13 Yorum

Anaokulu ararken dikkat edilmesi gerekenler

Okulların açılmasının ufukta görünmesiyle beraber 2 ve 3 yaş çocuk sahibi olan ebeveynleri, en çok da anneleri bir telaş almış oluyor: Anaokulu telaşı.

Bu konuda daha önce de yazmıştım aslında. Ancak o yazının üzerine neredeyse bir senelik daha tecrübe biriktirdim, şimdiki aklımla tekrar bir irdeleyeyim dedim.

Önce her annenin merak ettiği soru: Çocuğumu kaç yaşında göndermeliyim? Uzmanlar ideal yaşın 3 olduğunu söylüyorlar. Anneler ise hiç de öyle demiyor. 4 yaşına kadar evde vakit geçirmeyi tercih eden anneler olduğu gibi, 2 yaşındaki çocuğunu okula gönderenler de var. (İkinci gruba örnek benim — Deniz 26 aylıkken haftada 3 yarım gün gitmeye başlamıştı). Bence bu, çocuğuna göre değişir. Şimdi baktığımda Deniz’i o yaşında gönderdiğim için hiç pişman değilim, çünkü hazırdı. Deniz çok erken konuşmaya başladı. Okula gittiğinde derdini çok rahat anlatıyordu. Derin’i o yaşta göndereceğimi pek sanmıyorum. Muhtemelen önümüzdeki Eylül’ü (iki buçuk yaşında olmasını) bekleyeceğiz, ki o zamanki duruma göre 3 yaşını doldurmasını da bekleyebilirim.

Kısacası, bu sorunun yanıtı tamamen sizin şartlarınıza bağlı. Çalışan bir anneyseniz ve bakıcınız çocuğunuzu tüm gün oyalamak konusunda donanımlı değilse o zaman okulu tercih edebilirsiniz. Çalışmayan bir anneyseniz ve evde tüm iş güç size bakıyorsa o zaman da gerek nefes almak, gerekse çocuğunuzun yaşıtlarıyla sosyalleşmesini sağlamak için okula göndermek isteyebilirsiniz. Bana sorarsanız ne uzmanları, ne blogcu anneyi dinleyin. Doğru zamanı siz bileceksiniz.

Gelelim okul ararkenki teknik konulara. Gözünüze kestirdiğiniz bir okulda şunların olup olmadığına dikkat edin:

Belgeli, lisanslı bir okul olması. Ya Milli Eğitim Bakanlığı’na ya da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü’ne bağlı olması gerekir. Bunun dışındaki okullar denetlenmiyor demektir, ki hiç de iyiye alamet değildir.

Eğitim yılı ve günlük saatlerinin size uygun olması. Bu özellikle de çalışan anneler için önemli. Tatil süresi ne kadar, yaz okulu var mı? Sabah işe giderken çocuğunuzu bırakabilecek misiniz? Plan yapabilmeniz için bunları bilmeniz lazım.

Okulun sahibi ve/veya yöneticisi/müdürünün konuda eğitimli ve tecrübeli olması. Sorumlu kişiyle mutlaka tanışın. Okulun genel felsefesi konusunda size fikir verecektir.

Bina ve çevresinin okul olarak düzenlenmiş olması. Şehir içindeki okulların apartmanların alt katlarını okula dönüştürdüğünü görüyoruz. Elbette önemli olan verilen eğitim ve hizmetin kalitesi, ancak yeşil halıyla kaplanarak bahçe süsü verilen apartman girişleri çocukların koşup oynaması için ne kadar uygun, ona siz karar vermelisiniz.

Okul bünyesinde düzenli olarak pedagog ya da psikolog bulunması. Okulda bu kimlikte birinin bulunması ve düzenli olarak çocukları gözlemlemesi çok önemli. Bizim okul süreci boyunca en çok faydalandığımız konu buydu. Okulun aynı zamanda sahibi ve yöneticisi olan psikolog bize tuvalet eğitiminden Paphia’nın ölümüne, iki yaş krizlerinden kardeş kıskançlığına kadar birçok konuda yol göstermişti.

Öğretmen-öğrenci oranının kabul edilebilir sınırlarda olması. Genellikle öğretmen başına 6 ila 8 çocuk düşüyor. Benim gözlemlediğim kadarıyla ortalama öğrenci sayısı 12-16, öğretmen sayısı da 2 oluyor.

Öğretmenlerin profili, eğitimi, tecrübesinin standartlara uygun olması. Gerek Deniz’in okulunda, gerekse civardaki diğer okullarda gözlemlediğim kadarıyla genellikle sınıftaki iki öğretmenden biri daha tecrübeli, diğeriyse çocuk gelişimi mezunu ya da stajyer öğretmen oluyor. Tecrübe elbette çok önemli ancak en az onun kadar önemli olan bir başka unsur da işine duyduğu sevgi ve çocuklara karşı gösterdiği sabır.

Yemeklerin okulda yapılması tercih sebebi. Menü nasıl, nelerden oluşuyor? (Doğum günü partileri ve özel günler/bayramlar dışında düzenli olarak meyve suları, paketlenmiş bisküviler gibi hazır gıdalar verilmesi çok doğru değil) Günde kaç öğün veriyorlar? (Tüm günlük programlar genellikle sabah kahvaltısı-kuşluk meyvesi-öğle yemeği-ikindi öğünü şeklinde oluşuyor)

Çocukların tuvalet temizliğine ne şekilde yardımcı olunduğu. Öğretmenler doğrudan mu ilgileniyorlar, yoksa temizlik görevlileri mi yardımcı oluyor? (Bunun bir kriter olup olmadığına siz karar vermelisiniz. Örneğin Deniz’in okulunda temizlikçi “hanımlar” yardımcı olurdu. Benim için sorun teşkil eden bir konu değildi. Hepsi de çok tatlı kadınlardı, zaten okulun temizliğinden de onlar sorumluydu)

Okulun genel donanımı. Kitaplık var mı? Bahçesi ne durumda? Oyuncakların çokluğundan çok durumu nasıl: Kırık dökük olmayan, üzerinde yemek artığı olmayan oyuncaklar makbul. (Deniz’e okul aradığım sıralarda görüştüğüm bir okul yöneticisi gözümü boyamak için “sıralarımız Endonezya’da çocuklarımız için özel olarak yapıldı” demişti. “Aferin ama adam olamamışın” demek istemiştim ben de!)

Öğretmenlerin ve genel olarak okul yönetiminin aile ile iletişimde bulunuyor olması. Sizi ne kadar dâhil ediyor, sizinle nasıl iletişim kuruyorlar? Bazı okullar bunu günlük iletişim dosyaları tutarak yapıyor. Çocuğunuz o gün ne yemiş, hangi konuda neler yapmış, dosyasına işleyerek eve gönderiyorlar.

Okul, velilerin birbirleriyle tanışmasına, iletişimde bulunmasına fırsat veriyor ya da en azından yardımcı olması. Çocuğunuz okula başladıktan sonra göreceksiniz ki sürekli arkadaşlarına gidip gelmek isteyecekler. Bu arkadaşlarının aileleriyle tanışabilmek sizin için önemli olacak.

Bunlar teknik konular. Bir de işin perde arkası var ki, onu daha sonra yazacağım.

(Bu yazıyı hazırlarken daha önce de bahsettiğim Anaokulu ve Kreş için Anne Baba Rehberi adlı kitabı kaynak olarak kullandım, biraz da kişisel tecrübelerimden kattım. Kitap bu konuda oldukça yol gösterici; tavsiye ederim.)

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. İlaç gibi geldi yine yazınız..:)) ve bu kadar doğru zamanlama olamaz herhalde! bilgisayarın başına oturdum. Bir kaç kreş vardı gözüme kestirdiğim, onların numaralarını alıyım da arıyım bilgi alıyım diye, ama once bi Blogcu Anne okuyayım hemencecik dedim..veee bingo!!
  benim de oğlum 28 aylık olmak üzere…ve evde tutamıyoruz artık, çocuk ben kreşe gidicemmmmm demeye filan başladı..Eylül için hazırız bence diye düşünüyorum ama tereddütlerim de yok değil..benim de planım haftada 3 gün yarım gün olarak başlaması..inşallah alışma süreci kolay olur:)))

 2. Ben de Emre için kuzeninin gittiği kreşi gezdim ve beğenmiştim de açıkçası.. Ancak Geçen seneki fiyatı 900 civarında olan bu kresin bu seneki fiyatını 1300 tl yaptığını duyunca dumur oldum. Tekrar gitmedim ama gidersem de enflasyonun %10 un atında seyrettiği ülkemizde %50 artışı neye dayanarak yaptıklarını özellikle soracağım. Aramaya devam:-(((

 3. bu yazıyı okuduktan sonra kriterlerin çoğuna uyan kreşimiz için “iyi ki” dedim. oh beee. ama kızım hala ağlayarak gidiyor kreşe o ayrı mesele 🙁

 4. Benim kızım da 28 aylık oldu. Konuşuyor, okula gitmek için de çok hevesli, memeyi de bıraktık bir hafta kadar oldu ama ben kararsızım. Çünkü bir anaokulundan bagımsız olarak ne zaman bir anaokulu öğretmeni ile konuşsam bana “Eğer evde siz bakıyorsanız, 3,5-4 yaşından önce göndermeyin.” dedi. Farklı zamanlarda, farklı yerlerde, farklı kişilerden aynı tavsiyeyi 3 kez aldım. Bu sene göndermezsem, seneye 3,5 yaşında olacak. Diğer yandan taşınma durumumuz da var önümüzdeki aylarda. Şimdi başlatsam iki ay sonra tasınıyoruz diye çocugu baska kreşe göndersem onun için sarsıcı olacak. Eğer bir siteye taşınırsam orada oyun parkında arkadas edinebilir, sosyalleşebilir diye düşünüyorum.

  Sitede oturanlar sizce parkta yeterince sosyalleşebiliyor mu çocuklarınız?

 5. Çalışan anneyim ve şu anda doğum sonu iznindeyim.15günlük kızım ve 28 aylık oğlum var.doğumdan önce (oğlumu büyütürken çektiklerimi unutmuş olmalıyım ki) iki yıl ücretsiz izne ayrılır çocuklarımı büyütürüm diyordum.ama 15 günde pilim bitti.oğlumu kreşe vermeyi düşünmeye başlamıştım ki blogcu annem senin yazını gördüm.bu konuda hiç bir fikrim yokken yazı çok iyi geldi.şimdi kreşleri gezerken nelere dikkat etmem gerek biliyorum.çok teşekkürler.

 6. Kesinlikle cocuğunuz ve de siz hazırsanız ne kadar erken başlarsa o kadar faydalı oluyor. Evde cocugunuzla çok kaliteli zaman da geçirseniz, okulda sosyallesiyorlar ve hayatları daha düzenli hale geliyor. Ben bir anaokulu yoneticisiyim ve okula başlayan cocukların cok kısa sürede büyük gelişim gösterdiklerine şahit oluyorum. Elif hanım, anaokulu seciminde dikkat edilmesi gerekenleri çok güzel ozetlemissiniz, ellerinize saglık. Nacizane bir önerim daha olacak, okul kurucu ve yoneticilerinin “eğitimci” olmasına özellikle dikkat edin. Çünkü gunümüzde eğitimle ilgisi olmayan ve cocuk sahibi olunca ay ben de bir yuva acayım fikriyle okul kurmaya çalışan insanlar var ve musaade ediliyor malesef. Cocuklarımızı nereye ve kimlere emanet ettigimizi bilmek gerek.. Sevgilerimle

  • merhaba,
   yazınız çok başarılı ..
   bu kriterlerin hepsini bulabileceğim bir okul olur düşüncesiyle, Ümitköyde yeni ufuklara gönderdim, başda herşeyi kontrol altına aldık hiç bir sorun yokdu, ama en önemli konu her şey görüntüde- okulda herdeyse 8-10 yıllık halı var , bunu bile yenilememişler.. bunun dışında idare sadece kayıt esnasında ilgili , zamanla sorunlara çözüm bulmuyorlar, öğretmenle bir problem olunca idare yansıtıyorsunuz, hem sorunu çözmeyip , size ve çocuğunuza tavır alınıyor, 3 yaş grubunda bir tane eğitimli öğretmen yok hepsi 19-20 yaş arasında vasıfsız donanımsız tecrübesiz kızlar, sadece görüntü 🙁 velilerle iletişime geçmemeniz için uğraşılıyor ben kendi çabalarımla çevre edinip diğer velilerden de duyguklarımla şoke oldum, çocuklara vurmak, çocukları korkutmak , yemeğini yemezsen yemekhanede kalırsın, yaramazlık yaparsan evde kamera var izlerim, anne hiç bir şey söyleme, sır bunlar …ögretmenlerin sınıfda cep tel konuşması, vs…. daha o kadar cok ki,böyle sıkıntılar yaşadıkça çocuğumu bu yıl gönderme me kararı aldım, fakat hala iyi bir kreş bulamadım, çünkü güvenemiyorum, gecenyıl 1100 tl ödeyip en iyisine gönderipde en kötü olaylarla karşılaşmak , beni korkuttu
   , şimdi çaresiz bir durumda, düşünüyorum, ankarada bir çok kreşi gezdim, sami değil hiç biri , sadece görüntü, ben çocuğumu korkutulsun , ağlatılsın, bunu yazmazsan şöyle böyle olur korkusu oluşsun diye göndermedim, tek amacım evde sıkılmasın bir kişiye bağımlı kalmasın, oyun oynasın, mutlu olsun.
   milli eğitiminden uzmanların bu tür yerleri sık sık denetlemesi gerekiyor,
   bu okul 4 yıl öncesine kadar çok iyyimiş , bina daha yeni öğretmenler tecrübeli, ama şimdi öğretmen kalmamış,hepsi kolejlere gecmişler, hepsi stajer 1 yıllık öğretmenler gelecek nesilleri korkutarak yetiştiriyorlar,
   bana önerceğiniz bir okul ve öğretmen varsa çok sevinirim

 7. Ben de iki yasind yolamaya basladim ama keske daha once yollasaymisim dedim.
  Evde oldugum icin part time gidiyordu ( haftada uc gun x 2 saat)
  Simdi 3-6 yas grubunda ve her gun x 3 saat olarak devam edecek.
  Benmontessori okuluna yol,adigim icin dikkat etmemiz gereken tek konu gercekten montessori okulu olmus olmadiydi.populerlestigi icin montessori tabelasi asan keni montessori sanabiliyor.

  Ogretmen cok onemli . Diledigimizde sinifi gozlemleyebilmekte .
  Bence butun anaokullari sadece disardan bakabilenin gorebilecegi camlardan edinmeli siniflarina .

  Alismasi donemi zor olabilir ,Ama alisinca eve gelmek istemiyorlar
  Bir de aradan 1 ay gecmesine ragmen hala gitmek istemiyorsa cocuk o zaman okulu tekrar degerlendirmeli bence.

  Bize okuldan verilen ogutker :
  Ilk basta sinifta ,yaninda durun.siz yokken aglayacaktir.siz orda olursaniz etrafa bakma ,inceleme firsati dogar ve hr sey onlarin ilgisini cekecek yonxe oldugu icin alismasi kolay olur.
  Ayrilirken kisa ve oz konusun .cumleleriniz soru icermesin,o cocugunuzda hayir deme hakkini dogurur. Aksam gelip alacagim ,tamam mi ? Degil de , gelip seni alacagim okul bitince,gorusuruz !

  Cikista sizi gorunce aglayabilir , ayyy canimmm vs yapmayin.nasil gecti gunn ? Eglendin mi ? Diyin onun yerine

  Ilk baslarda aglasa da iki hafta sonunda okula gitmek icin can atan bir cocuk olmustu .

  Ellerine saglik ,tesekkurler ! 🙂

 8. Elif bu yazin benim icin cok faydali oldu tesekkur ederim

 9. benim oglumda 3 yasında 2 aydan beri kreşe gidiyor kreşin gerçekten çok faydası oldu oglum sosyalleşti konuşması açıldı artık yetişkin bir insan gibi oldu ama çok sık hasta oluyor bi çare bulamadım …