27 Yorum

Çok kötü şeyler oluyor

Duymayan kaldı mı?

90 günde 29 bin çocuk ölmüş Somali’de.

1,3 milyon çocuk risk altındaymış.

Neden?

Tamamı Milliyet.com.tr’deki şu haberde.

Dünya Bülteni’ndeki şu habere göre de

Afrika’nın en fakir ülkelerinden Somali’de halk açlık, kuraklık ve hastalıkla pençeleşiyor. Son 60 yılın en kurak yılını yaşayan Somali’de bu felaketten en çok çocuklar etkileniyor. Hemen hemen her ailenin çocuklarının yarısı, vitaminsizlik nedeniyle çeşitli hastalıklara yakalanarak hayatını kaybediyor.

Yardım etmek zorundayız.

UNICEF Türkiye’ye internet üzerinden bağış yapabilir, ya da UNICEF bağış hattı 3005’e AFRIKA yazıp SMS göndererek 10 TL’lik acil yardım gönderebilirsiniz.

UNICEF açlık sebebiyle zarar gören çocuklara tedavi edici hazır besin sağlanması, açlık sebebiyle güçsüz düşen çocukların yaşamının salgın hastalıklarla tehdit edilmesini engellemek için acil bağışıklık kampanyasının sağlıklı bir şekilde yürüyebilmesi, temiz suya erişimin sağlanması için pompaların tamiri, yeni kuyuların kazılması, kaynakların temizlenmesi ve suyun taşınması gibi çalışmalar yapılması ve eğitimin devam edebilmesi için de geçici öğrenme merkezleri ve UNICEF kutuda-okul kitlerinin tedarik edilebilmesi için UNICEF, 31.8 milyon dolar desteğe ihtiyaç duyuyor.

diyor web sitesinde.

Hadi.

(UNICEF Türkiye, uzun zamandan beri bölgede olan ve kapsamlı çalışmalar yapan bir kuruluş. Ancak bölgeye yardım gönderen başka kuruluşlar da var. Bildiklerinizi yorum kısmında paylaşabilirsiniz)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

27 yorum

 1. 2868 e AFRİKA yazıp gönderince Kızılay üzerinden 5 TL göndermiş oluyorsunuz.. Ve bunun ramazanda verilmesi gereken fitre yerine geçebileceği söyleniyor. ailedeki herkes için bir mesaj gönderilebilir.

 2. Diyanet İşleri Başkanlığı
  AFRİKA yaz 5601’e gönder.

  Kızılay
  AFRİKA yaz 2868’e gönder.

  İHH
  AFRİKA ya da SOMALI yaz 3072’e gönder.

  Kimse Yok mu?
  ACLIK yaz 5777’ye gönder.

  Herkes güvendiği kuruluş aracılığıyla göndersin yeterki bi’şekilde yardım edelim…Çok çok üzücü…

 3. Çocuklarımızın her bir şeyini en özelden en nezihinden en sağlıklısından en en en düşünürken, dünyanın öbür yanında açlıktan ölenler de bizim çocuğumuz değil mi?

  “Her Evden Bir Fitre, Bir İftar Afrika’ya” adlı bu kampanya ile Ramazan’ın bereketini kardeşlerimizle paylaşmış, fitrelerimizin en azından bir tanesini bir kişilik iftarın masrafını göndermek suretiyle Afrika’da açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalan kardeşlerimize bir lokma ekmek, bir yudum su ikram etmiş olacağız.

  Başlatılan uygulama ile bütün operatörlerden AFRIKA yazıp 5601’e gönderilecek olan SMS’ler 5 TL karşılığında olacak, 3 SMS gönderildiğinde bir fitre bir iftar parası verilmiş olacaktır.

 4. Bu mesajları göndermek çok kolay! Bir iki tuşa basıp ihtiyacı olanlara katkı sağlıyoruz; ya da biz öyle olduğunu düşünüyoruz! Açıkçasını söylemek gerekirse, insanların tümüyle temiz duygularla dişinden tırnağından hatta çocuğunun rızkından arttırdığı, yardım başlığı altında toplanan paraların tümüyle ya da kısmi olarak birilerinin cebine aktığını düşünüyorum! Haberde de görüldüğü gibi yardımların yerine ulaşmasın engelleyen örgütlerin varlığından bahsediliyor. Masumca, sadece destek olmak için gönderilen bu paralar-yardımlar belki de silahlanmaya destek amacıyla kullanılıyor. Bunların ihtiyaç sahiplerine nasıl ulaştırıldığını hiç bilemiyoruz. Yüzlerinde sinekler uçuşan, kuruluktan dudakları çatlamış, açlıktan bir deri bir kemik kalmış zavallı çocuklara bu yardımlardan bir yudum su, bir lokma ekmek alabildiklerinden nasıl emin olacağız.

  Onların halini izledikçe ve düşündükçe koşarak oraya gidip birşeyler yapmak istiyorum. Ama elimden bişey gelmiyor. Hiç olmazsa mesajlarla ufak da olsa katkım olsun diyorum ama ya bu yardımlar yerine ulaşmayıp dünyanın her hangi bir yerinde birilerinin hayatını kaybetmesine yol açacak silahların ortaya çıkmasına katkıda bulunacaksa.. Belki beni paranoyak bulacaksınız ama bunlar olmadık işler değil! Ama bir yandan da orda insanlar açlıktan kırılırken insanlığımdan utanıyorum.. Ancak ne var ki orda olanların birileri tarafından arzu edildiğini de biliyoruz. İkilem de kaldım! Şimdi söyler misiniz lütfen, yukarıda belirtilen ve yardım götüreceğini iddia eden kuruluşlardan hangisine koşulsuz şartsız güvenebiliyorsunuz? Bir şekilde bu insanlara yardım göndermek istiyoruz ama kime emanet etmeliyiz sizce?

  • Demek istediğim, durum bizleri aşıyor ama seyirci kalmaksa kahrediyor! Yardımları belki de bizden birileri götürmeli, kuruluş olmayan, ticari kaygısı yerine burdaki insanların hayatlarından kaygı duyan birileri olmalı!

  • Aynı ikilemleri ben de yaşıyorum maalesef. Cep telefonundan bir SMS göndermek gerçekten çok kolay, her gün 1 tane göndersen bile çorbada belki tuzun olmuş olacak. Ve evet, haberdeki “örgütün yardımları ulaştırmadığı” haberi beni de çok düşündürdü, ve açıkçası bu yazıyı biraz geciktirdi. Ancak şöyle düşündüm, iki seçeneğim var: (1) Yardımların yerine ulaş(a)maması yüzünden hiçbir şey yapmayacağım (2) Az da olsa katkım olduğunu düşünerek avunmaya çalışacağım.

   Bu sabah çocuklarıma bakarken, gözümün önüne Afrika’daki çocuklar geldi. Benim çocuklarımın kilosu yerinde, belki biraz az, belki biraz fazla, ama düzgün vücutları var, her şeyleri normal çok şükür. Somali’deki çocukların tek hatası orada doğmuş olmaları mı?

   Evet, inanın ben de kalkıp gitmek istiyorum. Utanıyorum bu halimden, içim acıyor, gözlerim doluyor. Elimden de başka bir şey gelmemesi beni kahrediyor.

   Bu çok kişisel bir karar. Oradaki çocukların şu an yardıma ihtiyacı var. Ancak yardım sadece Afrika’ya para göndermekle olmuyor. Yanıbaşımızda da birçok yardıma muhtaç insan var. Yeter ki içimizden gelsin.

   • Bu yardımlar GSM operatörlerinin de yüzünü güldürüyordur en başta. İnsanların maksadı bu çocuklara 1 yudum ulaştırmak, birilerini zengin etmek değil. Çoğumuz onlardan daha varlıklı değil.
    Elif bir öneri de bulunsam: Bu kuruluşlardan, Kızılay olabilir, bir yetkili ile görüşüp bizi ikna etmesini sağlayabilir misin? Yeni bir röportaj mümkün olabilir mi? 🙂

 5. Malesef haberleri her okuduğumda içim yansada bende arzu anne gibi düşünüyorum.Gönderdiğimiz yardımların tam olarak yerine ulaştığına inanasım gelmiyor..

 6. yardım götüren o kadar çok kuruluş var ki, araştırıp içinizin kanaat ettiği ile yardımları göndermelisiniz bence. zira orada çocuklar ölüyor, anneler perişan oluyor. babaların içi yanıyor. gider mi gitmez mi diye düşünecek vakit değil. hangisi verdiğim yardımı götürebilir onu araştırmalı ve bir an önce yardım eli uzatmalı.

 7. https://secure.ihh.org.tr/?quick=190&language=tr

  İHH sitesinden gerekeni yapmış bulunmaktayım şükür.

 8. Kandırılmamayı kollamanın zamanı değil. Nelere gitmiyor ki para sorusundan güç alarak smslere sarılmak zorundayız. Lüks mağazalarda gönüllü “kazıklandıklarımızı” getirelim akıllarımıza, utanalım hatta azıcık. Fitre yerine de geçmeyiversin, sevap bile sayılmasın. Oradaki her can çekişme bizlerin toplu günahı zaten. Sadece “Ya tutarsa” demeli kalbimiz, elimiz cebimizdeyken..

  • Kesinlikle katılıyorum. Bu sınav hiç bir şeyi olmayan Afrika insanının olduğu kadar, (bazen)bir öğünde yedikleri bir Afrikalıyı üç gün doyurabilecek bizlerin de sınavı.Çocuğumuzun rızkına gelene kadar kesip yollayabileceğimiz bir çok harcamamız vardır çoğumuzun, elimizi vicdanımıza koyalım.

  • Sanırım yanlış anladınız, mesele kandırılmamayı kollamak değil, bilinçli olmak!! Ya bunca verilen SMSlerden biri ya da birkaçı “yardım amaçlı bağış topluyoruz” diyerek herhangi bir kanlı terör örgütünün bütçesine akıyorsa! Birilerine yardım edeyim derken belki de yüzlerce insanın ölümüne sebep olacağız! Yaptığımız yardımın yerine ulaşması için kime güvenebiliriz, hangi kuruluştan emin olabiliriz, samimiyetle bunu öğrenmek için sordum!

   • evet şahsen bende bunu kendi ülkemin yardım kurululuşlarından yapmak isterim her nekadar çokta içimiz rahat olmasa da unicef e de güvenemicem ne yazık ki

   • Yorumum size cevap gibi algılanmış sanırım, değildi. Genel olarak insanların söz konusu bağış olduğundaki tavrıydı kastettiğim. Ve bu açıdan düşünülürse, tam da bilinçli olmaktan (kanlı bir terör örgütüne gidebileceğini hesap etmemekle birlikte, kabul) bilinçli kazıklanmaktan dem vurmuştum aslında. Riski göze alarak, “ya tutarsa” diyerek hareket etmekten yanayım. Şahsi fikrim.

 9. Evet bu ikilem hepimizde var o yuzden ben sahsen SMSlere sarilacagima Unicef in ya da Kizilay ‘in ki bu kuruluslar organize olmus ve bilincli kuruluslar, hesap numaralarina bagis yapacagim. Acikcasi Unicef biraz daha aklima yatiyor cunku sadece gida degil cok acil ilaca da ihtiyac varmis.

 10. Merhaba;

  Somali ile ilgili okuduklarımın hepsi beni kahrediyor ama en kötüsü de annler yola dayanamayacağını düşündüğü çocuklarını köylerinde bırakıyorlarmış. Göç ederken yola devam edemeyen çocuklarını çölde terketmek zorunda kalanlar olmuş. Zayıf olan bebeklere yemek vermeyip diğer çocukları yaşasın diye onlara verenler var.
  Yardım kuruluşlarının ”Yardım” başlığı altında neler neler çevirdiğini görüyoruz. Ama Kızılay’dan ve ya Unicef ‘den ben şüphe duymam.
  Ben Unicef üzerinden elimden geleni yaptım.
  Somali dünya üzerinde hiç bir ülke tarafından tanınmayan bir ülke, o nedenle Somali’ye gidebilmek ve girebilmek çok zor. Yardım kuruluşlarının işleri çok daha zor. El-Şebab’ı aşıpta ne kadarı ihtiyaç sahiplerinin ellerine ulaşır bilemem ama bir kısmının ellerine ulaşacağına gönülden inanıyorum.

  Sevgiler.

 11. Tüm yardım kampanyalarında olduğu gibi bunda da (hangi yardım kuruluşu olursa olsun) kafamda soru işaretleri yok değil. Kandırılmanın dışında, bu insanların kullanıldığı düşüncesi insanın içini kemiriyor. Ama bence de tüm bunları içimizde bi kenara atıp, elimizden gelen yardımı yapmalıyız. Hiç yardım yapmamaktan iyidir diye düşünüyorum. Kuruluşları da mümkün olduğu kadar araştırıyorum, ancak tabiki yardım bir çocuğun boğazından geçene kadar takip etmek mümkün değil. Keşke gidip, yerinde, görerek, bilerek bişeyler yapabilsek. Tamam, bizler çok uzaktayız ama belki daha yakınlarda, belki de yaşam standartları buna elveren, yardımlarını yerinde yapabilen insanların da olduğu düşüncesi içime su serpiyor az biraz.

  • bazi kuruluslarin bolgeye goturduklerini biliyorum. o hali gormek heralde bir cok seyi degistirir. dogrusu boyle bir degisime ihtiyacim var benim. bunaldim kucuk meselelerden.

 12. Ben de ilk gordugum sms numarasina mesaj yolladim bir kac gun once. Diyanet’inmis. Bir hay Allah! dedim nedense? Umarim yardimlarimiz sorunsuz ulasir Afrika’ya…

  • Bence diyanet sizi düşündürmesin. Çünkü resmi kanallarla yardım kampanyasını yürütüyor. Nice dernek vakıf vb. toplum için çalışan (belki de çalışmayan) sivil toplum örgütlerinden farklı bir kurumsal yapısı ve denetim mekanizması var. hatta bugün bir kısım yardım thy uçakları ile yola çıkmış. sitelerinde haberi vardı. umarım doğru yere gitmiştir yardımlarımız….

 13. Ben de diyanetin numarasına sms atıyorum. eğer ulaşmazsa da allaha havale ediyorum.
  bugün ben de istedim oralara gitmeyi kendi ellerimle yavruları beslemeyi.
  Bu insanların suçu ne ki orda doğdular???

 14. ben de UNICEFe bagis yaptim simdi, en azindan oraya ulasmasa bile baska yere ulasir. yardimi ulastirabilecek kuruluslardan biri gibi geldi.

 15. Biz diyanet ve Unicef’i tercih ettik, en güvenilir onlar geldi. Maddi yardımın yanı sıra manevi destekte de bulunmalıyız diye düşünüyorum. Hepimiz bu mübarek günlerde o zavallı çocuklar için dua etmeliyiz…

 16. Gsm operatorlerini bu ise karistirmadan bir seyler yapabilmenin guvenilir yollarindan biri http://www.avaaz.org olabilir. Sirf bu son yasanan trajedide degil, dunya uzerinde dengenin sarsildigi olaylardaki genel duruslariyla, yayinladiklari manifestolarla, saglam ve guvenilir durus edinmis bir sivil toplum orgutu. Sadece bagis yapmayalim, okuyalim, paylasalim.
  http://www.avaaz.org/en