağzından. Zaten aslında susmuyor, sürekli bir konuşma halinde. Kendince bir dili var aslında, ancak ne dediğini bir kendi biliyor, bir de Allah.

Çok fazla televizyon seyredip seyretmediğini sordu doktorumuz. Hayır dedim, hem de hiç seyretmiyor. Hakikaten de öyle. Televizyon sadece Deniz seyrederken açık, ama Derin neredeyse hiç bakmıyor. Zaten TV seyrederek kaybedecek zamanı yok onun. Karıştırması gereken çekmeceler, saklaması gereken eşyalar var evin içinde.

Sonuç olarak doktorumuz Derin’in konuşmasının (daha doğrusu konuşmamasının) ortalamanın altında olduğunu söyledi. Endişe verici bir durum olmadığını ekledi, ancak konuşmasını teşvik etmemiz için leb demeden leblebiyi anlamamamızı, bir şeyi gösterip istiyorsa onu hemen vermeyip “Suyu mu istiyorsun, elmayı mı vereyim?” şeklinde nitelemeler kullanmamızı söyledi. Halbuki benim gayem bunun tam tersiydi, çocuk bir şeyi gösteriyorsa “Aman uğraşmasın, anlatmak için parçalanmasın” diye hemen uzatıveriyordum istediği şeyi.

Randevudan çıktıktan sonra garip bir rahatlık hissettim kendimde. Eğer Derin ilk çocuğum olsaydı yeryüzündeki tüm konuşma terapistlerinden randevu alabilirdim. Ama ikinci çocuğum olması, ortalamadan sapsa da her çocuğun her şeyi KENDİ ZAMANINDA yapıyor olması gerçeğini oturtmuştu kafamda. Bırak, dedim kendime, ne zaman isterse o zaman konuşsun. Zorlama çocuğu.

Hemen ertesi gün Babble.com’dan gelen şu bülten beni iyice rahatlattı: “When ‘Use your words’ is bad advice”. Yani “Kelimelerini kullan” demek her zaman doğru olmayabilir.

Özet olarak şunu diyor makalede:

Kendilerince bir dil geliştirmiş olan küçük çocukları konuşmaya zorlamayın. Onlar başka yönlerini geliştirmekle meşguller. Fiziksel alanda ilerlemiş olan çocuklar sözel gelişimlerini geri plana atmış olabiliyorlar. Ağaçlara tırmanabilen çocuklar dil konusunda tutuk kalabiliyor, ya da bıcır bıcır konuşabilen çocuklar yaşıtlarına göre daha sakar olabiliyorlar. Tüm dengeler okulun ilk yıllarında oturuyor. Gerçek şu ki\ kimi çocuk fiziksel, kimi ise sözel olarak daha gelişmiş oluyor, ve bu gerçek, birinin diğerinden “daha iyi” olduğu anlamına gelmiyor.

Bu “onlar başka yönlerini geliştirmekle meşguller” kısmını okuyunca benim kafamda şimşek çaktı: Derin’in el ve parmaklarını kullanması, Deniz’in bu yaşta olduğundan çok daha ileri. Şu halkaya-çubuk-geçirilen-sözüm-ona-zeka-geliştirici-oyuncaklar var ya, Deniz onları iki yaşına doğru anca yapmaya başlamıştı; Derin ise çok rahat geçiriyor. Yemeğini kendisi yemek konusunda ısrarcı. Kaşığı tutup ağzına isabet ettirmekte her zaman başarılı olamasa da bezelyeleri tek tek tutup yiyor mesela. Evde tırmanmadığı merdiven, çıkmadığı (ve sonra da düşmediği!) koltuk yok.

Kısacası sanırım Derin, fiziksel gelişimine odaklandığından konuşmayı geri plana atıyor, ve hiçbir acelesi olmadığını düşünüyor. Ne de olsa ııııh, mııııh, emeh-emeh diyerek derdini anlatabildiği bir annesi var.

İşte böyle… Sizin de çocuğunuz konuşması gereken yaşta ve konuşmuyorsa, elbette önce doktorunuza bir sorun. İlerleyen yaşlarda konuşmama ciddi bir sorunun göstergesi olabiliyor. Ancak doktorunuzun da endişe etmemesi halinde, etraftan gelen “Kızım, niye konuşmuyor bu çocuk?” baskılarını “O başka şeylerle meşgul” diyerek geçiştirebilirsiniz gibi geliyor bana. 😉

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

35 yorum

 1. Benim kızımda 14 aylık. Bizde cumartesi günü kontrole gittik. Defne’nin boyu 80.5cm, kilosu 8.05kg. Herkesin bu çocuk çok zayıf, yemiyor mu, doktora danışsanıza demesinden bıktım, daral geldi. Evet iştahsız, evet yemiyor, evet 2 ayda sadece 50 gr almış ama boyu 2,5 cm uzamış. Doktorumuz (milletin bu kilo takıntısı yüzünden doktor değiştirdik bu ay, bizim doktorumuz boyu uzadığı sürece kilosunu hiç takmıyordu çünkü) daha doğrusu yeni doktorumuz, farklı bir beslenme önerisi getirdi bize bu ay. Şimdi onu deniyoruz., bir ay sonra bakıcak kilosuna, eğer yine çok az kilo almışsa birkaç kan ve alerji testi yapıcak onlarda normal çıkarsa “BU ÇOCUĞUN TİPİ BU, İNCE VE UZUN” diyeceğiz dedi.
  Yani sen çocuğunu kabul edebiliyorsun sağlıklı olduğunu bildiğin sürece ama şu her-şeyi-bilen-ve-mükemmelçocukyetiştiren-mükemmelanneler var ya, onlar herşeyi altüst ediyorlar, seni de harab ediyorlar.
  Öff çok doluyum 🙂

 2. malesef her kafadan bir ses çıkması insanı çok huzursuz ve mutsuz ediyor..Ben çocuğumun ne kadar yemek yediğini ne yemediğini biliyorum hareketli bir çocuk olduğu için gerçekten zayıf kabul ediyorum ama bağlayamamki çocuğu..Allaha şükür sağlıklı doktorumuz herşeyini normal buluyor.

  ay çok zayıf yemek vermiyormusunuz bu çocuğa? aaa zafiyet geçirecek diye çevremde dolaşan insanlara çıl- dı- rı-yo-rummmmm…. Durduk yerde başkalarının söylemleri yüzünden gerilip kızımın üstüne gidiyorum o yenicek, bu bitecek uffff..

  İnsanın bazen bağırası geliyor.Evet yemek vermiyorum hepsini ben yiyorum 🙂 Ya sabır………

 3. Elif Hanım merhaba, yine bize ilerde (7-8 ay sonra) tecrübe olacak bir yazı olmuş:) Zaten anne olmaya karar verdiğimiz andan itibaren sadece iç sesimizi daha çok dinlemeye başlıyoruz sanırım. Ve en doğrusunu yapıyoruz. Ama şu dışardan gelen çatlak seslere verilecek güzel bir cevap oldu “O başka şeylerle meşgul” cümlesi:) Bu arada Derin’e hergün iki köfte yedirmeye çalışıyorum demişsiniz. Köfteleri nasıl yapıyorsunuz kızartıyormusunuz, fırında mı pişiriyorsunuz? Her gün taze taze mi yapıyorsunuz? Yoksa yapıp buzluğa atıp günlük mü pişiriyorsunuz? Bu çalışan anneler için hem sağlıklı hem pratik yiyecek hazırlama yöntemleri var mıdır?

  • Köfteleri önceden hazırlayıp buzluğa koyuyorum. Daha sonra önceden ısıttığım tavada ızgara yapıyorum. Fırında pişirdiğim de oluyor, ama ızgara daha kolayıma geliyor açıkçası.

   Son sorunuzu (çalışan anneler için hem sağlıklı hem pratik yiyecek hazırlama yöntemleri var mıdır?) Forum’da da dile getirmenizi tavsiye edeceğim size. Yanıtlar da bir arada olur böylece. Eminim çalışsın, çalışmasın birçok annenin pratik yaklaşımları vardır bu konuya.

   • Derinin kilosu ve boyu kaç acaba ? benim oğlum 14 aylık 9.300 gr boyu da 74 cm 2 ay önce öyleydi yarın tekrar kontrolumuz var bilmiyorum boyun da ve kilosun da değişiklik oldumu gözlemlediğim kadar da olmamış gibi, burdaki doktorlar yani (hollanda ) onlara göre iyi boy ve kilosu tr doktorların ölçüsü ne kadar merak ettim .

 4. garip! insanlar herşeye maydanoz olabiliyor değil mi?… benim babamda ilk torunu için bu çocuk çok zeyıflamış der durur her gördüğünde ve tıka basa yediririr:))) allahım bana kolaylık versin ne diyeyim!

 5. Günaydın Elif;oğlun ile kızım arasında 1.5 ay var. Aynı senin yaptığın gibi “aman yorulmasın hemen anlıyayım istediği şeyi”diye ben de uğraşıyorum.Halbuki yanlışmışş:))Artık ben de senin doktorunun dediği gibi yapıcam.
  Yasemin in de 1 kilo fazlası var,boyuda üst sınırın üstünde….halbuki sebze ,meyve ağırlıklı beslemye çalşıyorum….bazı şeyler genetik herhalde ben uzun boyluyum ,babası tombikmiş küçükken…
  Şu mahalle baskısından nefret ediyorum,zayıf,şişman,kısa ,uzun…benim çocuğum işte kime ne…)))

 6. Elif, “leb demeden leblebiyi anlamamamızı” olayı doğru olabilir. Benim bir tanıdığım bıcırık 1,5 yaşında konuşmuyordu hiç. “Ih ıh mıh mıh” ve parmağıyla herşeyi yaptırıyordu. Odasına süt bile sipariş verebiliyordu yani :). Bir gün kahvaltıda, gene “ııh ııh mıh mıh” derken, babası ne istiyorsun demiş, çocuk birden “peynir” demiş :). Herkes şoklarda… Sonra gene aynen devam etmiş ıhıhlamalarına… Derdini anlatabildiği sürece onun için konuşmak elzem değil tabi…

 7. Benim oğlum çok geç konuştu, 2 yaşına kadar anne bile demedi. Sürekli ıhh- mıhh diyen çocuk bir gün uyuturken kulağını tutup ” kulağım ağrıyor” dedi 🙂 İnanamadım çünkü sonrasında ıhh filan demeye devam etti. Baktım böyle olmayacak, haftada 3 yarım gün kreşe gönderdim. Sonuç, oğlum 1,5 ay içinde direk cümle kurmaya başladı. Şu anda 4,5 yaşında ve ben ona laf yetiştiremiyorum 🙂 Elif dediğin gibi konuşmadığı dönemde el becerileri çok ilerledi. Bence akışına bırakmak lazım, çok anormal bir durum olmadığı sürece zamanı gelince herşey oluyor zaten….

 8. bende dertliyim bu konuda. yemiyor işte. aç bıraksamda yemiyor. böyle bi çocuk Ada. kabul ettim ben artık. yok “acıkınca yermiş” yok “hiç bir çocuk kendini aç bırakmazmış” ben kabul etmiyorum, en azından kendi çocuğum için. denedim, gördüm. bırakıyor işte kendini aç. birde ben ısrar etmezsem gıdasızlıktan hasta olur. ama artık kabul etti o da. annem yemek yedirmeden bırakmıyor. bir-iki itiraz. sonra paşa paşa yiyor. bu arada 23 aylık kızım. cümle kuramıyor. babasıda çok geç konuşmuş. beklemiyorum zamanında konuşmasını zaten. nasılsa heryönüyle babasına benziyor. yüzü, huyu. kesin bu özelliğide ona benzeyecek. 4 yaşına kadar yolu var. hı bu arada eşim geç konuşmuş. sonuç: şimdi hiç susmayan bir çenesi var. ve gayet zeki. erken konuşmak ölçüt değişmiş öyleyse.

 9. Özellikle erkek cocuklarında 2.5 yasından önce sular seller gibi konusanını ben pek görmedim. Benim oglum da 2 ay sonra 2.5 yasında olacak ve yeni yeni kelimeler ve birdenbire cümleler kurmaya basladı. 16 aylıkken aynı durumdaydık. Doktor ailede gec konusan var mı demisti, esim 4 yasında konustugu için bizim içimiz cok rahat. Oglumun bu yasta cümle kurması bile beni sevindiriyor 🙂 Yalnız benim sorum TV ile ilgili. Kaya da bu yasa kadar hiç TV izlemedi, hala da izlemiyor ama etrafımda tüm TV seyreden cocuklar bülbül gibi, acaba bildiklerimiz dogru değil mi? TV izleyen cocuk mu daha erken konusuyor, TV izlemeyen mi?

 10. Nihat'ın Annesi

  Elifffff !!! Yaşanılan Duyguları Bukadar İyi Kaleme Alınması Ve Anlatılması Her İnsana Vergi Değildir Sanırım. Şunu Söylemeliyim, Nihat Aynı, Aynı Ve Aynı Derinin Aynısı Ben Nihatı Anlatmaya Çalışsam Anca Bu Cümleleri Kuarardım… Yazarken Bile Tüylerim Diken Diken… Merdivenleri Yardımsız Çıkmaya Başladığı Ay 15, Dediğin Gibi Bezelyeleri Çatala Batırıp Tek Tek Atyor Ağzına, Bardağını Tutup Suyunu Çok Rahat İçebiliyor Yaklaşık 2 Aydır. Ama Konuşma De De De- Dıgil Dıgil- Da Da Da Ve Daaat (Saat) In Dışındaneredeyse Sıfır, …. Ama Hayvanları Tanımaya Başladı İnek Görünce Kitapta Mooo Diyor Artık Ama Henüz Anne Demiyor Mesela. Ama İçimi Nasıl Rahatlattı Yazın Anlatamam. Bunları Zaten Biliyodum Ama Bunları Başka Bi Anneden Duymak İçimi Çok Rahatlattı. Bizim Dr.Muzda Aynı Yöntemi Önerdi Bize “Nihat Nekadar Ih Ih Ih Larsa Ih Ihlasın Hemen Anlamak Yok! Kaşığımı İstiyorsun? Sumu İçmek İstiyorsun? Diye Teşfik Edilecek” Dedi. Ve Bizde Böyle Yapıyoruz…. 🙂

 11. Bu konuşma olayı çocuktan çocuğa değişiyor,büyük oğlum ömer 2 yaşında neredeyse bizim gibi konuşuyordu.5-6 kelimeli cümleler kuruyordu.1 Yaşında 10 farklı kelimeyi söyleyebiliyordu.Anne,baba,dede,kepte-köfte-,deyde-teyze-…
  Küçük oğlum ise 1 yaşına girmek üzere ve sadece memme,mamm ve veğ diyebiliyor 🙂
  3 yaşında tüm çocuklar birbirini yakalar dedi doktorumuz…Kıyaslamak çok doğru değil diye de ekledi…

 12. İlaç gibi geldi yazın desem :)) Benim kızım da 32 aylık falan ama çok konuştuğu söylenemez..Eşim bile anlamıyor dediklerini tercüme ettiriyor bana.Yaşıtları ve hatta ondan küçük çocuklar şakır şakır konuşuyor.Gördüğüm zaman üzülüyorum. 2. çocuk erken konuşur, evde abi veya abla var,örnek alır derler ama alakası yok bence. Büyük kızım bu yaşta iken bütün pop şarkılarını ezbere biliyor ve çok düzgün bir şekilde konuşuyordu. Her çocuk farklı ve kendine hastır tabi.

 13. Bizim de doktorumuz 18. Ay kontrolunde oglumun dediklerini anlamamazliktan gelmemizi onerdi.Sahsen ben bunu uygulamiyorum cunku oglum cok kiziyor ve sinirleniyor biz onu anlamayinca.Herseyi ses taklidiyle veya ses efectleriyle anlatiyor suanda-kelimeleri de; Anne,Babaaa, aydede,dedeee,yigiiit,alya,mama ve Nino ayrica gumgum (emzik), gulukguluk (su) ve diger hersey UGUuuuuuu! Bence zamani var elbet konusacak 😉

 14. Bu veletlere konuşmak zor geliyor ya 🙂 Benim kızım 13 aylık bir iki anne baba denemesinden sonra artık hiç bişi demiyor çok acıktıysa mam- maaaaaa yoksa ih ih mıh mıh herşey.. Ben biraz zorluyorum ne istiyorsun diye ama ıhıh devam en sonunda da ağlıyor istediğini vermeyince.. Kendince de bir dili var dıgılbıgıl bişiler anlatıp duruyo .. Tabi bu arada onun dilini de anlamamızı ve ona mantıklı cümleler kurmamızı istiyor yoksa kızıyor :)) Ben de herşeyin olduğu gibi konuşmanın da zamanı olduğunu düşünüyorum benim gibi sürekli konuşan bir annenin kızı elbet konuşacak diye avutuyorum kendimi :))

 15. inanın okurken kendini bulması ne güzel. dış baskıları duymazdan gelerek yaşamayı bir başarsak, çocuklarımızı daha iyi yetiştiricez. her çocuk farklıdır. farklı gelişim gösteerir. benim kızımda 21 aylık 2 kelimelik cümleleri daha kuramadı. bende üzülüyordum kendimce. yazın ilaç gibi geldi. ama dediğin gibi diğer şeyleri oldukça iyi yapabiliyor. kendi başına yemek yiyebiliyor. her gün 60 basamaklı merdiveni iniyor ve çıkıyor. her seferinde kendisi inmek istiyor. kızım yorulursun dememize rağmen ben yapayım diyor. zaten her şeyi ben yapayım zamanlarını yaşıyoruz. hele parktaki kaydıraktan kaymasını görseniz, yorumun yanına video koyulabilseydi koyardım. resmen akrobatik hareketler yapıyor. herşeyi anlıyor ve herşeye kendince bir cevabı var.. demekki konuşması ne zaman olacaksa o zaman olacak. bakalım daha neler yaşıycaz

 16. elifcim doktor normal dediyse al rahatça nefesini 🙂

  benim kızım 4 yaşına geliyor ince,uzun ve ben bu durumdan çok mutluyum hatta bayılıyorum plajda tombul, göbekli, ağızlarına habire yiyecek ve abur cubur tıkan, tıkılan yavruları görünce içim acıyor sonra nasıl üzülecek ne zor verecekler o kiloları 🙁

  bizde çocuklar da bizlm gibi bazen canı istemez yemez, bazen aç yatar, sofradaki yemekleri istemezse paşa gönlü kendi bilir, o tabak bitecek yerine karnın doyunca bırak çatalı var… Her anne çocuğu için en doğrusunu bilir, hisseder

 17. Erkek kardeşim 3.5 yaşına kadar “su ” “anne” “baba” dışında tek bir kelime etmedi. Annemlerin götürdükleri tüm doktorlar işitme testinden sonra bir sorun yok bekleyin dediler. Şimdi inanılmaz başarılı bir genç adam ve müthiş bir gözlem yeteneği var. Meğer bizimki konuşmadan etrafı gözetliyormuş :)) Son derece dikkatli , yanınızdan geçerken saç renginizden tutunda ayakkabınızdaki tokaya kadar herşeyi farkediyor. Kızımsa 18 aylıkken bir sabah konuşmaya karar verdi , 20 aylıkken ” Ben neden çiş yapıyorum anne ” cümlesini kurmuştu. O kadar düzgün ve seri konuşan bir çocuk yani. . Gel gör ki bir şeye odaklanma süresi en fazla 10 dakika. 2 yaşında götürdüğümüz sirkte sahneye bakmak yerine yanındaki kadının çantasını karıştırıyordu. Dikkat sıfır. Ben konuşmayan çocuğun aslında onun için çok daha önemli başka şeylere odaklandığına inanıyorum. Birde kızım 3 günlükten bu yana babaannemiz onu kucağına alır onunla saatlerce konuşurdu. 1.5 yaşına kadar hiç televizyon izlemedi. Bence babaannenin sürekli konuşması da işe yaradı. Demem o ki eninde sonunda konuşacak , bırakın başka şeylerin tadını çıkarsın. (Tabi kocama sorsanız kızımın bu kadar çabuk ve çok konuşması sadece benden aldığı genlere bağlı :))

 18. Elif, merhba bir suredir sessizce takip ediyorum blogunu DEli Annem sayesinde.Benim 2numarada 20 aylik zorlasak soyleyebildiklerini 10 adeti zor buluyor ve zayif.Zayifliginin aciklamasi babaannesine benziyor ince ve uzun :)) Konusamamasinin aciklamasida yeni 3 yasina kadar konusma terapisti onermiyormus artik doktorlar beklenebiliyormus(en son doktor kontrolumuzde soylenen cumle) .baska seylerle mesgul cumlesinide oldukca cok sevdim.sevgiler

 19. dilek deniz coşkun

  Elif, ben bizi anlatsam işte bu kadar anlatabilirdim, belki de eksik bile kalırdı! Benim Deniz’im senin Derin’inden tam 3 ay büyük. Kendi kendine geliştirdiği bir dili, nesnelere uydurduğu isimler var Deniz’imin de. (Mesela neden bilmiyoruz ama “balık” demek yerine “jiji” diyor her balık gördüğünde) Ama dediğin gibi bizim oğlanın da el becerileri, fiziksel kabiliyetleri yaşıtlarına göre daha gelişmiş durumda, kilosu ve boyu da öyle! Konuşamadığı halde mimikleri ve ses tonlamalarıyla herşeyi ama herşeyi anlatabiliyor Deniz. Tabii onu anlayan bir anne de burada var, o da çok doğru! 🙂 İlk başlarda üzerinde düşünüyordum zaman zaman ama ben de dr kontrolüne gittiğimizden beri hiç takmıyorum artık bu konuşamama durumunu! Dr’umuzun söylediği bir cümle çok hoşuma gitmişti, paylaşmak isterim: “Sen hiç 10 yaşında normal bir çocuğun konuşamadığını veya balığa “jiji” dediğini gördün mü? Bırak, tadını çıkar bu zamanların!” Sadece artık her dediğini anlamamaya çalışıyorum, çalışıyoruz, o kadar! sevgiler…

 20. Bence öyle değil blogcu anne. Kitap okuyor musunuz? Göz göze gelip sohbet ediyor musunuz? Bunlar sık ve düzenli olursa değil çatır çatır konuşur. Geç konuşmanın pek çok nedeni olabilir ama siz daha önce de yazdınız, “ilgilenmediğinizi”.

 21. dilek deniz coşkun dr.nun dedğinin benzerini 1995 doğumlu ikiz kardeşlerime söylediler. 5 yaşında düzgün cümleler kullandılar . Şu an 16 yaşındalar çok iyibir lisede okuyorlar gerçekten zekiler kısacası süperler hatta onları susturabilene aşk olsun. Tabiki ilgi gerekli ama sağlık açısından bir problemi yoksa herşey yoluna giriyor.
  Oğlumda 3 yaşlarında diğer yaşıtlarına göre eksik konuşyordu hatta görenler yurtdışından gelme bir çocuk sanıyordu o zamanlar çok üzülüyordum onunla şarkılar konuşmalar kitaplar…vs..
  Şu an oğlum 6 yaşında herkez bu sefer ne kadar güzel türkçe kullanıyor diyor . Ben bile açıkçası öyle konuşamıyorum.

 22. Ben diyorum hep bunlar görünüş dışında aynı yumurta ikizi gibiler diye. Yukarıda anlattıklarının hepsi bizim için de geçerli şekerim!!

 23. merhaba elif hanım
  beni şöyle hatırlayabilirsiniz kızım naz ve deniz 2008 de aynı oyun grubuna gitmişti şu fenerbahçedeki
  yazınızı okuyunca güldüm eski günler aklıma geldi naz da çok az konuşuyor du onun için o oyun grubuna katılmıştık hatırlarsanız ben de çok endişeliydim ve kapı kapı pedagog ve konuşma terapisti gezdim hatta 6-7 ay birsiyle de çalıştık şimdi susturamıyoruz merak etmeyin lütfen denizi derini öpüyoruz sevgiler

  • Elbette sizi hatırlıyorum, yazmanıza çok sevindim. Naz’ı zaten unutmak mümkün değil, fotoğraflarını ara sıra Facebook’ta görüyorum, dünya tatlısı bir kız olmuş 🙂

   Ve evet, çok haklısınız söylediklerinizde. Ben de sizin gibi düşünüyor, şu aşamada endişelenmiyorum.

   Sevgiler…

 24. aa ne acaip ya benim ilk çocuum ama demekki 2.ymiş kadar rahatım . bazı şeylerin zamanı kendince belirlenir her çocuk her insan aynı diil ki, 4. ayda diş çıkaran da var 9. ayda da
  10. ayda konuşanı da var, 3 yaşında da
  önemli diil 🙂
  terapist falan dolaşıp bi ton para harcamaya değmesz cidden
  boşver hayat güzel

 25. merhaba, benim adım İREM DURU, henüz 3 yaşındayım.üzerinden de 1 aycık geçti.
  pek konuşmam…saırım babam gibiyim biraz…sadece anne diyorum…babama da anne diyorum…çok kızıyor bana bu yüzden :)…bir ara baba diyordum..sonra dememeye karar verdim…artık anne diyorum yalnızca…birde arada küçük sürprizler yapıp konyşurmuşum gibi doldu..vemicem…ama milyonda bir söylerim bunları…yani inatla konuşuyorum..(bunuda bizimkilerin yanında söylemedim komşuların yanında söyledim zaten) bizimkiler beni inatla doktorlara götürsünler..sonra onları doktorlar otistik gibi korkutsalarda konuşmayacam..ta ki o gün canım isterse…şimdilik tozu dumana katıyorum…evi dağıtıyorum…yaramazlık tüm işim gücüm. 🙂

  tekrar merhabalar benim kızımda konuşmuyor..onun ağzından düşüncelerini yazdım 🙂 konuşmasını bizlerde özlemle bekliyoruz.çocukların dünyası çok masum, sevimli vede karışık biraz galiba, bizlerin anlaması lazım…bu da çok zor ve sabır isteyen bir iş gerçekten…herkese bol bol sabır diliyorum..onlar çocuklar bizim geleceğimiz….

  • tamamen benim oğlumu anlatmışsın oğlumda 31 aylık fakat sadece anne dede ve hadi diyebiliyor bir ara baba diyordu şimdi babasınada anne diyor….

 26. benim oğlumda 27 aylık ama konusmuyor herkese anne dior onun yasıtları konusuyor buda beni cok üzüyordu taki sizin yazılarınızı okuyana kadar
  artık pek sorun etmiyorum beklicem toplasan 10 tane kelime sölüyor ama cok dikkatlı bir cocuk

 27. benimde oglum 32 aylik ve cumle kuramiyor. cumleyi gectim anne baba bile demiyor.. ingilterede yasiyoruz. ingilizce ana dilimiz.. esim ingiliz.. 1 yasina kadar turkce ninniler sarkilar soyleyip uyutuyordum. zaten 1 yasina kadar cok guzel gelisim gostermisti. daha sonra diger cocuklarin yaptiklarina ve konusmalarini gorunce biraz uzuldum. onlar konusuyor , oynuyorlar. benim oglum eline gecen herseyi firlatiyo. konusmuyo. yemek yerkende catal kacik kullanamiyo. gelisim sanki geri gitmis gibiydi. healtvisitor (saglik ocaklarinin dogumdan belli bir yasa kadar cocugu kontrol ediyor) geldiginde basit zeka oyunlari falan denedi ama bizimki oturup denemedi bile. zaten konusmuyo.. kelime bile cikmiyo agzindan. zaman gecti 24 aylik oldu, hala konusmuyor. by-by (gulegule) hi ,hiya (merhaba) demeye basladi ama cumle kuramiyor ve anne baba diyemiyor. cocuk oyunlarina uyum gostermeye basladi. ama sarkilari soyleyemiyor. kiziyor, kizdimi kendini yere atip dikkat cekmek istiyor. biz sevgi gosteriyoruz. oyunlar oynuyoruz. parka gidiyoruz. tv de istedigi programlari seyretmesine izin veriyoruz. ama hala konusmuyor. doktorlarda zamani gelince konusur diyorlar. yanlizca ingilizce konusun diyorlar. zaten 1 yasindan itibaren sadece ingilizce konusuyoruz. icimdeki huzunu anlatamam, konusmali en azindan anne baba demeli. yok yok. gozler fildir fildir. yerinde durmuyor. 3 yasina girecek hala cekmecelerle buzdolabiyla dolap kapaklariyla mesgul. ne yapacagimi sasirdim. krese de 5 aydir haftada 2 yarimgun gidiyor. biraz yardimi oldu. yukaridaki yazilari gorunce herhalde benim oglumda istedigi zaman konusacak galiba dedim. ablasi var annesi var hep ingilizce konusan. benim ingilizcemde fena degil. ama turkce konusmus olsam veya turkiyede olmus olsak inaniyorumki simdi konusmayi birak 3 islemli matematik problerine gecmis olurduk.. bu mubarek ramazan ayinda insaallah tum konusamayan cocuklar konusur ,tum anne ve babalarin dualari kabul gorur.konussada konusmasada benim biricik oglum…….

 28. Yaaa gece gece ne iyi geldiniz. Oglum cok cabuk konuştuğu icin, kizimi 15 aylik olup hala baba mama gibi kelimeleri cok nadir kullanması beni epey endiselendirdi ama Derin bire-bir benim Masal. Kaygilanmayi bırakmaliyim. Gecenlerde oglumun 18 aylik videolarini izleyip, varolan tum hayvan seslerini taklit edip, kelime dağarcığının ne denli dolu dolu olduğunu görünce saskina dönmüştüm. Ama oğlumda Masal gibi kasik catal kullanamıyordu. Masanin üstüne bile tek basina cikan bir çocuk. Oda MASALCA yaşıyormus aslinda hayayi.