14 Yorum

“İyi öğretmen” nasıl bulunur?

Çocuğunu devlet okuluna göndermeyi düşünen velilerin en çok duyduğu nasihat “İyi bir öğretmen bul” oluyor.

İyi de, kötü öğretmen var mıdır ki? Okul bulmak yeterli değil mi, öğretmeni nasıl bulacağız? gibi kendini kayıpta hissedenler için Blogcu Anne okurlarından ”Devletin Öğretmeni” aşağıda anlattı.

Herkese merhabalar,

Şu okul konumuz gerçekten önemle üstünde durulması gereken bir konu olmasından ve Blogcu Anne platformunda fazlasıyla konuşulmasından dolayı gönüllü aydınlatıcı rehber öğretmen olmaya karar verdim. Gönüllü emzirme rehberi olamadım ve içimde patladı ya… Kafamdakileri yazıya dökmeden önce amacımın sadece fikir vermek olduğunu, farklı bilgileri, tecrübeleri olanların olacağını ve bu konuda Blogcu Anne’ye fikir ulaştırabileceklerini söylemek isterim. Lütfen yazdıklarım başka şekillerde algılnmasın. Objektif olmaya çalışarak yazacağım, öyle de okumaya çalışalım.

Yazımı madde madde yazacağım; böylelikle parametreleri değerlendirmek daha da kolay olacaktır.

 1. İyi öğretmen, kötü öğretmen var mıdır? En basit haliyle nasıl tanımlanır, nasıl anlaşılır?
 2. İyi bir eğitim nedir? İyi bir öğretim nedir?
 3. Adrese dayalı kayıt sistemi nasıl işlemektedir, işlemediği(!) durumlar var mıdır?
 4. En basit bir ilköğretim okulunun imkânları nelerdir?(Kısıtlı, unutulmuş bölgelerde)

Şimdi tecrübelerim ve bilgilerim ışığında maddelerin cevapları.

1-İyi öğretmen, kötü öğretmen var mıdır? En basit haliyle nasıl tanımlanır, nasıl anlaşılır?

Maalesef ki bu sorunun gerçek yanıtı: vardır. Her okulda -özel ya da devlet- mutlak surette iyi öğreticiler ve öğretme konusunda başarısız öğretmenler vardır. İyi öğretmen ilk önce mesleğini seven, ama gerçekten seven, yaptığı işe parasını değil zamanını koyan, öğrenciyle iyi iletişim kuran, bilgilerini sadece kafada değil yazılı olarak dosyalayan, mesleğinin gelişimlerini yakından takip edendir. En can alıcı parametresi ise eğime ve öğretme işini iyi harmanlayandır. İlkokul öğretmeninde bu duruma başka parametreler de eklenebilir. Çocuğa olan yaklaşımı, çoklu zekâ kavramının bilincinde olması, öğretmen işini dikte ederek değil de oyunla farkında olmadan öğreten ve veliyle SON DERECE işbirliği içinde olandır.

2-İyi bir eğitim nedir? İyi bir öğretim nedir?

İyi eğitim ve iyi öğretim farklı konulardır ama öyle iç içe geçer ki ne çocuk ne de veli farkında varmadan bunu edinir. İyi eğitim veren bir öğretmen en başta kendisi de iyi eğitim almış kişidir. Bunun için en özel okullarda okmuş olması değil, hayata bakış açısıdır en önemli olan. Tuhaf ama gerçek olan gözlemlediğim bir durum da şudur ki: çocuğu olan ilköğretim 1. sınıf öğretmenleri öğrencilerin eğitimine de öğretimi kadar önem vermektedirler.

İyi öğretimde ise vizyon bilgisi net ve şarttır. En son öğretim metotlarından bihaber olmamak, “pen-and-paper” (“yaz babam yaz”) ders sisteminden mümkün olduğunca soyutlanabilmiş olmak; ilk hedefte idareye benim şu kadar çocuğum okudu hesabını yapmıyor olmak; velileri yine ay be ay öğrenme gelişimi hakkında bilgilendirebiliyor olmak; sınıflarda en azından bir kitaplık, bir tahta ve okulda fotokopi makinesine sahip olmak; bir de sınıfta ilgili, istekli velilerin mümkün olduğunca maddi yardımını (devlet okulları için) alabiliyor olmak. Bunun sebebi gerekli bir takım görsel ve işitsel materyallerin alınıp kullanılabiliyor olması için oluşturulan bir bütçedir. İlkokullarda bazı semtlerde bunu yapan sınıf anneleri vardır. Ve bu anneler candır. Öğretmenin -çalışan öğretmenin- işini acayip kolaylaştırmaktadır.

3-Adrese dayalı kayıt sistemi nasıl işlemektedir, işlemediği (!) durumlar var mıdır?

Herkes adrese dayalı kayıt bıdısını bilmektedir. Fakat uygulanmadığı durumları da ben bilmekteyim. Bu sene çalıştığım okula 10 tane öğrenci gelmektedir, o semtte yaşamamalarına rağmen.

4-En basit bir ilköğretim okulunun imkânları nelerdir?(Kısıtlı, unutulmuş bölgelerde)

Ben İstanbul’un kısmen kısıtlı imkânları olan bir bölgesinde çalışıyorum. Bölge Zeytinburnu. Bildiğim, gördüğüm kadarıyla asgari imkanları olan okullarda masaüstü/dizüstü bilgisayar, baskı/fotokopi makineleri, konferans salonu -ama öyle acayip bir salon gelmesin aklınıza- lavabolar ve kantin bulunmaktadır. Bunlar benim çalıştığım bölgedeki en asgari imkânlı okullar. Daha kötü tablolar mutlaka vardır ama diğer taraftan da feci renkli tablolar da vardır.

Diyelim ki devletin okulunda karar kılındı ama HANGİSİ sorusuna cevap bulunamadı ve nasıl araştırılacağı konusunda kafalar karıştı. Birkaç tavsiye:

 • Yazdırılacak bölgenin ilçe milli eğitim müdürlüğüne gidilir. İlçe milli eğitim müdürü veya şube müdürleri ile birebir görüşülür.
 • Yazdırılacak okulun okul aile birliği üyeleriyle, yakın çevreden velilerle görüşülebilir.
 • Yazdırılacak okulun içine girilebilir, idareyle ön görüşme yapılabilir (burada amaç ilk izlenimdir; zira hiç bir okul bizim öğretmenlerimiz kötü demez)
 • Yakın çevrenizdeki öğretmen arkadaşlara danışılabilir. Emin olun hepimiz elimizden gelen en büyük yardımı yapabiliriz.

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

14 yorum

 1. Kayıtlar başlamadan o sene son sınıfı okutup yakında birinci sınıfı devralacak sınıflar bulunur. Annelerin okula geldiği bir gün gidip çeşitli sınıflardan anneler didiklenir. Zaten bir çok anne dökülecektir, ya çok memnundur, ya da zamanında falanca öğretmene vermek istemiş ama verememiştir. Öğretmene karar verildikten sonra sıra müdürü didiklemeye gelir. Eğitim durumunuz iyiyse, agzınız laf yapıyorsa, birilerinin yakini iseniz, maddi durumunuz iyiyse çok büyük ihtimalle istediğiniz öğretmene kavuşursunuz.

  Arkadaslarımın tecrübe ettikleri durum bu.

 2. Super…eline saglik Devletin Öğretmeni…

 3. ellerine sağlık öğretmenim…

 4. Kötü öğretmen: Oğluma 4. sınıfın ikinci yarsında geldiği için tüm sınıfın önünde “Sen nerden geldin be!” diye hönküren insandır. Yaramız 4,5 senedir kapanmadı! Çok kızgınım çooook!!! Hâlâ…

  Yazı için teşekkürler. Dün oğlumu liseye kızımı ilkokula kaydettirdim ve her satıda yazan bizzat tarafımdan tecrübe edildi.

 5. Devletin Öğretmeni

  @proje cantasi…
  Buyuk bir talihizlik yasanmis ve hakkaten unutulmasi zor…yazdiklarimda soyledigim gibi gercektenobjektif olmaya calistim ve illaki atladigim noktalar olmustur..amacim bir sekilde velileri DOGRU VE NETbilgilendirmek.biraz olsun devlet okullarina dikkat cekip,citayi yukseltmeye calismak…bosbir kulac olsa bile….

 6. Sevgili Devletin Öğretmeni,
  Kendimizi ne kadar üzsek de bu, önüne geçilemez bir sistem sorunu. Herşeye inat çocuklarımı devlet okuluna göndersem de içimin çok rahat olduğunu söyleyemem. Bir öğretmen çocuğu olarak öğretmenlere yakınlığım farklı da olsa, tam bir güvenle çocuğumu teslim edemeyeceğim. Biliyorum ki en çok ben koşturacağım. Ama çocuk istiyorsa, zaten en kötü öğretmen bile onun öğrenme hevesini kıramaz.
  Kulacınızın dalgası bana ulaştı. Boşa değil. 🙂

 7. Bir de, -sanıyorum zorunlu- okulların hepsinin internet sitesi var; ve bu internet sitelerinde de sınıf öğretmenlerinin kendi bölümleri. Yaptıkları işler, öğrncilerle yazışmalar vs. vs. Burası da bir öğretmenin nitelikleri konusunda az çok bilgi verici oluyor. İmla bilgisi, iletişim becerisi, öğrencilere yaklaşımı…
  Ben mahalle okulumuzda 1.sınıfa başlmayacapı yıl kızımın öğretmeni olması ihtimali olan sınıf öğretmenlerini buradaki sınıf sitelerinden de inceledim. Örnek olarak linkler: okulun web sitesi: http://bnk.k12.tr/ , 3A öğretmenin sitesi : http://semihaogretmen.tr.gg/ 3B öğretmeninin sitesi: http://www.hacerselvi.com/index.asp

 8. Bizim için daha erken ama bu yıl abimin kızı okula başlayacak. Kırıkkale’da sadece 2 özel okul var ve ikisine de gerek düşünce yapısı gerek eğitim sistemi olarak asla göndermeyiz. Yani tek seçeneğimiz devlet okulu. Adrese dayalı sistem yüzünden tek seçeneğimiz mahalledeki. Annesi oraya göndermemek için uğraşsa da sanırım çaresiz oraya gidecek. Tabi ki o okula giden tüm öğrencilerde en iyi öğretmene vermeye çalışacağından bir çatışmada orada yaşanacak. Bırak öğretmeni, okulu bile seçemiyoruz. Oysa ki göndermek istediği diğer okulda eve 7-8 dakika yürüme mesafesinde. Yani torpil aramadan, başka çocukların hakkını yemeden, çocuklarımıza iyi bir eğitim verebilme şansımızın olmaması çok acı. Hele ki burada Devletin Öğretmeninin dediği standartlarda bir öğretmen bulabilmek için mumla aramak gerekir. Büyük yiğenim, -o zaman adrese dayalı sistem henüz oturmadığından- iyi bir öğretmende. Ama onunda ne kadar zor şartlarda çalıştığını biliyorum. Ailecek tanıştığımız için, diğer öğretmenlerin, velilerin onu istemesi yüzünden ne kadar baskıladıklarını gördüm. Öğretmenler kendilerini düzeltmek yerine, iyi olanı aşağıya çekmeye çalışıyor maalesef. Çok acı. Bakalım ne yapacağız?

 9. çok teşekkürler canım öğretmenim paylaşımınız için, benim için çok erken, zira kızım 1,5 yaşında 🙂 ama yazdığınız tüm bilgileri ilerde gerekir diye saklayacağım, çalışmalarınızda başarılar, sevgilerimle

 10. Bu konu gerçekten benimde kafamı çok kurcalıyor. Ellerinize sağlık!
  Kötü öğretmene bende bir örnek vermek istiyorum,
  Daha hayatının ilk gösterisinde sırayı bozdu bahanesiyle 3.5 yaşındaki oğlumun kolunu tutup bas bas bağıran Mersin Opera ve Bale’de görevli müzik öğretmeni, size öğretmen demek bile içimi acıtıyor, ve onun yaptığını savunan kreşi müdiresi, hakkımı kesinlikle helal etmiyorum size. Sizin yüzünüzden kaç gece çığlıklar içinde uyandı çocuğum. Okula gitmekten ve müzikten daha bu yaşta nefret etti sayenizde.

 11. anaokulu denememde öğretmen başarısızlığı ile bitti….Çooook zormuşşş..Bu sene 5 yaş için okul arıyoruz müdürle tanışıyoruz herşey güzel donanım var,cv kabarık,sevgi dolu,anne,falan filan amaaaa öğretmene geldik miiiii….mallesef işte… seçme şansımız var aslında ama kavun değil ki koklayalım:) yaşadıkça görüyoruz…öğretmen dediğin başka bir şey…. herşeyden önce iyi insan olup amacı olmalı yaptığı iş üzerine vicdanlı olmalı,temizliği şartlı martlı bilmeli, teslim edilmiş varlığa özveriyle onun gelecek temelini adım attığını bilerek yapmalı….Kötü öğretmene benden de bir örnek:Anaokulunda ki öğretmenim…..kızımın ateşi vardır!! (ateş ölçmeden) eliyle bakarak 2 saat arayla ilaç verdiğin için ve kızımı doğruyu söylemiyordur deyip 4 yaşındaki çocuğa yalancı dediğin ve gerçek ortaya çıkınca özür dilmediğin için kınıyorum seni…..
  bozukbozukmakaraekmekkoydumagila.blogspot.com

 12. Adrese dayalı kayıt sistemi bir şekilde geçilebiliyor. Bürokrasi, bürokrasi ile aşılabiliyor.

 13. birde ogretmenin bence o sene devam devamsizligina bakmali…cunku bir ogretmen 20-30 gun rapor alabiliyorsa hangi konu hangi ders nasil islenecek…

 14. iyi ogretmenlerde bence iyi okul ve veli arayisinda bazen ne kadar idealist olsalarda test alalim extra etut yapalim cikislarda dendiginde veliler buna cok olumlu bakmiyor verecegi 20-25 liranin bile hesabini yapiyorsa bir test kitabi icin …bu nedenle daha merkezi veli profili iyi olan okullari secmek isteyebiliyorlar….