216 Yorum

Çocuklarımızı devlet okuluna göndermeliyiz

Geçen gün Deniz’in bir arkadaşının annesiyle sohbet ediyorduk. Konu tabii ki dönüp dolaşıp okula geldi.

Bu anne oğlunu özel okula göndermeye karar vermiş. Göndereceği özel okulun senelik ücreti 23 bin lira. Sene boyunca yok kırtasiye ücreti, yok eşofman ücreti, bıdı bıdı diyerek bir 2 bin lira falan daha alıyorlarmış. Servisiydi, şusuydu, busuydu derken 30 bine yaklaşıyormuş ücreti.

Çok iyi tanımıyorum, ama anladığım ve annenin anlattığı kadarıyla bu aile öyle süper zengin bir aile değil. Çocuğunu özel okula gönderen birçok aile gibi, bu işi özveriyle, bazı şeylerden vazgeçerek, bazı tercihlerini değiştirerek, bazı zevklerini kısıtlayarak yapacaklarını söyledi.

[Bu arada küçük bir güncelleme: Deniz’e bir sene daha yuvayı tekrarlatma konusunda kesin kararımızı verdik. Dolayısıyla okul konusunda karar verme (gerek hangi okul, gerekse ne tür -özel/devlet- bir okul) işini bir 6 ay kadar ertelemenin geçici rahatlığını yaşıyoruz şu sıralar]

Bu konuda konuşurken olay dönüp dolaşıp devlet okullarına geldi. Çocukları olmadan önce İngiltere’de yaşamışlar, “Hala orada olsaydık ne güzel devlet okuluna gidecekti oğlum” dedi bu anne. Orada çok çok zengin kesimin dışında herkesin çocuklarını devlet okullarına gönderdiğini söyledi.

Amerika’da da durum aynı. Hatta (Amerika’da yaşayan) bir arkadaşımla konuşurken, yuvaların/kreşlerin pahalılığından dem vururken “Neyse ki -çocukların yuvaya gittiği- ilk birkaç seneden sonra -devlet okuluna başladıklarında- rahatlayacağız” demişti.

Düşündüm. Türkiye’de çocuklarını devlet okuluna gönderen kesimin çok çok büyük bir çoğunluğu bunu ekonomik zorunluluktan ötürü yapıyor. Şartları el vermeyen birçok aile bile dişinden, tırnağından arttırarak özel okulda okutmaya çalışıyor çocuklarını. Neden? “Devlet okullarının hali içler acısı.”

İyi de, niye içler acısı, hiç düşündünüz mü? Özel okulların pıtrak gibi yayıldığı son 20 senede devlet okulları terk edildiler de ondan. Öğretmenler daha iyi maaşlar vaadiyle, veliler de çocuklarına daha iyi koşullar, daha parlak bir gelecek sağlayacağı garantisiyle özel okullara göç ettiler. Zorunluluktan devlet okuluna gönderen kesim dışındakiler devlet okullarını terk etti.

Ha, “ben çocuğumu kesinlikle devlet okuluna göndereceğim” diyemiyorum. Emin adımlarla çıktığım bu yolda her geçen gün biraz daha ümitsizliğe kapılıyorum. Benimle birlikte “Ben de çocuğumu devlet okuluna göndereceğim” diyen birkaç kişi daha çıksa, çocuklarımız aynı okula gidecek olsalar, o zaman verdiğim kararın doğruluğundan emin olacağım. Ama etrafımdaki herkes, istisnasız herkes özel okulu tercih ediyor. Kimse de durup sormuyor ki bu özel okulların ücretleri neye göre belirleniyor. Yarın öbür gün tüm özel okullar bir araya gelse, ve “yıllık ücretimizi 25 binden 55 bine çıkardık” dese, yine birçok insan bu sefer 55 bin lirayı ödemeye tamam olacak. Ama rahatlıkla, ama zorlanarak.

Benim bu noktadaki şanssızlığım, İstanbul’un sosyo-ekonomik olarak rahat bir kesiminde yaşıyor olmam. Burada yaşayan ailelerin çoğunun kafasında devlet okulu bir alternatif bile değil. Çocuğunu hangi özel okula göndereceğini düşünüyor birçok kişi. Böyle olunca da devlet okulları iyice öteleniyor.

Şunu anladım: günümüz koşulları altında özel okulu tercih etmek değil, asıl devlet okulunu tercih etmek özveri işi. Çocuğunuzu özel okula gönderdiğiniz zaman kafanız rahat. Veriyorsunuz parasını, alıyorsunuz paketi. Sabah 8-8 buçukta gönderdiğiniz çocuğunuz akşam 5’te İngilizcesini öğrenmiş, sporunu yapmış, bilgisayarını kullanmış, belki piyanosunu çalmış olarak eve dönüyor. Ve evet, günümüz şartlarında bunlar artık lüks değil, yaşamın ileriki yıllarına yatırım yapmak için gerekliler listesinde bulunuyor. Dolayısıyla devlet okuluna gönderdiğiniz çocuğunuzun bu tür uğraşlarla ilgilenmesi için iş size düşüyor. Sabah çıkıp öğlen gelen, ya da sabahı evde geçirip öğleden sonra okula giden çocuğunuzun gerek boş gezenin boş kalfası olmaması, gerekse yaşıtlarından entelektüel anlamda geri kalmaması için dışarıdan aktivitelerle desteklemeniz gerekiyor. Gitar dersiyse gitar dersi, sporsa spor, neyse ne. Ben eğer devlet okuluna karar verecek olsam, zamanımın önemli bir kısmını Deniz’in derslerini takip etmek, onu sosyal anlamda geri bırakmamak için aktivitelere koşturmakla geçirmem gerektiğini düşünüyorum.

Biliyorum, özel okulların hepsinin yıllık ücreti 25 bin lira değil. Biliyorum, çok iyi devlet okulları da var. Ancak şu bir gerçek ki, çocuğunu –ama rahatlıkla, ama zorlanarak- özel okulda okutma imkânı olan ebeveynlerin çok çok büyük bir çoğunluğu devlet okulunu düşünmüyor bile.

Bu ülkede devlet okullarının bırak normu, birçok aile için seçenek bile olmamasından üzüntü duyuyorum. Ve devlet okulunun 67 kişilik bir sınıfında okumuş, orada aldığı eğitim ve öğretimle Türkiye’nin sayılı okullarından birine girmiş bir kişi olarak da bu konuda kendimi şahsen sorumlu hissediyorum. Ben de “yumurta kapıya dayanınca çocuğunu devlet okuluna göndermeye kıyamayanvelilerden biri olursam kendim hakkında çok hayal kırıklığına uğrayacağım. (Lütfen yanlış anlaşılmasın, özel okulu tercih eden velileri kınıyor değilim, sadece kendimle ilgili beklentim bu)

Elbette imkanı olan her ebeveyn çocuğunu en iyi şartlarda yetiştirmek istiyor. Bunların başında da iyi bir eğitim, dolayısıyla iyi bir okul geliyor. Ve tabii ki özel okullar, devlet okullarına göre göz boyuyor. Çocuğumuzun arkadaşları (ya da “denkleri” diyeyim) özel okullarda hijyenik tuvaletler, gitar dersleri, kapalı spor salonlarından faydalanırken kendi çocuğumuzun dört duvar arasında, bahçesiz bir binada, belki de -benim okulumda olduğu gibi- “bahçede koşmak yasaktır” felsefesiyle yetişmesini kendimize yediremiyor, çocuğumuza “kıyamıyor,” geleceğini riske atamıyoruz.

“Devlet okullarındaki iyi öğretmenler özel okullara gitti” diye duyuyoruz. İyi de hiç durup düşünüyor muyuz ki özel okullarda haftada en az 60 saat köle gibi çalıştırılıyor bu öğretmenler? Resmi tatillerde bile okula gidip sunum hazırlayan öğretmenler var, “Yersen” diyor onlara özel okullar, “sen gidersen git; ben elimi sallasam ellisi.” Hiç soruyor muyuz kendimize: bu kadar çok çalıştırılan öğretmenlerin bırak öğrencileri, kendilerine bir faydası oluyor mu?

Bence ne yapmalı, biliyor musunuz? Bence veliler bir araya gelmeliyiz. Ve bu özel okul hegemonyasına bir son vermeliyiz. Birbirine yakın yaşayan aileler toplanmalı, toplaşmalı, çocuklarımızı hep birlikte aynı devlet okuluna kaydettirmeliyiz. Özel okullara -ama rahat rahat, ama ite kaka- ödeyeceğimiz 25 bin lira yerine belki 5 bin lirayı gözden çıkarmalı, devlet okullarını adam etmeliyiz. Bunu da ancak bir araya gelirsek yapabiliriz.

Çok mu ütopik bir düşünce oldu?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

216 yorum

 1. özel okullara verilecek bir senelik ücretin tamamı devlet okullarına verilse diye arkadaşlarla konuşmuştuk sizin yazı tam üzerine geldi kesinlikle katılıyorum ….sistem böyle dememek bişeyler yapmak lazım hakılısınız ……

 2. bir öğretmen olarak kutluyorum seni elif, tespitlerin çok yerinde yazmak istediğim detaylar var ancak şimdi ilay (kızım) izin vermiyor.. konuyu meb’e taşıyabilirsek var ya süper olur !

  • Fırsat bulduğunda lütfen yaz o halde. Öğretmen olarak görüşlerin çok önemli.

   • Evet, yazalım bakalım. Öncelikle tespitlerin çok yerinde sen Deniz için düşünüyorsun okul konusunu ben daha 17 aylık olan İlay için düşünmeye başladım bile 🙁 ben bir lise öğretmeniyim ve görev yerim güney doğu’da ve inan ban öğrenci profili ve şartlar çok ÇOK başka neyse dağıtmayayım bu ayrıca bir konu… Devlet okullarının halinin içler acısı olmasını özel okulların yaygınlaşmasına ve öğretmen ve velilerin o yöne çekilmesine bağlamışsın ben bu fikrine pek katılmıyorum haklılık payı olabilir ama bence ilköğretim 5, sınıf sonunda yapılan Anadolu Liseleri giriş sınavının kaldırılmasıda bir dönüm noktası bu işte, tamam belki çocuklar yine, sporunu yapmış, bilgisayarını kullanmış, belki piyanosunu çalmış olarak dönmüyorlardı okuldan ama en azından bilgi ve ytiştirme anlamında öğretmenler daha özveriliydi “özel” olmak “tercih edilen olmak önemliydi… Şimdilerde ise üzülerek söylüyorum ama “idealist” öğretmen bulmak daha zor… Devlet okullarının imkanları konusuna gelince; evet yılda 30 bin lira gibi bir para özel okula verileceğine 5 bin lira gibi bir para devlet okuluna verilse çok yol kat edileblir (mi acaba) ? Bu konuda iki yönlü düşünüyorum özel okula o parayı ne yapıp edip veren veli iş devlet okuluna gelince su koyuverebilir çünkü orası DEVLET okulu ve devletin sosyal devlet olma, eğitimi ücretsiz sağlama gibi bir zorunluğu var, işin içinde biri olarak yıllık sadece 10 lira olan fotokopi parasını nasıl zor topladığımızı görsen hak verirdin… Diğer yönden yapılabileceğine de inancım var örneğini gördüm Bursa Nilüfer’de bir okulda 1. sınıf öğrenci velileri sınıflarında teknolojik anlamda öğretmene yardımcı olacak ve çocuklarının üst düzeyde öğrenmelerini sağlayacak imkanları kendileri sağladılar akıllı tahta, prejektör vs. gibi şeyleri alarak öğretmenlerini desteklediler yani ekonomik şartları ve eğitim dzeyleri yakın veliler bir araya gelirse böylesi (neden böyle dedim çünkü BENZERLİK ve daha iyisi yapılabilir diye düşünüyorum

   • yani ekonomik şartları ve eğitim düzeyleri yakın veliler bir araya gelirse (neden böyle dedim çünkü BENZERLİK bana önemli bir unsur) böylesi ve daha iyisi yapılabilir diye düşünüyorum. Bunun dışında şöyle bir gerçekte var ki çocuklar yine sporunu yapmış, bilgisayarını kullanmış, belki piyanosunu çalmış olarak dönmeyecekler eve bunları desteklemek yine ailenin elinde… Bu işin Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili kısmına gelecek olursak bakanlığın yetki alanı bu ülkenin her yeri ve başta da söylediğim gibi bu ülkenin doğusu ve batısı arasındaki şartlar farklı ve maddi durumu iyi aileler para desteği yapsın o çocuklar daha iyi eğitilsin gibi bir durumun kabul göreceğini sanmıyorum çünkü ülkenin her çocuğu aynı şartlarda eğitim hakkına sahiptir… Son olarak senin tüm tespitlerine katılıyorum, çocuklar en azından il 5 yıl devlet okuluna gitmeliler ve fakat İYİ

   • Son olarak senin tüm tespitlerine katılıyorum, çocuklar en azından ilk 5 yıl devlet okuluna gitmeliler ve fakat İYİ bir öğretmenleri, velilerine yol gösteren ve yardımcı (bürokrasi açısından) olan idarecileri ve birbiriyle çocuklarının geleceği konusunda hem fikir olan veliler olmalı bu üçünü bir araya getirirsen Deniz’i devlet okuluna gönderebilirsin… Yazdıklarım yararlı olur mu bilmem ama nacizane benim düşüncelerim bu yönde…

   • Ben de bir öğretmenim (Edebiyat öğretmeni) Mesleğini yapmasına izin verilmeyen bir öğretmen…Ben yazıyı henüz okudum ve facebookta paylaştım. Bence en az emzirme reformu kadar önemli bir konu ve insanların bu konuda da bilinçlenmeye ve bilinçlendirilmeye ihtiyaçları var. Ben bir öğretmen olarak bizlerin gözünden de olayı değerlendirmenize çok memnun oldum. Dershane öğretmenlerinin içler acısı bir durumda olduğunu söylesem ve sisteme karşı çıkan düşünen bir öğretmen olduğum için çalıştığım kurumdan atıldığımı söylesem 🙂 Bence bu konuyu dershaneler başlığıyla da ele almak lazım. Çünkü o noktada işler daha bir karmaşık 🙂

 3. GERÇEKTEN ÇOK DOĞRU DÜŞÜNÜYORSUNUZ EWET 25 DEĞİLDE 5’İ GÖZDEN ÇIKARIP DEVLET OKULLARININ ADAM EDİLMESİ KONUSU ,KESİNLİKLE KATILILIYORUM BENDE DEVLET OKULU TARAFTARIYIM EĞER İÇİNDE VARSA BİR ÇOCUĞUN HERŞEYİ BAŞARABİLECEĞİNE İNANIYORUM.

 4. Cok ilginc bir tesaduf oldu bu yazin cunku dun ablamla konusuyordum skype’ta bu konuyu. Cocuklarin ozel okul masraflarinin cok oldugunu soyledi ben de kendi dusen aglamaz dedim ve neden devlet okuluna yollamiyorsun dedigim zaman da burada yollayabilecegim (zekeriyakoy civari diyelim) okul yok dedi. Peki dedim tek cozumunuz ozel okulsa tabii ki ozel okul istedigi fiyati alir sizden alternatif bir olusum mumkun degil mi diye sordum. Cevap veremedi. O civarda pilot bir okul varmis ama bir yil sonra aileler cocuklarini oradan alip ozel okula veriyormus. Belki ben Amerika’da yasadigim icin bunlara uzak kalmis olabilirim ama anladigim kadariyla biz ilkogretimi ozelde mi okuduk devlete verecegiz diyen bir suru arkadasi da devlet okuluna verdikten sonra cocuklarinin cok geride kaldigini farketmisler falan filan. Gercekten bu kadar kotu mu devlet okullarinin durumu? Insanlarin burada universite okumak icin verdigi paralar Turkiye’de ilkokul cagindan itibaren cocuklarin egitimine veriliyor. Anladigim kadariyla herkes durumdan sikayetci ama cozum arayisinda da degil.

 5. Canla basla desteklerim bu okul ronesansini. (bakiniz emzirme reformu.) ozel okullarin ogretmenlerine,velilerine ve ogrencilerine yaptilarib baski felaket. Ogrencilerin birbirlerine ettikleri de az degil.
  Hele bir de cemaat ozl okulu diye bir sey var ki evlerden uzak. . .

 6. Bu konuda kafam çok karışık ama bu bakış açısını daha önce bu kadar detaylı düşünmemiştim. Gerçekten bir grup veli biraraya gelip çocuklarını aynı devlet okuluna gönderseler ve özel okula verecekleri paranın beşte birini birleştirip bu okula harcasalar, oluyor mu? Sistem, devlet zin veriyor mu buna? Olabilir mi böyle bir şey?

 7. ben
  imkanım olsa dahi çocuğunu asla özel okula göndemeyecek kişilerdenim.
  neden mi
  çünkü
  çocuğum hayatı sadece internet-avm-led tv-dokunmatik cep telefonu-bilgisayar oyunlarından ibaret sanmamalı.yalnızca aynı gelir grubundan arkadaşlar edinmemeli.ayağındaki nike ayakkabıya,kolundaki saatin markasına odaklanan bir çevre kurmamalı.yoksulu görmeli,merhamet etmeyi öğrenmeli,üstünü görmeli,kanaat etmeyi özümsemeli.

  özel okul bir çocuktan çok şey götürür.gözlemlerime dayanarak yazıyorum bunu.ve ısrarla ,üzerine basa basa söylüyorum ki “tek tip”çocuklar yetiştiriyor bu kurumlar.

  hayat kendi emirlerinde sanıyorlar.bir el şıklatmasıyla öğretmeni kuzu edebiliyorlar.itaat,hoşgörü,bilinç ,vicdan sahibi olmaya değil hobi olarak değerlendirilebilecek aktivitelere yönlendiriliyorlar.

  doyumsuz bir hayat tarzına yetişiyorlar adeta.annenin babanın efendisi olmaya”ama ben doğmak istemedim bana mı sordunuz doğarken”diyorlar.

  eğitim kalitesinin çok yüksek olduğu algısı da öyle yanlışki.iki tip hoca var oralarda.ilki;emekliliği gelmiş,yahut emekli olmuş yaşlı hocalar,ikincisi kpss de belli bir puanı alamamış aldığı anda kapağı devlete atacak yeni öğretmenler.her ikisinin de büyük faydalar sağlayacağını düşünen varsa gerçekten yanılır.biri yorgun,değişen dünyanın istese de istemese de gerisinde kalmış asıl enerjisini çoktan kaybetmiş olanlar diğeri ise acemilik atacak yeni mezunlar.ha sırf kolej hocası olarak yetişen yok mudur.vardır elbet.ancak emin olun öyle azlar ki.

  bir de şu aktivite meselesi.yahu biz,bizim nesil bale mi gördü,gitar mı çaldı,buzda mı kaydı.bunları yapmayan çocuklar kayıp çocuklar mıdır.zekasal oranları mı düşüktür.çocuğum istemedikçe veya şöyle diyeyim sırf bazı arkadaşları bunlara yöneldi ve aileleri maddi özveriyle bu tip kurslar aldırıyor diye buralara yönlendirmem onu.ama yok illa merakım var der,öğretmeni istidadı olduğunu ısrarla belirtirse seve seve yollarım o ayrı.ama onun çocuğu viyolonsel çalıyor aman bununki düz takla atıyor diye bütçemi ve beynimi gerim gerim germeye ne lüzum var anlamış değilim.

  tüm bunlar için mi lazım özel okul?devletin verdiği maaşın yarısına çalışan hocaların asık bezgin bir halde anlattıkları dersler için mi gerekli?ve doyumsuz ,iştahı sınırsız bir grup özel okul kurucusunun karnını doyurmak için mi.

  tüm bunların dışında şunu eklemem gerekiyor elbet.çok köklü çok saygın işini mükemmel yapan bir kaç özel okul var.isimlerini herkes bilir bunların.işte oraları kazanıp okuyabiliyorsa ona diyecek söz bulamam.hamama giren terler deyip imkanı olanın gerçek kaliteden mahrum kalmamasını dilerim.ama dediğim gibi çok eski,yüksek zeka gerektiren okullar bunlar.oralara çocuğu sokmak da dert ,okuturken masrafına katlanmak da.

  elif yazın yine çok güzel ve çığır açacak nitelikte olmuş.umarım çağrına ses verenler çıkar.umarım devlet okullarına güzel yardımlar akar ve özlenen kalitede kurumlar oluşmaya başlar.sevgiler.

  • Sitare yazınızın çoğunluğuna katılıyorum. Ama ben biraz bunun imama kızıp oruç bozmaya benzetiyorum.

   Evet böyle özel okullar var aynen dediğiniz gibi. Her özel okulu bir tutmamalıyız tıpkı her devlet okulunu bir tutamayacağımız gibi.

   Peki sizce devlet okulları tek tip yetiştirmiyor mu? Peki orada neler oluyor gözlemlediniz mi? Al birini vur ötekine olduğunu düşünüyorum ben.

   Çok iyi devlet okulları olduğu gibi çok iyi özel okullarda var. Bence ne özel okulların tümi bir potaya koyulmalı ne de devlet okullarının. Ama şu bir gerçek; devlet okulların genel anlamda durumu içler acısı ve şu da bir gerçek özel okulcukların okulcuk diyorum onların da durumu içler acısı.

   Ne mutlu iyi devlet okulu bulup çevresinde gönderebilenlere.

   • sevgili tüten
    zaten ben de aynı şeyi yazmışım seninle .sondan bir önceki paragrafımda “asıl ve en iyi olan özel okullaran” bahsetmiştim.galatasaray lisesi misal.bilumum alman,fransız,amerikan kolajleri dahildir buna.

   • Söylediklerinize tamamen katılıyorum birinin çıkıp bu ise dur demesi lazım ve hep birlikte desteklememiz gerek diye düşünüyorum emzirme reformundan sonra devlet okulu reformu neden olmasın? Martin Luther King’in i have a Dream diye başlamamış miydi ?

  • Söylediklerinize tamamen katılıyorum . Martin Luther King’in de yola i have a Dream diye cikmamismiydi. Emzirme reformundan sonra haydi devlet okulu reformu neden olmasın ?

  • Bu yorumun çıktısını alırım, sana da kocaman sarılırım Sitare!

  • Harika bir tespit ..aynen katiliyorum

 8. Velilerin bir araya gelebileceği bir mail grubu oluştursak, yakın çevrede aynı dönem okula gidecek velilerle önceden tanışıp devlet okulları için birşeyler yapabilsek çok güzel olur.
  Şahsen ben Bahçelievler-Soğanlı da oturuyorum ve çevremizde kimse yakın olan devlet okuluna vermek istemiyor, söyledikleri Bakırköy-Ataköy civarında oturanlar çocuklarını hep özel okula gönderdiklerinden oradaki devlet okulları tercih edip servis ile gönderiyorlar..Oraya gönderme sebepleri sınıf mevcutları bahçelievlerde 60 olan mevcut o bölgelerde 30!!!!

  Sevgiler.

 9. evet ya, ben kara kara düşünüyorum ki oğlum daha 15 aylık. ne özel okulun o kaymaklı havasına girsin istiyorum oğlum için, ne de o kadar parayı verebilmek için olmadık fedakarlıklar yapmak.. yapılabilir mi böyle bir girişim, milli eğitimi dürtmek mümkün mü?

  • Milli Eğitimi dürtmek mümkün olur mu, bilemiyorum. Ama velilerin organize olması gerektiğine inanıyorum. En azından böyle yazışarak, çizişerek bile farkındalık seviyemizi arttıyoruz, bu bile bir başlangıç bence.

 10. Hic de utopik degil,cocuk daha cok kucuk ama inan deli gibi aklimi kurcaliyor bu durum. Bence cok mantikli ama gelistirilmesi gerek, butun veliler toplasirsa sorunsuzca sisteme isler

 11. Biz de eşimle kıvrım kıvrım kıvranıyoruz napıcaz diye, sanki bizim evde yaşıyorsun da duydun diyicem o kadar. Ben devlet okulu o özel okul diyor. Anne-baba biz daha ortak karar veremedik. Ne güzel olurdu evimizin yanındaki devlet okuluna gitse, bizler de elimizden geldiğince yardımlar yapsak. Boş zamanlarını da belki okulda açılacak kurslarla doldururuz. Ben küçükken okulumuzda gittim tüm kurslara (folklor,gitar,mandolin vs) .Çok ütopik görünmüyor bunun bir harekete dönüşmesi an meselesi. Sosyal medyanın gücünü küçümsemeyelim derim.
  Çok yaşa bir kere daha Elif.

  • Evet bizde aynı durumdayız, eşim özel okul istiyor, ben de devlet okulu. 1 yılımız var, şu anda devlet okulu diye diretiyorum fakat ben de son saniyede dönebilirim. Kızımın bir taraftan her sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeyden çocukla birlikte yetişmesini isterken, bir taraftan da acaba bunun ona kazandırdıkları dışında kaybettirdikleri de olur mu diyorum. Camdan bir fanus gibi görüyorum özel okulu, biraz fazla korunaklı. Ne doğru, ne yanlış karar veremedim ama iç güdülerim doğal ortamda, gerçek yaşamın içinde eğitimini alması yönünde…

 12. Aileler toptan bilinçlenmedikçe çok zor bu dediğiniz…Sadece fiziksel yapıdan ya da aktiviteden- sosyalleşmeden kaynaklanmıyor özel okulların bu kadar revaçta olması..Devlet okullarında çok farklı ailelerden gelen çocuklar birlikte oluyor..Ailesinden hiç duymadığı görmediği olayları çocuk orda yaşayabiliyor..Devlet okulu öğretmenlerinin yaptığı ayrımcılık zaten herkesin bildiği bir durum..Belki İstanbul’da yaşamıyor olsaydım düşünebilirdim devlet okulunu, ama şu haliyle bilemiyorum..

  • “Devlet okullarında çok farklı ailelerden gelen çocuklar birlikte oluyor..Ailesinden hiç duymadığı görmediği olayları çocuk orda yaşayabiliyor..”

   Bu söylediğiniz özel okullar için de geçerli, ve benim devlet okulunu tercih etmeyi düşünmemin sebeplerinden de biri. Doğum gününü arkadaşlarıyla EuroDisney’de kutlamaya giden ilkokul çağında çocuklar olduğunu biliyorum.

   • Haklısınız..Zaten benim söylemek istediğim çok uç okullar değil.Orta kesmin gittiği bir okulu kastetmiştim.Belli bir hayat tarzıyla yetişen çocukların okulda ebeveynden gördüğünün tam tersi durumlar yaşamaması adına böyle söyledim.Gerek öğretmen, gerek sosyal çevre aileyle uyum içerisinde olmalı.Çocuğa ağır geliyor böyle şeyler, çevremde gördüğüm çok örnek var.İstanbul devlet okulları-belki söylediğiniz pilot okullar farklıdır, bilemiyorum-genel anlamda çok kötü durumda, fiziki şartların kötülüğünden öte, her türlü olumsuz davranışı normal gören, ilgisiz ebeveynlerin yetiştirdiği çocukların çoğunlukta olması asıl kaygım.Kesinlikle hepsi öyledir demiyorum sakın yanlış anlamayın ben de tüm eğitim-öğretim hayatımda hepsi İstanbul’da olmasa da devlet okullarında okudum.Çok üzülüyorum elbette onlar için ama yapabileceğim fazla birşey yok maalesef. Sonuçta bir anne olarak ilk önce kendi çocuğumu düşünmeliyim.Şu haliyle devlet okulunu düşünmüyorum ama daha bebeğim küçük o zamana ne değişiklikler olur bilemem.Umarım iyi yönde olur ve bütçemiz bu denli ağır bir yük altına girmez..

 13. Elif çok güzel bir konuya değinmişsin. Sonuna kadar destekliyorum.

 14. elifcim,daha önce de söylemiştim..biz komşuyuz,bu bölgede tam da senin bahsettiğin gibi hali vakti yerindelerin destekleyip çocuklarını gönderdiği bir devlet okulu var..bence kesinlikle çocuklarımızı o okula göndermeliyiz…

  • bu bölge dediğiniz neresi ve de okulun adı nedir? böyle bir model varsa örnek teşkil etmesi açısından dillendirilmeli. hem en kötü ihtimal oraya taşınırız diye düşündüm 😀

   • göktürk’ten bahsediyorum..velilerin önemli! bağışlarıyla desteklenen,çok iyi oldugunu duyduğum bir devlet okulu var.”nejat sabuncu ilköğretim okulu”

    • Yine Göktürk’te Turgut Özal için de pilot okul olduğuna dair duyumlar almıştım. Hatta bir komşum çocuğunu oraya gönderiyordu. Sonradan oradan alıp zincir özel okullardan birine verdi.

    • Göktürk’te evet Nejat sabuncu ilköğretim okulu var ve velilerde bayağı bir destekliyor ancak yarım gün, çalışan annelerin çoğunlukta olduğu bir bölge burası ancak ne belediyenin sosyal tesisi ne bir spor salonu var. sitede oturuyorsanız ve arabanızda varsa birçok sorunu çözüyorsunuz ama bunlar yoksa özel okula vermekten başka çareniz kalmıyor haaa özel okul 3 tane var 2 tanesi (eyüboğlu ve hisar eğt.) fiyat konusunda uç rakamlarda geri kalan 1 tanesi son dönemde tv dizilerinde boy gösteren bir marka okulu ama fiyatıda az buz değil yani kendi isim çatısı altında en astronomik fiyatı alan okul ama verenler bin pişman (benim gibi) ertesi sene alıp fırıl fırıl okul arayışına giriyor. Devlet okulu tabiki tercihimiz en azından özelde milletin cebini şişiriceğimize kenarda çocuğumuzun geleceği için birikir ama olmuyor inanın burda merkez ilköğretim okulu var 99 depreminde büyük zarar gördü inanın öğretmenleri diyor her an yıkıldı yıkılacak ama devletten destek gelmedi o halde bile bu senede öğretime başlıyacak şimdi gelde bir anne olarak canını bile gözünü kırpmadan vereceğin evladını o okula gönder. Eskiden fakir, ortadirek ve zengin vardı şimdi sadece zengin ve fakir var. zengin kesim zaten devlete göndermiyorki yardım yapsın hadi gönderen 3-5 tane ilede koca okul ve eksikleri bitermi geri kalan çocukların çoğunun beslenme çantaları içler acısı kaldıki okula bağış mümkün değil. biz iki arkadaş çocuklarımızı devlete verelim akıllı tahtasınıda biz alalım dedik hatta özel ing. öğrt. tutalım her gün 1-2 saat ilave etüd koyduralım bizimkilerle beraber sınıftaki tüm çocuklarda faydalansın dedik ama olmaz etüd koyamayız dediler. hadi tahtayı aldık, hocayı tuttuk wc ler kokudan yanına girilmiyor, sınıflar toz içerisinde 40-50 kişiden az değil gürültü uğultu had safhada her biri öğretmenim dese ekosu 5 dk geçer. yani kenarından tutmakla düzelecek gibi değil bu arada da geçen yıllar akıp gidiyor. Sağolsun devlet bu sene etüdlü okulları da kaldırdı şimdi tek çare özel okul 🙁 ben buradan tüm ebeveynlere sormak istiyorum İstek vakfının Özel Atanur Oğuz ilköğretim okulu-balmumcu nasıldır listemdeki sırada en başta o var bu konuda bana bilgi verebilecek varsa inanın çok makbule geçer. mailimde: hsygenc@hotmail.com

  • iste, ozel okul devlet okulu diye ayrildigi gibi, devlet okullari da kendi icinde ayriliyor maalesef 🙁

 15. Size kesinlikle katılıyorum. Bu sene oğlum 1. sınıfa başlıyor. Etrafımdaki tüm arkadaşlarım özel okula başlattılar çocuklarını. Kimi 18000e kimi 25000. Evet bende kendimi biraz sıksam verebilecek durumdayız. Ama geçen sene devam ettiği anaokulun ilkokuluna verdim. Ben ortaokulu ve liseyi özel okulda okumuş biriyim. Evet ingilizcem iyi ama alt katta oturan düz liseden mezun olan arkadaşımın benden çok daha iyi. Çünkü üniversiteden sonra 1,5 sene İngiltere de okudu. Benim için yapılan masraftan çok daha azına.

  Bazı ciddi özel okulları bu işin dışında tutarak söyleyebilirim ki bu ilkokulda yapılanları abartılı ve şımarıkça buluyorum. İlkokul 4 e giden arkadaşımın oğluna çince seçmeli ders koymuşlar. Bu herşeyi sürekli planlanan 5 dakikası bile doldurulmuş çocukların büyüdükleri zaman ya da tatillerde mutlu olması mümkün olacak mı? Bebekliğinden beri bir aktivite bolluğuyla büyüdükten sonra kendilerini oyalayamıyorlar.

  Hem benim okuluna yollayacağım ilkokulun kocaman bir bahçesi var. Bilinçli bir müdürleri var. Oturduğunuz yer aslında önemli. Oğlumun gittiği okul Anadolu yakasının ünlü bir caddesine yakın. Sanırım onunda etkisiyle velilerde oldukça bilinçli. Sınıfları geliştirmek evet bize düşüyor. Ama gerçekten gerekli olan eksikler tamamlanabiliyor.

  Kısaca olay velide bitiyor. Yapılacak aktiviteleri ben çalıştığım için haftasonu yapıyoruz. Geçen sene haftasonlarımızı jimnastikle doldurmuştuk. Bu sene istediğimizi seçmekte özgürüz.

  Biz işin kolayına kaçmazsak sanırım daha ayaklarının üstüne basan bir nesil yetiştirebiliriz.

  Sevgiler

  • Elif ‘cim düşüncelerini sonuna kadar destekliyorum. emzirme reformu gibi kaliteli devlet okulu reformu başlatmanın zamanıdır .

   Didem’cim bahsettiğin okulun adı nedir ? istersen özelden de mail atabilirsin. çok merak ettim.
   sanırım yakın yerlerde oturuyoruz.
   teşekkürler , mtorlakoglu@yahoo.com

  • Didem,
   sözlerine katiliyorum, oğlum doğmadan önce bile Özel okula vereceğimiz o paralarla Amerikada üniversite okur düşüncesindeyiz biz karı koca ve Can şimdi 4.5 yaşında, bu sene yakınımızdaki bir devlet yuvasına başladı, aylık 130 Tl -aslında 80 de 50 tl de okul aile briliği- ve seneye kısmetse gene daha da yakınımızdaki ilkokulun ana sınıfına vereceğiz ve orada devam edecek. Biz de anadolu yakasında Bagdat’a yakiniz ve okul hakkında (mustafa Aykin) olumlu seyler duydum hep. Giden kisiler bizler gibi insanlar ve doğal olarak her turlu kisi olacak, apartman görevlisinin çocugu da CEO çocugu da? bence böyle de olmalı. Bizler devlet okulunda okuduk ve akıllıysa o da okur ama en çok düşündüren Öğretmen, ister özel ister devlet, en önemlisi o. Offff çok zor bir karar bu. Bizim de çevremizde özel okulda okuyan çocuklar var, bir bölümü gerçekten çok şımarık, inanılmaz ama çocukluklarını biliyorum o zaman da öyleydiler, bir bölümü de var ki özel okulda olmasına rağmen son derece uyumlu, şımarık değiller, tamamen yetiştirme ile alakalı sanırım.

  • Didem merhaba,

   Senin bahsettiğin ilkokul İlhami Örnekal yada Yeşilbahar olabilir mi? Özelden de yazabilirsin …
   selinim5@gmail.com

  • Yorumlariniza katılıyorum, oğlum bu yıl 1.sinifa başlayacak ve onu yarış atı gibi yetiştirmeyecek düzgün bir devlet ilköğretim okulu arıyorum. Bizde Anadolu yakasında ikamet ediyoruz, okulun adını paylasabilirseniz çok makbule geçecektir. Kizim henuz 2 yasinda ama onuda seneye krese vermeyi planliyoruz. Benim email adresim gulistanb@gmail.com çok teşekkürler…

 16. Elif, Sitare; yazdıklarında o kadar haklısınız ki. Çevremde gördüğüm kadarıyla özel okulda okuyan çocukların neredeyse tümünde dünyanın kendi etraflarında döndüğü algısı yerleşmiş durumda. Kuzenimin çocuklarıyla bir araya geldiğimizde konuştukları konulara inanamıyorum. Bizim ajansta kullandığımız bilgisayarları, sadece tasarımını beğendikleri için odalarına aldırıyor, bilmemkaçıncı jenerasyon cep telefonu modellerinden, daha Türkiye’ye gelmeden haberdar oluyorlar. Yanlış anlamayın, ilköğretim öğrencilerinden bahsediyorum. “Ben çocuğumun bu şekilde davranmasına izin vermem” diyebilirsiniz. Kuzenlerim de öyle diyorlardı… Fakat zaman geçtikçe çocuklar ister istemez düzenin bir parçası oluveriyorlar. Ne kadar çabuk etkilendikleri malum zaten. Ben de ilkokuldan üniversiteye kadar özel okulda okudum ama bizim zamanımızda bu kadar uyarıcı, böylesine yüksek farkındalık yoktu. Herkesin yaşam standardı belliydi. Eşim Rüzgar’ın kesinlikle devlet okuluna gitmesinden yana. Ben yine de biraz çekimserim. İki arkadaşım geçen yıl çocuklarını özel okuldan alıp yakınımızdaki bir devlet okuluna verdiler, çok da memnunlar. Fakat devlet okuluna giderse, ben çalıştığım için, oğlanın anneme yük olmasından korkuyorum. İşin bir de bu yönü var. Offf, bilemiyorum!

  • Görkemcim bahsettiğin tipte çocuklar devlet okullarında da mevcut. Çünkü devlet okuluna giden çocuklarda da Tv seyrediyor etrafının oldukça farkında. Iphone’unu biliyor Ipad’i de onlarda kendi içlerinde yarış halindeler. aileleri de eksik klamasınlar diye çoğunlukla Kredi kartı borcuna girerek bunları almaya çalışıyorlar. Biliyorum çünkü kendi yaşadığım apartmanda bunun örnekleri var.

   Özel okul var özel okulcuk var. Her özel okul bir değil tıpkı her devlet okulunun bir olmadığı gibi. Çok iyi devlet okulları var gönül rahatlığı ile koy çocuğunu. Ama öyle okullar var ki İstanbulun ortasında hemde değil çocuğunu köpeğini koymazsın içeri. Biliyorum çünkü o okullarda 2 sene yaratıcı drama dersine gittim her gittiğimde içim acıdı. Kendimizde düzeltmeye çalıştık yok olmadı.

   Ve aynen buna benzer özel okullar var uyuşturucu kaynayan paralı sınıf geçilen.

   Velhasıl okul mevzusu derin ve çok geniş bir konu. Ben velilerin oluşturacağı bir topluluğun büyük resmi değiştireceğini hiç sanmıyorum.

   Bir İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük şehirlerin dışına çıkıp bakalım Devlet okulu deyince ben oraları da düşünüyorum onların gerçeği değişecek mi? Hayır değişmeyecek bu şartlarda bu yönetimle değişemeyecek.

   • Sevgili Tüten,
    Velilerin oluşturacağı topluluğun koskoca bir sistemi değiştireceğini düşünmek biraz hayalci bir yaklaşım bence de. Devlet Okulu/Özel Okul ayırımını yapmak keskin sınırlarla mümkün değil. Biz, diyelim veliler olarak yardımlarla, çocuğumuzun gittiği devlet okulunu kalkındırdık bir şekilde… Eee, asıl kalkınmaya ihtiyacı olan gecekondu mahallesindeki derme-çatma okula ya da senin yazdığın gibi Kasımpaşa’daki öğrencisine okuma-yazma öğretmekten aciz okullara ne olacak? Biz, yine bir şekilde, “özel” bir okul yaratmış olacağız kişisel çabalarımızla. Benim, oğlan için düşündüğüm okul da pilot okullardan, genelde gördüğümüz fiziksel ve sosyal şartlardaki devlet okullarından değil. Yine şanslı azınlık orada okuyanlar sonuçta.

    • İşte ben de tam da bunu demek istiyorum. Ve benim için çok acıyor o diğer gruptaki çocuklara. Doğru anlaşılmak isterim hiç adım atılmamasındansa böyle bir adımı atmak en azından kendi çevrendeki okulları düzeltmek bunlar çok güzel harekler. EliF’i girişimciliğini bu konulara yaklaşımını destekliyorum.
     Ama ben genel tablonun değişeceğine dair inanç taşımıyorum belki zamanında içinde olduğum için inanmak gerekir belki de.

     Pilot okullar kesinlikle çok iyi ve devletin ayıbını örtmeye çalıştığı alanlar. Neden Şırnakta yok bu imkan neden o kadar uzağa bile gitmeye gerek yok neden Piyalepaşa İlköğretim okulunda çocuklar birbirlerinin dışkısına basıyor tuvalette neden 3. sınıfa gelmiş bir çocuk okuma bilmiyor ve okul yönetimi öğrenmedi işte diyor sadece. Ben bunları düşünüyorum ve içim acıyor gerçekten.

     Dediğin gibi ailelerin bir araya gelmesiyle “özel” bir okul yaratılmış olacak ve tahminimce bir noktada o ailelerde bazı şeylere hükmedemeyecekler karşılarında MEB olacak çünkü. Ben sadece olaya bir de bu açıdan bakılmasını istedim.

     Benim oğlum için gönlümde tek bir okul var. Galatasaray Lisesi. Ve özel okulcuk yerine de kesinlikle pilot bir devlet okuluna göndermeyi düşünüyoruz daha doğmamış oğlumuzu. Ama işte her semtte her yerde pilot okul yok. Ve malesef her ailenin de böyle ekiplere birlikte katılma imkanı yok. Genel tablo değişmediği sürece benim de iç huzurum yok

     • Tüten’cim, inşallah ileride senin oğlanın Galatasaray’a girdiğini okuruz blogunda:) Ya da onlar büyüyene kadar biz bloggerlar birleşip “Veli İnisiyatifi Parasız İlköğetim Okulu” falan açarız 🙂

      • Aminnn. Valla itiraf edeyim ne kadar olumlu düşünce kuantum ve bilumum şey varsa yapıyoruz bu konuda bir de göbek bağını bahçesine gömmeyi düşünüyoruz koca kişisiyle :))
       Umarım başarılır. Bir kaç aile buna benzer bir uygulama yaptı biliyorsundur sanırım Küçük Kara Balık diye bir okul. Ve bir de başka türlü bir eğitim mümkün diye bir grup var sanırım.
       Valla ben bu konuda her türlü şeyi elimden geldiğince desteklerim ama gönlüm büyük resmi değiştirmekten yana daima.

       • Küçük Kara Balık’ı biliyorum. Ondan esinlenerek söyledim ilköğretim okulunu da. Çok cesur bir hareket, başarılı olacaktır diye düşünüyorum.

        Göbek olayını da bir deneyin bakalım 🙂 Ben Rüzgar’ın göbek bağını aylarca cüzdanımda taşıyıp kokuşmak üzereyken anlık bir ilhamla, çook güzel bir sonbahar günü, Urla İskele’den denize attım. Bakalım n’olacak? Sünnetten sonra verilen parça da deep-frizde hala. Evlenirken karısına veririm artık 🙂

 17. şahane bir fikir… ben de bir grup kurulmasından yanayım , yazışalım tanışalım ve yakınımızdaki devlet okulunu kalkındıralım.
  Benim ablam bu şahane denilen gıpta edilen özellerden birinde rehber öğretmen ve öyle şeyler anlatıyor ki imkanım olsa dahi göndermem çocuğumu.
  İş öğretmende bitiyor. Bir önemli hususta beraber okuyacağı arkadaşlarının sosyal ve ekonomik durumu.
  Fikir bu açıdan da şahane , aklı selim insanların evlatları ile bir devlet okulunda okuması şahane.
  Ben varım.
  Gelişmeleri merakla takip edeceğim.

 18. Elifcim sana katılıyorum. Eskiden belki biizm zamanımızda belli özel okullar vardı. Onlarda eğitimi iyiydi. Şimdilerde durum böyle değil. Kardeşimin kızı 3. sınıfı bititirp 4 e geçti. 3 jerte okul değiştirmek durumunda kaldılar. Sosyal anlamda her imkanları olsa da eğitim anlamında devlet okullarından çok da büyük farklar olduğunu düşünemiyorum. Gecenlerde üniversite sınavları açıklandığında seneliği 40 milyar olan bir okulada okuyan dr. oğlu ancak özel üniversitelere girebiliyor. Düşüğnsene senelik 40-50 milyar harca, çocuk iyi bir devlet üniversitesine giremesin. Durum bu.. Bazı yerlerde etüt okullar var. Devletin biraz daha fazla desteklediğimi diyeyim, ailelerin de maddi olarak desteklediği okullar. Orada okuyan bir tanıdığımın çocuğu da Boğaziçine girebildi. Durum böyle olunca, çocuğun kapasitesi de belki dikkate alınarak hareket edilemlei. Oğlum şu an küçük amam bu konu hep kafamı karıştırıyor.
  Seni bu harekletinde de destekliyorum. Keşke birşeyleri değiştirebilsek:))

  • dediğin çok doğru. benimde öz amcamın oğlu yani kuzenim ilkokuldan itibaren özel okuldaydı ve sonuç, ancak özel bir üniversiteye girdi. diğer amca oğullarımın durumu daha da vahim. ilkokuldan sonra özel okullarda okudular ve ünversite sınavında barajı bile geçemediler belki…. ben hiç özel okula gitmedim. yine bir devlet üniversitesinde bölümümü bitirip, yüksek lisansımıda tamamladım… ve son zamanlarda durumu iyi olan ailelere bakıyorumda. devlet üniversitesi olmazsa özel üniversitee olur gözüyle bakıyorlar… benim abimde ilkokuldan sonra özel okullarda okudu.. sonra bir devlet üniversitesini bitirdi. kendi oğlunu lkokulda kesinlikle özel bir ilkokula göndermek istemedi, ki gönderebilecek durumda.eve yakın bir devlet okuluna gidiyor. gayet memnunlar. veli desteği biraz var okula. hafta sonlarıda yeğenimin isteği doğrultusunda aktiviteleri oluyor….

 19. Kesinlikle katılıyorum ve örgütlenecek olan gruba her türlü desteği vereceğime söz veriyorum..

 20. Eşimle şu an böyle düşünüyoruz. size katılıyorum…

 21. Turkiyede olsam (dondugumuzde) direk destekleyecegim bir hareket, kizim 14 aylik oldugu halde simdiden aklimi taktigim bir konu. Bir yandan da babasi bir ozel okulun kurucu ortagi olan birisi olarak ozel okullarin sorunlarindan birinin de cocugunu okula gonderen velinin hocayi satin almis gibi davranmasi oldugunu belirtmek isterim. Belki de sehirden kaynaklanan bir durum bilmiyorum, okul Adanada. Para sacarak cocugu icin elinden gelen herseyi yaptigini dusunen bir veli kitlesi vardir. cocuk bir ozel okula gider, hocalar gercekten verecek birseyleri olan hocalar olsa bile cocugu dersaneye yollarlar, ustune de ozel ders aldirirlar, cocuk o hocadan oburune kosar. Sonra harap ve bitap duser, basarisiz olur, veli herseyi yaptim diye dusunur vs. vs. Neyse konuya donecek olursam, ogretimin buyuk bir kismi velide, veli ile ogretmen arasindaki guven dolu iliskide bitiyor, cocuga huzurla ogrenebilecegi bir ortam vermekte bitiyor. Egitime gelince, paran var diye insanlari satin almadigini, saygili, erdemli olmayi vs. seyleri cocuk ailesinin yaklasimlarindan, davranislarindan ogreniyor encok. Hobiler vs. bu yasta disardan desteklenir gibi geliyor bana.

 22. Devlet okullarının içler acısı olduğuna katılmıyorum.Ben Çekmeköy’de oturuyorum.Buradaki yeni projelerden birinden (normal bir fiyata) ev aldık site içinde.Site içinde olması kızımızın spor ve çeşitli aktivitelerle yakından tanışması, küçük yaşta birçok arkadaş edinmesi açısından harika oldu. Kızım 5 yaşında(2006 Aralık) ve bu sene anasınıfı 1. sınıfa devlet okuluna kayıt ettirdik.Gerek sizin sitenizde, gerek çeşitli forumlarda ve annelik sitelerinde devlet okulları hakkında “çok kötü” yorumlarına sıkça rastladığım için içimde büyük bir korkuyla gittim okula. Ama karşımda hiç beklemediğim şeyler bulup sevinçten çılgına döndüm. Okul 2 yıl öncesine kadar FQC (First Quality Certification) Eğitim Yönetimi Sistem Kalitesi sertifikası almış. Müdür ve müdür yardımcıları ve öğretmenler cıvıl cıvıl, idealist ve iyi yerlerden mezun. Çoğu buralardaki sitelerden ev sahibi olunca tayinlerini Çekmeköy’ e istemişler.Tuvaletler pırıl pırıl, temizlik görevlileri sanki özel temizlik şirketinden gelmiş gibi, hatta okul 4 katlı olduğu için asansör de var. Müdür yardımcısı “buradaki öğrencilerimizin özel okullarda okuyan öğrencilerden hiç bir farkı yok.O nedenle geçen yıl anasınıfı ve diğer son sınıflardan mezun olanlara kep töreni yaptık” dedi.Bu tutum beni çok sevindirdi. Müdür yardımcısı ve müdürle birlikte öğrenci profilinden, özel okullardan da söz ettik tabii ki. Özel okul hakkındaki düşünceleri ve tecrübeleri son derece enteresan, çok uzun olur diye yazamıyorum. Kızımın gideceği anasınıfının sayısını 30 kişi olur diye tahmin edip korkarak sormuştum. Oysa sınıf mevcudu en fazla 16 kişi oluyormuş. Ana sınıfı dersliği harika.Son derece çeşitli kitap, oyuncak ve çeşitli eğitim materyalleriyle donatılmış. Okulun şikayetçi olduğu tek konu ise velilerin eğitime aktif bir şekilde katılmaması.Bir öğrencinin başarılı olması için öğretmen-veli dayanışmasının çok önemli olduğunu, bu nedenle haftada 1 gün veli katılım günü düzenlediklerini, her hafta işlenecek konuları velinin takip edip çocuğuyla ilgilenebilmesi için aileye gönderdiklerini söyledi.Müdür yardımcımızın branşının ayrıca okul öncesi eğitim olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.Okulda 2 müdür yardımcısı var.Birinin görevi ilköğretim öğrencileri diğerinin ki anasınıfları. Ayrıca oturduğumuz sitedeki çocukların yarısı özel okula yarısı da bahsettiğim bu okula gidiyor. Şu anda sitemizin arka bahçesine devasa büyüklükte bir ilköğretim okulu yapılıyor ve seneye Eylül’de eğitime başlıyor.Seneye de oraya göndereceğiz. Şimdiden site sakinleri bu konuda organize olmaya başladılar. Ayrıca ben de bunun böyle olması için canla başla mücadele veriyorum. Bu konudaki fikrimi soranlara ise “sen göndermezsen, ben göndermezsem devlet okulları nasıl daha iyi hale gelecek” cevabını veriyorum. Ben devlet okulu mezunuyum ve 2 üniversite bitirdim.Eşim ise lise 1 e kadar kolejde okuyup kendi isteğiyle devlet okuluna geçmiş biri olarak 2 üniversite mezunu.Ve ikimizde özel okulları desteklemiyoruz.

  Sitede oturmanın bir avantajı olarak kızım şu an inanılmaz bir yüzücü. Açık ve kapalı havuzlarımız, spor tesislerimiz var. Çocuklar için yazın spor okulu açılıyor. Bu arada sitemizde 720 daire (30 blok) olduğu için sosyalleşme hat safhada. Derin her gün yüzüyor.Bu yaşta spor alışkanlığı oturtabilmiş olmak çok sevindiriyor bizi. Biz özel okula vereceğimiz tonlarca para yerine kızımıza ev almayı ve üniversite çağında yurtdışına göndermeyi düşünüyoruz. Ayrıca yetenekleri doğrultusunda eğitimler ve yaz kamplarıyla da desteklemeyi planlıyoruz. Bu daha mantıklı geliyor bize.Hayatı yarış içinde geçeceğine gerçek dostluklar, değerler edinsin, her kesimden insanı tanıyıp kendi imkanlarının değerini bilsin istiyoruz. Maddi imkanımız yeterli olmasına rağmen bu kararı içimiz çok rahat verdik. Çünkü iş gerçekten ailede bitiyor. Fedakar ebeveyn çocuğuna para karşılığı ilgi alan değil onun eğitim ve öğretim hayatında aktif olarak yer alabilmeyi göze alabilen ebeveyndir. .Sevgiler…

  • Siz şanslıymışsınız isterseniz şöyle sizi bir Kasımpaşa tarafına alalım oradaki devlet okullarını görün. Gönüllü olarak çalıştım Taksimin ortasındaki bu okullara çocuklar çıplak ayakla geliyor dahası ilkokul 3’e geçmiş bir çocuk hala okumayı bilmiyordu.
   Kendi yorumumda söylediğim üzere böyle örneklerin sayısı çok değil malesef keşke olsa. Böyle örnekler o kadar az ki genelleme yapamayız.
   Genel olarak devlet okullarının hali içler acısı bu bir gerçek

  • Hande Hanım merhaba. Ben de Çekmeköy’de oturuyorum ve 19 aylık bir oğlum var. Şimdiye kadar çevredeki okulları hiç araştırmadım ancak aldığım duyumlar Çekmeköy’deki devlet okullarının kötü olduğu yönünde. Bahsettiğiniz okulun ismini iletebilir misiniz? Mail atmak isterseniz scanan@gmail.com adresim. Şimdiden çok teşekkür ederim…

  • merhaba Hande Hn,
   10 yıldır o bölgede oturuyorum ve seneye bir devlet okulu seçmemiz gerekecek, özelden yazışmamız münkün mü?
   ozgurekimk@gmail.com

  • Merhaba hande hn
   Ben de sırf kızım icin o bölgeye taşınmayı dusunenlerdenim.altı yıldır cekmekoyde çalıştığım icin gayet iyi biliyorum oraları ancak henüz okul çağına gelmediğimiz icin okul ile ilgili bir araştırma yapmadım . Konu ile ilgili özelden goruseblir miyiz? Yasierturk@gmail.com

  • Hande Hanım,ivedilikle bu okulun ismini rica ediyoruz,aynı mağduriyeti bizde yaşıyoruz,lütfen bu konuda yardımcı olun.
   Selamlar

  • Hande Hn. Lütfen Çekmeköy de bahsetmiş olduğunuz okulun adını bildirmenizi rica eiyorum.
   s_kolcak@hotmail.com, teşekkürler

  • Hande Hanım,

   Biz de Çekmeköy’de oturuyoruz. Memnun kaldığınızı yazdığınız okul hangisi? İsmini paylaşır mısınız.. Teşekkür ederim

  • merhaba,

   bahsettiğiniz ilkokulun ismi nedir?Söyledikleriniz banada çok mantıklı geliyor.

   Saygılarımla,

 23. Yorumların hepsini okuyamadım ama ben bunun çok iyi bir niyet olduğunu düşünüyorum Elif binlerce veli de biraraya gelse yaptırım gücü devlet üzerinde fazla olamayacağı bir aşikar. Kendi bölgendeki devlet okulunu belki velilier toplaşarak düzeltebilirsin ama tek bir okulun düzelmesiyle olacak iş değil. Bir de müfredat denilen birşey var. Devlet okulları belli sınırların kalıpların dışına çıkamıyor.
  Özetle benim şahsi fikrim civarındaki devlet okulu iyiyse tamamdır gitsin ama değilse gerçekten kıyılmaz.
  Bir de Elif bizlerin okuduğu dönem ile şimdiki dönem gerçekten farklı çok farklı.
  Özel okullarında kategorileri var hangi özel okul sorusu da çok önemli. Benim oturduğum yerde adım başı özel okul var örneğin.
  Benim ne devlet okulunu ne de adı sanı duyulmamış mantar gibi türemiş özel okulu tercih ederim. Köklü okullardan birini tercih ederim.

 24. merhaba elif ne kadar güzel bir yazı ile güne başlamışsın 🙂 bu konu hoşuma gitti..benimde 2 yaşında bir oğlum var ama şimdiden düşünüyorum onu nasıl bir okula göndermeliyim,yada kendi çalıştığım okula mı kaydettirmeliyim diye..ben devlet okulunda çalışan bir öğretmenim ve içerden bir ses olarak okullarımızın maddi imkanlarının yetersizliğinden dolayı çocukların da yetersiz alanlarda eğitim gördüğünü düşünüyorum ama keşke dediğin gibi aileler bir araya gelse ve o özel okula verilen paranın çeyreğini okula bağış yapsa ozaman okullarımızın özel okuldan farkı kalmaz..biz devlet okulunda çalışan öğretmenler hiçbirimiz çocuklarımızı özel okula yazdırma lüksüne sahip değiliz,çunku yılda kazandığımız para zaten o söyledğiniz özel okulun bir yıllık ücreti kadar 🙁 biz ki kendi çocuklarımızı da devlet okuluna veriyoruz türkiyenin çocuklarını da en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz…emin olun ki her öğretmen elinden gelenin fazlasını yapıyor..okullar artık öğretmenin ders anlattığı yer değil..öğretmen-veli-öğrenci işbirliğiyle öğrenimin gerçekleştiği bir kurum..yanii velilerin aktif katılımı şart..bu konuda anlatılacak çok şey var..düşüncelerini destekliyorum elifcim..iyi günler herkese

 25. ne güzel bir konu bu.
  bende 3 yaşındaki oğlumu 1 ay özel kreşe gönderdim.fakat yeni bir bebek beklediğimiz için özel kreşe devam edemeyeceğimize karar verdik ve devlet kreşine yazdırdım oğlumu.inşallah iyi olur.kalabalık sınıflarda istediğimiz kadar ilgi alamayacağız biliyoruz ama çokta geri planda kalmakta istemiyorum.tereddütlerim var.devlet kreşi özelin çeyrek fiyatına bu arada.

 26. her ne olursa olsun cocugumu devlet okuluna gonderırırm elımden gelen cabayı bır anne olarak bır baba olarak bız gosterırırz dıye dusunuyorum…

 27. Pekı hanımlar benım oglum sadece 14 aylık cahilligimi maruz gorun, devlet okuluna gonderdıkten sonra calısan anneler olarak ogleden sonra bakıcı mı tutuyorsunuz benım bıldıgım ve kendı tecrubemden yol cıarak ozel okullar aksam 5 e kadar .. nasıl bır alternatıf yontem uygulkuyorsunuz yoksa ılkokul 1 den baslayarak etut merkezlerıne mı gıdıyor calısan annelerın cocukları yoksa yarım gunlu bakıcı mı tutuyorsunuz .. sevgıler..

 28. kelimesi kelimesine Sitare’ye katılmakla birlikte “özel okul var okulcuk var” diyen Tuten’e de katılıyorum.

  ben param olsa dahi özel okula yollamam diyenlerdenim ancak seçim yapma şansı olmayan kişilerin de varlığını yadsımamak lazım.

  yorum bırakanların çoğunluğunun tercih hakkının olabildiğini varsayıyorum. peki ya yoksa? gerçekten özel okula para yoksa, sıksa da, kassa da durum elvermiyorsa ve göndermek zorunda kaldıkları devlet okulu gerçekten kötüyse? işte o zaman Elif’in önerisi müthiş duruyor.

  ben şanslıyım, çocuğumu göndermek zorunda kalacağım okul bölgenin en iyi okulu, pilot okul. fakat burada çok kötü okullar da var ve tercih şansınız yok, mahallenize hangi okul denk geliyorsa ona göndermek zorundasınız.

  bence düşüncen hiç de ütopik değil Elif. çocuğunu özel okula göndermeye parası yetmeyecek ama bir devlet okulunu adam etmek için tüm şartlarını zorlayabilecek çok veli vardır bence. Emzirme Reformu’nu hayat geçirebildiysen, bunu da yapabilirsin, çünkü çok büyük bir ebeveyn topluluğu ve çok eğitimci takipçin var. bu boşa gitmemeli bence.

 29. hande hanım, örnek olması acısından bahsettiğiniz okulun ismini ve sitenizin ismini yazabilirmisiniz lütfen????
  blogcu anne kesinlikle fikrine katılıyorum. vevlilerin bir araya gelip okullara yardım yapması sonucu cocuklarımız daha bilinçli ve daha güzel yetişeceklerdir. özel okulların dayattığı markalı ve bilgisayarlı yaşamdan ziyade daha insancıl ve daha sosyal çocuklarımız olacaktır diye düşünüyorum. bizim okul kararı vermemize epey bir süre var ancak şimdiden kara kara düşünüyoruz:)))
  keşke bir platform olsa, yakın oturan veliler hangi okula yardım etmek istediklerini belirtseler bu platformda ve sonuc alınabilse. cok değerli öğretmenlerin oldugu ama imkansızlık içinde birsürü okul mevcut çünkü.

 30. tabi bu her il için geçerli değil ve her öğrenci için de geçerli değil misal ben batman da yaşıyorum ve 7 ve 8 sınıf ücretleri 3000 tl ve ben 7.sınıfata yüzde 50 8.sınıfta da yüzde 75 olarak okudum anlayacağınız özel üniversiteler her ilde pahalı değildir

 31. Özele para verenler konu devlet olunca hiç para vermemeyi ve sürekli eleştirmeyi tercih ediyor. Ne ektik ki biçmeyi bekliyoruz. İlkokulu (o zamanlar özel yoktu) devlette liseyi özelde okuyan biri olarak ben de devlet okullarının desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Özel hastaneler mis gibi ama ciddi bir hastalığımız olduğunda üniversite hastanesinde buluyoruz kendimizi. Niye? Oradaki hocaların yetkinliğine inanıyoruz. Tıpkı devlette desteklenmeyi sesini duyurmayı bekleyen binlerce kıdemli gerçek öğretmen gibi. Özele verip bunu iyi ebevyn olmakla eş tutan ve üzerlerinden önemli bir yükü atan veliler külahlarını önüne koyup düşünmeliler çocuklarıyla gerçek anlamda ne kadar kaliteli zaman geçiriyorlar. Bu arada boşanmaların sıklaştığı günümüzde ben en büyük nedenin özel okullar olduğunu düşünüyorum. Ciddiyim, özele ata binsin, yüzsün, çince öğrensin 3 öğretmenin 2si yabancı olsun diye bu kadar para ödemek için çoook çalışmak lazım. Durum öyle olunca aile huzuru mu kalır?

 32. bence sadece devlet okullarının değil genelde eğitim sisteminin hali işçler acısı..bunun düzelmesi lazım ki bu da tek bir koldan olmaz diye düşünüyorum..ama bir yerden başlamak şart ve devletin başlatmadığı için velilere çok iş düşüyor.
  devlet okullarında kadrolu öğretmen yok, ama öğretmenler açıkta iş bulamıyor..sözleşmeli öğretmenlerle iş yürü-tül-meye çalışılıyor..o da ne kadar olursa işte..sözleşmeli öğretmenlerin hiç bir güvencesi de yok..
  devlet okullarna merkezden para gelmediği için okullarda kaynak yok..mahallenizin tuttuğu okula gitmesi gerekiyor çocuğunuzun..tutmazsa ve başka mahallede bir devlet okuluna göndermek isterseniz bağış adı altında zaten 3000-5000 TL isteniyor sizden..hele de güzel bir okul ise..
  okullardaki veli birliklerinin daha aktif çalışması taraftarıyım ben de, ama günümüz şartlarında insanlar buna da zaman bulamıyorlar sanırım…
  sonuçta ben de sonuna kadar desteklerim eğitimle ilgili oluşacak platformu…

 33. Merhaba Elif,
  Ben de senin gibi düşünen bir anneyim. Eşim özel okul istemesine rağmen onu ikna ederek oğlumu geçen sene pansiyonlu bir devlet okulunun anasınıfına yazdırdık. Okul yeni açıldığı için bir çok sorun yaşadık. Fakat veliler bir grup kurarak bu sorunları halletmeye çabaladık. Ayrıca bir fon oluşturup sınıftaki tüm eksikleri tamamladık. Okulumuz sınıflara akıllı tahta yaptırdı parasını biz veliler ödedik bir nevi özel okul gibi oldu. Ayrıca okuldaki tüm faaliyetler oğlumu göndermeme rağmen özel okul parası kadar para ödemedik. Bu sene oğlum aynı devlet okulun da 1.sınıfa başlıycak. Umarım her şey güzel olur. Ben tüm velileri çocuklarını özel okula vermeden önce iyice düşünmeye davet ediyorum. Çünkü bende devlet okulun da okudum. İstedikten sonra herşey yapılabilir…

 34. Elif,
  emzirme reformu gibi bir hareket başlatmanın zamanıdır o halde, seni göreve davet ediyoruz…
  artık adına manifesto mu dersin başka birşey mi bilemiyorum.

  bir yerlere ulaştıralım dileklerimizi, düiüncelerimizi…

  belki İmge okul çağına gelene kadar (7 yıl) gerçekleşmiş olur bu hayal 🙂

 35. Bu devlet-özel ikileminde benim kafamı karıştıran bi diğer konu da çocuklarımızın nasıl bir muamele ile karşı karşıya olduğu. Devlette çocuk, örneğin sadece 67 kafadan biridir, özelde ise 30 kişi içinde Ayşe’dir, Ali’dir diyemiyorum. Yani bu kadar basit değil konu. Devletteki o baskıcı ama görece eşit ortam ile özeldeki sözde ayrıcalıklı olma durumunu anlatmaya çalışıyorum. Ki bu ayrıcalıklı olmanın sonu yok. Heryerde ve her zaman daha ayrıcalıklısı olacak. Ama sanırım ben kendimi ordan burdan sıkıp özel okula para ayırmıycam. O parayla çocuklarımla bol bol gezip, müzik, spor derslerini kendi zamanımdan ayırarak takip edip devlet okulunu tercih edicem.

 36. Sevgili blogcu anneler,
  Oncelikle, burjuva Istanbul’ lularin olusturmus oldugu, cocugum piyano da calsin, ingilizce de ogrensin vs takintinizi anlamis degilim. cocuklariniz ustun yetenekli falan degil, sadece cocuk! birakin bir seyi adam gibi ogrensin yada bazi seylerden yarim kalsin o bile yeter. ikincisi, egitim sosyal devletin herkese esit ve ucretsiz saglamak zorunda oldugu bir gerekliliktir. siz ozel okullara verilecek paranin bir kismiyla devlet okullarini adam edelim diye dusunurseniz, devlet okullarini terkedip ozel sahislarin istikrarina cocugunuzu emanet ederseniz bence butun Turkiye de yasayan cocuklara kotuluk etmis olursunuz. Her anne ve babanin ozel okula verecek parasi, birakin cocuguna normal bir beslenme hazirlayacak ekonomik durumu yok. Nasil bu kadar benim cocugum seklinde bencil olabilir siniz? uzgunum ama bizler mahalle arasindaki vasat sayilan devlet okullarindan yetisen bir suru anneyiz. simdi cocuklarinizin egitimlerini, sadece yapay aktiviteler ile dolu ozel egitim veren, kapital yatirimlari ile kiyaslarsaniz hic bir sey degismez.
  Bence Zekeriyakoy deki pilot okul konusunda Milli Egitime dilekce yazalim, belki de bu okula cevre ozel okullardan bilmedigimiz bazi teklifler veriliyor ki egitimleri duzgun degil, veya gayet standart egitim veriliyor ama herkes ozel okullarla kiyasladigi icin bir turlu yaranilamiyor velilere.
  Eger baska cocuklarin yoksunluklarinda vicdan yapmak istemiyorsaniz veya vicdan yapabiliyorsaniz lutfen butun cocuklar icin mucadele edelim. Mesela bir suru mali kaynak yaratilip, Turkiye nin dort bir yaninda okulu olmayan, yolu olmayan, birakin bale derslerini, kitapcisi olmayan sehirlere hep birlikte cocuklariniz ile geziler organize edelim. ben Gonulluyum her turlu yardima hazirim bu konuda.
  size daha dun okudugum ilginc ve dogru bir tespit ile veda ediyorum.

  “Bana kalırsa kapitalizmin en büyük kötülüğü bireylerin sakatlanmasıdır. Tüm eğitim sistemimiz bu beladan muzdariptir. Gelecekteki kariyerine hazırlanmak için açgözlü bir biçimde başarıya tapmak üzere eğitilmiş öğrenciye abartılı bir rekabetçi yaklaşım aşılanır. Ben bu korkunç beladan kurtulmanın tek yolu olduğuna eminim. Bu yol, toplumsal hedefler doğrultusunda yönlendirilmiş bir eğitim sisteminin eşlik ettiği sosyalist ekonominin inşasıdır. Böyle bir ekonomide toplumun kendisi üretim araçlarının sahibidir ve üretim araçları planlı bir tarzda kullanılır. Üretimi toplumun gereksinimlerine uyduran planlı bir ekonomi işi çalışabilir durumda olanlara dağıtır ve erkek, kadın, çocuk herkesin geçimini garanti eder. Bireyin eğitimi, doğuştan sahip olduğu yeteneklerin geliştirilmesinin yanında, günümüz toplumundaki güç ve başarının yüceltilmesi yerine, bireyin içinde çevresindekilere karşı sorumluluk hissi geliştirmeyi hedefler”
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Albert_Einstein#cite_note-MonthlyReview-19

  • Zeyno, cok dolusun belli. (Burjuva velilerden biri olsam da; cocugum ne ata binsin, ne piyano calsin. zaten bir yetenegi olsaydi anlasilirdi bu yasina kadar diyen velilerdenim ben :)) babasinin da ati yoktu anasi da at binmeyi bilmez. kizim da bilmese pekala olur. )
   Benim cocugumun 3. senesi devlet okulunda. Sınıfta maddi durumu ÇOK kötü öğrenciler de var. Bizim gibi, “Eh fena değil” veliler de var.
   “Yükselen sular bütün gemileri kaldırır” deyimi uyarınca, benim elimden gelen, kızımın sınıfına yardım/yatırım yapmak.
   Sınıfın ne eksigi varsa hallettik, ogrencilerin ihtiyaclari varsa onlari da gorduk, kimse kimseden geri kalmadi. Sonra sıra okulun eksiklerine geldi, Okul Aile Birligi ne zaman ihtiyac bildirse “yok” demedik.
   Bencillik ettiğimi düşünmüyorum. Kızıma masif ceviz, lake, gümüş kakmalı sıra yaptırmadım. Sınıfını ve egitim kalitesini iyilestirdim. “bana ne, ilkogretim ucretsizdir, devletin ne imkani varsa onunla idare etsin” demem. Sosyal devlet olan imkanini, durumu iyi olmayan okullara kaydirsin. Bu okuldan BEN sorumluyum.
   Bu sınıfın şartları iyi olursa, öğrenciler daha iyi olacaktır. Eh, o öğrencilerden biri de benim kızım. Ne güzel..

 37. Yazı çok güzel ve düşündürücü. şunları da eklemek istiyorum tüm yorumları okuyamadım ama kısaca okuduklarımdan sonra diyebilirim ki; ben Görsel Sanatlar öğretmeniyim ve devlet okullarında( istanbul içinn) durum içler acısı örneğin sınıflar 55/60 kişi ve derslere öğretmenler derslere çok geç giriyorlar sınıfları seviyelere göre ayırıyorlar. Aidatınızı öderseniz o sınıfa en iyi imkanları sunuyorlar. Yoksa herşeyden yoksun kalıyorlar. Ben 3 yıl devlette 4 yıl özelde çalıştım geçen yıl yine devlet okulan döndüm ama yapamadım. bu yıl yine özel okula dönüyorum. Çünkü resim öğretmenliğini ancak kolej gibi imkanların fazla olduğu okullarda yapabiliyorum. mesela 40 dakika dersin 10 dakikası yoklamayla geçerken geri kalan 30 dakikanın 10 dakikası da toplanmakla geçiyor ve 20 dakika da 55 kişiyle ne kadar ilgilenebilirim? not vermem gereken zamanlarda eve bir sürü defter götürüp oğlum uyuduktan sonra onlara not verip e okula not giriyordum ve aldığım para da çok komikti. Şimdi burda sayamayacağım o kadar ironik şeyler varki …. devlet okullarından yanayım ama devletin eğitim politikasından nefret ediyorum. bakanlık Yabancı ülkelerden programları bize uygulamaya çalışıyor ama inanınki programlar o kadar sakil duruyor ki anlatamam. hiçbir öğretmen o programları uygulayamıyor ve herkes kendince yarım yamalak bişeyler yapıyor zaten imkanlar da o kadar kısıtllı ki anlatamam. küçük yerlerde ve belli pilot okullar dışında diğerlerini bi gidin görün derim. benim çalışıtığım okul 3000 e yakın mevcutluydu ve tenefüste wc sırası bekleyen ve wc ye giremeden derse giren öğrencilerin altlarına kaçırdığı ve evine bi türlü gönderilemeyen çocuklarla doluydu ben şimdi evimin dibindeki ve bu kadar enteresanlıkların olduğu bir okula oğlumu nasıl göndereyim?? lütfen araştırın ve düşünün?

 38. Elif Merhaba,
  Ne zaman ki çocuklarım oldu eğitim konusunda ki tüm yazıları özellikle de eğitim konusunda yazan yazarları takip eder oldum. Benim okuduklarımdan ve çevremde gözlemlediklerimden anladığım şu. Öğretmen ve okulun şartları kadar çocuğunun dirsek teması yapacağı öğrenciler de önemli. Hatta Özgür Bolat’ın bir yazısında yapılan araştırma sonuçları verilmişti bu konuda. Durum böyle olunca da profil olarak sosyo-ekonomik düzeyi benzer veli profili arıyor insan. Değindiğin detay çok doğru, biz veliler devlet okulundan vazgeçtikçe bize benzer insanlarla aynı kurum çatısı altında bulunma şansımız hiç kalmıyor.
  Özel okullar konusunda da bir o kadar seçiciyim. Çünkü Sarıyer-Maslak civarı bölgedeki neredeyse tüm özel okullardan gelen öğrencileri olan, SBS’ye matematik desteği veren senelerin eğitimcisi bir halamız var. Amacın çocuğum eğitim alsın diyorsan 1-2 okul dışında özel okulu unut diyor. Zaten söylediği okullar da benim gönlümde olan, lakin fiyatları astronomik olduğundan 2 çocuğu okutamayacağım okullar. Eğitim dışında da işin pedogojik boyutlarını düşünecek olsam gelen çocukların çoğu psikolojik destek almak zorunda kalan çocuklar. Demek ki özel okul çatısı altında sanıldığı kadar doğru eller de dokunmuyor bu çocuklara. Yani özel okula verilince herşey sanıldığı kadar güllük gülistanlık da olmuyor. Çocuk yine birçok alanda takviyeye ihtiyaç duyuyor.
  Yazan arkadaşlardan biri Zekeriyaköy civarı bir pilot okuldan bahsetmiş. O okulu biliyorum çünkü neredeyse dibinde oturuyorum. Dediği gibi bir olaya hiç şahit olmadım aksine çok bildik özel okullarda yeni yetme öğretmenden memnun olmayıp çocuğunu kaydettirenini biliyorum. Şaka gibi ama ilk yıl sınıfın %70’i okuma öğrenemedi diye onun için bile özel ders aldırmak zorunda kalmış bu arkadaş. 2 senedir takipçisiyim bu okulun. Tabi ki okul yönetimiyle iletişimde, özel okulda yaşadığın rahatlığı yaşayamıyorsun. Öğretmenle iletişim ise öğretmenine göre değişiyor. Ben Göktürk de dahil olmak üzere devlet okullarına, oturduğum yerin civarındaki köy okullarına gidip baktım, ders aralarında öğrencileri izledim, yakalayabildiğim öğretmenlerle de görüştüm. Özellikle benimkiler gibi okul öncesi eğitimi almış çocuklar için köy okulunda uyum sağlayabilmek zor görünüyor. Fakat bu pilot okulun veli profili farklı. Çünkü zaten öncelikle site(İtü’nün kooperatifi) içinden çocukları alıyor. Dolayısıyla 30 kişilik sınıfın 20’si ağırlıkla akademisyen kadrosununun oturduğu bir sitenin çocuklarından oluşuyor, kalanı da kura ile alınıyor ki ödenen bedel de yine okul öncesi eğitimini aldırabilmiş gruba hitab ediyor. Zaten gözlemlediğim öğretmen çocukları çoğunlukta. Kısacası devlet okulu düşünüyorsan tavsiye ederim burayı. Benimkiler de 2007’li elbet birinden biri ile aynı sınıfa denk gelir 🙂 Tek sıkıntım 9.00-17.00 arası olan eğitim saatleri. Dua ediyorum biz başlayana kadar kısalsın diye 🙂 Sevgiler…

  • Sanırım Anafartalar’dan bahsediyorsun Özlem. Ben de hem iyi, hem kötü şeyler duydum o okulla ilgili. Benim anladığım kadarıyla velilerin beklentisine göre değişiyor o okulun “performansı.” Benim de gidip bakacağım okullar arasında orası.

  • Bu bahsettiğiniz okul benim düşündüğümse bu okullar BESLENME ETÜTLÜ okullardır geçen seneye kadar İstanbul da 18 adet idi(başka şehirlerde yok) Beslenme etütt olduğu için saatleri azaltılamaz amacına ters:((
   Bu okullar çalışan anne babalar için çıkış amacı ama şu okuyanlara bakarsınız sınıfta belki çalışan anne baba çocuğu daha az:((( Çünki daha az sayıda öğrenci daha iyi eğitim olduğu için talep çok fazla:((

   • Saatlerinin azaltılacağı söylentisi okulun velileri tarafından dillendiriliyor daha doğrusu bu statüdeki okulların tamamen kaldırılacağı şeklinde. Fakat ne derece doğru çıkar bilemiyorum. Ana sınıfına kayıt için çalışan anne olması zorunlu zaten. Fakat 1. sınıftan itibaren bölgesinin çocuğunu almak zorunda kalıyor. Kura ile girenlerde de sanıyorum çalışan anne çocuğu şartı aranıyor. Gerçi o okul saatleri kaç çalışan anneye uyar bilemiyorum. Sonuçta benim çevremdeki her çalışan anne evde çocuğunu karşılayacak birini bulundurmak zorunda kalıyor.
    Etüdlü okul deniyor ama benim en sıklıkla duyduğum sorun o saatte çıkan çocuklar eve ödev getirebiliyor. Bu durum da çocuğun öğretmenine göre değişiyor. Zaten çocuğun o saatlerde çıkıp bir de evde ödevle uğraşacak olması beni düşündüren kısmı. Okulun fiziksel şartları ve sınıf mevcudu özel okulları aratmayacak kapasitede olsa da amacını özümsememiş bir kadro her tür sıkıntıyı yaşatabiliyor işte.

    • bakanlıkta bazıları bu okullara karşı eğitim paralı olmaz diyerekten ama şu varki büyükşehirleirn gerçeği çalışan anne çocğunluğu bazılarıda bu okulların sayısını arttırmak istiyorki gerekiyor yerinde bir karar. Çocğun evde bakıcı ile zaman geçirmesindense okulda eğitmenlerle arkadaşlarla bulunması güvenlik ve psikolojik açıdan çok daha iyi (anne baba evde değilse çalışıyorsa) diyor uzamanlar… Dolayısı ile çalışan anne babaların bu tarz okullara itiyacı çok çok çok fazla!!! Evet istanbulda kim 9-6 çalışıyor:))Bu trafikte bu yoğunlukta özel sektörde… Çoğu kişi servisleri ile işe getiriyor okul servisi iş yerinden alıp iş yerine bırakıyor trafikte okulda işe yerine ulaşmasıda 1 er saat!!!!(O okul için değil diğer beslenme etüt okulları kastediyorum…. Ücretli (yemek etütt ücreti alınan normal devlet etütlü devlet okulunda bundan daha yüksek ücret verebiliyorsunuz!!) olması bu okulların çocuklara daha rahat daha iyi şartlar sunmasını sağlayabiliyor tüm çocuklar ödeme yaptığı için okul ilçeye bağlı değil valiliğe bağlı olduğu için ilçede var olan yığılmalar siyase baskılar benim tadıklarım vbbleri biraz daha aşağı çekiliyor!!!En önemlisi o okul sınıf mevdutlarında kesin kati durbailiyor sayıyı arttırsa suç işlemiş oluyor!!Bu okullar artmalı çoğalmalı çocukların geleceği için çalışan annelerin ruh sağlığı için!!!

 39. Özel okula göndermeyeceklerden biri de benim. Sitareye katılıyorum. Tuten de haklı. Ama sitarenin anlattıkları bizzat etrafımda. Okula gittiği gün sayısı dışarda gezdiğinden az. Öğretmenlere alınan hediyelerin fiyatlarını duysanız inanın bana benim bir aylık maaşım yetmez. Öğretmenlerle çıkılan yemekler kurulan diyaloglar … yazık . Bu çocuk obezlik yolunda ilerliyor. (bu ayrı bir mesele )
  ofise geldiğinde tablet pc sini kendi taşımaya aciz kendinden kaç yaş büyük şoföre taşıtan saygıdan , karakterden yoksun bir çocuk.
  ben almayayım alana da mani olmayayım.

 40. Elif Hanim, gecen yil ayni ikilemi bizde yasamistik. Sonunda devlet okulunda karar kildik. Sansimiza iyi bir devlet okulu, her gecen gun daha iyi olmasi icin calisan iyi bir Okull Aile Birligi denk geldi:)Zaten karar vermemizde etkenlerden biri okulun ogrencilerinin SBS basarilari olmustu. Kaliteli ve deneyimli ogretmen kadrosu hususunda edindigimiz bilgiler en buyuk etkendi… Okulda suan, piyanoda dahil bir cok muzik aletinin oldugu bir muzik sinifi dersligi, bir satranc sinifi, dil sinifi ve yenilenmis kucukde olsa guzel bir kutuphanesi var… Bunlarin hepsi okul muduru, ogretmenler ve ozellikle Okul Aile Birligi ve hayirserver velilerin katkilariyla yapilmis. Iyi arastirildiginda, yada biraz elimizi tasin altina koydugumuzda devlet okullarinda bile harika seyler ortaya cikabilir. Birde ozel okula ilkokuldan liseye kadar gittigi donemlerin soyle ortalama bir fiyat uzerinden hesabi yapilirsa 400 bin gibi bir rakam cikiyor ki bunu bu yillarin sonunda cocugumuza versek iyi bir is kurmasi icin harika bir sermaye hazirlamis oluruz diye dusunduk:) Pek tabi cocuk belli bir bilgi birikimine sahip olmali:) Acikcasi ozel okula gitseydi, hergun beslemesine ne koymaliyim diye dusunmeyecektim, bunu dusunmek yorsada, iyi tarafindan bakip, her gun oglen ne yedigine karar vermek de guzel… Ama sundan emin olun ilk iki ay ilkokul birinci sinif yoruyor, ozellikle anneye buyuk is dusuyor ama cocuga odev yapma bilinci verildikden, dersi dersde ogrenmesinin gerekliligi asilandikdan sonra isler daha cok kolaylasiyorki bu durum ozel okulada gitse ayni olacagindan hic suphem yok:)

 41. Bir şeyin altını çizmek istiyorum: Ben sıfırdan bir okul kuralım, çocuklarımızı oraya gönderelim demiyorum. Eğitim sistemini kökten değiştirelim de demiyorum. Ben ne kendimde ne de ait olacağım bir grupta o kadar güç görmüyorum. Benim demek istediğim var olan sistemin yanlışlarının farkında olarak ama yine bu sistem içinde bir şeyler yapmak.

  Halihazırdaki eğitim sistemi yanlışları da, eksikleri de köklerine kadar inen bir sistem. Ancak bu haliyle bile biraz daha bilinçli hareket edersek, hazıra konmak yerine araştırır, uğraşır, sadece maddi değil aslında manevi anlamda fedakarlık edersek evet, kendi çevremize faydamız dokunur. Herkes kendi kapısının önünü süpürsün mü dersiniz, yoksa “denize bir deniz yıldızını attım, o kurtuldu” mu dersiniz, ne derseniz deyin, ben değişimin önce kendi çevremizden başlayacağına inanıyorum. Bunu da bencillik olarak görmüyor, tam tersi bilinçli her anne-babanın bunun için uğraşması gerektiğine inanıyorum. Çocuklarımız bu okullarda tek başlarına okumuyorlar. Onlarla birlikte, onlardan sonra okuyacak bir sürü çocuk var. Bizim yapacağımız maddi-manevi yatırımlardan, değişimlerden onlar da etkilenecekler.

  • buraya kadar yorumlari okurken aklimda somutlasan noktalardan birisi buydu, elif yazivermis. sorun cozmek icin yapilan her konusmada/yazismada denizde bir damla olmaktansa sel olup akmak istegini goruyorum ben. hedefi cok buyuk koyup sonra da onun agirliginda ezilmektense, elinden geleni yapip yan yana, ust uste koymak daha iyi degil mi? elif’in kafasindaki soru kendi cocugunu nasil “kurtaracagi” gibi gorunuyor olabilir, ama o 2 yil sonra milli egitim bakani olmayacagina gore [di mi elif?:)], paylasitigi fikir bir kokten cozum yaratmaktan cok cok daha gercekci. is idaresi agziyla yazarsam, optimum degil tatmin edici bir cozum. kesinlikle, kesinlikle hic yoktan iyidir.
   bu forumda yorum yazanlarin imkanlari yetersiz okullarda okuyan cocuklari dusunen, onlara yardim yapacak insanlar oldugunu dusunuyorum. okudugum kadariyla “benim cocugum!” bencilliginden ziyade bir caresizlik hali icinde yazmislar hissini edindim ben.
   alima gelen ikinci nokta da yatirim/bagis yani para konusu. elif ozel okullara verilenin beste biri gibi bir meblagdan bahsetmis. bildigim kadariyla okullarda bagis konusu cok cetrefilli. para nereye gidiyor diye endise edenler cogunluktadir. baska sekilde bagis yapabililir. hic bir okulun materyal destegine hayir diyecegini sanmiyorum. bunun icin onceki yorumlardan birinde yazilmis; okul aile birligi gibi bir yer de var. yani evin dort duvari catisi tamam, ici dosenecek.
   elif, en cok yazinin basligini begendim ben. umarim sacma sapan tepkiler almazsin, bu isi de sevkle kotarirsin. hepinize kolay gelsin.

 42. Blogcu anne merhaba,
  Beni daha önce emzirme reformundan hatırlarsınız belki, aylin… Yorumumu yazarken kimliklerin değil yazınızın amacı olan “rönesans”ın heyecanıyla hereket ettiğimi bilmenizi istiyorum.

  Direk konuya gireceğim.
  1.Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü mezunuyum. Bizler eğitim uzmanı olarak yetiştirildik. Uzmanlığımız anaokulundan üniversiteye kadar bir eğitim programı kime nasıl ne zaman üretilmeli,öğretilmeli ve değerlendirilmeli sorusunun yanıtıdır.
  2.Bir eğitim uzmanı olarak yetiştiriliş amacımın tamamen dışında bir iş yapıyorum ve bahsettiğiniz rönesans için 2006 yılında bir örgüt kurarak Türk Milli Eğitimini reformize etme çabasına giriştim. Yaklaşık 2000 eğitim uzmanı bir araya geldil ve MEB’ e bir reform paketi sunduk.

  Başta dönemin Milli Eğitim bakanı olmak üzere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı ve pek çok yöneticinin kapısını aşındırdık.

  İçeriği şöyle: Milli Eğitim Bakanlığı’ na bağlı her okulda ölçme değerlendirme ve eğitim programı uzmanı bulunan Ar-Ge birimlerinin kurulması. Öğretmenlere yaptığımız anketin sonucuna göre MEB de çalışan öğretmenlerin %70 i uygulana programların etkinlik ve yönetim sürecinde, ölçme değerlendirilmesinde ciddi sorunlar yaşıyordu. SBS ile ilgili yaşanan sorunlar, eşitsizlik vesaire gibi pek çok şeyi gözü önünde bulundurursak, “eğitimde fırsat eşitliği” ilkesi ciddi ciddi darbe alıyor sizin de bildiğiniz gibi.

  Sosyal ve sportif faaliyetler akademik başarıyı destekler. Özel okulların farkı burada.

  Ancak sonuçlara bakacak olursak sınav birincilerinin tamamı özel okuldan çıkmalı.

  Fakat burada bir nüans var: sınava hazırlık başka bir kulvar, sportif ve sanatsal faaliyetlere katılıp entellektüel becerileri geliştirmek ayrı bir kulvar. Burada başarı, hayatta, iş kurmada, kendini tanımada başarıya dönüşebilir.

  İşte bu noktada devlet okullarında okuyan çocuklar büyük bir dezavantaj yaşamakta. Eğer baskı oluşturup bir rönesans hedefliyorsanız

  1.Devlet okullarında varolan birimlere ar-ge birimlerinin eklenmesini,
  2.Eğitimcinin eğitimi konusunda daha ciddi olunmasını,
  3.MAteryal derslik binadan çok iyi öğretmen yetiştirilmesini…
  4.Sportif ve sanatsal faaliyet içeren kulüp (eskiden kol çalışmalarıydı) daha ciddi yürütülmesini,
  5.Velilerin daha çok yardım yapmasını,
  6.SBS’ baskısının yeniden düşünülmesi gerektiğini isteyin.

  Zira dernek 3 yıl full time çalıştı, uzmanlar birleşti, raporlar yazdı, toplandı sonuç olarak sadece bir yönetmelik maddesi değiştirebildi o kadar.

  Belki sizin sesiniz daha gür çıkar ve bahsettiğim yöndeki nüansları da dahil ederek yeni nesile “kaliteli” okullar ve öğretmenler sunma şansını yaratırsınız.

  Sevgi ve selamlar

  Aylin

  • Bu çok güzel Aylin,
   Peki eğitmenler ne kadarını yapıyor 5 saate çıkarıldı serbest zaman ama bunu kendi öğretmeni yapacak diyor 5. sınıfa kadar brenş öğretmeni giremiyor yasak!!!Ve bunlarda işte devlet kulunda kağıt üstünde kalıyor maalesef:((
   Kol eğitimleri isimleri sadece ilçeye göndermek için var 15. günd eçocukları bir sınıfta topluyor evet sivil savunma örnek sadece 1-2 yazı görsel yazı okutma başkaca birşey varmı yok:((((
   Öğretmen birşey yapmak istiyor diyelim idare önünde mevzuaat !!!!
   İdare ok dedi bu sefer biri çıkıyor şikayet ediyor ilçeden soruşturma geçiriyor sürgün!!!
   Devlet okulu sadece öğretmenin bizim enerjimizle değişebilse keşke:))Bunu idare istemeli veli istemeli öğretmen istemeli arkasında durmaları:)

   • Esra,

    Daha 2 yaşında benim oğlum. Bazen mahalledeki okula mı gitmeli yoksa şık bir özel okula mı diye düşüne düşüne bir hal oluyorum. Ki bu işin çok fazla içinde biriyim. Sanatsal ve sportif faaliyetler zeka geliştiricidir. Eğer Ata bunlardan mahrum kalıp, yasak savma kabilinden yapılan kulüp etkinlikleri, sbs maratonu içinde kaybolacaksa, yazık olmaz mı, diye düşünmeden edemiyorum.

    Pek çok okul gümbür gümbür etkinlik yapıyor (mahalledekiler). Ancak ezici çoğunluk laf olsun torba dolsun diye kağıt üzerinde iş yapıyorlar senin de dediğin gibi.

    Mahalledeki okul iyiyse, şanslıyız. Önemli olan eğiitmci kalitesi zaten, bina vesaire değil. Neyi nasıl öğrettikleri. Bu nedenle çok vasat bir okula gideceğine ortalama bir özel okulda da okuyabilir diye düşünüyorum bazen.

    Benim yerimde olsanız siz ne düşünürdünüz?

    • İşta kağıt üstünde iş yapıyoru önemli bence:))))İstanbulda çok çok fazla çalışmaya katılıyoruz eğitmenin gözünde ışık çok çok çok önemli oluyor çocuk bunu hissediyor:)
     Yoksa 3 tane üniversite öğrencisini koyuyorlar atölye çalışmasının başına bugün bunu yapıyoruz çocukta istemiyor birşey almıyor doğal olarak:)Çünki orada sadece okul sonrası iş yapmak amacı ile bulunuyor çocuk la çalışma yapmak için değil:))
     Örnekleri çok!!!!!Dolayısı ile okulda sanat çalışması yaptıracaklarınında böyle olup olmadığını bilemeyiz:)))Hafta sonu en azından eğitmenlerini seçme şansın var:))

  • Aylin Anne, “siz”i elbette hatırlıyorum. O kadar konuştuk, yazıştık, bir araya geldik, karşılıklı çay içtik. Ancak “siz” beni unutmuş olmalısınız ki bunca zaman sonra sizli-bizli olmuşuz 😉 Ama madem öyle, ben de o şekilde devam edeyim.

   Çok güzel ve önemli şeylerden bahsediyorsunuz, ve eğitimci geçmişinizle birlikte çok doğru noktalara değindiğinizden şüphem yok. Yalnız yukarıdaki yorumumda da dediğim gibi, ben “sistemi kökten değiştirelim” gibi bir hareket başlatmak amacıyla yazmadım bu yazıyı.

   Amacım herhangi bir rönesans başlatmak değil, benim gibi düşünen veliler olup olmadığını öğrenmekti. Ve gördüm ki var. Buradan nereye gidilir, ne yapılır; bilmiyorum, ancak en azından durumu olduğu gibi kabul etmek istemeyen insanların varlığı beni çok mutlu etti.

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

   • Merhaba,

    Siz derken blogcu anne olarak sen ve arkadaşlar, yazıya yorum bırakanlar ve okurları kastetmiştim 🙂 Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Bu ülke ve yeni nesiller için çabalayan biri olmaya gayret ediyorum, naçizane. Yorumundaki vurguyu bir önceki yorumunda yapmışsın evet, çok çok sonra görebildim. Haklısın, aynı paraleldeki velilerin bir araya gelmesi lazım. Herkes mahallesindeki okula güç vermeli diye düşünüyorum. Bu çok meşakatli bir konu bence. Çocuktan çocuğa, aileden aileye, yaşanan çevreye, sosyo-kültürel ve ekonomik katmana göre değişiyor. Oğlu henüz 2 yaşını doldurmamış bir öğretmen anne olarak ben de bu konuda düşüncelere dalmıyor değilim. Nerede okuyacaki nasıl olacak? Bu sene ilköğretim ile ilgili çok büyük değişiklikler var. Çeşitli standartlar getirildi ve veliler eğitimin hemen hemen her aşamasına dahil edildi. Uzun uzun yazarım, bilgilenmeniz açısından önemli olduğunu düşündüm. Bir de dinamik bir öğretmen çok şeye bedeldir diye düşünüyorum. Sosyal ve sportif etk. konusunda öğretmene yardımcı olunabilir veliler olarak. Ki kendi okulumda böyle bir yapı var. Çocuklar gayet mutlu ve başarılı. Allah herkesin çocuğunu çok iyi öğretmenlerle karşılaştırsın. Zira iyi öğretmenleri çoğu KPSS puanı yüksek olduğu için özelde değil Milli Eğitim’de. Yorumun için ben teşekkür ederim. Selamlar,aylin.

 43. Elif yorumların hepsini tek tek okuyamasamda yazında behsettiğin farkındalık yaratma ve bilinçli hareket etme çağrını destekliyorum. Benim minicik bir sorum var. Denizin anaokulunu tekrar etmesi kararınızla ilgili olarak, devlet okullarının senesi geçmiş çocukları kayıt etmekte sorunlar yarattığını duydum. Benim oğlum küçük, ben sadece arkadaslarımın yasadıklarından ogrendigim kadarı ile örneğin bu sene 2005 dogumluları alıyor devlet okulları. Seneye siz 2005 dogumlu cocugunuzu yazdırmaya gittiğinizde gecen sene nerdeydiniz diyorlarmis. Sen boyle bir sey duydun mu? Benim cocugum da kasım dogumlu ve ben de yılın son aylarında dogan cocukların bir sonraki seneye kaymasının daha dogru oldugunu dusunuyorum ama bu duyduklarım hem midemi bulandırıyor hem de beni endiselendiriyor. Bilgin varsa paylaşır mısın? sevgiler & tesekkurler

 44. http://www.sairnedim.k12.tr/sayfa.asp?sayfaid=2479&sayfaadi=BASINDA%20OKULUMUZ
  Bu sayfaya bir bakmanızı öneririm. Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği başkanı kızını devlet okuluna göndermiş ve 8 yıl orada okuyacağını, gerçek hayatı öğrenmesi gerektiğini söylemiş.

  Bu arada 2 çocuğum var. İkisinin de devlet okuluna gitmesini istiyorum. Onların özel okul ihtiyaçları için harcayacağım tutarı biriktirsem ünv. eğitimlerini rahatlıkla sağlarım diye düşünüyorum.

  • Bahsettiğiniz okul şair nedim ama bu okulun arkasında eski mdürü abdullah bey bir sürü söylentide olsa beslenme etütt olmadan önce insanlar bu okula kayıt yaptırmak için çevresind eokul döneminde 2 aylık bş daire kiralıyordu:)))))
   Ama şimdi rotasyın sebebi ile eski müdürü gitti!!
   Bir yandan bu rotasyonlar gerekli bir yandan bazı şeyler dağılıyor şimdi eskisi gibi bilemiyorum o eski enerjisi varmı!!

   • Ben okulla ilgili bir fikre sahip değilim. Okulun adı için de yazmamıştım 🙂 Sadece özel okullar birliği başkanının tutumunu belirtmek istedim. Adam, Özel Öğretim Kurumları Derneği başkanı ama o bile kızını devlet okuluna göndermeyi tercih etmiş; onu ifade etmek istemiştim.

    • Bende özel okullar birliği başkanın o dönem neden tercih ettiğini yazmak istemiştim:)O dönemde evet bir çok öğretmende çocuğu o okula gönderiyordu müdürü iadelistmi desem tam yerindemi olur bilemiyorum ama amacı vardı hırsları vardı okulu çok güzel yerlere taşıdı böyle müdürler idareciler gerekiyor okulların başına:)o okul eski binaydı yenisini bağırlarda yaptırdı!!Keşke benzer profesyonel idareciler olsa böyle okullarda:)

  • Eğer gazetenin
   Mustafa Bey’in söyleşisi,sorulara verdiği cevaplar gerçekten böyleyse, çok sağlıksız, her satırı çelişkilerle dolu ve tuhaf bir röportaj bence. Devlet okulu-özel konusundan bağımsız olarak beyefendinin ebeveynlik anlayışının benimkiyle örtüştüğünü söyleyemeyeceğim. (Ben ki kendimce,çocuklarımın her şeyden önce, terbiyeli, saygılı, merhametli, şükür- kıymet bilen, ayakları yerer basan evlatlar olmasını isteyen; kendi kültüründen, vatanının gerçeklerinden asla ve asla kopuk olmaması gerektiğini düşünen bir anneyim)
   Röportajdan bir kaç noktaya dikkat çekmek istiyorum:
   “İyi bir devlet okulu aradım”
   “Eve gelen özel hocaları var. Bu çocuğun daha sonra ülkeye daha faydalı olması için böyle yapmak zorundayım…Haftada 5 gün, okuldan sonra 3 saat hocası gelir. Dil, bilgisayar, müzik öğretir, yüzmeye götürür, bale verir, spor yaptırır. Eksikliği bu şekilde telafi ediyorum. ”
   “İmkanı olan özelde okutmalı, olmayan devletin imkanından yararlansın.”
   “Benimki istisnai durum. Örnek değil. Bu ülkeye asker olarak canı, başı, kanıyla hizmet ettim. Bu kadar hakkım olsun. “

 45. Sanırım bu blogu İstanbul dışından da takip eden bir çok anne vardır. Her konuda olduğu gibi, “Gebze’den ötesi taşra…” sanal alem için de geçerli 🙂
  Ben ANKARA – BAHÇELİEVLER’de oturuyorum. Bu civarda oturup görüş, karar, gözlem,duyum paylaşmak isteyen olursa ozge.ozbilgin@thomsonreuters.com mail adresime yazarsanız çok sevinirim.
  Kısaca bilgilerimiz :
  Kızım, Temmuz 2007 doğumlu.
  Devlet okulu seçeneğimiz, hemen arka sokağımızdaki BAHÇELİEVLER NEBAHAT KESKİN İLKÖĞRETİM OKULU. Zaten otomatik atama oraya oluyor. Civardaki diğer okulları katakulliyle ayarlamaya çalışacak olsak bile , içlerinde çok da lehte sıyralan yok sanıyorum; varsa da ben bilmiyorum.
  Mevcut durumda; 2011-2012 öğretim yılında halen gittiği özel anaokuluna devam edecek.
  2012-2013 6 yaş/ anasınıfı şimdilik allahkerim… 2013 EYlül’de de ilkokul 1. sınıfta olacak inşallah.
  Özel seçeneklerimiz: Seneye ODTU Koleji’nin kurasına girecek, çıkmazsa, şu anda devam ettiği Doktorlar Eğitim Kurumları’nın özel ilköğretim okuluna gönderme seçeneğimiz de var.
  Svg,

 46. Eğitim sistemind ebu sene yeni şeyler olacakmıi müdür yardımcılarınıada rotasyon geliyormuş.. Ayrıca öğretmeler içind emesleki yeterllik gibi sınavlar düşünülüyormuş ki kesinlikle olması gerekiyor !!umarım güzel şeyler olur…
  Ama devlet okulunda okuması için çocuklarınızın çok enerji gerekiyor çok:))Yıldıracak çok şeyde olacaktır:)))
  Ama yukarıdaki arkadaşın dediği gibi özel okul yolamadan bir sitenin devlet okulu ile hem arkadaş çevresi ortamı olması seşçiminide düşünülmesini bende tavsiye edeirm:)
  Bende 1. sınıfta aynı düşüncelerle bir siteye taşındım en azından çocuğumda sosyalleşme arkadaş edinme paylaşımlar açısından çok daha fazla şey fark etti:) okul için en azından trafikte zaman kaybetmiyor yürüyerek gidiyor! öğle yemeğ,ne istiyorsa eve gelebiliyor!aynı sınıf arkadaşları ile okul sonrası oynuyor.. yolda harcayacağı zamanı arkadaşları ile oynayarak geçiriyor!!Destek gerekiyorsa aile birliğine girdim okulun zaten bebekliğinden beri her hafta sonu atölye çalışmalarında müzelerde, site içerisinde özel kurslar destek aldırıyorum durumuna göre en önemlisi okula MUTLU gidiyor ..

 47. Elif, yukarda şunu demişsin ya “Ben sıfırdan bir okul kuralım, çocuklarımızı oraya gönderelim demiyorum. Eğitim sistemini kökten değiştirelim de demiyorum. Ben ne kendimde ne de ait olacağım bir grupta o kadar güç görmüyorum.” bu çok çok zor birşey fakat, bunu da yapmaya çalışan bir grup veli var.Sen de yer vermiştin bloğunda daha önce zaten, ama bilmeyenler için eklemek istedim.Yeri belli oldu mu bilmiyorum ancak çok ümit verici gelişmeler oluyor…
  http://baskabirokul.blogspot.com/
  http://baskabirokulmumkun.net/

 48. Muhabbeti biraz geriden yakalamisim ama benzer seyler yasadigim Chicago sehrinde de var. Biz Kipircan’i 1. sinifta devlet okuluna gonderiyoruz. Burada da oyle pitrak gibi ozel okul var. Cogu kiliselere bagli okullar. Onlarin fiyatlari daha makul. Bir de 25bin dolar + fiyatli bazi okullarvar. Cok populerler, mulakatla falan giriliyor.

  Neyse biz evimizi alirken muhitimizi ona gore sectik. Ve sunu gordum. Aileler cocuklarinin egitimi ile ne kadar ilgilenir ve okula ne kadar destek olurlarsa hem okulun hem cocuklarin basarisi o yonde artiyor. Bu da biraz o muhitteki ailelerin sosyoekonomik ve egitim durumlari ile yakindan ilgili. Mesela Chicago’nun Kadikoy gibi bir semtimde bir devlet okulunun veliler ve okul muduru bir araya gelerek okulu adam etmisler, ve bunun kitabini bile yazmislar. Kitabi google books’ta okuyabilirsiniz. Guzel bir kaynak http://books.google.com/books?id=xffPeRyBOKwC&printsec=frontcover#v=onepage&q&f=false
  Bu da haberi. http://www.chicagomag.com/Chicago-Magazine/January-2011/Nettelhorst-Elementary-Schools-Remarkable-Turnaround/

  Bunun cok kisa bir surec olmadigini soyleyeyim. Gercekten cocugunuzun gittigi okulu, sinifi, ogretmeni desteklerseniz onlardan istediginiz sevgiyi ve verimi alabilirsiniz diye inaniyorum. Ama hem dusuk ucret, hem saygisiz bir sinif dolusu cocuk ustune bir de densiz ebeveynlerle ugrasan ogretmenlerden de cok yuksek bir getiri beklememek lazim. Bence “baska bir okul mumkun” hareketinde bir araya gelen veliler gibi her okulun her sinifin velileri bir araya gelse, okul aile birligine katilsa, devlet okullari da adam olur ama her yetiskinde ayni seviyede bilinc olmuyor. O bilinci artirmak lazim. Cekmekoy’de oturan hande Hanim’in cocugunu gonderdigi okulun muduru de ayni konuya deginmis zaten.

 49. Sevgili Elif , çok çok önemli ve bu aralar eşimle sürekli konuştuğumuz bir konuyu açmışsın. Emzirme reformu gibi somut bir örnek varken elinde bu konuda da çok iyi şeyler yapılabileceği aşikar. Herkes kendi iş alanını , sosyal çevresini harekete geçirse neden olmasın. Örneğin bildiğim birçok Baro eğitimle ilgili çalışma yapıyor. Onlarla görüşebiliriz. Basının bu konuya dikkatini çekebilir haber , röportaj vs. ile bu çalışmayı bir çok kişiye duyurabiliriz. Yerelde de herkes kendi çevresindeki okullarla çalışmaya başlayabilir. Tüm bunlar ilk etapta , bir solukta aklıma gelenler…Sevgiyle…

 50. Arkadaşlar benim web sitem veya blogum yok. Ama Bu civarda oturan arkadaşlar için okulun web adresini gönderiyorum. Umarım yardımcı olur.Sevgiler.

  http://www.tasdelen.k12.tr/haber-detay.asp?haberid=7325

 51. Sevgili blogcu anne 3 yıl Helsinki’de yasadım ve onların egitim sistemleriyle bizimki arasında daglar kadar fark var olduğunu gördüm.kreşlerde okullarda cocuklar için her türlü imkan var.trafik kuralları onlar için bizim hayat bilgisi kitaplarında gecen ezbere kurallardan ibaret değil!gelişimini kısa sürede tamamlamış bir ülkeden bahsediyorum.

  • Finlandiya Avrupa’da en iyi eğitimi olan ülke. Dünyada ise ilk üçe giriyor. Bu kadar iyi bir sistemle yarışmamız söz konusu değil tabii; ama gerçekten de örnek alınması gereken bir sistem. Ancak, orada çoktan seçmeli merkezi sınavlar yok. Türkiye’de bu sorunun nasıl üstesinden geliriz bilemiyorum.

 52. Ah hislerime tercüman bir yazı. İmkanlarını çok çok zorlayarak, çocugunu özel okula veren ailelerin “geçinemiyoruz, borç içindeyiz” diye şikayetlenmelerini duydukça bi Osmanlı tokadını basasım geliyor. Şımarıklıktan başka birşey değil. eşim öğretmen ve bu konuda gayet kararlı. Asla özel okula göndermem diyor çocugumu. Devlte okuluna yollarım ama özel dersle de takviye yaparım diyor. Özel okulda görev yapan arkadaşları da etkili tabi bunda. Oradaki öğrenciler, müdürün gözünde “müşteri” oldugu için ve “müşteri daima haklıdır” prensibi(!) gereği, çocuklara öğretmenlerin hiçbir zorlama yapmalarına izin vermiyor. Ayrıca orta gelirli bir ailenin, binbir güçlükle özel okulda okuyan çocugu, diğer zengin arkadaşlarının cebindeki en pahalı telefondan istiyor, onların gittiği en pahalı yerlere gitmek istiyor, onların giydiği pahalı kıyafetleri giymek istiyor. Bunları da yıllık maliyete eklemek gerekiyor. Bazı mecburiyetler hasıl olmazsa ve çocugum olur da o yaşa gelirse, devlet okulu hedefimiz inşallah 🙂

 53. sevgili tüten
  zaten ben de aynı şeyi yazmışım seninle .sondan bir önceki paragrafımda “asıl ve en iyi olan özel okullaran” bahsetmiştim.galatasaray lisesi misal.bilumum alman,fransız,amerikan kolajleri dahildir buna.

 54. Bizim de esimle cok sik dusundugumuz ve uzerinde tartistigimiz bir konu bu. Her iki tarafin da o kadar cok dezavantaji var ki. Verilen maddi ozverinin sonucunda bir de simarik, isyankar, marka duskunu, doyumsuz olur mu cocuklarim diye dusundukce tuylerim diken diken oluyor. Ote yandan devlet okulunda iyi egitim aliyor mu acaba diye her gece basimizi yastiga koyunca dusunur durur muyuz acaba.. Sosyal cevre, aktivite, temizlik, beslenme, disiplin vs de cabasi…

 55. İlkokulda en önemlisi bence öğretmen. Benim oğlumun özel kreşindeçok beğendiğim öğretmeni şuanda devlette çalışıyor. O bana devlet okulları arasında da çok iyileri var diyor. Özel okulda çok daha iyi öğretmene denk gelme garantisi yok. Devlet okulunda da iyi öğretmene denk gelinebilir.
  http://yavrumilebasbasa.blogspot.com/2011/08/tum-annelere-anaokulu-seciminde.html

 56. Merhaba,
  Elif’in yazısı ve tüm yorumlar ufuk açıcı, keşke bu konuda daha fazlasını yapma imkanımız olsa… Benim aklıma bu konunun ne yazık ki başka bir yönü daha geliyor, kariyerinin bir bölümünü İnsan Kaynakları alanında yapmış biri olarak : işverenlerin ve İK departmanlarının adayların mezun oldukları liseye göre dahi ayrımcılık uygulamaları sorunu… Çoğu işe alım uzmanı (eğer söz konusu yabancı dilde eğitim yapan bir Anadolu lisesi değil ise) devlet lisesi mezunlarını otomatik olarak başvuru listelerinden eliyorlar. Bunun için gösterilen sebep ise istenilen yabancı dil seviyesinin devlet lisesinde edinilemeyeceği düşüncesi… Ama bu ikna edici gibi görünen sebebin arkasında bir çeşit sosyal statü ayrımcılığı da yok değil… Söz konusu aday daha sonra Amerika’ya gitmiş ve çok iyi ingilizce bişdiğini beyan etmiş dahi olsa durum değişmiyor. Hatta işe alım uzmanları kariyer siteleri veri tabanlarında sadece belirli bir lise (ya da üniversite) mezunu adayları görüntülemek için filtreleme dahi uyguluyorlar. Bu durumda devlet lisesi mezunu aday daha baştan eleniyor.

  Maalesef bu konuda atılacak adımlar bu konuda da bir zihniyet değişimini getirmediği sürece böyle bir engelle karşılaşmaya mahkum gibi görünüyor.

 57. Bizde bu mevzuyu düşünmeye oğlumuz henüz doğmadan başladık. şimdi 3 yaşında. 2 özel kreş deneyimi oldu 1 yıl içinde ve hüsranla son buldu. Denizli’de iyi bilinen 2 özel kreşin, aslında dışardan görüldüğü gibi renkli olmadığını içinde bir süre zaman geçirince anladık. Şimdi devlet anaokuluna başlatmayı düşünüyoruz ancak, bu defa da okul fazla rağbet gördüğü için ve kısıtlı sayıda öğrenci alınacağından öğrencileri kura yöntemi ile belirleyecekler! Burası veya herhangi başka bir okul için ısrarcı yaklaşamıyorum artık tecrubelerimize göre.. çünkü gördüm ki, iş öğretmende bitiyor! Onun eğitimine, bilgisine, tecrubesine ve en önemlisi de vicdanına!! Okulun imkanları ne olursa olsun, öğretmeni kendini yetiştirmemişse ve karşısındaki bilgiye aç beyinleri de doğru şekilde eğitme kaygısı duymuyorsa, sınıfa dilediğiniz kadar teknolojik aleti emrine sunun işe yaramaz.. Ama bunun yanında vicdanlı ve gelecek neslin doğru eğitilmesi yönünde kaygılı ancak imkanları kısıtllı bir öğretmen, elindeki kısıtlı imkanlarla mucizeler gerçekleştirebilir. Tabiki ilgili bir veli ile! İşin özü; çocuğumun okul öncesinde ve ilköğretimde sağlıklı eğitim görmesini istiyorum ancak yüksek fiyatları karşılayabilecek maddi gücüm de yok! kafam çok karışık! Aslında eğitimde baştan sona bir reform gerçekleşse, şu ezberci eğitim sisteminden kurtulsak, özel okulların devlet okullarına rakip bile olamayacağı bir ortamda yaşama başlasak ne iyi olur!

 58. tüm yorumları okuyamıyorum kusura bakmayın.
  ama kesinlikle devlet okullarının iyileştirmesi için, orta halli velilerin el atmasının neleri değiştirebileceği; sadece kendi çocuklarımız için değil, o ortamı yaşayamayacak başka çocuklar için de güzellikler sunmanın ne kadar güzel olabileceği hayali beni çok heyecanlandırdı:)

 59. Size üç noktada katılmıyorum.
  1.si: Türkiye’deki özel okulların ekserisinde(ticareti değil de eğitimi ön planda tutanlarda) öğretmenler köle gibi çalıştırılmamaktadır. Eğitimde gönüllülük esastır.
  2.si: Devlet okullarının hali içler acısı değildir. Devlet fen liseleri buna en güzel örnektir.
  3.sü: Amerika’da devlet okulu sistemi Türkiye’dekinden tamamen farklıdır. Orada devlet, okulları özel işletmeye vermektedir. Ayrıca Amerika’nın eğitim sistemi acınası haldedir. İyi eğitim almış insanları, ülkesine, iyi şartlar vaadederek ve bu vaadlerini gerçekleştirerek kazandırmaktadır.
  Not: Türkiye eğitimin yıldız ülkesidir.
  Not2: Türkiye’nin dinamikleri çok farklıdır. Hiçbir ülke ile kıyas kabul etmez.

  • Ticareti değil, eğitimi ön planda tutan okullarda öğretmenlerin köle gibi çalıştırılmadığına ben de katılıyorum. Nitekim, ben de öyle bir okuldan mezun oldum.

   Ancak günümüz Türkiye’sinde özel okulların gerçeği ticaret üzerine kurulmuş olmaları maalesef. Çoğunluğu oluşturan, son 10-15 senede türeyen zincir okulların çoğu bu felsefeyle işliyor diye düşünüyorum.

 60. Ben -ülkemizin diye genellemek istemem ama- İstanbul’lu insanlarımızın çok fena “Arap” gösterişine olan merakı yüzünden bugün burada olduğumuzu düşünüyorum. Hem sezeryan doğum, hem özel okul, hem en büyük jeep arabalar…bakın bunların hepsinde “en rahat-en lüks” olma sözkonusudur, rasyonel düşündüklerindeki pratiklik değil.
  Avrupa’da insanlar kutu kadar evlerde yaşıyorlar, hem de uç fiyatlara. Evlerin çoğu birbirinin aynısı. En önemlisi onlar için “yeterli ısınma”, ama bir yandan da çok ısıtmama. Yani evleri İstanbul’da düşünmeden merkezi sistemden ısıtılan evler gibi tropikal iklimi yaşamıyor.
  En minik arabaları kullanıyorlar. Neden? Parasız mı Avrupa?!? Araba trafiğinin İstanbul gibi olduğu bir yerde, bu kadar park sorunu varken, aile başı 2-3 araba olması yetmezmiş gibi neden herkeste en fazla petrol yakanından son model Jeepler var acaba?!?!
  Bazı Avrupa ülkeleri -sezeryani geçtim- evde normal doğumu tavsiye ediyorlar. Ambulans kapıda, doktor ve ebe orada… neden? Çok mu fakirler? Normal doğumla sağlıklı doğum yapan annelerin daha hızlı iyileştiği, toparlandığı bir gerçek değil mi? Sadece Türkler mi normal doğumdan sonra altına kaçıran?

  Bizim milletimiz malesef özentinin önde gideni…çok da utanarak söylüyorum. Çocuğu dadılarla büyütmek bile moda. “sizde moldovyalı mı var özbek mi”?!?! Çocuğuyla kendi ilgilenen anneler, plajda mama yedirirken görülen anneler alkışlanıyor! Bizim annelerimiz hem bez kaynattı, hem her gün pasta-börekli sofralar kurdu- hem ev yapımı yoğurt yaptı- hem minnacık eteklerini kendileri diktiler- hem çocuklarına ders çalıştırdılar vs. Annelerimizin 10da birini yapınca alkışı mı hakediyoruz?

  İkilemde kalmanızı kesinlikle anlıyorum çünkü gerçekten devlet okullarının çoğunluğu harabe ve öğretmenler aldıkları maaşlarla ne kadar mutlu-motive işlerini yapabiliyorlar, soru işareti. Ayrıca çocuklar bırakın devlet okuluna gitmeyi, 7 yaşında i-podları yoksa sosyal çevreleri tarafından dışlanıyorlar! Herkes haftada 4 aktiviteye katılmazsa olmuyor, adam olunmuyor. Tabi artık kimse bahçeye çocuğunu yollayamadığı için garibanlar onlara verilen saatler içinde koçları ne derse oynamak zorundalar. E 25 katlı lego-apartmanların bahçesine de nasıl göndereceğiz ki çocukları…birşey olsa haber bize ulaşana kadar o hooo…

  Ha bir de biz deprem ülkesiyiz ya bu arada…nedir bu 20-25er katlı gösterişli “akıllı” binalar??? En ufak sarsıntıda birbirimize çarpacağız diye düşünüyorum! Neyse aman, gösterişimizden olmayalım, kapalı otoparklı apartmanlarımızda izole yaşayalım, imdat desek koşacak komşumuz olmasın ama bizi depreme karşı uyaran sistemimiz tam olsun- 7 saniyede 20katı koşarak ineriz artık!

  Blogcuanne’cim, resmen içim şişmiş…nerden girdim, nerden çıktım. Sadede gelirsem…herşeyi başkalarının gözüne sokmak için yapıyoruz. Çocuklarımızı bile okulda hobi bulmaya terkediyoruz kanımca. Onları gözlemleyip yönlendirmek bile zor geliyor. Ben sanırım yarım gün okula gidip çocukluğunu yaşamaya vakti olan, yorgun değil yüzü gülen, istediği kurslara dışarıdan götürüp getireceğim, birebir ilgilenebileceğim çocuğu tercih ederdim.

  Eşine ve sana karar aşamasında kolaylık diliyorum. Ha bu arada çok yargılayıcı gibi yazdım ama sadece “olan biteni” yazdım…sonuçta ben de çemberin içinde değil miyim???

  • Yazınıza katılıyorum; fakat ırkçı söylemlerden uzak durursak hepimiz için daha güzel bir tartışma ortamı olur. Biz ırkçı olmasak da, kimi sözlerimize yaygın toplumsal alışkanlıklardan ve deyimlerden dolayı ırkçı olabiliyor. Arap kelimesini tırnak içine alarak, sizin de işaret ettiğiniz gibi, gösteriş merakı herhangi bir millete ait bir özellik değil. Araplarla gösterişi özdeşleştirmeden de, yazınızda düşüncelerinizi zaten çok güzel ifade etmişsiniz. Umarım yorumumu yanlış anlamazsınız. Bu tür şeyleri hepimiz zaman zaman söylüyoruz. Dikkat edersek ve birbirimizi uyarırsak, bu dil alışkanlıklarını değiştirebilir ve çok daha güzel bir konuşma ortamı yaratbiliriz.

 61. Ben 1 sene icerisinde Amerika’dan turiyeye kesin donus yapiyorum ve 2. sinifa giden bir kizim var.. karra karar dusunuyorum nolcak bu okul si diye..burda gayet guzel okullara bedava goderirken, turkiyede napcam!? ozel okullar korkunc pahali; insan deger mi acaba diye dusunmeden alamiyor kendini…
  dedigini gibi bir araya gelinse, o devlet okullarine guzel yerler olur… en basiti, burda okula bir giidyorsun, yer yer rengarenk.. siniflar, duvarlar…orda bir gidiyorsun, gri… insana bir kasvet cokuyor.. bir cocugun ruh halini ne kadar etkiler bi tip seyler halbu ki….sinifin icine yerde bir hali var… cocuklar hali ustunde oturup kitap okur mesela.. bizde ise, dimdik dur.. sirada otur.. saga bakma sola bakma.. pek bir sinir…

 62. Yıllardır bu konuda, önüme çıkan herkese nutuk çektiğimden ve eşimle doğacak bebeğimizi devlet okuluna göndermeye kararlı olduğumuzdan bu yazıyı sonuna kadar destekliyorum. Satın alacağımız evi de buna göre arıyoruz. Yakınında iyi bir devlet okulu olmasını istiyoruz. Bu arayış bizi yıldırdı açıkçası. Amerika’da cocuğunu iyi bir devlet okuluna göndermek için pahalı evler alanlara üzülürdüm. Aynı duruma düştük. Bu konuda bayağı birşey okumuştum. Amerika’da aynı sorun büyük şehirlerde vardı. Ekonomik olarak rahat olan kesimin kullanmadığı tüm kamu hizmetleri zamanla bozuluyor. Okullar, musluk suyu, vs. bunlara en iyi örnek. Okullara bağış yapmak çözüm olmasa da önemli bir adım olur. Ben çocuğumun sadece belli bir ekonomik kesimin okuduğu bir okulda okumasını da istemiyorum açıkçası. Sınıfında toplumun her kesiminden arkadaşı olsun istiyorum. Ayrıca, ideolojik olarak, bu sınıf ayrışması beni çok rahatsız ediyor. Bundan en en büyük zararı zaten fakir ve eğitimsiz ailelerden gelen çocuklar görüyor. Devlet okullarına kaynak aktarılmıyor. Siyasi baskı yapacak eğitimli aileler bambaşka bir sistemdeler. Fakir çocuklar, fakirlerle, zenginler ise zenginlerle yaşıyor, okuyor, spor yapıyor, oynuyor, tatil yapıyor. Nasıl bir ülke yarattığımızı da düşünmemiz lazım. Tam bir kast sistemi yarattık. Sitelerde yaşıyor, özel okullara çocuğumuzu gönderiyor ve arabalara biniyoruz. Toplumun %90’ı ile neredeyse hiç ilişkimiz kalmıyor.

  • Elif slm,

   DenizYıldızı projene katılıyorum, veliler kendi çevrelerindeki uygun bir devlet okulunu seçip onu desteklerse (direkt para verince kontrol mekanizması olması önem kazanır) hem metaryal desteği, hem sosyal aktivite tarafında desteklerle, hem her türlü fiziksel yardımlarla “Küçük Kara Balık” örneğinin başka benzerleri olur, bu örnekler sosyal medyada duyularak zaman içinde nice Deniz Yıldızları olabilir görüşündeyim. Bizler de SOSYLA MEDYA YI GERÇEKTEN ANLAMLI AMAÇLAR için yönlendirmeyi öğrenmeliyiz.
   Evet Parasız ve Belli Standart Kalitede eğitim sunmak Sosyal Devlet in (sonuçta o devleti idare edenlerin) görev ve sorumluluğunda, sanırım bu konuda ayrıntıya girmeye gerek yok, ülke olarak durumumuz ortada. Devlet bütçesinin ne kadarının eğitime ayrıldığı, önceliklerin ne olduğu burada yazan kişilerin malumu zaten, Türkiye’de yaratılan ÖZEL OKUL sistemi dünyada yok, işte Amerika’da Avrupa ülkelerinde yaşayan arkadaşlar anlatsınlar…
   Elif bu konuda öncülük ederek farkındalık yaratmanda seni desteklerim elimden gelen ne ise, sevgiler…

 63. merhaba,
  10yildir ozel okulda calisan bir ogretmen olarak sunu soyleyebilirimki ozel okullar sadece bir ticarethane. Bu okullarda cocuklarimizin cok yonlu yetistirildigini dusunuyor olabiliriz ama bu tamamen yalan her sey paraya bakiyor para varsa cocugunuz piyanoda caldigini saniyor sakir sakir ingilizce konustugunu da. Hic bir mudur ve okul sahibi parasini tam odeyen cocugu sinifta birakmak istedmiyor bir bakiyorsunuz her sinif super zeki ve yetenekli cocuklardan olusuyor. Demek istedigim eger cocugun icinde varsa nerde olursa olsun basarir. Her sene bu okullara odenen parayi kenara atsak cocugun gelecegi zaten kurtulacak. Ve her sey ogretmende bitiyor. Devlette de olsa ozelde de olsa ogrfetmen de vicdan yoksa cocuga hic bir sey katmiyor

 64. Devlet okulları iyileştirilirse hem ülkemiz hemde bizler için daha kaliteli bir eğitim ve hizmet olanağı sağlar.Devlet okullarından pek çok kişinin uzaklaşmasının sebebi öğretmenlerin keyfiyetçi yaklaşımları.Bizim okulumuzda sbs nedeniyle ikinci dönemden sonra eğitim öğretim bitti.Bazı kadın hocaların bakıcısı kaçar okul iptal.Hoca hasta olur okul iptal vs…..vs…..Ben küçükken de okul veli bilgilendirme toplantılarının en önemli maddesi para toplanmasıydı şimdide.Bu paraları veremeyecek 400 lirayla geçinen aileler var.Onların vermediği ücretlerde bizim cebimizden çıkıyor.Özel okullarda öğretmenler çılgınca bir hızla sunu hazırlıyor ama devlet okulunda 30 kişilik sınıfta kaynaştırma alan öğrencilere öğretmen dirsek arkası yapıyor.Sebebi Bep li…olması.Bunu veli toplatısında diğer velilere duyurmaktan geri kalmıyor.Veli idare ve öğretmen arasında kalması gereken bir konu bir anda 30 velinin bilgisine sunuluyor.Özel okullara giden insanlar bence tüm bu sorunlarla karşılaşmamak için gidiyor.Devlet okulları iyileştirilirse saygı çerçevesi iyi çizilirse elbette insanlarda bu durumdan istifade ederler.Tv de atama sevinciyle ağlayan öğretmenlere bakıyorum.En fazla 5 sene diyorum.Sonrasında öğrenciye hakaretler.Veli ayrımcılığı ve elde sopa…İnşallah tersi olur.

 65. Merhaba bloğunuzu henüz keşfettim ama çok da mutlu oldum. Değindiğiniz konuların çoğuyla ilgili kafa patlatmış 5 yaşında bir kız annesiyim. Etrafımda maddi olarak biraz zorlanacak ama illa ki özel okula gönderecek annelerden çok sayıda var. Ben ise o zorlanarak kazandığımı zorlanarak bu okullara verme taraftarı olmama rağmen doğru mu düşünüyorum, yanlış mı düşünüyorum gibi kafamın içinde bir sürü soru işaretiyle dolaşıyordum. Sizin yazdıklarınız ve de yorumlar bana benim yalnız olmadığımı hissettirdi. Ben de 5000 Lira verelim devlet okullarını adam edelim diye düşünür buldum kendimi. Var mıdır çevremde benim gibi düşünen keşke olsaaa 🙂 sevgiler…

 66. merabalar..
  benim biri 13 digeri ise 11 yaşında 2 çocugum var ve herikisinide denemiş bir anne olarak bu konuda kafam hala karışık her ikisi derken devlet okulunuda denedik şuandada özel okuldayız ama inanın bana ben bile hala bu sorunun cevabının peşindeyim…

 67. Merhaba Elif,

  Blogunu bir süredir takip ediyorum, çok önemli, faydalı konulara değiniyorsun tebrik ederim.
  Öncelikle ben de çalışan bir anneyim, akşamları 19:00 gibi evde oluyorum. İST da herhangi bir akrabamız da olmadığından evde sürekli bir yardımcı var…
  Kızım 6 yaşını bitirdiğinde İLKOKUL konusunda araştırma yapmaya, web sitelerinde forumlarda yazılanları okumaya başladım, daha sonra da işimden birkaç gün izin alarak TEKER TEKER semtimize yakın ve forumlarda İYİ olarak bahsedilen tüm DEVLET okullarını gezdim, müdürlerle öğretmenlerle görüşmeye çalıştım, okulların fiziksel olanaklarının yanısıra pekçok açıdan değerlendirmesini oluşturdum elimde kocaman bir not defterine. Sonra da 3-4 adet yine referans aldığım ÖZEL OKUL gezdim.
  İST Anadolu Yakasında merkezi bir semtte oturmakta olduğumu da belirteyim.
  Yaklaşık 12 Devlet okulu gezdim, Evet gerçekten sınıf mevcudu 35-40 aralığında ETÜTü de olan ve hala işini severek yapan öğretmenlerin olduğu, aile ile dayanışma halinde ilerleyen 1-2 OKUL gördüm. Birisinde ailelerin elbirliği ile dışardan İngilizce öğretmen tuttuklarını da öğrendim. Hatta acaba evi okula yakın bir yere taşıyabilir miyiz diye de araştırma yaptım, servislerde çocuk boşuna uykusundan olmasın diye… Devlet okulunu seçtiğinizde eğer anne evdeyse haftaiçi çocuğu bazı aktivitelere götürebilir, anne çalışıyorsa çocuk okul dışı saatlerde evde kim varsa onunla zaman geçirmek durumunda…
  Bu arada çocuğunun potansiyelini, kişiliğini, ilgi alanlarını vs bilmek de çok önemli, bu nedenle karar vermeden önce bir PEDAGOG la da görüştüm…
  Sonuçta ise bir özel okul her açıdan (her aileye göre bu kriterler farklı) çok içimize sindi, evet ailece bütçe olarak fedakarlığı göze alarak kızımızı o özel okula başlattık. (bahsedilen rakamlara çıkmayan ÖZEL OKULLAR olduğunu da belirteyim) Şimdi memnunuz, kızımız okulunu, öğretmenini, arkadaşlarını sevdi…
  Bakalım sen seneye nasıl bir karar vermiş olacaksın? Sevgiler…

 68. ben bursalıyım, tüm ailem halen orada yaşamakta… yeğenlerimin hepsi devlet okuluna gidiyorlar, kendi semtlerinde yürüme mesafesinde ki devlet okulllarına. tüm veliler zaten birbirlerini tanıyorlar çocuklarının ortalama 8 yıllarını geçirecekleri okulu kimse dış kapının dış mandalı olarak göremiyor. arkadan gelecek ve o okulda okuyacak olanlar da zaten yine yan apartmanda ki komşunun çocuğu olduğundan herkes bu bilinçle yaklaşıyor. sınıflarında su sebili, tek kişil masa sandalye, akıllı tahta, projeksiyon, klima ve şu an aklıma gelmeyen bir çok şey var… bana gelince 6 yıldır istanbulda yaşıyorum (ataşehir bölgesinde), oğlum bu sene hazırlığa kolejde başladı! bir sene boyunca çevremizde ki tüm devlet okullarını gezdim, o okullara giden çocukları olan kişilerle konuştum… okulların hali berbat iyi olanlara verebilmek için çok yoğun bir çaba harcaman gerekiyor ki çabalar sonuçsuz kalabilir, sizin okulu sahiplenmnize izin vermeyecek kadar okulu sahiplenmiş, yerleşmiş müdürler var bir de! okul aile birliği adına banka hesaplarına yatırılan paralar onların ilgi alanı (hepsi öyle demiyorum ama çoğunluğu öyle), öğretmenlere gelince devlet okullarında; ben anlatırım o anlar ya da anlamaz kendi bilir mantığı almış başını giderken, özel okullarda çocuğun bu konuyu anlamasını nasıl sağlarız mantığı var. devlet okulunda ki öğretmen çok abzürt bir şey yapmadığı sürece her ay maaşını alacağını bilir, özel okulda ki öğretmen işini iyi yaparsa maaşını alacağını bilir. her okul için böyle değil, istanbul koşuyolu’ da oturan varsa eğer arkadaşımın oğlunun gittiği reşat nuri güntekin ilköğretim okulu var, sırf o okul için oraya taşınmayı bile düşünmüştüm bir dönem, hayalini kurduğumuz devlet okulu… ben içime sinen bir devlet okulu bulamadım, bulabilirseniz ne mutlu ne güzel ama özel okullar da dışarıdan göründüğü gibi değil, çok ciddi bir eğitim söz konusu farketmeden ingilizce öğreniyor çocuklar, oğlum dünyanın nasıl oluştuğunu biliyor, yıldızların tek renk olmadığını, ilk insanların neleri kıyafet olarak kullandığını, piyonun ve atın nasıl ilerlediğini… yüzüyor sonra, buz pateni yapıyor, spor yaparken sporun elsefesini öğreniyor vücudunun spora duyduğu ihtiyacın bilincinde. evet bunları devlet okuluna gönderip kalan yarım günde dışarıdan da destekleyebilirim, ama güvendiği ve sevdiği arkadaşları ve öğretmeniyle bunu yapmak çocuğun özgüvenini pekiştiriyor!
  kısacası; iyi devlet okulu+iyi öğretmen+dışarıdan desteklenen sosyallik = kaçırılmaz zaten özel okulunda verdiği başka bir şey yok! 🙂

 69. ben devlet okulunda çalışan bir ÖĞRETMENİM.bazı yorumlarda bize yapılan eleştirileri son derece haksız buluyorum.bi kere benim ve bi çok öğretmen arkadaşımın normal olarak bir ailesi ve çocuğu var.kendi çocuğu olan bir kişinin başkasının çocuğuna kayıtsız kalması ,’aman canım öğrenirse öğrenir’ demesi mümkün mü?hepimiz anneyiz,babayız.vaktimizin çoğunu da okulda geçiriyoruz,aramızda duygusal bağ oluşuyor ve ister inanın ister inanmayın,öğrencilerimizde en az kendi çocuğumuz kadar değerli bizim için.biz hepimiz sizler gibi üniversite mezunu,belki sizden daha fazla sınavlardan geçerek bu mesleğe başladık.ikincisi bu devletin de bizi denetleyen kurumları var.başta müdür,daha sonra da yılda en az iki defa okula gelen müfettişler.tabii en çok da VELİLER.bir öğretmenle sorun yaşadığınız da hemen miili eğitim müdürlüğüne gidin, o öğretmenin nasıl başının ağrıyacağını,bir çok yere hesap vermek zorunda olduğunu görürsünüz.
  konu aslında özel okul,devlet okuluydu ama ben de bu içinde biri olarak bunları yazmak istedim.yani devlet okullarında ki sorun biz öğretmenlerden kaynaklanmıyor.buraya sığmayacak kadar uzun bir konu bu.ama başlıca nedenler maddi olarak desteklenmemek ve okulun bulunduğu mahalle (kastettiğim velilerin eğitim düzeyleri),o okulu, iyi ya da kötü okul yapıyor.sonuç olarak elif hareketiniz kesinlikle desteklenmeli.

  • Okulun bulundugu mahalle ,velilerin egitim duzeyi demissiniz.okulun iyi yada kotu olmasini bunlar belirliyor demissiniz.ki size katilmiyorum.bence o sizin kafanizda..velinin egitim duzeyi neyseki cocugunu okula gondermis bu cocuk orada sizin cocugunuzla ayniogretmenle beraber egitime baslicak.bunun nesi kotu.yada velisi oyle diye bu cocuk gerizekalimi?

 70. Benim kızımda 2013 Eylül ayında ilkokula başlayacak. Özel okul mu devlet okulumu konusuna son 2 senedir biz de bayağı kafa yorduk ve sonunda devlet okuluna gitmesi konusunda karar verdik. Ben özel bir üniversitede çalışıyorum ve bir çalışan olarak üniversitenin özel ilkokuluna çocuğumu %50 indirim ile gönderme hakkım olduğu halde tercihim devlet okulundan yana. Çevremde gördüğüm, eğitim hayatım boyunca kendi yaşadıklarım ve bu konunun her açıldığı ortamda dinlediklerimden yola çıkarak şuna karar verdim ki eğitim herşeyden önce çocuğa ve ebeveynlerin ilgisine bağlı. Bunun yanında eğer çocuğunuz iyi bir öğretmene denk gelirse süper olur. Benim şimdilik karar verdiğim okul, çalıştığım üniversiteye yakın bir devlet okulu. Bir arkadaşımın kızı bu sene 1. sınıfa başladı. Müdürü yeni değişmiş ve (eski müdür nasıldı bilmem ama) okul ile çok ilgilenen birisiymiş. Çoğunuzun yazılarınızda değindiği gibi veliler aralarında para toplayarak okulu yeniliyorlarmış. Örneğin ilk defa geçen sene 1. sınıfların velileri aralarında para toplayarak sınıflarını sıralarından, akıllı tahtasına, perdelerinden dolaplarına kadar yenilemişler. Üstelik bunu yaparken her sınıf kendine göre bir renk kombinasyonu da seçmiş. Arkadaşım sınıfların çok güzel olduğunu söylüyor. Sınıf mevcutları 25 ve bu sene arkadaşımın sınıfı aynı yenilemeyi aralarında para toplayarak kendi sınıfları için yaptı. Topladıkları para öyle 5000 lira falan da değil, 350-400 TL civarı bir para ile bu işi hallettiler. İşin güzel yanı 5 yıl boyunca bu çocuklar aynı sınıfı kullanacaklar. Yani bu yenileme işlemini 5 yıl için yaptılar. Bence herkes bu şekilde kendi okulunda bir yenileme yapsa, okulun diğer masrafları için de okul aile birliği verebilen, imkanı olan velilerden para toplasa devlet okulları çoğu özel okuldan daha güzel ve bakımlı olur. Aynı iyileştirme yeri geldiğinde kurslar için bile yapılabilir.

 71. Tespitlerin ve görüşlerin çok yerinde öncelikle bunu belirtmek isterim.

 72. Arkadaslar Amerika’da durum hic farkli degil. Biz esimle ikimiz de calisiyoruz maaslarimiz iyi ama iki cocugu ozel okula gonderecek kadar muthis durumda degiliz. Yine de mecburen ozel okula gonderiyoruz cunku devlet okullarinin durumu icler acisi. Inanin Turkiye’nin buradan bir farki yok. Ben de dusunuyorum bu kadar okul parasiyla neler yapilmazdi ne tatillere gitmezdik butun dunyayi gezerdik valla krallar gibi yasardik ama maalesef devlet okullarinda egitim ozel okullara gore o kadar geride ki burada da durumu olan hic kimse devlet okuluna vermiyor (DC’de oturanlar haric oradaki devlet okullari hala cok iyi).

 73. Ergül Sandıkcıoğlu

  Bu fikri benimseyenleri gönülden kutluyorum. Bu gün bazı arkadaşlarıma ayni konuyu açmıştım. Özel okulların yanında, daha ilk okul birinci sınıfandan başlayan özel dersaneler rezaletini de buna eklemeliyiz. Veliler, özel okullara ve özel dersanelere verdikleri paraların çok az bir kısmını ( verecek durumu olanlar) katkı olarak verseler, inanıyorum ki, bir yıl içinde, öğrencilerin tamamı en fazla yirmi kişilik sınıflarda okuma olanaklarına kavuşabilirler. Anneysen ve bu blok yolu ile yapılabilir. Başarı sağlanabilirse bunu da ancak kadınlark yapabilir. Ha gayret. Yapabileceğimin en çoğunu katkı sağlamaya çalışırım. Benim torurlarım da özel okula gidiyorlar.

 74. Aylin Yildirim

  Ayni endiseleri, sucluluk duygularini, gidip gelmeleri yasiyorum. Tatminsiz, maymun istahli, gerceklerden kopuk, kendini madden surekli arkadaslariyla yaristiran cocuklarim olsun istemiyorum. Yilda 50 bin lira harcayip iki cocugumu yillarca zorlukla okutup, sonrasinda, gercekten gerektiginde, -is icin veya yurtdisi egitimi icin veya hayatlarindaki baska donum noktalari icin- yuklu miktarda para biriktirememis olmanin ezikligini yasamak da istemiyorum. Boyle bilincli bir zumrenin bu platformda tartistigini bilmek bile mutluluk verici. 2007 dogumlu cocuklari olanlarla mail grubu olusturabiliriz belki. aylinyildirim@gmail.com. Saygilar.

 75. Ergül Sandıkcıoğlu

  Anlaşılan genç anneler arasında pek itibar görmedi bu fikir. Benim torunlarım özel okula gidiyorlar. Karar sahibi olanlar anne ve babaları. Ama siz geçler, çocukların Devlet Okuluna gitmesi ve verebilecek olanların katkılarıyla , bu okulları çok iyi hale getirmek olanaklıdır. Elbette devlet tarafından da bir başlangıç yapılmalı. Bunun için resmi makamlara da başvuru yapmak gerekir. Aksi halde, daha ilk okul birinci sınıfından başlamak üzere, küçüklerin tüm hayatları karartılmış oylacaktır.

  • Aslında itibar görmedi değil. Fikir olarak -yorumlardan da anlaşılacağı gibi- oldukça benimsendi. Ancak böyle bir düşüncenin hayata geçmesi için birçok dinamiğin bir arada bulunması gerekiyor sanırım. Ve hemen olacak bir şey değil. Ancak en azından bunun mümkün olduğu da ortaya konmuş oldu, bunun da olumlu bir adım olduğuna inanmak istiyorum 🙂

 76. Ergül Sandıkcıoğlu

  Her uzun yol ilk adımla başlar. Bu siteden olağanüstü bir çıkış yapılabilir. Ha gayret. Bir olun, birlik olun ve yola çıkın. Sağlıklar ve mutluluklar diliyorum.

 77. bu yazıyı paylaşabıldığım heryerde paylaşıyorum….elınıze sağlık…

 78. merhabalar, bugün haber sitelerinde gezerken çok güzel bir oluşumdan haberdar oldum ve sizlerle de paylaşmak istedim. çocuğum için hayal ettiğim eğitim sistemi için birileri kolları sıvamış ve sanırım desteğe ihtiyaçları var.
  http://www.baskabirokulmumkun.net/index.php

 79. Aslında bu yazınızı ilk yazdığınız günden beri sürekli ve tekrar tekrar okuyorum.Belki yorum yazmakta geç kaldım. Bu konunun hep güncel bir konu olduğunu düşünüyorum o yüzden şimdi yazıyorum. Ben bir ilkokul öğretmeniyim. 6yıldır bu işin içindeyim. istanbulun en kötü yerlerinde öğretmenlik yaptım ve yapıyorum. anlattıklarınıza sonuna kadar katılıyorum . İnanın ben ve arkadaşlarım çok çalışıyoruz. Şartlarımıza rağmen. evet sosyal yönden çocuklarınızı istediğiniz gibi yetiştiremiyoruz. Ama emin olun bilgi yönünden özel okullardan farksız olduğumuzun garantisini veririm.
  Zaten yetenekli olan çocukları görüyor ve onları yönlendiriyoruz. sizin gibi daha bilinçli velilerle bu iş daha kolay.
  Şimdi velilerimin desteğiyle özel okul gibi donattım sınıfımı. Bunu ise sadece verilen çok cüzzi bir miktarla yani üç tişört parasıyla yaptım. Ah keşke o özel okullara milyarlar verileceğine devlet okullarına yatırım yapılsa. Daha yapmak istediğim o kadar çok şey var ki…
  Bir de şunu söyleyeyim. bir çocuk öğretmenini ve arkadaşlarını seviyorsa, nerede olursa olsun başarılı oluyor. Mezun ettiğim 58 öğrencim bana bunu gösterdi.

  • filiz hanım merhaba,
   yorumunuzu okudum ve size sormak istiyorum… öğrenci sayınız 58 değil de 25 olsa mesela daha iyi olmaz mıydı? sizler çok daha faydalı olmaz mıydınız çocuklarımıza? ayrıca okuldaki hayat malesef sınıfla ve öğretmenle bitmiyor. tuvaleti var, yemek şartları var, oyun alanı problemleri var… var da var… ayrıca kendini her alanda geliştirmeyi kafasına koymuş, ileri görüşlü, bilgi donanımlı, idealist öğretmenler devlet okullarında ya da özel okullarda mutlaka olabiliyor. devlet okullarındakiler daha az imkanla zoru başarıyorlar. ama malesef sizin gibi öğretmenler azınlıkta. ama özel okullarda iş biraz daha değişik yürüdüğü için öğretmenler kendilerini geliştirmeye ve koşullara uymaya zaten mecbur kalıyorlar.

 80. Merhaba bende çocuğumu devlet okuluna vermek isterim fakat devlet okullarının şartlarını görünce gerçekten korkar hale geldim. Kızı devlet okuluna giden bir arkadaşım sınıfta kızının eteğini açıp altına bakmak isteyen , birbirine kötü şakalar yapan çocuklardan bahsediyor. Çocuğumu bu yaşlara kadar sakınarak edep haya öğreterek büyüten bir anne olarak böyle bir ortama girmesini hiç istemem. Özel okul seçilmesindeki en büyük etkende daha nezih bir çevre ve ortamın çocuğa sunulması. Ayrıca sınıfların 40 kişi değil 20şer kişi olması, bu da direk eğitim kalitesini etkiliyor. Ayrıca özel okullarda sunulan sosyal aktivite ve imkanlarda bizi celbediyor. Devlet okuluna versem çocuğumu yok sanat aktivitesi yok sporu derken okul dışını da benim organize edip onu ordan oraya taşımam gerekecek. Belki Anadolu da bu mümkün olabilir ama bizim gibi istanbul trafiğindeki bireyler için bu büyük bir külfet. Bu gibi sorular beni özel-devlet karmaşasına itiyor. Net bir cevabım henüz yok.ilkokul için 2 yılımız var. Bu süreçte yaşanmış tecrübeleri dinleyip net kararı vereceğiz inşAllah.Keşke şartları güzel olan devlet okulları çoğalsa da hepimiz devlet okuluna versek.

  • Merhaba sizi temin ederim ozel okullarda o dediklerinizin turlusu yapiliyor..kendim dayagin bol oldugu bir ozel okuldan mezunum

 81. Babamın görevi nedeniyle Anadolu’nun küçük il ve ilçelerinde dolaşmış bu nedenle zorunlu olarak devlet okulunda okumuş biri olarak şunu söyleyebilirim. Özel okulların verdiği pek çok özendirici şeyden mahrum kaldım. Pek çok imkana sahip olamadım. En çok da dil konusunun eksikliğini hissettim. Hep bir çocuğum olduğunda özel okula göndermeyi istedim. Ancak bugün bu konu üzerimde bir baskı oluşturuyor. İkinci çocuk konusundaki kararsızlıklarımdan biri de özel okul. Çünkü ancak tek çocuğa bunu verebilme imkanım var. Bu yazı ve benzer düşüncüler benim için güç oluyor. Bir de şunu vurgulamak istiyorum. Ben devlet okuluna gitmeme rağmen özel okula giden tüm yakınlarımdan daha başarılı bir çocuk oldum. Üniversitede yüzdelik dilimde ilk sırada olan sayılı bölümlerden birini kazandım. Öyle çok çalışkan bir çocuk da olmadım hiç. Ama eğitim sisteminin yeniden değiştirilmesi hedeflenen şu günlerde bu konunun artık çok daha önemli olduğunu düşünüyorum.

 82. oğlum henüz 26 aylık olduğu için belki de bu konuya yeni yeni ilgi duyar oldum. fakat birkaç senedir etrafımdaki örneklerden gördüğüm kadarıyla sistem çocukların adreslerine göre belli okullara kaydının otomatikman yapılıyor olması şeklinde işliyor. eğer değiştiyse bilemem ama herkes nasıl “ben şu okula göndereceğim, ben bu okula göndereceğim” diyor anlayamadım açıkçası. bu mümkün mü? evlerine yakın olan okulu beğenmediği için başka bir arkadaşla adres değiş tokuşu yapan bir arkadaşım olmuştu mesela. bu sistem de mi değiştirildi yine? bilen varsa açıklarsa sevinirim gerçekten.

  bir de eğer allah ömür verir de o günleri görürsek ben de oğlumu özel okula göndermeyi planlıyorum. özel okul var, özel okul var… yaşadığım şehirde bir devlet üniversitesinin bünyesinde kurulmuş olan ve diğer özel okullara oranla daha devlet okullarına yakın(pek tabii daha iyi koşullarla) şekilde eğitim veren bir okul var. öğrencileri de genelde üniversite öğretim üyelerinin çocukları… ben şimdilik burayı en üst numaraya koydum bakalım yıllar içinde düşüncem ne şekilde değişecek…

 83. iyi eğitim görmek bahane ben 16 yaşındayım ben çok iyi bir öğrenim gördüm ama hiç bir ücret talep edilmedi zamanımda 2 sene önce projeksiyon kıl yün ücreti derken verdik bize dediler ki sizden sonra gelecek kardeşlerinize kalacak bu teferruatlar hani nerde aynı okulda okuyan kardeşimden her sene projekson parası istiyorlar akıllı tahta parası istiyorlar veriyoruz akıllı tahtaya mürekkepli kalemlerle yazıoyrlar maaaşallah kullandırtmıyorlar hersene projeksiyon parası v.b derken hersene projeksiyon mu alınır kardeşim bu projeksiyonları kılı nı yünün alıp satıyorlar bizden sonra ceplerine atıyorlar parayı sonrada gelip projeksiyon parası al işte buna ne denir okulda zamanımda tekrardan kadrosuz öğretmenler (özel öğretmenler) ay lık maaşını bizden karşılıyorlar kardeşim okulumuda 40tan fazla öğretmen var kadrolu özel öğretmene ne ihtiyaç var ve parası neden bizden karşılanıyor ????

 84. okuduklarimdan yine kafam karismis halde cıkıyorum 2007 nisan dogumlu bi oglum var 3 yıldır anaokuluna gidiyor devlet okuluna veriyim diyorum tum arkadaslarim yaaa niye diyor ne yapacagimi bilemez haldeyim anaokulumuzun sahibi onemli olan ogretmen okul degil diyor sanırım sartlar gosteris insanlari bu noktaya getirdi oglumu bi yarisa sokmak mutsuz etmek istemiyorum bu okul işi anne babalarin yarisina donmus saskınımm

 85. merhaba, Bu konuyu bu tartışma mekanı açtığınız için teşşekür ederim.bende bir çocuk annesiyim ve 2. ve 7. sınıfta orta halli bir özel okula giden kuzenlerim var.bağış konusu çok mantıklı bu her ailede konuşuluyormuş demekki , çocuğumuz her sosyal seviyeden çocukla karşılaşsın, empatisi yüksek olsun diye devlet okulu olmalı diyoruz diyelim ama sonuçta yine mekanı kendi çocuğumuza layık görmüyoruz ” genel tutum bu gibi geliyor bana öz eleştiriyle konuşıyorum bende bu guruptayım”benim çocukluğumda da okul aile birliğinden ve bağış yaptığı aşikar olan velilerin çocukları olurdu sınıfımızda ve maleseff ayrılan,karılan, şımaran ve mekan benim havasında olanlarda hep onlardı, zira öğrenci bilmesede öğretmenler o ailelerin kudretine saygı duyardı.bir de bu var demek istedim sadece v e evet bende hayırlısını diliyorum evlatlarımız için.Bu arada konuya magasinsel bir dokunuş yapmak istiyorum 🙂 çocuk sahibi olmadan önce gece gezmelerini seven bir çifttik ve Kenan Doğulu’nun programları sonunda ”alkışlaya ellerin çocuklar güzel okullada okusun inşaAllah” cümlesiyle izleyenler daha da coşardı, hep bu sözü peçete içinde rica eden özel okul sahiplerinin o an oralarda sinsice güldüklerini hYl ederdim 🙂

 86. az önceki yazım yanlışlıkla düzeltmesiz gitti kusura bakmayın

 87. Merhaba,

  yazılarınızı büyük bir ilgiyle okuyorum. bende devlet okuluna göndermek istiyorum ancak benim de benzer endişelerim mevcut. Üsküdar civarında iyi bir devlet okulu bilen var mı?

 88. merhabalar nette gezerken konu ılgımı cektı…iyikide gelmısım.))))))))))

  memnun oldummm ben zeynep ….

  sarıyer ve maslak cıvarı ıyı devlet okulu bakarken rastladım yazıya…nasıl bulabıldınızmı…benımlede paylasırmısınız…beklıyorum sevgıler:))))))))

 89. Ben de öğretmenim.Emekli oldum.23 yıl devlet 10 yıl da özel okulda çalıştım.Her ikisini de biliyorum.Bu konuda söyleyebileceğim şudur;devlet okulunda öğrenci daha çetin şartlarda ve pek çok hakkını, kendi gücünü sınayarak kendisi elde etmek zorunda kalıyor.Bu da onu zorluklar karşısında yılmamayı ve mücadele etmesini öğretiyor.Böylece hayata atıldığı zaman başarılı oluyor.
  Özel okulda okuyan bir öğrenci ise;sınıflarda öğrenci sayısı az olduğu için bire bir ilgileniliyor.İlgilerine göre yönlendiriliyor.Öz güvenleri daha fazla gelişiyor.
  Burada önemli olan şey ÖĞRETMENDİR!
  Üç çoçuğum oldu .HEPSİ DEVLET OKULLARINDA OKUDULAR.Hepsi de çok başarılı oldular.
  AMAAAA,imkanım olsaydı en azından ilkokulu özel okulda okumalarını isterdim.
  Sevgiler.

 90. Merhaba,
  blogcu annelerle bugün gülben hn ın programında tanıştım ve bu vesileyle blogunuza bakma ihtiyacı duydum. Ve ilk gözüme takılan konu kızımın yaşı itibariyle okul seçimi oldu. Gerçi kızım geçen yıl evimize yakın bir devlet okulunun anasınıfına başladı ve bu yılda 1. sınıfa aynı okulda devam ediyor.

  Okul fiziki olarak çok yeterli bir okul değil, veli profiline bakacak olursak çoğunluğu ilkokul mezunu ve maddi gücü az. Öğretmenlerimizin çoğu bence imkanlar dahilinde ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Ben aynı zamanda okul aile birliği üyesi ve sınıf temsilcisiyim. Ve bu nedenle okul içinde olan herşeyi hem veliler hem idare ve öğretmenler açısından takip etme olanağım olabiliyor.

  Ben ve eşim çok zor şartlarda devlet okullarında okumuş ve şu an yetiştiğimiz koşullardan çok daha iyi durumdayız. Bence okumak, çalışmak, başarmak insanın içinde olması gereken birşey. Ben özel okula göndermeyi hiç düşünmedim bile. Devlet okullarında o kadar kıymetli öğretmenler var ki. Ve çocuklar hiçbir zaman bizim gibi statü ayrımcılığı yapmıyor. Sınıfımızda durumu iyi olan çocuklarda var, yoksul olan çocuklarda var. Ama hepsi çocuk . Biri kalemini unuttuysa hemen hepsi kalemini vermek için yarışıyor, birisi bişey için ağlıyorsa hemen gidip neden ağladığını soran arkadaşları var. Birbirlerini itip çekiştirdikleride oluyor, birbirleriyle sarmaş dolaş olduklarıda. Onlar gayet doğal. Herşeyi birbirlerini izleyerek öğrenebiliyorlar.

  Yüzmeye gitmesi gerekiyorsa artık belediyelerin imkanları çok fazla alın götürün çocuğunuzu yüzme kursuna ücretsiz. Yazın yaz okuluna gönderin. Ama yine siz vakit ayırın çocuklarınıza. Parası neyse vereyim sabahtan akşama herşeyi okulda yapsın gelsin mantığı bana çok acımasız geliyor.

  Devlet okullarıda özel okullarda aynı müfredatı uyguluyor. Devlet okulunagönderdiğiniz çocuk eve geldiğinde biraz daha fazla ilgilenmeniz gerekebilir. Ancak maddi durumu ve eğitim durumu iyi aileler de çocuklarını devlet okullarına gönderirse, hem maddi yönden hem de okul idaresine vereceğiniz manevi destek ile diğer çocukların hayatına da dokunmuş olacaksınız. Maddi durumu olmayan çocukları, ailelerinin ilgilenmediği yada annesi okuma bilmediği için geri kalan çocuğa yardım edebilmek için çareler arıyor olacaksınız.

  Devlet okullarının eğitimli, bilgili, yardımsever velilere ihtiyacı var. İş paraya geldiğinde en varlıklı veli bile okula destek olmuyor. İmkanınız varsa veli olarak maddi destek vermeniz gerekiyor devlet okullarına, imkanınız yoksa yardımlar bulmanız gerekiyor.

  Bence çocuklarınızın hayatı öğrenmesini, toplumda herkesin aynı sosyo-ekonomik seviyede olmadığını öğrenmesini, varlığıda yokluğuda öğrenmesini istiyorsanız, devlet okuluna göndermeniz lazım diye düşünüyorum.

  Yazacak çok şey var ama şu an bu kadarını toparlayabildim.

  Bundan sonra sıkı takipçilerinizden biride ben olacağım sanırım.

 91. Bu yıl okulda yaptığım koşuşturmalar, yardım arayışları , öğretmene destek olmak, çocuklarla yakından ilgilenmek benim için ruhum için çok doğal şeylerdi. Biraz fazla yoruluyorsunuz ancak netice aldığınız zaman çok mutlu oluyorsunuz.

  Bu koşuşturmalar neticesinde aldığım en güzel ödül; kızımın hayat bilgisi dersinde öğretmeni sizin evde lider kimdediğinde annem demesi olmuştu. Akşama babasıyla bunu paylaştığımda eşimin çok hoşuna gitmedi ama:) kızıma neden annen lider diye sorduğunda bütün faaliyetleri annem yapıyor baba demişti.
  Sen araba kullanıyorsun diye mi lidersin demişti.

  Çocuklarımıza iyi örnek olmak istiyorsak, onların çalışkan olmasını, birşeyler başarmasını istiyorsak önce bizlerin bişeyler yapması gerekli diye düşünüyorum. Tabi para kazanmanın ve para verip herşeyi satınalacağımız düşüncesinden sıyrılmamız gerekli.

  Çok çalışmalı ve çok verici olmalıyız. Bütün çocukları karşılıksız sevmeliyiz.

 92. benim 5 yaşında bir kızım var sene anaokuluna gödericem seneye ilk okul ben özel okulu bırakın araştırmak düşünemiyorum bile.500tl.kira veriyorum evime giren para 1.500tl.her gün her şeye zam geliyor uyuyoruz uyanıyoruz zam ama patronlar maaşı gari çekiyorlar.kim istemez çocuğunun iyi eğitim almasını ama türkiyenin gerçekleri farklı.birde bir anne olarak bir sıkıntım var hep eğitim için 7 çok geç deriz ama kıreşlerin aylık ücretlerinden haberimiz varmı .keşke ya her firmanın işyerinin kıreşi olsa yada kıreşlerin fiyatları düşse.

 93. dewlet okullarını kalkındırıp bzm cocukluk yıllarımızdakı gıbı (halka karısıp) cocuklarımızı okutsak,bunun ıcın bı kampanya ws.yaparsanızz hepbeeraber sesımızı duyursakkkkk

 94. bence devlet okulu konusunda çok ütopik düşünüyorsunuz.oğlum 4. sınıfa gidiyor. buradaki en iyi devlet okullarından birinde ama çok eksiklerivar.mesela ingilizce öğretmeni çoğu zaman derse girmiyor.kursa gönderek imkanımda yok.ben de çok iyi ingilizce bilmiyorum.nolucak şimdi devlet okulunu savunanlar bana cevap verirse sevinirim.ayrıca müzik dersinde çocuklar notaları doğru dürüst öğrenmeden onlardan çok iyi çalmaları isteniyor.müzik kursuna gidemeyen çocuklarımız ne yapsın.Elif hanım çocuklarınızı kurslara göndereceğinizi yazmışsınız.peki herkesin böyle bir imkanı var mı sizce kurslarda neredeyse özel okullar kadar pahallı.bu yüzden bence durumu iyi olanlar özel okula gönderin .

  • Merhaba,
   Konuya geç dahil olabildim yazılanların bir çoğunu okudum.
   Ben de devlet okulunda okumuş, ekonomik olarak zorluklarla üniversiteyi bitirmiş ve iş hayatına erken atılmış bir anneyim. İş hayatında gördüğüm ( özel kurumsal firmalardan bahsediyorum ), işverenin tercihi bildiği dil sayısı, bitirdiği üniversite, sosyal yönü bu benim zamanımdaydı. Çocuklarımız bizden 20 yıl ileride olmak zorunda işleri kolay değil.
   Elbette okulda başarı hayaytta başarı değil, mutlu sağlıklı insan gibi insan olsunlar. Ancak bir gerçek var hayatın adil olmadığını eninde sonunda öğrenecekler. Yok mu mahallenizde, karşı komşunuzda devlet okuluna giden ancak her istediği yapılıp en marka giyseleri giyip okuldaki gelir seviyesi düşük arkadaşlarını ezen, alay eden…Benim çok var gördüğüm bildiğim kendine güveni gelsin diye özellikle devlet okuluna gönderen çok arkadaşım var. ASIL İŞ AİLEDE BAŞLIYOR OKUL DA DEĞİL
   Tek oğlum var, 4 . sınıfda kolejde okutuyorum. Karı koca çalışıyoruz bazı şeylerden fedakarlık ederek çocuğumuzu okutmaya çalışıyoruz. Kolej doğru bir seçim mi bizim için evet çünkü bu bir tercih hiç de pişmanlık duymadık. Özel okullar arasında da çok fark yıllardır bu iş içinde olan, yıllarını bu işe vermiş özel okulların da hakkını yemeyelim.
   Bence her ailenin çocukları için en doğrusunu seçme özgürlüğü var, tercihleri var.
   Şu konuda katılıyorum ÖĞRETMEN de çok önemli.
   Çalışan bir anneyseniz ve okulu öğretmeni takip etmeniz devlet okullarında zor…..
   Koleji neden tercih ettik?
   * Dil eğitimi bizim için önemli sonrasında bunun için zaman ayırmak ve öğrenmek bizim için zor geldi çocuğumuz da aynı sıkıntıyı yaşasın istemedik. ( 4. sınıfda şu anda Almanca ve İngilizce rahatlıkla kendini ifade ediyor )
   * 22 kişilik sınıfda iyi bir öğretmenle eğitim alabilir düşüncesine sahiptik ( farklı sınavlardan, okulistik sınavlarından da takip ettik başarılı )
   * Kendini özgürce ifade edebilsin, sosyal aktiviteler de de bulunsun ama disiplinli olsun istedik. Soru yok
   * Çalışan anne baba olunca okulda daha uzun zaman geçirmesi bizim için faydalı oldu.
   Biz çocuğumuza bizden Iphone, Ipad veya bu tarz şeyler istediğinde biz ona hep şu soruyu soruyoruz neden istiyorsun buna gerçekten ihtiyacın var mı? Kararı kendi veriyor.
   Hepimiz çocuklarımız için iyi şeyler istiyoruz….
   Herşey gönlünüzce olsun

 95. dEVLET OKULLARINDA DÜZ MANTIK ÖĞRETMENLERİN, BEKLENTİSİZ ÇOCUKLAR YETİŞTİRDİĞİ BİR DÖNEMDEN GELİYORUM BEN DE. POTANSİYELİMİZ DEĞERLENDİRİLMEMİŞTİ. 5 SENEDE EN AZ 7 ÖĞRETMEN DEĞİŞTİRDİK KÜÇÜK BİR İLİN ŞEHİR MERKEZİNDE. NEDEN? E ŞUBESİNDE OKUYORDUK. E ŞUBELERİ KÖY OKULU MUAMELESİ GÖRÜR. ÇOCUKLARI OKULA YETERLİ KAYNAK SAĞLAMIYORDUR.
  GELELİM EBEVEYN OLAN HİLAL’E.GEÇEN HAFTA AÇIKÖĞRETİM SINAVLARININ İKİSİNNİ İLKÖĞRETİMDE GİRDİM. LAVABOYA GİTTİĞİMDE HALLERİNİN İÇLER ACISI OLDUĞUNU GÖRDÜM. ORADAKİ HADEMELER NE YAPMAKTADIR, NEDEN MAAŞ ALMAKTADIR? O ÇOCUKLAR DAHA KÜÇÜCÜK. ENFEKSİYON KAPMADAN YAŞAMALARI MÜMKÜN DEĞİL. ORAYI GÖRÜNCE, DEVLET OKULUNA GÖNDEREYİM FİKRİM DEĞİŞTİ. AMA BİZ DE ÖZEL OKULA GÖNDERSEK DİŞİNDEN TIRNAĞINDAN ARTIRIP GÖNDERENLERDEN OLACAĞIZ.
  MEMUR ZİHNİYETİNİN KALDIRILMASI İÇİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN SİSTEMİNE GEÇİLSE ( DİĞER MEMURİYETLERDE DE ) REKABET ORTAMI DOĞAAR. ARKADAŞIMIN ÇOCUĞUNUN ÖĞRETMENİ DİYOR Kİ;
  -OKUMA BAYRAMI YAPAMAM , ENERJİM YOK, SİZ İSTERSENİZ KENDİNİZ YAPIN!
  AYDA BİR KAÇ KEZ İZİN KULLANAN, RAPOR KULLANA BU KADIN, ÇOCUĞA SEN ÖĞRENEMİYORSUN, VELİYE SİZ İLGİLENMİYORSUNUZ DİYEREK TOPU HEP ATTI. DEVLETTEYİM RAHATIM FELSEFESİ OLMADIKÇA, GEREKİYORSA İŞİNDEKİ ZAYIFLIĞA GÖRE SÜRGÜNLERE BAŞLANMADIKÇA, HERKES KEYİF YAPAR.. SALLAR BAŞINI..
  ÇOCUĞU 67 AYLIK BİRİ OLARAK BEN DE ŞU AN GÖNDERMEK İSTEMİYORUM , SİSTEM APAYRI BİR SORU İŞARETİ. HERŞEY KARMAKARIŞIK.
  SEVGİLİ BLOGCU ANNE, EVET GÖNDERMELİYİZ AMA, KİME EMANET EDEREK ? 🙁

 96. açıkçası saçma sapan bir yazı olmuş. başlıkla yazı uyumu maalesef çok düşük. bu yazıyı okuyan biri, çocuğunu devlet okuluna göndermeyi düşünüyor bile olsa bu kararından vazgeçer, gider özel okulda okutur. madem eleştireceksiniz, özel okulların zayıf yanlarına da yazınızda yer verin. inanın yazınıza gelen yorumların çoğu, yazınızdan çok daha değerli benim gözümde.

  benim açımdan özel okulda okumak mı? üstüne para verirlerse belki düşünürüm. 🙂

 97. Merhaba
  Henüz çocuğum dahi yokken dile getirdiklerimi kaleme almışsınız, tebrikler. 15 aylık oğlumun özel okulda ilkokulu okumaması için elimden geleni yapacak, bu mahalle baskısına karşı duracağım, bunu bir öğretmen çocuğu olarak yapacağım. Ve haklısınız bizlerden birileri buna ön ayak olmazsak özel okulların rantına rant katılacak, devlet eğitmesi gereken yeni nesili görmezden gelerek, bu işi özel sektörün ellerine iyiden iyiye devredecek. Çoğumuzun geçmişinde devlet okulu var, nesil tamamen tüketim üzerine kurulu bu düzenin içinde kaybolmaya yüz tutuyor, yok gitar, yok bale, yok o , yok bu.. Ama kendi kendine mutlu olamayan, sürekli isteyen çocuklar , nesiller yetişiyor.. Seçmeyi bilmiyor.. O yüzden sonuna kadar devlet okulu diyorum, oraya vereceğim 25 bin lirayı kazanmak için sarfedeceğim ekstra zamanı ya da biriktirmek icin vazgecmek durumunda kalacaklarımı, cocugumun mutluluguna, ozguvenine ayırmayı tercih ederek.

  Sevgiler
  Muge karahan

 98. Merhaba ben bu seneye kadar özel okula karşıydım.. Kesinlikle çocuğumu özel okula vermem diyordumm. Özel ilk okula vereceğim parayı ilerde üniversitede kullanırım diye düşünüyordumm. Bu vesileylede zaten ilk çocuğumu devlette okutuyorum.. Devlet okulunda birçok sorun da yaşamama rağmen yine de ikinci çocuğumu da devlete vermeyi düşünüyordum.. Sorun demişken ilk çocuğumu verdiğim okul çok merkezi yerde görüntü olarak iyi bir okul.. Ancak ilk 5 yılında 7 tane öğretmen değiştirdi. oğlum ilköğretime zaten okul korkusuyla başlayan bir çocuktu ve o kadar araştırmama ve iyi öğretmen bulduğumu inanmama rağmen ilk 5 yılda 7 öğretmen değiştirdi.. Bu çocuğun psikolojisini siz düşünün artık. Ayrıca sınıflar çok pisti. Tuvaletler içler acısı… bir tas su döken yok…vs.vs.. (Tabi ki biz veliler buna müdahale ettik..sınıfları özel temizlettik tuvaletleri temizlettik ..Bunun içinde sürekli okulda bir kaç velinin olması gerekiyor takip için) Buna rağmen devlet okulu diyordum..Taa ki 4+4+4 çıkana kadar.. 60 aylık bir çocuk nasıl olurda kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilir..O tuvaletlerde çabaladıklarını bile düşünmek istemiyoorum..Daha bir çok sıkıntı..Bu sene küçük oğlumu özel okula yazdırdımm..Eğitim karşılaştırması tabiki yapacağım.. Hangisinde hangi sorunlar var…Daha sonra görüşmek üzere

 99. devlet okullar sadece çalışmayan vede evinde baba anne yada anne anne var olanlara hitap ediyor.ben sabah 7:15 evde çıkıyorum yani kızımın7:10 servise binmesi gerek ki böyle bir devlet okulu var mı?
  sabah 09:00 ene erken akşam 16:00 hiç bir işe yaramıyor bizlere hitap etmiyor anlaşılan .ben çok mu hevesliyim aldığım maaşın çoğunu kreşe vermeye .

 100. eşim şöyle dedi bir gün ” oğlumu devlet okuluna göndereceğim, öğretmeninide asla rahat bırakmayacağım. ben üzerime düşeni yapıp evdekiders takibini yapıp okulda öğretilmeyenlerin hesabını soracağım. böylece okul kapısı önunde sigara içmek yerine asıl işinin ne olduğunu hatırlayan bir öğretmen olacak”

  ben malesefef buna inanmak istesemde çok mümkün olacağını düşünmüyoum. MALESEF diğer öğrencilerin öğrenme hızı ve kapasiteside büyük rol oynayacak bu ilerlemede ve bu sanırım konunun özü. yani büyük bir çelişki var.
  Evet haklsın birlikten kuvvet doğar ama o birlik nerede? Kaç kişiyiz neredeyiz?
  sevgiler
  Canan (yine yeni anne adayı)

 101. Ben hem devlet okuluna hem ozel okula gitmis birisi olarak kesinlikle devlet okulu taraftariyim. Su anda Norvec’te oturuyoruz,burada ozel okul diye bir sey yok, ve seneye Turkiye’ye yerlestigimiz zaman iki cocugumu da devlet okuluna verecegiz. Ozel okula yollamak acisindan maddi olarak hic bir sikintimiz olmamasina ragmen bunu yapacagiz. Gun boyu okulda tutulmaya zorlanan, ve aktivitelerin secerek degil dayatilarak yapildigi iki ozel okulda da ben hic mutlu olmadigimi hatirliyorum. Istanbul Arnavutköy’de gittigim ozel okuldan devlet okuluna gectigim zaman sinifta 19 kisi yerine 93 kisi olmasina ragmen kendimi ne kadar ozgur ve mutlu hissettigimi hatirliyorum. Ozel okulda eger o zamanin modasi ayakkabilar giyilmezse dislanilma farkli gorulme varken devlet okulunda kimsenin umrunda olmamasi ne guzeldi. sabah okula gidip oglen eve gelmek, kendi istegim dogrultusunda ozel resim kurslarina, piyano ve tenis kurslarina gitmistim, ve egitim hayatimda da cok basarili oldum, iki universite okuyup yurtdisinda da master yaptim. Devlet okullari insana problem cozme kabiliyetini kazandiriyor, ozgur olabilmeyi ogretiyor, hem de siniflarda daha bir renklilik var, herkes ayni “kesim”den degil. Ama bence yine de isteyen istedigi yere gondermeli, cunku en onemlisi bu kararin anne babanin da icine sinmesi, onlar endiseli olursa bu endise cocuga da yansiyabilir ve mutlulugunu etkileyebilir. Bunlar benim kendi deneyimlerimden edindigim goruslerim, herkesin fikrine de tamamiyle saygi duyuyorum, yine dedigim gibi, bence herkes icine sineni yapmali. Hersey gonlunuzce olsun.

 102. LYS Açıklandı. Yine devlet liseleri ilklerde yerini aldı. Konuyu dile getiren bir yazı hazırladım. Bakmak isterseniz.. Eğitim sistemimizin istikrarlı doğru bir yola kavuşması dileklerimle…

 103. Geçen seneye kadar devlet okullarına sıcak bakıyordum. Eşim ise özel okul istedi her zaman, aramızda zaman zaman tartıştık bu konuda, sonra erteledik; neyse daha zaman var çok konuşur, teati ederiz bu konuyu diye geçiştirdik…Annem ve babamın öğretmen olduğu devlet okulunda ilkokula başladım ve sonraki yıllarda da hep devlet okullarında okudum, 50-60 kişilik sınıflarda…Öğretmenlerimin çoğunun üzerimdeki etkisi için, görece ağırlığı yüksek olumlu anılarla paralel gayet iyi diyebilirim. Okuduğum okullarla ilgili anımsadığın en major olumsuzluk pis tuvaletleriydi, belki o zamanların etkisiyle şu anda genel tuvaletleri pek kullanamam, evimdeki tuvaletleri sürekli çamaşır sularıyla yıkar paklarım, temizlediğim tuvaletlere bakıp parlak tertemiz ve güzel kokulu haline bakıp mutlu olmak gibi tuhaf bir özelliğim var 🙂 Sadece 1 sene vasat sayılabilecek ucuz bir dersaneye gittim, üniversite sınavlarında, ilk girişte % 1’lik dilime girerek başarılı oldum, Türkiye’nin en iyi 4-5 üniversitesinden birini kazandım…Şu anda iş yerinde birlikte çalıştığım arkadaşlarımın çoğu özel okullardan mezun olmuş insanlar; bilindik tabirle “Hatice’ye değil neticeye bakarsak”: onlar da ben de aynı kurumda aynı pozisyonlardayız… Bu mantıkla ve çocğuğun şıömarmasından çok korkan bir insan olareak devlet okulu olsun, iyi bir okul bulayım düşüncesinde ve halet-i ruhiyesindeydim. Derken, 4+4+4 denen icad-ı şahane hasıl oldu, kanunlara, yönetmeliklere dercoldu ve 14 Mart 2007 doğumlu çocuğumu ilköğretime başlatma zorunluluğu doğdu. Çocuğum sistem üzerinden oturduğumuz muhitte kimsenin yere göğe sığdıramadığı pilot devlet okullarınmdan birine atandı…Geçen sene sınıf mevcudu 25’i geçmeyen bu devlet okulu bu seneki yığılmadan dolayı sınıf mevcutlarını 35-40’a çıkarmak zorunda kalmıştı…Bu durumda ilköğretimdeki ilk yılı karambolde olumsuzluklarla dolmasın diye özel okul araştırmaya başladım. 3 özel okulun rehber öğretmeni çocuğumu bedensel ve bilişsel olarak çok yeterli ve olumlu buldu, ne mutlu bana 🙂 Peki duygusal olarak dediğimde, 3 rehber de aynı şeyi söyledi: “72 yılını doldurmamış hiçbir çocuk zaten duygusal olarak hazır değil, duygusal anlamda hazır olmayı önemseyen bir sistem olsa idi, 60 aylık çocukları okula başlatmaya teşvik edip, 66 aylık çocuklara da ilkokula başlamayı dayatmazdı”…Ben de üçüne de aynı soruyu yönelttim: “Peki, başa geldi çekelim ama gardlarımızı da takınalım, bu çocuklara dayatmalı söz konusu sitemnin olumsuz etkilerinden nasıl koruyacaksınız, devlet okulları eldeki doneler/materyallerle ne yapar bilemem, güvenemem de, ilgili kişilerin inisiyatifine ve vicdanına kalmış ama özel okul olarak sizin farkınız olmalı” diye sordum. Üçü de benzer cevaplar verdi. Özetle derler ki: tüm okullara gidecek müfredat belli. İyi yönünü düşünün, ılımlı/yumuşatılmış bir müfredat olacak önceki 1. sınıf müfredatına kıyasla. Devlet okulları bu müfredatı alıp, yorum katmadan olduğu gibi uygulayacak ama özel okullar zenginleştirecek, yorum katacak…Bir kere 2006 son üç ay ile 2007 ilk üç ay aynı sınıfta olacak, daha büyük çocuklar ise ayrı bir sınıfta…Minik mağdurlara (benim çocuğumun durumunda olan dayatmalı 4+4+4 mağdurları) daha ılımlı bir program uygulanacak ilk dönem, oyun ve öz bakım becerilerinin kazandırıldığı, ikinci dönem ise daha büyük 1. sınıflara yakın okumanın öğretildiği bir dönem olacak, sonraki yıllarda, özellikle 4. sınıftan sonra 1-2 yaş farkının önemi de azalmaktaymış, o noktada,i çalışma disiplini, doğuştan gelen zeka vs. kişisel özellikler ön plana çıkarmış. Amaçları ilk dört yılda mağdur miniklerin mağduriyetini minimize etmekmiş. Bahsettiklerimden hareketle, zararı minimize edebilmek için, tereddütsüz özel okul diyorum şu anda….

 104. semra öztürk solmazer

  merhaba
  kesınlıkle devlet okulu dıyorum,henuz oğlum 1 yasında ama eger aynı şekılde devam ederse bu özel okul hayranlıgı,ben de devlet okulu diyeceğim…Benim minik uyandı şimdi..see you

 105. Kesinlikle okul öncesi eğitimin bir devlet okulunda olmasını tavsiye ederim.Bir devlet okulunda anasınıfı öğretmeni olarak en doğru tercihin bu olduğunu düşünüyorum.

 106. ütopik olmuş son söylediğiniz. hangi alanda müşteri değiliz ki okul istisna olsun? öğretmenler köle gibi de özel sektörde çalışan diğerleri değil mi? alışverişimizi yaptığımız hipermarketler güleryüzle karşılandığımız özel hastaneler aynı mantıkla çalışmıyor mu? devlet okuluna 5000 versek yönetim değişecek mi ki bu parayı veriyorsak artık o devlet okulu olmaktan çıkar bence özelleşmiş olur. o mantıkla devlet hastaneisne gidip oraya da para verelim destekleyelim ya da mahalle bakkalına(kaldıysa). sonuçta hatırı sayılır vergiler veryoruz devlet okulu ise bu vergilerle temel ihtiyaçlarının görülmesi gerekir. ben de pis tuvaletli devlet okullarında okudum iyi okulları bitirdim ama benim yolum en süper yoldu çocuğum da böyle yapsın diyemem. tuvalete giremedğim için(pislikten) çişimi tutup ikide 1 sistit oldum, en mutlu sosyal çocuk ben miydim sanki? bir çoğumuz ot gibi yaşadı çocukluğunu gençliğini, öğretmeni tarafından ezilen de oldu ..annem babam her gün okuldan sonra beni naapacaklar diye tasalandılar çoğu kez onlarla işe gittim y a da komşuya ,7 yaşında evde yalnız kaldım. bir çok şey içimde kaldı, her anne babanın çocuğunu o kurstan bu kursa taşıyacak enerjisi vakti olmuyor.. hiç bir şey eskisi gibi değil o yüzden düşünceler de değişiyor elbette. ideali olmasa da optimum çözüm olarak özel okul diyorum.

 107. aynı düşüncelere sahibiz, devlet okulunu savunanlarla…
  yıllardır bu devlete vergimi ödedim örnek bir insan oldum. şimdi kızımı devlet okuluna vermem hatta bundan hiç şüphe duymamam gerekiyor. Ama kazın ayağı öyle değil.
  sabah kalkınca devlet okulu iyidir deyip, akşam yatarken özelde karar kılıyorum. İkametgahımıza çıkan okul pek iç açıcı değil, ama bizde öyle okumadık mı? zaten diyoruz karı-koca. Sonra kızıma verdiğim 2 sene kreş+1 sene anaokulu tecrübemize bakıyorum özel olsun diyorum… Kafamız çok karışık. Ama devlet okulu olması taraftarıyım pek çok anne gibi.
  Diyeceğim şudur ki; hepsini dolaşmış bilgi edinmiş olsam bile “Beylikdüzü+Gürpınar” civarında tavsiye edilebilecek devlet okulu var mı?
  Okul yada öğretmen ismi vereceklere şimdiden bin teşekkür ederim 🙂 kalan son bir günümüz olsada okul açılmadan önce bilgi bilgidir 🙂
  Tüm çocuklara öğrenim hayatlarında başarılar dilerim.

 108. Ben veli olarak değil ‘çocuk’ olarak birkaç söz ekleyeyim. Ben özel okula gönderildim. 30 yıl sonra babam benim okul belgelerimin olduğu dosyayı bana teslim ettiğinde, içim sızladı. Daha o 1980lerde 80 binli rakamlar. Fitil fitil ödetilmiş taksitler. Ben ufacık bebeyken Velinize diye elime tutuşturulmuş, hiç bakmadığım bilmediğim ödeme planları.

  Ben üniversiteden sonra işe girip hemen kendimi kurtarmış olsam da, gençlikleri ve o gençlikte kazandıkları herşeyi özel okula dökmüş, gömmüş olan anam babamın elinde avucunda bir şey kalmamıştı. Biriktirebilmeye, o hep kısıtladıkları minik seyahatler gibi küçük mutluluklara 50 küsur yaşlarında kavuşabildiler. Oysa bir yandan da yaşlanmışlardı.

  Burayı okuyan duyarlı ve endişeli, olumlu bir güce sahip tüm annelere seslenmek isterim. Elif Hanım’a katılıyorum. Birkaç iyi istisna hariç, durumu kötü olan devlet okullarına destek verme konusunu düşünelim. En azından bir bilinç başlatalım. Özel okulların keyfi, astronomik, uçmuş adımlarına bir dur diyelim. Çocuklarınız akılları erdiğinde, o ödenmiş binlerce liraya içleri sızlamasın.

  Evlatlarınız için ve sizin için. Zamanında ve en iyisi olsun. Sevgiyle.

 109. Hiç Ütopik değil söyledikleriniz. Oğlum 3 sınıftaydı sanırım, böyle bir teşebbüse girişmiştim okulun enflasyon üstü yaptığı zamdan sonra. Birlikte gitmeye bir kaç kaç veli cesaret etseydi hemen alıyordum oğlumu. Okulu bile seçmiştik, müdür ile görüşmüştük filan ve aynı şeyleri düşünmüştüm. Özel okula verdiğimiz paranın belki 1/10 u ile çiçek gibi yaparız bu okulu demiştik. Ama olmadı:(. Kimse cesaret edemedi. Ben de yanlış başıma o cesareti gösteremedim ve kös kös devam ettik. Şimdi oğlum 10. sınıfta, bu paraları vermeye devam. Bir de moral bozmak gibi olmasın ama bahsettiğiniz sosyal aktiviteler burada da bitmiyor, onlar için hale para vermeye devam ediyorsunuz!

 110. Tam 1 saattir tum yazilanlari okudum, herkesin emegine ve zamanina saglik. Ozelmi devletmi herkes yorum yapmis. Ben gokturkte oturuyorum ve calisan bir anneyim yakinimdada hic bir akrabam vb yok.:( etrafimizda 3 tane devlet okulu var ama yarim gun!! Sindi gunun diger yarisi 2.sinifa gidecek ogluma kim eslik edecek, bakici tutsam eminim kahvalti yapip okula gidecegi saate kadar ya tv seyredecek yada bilg oynayacak ve cocugum Bir sey ogrenmeden hergun yarim gun kaybedecek e okadar parayi bakiciya verecegimize ozel okula gonderelim hic degilse sosyal aktivite, arkadas, yabanci dil ogrenir dedik ve kres,anaokulu ve 1.sinifda dahil olmak uzere gonderdik pismanmiyim evet cokk pismanim cunku buradaki okul iyide pahali sayilabilen bir okul ama gercekten ticarethane hicte kayit zamani vaad edilenler yerine getirilmedigi gibi daha fazlasi veliden bekleniyor eger isletme sahibiyle araniz iyi ise onlari pohpohluyorsaniz iyisiniz ama eksikleri soyleyip hani binlar bunlar nerde derseniz bir anda problemli ogrenci ve veli olabiliyorsunuz. Simdi okul degistiricez ama maalesef yine ozel okul bakiyoruz cunku calisanlar icin etudlu okul yok:(

 111. Yazının tamamını okumadım,onu belirteyim.İyi öğretmenlerin iyi bir maaş için özel okullarda çalıştığı gibi durum yok ortada.Sadece özel okulların sunduğu daha çok aktivite ve her daim öğrenci, veli pohpohlanması…Ve belki şımarık bir genç yetiştirmek…Hepsi bu…
  Devlet okulları daha iyi yetiştiriyor ki, devlet üniversitesi kazanma oranı daha yüksek.Özel okullara bakın benim gördüğüm özel üniversiteye yerleşiyor genelde öğrencileri. Özel üniversite ,devlet üniversitesi kıyası yapmıyorum burada yanlış anlaşılmasın.Ama devlet üniversite puanları benzer alanlarda özel üni. göre çok daha yüksek…
  Kuzenim lys de Türkiye de 200. oldu.Mezun olduğu okul Hüseyin Avni Sözen Lisesi…

 112. En iyi öğretmen anadolu lisesine geçmek ister ve önce okkalı bir sınava girer, üniversite seviyesi bir alan sınavı olur bu.Kimse daha çok ücret var diye özele geçmez. 12 yıllık meslek hayatımda böyle bir meslekdaşım olmadı.İlk öğretimde de bu böyle.
  Devlet öğretmenliğini kimse bırakmaz…Ben hiç görmedim:)

 113. Yazilanlarin hepsini okudum. Burda aktarilan degerli fikirler icin cok tesekkürler. Önümüzdeki alti ay icinde Türkiye’ye geri dönüs yapmak, İstanbul’ a yerlesmek gibi bir projemiz var. Sebeplerden biri ise cocuklarimizin (6 ve 7 yas) vatanlarinda yetismesini istememiz. İlk zamanlar özel okula yollama fikri sabitti. Artik degil. Cünkü özel okullarin ders planlarina baktikca oturdugum yerden ben yoruluyorum. Yok bale, yok uzay gözleme yerleri, yok ata binmek… E fiyatlari da cabasi. Cocuklarimizi kolaylikla özel okula yollayacak durumumuz yok ama cok istersek olur. Off kafam cok karisik. Su anda devlet okulu fikri daha agir basiyor. Cünkü Türkiye’ nin her kesimiyle tanissinlar, hayati görsünler, bilincli, sorumluluk sahibi insan olsunlar istiyoruz. Sporlarina, müzik egitimlerine, yabanci dillerine bos zamanlarinda da takviye yapabiliriz diye düsünüyoruz. Ama bir yandan da yanlis bir karar alip cocuklarimin psikolojisini kötü etkilemek hic istemiyoruz. İyi bir devlet okulunu nasil anlayabilirim ile ilgili fikirlerim olustu, sayenizde, tesekkürler. Ama diyelim ki, yerlestigimiz yerde ki devlet okulu hic icimize sinmedi ve cocuklarimizi özel okula göndermeye karar kildik. İyi bir özel okulu nasil secebiliriz? Cok büyük ve cok subesi olan özel okullar artik öyle sempatik gelmiyor. Bir fikri olan var mi?

 114. Ben ve eşim de özel okul mu yoksa devlet okulumu diye arada kalanlardanız. İstanbul Çekmeköy bölgesinde oturuyoruz. Oğlumuz 3,5 yaşında ve bu yıl zincir markalardan birinde anaokuluna başlattık.

  Fakat gerçekten anaokulu için bile çok ciddi bedeller ödeniyor ve eğitim açısından da ne derece sonuç alınacak yada çocuğu sosyal açıdan marka ve gösteriş merakı açısından olumsuz etkileyecekmi diye çok ciddi endişeler de duymuyor değiliz. Çünkü daha ilk veli toplantısında bile velilerin konuşma ve yaklaşımları hayata ve çevrelerine son derece üstten baktıkları imajını bıraktı bizde, ki bu hiç de hoş bir görüntü değil.

  Aslen ben ve eşim devlet okulu istiyorduk gerçi halen de istiyoruz . Zaten ikimiz de devlet okulu mezunuyuz. Ancak yaşadığımız en büyük sıkıntı Çekmeköy bölgesi yada bağlı olduğumuz muhtarlık olan Ümraniye / Esenşehir Mah. muhtarlığına göre kayıt olabileceği okulların çok kötü durumda olması veya öyle gözüküyor olması. Bu da ne yazık ki oğlumuzu özel okula verme gereksinimi doğurdu. Belirttiğim gibi şimdilik anaokulu için özel okula verdik ancak iyi bir devlet okulu bulabilirsek, seneye devlet okuluna vermek istiyoruz. .

  Oturduğumuz bölgeye yakın sizlerin önerisi olabilecek olan devlet okulu var mı acaba? Bu konuda bilgilerinizi paylaşmanızı rica edeceğiz.

 115. Göksen Aksel

  merhabalar bende okuduklarıma kayıtsız kalamayacağım 😉 öncelikle 21 yıllık ilkokul öğretmeni olduğumu söyleyerek başlamak istiyorum sözlerime, bunca yıllık meslek hayatımda 5 yıl the özel okulda öğretmenlik yapma fırsatı buldum fırsat diyorum çünki o kurumlarında öğretmene kattığı şeyler var.eskiden meb öğretmenlerine şimdi olduğu kadar çok hizmetiçi eğitim vermiyordu. Şimdi desem ki size özel okuldaki öğretmen daha kalitelidir diye… böyle bir şey yok arkadaşlar.Kalite özellikle ilkokulda kurumla değil kişiyle ilişkili.Öğretmeniniz vicdanlı, özverili ve mesleğini seven bir insansa inanın yok şartlarda dağın başında the olsa çocuğunuzu eğitir.Yok mecburiyetten yada bari öğretmen olayım diyenlerdense sarayda eğitim versede verdiği eğitim kalitesizdir.İşin özü iyi bir öğretmen bulun ve onu mataryel ve devlet okullarında öğretmene sunulmayan araç gereç yardımıyla destekleyin , ona güvenin ve saygı duyun.

 116. Merhaba bende sizin yaşadıklarınızı şu anda yaşıyorum. Göktürkte oturuyorum. Kızımı Seneye devlet okuluna göndermek istiyorum. Ama göktürkle zekeriyaköy arasında karasız kaldım. Siz karaınızı nasıl verdiniz. Ve şu anda ne düşünüyorsunuz?

  • Zekeriyaköy’de Anafartalar İlkokulunu duymuştuk ancak açıkçası orman yolunu göze alamadık. En sonunda daha yakın bir okula karar verdik. Ayrıntı isterseniz bana e-mail gönderebilirsiniz: blogcuanne@gmail.com

 117. Elif Hanım sizi tebrik ederim. Uzman psikologum oğlum daha 15 aylık ama şimdiden kafamı kurcalayan bir noktaya çok da doğru bir şekilde yaklaşmışsınız. Yorumları okuduğum kadarıyla şimdiden bir bilinç oluşmaya başlamış. Devamının gelmesini dilerim. Sevgiler…

 118. Kolejlerin gereksizliğine artık cidden inanıyorum adamları parayı sömürüyolar 30 bin ne demek ya Devlet okulu en iyisi adamı adam eder devlet okulları Kolejler şişirme notlar vererek asla çocukların gerçek başarısını ölçmezler çocuk kendini çok iyi sansın diye karne full 5 ama çocuklar Sbs’ye bi katıldı mı Güm!! diye gümler yani bu kadar açık kolejlere asla iyi taraftan bakılamaz bide sen kolejde okuyon diye terbiye ederler. Yani gerçek, sağlıklı düşünebilen bir insan her zaman devlet okuluna vermelidir çocuğunu. Hem kolejde havayı kapmış çocuklar var dövüşüyolar ayı gibi bu koleje güven olmaz gerçekte insan olan ve düşünebilen bu kolejleri gerçekten kötü yönde eleştirmelidir ben böyle düşünüyorum her zaman Devlet Okulu onlara devlet okulu diyosunuz ama insanı nasıl adam ettiklerini, gerçek başarıyı nasıl ölçtüklerini bilmiyorsunuz. Kolejdekiler şişiriyo çocuğun notunu Devlet okulu bence asıl ona devlet diye alay edilmemeli Parasız Kolej denmeli oraya, çocukların notlarıyla oynamaz, alay etmez ama şu var çocuklardaki özgüven yükselir ve gerçeklerlerle baş etmeyi öğrenirler. Kolejdekilerin hepsi de sümsük sümsük tipler burnu sümüklü ezik başarısız çocuklar SİZ BEŞLERİ VERİN VERİN 3 BİLE VERMİYO ADAMLAR AMA O ÇOCUĞU ÖVÜN ÖVÜN Bİ GÜMLESİN ARTIK ÇÖPÇÜ OLARAK ONU 10 YIL SONRA TEKRAR GÖREBİLİRSİNİZ,YA DA TEZGAHTAR… Çöpçülerle alay etmiyorum, imkanları olduğu halde adam olmayan çocuklar. Yani artık öyle…Hey stajyer kolej hocaları, sizden bişiy olmaz !!! Bunu 5.sınıf olup 4 yılını kolejde geçirmiş şimdi ise devlet okuluna giden biri olarak yürekten söylüyorum. İşte notum bazıları 78 76 ama yüzleştim ve Matematiğimi 76’dan 98 e çıkardım. İşte devlet okulu..
  Ve işte kolej :
  Notlar : 50 60 55 Karne : İyi veya çok iyi
  Bu not 3 ‘ü bile hakediyorrr !!!!

  Benim düşüncelerim bunlar. BENİM gibi gerçeklerle yüzleşmeyi biliyorsanız devlet okulunu tercih edin. Sağlıklı bir deli veya sokakta bir köpek değilseniz tabii…

 119. Kolejin şişirme notlardan ibaret olduğunu düşünüyorum ve çocuğun özgüvenini kazanmasına yardım etmediğini. Benim tercihim devlet okulu. Çocuklarda bilinç artıyor. Sizin bu konu ile ilgili kararınız ne Elif Hanım ?

 120. Özel okulda okumuş biri olarak hayatımdaki en büyük şansın devlet üniversitesinde okumuş olmak olduğunu düşünüyorum. Son dönem ebeveyn trendlerine kulak misafiri olduğumda, Türkiyede yaşayan ailelerin acımasız liberal ekonomi nedeniyle yaşadıkları performans ve gelecek kaygılarını çocuklara o aktiviteden bu aktiviteye koşturmak olarak yansıtmaları beni üzüyor. Bir çözüm önerim yok ve yazında belirttiğin gibi beraberce kafa yormayı gerektiriyor. Umarım birgün tüketim toplumu olmaktan yaratıcılığa yer açan bir toplum olmaya geçebiliriz. Gerçek yaratıcılık “boş” zaman ister. Boş zaman da eğitimin bir parçası. Fakat artık çok korkulan bir şey oldu. aman çocuğum boş vakit geçirmesin, geri kalmasın. Çocukların Türkiye’de doğadan uzak büyümelerine değinmiyorum bile.

 121. Ama Elif hanım siz de TAC mezunu değilmisiniz.Bir düşünelim.Adana Mersin kapsamında gidilebilecek çok iyi devlet okulları da vardı.Gitmiş olduğun okul -bir kural olarak- bir etiket oluşturuyor ve akademik/iş hayatı networkünde hem yükselmek hem çevre için de bir ihtiyaç haline geliyor.Bunun yanısıra devlet okulunun veremeyeceği olanakları -MUN organizasyonuna katılmak gibi- ve sosyal olunarak da başarılı olma opsiyonunu ki hayat boyunca çok önemli bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum oluşturuyor.Diğer taraftan veliler olarak değiştiremeyeceğimiz bir sistem var ortada ve bu sistem içinde çocugumuz kendi toplumumuz için yararlı ve üretkenden ziyade tüketici ve hazırı bekleyen bir birey olarak yetişebilir kaygısını taşıyorum.Bizler akademisyen insanlarız ve yurtdışında çalıştığımız arkadaşlarımızla burdaki öğrencilerimizi mukayese ettiğimizde maalesef Türkiyenin çok iyi devlet okullarında okumuş dereceli öğrencilerimizin Sınav sonrası yarışın bitmesiyle sudan çıkmış balığa döndüklerini görüyoruz.Muhakkak yeni bir hedef ve yönlendirme bekliyorlar.Hayattan amaçlarını sorduğumuz noktada cevap alamıyoruz.Bu yaşa gelmiş bu seviyedeki insanların ilgilerinin ve ufuklarının açık olması ve yaratıcılık kabiliyetlerine bunu aktarmalarını bekleriz fakat daha çok bocalıyorlar.
  Biz çocuklarımızın her yönden gelişmesini istiyoruz.Çalışkan olduğu için insan ilişkileri zayıf bir insan yetiştirmek istemiyoruz.Matematiğe kabiliyeti olmadığı için tembel olarak adlandırılmasını istemiyoruz.Her yönden kanallarının açılmasını ve kendini içinde hissettiği yönde ilerlemesine imkanı olsun.Seçmesini öğrensin.Kendi kararlarını verebilsin.Hem ders çalışıp hem sosyal aktivitesi de olsun.Bunun kendisini daha programlı ve sağlıklı bir insan yapacağını bilsin ve bunu hayatının geri kalanında da uygulayabilsin.
  Benim de sizler gibi çekincelerim var ve son kararımız Amerika’a dönüp çocuğumuzun en azından kişiliğinin yapılandığı dönem olan ilkokul yıllarını orda geçirmek.Ama her ay bu fikrimiz değişiyor tabiiki.

  • Ben TAC’ye ilkokuldan SONRA gittim. Sınava girerek, kazanarak. Evet, özel okuldu ancak Türkiye’nin en iyi özel okullarından biriydi o dönemde. Sadece parasını ödemek yeterli değildi, kazanmak gerekiyordu.

   Ben çocuğumu ileride özel bir okula göndermeyeceğimi söylemiyorum zaten. Sistem sürekli değişiyor, sınav olur mu, olmaz mı, bilemiyorum. Ancak onun da benim gibi iyi bir özel okulda okuma şansı olursa (ilkokuldan sonra) bu şansı ona verebilmeyi çok isterim.

 122. Merhaba,

  30 aylık bir oğlum var ve şimdiden göndereceğimiz okul konusu bir kabus oldu bizim için. Şu anda kreşe gidiyor fakat önümüzdeki sene lisesine de devam edebileceği bir kurumun anaokuluna göndermeyi düşünüyoruz. Eşim hep özel okula göndermek istiyor fakat ben iyi bir devlet okulu bulabileceğimizi düşünüyorum. Sizin bir okul (mümkünse devlet okulu:) ) tavsiyeniz olur mu bizim için.
  Sevgiler.

 123. iyi çalışmalar benim de kızım şu anda 60 aylık halen bağımsız anaokuluna devam ediyor 72 ayının doldurmadan da ilkokula başlatmayı istemiyorum ankara da 100.yıl civarında veya ankara genelindeçok iyi bir devlet ilkokulu ve öğretmen arıyorum bilgi verebilirseniz çok sevinirim

 124. Elinize yureginize saglik.bende bir kiz babasiyim.devlet okullarina verme taraftariyim.kizimi iki sene taninmis bir ozel okula gonderdim ana sinifina.ama hicbirsey ogretmediler.ordan aldim devlet okuluna verdim.Ozel okullar bence daha bu yastan insanlar arasinda ayrimcilik yaratan bir sistemin urunudur..

 125. Doğrusu son zamanlarda öğretmenlerle ilgili yazılar baya canımı sıkıyor çünkü söylenenler direk tüm öğretmenleri kapsıyor. Oysa çoğu konuda her insan kişiliğini gösterir. Öğretmenler arasında da vardır, diğer tüm mesleklerdeki kişiler arasında da vardır işinin gerektiğini yapmayan ya da fazlasını yapan, bu açıdan meslekdaşım Aysun Hanım’a katılmıyorum.Kendisi lise öğretmeni olduğundan asla anlayamaz sınıf öğretmenlerinin nasıl çalıştığını! Küçük çocukların insanı nasıl kendine bağladığını, onlarla nasıl çocuk olduğumuzu ve tek bir bakışımızla mutluluktan uçan gözlerin bizi mesleki yönden nasıl tatmin ettiğini…

  Derdimizin sadece dersimizi anlatıp çıkmak olmadığını, henüz tertemiz ,tek bir kara olmayan kalplerin üzerinde nasıl titrediğimizi asla bilemez. Ben 1. sınıf öğretmeniyim, bizim öğrencilerimiz bizi saf kocaman kalpleriyle sever. Bi yanaklarına dokunmak, bi göz kırpmak, laf arasında canım deyivermek onlara bir hafta yeter. Annelerini dinlemezler bizi dinledikleri kadar, her anımızı süzer, beyinlerine tek tek kaydederler. Bu farkındalıkla yıllarca değiştiremediğimiz huylarımızı bile değiştirirler, bizi iyileştirirler. Tüm gününü küçücük çocuklarla geçirmeyen anlayamaz bu yazdıklarımı, bu anne olmaktan başka birşeydir.

  5. sınıftan sonra girilen sınav kaldırılmış da o yüzden okullar gevşemiş, çok yazık gerçekten. Benim babam da öğretmen, o zaman da şimdi de devletin okulunda çalışan bir öğretmen. Siz bir de babamdan dinleseniz öğretmenliği, bir görseniz çocukların arasında onu. Tenefüste öğretmenler odasında bulamazsanız sınıfta geride kalmış çocuğu almıştır kucağına oturtmuş anlatıyordur. 45 yaşından sonra işaret dilini öğrendi öğrencileri için. Ben hiç sevmem böyle anlatmayı ama bu genellemeler çok can yakıyor çok.

  Şundan emin olun ki özel okulda çalışan öğretmenlerden eksik çalışmıyoruz biz, hatta sınıfta onlardan daha fazla çalışıyoruz. Onlar en fazla 18 öğrenciyle oluyorlar ve geride kalan öğrenciyle okul saati dışında da ilgileniyorlar. 3 katı fazla öğrenci olan sınıfta sadece okul saatinde ders ne yazık ki diğerlerine göre yavaş öğrenen ya da dikkatini tam toplayamayan o küçücük çocuklarla bu kadar oluyor. Burada değişmesi gereken şu ki;tüm bekleyen öğretmenler alınacak,sınıf mevcutları azalacak.Ondan sonra isterseniz yine özel öğretmen tutarsınız özel okula verilecek paranın küçük bir kısmıyla.İlla o kursu, bu kursu mu istiyorsunuz? O paranın bir kısmını da dışarıdaki kurslara verir, çocuğunuzla daha çok ilgilenirsiniz!
  Ben Ankara’nın küçük beldesinde görev yapıyorum. Devlet okulunda olmanın ve küçük bir beldede olmanın kısıtlı imkanlarıyla ben birçok güzel şey yapabiliyorum.Benim sınıfımda da sadece sıralar,masa,tahta vs vardı. Veli toplantılarında konuşup karar alarak biz sınıfımıza öğrencilerin özel dolaplarından,minderli masa örtülerimize,projeksiyon ve yazıcıya kadar herşeyimizi aldık. Okulumuzdaki tüm sınıflarda (5 tane 1. sınıfımız var) bu şekilde aldılar. Ayrıca devlet okullarında da imkanlar ölçüsünde kurslar açılıyor. Ben bu okula geldiğim sene 4 aylık hamileyken 4. sınıf öğrencilerimle dans grubu kurdum, çok da güzel oldu. (İzlemek isteyen Youtube a Çayırhan 4-A Dans Gösterisi yazabilir.) Sırf daha profesyonel olsun diye dans sertifikası almak istiyorum. Ya da ben pilates hastasıyım, 6 yıllık bir geçmişim var, biz çocuklarla derste pilateste yaparız, yoga da. Benim 24 öğrencim var(çok şanslıyım) bütün velilerimin evine gittim şimdi de onları evime davet ediyorum. Geride kalan öğrencilerime ayrıca gittim(bebeğim evde çalışmamıza izin vermediği için)

  Dediğim gibi her konuda olduğu gibi bu da bir kişilik meselesi, genel olarak düşünmek yerine biraz araştırma yapın.Çocukları seven bir sınıf öğretmeni mesleğini de sever. Ve mesleğini seven bir sınıf öğretmeni elinden gelenin inanın fazlasını yapmaya çalışır. Bebeğim olmadan önce derlerdi; ”Kendi çocuklarımızla bu kadar ilgilenemiyoruz” Bakın çalışmak, öğretmek demiyorum; ilgilenmek diyorum onların her şeyiyle. Bizi örnek alarak, bize bayılarak(bunu çocugunuz okula gittiğinde göreceksiniz,hayran olacaklar öğretmenlerine ki ben velilerime şaşırıyorum nasıl kıskanmıyorlar.Doğrusu ben kıskanırım kızımı gibi geliyor.Ben defalarca söyleyeceğim yapmayacak, öğretmeni bir kere söyleyecek yapacak:( evet bize bayılarak her an bizi gözlemleyen çocukların gözlerinin,kulaklarının kaydettiği her şeyle ilgilenmek. Uğraşmak. Dikkat etmek. Sabretmek. Gerçekten doğruymuş, kendi çocuğumuzla o kadar ilgilenemiyoruz.

  İçiniz rahat olsun daha fazla kırmayın bizi…

 126. bende kesinlikle özel üniversitelere karşıyım her zaman için devlet üniversiteleri 🙂

 127. baran karslıoğlu

  Şaka mı bu yazdıklarınız yoksa şöyle olsa böle olsa hayat bayram olsa kıvamında ütopyalar mı paylaşılıyor.Realite ortada devlet okullarında bol miktarda polat alemdarlar yetişiyor ve eğitim sistemi de buna çanak tutuyor.O çok üzüldüğünüz özel okullarda saatlerce paralanan öğretmenler sıkıysa aldığı paranın karşılığını vermesin de göreyim.Ama devlet denizinde yüzen,bildiğin yere şikayet edinizci ve kendini yenilemek geliştirmeye yüz vermek şöyle dursun bu yönde herhangi bir görüşe dahi tahammül edemeyen,siz evde biriyle başedmiyorsunuz benim 50’siyle nasıl başetmemi bekliyorsunuzcu,kadromu almışım nasılsa, maaşımda iyi kötü bana yeter deyip günde 4 saat çalışan bir örnek eğitici!!! nin kendi cümlesiyle “burası devlet okulu sayın veli daha iyisini almak için alternatif özel okul seçeneklerini düşünmeliydiniz” cümlesiyle herkesi gerçek dünyaya uyandırmak isterim. Haaa sloganvari bir ses tonuyla şöyle diyorsanız ” biz veliler istersek bu eğitim sistemini ve bu şekilde olmasından nemalanan her kesimi karşımıza alıp, hepsine duuuuur diyeceğiz.” O zaman size bol güneşli günler dilerim.

 128. Bizde devlet okuluna vereceğiz, memnuniyetimi burada paylaşmak istiyorum dönem sonunda İNşAllah..

 129. Merhaba,
  Ben bir anne değilim, Babayım.
  Kızım henüz 4 yaşında ama şimdiden okul konuşmaya başladık eşimle. Eşim Öğretmen olduğundan okullar hakkında daha detaylı bilgimiz var. Ve benim projem şudur, Sınıf mevcudu yüksek olmayan, iyi denilebilecek bir devlet okuluna kızımı gönderip, özel okula vereceğim paranın 1/4’ü ile bu devlet okuluna ihtiyaç duyulacak birşeyler sağlamak. Ve kızımı okul haricinde diğer aktivitelere (özellikle bireysel değil, ekip çalışması ile yapılabilecek) göndermek, ve de kurslarla desteklemek. Eşim şimdilik benim projeme yeşil ışık yakıyor, ama anneler biraz daha duygusal hassasiyet taşıdıklarından (Bu babalarda eksik olan iyi birşey) yaklaştıklarından ileride özel okul der mi? DER sanırım. Yada demez mi?

  Birde devlet okulu olupta farklı statü kazanmış okullar var, azınlık okulları ve benzeri. Bu okullardaki eğitim hakkında vaya buraya öğrenci verme şartları hakkında merakımız var. Bu konuda detaylı bilgisi olan paylaşırsa sevinirim. İstanbul içinde nerede olduğu farketmez.

  Şimdiden teşekkürler.
  paylaşımları için herkese teşekkür.

 130. bu yazışmalar başlayalı 2 yıl olmuş.Ne değişti?Kim dikkate aldı?benimde 2. kademeye başlayacak bir kızım var. yazılanların hepsini okudum.beni aydınlatmaya yetmedi. Hala başladığımız yerdeyiz. Devlet okulu mu? Özel okul mu?

  • aslen bende devlet okulu diyen cok iyi denen sev okullarından mezun bır anneyım. eşim ozelden yana. ben ise benim gibi dusunen annelerle evimize yakın bır devlet okulda okuluda kalkındırarak okutmayı ıstıyorum. bunca emek verıp bunca vergı odedıkten sonra okuluda kendimin subvanse etmesi agır gelıyor bana. ben ne alacagım dıye dusunuyorum bunca vergısini günü gününe odeyen bir vatandas olarak.
   2008 lı bır kızım var ve atasehirde bır devlet okulu arayısında olanlarla ortak bır sınıf kurup daha ıyı sartları devlet okulunda hep bırlıkte yaratabiliriz.

 131. Levent Tarımcı

  Konu geçekten güzel. Ancak Ağustos 2014 itibariyle devletin konuya bakışı da özel okulları teşvike döndü. TEOG denen bir kargaşa ve kabus yaşanıyor. Veliler şaşkın, bilinçsiz ve umutsuz. Çocuğu 408 puan alan bir annenin meslek lisesi önünde ağladığına şahit oldum. Çocuğunun okul bitirme notu da 90 üstüymüş.Bir başka aile faciası da il merkezlerinde oturup ta çocukları ilçelerdeki okullara yerleştirilen aileler.

  Milli Eğitim Bakanı her gün TV’de “Velilerimiz telaş yapmasın.” diyor. Ancak bir hafta sonra okullar başlayacak.

  Özel okullarda öğrenim görecek öğrencilere verilecek ‘Eğitim Ve Öğretim Desteği’ ne müracaat eden herkese çıkmış. Şimdi tekrar düşünmek gerekiyor. Özel mi yoksa devlet okulu mu?

 132. 12 yıllık resim öğretmeniyim çalıştığım hiçbir okulda atölyem olmadı yazınızın sonunda gözlerim doldu.. O 5000₺ ile kaç okula sanat atölyesi yapılır?? Yıllık 60₺ bağış istediğimiz için öğretmenini şikayet eden velilere gelsin bu yazı..:..(

 133. Beylikduzunde oturan ve koc iö dusunen veliler var mi? Forum mebsayfasi vb okumaktan gozlerim aciyor artik.